چگونه یک رزومه تحصیلی بنویسیم؟

15 دی 1401 1 نظر

زمانی که شما قصد دارید برای دریافت یک موقعیت خاص تحصیلی و یا شغلی اقدام کنید می بایست رزومه خود را برای دانشگاه یا شرکت مورد نظر ارسال نمایید. رزومه به توضیحاتی گفته می شود که فرد درباره سابقه کاری و یا تحصیلی خود می نویسد و در آن در مورد مهارت ها و سابقه تحصیلاتش صحبت می کند. به بیان دیگر رزومه خلاصه ای از تجربیات کاری و یا تحصیلی متقاضیان می باشد. مدیران رزومه شما را به دقت بررسی می کنند و در نهایت با توجه به سابقه تحصیلی و کاری شما نظر نهایی خود را اعلام می کنند. از آنجایی که ممکن است یک مدیر صدها رزومه برای بررسی در دست داشته باشد، برای بررسی ممکن است گاهی تنها چند ثانیه روی یک رزومه وقت بگذارند؛ در نتیجه رزومه شما به گونه ای باید تنظیم شود که فردی که در حال بررسی رزومه است علاقه داشته باشد تا انتهای رزومه شما را بررسی کند. اگر رزومه شما جالب نباشد، ممکن است تا انتها خوانده نشود. اکثر مدیران از رزومه به عنوان وسیله ای برای غربالگری افراد استفاده می کنند و به راحتی می توانند از میان متقاضیان، بهترین نفر را انتخاب کنند. پس با توجه به اهمیت رزومه در انتخاب افراد بر اساس شایستگی آن ها، نوشتن رزومه امری بسیار مهم می باشد که ما در این مقاله سعی داریم به صورت علمی و کاملاً تخصصی به سوال پر تکرار چگونه یک رزومه تحصیلی بنویسیم؟ پاسخ دهیم. همراه گرامی شما می توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان موسسه ملک پور از مشاوره تلفنی رایگان در زمینه مهاجرت و راه های مهاجرتی مناسب بهره مند شوید.

مواردی که می خواهیم در این مقاله به صورت جامع به آنها بپردازیم: 

تماس با ما

 

چگونه یک رزومه تحصیلی بنویسیم

 

رزومه قوی برای بورسیه

امروزه در سرتاسر دنیا افراد زیادی تمایل دارند از طریق تحصیل به یک کشور خارجی مهاجرت کنند. در مهاجرت تحصیلی چند عامل مهم و تاثیر گذار وجود دارد. یکی از آن ها توانایی پرداخت هزینه های مهاجرت تحصیلی می باشد. دانشجویان می بایست کاملاً از شرایط مالی خود آگاه باشند. البته دانشجویان برتر با رزومه تحصیلی عالی می توانند به دانشگاه درخواست بورسیه تحصیلی بدهند. بورسیه تحصیلی یک فرصت استثنایی برای علاقمندان به تحصیلات تکمیلی می باشد. بورسیه تحصیلی این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند تا بتوانند با کمک هزینه و یا به صورت رایگان تحصیل کنند. دانشجویان برای درخواست بورسیه تحصیلی می بایست سابقه تحصیلی خود را در یک رزومه تنظیم کنند و برای مسئولین در دانشگاه ارسال کنند. متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی می بایست بدانند چگونه رزومه تحصیلی خود را بنویسند. نحوه نوشتن رزومه تحصیلی تاثیر زیادی بر نظر کمیته انتخاب بورسیه تحصیلی خواهد داشت. در ادامه به شما نکات مهمی در این زمینه آموزش می دهیم. رزومه بورسیه تحصیلی باید به گونه ای تنظیم شود که اهداف، علایق، فعالیت ها و دستاورد های فردی شما را شامل شود. رزومه تحصیلی مناسب برای بورسیه باید شامل موارد زیر باشد:

 • اطلاعات تماس
 • بیانیه هدف: توضیحات مختصر در مورد دلایلی برای ادامه تحصیل، دستاورد های تحصیلی و اهداف شغلی.
 • تجربیات تحصیلی: اطلاعات در مورد تحصیلات قبلی، نام مدرسه یا دانشگاه، تاریخ حضور، کشوری که در آن تحصیل کرده اید و معدل.
 • جوایز و افتخارات

مواردی که نباید در رزومه خود وارد کنید نیز اهمیت دارد. مهم است بدانید در رزومه تحصیلی خود جهت اخذ بورسیه تحصیلی چه مواردی را وارد نکنید. رزومه شما باید به روز باشد و موارد قدیمی را از رزومه خود حذف کنید.

 • فایل تصویری موسسه MIE در زمینه تحصیل در خارج از کشور

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل در خارج از کشور

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل در خارج از کشور

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کار در جمهوری چک

 

 

نحوه نوشتن رزومه تحصیلی

داشتن رزومه تحصیلی حرفه ای برای همه در هر مقطع تحصیلی که باشند لازم و ضروری است. هر زمان که افراد بخواهند برای درخواست کار، اخذ کمک هزینه تحصیلی و شرکت در کنفرانس ها اقدام کنند؛ نیاز دارند رزومه تحصیلی خود را ارسال کنند. رزومه تحصیلی و رزومه کاری با هم متفاوت هستند و هر کدام قالب های منحصر به فرد خود را دارد. رزومه تحصیلی خود را با یک بیانیه شخصی و مختصر آغاز کنید و در ابتدا توضیحاتی در مورد مهارت ها، تجربیات و آرزوهای شغلی خود ارائه دهید. در رزومه تحصیلی ترتیب زمانی به صورت معکوس قید می شوند و تاریخ ها باید کاملاً مشخص ثبت شوند. جزئیات در رزومه تحصیلی خود را مدیریت کنید تا فضای زیادی از کل رزومه شما را اشغال نکند. رزومه های تحصیلی معمولاً در چندین صفحه ارائه می شوند. در رزومه تحصیلی الویت بر روی موفقیت های تحصیلی شما می باشد اما بهتر است در مورد دست آوردهای شغلی خود نیز اطلاعاتی را ارائه دهید. کارهای پاره وقت و یا موقت را نیز یادداشت کنید، سابقه کارهای پاره وقت نیز ارزش نوشته شدن را دارند زیرا نشان دهنده تجربه شما در دنیای خارج از دانشگاه می باشد.

برای دانلود نمونه رزومه تحصیلی بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

 

رزومه تحصیلی شامل چه مواردی است

یک رزومه تحصیلی درست باید شرایط مناسبی داشته باشد. در ادامه اطلاعات مهمی که در رزومه تحصیلی می بایست درج شود آورده شده است:

 • مشخصات متقاضی: نام و نام خانوادگی، سن
 • اطلاعات تماس: آدرس، شماره تلفن، آدرس ایمیل
 • موقعیت فعلی: این که در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید، عنوان شغلی، موسسه یا دفتر، اطلاعات تماس.
 • آموزش: این بخش ضروری و مهم است. مدارک تحصیلی خود را به ترتیب زمانی اما معکوس توضیح دهید.
 • اشتغال: بلافاصله بعد از آموزش، سابقه اشتغال دانشگاهی خود را بنویسید. در صورتی که سابقه اشتغال دانشگاهی در رزومه خود ندارید، می توانید این بخش را ننویسید.
 • انتشارات: این قسمت از رزومه، از بخش های مهم در رزومه تحصیلی شما می باشد. به طور کلی می توانید این بخش را به مقالات در مجلات معتبر، کتاب ها، نقد کتاب و نشریات اختصاص دهید. تا جای ممکن جزئیات را ارائه دهید.
 • جوایز و افتخارات: در صورتی که جوایز و افتخارات برجسته ای را کسب نموده اید در این بخش ذکر کنید.
 • کنفرانس ها: نام کنفرانس، عنوان مقاله، شهر و تاریخ آن را ذکر کنید.
 • تجربه تحقیق: اگر در کار تحقیقاتی شرکت کرده اید یا دستیار تحقیق بوده اید توضیحاتی در این قسمت ارائه دهید.

رزومه نویسی برای مهاجرت

? رزومه نویسی برای مهاجرت ?

 
 

تقویت رزومه تحصیلی برای اپلای

رزومه ها همگی یک هدف اصلی دارند که آن، تامین مصاحبه است. با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد یاد گرفیم که اطلاعات رزومه می بایست به گونه ای نوشته شود که توجه افراد را به خود جلب کند. رزومه شما باید به صورت واضح و مختصر نوشته شود. بهترین مدرکی که می تواند به خوبی شما را برای مدیران توصیف کند رزومه شما می باشد. پس می بایست در توصیف شرایط و مهارت های خود به صورت حرفه ای عمل کنید. در ادامه به شما گفته می شود که یک رزومه خوب چه شرایطی دارد:

 • رزومه باید مختصر و واضح باشد
 • رزومه خود را چندین بار تصحیح کنید، اشتباه املایی یا گرامری در رزومه تاثیر منفی دارد.
 • کل رزومه را در 2 صفحه بنویسید
 • رزومه را بر اساس موقعیتی که درخواست دارید بنویسید
 • در رزومه اطلاعات خود را کاملاً صادقانه ارائه دهید
 • از کلمات ساده استفاده کنید
 • اطلاعات تماس خود را نیز در رزومه ثبت کنید.

تحصیل دکترا در اتریش

نکاتی که در رزومه شما نباید باشد:

 • اطلاعات شخصی غیر ضروری وارد نکنید
 • عکس خودتان را در رزومه ثبت نکنید
 • از ضمایر شخصی استفاده نکنید
 • اظهارات کلی نکنید
 • منابع را وارد نکنید
 • سرگرمی ها و علایق شخصی را وارد نکنید

تحصیل دکترا در اتریش

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر دانشگاه های اروپا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

پیشنهاد می گردد جهت اطلاع از روش های قانونی مهاجرت جهت اتخاذ تصمیمات صحیح در این زمینه محصول راهنمای گام به گام اخذ اقامت ارائه شده توسط مدیر موسسه ملک پور را مشاهده نمایید و با آگاهی کامل جهت مهاجرت خود تصمیم گیری نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت

 

پرسش و پاسخ به سوالات متداول درباره چگونه یک رزومه تحصیلی بنویسیم؟

✅رزومه تحصیلی را به چه دلیل باید نوشت؟

رزومه تحصیلی توضیحاتی در زمینه استعداد ها و توانایی های شخص جهت اخذ پذیرش تحصیلی می باشد.

✅رزومه تحصیلی مناسب باید چند صفحه باشد؟

یک رزومه مناسب می بایست در 2 صفحه تنظیم شود.

✅ارسال رزومه چقدر تاثیر گذار است؟

مدیران از رزومه به عنوان غربالگری و نهایتاً انتخاب بهترین فرد استفاده می کنند.

✅داشتن رزومه چقدر اهمیت دارد؟

با توجه به اهمیت رزومه در انتخاب افراد بر اساس شایستگی آن ها، نوشتن رزومه امری بسیار مهم می باشد.

 

_____________سخن پایانی درباره چگونه یک رزومه تحصیلی بنویسیم؟__________

همراه گرامی از شما بابت همراهی تا انتهای مقاله سپاسگزاریم. در این مقاله سعی داشتیم به یک سوال پرتکرار پاسخ دهیم. اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی دارند و یا به دنبال شغل مناسب هستند می بایست رزومه خود را آماده کنند و برای مدیران ارسال کنند. به دلیل اهمیت بالای رزومه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی، سوال این دسته از افراد این است که چگونه یک رزومه تحصیلی بنویسیم؟. به شما گفتیم که برای نوشتن رزومه تحصیلی به چه مواردی باید توجه کنید و چه مواردی را نباید در رزومه خود وارد کنید. و گفته شد رعایت یک سری نکات باعث می شود که رزومه شما نظر مدیران را به خود جلب کند و رعایت نکردن آن ها باعث می شود که مدیر در چند ثانیه اول که رزومه شما را بررسی می کند، نظر مناسبی بر رزومه نداشته باشند و آن را رد کنند. همراه گرامی امیدواریم مطالب این مقاله کمکی در رسیدن شما به اهدافتان باشد. شما می توانید با تماس تلفنی با مشاورین خبره از مشاوره رایگان بهره مند شوید. لطفاً در انتهای مقاله نظرات و پیشنهادات خود را ارسال نمایید تا در اولین فرصت به آن ها پاسخ داده شود.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
پرویز مشرف یعقوبی
آیا میتوانم در بورسیه تحصیلی ترکیه برای سال 1402شرکت نمایم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام مخاطب گرامی با توجه به مقطع تحصیلیتان شما می بایست وب سایت مدرسه یا دانشگاه را بررسی نمایید و پیش نیازهای لازم برای دریافت بورسیه را مشاهده نمایید.
مشاوره رایگان