کالج های کانادا

24 آذر 1401 بدون نظر

تحصیل در کالج های کانادا یکی از مواردی است که مکرر مورد پرسش متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا قرار می گیرد و به همین منظور قصد داریم تا در این مقاله شما را با شرایط تحصیل در کالج های کانادا آشنا نماییم. از جمله مواردی که می توان در خصوص کالج های کانادا مورد تحلیل و بررسی قرار داد می توان به نظام آموزشی کانادا، رشته های تحصیلی در کالج های کانادا، هزینه های زندگی، شرایط دریافت بورسیه تحصیلی، بهترین کالج های کانادا، شرایط دریافت ویزا و ... اشاره نمود. در واقع این مقاله با هدف بررسی کالج های کانادا توسط تیم تحقیقاتی موسسه مشاره ای MIE تهیه و تنظیم شده است تا پاسخ سوالات متعدد خود در این خصوص را دریافن نمایید و امید است تا با مطالعه کامل آن پاسخ بسیاری از سوالات خود را از این مقاله دریافت نمایید. ضمن اینکه در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود برای تحصیل در کالج های کانادا می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و پاسخ سوالات خود را نیز از مشاورین دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

کالج های کانادا

شرایط تحصیل در کالج های کانادا

همانطور که می دانید تحصیل در کالج های کانادا از سالیان گذشته مورد توجه متقاضیان مهاجرت به کانادا بوده است و افراد تمایل داشتند تا برای ورود به کانادا از طریق تحصیل در کالج های کانادا اقدام داشته باشند. به طور کلی کالج ها می توانند راهی برای ورود افرادی که مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند و اکنون تمایل دارند تا به ادامه تحصیل یا کار در کانادا بپردازند باشد زیرا کالج ها با ارائه دوره های متنوع کوتاه مدت و یا بلند مدت دانشجویان را برای ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور آماده می کنند. در واقع به نوعی دانشجویان در کالج ها استعدادیابی می شوند و آموزش های لازم را برای ورود به رشته هایی که در آن استعداد دارند دریافت خواهند کرد و پس از ورود به دانشگاه به صورت تخصصی تر آموزش دیده و مسیر درستی را در پیش می گیرند. بسیاری از کالج ها نیز دوره های ورود به بازار کار را ارائه می کنند که دانشجویان طی دوره هم به صورت علمی و هم به صورت عملی آموزش می بینند و شانس کاریابی این افراد پس از گذراندن دوره ها بالا خواهد بود.

به طور کلی ایالات مختلف دارای کالج های با سطوح مختلف هستند ولی بر اساس آمار و ارقام کالج های شهرهای ونکوور و تورنتو با توجه به شرایط آب و هوایی، بازار کار، شرایط اقتصادی و فرهنگی، مدرنیته و ... از استقبال بیشتری بین دانشجویان بین المللی برخوردار هستند. توجه داشته باشید که متقاضیان برای ورود به کالج های کانادا نباید گپ تحصیلی بالایی داشته باشند و حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 الی 6.5 را داشته باشند که البته ممکن است برخی کالج ها مدارک زبان تافل، دولینگو و ... را نیز بپذیرند. ضمن اینکه دانشجویان باید نشان دهند که می توانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را در کانادا تامین نمایند و مشکلی از این بابت نخواهند داشت.

تحصیل در کالج های کانادا و نظام آموزشی کانادا

تا به اینجای کار با شرایط عمومی تحصیل در کالج های کانادا آشنا شدیم و قصد داریم تا قدری در خصوص نظام آموزش کانادا در کالج ها نیز صحبت شود تا ابهامی در این خصوص باقی نماند. همانطور که می دانید کانادا از ایالات مختلفی شکل گرفته که هر ایالت می تواند سیاست خاص خود را برای آموزش و سایر موارد در منطقه خود اجرا کند. به عنوان مثال برخی ایالات مانند کبک زبان فرانسوی را به عنوان زبان اصلی تحصیل در نظر گرفته اند و دانشجو برای تحصیل در این ایالت باید زبان فرانسوی بداند. اما به طور کلی و در اغلب ایالت ها زبان تحصیل انگلیسی بوده و نظام مشابه به یکدیگر را اجرا می کنند.

تحصیل در کالج های کانادا می تواند از پایان سال 11 یا 12 تحصیلی آغاز شود و دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده کنند. تحصیل در کانادا برای دانشجویان هزینه هایی دارد که بسته به امکاناتی که به دانشجو ارائه می دهند متفاوت و متغیر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. تمام کالج های کانادا سال تحصیلی خود را در ماه سپتامبر آغاز می کنند و برخی از آنها در ماه ژانویه نیز پذیرای دانشجویان خواهند بود. برخی دیگر از دانشجویان وقتی دیپلم خود را دریافت کرده باشند می توانند در کالج های فنی و حرفه ای کانادا ثبت نام نموده و برای ورود به بازار کار کانادا آموزش های لازم را ببینند. دانشجویان به طور کلی در کالج ها آموزش های اولیه برای ورود به دانشگاه را می بینند و با قدرت بالاتری تحصیل در دانشگاه را آغاز می کنند و با توجه به استعداد خود انتخاب رشته نموده و درصد موفقیت دانشجو بالاتر خواهد رفت.

تحصیل در کالج های ارزان تورنتو

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل در کالج های ارزان تورنتو

در این مقاله ما تمام راه های تحصیل در کالج های ارزان تورنتو را به شما خواهیم آموخت.

لیست کالج های معتبر کانادا

با توجه به تعدد کالج های کانادا، افرادی که متقاضی تحصیل در کانادا هستند همواره انتخاب های متعدد و خوبی را پیش روی خود می بینند تا با توجه به شرایط خود بتوانند بهترین گزینه را انتخاب کرده و مشغول به تحصیل شوند. البته همواره تقاضا برای تحصیل در این کالج ها بخصوص از دانشجویان بین المللی بسیار بالاست و همین موضوع سبب شده تا کالج ها رقابت خوبی برای ارائه خدمات بهتر به دانشجو داشته باشند و دانشجویان بهتری را برای خود جذب کنند. با توجه به این موضوع، ما لیستی از کالج های معتبر کانادا را در جدولی تهیه نمودیم که به صورت زیر می باشد. البته در عنوانی جداگانه بهترین کالج های کانادا را به صورت دقیق تر بررسی خواهیم نمود.

نام کالج

استان

شهر

George Brown College

انتاریو

تورنتو

Algonquin College

انتاریو

اتاوا

Humber College

انتاریو

تورنتو

Conestoga College Kitchener

انتاریو

کیچنر

VCC

بریتیش کلمبیا

ونکوور

Bow Valley College

آلبرتا

کلگری

St. Lawrence College

انتاریو

کینگ استون

Fanshawe College

انتاریو

لندن

Georgian College

انتاریو

بری

Langara College

بریتیش کلمبیا

ونکوور

Bodwell college

بریتیش کلمبیا

ونکوور

Breamar college

انتاریو

تورنتو

رشته های کالج در کانادا

دانشجویانی که برای تحصیل در کالج های کانادا اقدام می کنند عمدتاً رشته هایی را مد نظر دارند که می خواهند در آن آموزش ببینند و پس از آن یا مشغول به کار شده و یا در دانشگاه به صورت تخصصی آن را خوانده و مدرک تحصیلی دانشگاهی دریافت نمایند. کالج های کانادا رشته های متعددی ارائه می دهند و دانشجویان در کالج ها استعدادیابی شده و برای ادامه مسیر آموزش آماده می شوند. البته توجه داشته باشید که دریافت پذیرش در برخی از این رشته ها شرایط خاصی دارد و شخص باید مصاحبه شده و یا آزمون بدهد که نیاز به حضور در کانادا دارند. اما به طور کلی برخی از مهم ترین دوره های ارائه شده در کالج های کانادا را که سالانه پذیرای دانشجویان متعددی از سراسر دنیا هستند را در جدول زیر ذکر نمودیم که قابل مشاهده می باشد.

حسابداری

هنر

کسب و کار

پزشکی

علوم

مهندسی

زیست شناسی

روان شناسی

اقتصاد

پرستاری

حقوق

زبان

ریاضیات

شیمی

تاریخ

علوم انسانی

گردشگری

طراحی

فیزیک

معماری

خلبانی

مد

مدیریت

کشاورزی

IT

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی و شهریه کالج های کانادا

یکی از سوالات پر تکرار در خصوص کالج های کانادا، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا و شهریه کالج های کانادا است که دانشجویان می خواهند بدانند چقدر می توانند کمک هزینه دریافت کرده و بودجه بندی دقیقی برای تحصیل در کانادا انجام دهند. در پاسخ به این موضوع باید گفت که با توجه به اینکه دانشجویان در این مقطع دوره کوتاهی را پشت سر می گذارند و اغلب با سنین پایین رزومه تحقیقاتی و علمی زیادی ندارند، شانس دریافت بورسیه برای متقاضیان پایین تر است و البته باید به این موضوع هم اشاره نمود که تعداد بورسیه های ارائه شده در این مقطع نیز بسیار پایین تر از مقاطغ فوق لیسانس و دکتری است. اما علاوه بر این موضوع، دانستن شهریه کالج های کانادا نیز برای دانشجویان از اهمیت بالایی برخوردار است و بدیهی است که این شهریه بسته به امکاناتی که کالج در اختیار دانشجو قرار می دهد با هم تفاوت هایی خواهند داشت و به طور معمول کالج های کانادا شهریه ای در حدود 15.000 دلار از دانشجویان دریافت می کنند. البته به غیر از امکاناتی که کالج در اختیار دانشجو قرار می دهد، عوامل دیگری همچون رشته تحصیلی و دوره هایی که دانشجو در طول تحصیل پشت سر می گذارد نیز در شهریه نهایی او تاثیرگذار خواهد بود.

هزینه های زندگی دانش آموزی یا دانشجویی در کانادا

متقاضیان تحصیل در کالج های کانادا معمولاً قبل از اقدام برای مهاجرت تمام هزینه های خود را به صورت حدودی پیش بینی کرده و با بودجه ای که برای این منظور در نظر گرفته اند مقایسه می کنند و در صورت تطبیق بودجه و هزینه تصمیم به اقدام می گیرند. برای این منظور دانشجویان از آمارهای بین المللی که به صورت تقریبی هزینه های زندگی در کشور کانادا را بررسی کرده اند می توانند استفاده کنند که ما نیز بر همین اساس بررسی های لازم را انجام دادیم و برا این اساس معمولاً دانشجویان حدود 1.000 الی 1.500 دلار کانادا در ماه هزینه زندگی پیش رو خواهند داشت. لازم به ذکر است که این هزینه بسته به سبک زندگی افراد متفاوت است و افراد می توانند با هزینه های مختلفی در این کشور زندگی کنند. حال با در نظر گرفتن این موضوع ما برخی از هزینه های روزمره برای زندگی در کانادا را در قالب جدول تهیه نمودیم که خدمت شما تقدیم می شود.

میانگین هزینه های زندگی در کانادا

شرح

هزینه (دلار)

شرح

هزینه (دلار)

غذا در رستوران معمولی

15

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

3.25

آب معدنی (0.33 لیتر)

1.84

تاکسی (1 کیلومتر)

2

شیر (1 لیتری)

2.49

گازوئیل (1 لیتر)

1.17

برنج (1 کیلو)

3.80

هزینه باشگاه (ماهیانه)

49.93

نان سفید (500 گرم)

2.92

هزینه انرژی (آب، برق و ... )

156.74

تخم مرغ (12 عدد)

3.42

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

1320

سیب (1 کیلو)

4.06

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

1081

سیب زمینی (1 کیلو)

2.84

اینترنت

76.23

مک دونالد

10

سینما

14

کاپوچینو

4.26

شهریه مهد کودک خصوصی

980

معرفی بهترین کالج های کانادا و امکانات آنها

اگرچه در عناوین قبل برخی از کالج های کانادا را نام بردیم و به طور کلی با شرایط آنها آشنا شدیم اما برای بسیاری از دانشجویان مهم است که در کالج های برتر کانادا تحصیل کنند و راه خود را برای تحصیل در برخی رشته ها و دانشگاه ها هموارتر نمایند. با توجه به رقابت بالای بین کالج های کانادا، کالج های مناسب متعددی در این کشور وجود دارد که همواره در صدد بهبود شرایط خود و فراهم کردن شرایط بهتر برای ورود بهترین دانش آموزان و دانشجویان هستند. از این رو ما برخی از بهترین کالج های کانادا رو امکانات آنها را بررسی نموده ایم که اطلاعات آنها در ذیل همین متن ذکر شده است.

نام کالج

شهر

خدمات

نکات ویژه

بریمار Breamar

تورنتو

مقاطع نهم الی دوازدهم

کلوپ های مختلف ورزشی و هنری

سفرهای آموزشی و تفریحی

دوره های آماده سازی دانشگاه عالی

هزینه های مناسب تحصیل و زندگی

قرارداد همکاری با دانشگاه های معتبر کانادا

نزدیکی دانشگاه به مراکز اصلی شهر

بادول Bodwell

ونکوور

مقاطع هشتم الی دوازدهم

مشاورین تحصیلی مجرب

ارائه اقلامی همچون لپ تاپ، موبایل و ... به دانش آموز جهت استفاده

دارای خدمات خارج درسی متعدد

2 بار پذیرش دانش آموز در سال

بلیز Blyth

تورنتو

مقاطع پنجم الی دوازدهم

کلاس های 7 الی 16 نفره

مشاور تخصصی برای هر دانش آموز

دارای 14 شعبه در سراسر دنیا

همکاری با دانشگاه های داخلی و خارجی

دارای 90 درصد موفقیت قبولی در دانشگاه و 85 درصد دریافت بورسیه های تحصیلی

کلمبیا Columbia

ونکوور

مقاطع هفتم الی دوازدهم

خدمات ورزشی و فرهنگی

برنامه ریزی دقیق تحصیلی

مشاوره تحصیلی متناسب با پایه تحصیلی

موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب

همکاری با دانشگاه های داخلی و خارجی

موفقیت 75 درصد از دانش آموزیان برای ورود به دانشگاه های برتر

دلایل ریجکتی و رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

دانشتن دلایل ریجکتی و رد شدن ویزای تحصیلی کانادا از این نظر مهم است که متقاضی با دانستن مواردی که می تواند باعث ریجکتی ویزای او شود، پرونده خود را به گونه ای آماده کند که با مانع روبرو نشود و بتواند ویازی تحصیلی خود را دریافت نماید. همانطور که می دانید در حال حاضر سختگیری های زیادی در خصوص اعطای ویزای کانادا بخصوص برای پرونده ایرانیان صورت می گیرد که این نشأت گرفته از شرایط سیاسی، اقتصادی و یا رفتار افرادی است که پیش از شما ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نموده اند و از طریق روش های غیرقانونی در این کشور ماندند و یا مشکلاتی ایجاد کرده اند. پس برای بررسی این شرایط و اینکه دلایل ریجکتی و رد شدن ویزای تحصیلی کانادا برای کشورهایی همچون ایران بهتر است خود را به جای آفیسر ویزا در نظر بگیرید و نسبت به پرونده خود حساس باشید و ببینید قدرت پرونده به چه صورت است. پس با توجه به این حساسیت ها می توان عوامل متعددی را برای ریجکتی ویزای تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در کالج های کاندا بر شمرد که برخی از مهم ترین این موارد عبارتند از:

  • ارائه مدارک جعلی در پرونده

برخی افراد مدارک تحصیلی، مدارک تمکن مالی، یا سوابق کاری جعلی و یا صوری به سفارت ارائه می دهند که آفیسر به محض متوجه شدن ضمن ریجکت کردن پرونده، گزارش متقاضی را داده و از ورود شخص به مدت چند سال به کشور کانادا جلوگیری میکند. این موضوع می تواند برای گرفتن ویزای برخی کشورهای دیگر نیز برای متقاضی مشکل ساز باشد.

  • نقص مدارک ارائه شده به سفارت

گاهاً برخی از افراد در ارائه پرونده خود، برخی از مدارک خود را ارائه نمی کنند و یا به صورت نادرست ارائه می کنند که آفیسر ویزا در این صورت متقاضی را به خاطر نقصی مدارک ریجکت می کند. اغلب افرادی که خودشان برای ویزای تحصیلی اقدام می کنند با این موضوع مواجه می شوند و داشتن یک مشاور مهاجرتی معتبر و کمک گرفتن از مشاورین رسمی مهاجرت کانادا می تواند به متقاضی کمک کند.

  • هدف متقاضی از سفر

برخی افراد با دریافت پذیرش های نامرتبط و نامعتبر آفیسر را به شک می اندازند که هدف شخص از سفر به کانادا چیست و به اینکه متقاضی بخواهد برای تحصیل مهاجرت داشته باشد مشکوک هستند و به این دلیل شخص را ریجکت می کنند. نوشتن study plan درست برای این موضوع بسیار تاثیرگذار و مهم است و باید تمام جوانب کار در این موضوع در نظر گرفته شود.

  • گپ تحصیلی

داشتن گپ تحصیلی بالا یکی از نشانه های این است که شخص یک دانشجوی واقعی نیست و معمولاً با بالا بودن فواصل بین تحصیل و سن متقاضی آفیسر سخت گیری بیشتری روی سوابق کاری شخص خواهد داشت.

  • اقدام همزمان با همراهان

بسیاری از خانواده ها تمایل دارند تا همه اعضای خانواده با هم به کشور مقصدشان وارد شوند و این می تواند بهانه ای برای آفیسر باشد که شما علقه معنوی در ایران ندارید که پس از تحصیل بازگردید و می تواند به راحتی منجر به ریجکتی ویزای متقاضیان شود.

موقعیت ورود به دانشگاه پس از تحصیل در کالج های کانادا

ورود به دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی مانند بسیاری دیگر از کشورهای دنیا مستلزم داشتن مدارک متعددی از جمله دیپلم 12 ساله، مدرک زبان معتبر، توصیه نامه، انگیزه نامه است. ضمن اینکه برای ورود به برخی رشته ها و دانشگاه ها دانشجویان باید آزمون و مصاحبه حضوری را پشت سر بگذارند که این بدون داشتن ویزا امکان پذیر نخواهد بود. با این وجود اگر دانشجویی دوره تحصیلی خود را در کالج های کانادا پشت سر گذاشته باشد برای ورود به دانشگاه نیازی به ارائه مجدد مدرک زبان و سایر مدارکی که گفته شد را نخواهد داشت و علاوه بر این به دلیل تحصیل در کالج با شرایط کانادا و تحصیل در این کشور آشنا شده و می تواند شرایط تحصیلی بهتری را در کانادا پشت سر بگذارد. توجه داشته باشید که این دانشجویان شانس حضور در آزمون ها و مصاحبه ها را نیز خواهند داشت و همینطور در کالج ها می توانند استعدادیابی شده و انتخاب رشته بهتری برای ورود به دانشگاه داشته باشند.

هزینه تحصیل در کالج های کانادا

ما در مقالاتمان در سایت ام ای ایی به وفور در رابطه با کالج ها برای شما گفته ایم. کالج مقطع تحصیل پس از مدرسه است که افراد بنابر تمایل آن را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. ادامه تحصیل هم از طریق دانشگاه و هم از طریق کالج ها امکان پذیر است. به هر روی کانادا از کالج های برتر و با کیفیتی بر خوردار است که افراد را به خوبی برای ورود به بازار کار آمده می کند. سیستم آموزشی کالج ها به صورت ایالتی و استانی مدیریت می شود از این رو نحوه تدریس و همچنین هزینه تحصیل در کالج های کانادا می تواند اندکی متفاوت باشد. با این حال می توان به طور حدودی هزینه تحصیل در کالج های کانادا را 15000 تا 20000 دلار متغیر دانست.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب کالج های کانادا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

آیا امکان دریافت پذیرش کالج های کانادا با گپ تحصیلی بالا وجود دارد؟

به طور کلی نمی توان گفت که امکان چنین موضوعی وجود ندارد اما هرچه گپ تحصیلی شخص بالا باشد شانس دریافت پذیرش و پس از آن دریافت ویزا برای متقاضی سخت تر خواهد شد.

حدود هزینه های تحصیل در کالج های کانادا چقدر است؟

متقاضیان به طور معمول حدود 15.000 دلار کانادا شهریه برای ورود به کالج های کانادا خواهند داشت ولی بسته به امکانات و سایر شرایط کالج این مبلغ می تواند کمتر یا بیشتر باشد.

آیا دانشجویان پس از پشت سر گذراندن دوره های کالج امکان ورود به بازار کار در کانادا را خواهند داشت؟

بله، دانشجویان شرایط ورود به بازار کار را خواهند داشت اما اغلب پس از این دوره وارد دانشگاه ها شده و مشغول به تحصیل می شوند.

هزینه های زندگی برای دانشجویان در کانادا چقدر است؟

عموم دانشجویان با هزینه ای حدود 1.000 الی 1.500 دلار کانادا در ماه می توانند هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله موضوعات متعددی در خصوص شرایط تحصیل در کالج های کانادا را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم که از مهم ترین موارد آن می توان به لیست کالج های معتبر کانادا، رشته های تحصیلی در کالج های کانادا، شرایط دریافت بورسیه و هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی دانشجویی و موضوعات متعدد دیگری در این زمینه اشاره نمود. با توجه به این موضوعات دانستیم که ورود به کالج های کانادا برای دانشجویانی که سطح زبان و تحصیلات خوبی داشته باشند، گپ تحصیلی زیادی نداشته باشند و توان مالی مناسب و برخی شرایط دیگر را داشته باشند شانس تحصیل در کالج های کانادا را خواهند داشت. این مقاله با هدف آشنایی شما با شرایط تحصیل در کالج های کانادا توسط تیم تحقیقاتی موسسه مشاوره ای MIE تهیه و تنظیم شده است تا راهنمای شما بوده و برای رسیدن به کالج های کانادا اطلاعات درستی در اختیار شما قرار دهد. با توجه به این موضوع شما می توانید برای پرسش سایر سوالاتی که در ذهن شما ایجاد شده است و یا برای بررسی شرایط خود از مشاوره رایگان با مشاورین مجرب موسسه استفاده نمایید و یا سوالات خود را در ذیل همین متن به اشتراک گذاشته و سریعاً پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان