رشته اقتصاد در آلمان

بدون نظر

برخی رشته ها جایگاه بین المللی ویژه ای دارند و در تمام جوامع اهمیت خود را حفظ کرده اند و درجریانند. رشته اقتصاد از اینگونه رشته هاست که در سطوح بین المللی می توان به سطح بالایی از دانش در این زمینه دست یافت. کشور آلمان با اقتصاد قدرتمند و دنیای تجاری پر رونق، بهترین گزینه مورد انتخاب برای دانشجویان بین المللی به حساب می آید که علاقه مند به تحصیل در اقتصاد یا تجارت هستند. دانشگاه های با موقعیت های علمی پژوهشی برتر، بدون اخذ شهریه و امکان زندگی با هزینه مقرون به صرفه، دانشجویان با ملیت های مختلف را بر حسب رزومه و سطح علمی پذیرش می نمایند. ما در موسسه مشاوره MIE به بررسی رشته اقتصاد در آلمان پرداختیم و در سایت های مرتبط زیادی و بعلاوه مشاوره با وکلای محلی اطلاعات مفیدی را دسته بندی نموده و در اختیار علاقه مندان و متقاضیان این رشته قرار داده ایم. این اطلاعات در زمره خدمات موسسه محسوب نشده و متقاضیان می توانند برای اطلاع از همه خدمات قابل ارائه با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار نموده تا کارشناسان ما به راهنمایی در این زمینه مبادرت ورزند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
شرایط رشته اقتصاد در آلمان

درباره رشته اقتصاد در آلمان

علم اقتصاد علمی متمرکز بر رفتار و تعاملات و عوامل و نحوه عملکرد اقتصاد هاست که در تمام جوامع کاربرد حیاتی دارد و عوامل زیادی را به خود وابسته کرده است. در آلمان اقتصاد یک بازار اجتماعی بسیار توسعه یافته عنوان شده. این کشور دارای بزرگترین اقتصاد ملی در اروپا محسوب می شود. همین اوامر سبب اهمیت و جایگاه ویژه رشته اقتصاد در این کشور شده است. از آنجایی که علم های کاربردی و به روز همواره پر طرفدارند؛ دانشگاه های زیادی دوره های اقتصاد، تجارت و ریاضیات که همگی در تمام دنیا مورد استقبال هستند را آموزش می دهند. آلمان با امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان بین المللی با ملیت های گوناگون، به هدفی جذاب برای ذهن های خلاق و حسابگر رشته اقتصاد که به دنبال برنامه های تحصیلی و رشته هایی در رابطه با اقتصاد برای کسب تجربه تحصیلات بین المللی و فراهم کردن فرصت های عالی در بازار کاربین المللی هستند؛ بدل شده است.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان


شرایط تحصیل رشته اقتصاد در آلمان

دانشگاه های آلمان آموزشی با کیفیت عالی را در حوزه علم اقتصاد ارائه می دهند که در نهایت به کسب تجربه دنیای واقعی تبدیل می شود. پیش نیاز های دوره های تحصیلی و گرایش های مختلف اقتصاد با توجه به دانشگاه ارائه دهنده و نوع برنامه یا دوره های ارائه شده تفاوت خواهد داشت، این در حالی است که می توان مدارک تحصیلات پیشین، مهارت ها و دانش زبان انگلیسی یا زبان آلمانی نام برد. به طبع شرایط ورود به دانشگاه های آلمان به منظور تحصیل در رشته اقتصاد معطوف به همین مدارک نخواهد بود و متقاضی می بایست مدارکی مانند رزومه ای قوی و کارنامه و ریز نمرات پیشین با معدلی قابل قبول و متمرکز بر دروس پیشنیازی مانند ریاضیات و آمار بعلاوه مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی و شرکت در آزمونی تحت عنوان GRE را می توان به عنوان شرایط ورود به این رشته عنوان کرد.

تحصیل کارشناسی اقتصاد در آلمان

مقطع کارشناسی در گرایش های مختلفی از رشته اقتصاد در دانشگاه های زیادی در آلمان ارائه می شود. متقاضیان بین المللی این امکان را دارند که با ثابت کردن سطح قابل قبولی از تسلط به زبان آلمانی وارد دانشگاه های دولتی این رشته شوند. این مقطع به نحوی آغازگر آموزش دانش اقتصاد در دانشگاه است و دانشجو برای بازار کار و مواجهه با اقتصاد در قالب های خرد و کلان آموزش می بیند. دانش کاربردی اقتصاد می تواند زمینه ساز شغل آینده دانشجویان رشته اقتصاد در المان باشد. مدرک تحصیل کارشناسی در آلمان و رشته اقتصاد طی تقریبا سه سال و نیم قابل اخذ بوده و در دانشگاه های مختلف زمانبندی های مختلفی برای ورود وجود خواهد داشت.

تحصیل کارشناسی ارشد اقتصاد در آلمان

دانشجویان پس از سپری کردن دوره لیسانس اقتصاد در گرایش های مورد علاقه خود می توانند به مقاطع بالاتر رشته اقتصاد در آلمان راه یابند. این مقطع به طور معمول در 4 ترم حدد 2 سال خلاصه خواهد شد. همانگونه که احتمالا می دانید امکان بهره مندی از آموزش به زبان انگلیسی در این مقطع بیشتر است و دانشگاه های زیادی این روند را پیش گرفته اند. از آنجایی که در مقاطع بین المللی تمرکز دانشجویان بیشتر بر مقطع کارشناسی ارشد است و معمولا تقاضا برای این مقطع به نسبت بالاتر است بهره مندی از آموزش به زبان انگلیسی می تواند مورد توجه باشد. به طبع دانشجویان رشته اقتصاد برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان با مفاهیم و دانش تخصصی تری از رشته های زیر مجموعه اقتصاد آشنا می شوند و تخصص کسب شده در زمان فارغ التحصیلی می تواند بسیار کاربردی تر و در بازار کار نیز پر طرفدارتر باشد.

تحصیل دکترا اقتصاد در آلمان

مرحله بعد دانشجویان علاقه مند به رشته اقتصاد در آلمان می توانند برای مقطع تحصیلی دکترا در المان در حوزه اقتصاد درخواست خود را مطرح نمایند. این مقطع معمولا 3 سال به طول می انجامد که دانشجویان با جامعه های تحقیقاتی واقعی مواجه می شوند و در سطوح به نسبت گسترده تر و با توجه به گرایش خود به پژوهش های تخصصی می پردازند. برنامه های ساختار یافته این مقطع در مواجهه مستقیم با جامعه و اقتصاد هایی در سطوح ملی و بین المللی سپری می شود و تجربه های کاری و شغلی بسیار مهم و جذابی را برای دانشجویان رشته اقتصاد در آلمان به ارمغان می آورد.

مدرک زبان مورد نیاز برای اپلای در رشته اقتصاد در آلمان

دانشجویان بین المللی پیش از ورود به دانشگاه می بایست ابتدای امر در کالجی در آلمان پذیرفته شوند و دانش مقدماتی مربوط به رشته خود را کسب نمایند. برای این امر حتما به دانشی هر چند ابتدایی و در حد B1 از زبان آلمانی را به اثبات برسانند پس از آن با توجه به مقطع تحصیلی در کالج تحت آموزش زبان آلمانی قرار گرفته و به ارتقای سطح دانش زبانی خود می پردازند. به طور کلی این مدارک از زبان آلمانی در همه دانشگاه های آلمان مورد قبول و پذیرش خواهند بود و دانشجویان و علاقه مندان به رشته اقتصاد در آلمان می توانند با داشتن هر یک از این مدارک به الزامات زبان آلمانی جامع عمل بپوشانند:

TestDaF (TDN 3، 4 یا 5) (تست Deutsch als Fremdsprache)

DSH II یا III (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

Goethe-Zertifikat C2

telc Deutsch C1 Hochschule (گواهی زبان اروپایی)

DSD II (Deutsches Sprachdiplom Stufe II)

گرایش های رشته اقتصاد در آلمان

برنامه های مطالعاتی رشته اقتصاد با مهارت های اساسی در تجزیه و تحلیل علمی مستقل سوالات و مفاهیم اقتصادی معاصر شروع می شود تا سپس به نگاهی عمیق تر به مدیریت بازرگانی، امور مالی، بخش های مختلف اقتصادی و مسائل اقتصادی بپردازد. گرایش های متنوعی از رشته اقتصاد در دانشگاه های آلمان در دسترس است سعی شده لیستی از این گرایش ها در اینجا به نمایش گذاشته شود:

 • مدیریت تجارت بین الملل
 • اقتصاد
 • مدیریت کسب و کار
 • مدیریت بین الملل
 • تجارت و امور مالی بین المللی
 • بازار یابی
 • امور مالی، حسابداری و مالیات
 • حسابداری و کنترل
 • حسابداری مالی و مدیریتی
 • حسابداری و امور مالی
 • اقتصاد سیاست عمومی
 • مدیریت مراقبت های بهداشتی و اقتصاد
 • برنامه مدیریت پیشرفته

دوره های آوسبیلدونگ آلمان

این مقاله را از دست ندهید: دوره های آوسبیلدونگ آلمان

در این مقاله ما راه های موفقیت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان را به شما خواهیم آموخت.

هزینه تحصیل اقتصاد در آلمان

تحصیل اقتصاد در آلمان به طور کلی نیاز به تمکن مالی بسیار بالایی ندارد. شرایط فعلی برای دانشجویان داخلی و خارجی کاملاً مطلوب عنوان شده. برای دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی آلمان این امکان فراهم است که به صورت مجانی و تنها با هزینه اندکی صرفاً به منظور پوشش هزینه های دانشجویی در طول ترم صرف می شود. با این وجود، مدت زمان تداوم این روند سیستم آموزشی تحصیل رایگان در آلمان چقدر خواهد بود، چرا که اخیراً مواردی از اخذ هزینه های تحصیل از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا صورت گرفته است. دانشگاه های آزاد و خصوصی در آلمان عموماً به منظور تأمین مالی خود به شهریه اخذ شده از دانشجویان وابسته خواهند بود و هزینه تحصیل در رشته اقتصاد را تا سقف 20 هزار یورو در طول یک سال عنوان می کنند. دانشجویان علاوه بر دغدغه هزینه هایی که برای تحصیل متحمل می شوند می بایست انتظار هزینه های زندگی در آلمان را هم داشته باشند. اگر دانشگاه های ارائه دهنده رشته اقتصاد در المان برای دانشجوین اقامتگاه در نظر نگرفته باشند و خدماتی مانند سرویس های حمل و نقل و غذا خوری را به دانشجویان ارائه نکنند به طبعتاً این هزینه ها در بازار آزاد بیشتر خواهد بود.

بورسیه های آلمان در رشته اقتصاد

در دانشگاه های کشور آلمان بعضاً بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی اختصاص می یابد که اکثر این بورسیه ها مربوط به دوره های کارشناسی ارشد و دکترا هستند بدین معنی که ذینفعان این بورسیه ها این دو مقطع می باشند. این بورسیه ها معمولاً شامل بورسیه های اختصاصی دانشگاه ها و یا بورسیه هایی است که بواسطه دولت آلمان در نظر گرفته می شوند. این بورسیه ها که در راستای تبادل علم و دانش اعطا می شوند در دانشگاه های مختلف رشته های مختلفی را پوشش می دهند و دانشجویان بین المللی با بهره مندی از بورسیه های تحصیلی در المان می توانند از واریز تمام هزینه های خود معاف شوند. جدول زیر شماری از بورسیه های مربوط به رشته اقتصاد در آلمان را شرح می دهد:

بورسیه رشته اقتصاد در آلمان

توضیحات

بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ایبرت برای دانشجویان بین المللی

تامین مالی جزئی از طرف این بورسیه برای دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صورت می پذیرد.

بورسیه های کارشناسی ارشد FS 2022

این نوع بورسیه که پوشش کاملی از شهریه را در برمی گیرد برای مقطع کارشناسی ارشد رشته امور مالی و اقتصاد در آلمان و خصوصا دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت در دسترس است.

 

دانشگاه های اقتصاد آلمان

دانشگاه های برجسته ای وجود دارد که به ارائه رشته اقتصاد در آلمان می پردازند به طبع بهره گیری از اساتید با سواد و آموزش با کیفیت از مشخصه های بارز تحصیل این رشته شناخته شده در آلمان است. در جدول زیر نام دانشگاه های که دانشجویان می توانند این رشته در آلمان دنبال کنند همراه با رتبه آنها در سطح جهانی آمده است:

نام دانشگاه

رتبه جهانی

دانشگاه مونیخ

46

دانشگاه مانهایم

756

دانشگاه بن

119

دانشگاه فنی مونیخ

74

دانشگاه گوتینگن

149

دانشگاه کلن

230

دانشگاه هومبولت برلین

78

دانشگاه هامبورگ

156

 

بازارکار رشته اقتصاد در آلمان

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان در رشته اقتصاد

دانشجویان علاقه مند به تحصیل اقتصاد در آلمان می بایست برای امکان ورود و تحصیل در این کشور ویزای تحصیلی با اعتباری مشخص و مقارن با دوره تحصیلی و اقامتی موقت دریافت کنند. این نوع از ویزا که می تواند امکان تحصیل را برای دانشجویان بین المللی فراهم کند نمی تواند منجر به فراهم کردن اقامت دائمی و تابعیت کشور آلمان شود. دانشجویان اگر تمایل به یافتن راهی برای ماندگار شدن در آلمان نداشته باشند می بایست پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردند اما اگر بخواهند پس از تحصیل در آلمان اقامت داشته می بایست به کاریابی و اخذ ویزای کار بپرازند و یا در پروژه های سرمایه گذاری در انواع مختلف شرکت کنند که بتوانند در نهایت به اقامت دائم و تابعیت آلمان دست یابند.

بازار کار رشته اقتصاد در آلمان

بازار کار رشته اقتصاد در آلمان برای دانشجویان پس از اتمام تحصیل این رشته در شهرهای مختلف آلمان متفاوت عنوان شده تا جایی که رایج ترین شهرها برای یافتن شغل مرتبط با این رشته می توان از مونیخ، هامبورگ، اشتوتگارت، هانوفر، کلن، فرانکفورت آم ماین، اسن، دورتموند، دوسلدورف، برمن، درسدن یاد کرد. از آنجایی که آلمان یکی از بالاترین میانگین های دستمزد را به اقتصادان در اروپا پرداخت می کند. فارغ التحصیلان رشته اقتصاد در آلمان مورد تقاضا هستند. علاوه بر مدرک تحصیلی آموزش ها و مهارت های تکمیلی که حاصل پژوهش هستند می توانند در یافتن شغل مناسب این رشته تاًثیر گذار باشند طبیعی است که داشتن تجربه کارمی تواند بسیار مورد استقبال قرار گیرد.

 

ددلاین دانشگاه های آلمان

این مقاله را از دست ندهید: ددلاین دانشگاه های آلمان

در این مقاله ما ددلاین دانشگاه های آلمان را به شما خواهیم آموخت.

فرصت های شغلی در آلمان برای رشته اقتصاد

به طبع فارغ التحصیلان رشته اقتصاد در آلمان پیش از ورود به آینده شغلی خود اندیشیده اند، سایت هایی کاریابی می تواند به فارغ التحصیلان کمک کند تا به اطلاعات جامعی در این باره برسند. کسب و پیگیری اطلاعات معتبر کاریابی در این زمینه می تواند به شغلی در تحقیقات یا دانشگاه، یا در صنعت به عنوان یک اقتصاددان داخلی، تحلیلگر قیمت، تحلیلگر تحقیقات بازار یا مشاور سیاست اقتصادی ختم شود. برای این امر می توان جستجوی شغل خود را برای موقعیت‌های تحصیلی مختلف یا دوره‌های کارآموزی فیلتر کرد که مهارت‌های تحلیلی به‌دست ‌آمده در طول مدرک تحصیلی دانشجو در اقتصاد را مورد آزمایش قرار می‌دهد. اقتصاددانان باتجربه می توانند جستجوی شغلی اقتصادی خود را بر اساس موقعیت، از مشاغل استاد اقتصاد گرفته تا موقعیت های تحقیقاتی ارشد، نقش های تحلیلگر مالی یا مشاغل مشاوره اقتصاد، فیلتر کنند و در میان چندین موقعیت شغلی در زمینه اقتصاد خود را جستجو نمایند، حوزه اقتصاد کلان و خرد، اقتصاد سنجی، حوزه اقتصاد سلامت، حوزه اقتصاد رفتاری یا اقتصاد توسعه می توانند فرصت هایی برای اشتغال به کار این فارغ التحصیلان خواهد بود.

درآمد رشته اقتصاد در آلمان

همانگونه که گفته شد در کل اروپا آلمان کشوری است که بالاترین دستمزد را به اقتصاددانان پرداخت می کند. نرخ بالای اشتغال و حقوق برای اقتصاددانان فعال در شرکت های مشاوره و شرکت های خدمات مالی عنوان شده است. یک اقتصاددان سطح پایه با کمتر از 1 سال تجربه می تواند انتظار داشته باشد که میانگین کل دریافتی (شامل انعام، پاداش و اضافه کاری) 44219 یورو را داشته باشد. یک اقتصاددان در ابتدای شروع به کار با 1 تا 4 سال سابقه، به طور متوسط ​​ 41270 یورو حقوق دریافت می کند. مهارت هایی که بر حقوق اقتصاددانان تأثیر می گذارد شامل تجزیه و تحلیل سیاست، تحلیل تحقیق، تحلیل داده ها خواهد بود. در جدول زیر حقوق شغلی مرتبط با اقتصاد آمده است:

شغل های مرتبط با رشته اقتصاد

میانگین حقوق شغل های مرتبط با رشته اقتصاد

دانشمند داده

میانگین حقوق 42 هزار یورو - 76 هزار یورو

تحلیلگر داده

میانگین حقوق 35 تا 61 هزار یورو

کنترل کننده مالی

میانگین حقوق 37 تا 80 هزار یورو

دانشمند پژوهشگر

میانگین حقوق 36 هزار یورو - 78 هزار یورو

تحلیلگر ارشد داده

میانگین حقوق 45 هزار یورو - 73 هزار یورو

مدیر مالی

میانگین حقوق 37 تا 95 هزار یورو

دانشیار پژوهشی فوق دکتری

میانگین حقوق 30 هزار یورو - 62 هزار یورو

دانشمند ارشد داده

میانگین حقوق 55 هزار یورو - 89 هزار یورو

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب رشته اقتصاد در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

آیا فرصت های شغلی برای اشتغال به کار رشته اقتصاد در آلمان وجود دارد؟

بله، فارغ التحصیلان رشته اقتصاد در آلمان شهرهای مختلف تحت شرایط و موقعیت فارغ التحصیل مورد تقاضا خواهند بود.

میانگین درآمد شاغلان رشته اقتصاد در آلمان چقدر عنوان شده؟

یک اقتصاددان سطح پایه با کمتر از 1 سال تجربه می تواند انتظار داشته باشد که میانگین کل دریافتی (شامل انعام، پاداش و اضافه کاری) 44219 یورو را داشته باشد.

آیا دانشگاه مونیخ رشته اقتصاد در آلمان را ارائه می کند؟

دانشگاه مونیخ آلمان با رتبه 46 برجسته ترین ارائه دهنده رشته اقتصاد است.

بیشترین درآمد اقتصاددانان رشته اقتصاد در آلمان مربوط به چه سازمان ها و شرکت هایی است؟

نرخ بالای اشتغال و حقوق برای اقتصاددانان فعال در شرکت های مشاوره و شرکت های خدمات مالی عنوان شده است.

سخن پایانی

در این نوشتار به بررسی و کاوش در مورد رشته اقتصاد در آلمان پرداختیم. رشته ای پرطرفدار با فرصت های شغلی متنوع در شهرهای مختلف آلمان و با بالاترین میانگین دریافتی در این کشور نسبت به کل اروپا. دانشگاه های مطرح زیادی در المان به آموزش این رشته در مقاطع مختلف می پردازند که از مطرح ترین آنها می توان به دانشگاه مونیخ آلمان اشاره کرد. این رشته با آینده ای روشن هم در طول تحصیل و هم در رابطه با فرصت های شغلی مناسب در آلمان می تواند توجه بسیاری از دانشجویان و مستعدان این رشته را جلب نماید. چنانچه تصمیم به تحصیل رشته اقتصاد در آلمان گرفتید می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار نمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان