تحصیل رایگان در ایتالیا

بدون نظر

برای تحصیل رایگان در ایتالیا، باید دانشگاه که امکان تحصیل رایگان در آنها فراهم است را انتخاب کنید، در این دانشگاه ها شما می توانید به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تحصیل کنید. راه دیگر تحصیل رایگان در این کشور دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا می باشد؛ دانشگاه های کشور ایتالیا سالیانه بورسیه های و متنوعی ارائه می کنند. درصورت نیاز به دریافت اطلاعات تخصصی می توانید از مکالمه رایگان با مشاوران ما بهره مند گردید؛ در این مقاله همراه ما باشید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل رایگان در ایتالیا

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

متقاضیان تحصیل رایگان در ایتالیا باید واجد شرایطی باشند؛ شرایط تحصیل رایگان در این کشور عبارتند از:

 • متقاضیان دوره فوق لیسانس در کشور ایتالیا باید کمتر از 29 ساله باشند.
 • متقاضیان دوره دکترا در کشور ایتالیا باید کمتر از 31 ساله باشند.
 • سطح زبان انگلیسی یا ایتالیایی متقاضیان باید به ترتیب درحد آیلتس 5/6 انگلیسی یا B2 ایتالیایی باشد.

از مزایای تحصیل در ایتالیا این است که داوطلبان از پرداخت شهریه دانشگاه معاف هستند و ماهانه مبلغی حدودا 900 یورو کمک هزینه زندگی دریافت خواهند کرد و همچنین در مدت زمان تحصیل خود تحت پوشش بیمه درمان و حوادث این کشور قرار خواهند گرفت.

تحصیل رایگان در ایتالیا در مقطع لیسانس

تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور ایتالیا در حالت عادی رایگان نیست، تحصیل در این دانشگاه ها به طور متوسط سالیانه هزینه ای در حدود 18000 تا 25000 یورو دارد. اما دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا هزینه بسیار کمتری دارند و بعضا هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به زبان ایتالیایی در بعضی دانشگاه ها یا درصورت دریافت بورسیه، می تواند رایگان نیز باشد. برای تحصیل رایگان در ایتالیا در مقطع لیسانس نیاز است که شما به زبان این کشور تسلط داشته و حداقل مدرک B1 زبان ایتالیایی را در زمان دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا داشته باشید.

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور ایتالیا به طور متوسط بین 3 تا 4 سال زمان می برد و امکان مهاجرت تحصیلی به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال در این کشور وجود ندارد. در طول دوره لیسانس شما اجازه 20 ساعت در هفته کار پاره وقت دانشجویی را دارید.

بورسیه های حاضر برای این مقطع عبارتند از:

بورسیه های بین المللی Politecnico

بورسیه های منطقه ای ونتو

بورسیه دانشگاه بولونیا

بورسیه بین المللی bocconi merit

بورسیه تحصیلی دانشگاه Padua

بورسیه دانشگاه پیسا

تحصیل رایگان در ایتالیا در مقطع فوق لیسانس

برای تحصیل رایگان در ایتالیا در مقطع فوق لیسانس نیاز است که شما سطح زبان ایتالیایی خود را به سطح B2 برسانید. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور ایتالیا سالانه در حدود 18000 تا 30000 یورو می باشد. اما همانند دوره لیسانس، تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا نیز می تواند شامل بورسیه گردد و رایگان شود. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور ایتالیا به طور متوسط بین 1 تا 2 سال زمان می برد و امکان مهاجرت تحصیلی به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال در این کشور وجود ندارد. در طول دوره فوق لیسانس شما اجازه 20 تا 24 ساعت در هفته کار پاره وقت دانشجویی را دارید. بورسیه های حاضر برای این مقطع عبارتند از:

بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی

بورسیه استعداد های درخشان Unisalento

بورسیه دانشگاه بولونیا

بورسیه دانشگاه پیسا

بورسیه تحصیلی دانشگاه Padua

بورسیه دانشگاه ساپینزای رم

بورسیه های منطقه ای ونتو

بورسیه دانشگاه لاتزیو

بورسیه بین المللی bocconi merit

بورسیه دانشگاه ناپل فدریکوII

بورسیه های بین المللی Politecnico

بورسیه Politecnico Milano

بورسیه دانشگاه Calabria

بورسیه دانشگاه باری آلدو مورو

بورسیه دانشگاه میلان

بورسیه دانشگاه کاتانیا

بورسیه دانشگاه تورینو

تحصیل رایگان در ایتالیا در مقطع دکترا

برای تحصیل رایگان در مقطع دکترا لازم است که شما رزومه ای قوی، پیشینه تحقیقاتی خوب و تایید یک استاد را بعنوان استاد ناظر خود داشته باشید. درصورت تایید استاد راهنما شما می توانید بصورت رایگان یا غیر رایگان در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل گردید. تحصیل به صورت غیر رایگان در دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا هزینه ای سالانه در حدود 4000 تا 12000 یورو دارد.

 • برای تحصیل دکترا در ایتالیا به صورت رایگان مانند دیگر مقاطع نیاز است که شما سطح زبان ایتالیایی خود را بالا ببرید، سطح زبان لازم برای این مقطع، سطح C1 است.
 • تحصیل در مقطع دکترا در کشور ایتالیا به طور متوسط بین 3 تا 4 سال زمان می برد و امکان مهاجرت تحصیلی به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال در این کشور وجود ندارد. در طول دوره فوق لیسانس شما اجازه 20 تا 24 ساعت در هفته کار پاره وقت دانشجویی را دارید.

بورسیه های حاضر برای این مقطع عبارتند از:

بورسیه های دولتی ایتالیا مخصوص دانشجویان خارجی

بورسیه Scuola Normale Superiore

بورسیه های منطقه ای ونتو

بورسیه دانشگاه ناپل فدریکوII

بورسیه های بین المللی Politecnico

بورسیه دانشگاه باری آلدو مورو

بورسیه دانشگاه Odin

بورسیه لاتزیو

مراحل پذیرش و تحصیل رایگان در دانشگاه های ایتالیا

مراحل پذیرش و تحصیل رایگان در دانشگاه های ایتالیا به صورت زیر می باشد:

 • قدم اول: جستجو برای دانشگاه هایی که بورسیه های تحصیلی در مقطع شما ارائه می دهند.
 • قدم دوم: بررسی شرایط لازم برای درخواست دادن و ارسال درخواست تحصیل رایگان در ایتالیا برای دانشگاه مورد نظر
 • قدم سوم: درخواست بورسیه از دانشگاه موردنظر
 • اکثر دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی ارائه می دهند در پرتال خود قسمتی برای درخواست بورسیه دارند و از طریق این قسمت می توانید درخواست خود را برای بورسیه تحصیلی ثبت کنید. لازم به ذکر است برخی از دانشگاه ها برای ورود به رشته های خاصی از متقاضیان آزمون ورودی می گیرند، به طور مثال برای ورود به رشته پزشکی در کشور ایتالیا نیاز است که شما در آزمون IMAT قبول شوید.
 • قدم چهارم: اقدام برای ویزای تحصیلی؛ دریافت ویزای تحصیلی بعد از تایید پذیرش شما و دریافت Offer Letter از دانشگاه ممکن است. برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است شما با مدارک هویتی و تحصیلی، نامه پذیرش و Offer Letter خود به سفارت ایتالیا مراجعه کرده و درصورت تایید سفارت می توانید ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایید.

مدارک مورد نیاز تحصیل رایگان در ایتالیا

مدارک مورد نیاز تحصیل رایگان در ایتالیا بسته به هر رشته و دانشگاه می تواند متفاوت باشد، اما مدارک مورد نیاز اکثر دانشگاه ها و رشته ها عبارتند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • مدارک تمام مقاطع تحصیلی و ریز نمرات آن ها
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه تحصیلی
 • رزومه تحصیلی کامل
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی در سطح مورد قبول دانشگاه
 • قبولی در آزمون های ورودی (بعضی از دانشگاه ها برای ورود به رشته های خاص، آزمون های ورودی به خصوصی دارند که برای تحصیل در آن رشته ها، لازم است در آزمون ورودی قبول شوید).

تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان

تحصیل رایگان در ایتالیا بدون مدرک زبان در 3 حالت ممکن است:

 • متقاضی برای شرکت در کالج زبان کشور ایتالیا اقدام کند.
 • متقاضی در تحصیلات خود آخرین مقطع را به زبان انگلیسی گذرانده باشد و مدرکی مبتنی بر گذراندن این دوره به زبان انگلیسی بتواند ارائه کند.
 • متقاضی برای دانشگاهی اقدام کند که این دانشگاه خود تست آنلاین زبان یا مصاحبه برگزار می کند.

شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید: شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانب شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا به زبان انگلیسی بسته به دانشگاه مورد نظر دارد؛ اکثر دانشگاه های این کشور بین المللی بوده بنابراین علاوه بر تدریس به زبان ایتالیایی، به زبان انگلیسی هم تدریس می کنند. دانشگاه های کشور ایتالیا که قابلیت تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا را دارند عبارتند از:

دانشگاه پادوآ

دانشگاه بولونیا

دانشگاه میلان

دانشگاه ساپینزا

دانشگاه پیسا

دانشگاه ناپل فدریکوII

بورسیه های تحصیلی رایگان ایتالیا

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا بسیار متنوع اند، باتوجه به مقطع و دانشگاه مدنظر شما می توانید هریک از این بورسیه ها را برای تحصیل رایگان در ایتالیا انتخاب کنید. بورسیه های تحصیلی ایتالیا و میزان کمک هزینه های زندگی آنان به این صورت می باشد:

بورسیه دولت ایتالیا

1000 دلار ماهیانه

بورسیه دانشگاه Padua

9000 دلار سالیانه

بورسیه دانشگاه میلان

6000 یورو

بورسیه دانشگاه تورینو

9000 یورو

بورسیه دانشگاه پیسا

8000 یورو

بورسیه دانشگاه ساپینزا

1000 یورو

بورسیه ناپل فدریکو

500/5 یورو

بورسیه دانشگاه کاتانیا

500/1 یورو

بورسیه دانشگاه Odin

15000 یورو

دانشگاه های مقرون به صرفه برای تحصیل رایگان در ایتالیا

دانشگاه های مقرون به صرفه برای تحصیل رایگان در ایتالیا دانشگاه هایی هستند که یا امکان تحصیل رایگان برای شما را فراهم می کنند یا به صورت سالیانه بورسیه تحصیلی ارائه می کنند. دانشگاه هایی که در ایتالیا ارائه بورسیه تحصیلی می کنند، تحصیل شما را رایگان کرده و اکثر آن ها به صورت سالیانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه زندگی نیز به شما پرداخت می کنند. در لیست زیر به برخی از دانشگاه های ایتالیا که بورسیه تحصیلی ارائه می کنند و شما می توانید به صورت رایگان در آن ها تحصیل کنند، اشاره می کنیم:

دانشگاه پادوآ

دانشگاه فلورانس

دانشگاه میلان

دانشگاه سینا

دانشگاه پلی تکنیک تورین

دانشگاه ناپل فدریکو

آیا شرایط کار دانشجویی در ایتالیا برای تامین هزینه تحصیل مناسب است؟

هزینه زندگی در ایتالیا بسته به شهر و نحوه زندگی دانشجو بسیار متفاوت است اما به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویان در ایتالیا ماهیانه حدود 700 تا 1000 یورو هزینه در بر دارد؛ این هزینه شامل: اجاره محل سکونت، حمل و نقل عمومی، خوراک و نیازمندی های اولیه و تفریحات می شود.

شهر های بزرگ تر ایتالیا مانند رم و میلان به نسبت شهر های گران تری هستند، اما شهر هایی که ارزان تر هستند و به نسبت برای زندگی دانشجویی مقرون به صرفه تر هستند عبارتند از:

 • شهر بولونیا: هزینه ماهیانه زندگی در این شهر حدودا بین 750 تا 100/1 یورو
 • شهر فلورانس: هزینه ماهیانه زندگی در این شهر حدودا بین 850 تا 300/1 یورو

برای تحصیل رایگان در ایتالیا می توانید به تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بپردازید، هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه های دولتی به طور متوسط سالیانه حدود 900 تا 5000 یورو، و این هزینه در دانشگاه های خصوصی به طور متوسط سالیانه حدود 6000 تا 20000 یورو می باشد.

با توجه به این هزینه ها آیا شرایط کار دانشجویی در ایتالیا برای تامین هزینه تحصیل مناسب است؟

میانگین حقوق مشاغل پاره وقت برای کار دانشجویی در ایتالیا با توجه به اینکه 20 ساعت در هفته اجازه کار کردن دارند ماهیانه حدودا بین 600 تا 1000 یورو می باشد، پس با توجه به هزینه ها و درآمد، کار پاره وقت دانشجویی می تواند میزان زیادی از هزینه های زندگی متوسط دانشجویی را تقبل کند؛ اما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیاز است که دانشجو پشتوانه مالی نسبتا قوی داشته باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل رایگان در ایتالیا، اینجا کلیک کنید ➡️

 

سوالات متداول

✔️ آیا تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی ایتالیا به زبان انگلیسی ممکن است؟

بله، اکثر دانشگاه های دولتی در کشور ایتالیا بین المللی هستند و تدریس به زبان انگلیس نیز در آن ها انجام می گیرد. همچنین در ایتالیا دانشگاه هایی داریم که تدریس آن ها به زبان انگلیسی بوده و بورسیه های تحصیلی نیز ارائه می دهند.

✔️ دانشجو ها در کشور ایتالیا اجازه چند ساعت کار در هفته را دارند؟

دانشجویان در مقطع لیسانس به طور میانگین اجازه 20 ساعت کار در هفته، در مقطع فوق لیسانس 25 ساعت کار در هفته و در مقطع دکترا اجازه 30 ساعت کار پاره وقت دانشجویی را در هفته را دارند.

✔️ آیا با دیپلم هنرستان ایران می توان برای ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ایتالیا اقدام نمود؟

دیپلم مورد قبول برای دانشگاه های ایتالیا دیپلم 12 ساله هستند و اگر دیپلم هنرستان 11 ساله داشته باشید مدرک شما مورد قبول دانسگه های این کشور نیستند.

✔️ ارزان ترین شهر ها برای زندگی در ایتالیا کدامند؟

ارزان ترین شهر های ایتالیا، شهر های پالرمو و ناپل می باشند.

سخن پایانی

در مقاله فوق بررسی کردیم تحصیل رایگان در ایتالیا به دو روش ممکن است، روش اول تحصیل در دانشگاه های رایگان و دولتی کشور ایتالیا، روش دوم دریافت بورسیه تحصیلی و در نتیجه رایگان شدن تحصیل برای متقاضی. همچنین بیان شد که اجازه کار دانشجویی در ایتالیا 20 ساعت در هفته است و متقاضی با توجه به درآمد کار حین تحصیل می تواند بخشی از هزینه های زندگی اش را تامین کند. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد؛ در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر و تخصصی تر می تواند از مشاوره رایگان با مشاوران موسسه ملک پور بهره ببرید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان