دانشگاه حاجت تپه ترکیه

13 اردیبهشت 1402 بدون نظر

در این مقاله به دانشگاه حاجت تپه ترکیه یکی از هشت دانشگاه برتر کل کشور و یکی از دانشگاه‌های برتر از نظر سطح تحقیقات در دنیا پرداخت میشود. با توجه به رنکینگ قابل توجه و همینطور برتری دانشکده پزشکی این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه های این کشور می توان گفت که تحصیلات در این موسسه آموزش عالی بدون شک می تواند گزینه قابل تاملی برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند باشد. همچنین قیمت مقرون به صرفه آن آفر تحصیل در این دانشگاه را جذابتر و بهینه تر می کند. در طول این مقاله به طور تخصصی دانشگاه حاجت تپه ترکیه مورد سنجش قرار گرفته و تمامی اطلاعات مورد نیاز شما فراهم شده است. تمامی اطلاعات و موارد این مقاله به کمک به وکلای محلی و کارشناسان موسسه ملک پور بر اساس سایت دانشگاه حاجت تپه ترکیه جمع آوری شده است و تمامی حقوق آن محفوظ می باشد. در صورت داشتن سوالات بیشتر و یا نیاز به مشاوره می توانید به صورت رایگان با خطوط موسسه MIE در ارتباط باشید و یا سوالات و پیشنهادات خود را در انتهای صفحه با ما در میان بگذارید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

معرفی دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد و در طی زمان به کمک های خود در توسعه های اجتماعی و ارزش های جهانی در زمینه های علم و فناوری و هنر ادامه داده است. این مرکز علمی کاربردی امروزه به عنوان یکی از دانشگاه‌ های پیشرو کشور ترکیه به شمار می رود و به کمک ۱۶ دانشکده، ۱۵ موسسه، ۴ مدرسه حرفه ای هنرستان و دو کالج خود به این مسیر ادامه می دهد. دانشگاه  Hacettepeدارای ۲ پردیس اصلی Shhiye واقع در آنکارا و Beytepe در منطقه Beytepe که دارای جنگلی مصنوعی با امکاناتی برای ورزش های مختلف همچون کوهنوردی پیاده روی دوچرخه سواری و... به عنوان فعالیت های تفریحی را داراست. رنکینگ این دانشگاه جزو برترین های کشور ترکیه است و سطح تحقیقات بسیار بالایی در مقیاس بین المللی را داراست. برای اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به ترکیه مقاله نگارش شده را مطالعه کنید.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل


رنکینگ دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) به طور مداوم در رتبه‌بندی اولویت‌های امتحانی مؤسسات آموزش عالی به موفقیت چشمگیری دست می یابد. در سال 2022، 43٪ (33 برنامه) از 77 برنامه کارشناسی که با آزمون مؤسسات آموزش عالی دانشجو می پذیرفتند، دانشگاه حاجت تپه ترکیه در وهله اول در بین همه دانشگاه های رشته خود ترجیح داده شد. 73 درصد از برنامه های این دانشگاه (56 رشته) در دو رتبه اول در بین تمام دانشگاه های رشته خود انتخاب شدند. همه برنامه های دانشگاه جزو پنج انتخاب برتر در رشته خود بودند.آزمایشگاه تحقیقاتی رتبه بندی دانشگاه بر اساس عملکرد تحصیلی (URAP) در مؤسسه انفورماتیک METU، دانشگاه های ترکیه را بر اساس عملکرد علمی آنها با استفاده از منابع بین المللی Clarivate Analytics/InCites و داده های منتشر شده توسط YÖK رتبه بندی می کند. دانشگاه Hacettepe که در چهار سال گذشته در رتبه اول قرار داشت، در سال 2022-2023 مقام دوم را به خود اختصاص داد. در جدول زیر به رنکینگ دانشگاه حاجت تپه ترکیه در  سطح بین الملل می پردازیم:

رتبه

رنکینگ های جهانی دانشگاه ها

601-700

ARWU

451

CWTS

801-1000

QS

391

RUR

501-600

THE

532

USNWR

دانشکده های Hacettepe University

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در ترکیه، با 16 دانشکده، 15 موسسه، 4 مدرسه حرفه ای، 2 کالج، 1 هنرستان، 98 مرکز تحقیقاتی و کاربردی به کمک های خود در توسعه اجتماعی و ارزش های جهانی در زمینه های علم، فناوری و هنر ادامه می دهد. دانشکده های Hacettepe University در جدول زیر ذکر شده اند.

دانشکده ها

حقوق

پزشکی

دندانپزشکی

داروسازی

ارتباطات

فیزیوتراپی و توانبخشی

علوم تربیتی

ادبیات

علوم بهداشتی

علوم ورزشی

معماری

هنرهای زیبای

فنی و مهندسی

پرستاری

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

دانشکده علوم

رشته های دانشگاه حاجت تپه

در دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe University)، 98 برنامه کارشناسی در 16 دانشکده با بیش از 37000 دانشجو انجام می شود. همچنین 31 رشته در مقطع کاردانی در 4 هنرستان با بیش از 5700 دانش آموز انجام می شود. در دانشگاه Hacettepe، 132 رشته کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه تحصیل پزشکی در ترکیه و علوم بهداشتی، 61 رشته در زمینه تحصیل علوم و  تحصیل مهندسی در ترکیه و 178 رشته در زمینه علوم اجتماعی و انسانی انجام می شود. در مجموع بیش از 10300 دانشجو در برنامه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ما ادامه تحصیل می دهند. برخی از رشته های دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) عبارت اند از:

حسابداری-مالی

زیست شناسی

اقتصاد

علوم اکچوئری

بیوشیمی

داروسازی

علوم اعصاب

بیوفیزیک

علوم سیاسی و مدیریت دولتی

جراحی پلاستیک ترمیمی و زیبایی

روانشناسی

جامعه شناسی

فرهنگ و ادبیات آمریکا

تدریس

نقشه برداری

شیمی تجزیه

مهندسی عمران

فناوری انرژی های جایگزین

آناتومی

مهندسی شیمی

ریاضیات

انسان شناسی

مهندسی کامپیوتر

پزشکی

پرستاری

مهندسی انرژی هسته ای

مهندسی معدن

شرایط پذیرش دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه به دلیل تنوع بسیار بالا در رشته ها و مقاطع تحصیلی و همچنین هزینه تحصیل بسیار مناسب که تقریبا معادل 1000 دلار برای تحصیل در مقطع کارشناسی و هزینه زندگی در ترکیه بین سیصد تا پانصد دلار در ماه، شرایط بسیار مناسبی را برای افراد علاقه مند محیا کرده است. با توجه به این که طول دوره تحصیل برای کارشناسی بین سه تا چهار سال، برای مقطع کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال و برای مقطع دکترا بین سه تا چهار سال با امکان کار در طول زمان تحصیل است؛ می توان به این نتیجه رسید که این دانشگاه سیستم کار آمدی برای افراد با بودجه محدود تر را نیز ارائه می دهد. در ادامه به شرایط پذیرش دانشگاه حاجت تپه ترکیه و مدارک مورد نیاز پذیرش پرداخته می شود:

 • گواهی تحصیلات متوسطه، دیپلم دبیرستان و ترجمه آن توسط مترجم قسم خورده در صورتی که به زبانی غیر از انگلیسی یا ترکی باشد.
 • نمرات SAT، ACT یا TQDK: این نمرات باید در دو سال اخیر صادر شده باشند.
 • فرم درخواست: فرم از اواخر ماه می در سایت اصلی دانشگاه حاجت تپه ترکیه در دسترس خواهد بود.
 • عکس صفحه گذرنامه حاوی عکس متقاضی.
 • یک عکس در اندازه پاسپورت (بیومتریک) آپلود خواهد شد.
 • متقاضیانی که بر اساس ماده 4 ضوابط واجد شرایط بودن اقدام می کنند، باید مدرک تایید شده ای را ارائه دهند که بیانگر گذراندن کامل تحصیلات متوسطه در خارج از کشور باشد.

شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه در مقطع کارشناسی

 • شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه در مقطع کارشناسی شامل
 •  اپلیکیشن آنلاین
 •  کارنامه رسمی دبیرستان
 •  نمرات رسمی SAT/ACT
 •  امتیازات SAT معمولی: 1200، ACT Composite: 25

شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه در مقطع کارشناسی ارشد شامل موارد زیر همچنین نمره مناسب در مصاحبه و امتیازات جانبی میشود حداقل امتیاز مد نظر برای مصاحبه ۵۰ و برای امتیازات جانبی ۶۰، برای پذیرش در در مقطع کارشناسی ارشد میباشد.

 • عکس
 • فتوکپی دیپلم یا گواهی فارغ التحصیلی
 • رونوشت با معدل
 • ALES (نسخه واقعی یا فتوکپی تایید شده)
 • حداقل 60 امتیاز در ALES
 • کپی ها بیش از 3 سال تایید نشده اند
 • 600 امتیاز در GRE یا 550 امتیاز در GMAT
 • کسانی که YDS Result ندارند یا امتیاز معادل در YDS ندارند می توانند اقدام کنند.
 • گواهی TOMER (70 امتیاز و بالاتر) برای خارجی ها.
 • سند بانکی پرداخت (مبلغی که سنای دانشگاه تعیین می کند).
 • نمرات تافل/آیلتس در صورتی که زبان مادری متقاضی انگلیسی نباشد. تافل: IBT-163,CBT-68
 • شرایط تحصیل در دانشگاه حاجت تپه در مقطع دکترا همچون موارد قبلی محتاج داشتن همه مدارک اولیه، لیست ریز نمرات مقاطع سپری شده، همچنین مدرک تسلط بر زبان باامتیاز مد نظر و گذراندن مصاحبه با حداقل ۶۰ امتیاز می باشد.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه حاجت تپه

الزامات زبان به زبانی بستگی دارد که دوره های انتخابی در آن برگزار می شود. دانش آموزانی که فقط دوره هایی را انتخاب می کنند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، نیازی به اثبات مهارت زبان ترکی ندارند. تسلط قوی به زبان انگلیسی برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه ضروری است. دانشجویان برای اینکه بتوانند پذیرش موفقیت آمیزی در دانشگاه Hacettepe ترکیه داشته باشند باید آیلتس را با حداقل نمره 6 تکمیل کنند.

 • انگلیسی B1
 • ترکی B1

ددلاین دانشگاه Hacettepe

ددلاین دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) با توجه به برنامه مد نظر و دانشکده ای که فرد برای آن اپلای می کند تغییر می کند و جدول زیر بر اساس سایت دانشگاه حاجت تپه به طور عمومی برای افراد علاقه مند خارجی اعلام شده است:

تاریخ اپلای آنلاین

September 7-8-9

اعلام نامزدهای نهایی

September 16

تاریخ مصاحبه

September 19-20

اعلام نتایج

September 23

تاریخ ثبت نام

September 27-28

هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه ترکیه

هزینه های تحصیل در ترکیه به دانشجو نیز وابسته اند و می توانند بیشتر یا کمتر شوند. به طور میانگین در هر سال اکادمیک برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مبلغی معادل هزار دلار برای تحصیل نیاز است. همچنین این هزینه ها با استفاده از بورسیه های متنوع قابلیت کاسته شدن را نیز دارند. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) ترکیه در دانشکده های مختلف آمده است (مبالغ بر حسب لیر ترکیه می باشند):

دانشکده

میانگین مبلغ

دانشکده

میانگین مبلغ

پزشکی

185.690

پرستاری

73.590

دندانپزشکی

133.960

فیزیوتراپی و توانبخشی

73.590

داروسازی

133.960

آموزش و پرورش

73.590

فنی

109.506

ادبیات

73.590

هنرهای زیبا

91.940

ارتباطات

68.910

علوم

91.830

هنرستان دولتی آنکارا

152.955

حقوق

82.800

علوم ورزشی

73.590

اقتصاد و علوم اداری

82.800

مدارس حرفه ای

55.170

علوم بهداشت

73.590

-

-

هزینه زندگی دانشجویان Hacettepe University

هزینه های زندگی دانشجویان Hacettepe University در کشور ترکیه به طور متوسط بین 288 تا 577 می تواند متغیر باشد اما این هزینه ها فقط متوسط هزینه ها می باشند و این مبالغ می توانند با توجه به نحوه هزینه کردن شخصی بالاتر رود در جدول زیر جزئیاتی است برخی از مخارج ماهیانه یک فرد برای شما به نمایش گذاشته شده است.

هزینه ها (بر حسب دلار)

حداقل

متوسط

مسکن

75

124

غذا

108

197

حمل و نقل

26

75

ارتباطات و امورات وابسته

45

59

پوشاک

16

60

ورزش و اوقات فراغت

19

62

مجموع

288

577

بورسیه دانشگاه حاجت تپه

بورسیه های دانشگاه حاجت تپه تابع یکی از سه دسته زیر می باشد.

کمک های مالی ایالتی، کمک های مالی تهیه شده توسط ساختار های غیر دولتی و کمک های دیگر

 1. کمک های مالی ایالتی هر سال توسط مدیریت عمومی موسسه هاستلرز تنظیم و ترتیب داده می‌شود و بر اساس امتیازات دانشجویان به آنها اعطا می شود.
 2. دانشجویان می توانند از فرصت بورسیه های تحصیلی ترکیه که ارائه شده توسط موسسات غیر دولتی نیز بهره ببرند. اطلاعات مورد نیاز در رابطه با این بورسیه ها توسط دفتر امور دانشجویی در ابتدای هر سال ارائه می گردد.
 3. یکی از وسیله هایی که این دانشگاه به طور خصوصی ارائه می دهد، اجازه اقامت رایگان در مهمانسراهای دانشگاه برای ۱۰ دانشجوی برتر و اقامت در خوابگاه ها به صورت رایگان برای ۱۰۰ دانشجوی برتر و همچنین غذای رایگان برای دانشجوی برتر هر رشته می باشد.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

خوابگاه دانشگاه حاجت تپه

در هر یک از پردیس ها خوابگاه دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) آماده خدمت رسانی به دانشجویان می باشد. خوابگاه های استاندارد در پردیس تپه می تواند ۳۴۷۲ دانشجو را در خود جای دهد و متوسط هزینه های آن بین ۲۰۵ تا ۳۱۰ لیر ترکیه که معادل با ۱۰۵ تا ۱۷۰ دلار می باشد. علاوه بر آن ۲ مهمان سرا در پردیس سیهی با ظرفیت های ۲۹۲ اتاق و خانه های دانشجویی با ظرفیت ۱۸۸۰ دانشجو و همچنین خوابگاهی با ظرفیت ۱۳۴۰ دانشجو وجود دارند که با استفاده از سرمایه گذاری های انجام شده این ظرفیت ها در آینده نچندان دور دو برابر خواهند شد. بیش از ۱۲ خوابگاه خصوصی نیز با ظرفیت 50 تا صد دانشجو در مجاورت با دانشگاه وجود دارد. اقامت در ترکیه در خارج از پردیس های دانشگاه به طور متوسط ۲۷۰ تا ۳۵۰ لیر معادله با ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار هزینه بر می دارد.

اقامت در آنکارا

ماهیانه/دلار

اتاق مشترک در خارج از مرکز شهر

75

اتاق مشترک در مرکز شهر

126

آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

132

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

229

 

 

شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه در دانشگاه حاجت تپه

شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه در دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) برای دانشجویان بین المللی وابسته به توانایی یافتن کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای ترکیه از نوع کاری در زمان مشخص شده می باشد. اگر به زبان ترکی هیچگونه تسلطی نداشته باشید و یا توانایی سخن گفتن در این زبان را ندارید گزینه های بسیار زیادی برای کار کردن در این کشور را نخواهید داشت. همچنین میزان بازدهی کاری نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و یا کانادا و آمریکا در این کشور کمتر است و قبل از اقدام برای تحصیل و کار در این کشور گزینه های خود را باید به خوبی بسنجید. با این حال گزینه های استثنایی در بازار این کشور وجود دارد که نباید منکر وجود آنها بود. برخی از مشاغلی که بازدهی بسیار بالایی برای دانشجویان دارند و حقوق مناسبی به آنها می دهند، کار کردن در سفارت خانه ها موسسات مشاوره ای و امثال آنها می باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه حاجت تپه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ برای ورود آسان به دانشکده پزشکی دانشگاه Hacettepe به چه نمره SAT نیاز است؟

به طور کلی حدود 1500. این امتیاز به امتیاز سایر متقاضیان و تابعیت آنها نیز بستگی دارد (هر چه تعداد متقاضیان کمتر باشد، شانس بیشتری خواهید داشت)

✅ در دانشگاه حاجت تپه تدریس و تحصیل به چه زبان هایی ارائه می گردد؟

به طور عمومی زبان دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) می باشد و به استثنایی دانشکده ها و موسساتی که تحصیلات را در زبان های انگلیسی فرانسوی و آلمانی ارائه می دهند تا به زبان ترکی می باشد.

✅ آیا داشتن اقامت برای ماندن در ترکیه و تحصیل در آن نیاز است؟

مدارک مشخصی باید از دفتر گرفته شوند و افرادی که قصد اقامت در ترکیه را دارند باید در طی یک ماه اول پس از رسیدن به این کشور برای آن اقدام کنند.

✅ آیا دانشجویان بین المللی به بیمه نیاز دارند؟

بیمه درمانی عمومی به دانشجویان بین المللی اجازه دسترسی به خدمات درمانی و سلامتی در ترکیه را می دهد.

سخن پایانی

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) یک دانشگاه درجه یک در ترکیه است و دانشجویان فارغ التحصیل یا کارشناسی آن اغلب از بسیاری از دانشگاه های دیگر فراتر هستند. به ویژه بهترین دانشکده پزشکی را در کل کشور دارد. علاوه بر این، پژوهشگران با انگیزه شعار رسمی خود - به سوی بهتر و بهتر شدن - تلاش می کنند تا یافته ها و مقالات علمی با کیفیت بالا تولید کنند. بدون شک Hacettepe با دپارتمان های زیاد و ریشه در سال 1968 یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است. همچنین لازم به ذکر است که به عنوان یکی از ده دانشگاه پژوهش محور در سال 2017 انتخاب شده است. تمامی اطلاعاتی که در طول این مقاله گردآوری شده بود توسط وکلای محلی و کارشناسان و متخصصان و موسسه ملک پور صورت گرفته و به منظور افزایش اطلاعات شما در رابطه با این دانشگاه بر اساس سایت رسمی دانشگاه حاجت تپه گردهمایی شده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می توانید به صورت رایگان با مشاوران موسسه MIE در ارتباط باشید و یا سوالات خود را در انتهای صفحه با ما در اشتراک بگذارید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان