معرفی دانشگاه فنی ایلمناو آلمان

بدون نظر

دانشگاه های آلمان هر کدام دارای جایگاه و اعتبار ویژه ای می باشند که بسته به هدف و شرایط هر متقاضی، مورد انتخاب آنان قرار می گیرد. در این میان دانشگاه فنی ایلمناو آلمان، سالهاست که برسرزبان ها افتاده و از آن به عنوان گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی یاد می کنند. هرچند که دانشگاه فنی ایلمناو آلمان، دانشگاه کوچکی به شمار می آید اما نوع آموزش، امکانات، اساتید برجسته و... آن را تبدیل به یک مرکز علمی قدرتمند و قابل اتکا برای علاقه مندان به کسب علم و دانش کرده است و به همین دلیل همه ساله تعداد زیادی از ایرانی ها نیز کشور را به منظور تحصیل در این دانشگاه به مقصد کشور آلمان ترک می نمایند. به همین دلیل است که مقاله امروز را به شرح و معرفی دقیق این دانشگاه اختصاص داده ایم. مطالب نوشتار پیش رو با تحقیق در سایت دانشگاه فنی ایلمناو آلمان (Ilmenau University of Technology) و تجربه وکلای آلمانی تهیه شده است. جزئیات خدمات موسسه و مشاوران رایگان تلفنی راه های ارتباطی افزایش اگاهی شما خواهد بود.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
کلاس های درس دانشگاه فنی ایلمناو آلمان

معرفی دانشگاه فنی ایلمناو آلمان

دانشگاه ایلمناو در شهری با همین نام قرار گرفته است که یک دانشگاه صنعتی کوچک با 6248 دانشجو می باشد. جمعا 49 رشته در سه مقطه لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه فنی ایلمناو آلمان وجود دارد. این دانشگاه تحقیقاتی در سال 1894 شروع به فعالیت کرده است و در لیست دانشگاه های دولتی آلمان قرار دارد. دانشگاه فنی ایلمناو (TU Ilmenau) در رشته های مختلف تحصیلی دارای افتخار می باشد و جزء مراکز علمی معتبر در آلمان و سراسر جهان شناخته می شود. تعامل دانشگاه ایلمناو آلمان با دیگر دانشگاه های معتبر جهان موجب شناخته شدن بیش از پیش آن و بالارفتن سطح و کیفیت علمی دانشگاه شده است.

ویدیو موسسه MIE در مورد کار تحصیل آلمان


رنکینگ دانشگاه فنی ایلمناو

براساس رتبه بندی ها متعدد، جایگاه ویژه و متفاوتی برای دانشگاه فنی ایلمناو آلمان (Technische Universität Ilmenau) در نظر گرفته شده است که در ادامه همه آنها را ذکر کرده ایم:

 • کسب رتبه هشتم براساس رتبه بندی مجله دانشگاه Wirtschaftswoche 2016
 • اخذ رتبه 1.7 براساس رتبه بندی CHE که این رتبه به معنای نمره قبولی و قرار گرفتن در بین دانشگاه های خوب می باشد

دانشکده و رشته های تحصیلی دانشگاه فنی ایلمناو آلمان

دانشکده و رشته های تحصیلی دانشگاه فنی ایلمناو آلمان (Ilmenau University of Technology) گسترده بوده و متشکل از:

 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده علوم کامپیوتر و اتوماسیون
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده ریاضی و علوم طبیعی
 • دانشکده اقتصاد و رسانه

رشته های در حال تدریس این دانشگاه نیز به شرح زیر است:

 • مهندسی برق
 • فناوری اطلاعات
 • علوم کامپیوتر
 • اتوماسیون
 • مهندسی مکانیک
 • ریاضیات
 • علوم طبیعی
 •  اقتصاد
 • رسانه

شرایط پذیرش دانشگاه فنی ایلمناو آلمان

دانشجویان از هرجای دنیا می توانند وارد دانشگاه فنی ایلمناو آلمان (Technische Universität Ilmenau) شوند اما به شرطی که شرایط پذیرش این دانشگاه را دارا باشند. اجازه ورود خواهند داشت. اولین مورد مهم در شرایط پذیرش دانشگاه فنی ایلمناو آلمان، تسلط به زبان آلمانی می باشد و این بدان دلیل است که زمان آموزش این دانشگاه عمدتا به زبان آلمانی است. البته برخی از دروس در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. در مرحله بعد، ارائه ریزنمرات دوره های قبلی تحصیلی و مدارک هر مقطع، ضروری است. مدارکی که ارائه آنها به دانشگاه فنی ایلمناو آلمان جزء شرایط پذیرش می باشد، عبارتند از:

 • مدرک دیپلم و ریزنمرات تحصیلی
 • رزومه قوی
 • در صورت ورود به مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا، ارائه مدرک و ریزنمرات مقطع قبل الزامی است
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی و آلمانی
 • پاسپورت
 • گواهی سلامت
 • بیمه
 • مدارک شناسایی

دانشگاه فنی برلین آلمان

این مقاله را از دست ندهید: معرفی دانشگاه فنی برلین آلمان

در این مقاله ما راه های موفقیت در دانشگاه فنی برلین آلمان را به شما خواهیم آموخت.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه فنی ایلمناو

ارائه مدرک زبان به دانشگاه فنی ایلمناو آلمان به منزله موفقیت در اخذ پذیرش این دانشگاه می باشد. افرادی که فاقد مدرک مهارت زبان انگلیسی و آلمانی می باشند، این امکان برای آنان وجود دارد که در دوره های فشرده که در کشور آلمان برگزار می شود، اقدام به اخذ مدرک مورد نیاز کنند. توضیح دقیق مدارک مورد قبول دانشگاه ایلمناو آلمان به شرح زیر است:

 • آزمون DSH: سطح 2
 • آزمون TestDaf: سطح 4 در همه مهارت ها
 • آزمون DSD: سطح 2
 • برآزمون Telc: سطح C1

ددلاین اپلای دانشگاه فنی ایلمناو آلمان

ددلاین اپلای دانشگاه فنی ایلمناو در مدت زمان مشخصی، صورت می پذیرد. دو ترم زمستان و تابستان، بازه زمانی این اقدام مهم است. ددلاین اپلای دانشگاه صنعتی ایلمناو در ترم زمستان، 15 ژوئن و در ترم تابستان، 15 ژانویه می باشد که توجه به این دو تاریخ زمانی برای ورود به دانشگاه ضروری می باشد.

 

بیشتر بدانید: ددلاین دانشگاه های آلمان

 

هزینه تحصیل در دانشگاه صنعتی ایلمناو

قبل از اینکه به عدد معینی در رابطه با هزینه تحصیل در دانشگاه صنعتی ایلمناو برسیم، بهتر است ابتدا مشخص کنیم که هزینه های تحصیلی چه مواردی را در برمی گیرد. به طور کلی شهریه دانشگاه، خرید کتاب های آموزشی و... در لیست هزینه های تحصیلی قرار می گیرد که مهم ترین آن یعنی شهریه برای دانشگاه ایلمناو حذف می شود زیرا این دانشگاه شهریه را از متقاضیان اخذ نکره و تنها مبلغی را تحت عنوان خدمات دانشجویی که 90 یورو می باشد را در ابتدای هر نیم سال تحصیلی اخذ می نماید. استفاده از خدمات تحصیل رایگان در آلمان دانشگاه فنی ایلمناو برای زمانی است که متقاضی در موعد مقرر، تحصیلات خود را به پایان برساند. در ازای دیرکرد در فارغ التحصیلی، متقاضی دیگر از خدمات تحصیل رایگان برخوردار نبوده و برای هر ترم دیرکرد، میبایست مبلغ 500 یورو را به دانشگاه صنعتی ایلمناو بپردازد. در زمان اپلای نیز دانشجو موظف به پرداخت 25 یورو جهت حق شارژ می باشد که این مبلغ نیز در لیست هزینه های تحصیل در آلمان قرار می گیرد. در یک جمع بندی کلی، بصورت تقریبی 600 یورو در ماه برای پرداخت هزینه تحصیلی دانشگاه ایلمناو لازم است.

پردیس دانشگاه فنی ایلمناو آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان در دانشگاه فنی ایلمناو

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی بسیاری جزو مزایای تحصیلی در دانشگاه فنی ایلمناو می باشد که مهم ترین آن بورسیه تحصیلی Deutschaland STIPENDIUM  است. واجدین شرایط این نوع بورسیه، دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشند و به مدت یک سال امکان استفاده از آن وجود دارد. مبلغ پرداختی در این بورسیه، 300 یورو در ماه است. بازه زمانی برای درخواست این بورسیه تحصیلی آلمان، از اواسط ماه ژوئن تا پایان ماه اوت می باشد.

بورسیه تحصیلی تورینگر Thuringer Graduiertenforderung

مدت زمان استفاده از این نوع بورسیه، 2 سال می باشد که در هر ماه 1.350 یورو به افراد اعطا می گردد.

خوابگاه ها و امکانات دانشجویی دانشگاه فنی ایلمناو

یکی از بزرگترین مزایای دانشگاه ایلمناو (Ilmenau University of Technology)، دارای بودن خوابگاه های متعدد با امکانات رفاهی متنوع می باشد. دانشجویان برای اسکان در این خوابگاه های دانشجویی در آلمان، باید اجاره بها پرداخت نمایند. که پیرامون هر کدام توضیحاتی را در ادامه بیان نموده ایم:

Max-Planck-Ring7 (House A)

83 اتاق مستقل که اجاره آنها 166 یورو می باشد، این خوابگاه را تشکیل داده است. مجموعه امکانات خوابگاه Max-Planck-Ring7 (House A)، پارکینگ، تلفن، تلوزیون، مهدکودک، کارواش می باشد.

Max-Planck-Ring10 (House E)

105 اتاق 9 تا 14 متری در این خوابگاه وجود دارد که اجاره آنها بین 207 تا 260 یورو می باشد. 300 یورو نیز به عنوان بیعانه از متقاضی دریافت می گردد. این خوابگاه نیز دارای پارکینگ رایگان، تلفن، اینترنت و تلوزیون می باشد.

Max-Planck-Ring2 (House H)

این خوابگاه متشکل از 112 اتاق مستقل به همراه یک آپارتمان می باشد که متراژ هر اتاق، 13 متر است. خوابگاه مورد نظر دارای امکاناتی همچون: اینترنت، تلفن و تلویزیون می باشد که با پرداخت هزینه 230 یورو به همراه 300 یورو بیعانه، می توان در آن سکونت یافت.

AM Ehrenberg (House Q)

13 آپارتمان به همراه 115 اتاق خصوصی در این خوابگاه وجود دارد که آپارتمان ها دارای متراژ 18 متر مربع می باشد. خوابگاه مذکور از امکانات تلفن، اینترنت و تلوزیون بهره می برد که با اجاره 230 یورو و بیعانه 300 یورو، در دسترس می باشد.

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان در دانشگاه فنی ایلمناو

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان در دانشگاه فنی ایلمناو (Technische Universität Ilmenau) به خود دانشجویان بستگی دارد. رشته هایی در دانشگاه ایلمناو آلمان تدریس می گردد که مورد نیاز بازار کار آلمان می باشد و کارفرمایان به دنبال افرادی با این تخصص ها می باشند. فارغ التحصیلان دانشگاه فنی ایلمناو با آموزش و به دست آوردن مهارت در این دانشگاه می توانند از فرصت یک ساله اقامتی که کشور آلمان در اختیار آنان می گذارد، استفاده کرده و با یافتن شغل مناسب در این کشور مشغول به فعالیت شوند و از این طریق به ویزای کاری دست یابند. در واقع شرایط اقامت پس از تحصیل برای فارغ التحصیلان دانشگاه ایلمناو به خوبی پیش خواهد رفت و به راحتی می توانند زندگی کاری و خانوادگی خود را تضمین کنند، چرا که از طریق یافتن کار، قادر به اخذ اقامت برای خانواده خود نیز خواهند بود. همچنین اقامت موقت افراد از طریق ویزای کاری پس از چند سال به اقامت دائم تبدیل شده و متقاضیان مانند شهروند آلمان از همه مزایا و خدمات شهروندی این کشور بهره مند می شوند که این مزیت بسیار چشم گیر و یکی از آرزوی همه مهاجران به کشور آلمان می باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب دانشگاه فنی ایلمناو آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

شهریه دانشگاه صنعتی ایلمناو چقدر است؟

با توجه به سیاست حاکم در کشور آلمان که ایجاد تحصیلات رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور می باشد، با توجه به دولتی بودن این دانشگاه، افراد شهریه ای را به این دانشگاه پرداخت نخواهند کرد.

امکان اقامت در آلمان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه صنعتی ایلمناو وجود دارد؟

بله در صورت یافتن شغل در این کشور، اقامت کاری به متقاضی داده خواهد شد که وی می تواند اقامت خانواده خود را نیز اخذ نماید و به همراه خانواده در کشور آلمان اقامت داشته باشند.

زبان آموزش دانشگاه صنعتی ایلمناو آلمان چیست؟

اکثر دروس همه مقطع های این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه و تدریس می گردد با این حال بعضی از دروس که تعداد آنها اندک می باشد، به زبان انگلیسی تدریس می شود. تسلط به زبان آلمانی، یکی از پیش شرط های اصلی ورود به این دانشگاه است.

آیا دانشگاه صنعتی ایلمناو آلمان دارای خوابگاه می باشد؟

خوشبختانه تعداد زیاد خوابگاه های دانشگاه صنعتی ایلمناو، همه تقاضاها را برای اخذ خوابگاه پوشش داده و اقامتگاه های متفاوتی با امکانات و شرایط متنوع، در اختیار دانشجویان قرار می گرد که هزینه های اندکی را بابت آن اخذ می شود.

سخن پایانی

تحصیل در رشته های فنی، آینده درخشانی را برای متقاضیان در کشور آلمان می سازد. به همین دلیل است که دانشگاه های صنعتی این کشور بسیار مورد هدف مهاجران تحصیلی قرار می گیرد که دانشگاه فنی ایلمناو نیز در همین گروه قرار دارد و در این مقاله به شرح دقیقی از ابهاماتی که پیرامون این دانشگاه وجود دارد، پرداخته شد تا افراد با آگاهی کامل نسبت به وضعیت خوابگاه های ایلمناو، هزینه تحصیل در دانشگاه فنی ایلمناو، بورسیه تحصیلی، رنکینگ دانشگاه ایلمناو، دانشکده و رشته های این دانشگاه، قدم به کشور آلمان برای تحصیل و شکوفایی استعداد خود بپردازند. در صورت وجود سوال و یا ابهامی، می توانید با مشاوران و کارشناسان موسسه ملک پور که همگی متخصص در امر مهاجرت می باشند، ارتباط برقرار کرده تا به صورت رایگان، پاسخگوی شما بوده و در کمترین زمان شما را مهیای مهاجرت بدون دردسر به کشور آلمان کنند.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان