کانادا

🍁 دانستنی های کشور کانادا 🍁

 

 

سالانه بسیاری از افراد تمایل به مهاجرت به کشور پهناور کانادا را دارند. در این بخش درباره هر آنچه که شما نیاز دارید تا در مورد این کشور زیبا بدانید صحبت می کنیم.

 

موقعیت جغرافیایی کانادا

کانادا دومین کشور پهناور دنیا محسوب می شود. از نظر موقعیت جغرافیایی کانادا در شمال قاره پهناور آمریکا واقع شده است. مرز جنوبی و غربی این کشور با آمریکا هم مرز بوده است. این مرز بزرگترین مرز بین دو کشور را شامل می باشد. جنوبی ترین بخش ایالتهای بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوآن، منیتوبا، انتاریو، کبک و نیوبرانزویک با ایالت های شمالی آمریکا هم مرز هستند. این کشور از غرب با اقیانوس اطلس، از شرق با اقیانوس آرام و از شمال با اقیانوس منجمد شمالی احاطه شده است.

 

مساحت کانادا

مساحت کانادا در حدود 8965590 کیلومتر مربع می باشد. . 38.7 درصد از مساحت کانادا شامل جنگل های سرسبز می باشد. همچنین طبق آمار های به دست آمده در حدود 4.30 درصد از زمین های این کشور قابل کشت است و 6.49 درصد از مساحت کانادا را زمین های کشاورزی تشکیل می دهند. علاوه بر این کشور کانادا به عنوان چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی در دنیا محسوب می شود.

 

تقسیمات کشوری کانادا

تقسیمات کشوری کانادا شامل 10 استان و 3 قلمرو و 5 منطقه اصلی می باشد. تقسیمات کشوری 5 منطقه با نام های منطقه اطلس، کانادای مرکزی، علفزارها، کرانه غربی و شمالی می باشد.

 

 • منطقه اطلس

منطقه اطلس به مجموعه استان های آتلانتیک معروف هستند. استان های نوااسکوشیا، پرنس ادوارد، نیوفانلند، نیوبرانزویک و لابرادور از تقسیمات کشوری منطقه اطلس می باشند.

 • کانادای مرکزی

استان های انتاریو و کبک در بخش تقسیمات کشوری در مرکز کانادا واقع شده اند. پایتخت کشور کانادا شهر اتاوا، در این استان واقع شده است.

 • علفزارها

استان های منیتوبا، آلبرتا و ساسکاچوان از استان های بخش علفزارها و یا (Prairies) می باشند. بیشترین زمین های کشاورزی در این بخش از کانادا واقع شده است. رشته کوه های معروف راکی که جزو بلندترین قله های کانادا به شمار می روند در این بخش قرار گرفته اند.

 • کرانه غربی

خوش آب و هوا ترین بخش کانادا، استان بریتیش کلمبیا می باشد که در بخش غربی کانادا واقع شده است. بیشترین جنگل ها و طبیعت کانادا در این بخش از کشور واقع شده اند.

 • منطقه شمال

در شمال کشور کانادا، مجموعه سرزمین های شمالی قرا گرفته اند. از غرب به شرق به ترتیب استان های، یوکان، نورت وست تریتوریز و نوناووت واقع شده اند. مهم ترین منابع نفت و گاز کشور کانادا در این سرزمین ها قرار گرفته است.

 

جمعیت کانادا

جمعیت کانادا در حدود 37.50 میلیون نفر گزارش شده است. به طور کلی 81.56 درصد از  جمعیت این کشور در مناطق شهری زندگی می کنند. 17.65 درصد از جمعیت کانادا را افراد بالای 65 سال تشکیل می دهند. علاوه بر این در حدود 15.85 درصد از جمعیت کانادا شامل کودکان زیر 14 سال می باشد. از این اعدا می تواند نتیجه گرفت که بیشتر جمعیت کانادا را افراد بین 14 تا 65 سال تشکیل می دهند.

 

زبان رسمی کانادا

زبان انگلیسی و زبان فرانسوی رایج ترین زبان رسمی کانادا محسوب می شوند. در استان کبک بیشتر مردم به زبان فرانسوی صحبت می کنند. اما در سایر استان ها زبان رسمی کانادا انگلیسی می باشد. افرادی که تمایل دارند تا در استان کبک تحصیل و یا کار کنند، می بایست به زبان فرانسوی تسلط کافی داشته باشند.

 

اقتصاد کانادا

تولید ناخالص داخلی در کشور کانادا در حدود 1.79 تریلیون دلار می باشد. بیشترین اقتصاد کانادا مربوط به صنایع خودروسازی، نفت، چوب، کاغذ و صناع شیمیایی می باشند. علاوه بر این صنایع، کشاورزی اصلی ترین بخش اقتصاد کانادا را شامل می شوند. تولید محصولاتی نظیر، گندم، میوه جات، دانه های روغنی، توتون و سبزیجات می باشد.

 

کشور داری و قوانین کانادا

به طور کلی حکومت کشور کانادا به صورت دموکراسی فدرال و  پادشاهی مشروطه می باشد. ملکه الیزابت دوم در واقع رئیس کشور کانادا می باشند. حکومت دولت به دو بخش تقسیم بندی می شود به صورت فدرال و استانی. کشور داری و قوانین کانادا در هر یک از استان ها و فدرال متفاوت می باشد. قوانین صلح و نظم کشور مربوط به دولت فدرال بوده و به طور کلی مسئولیت اصلی حکومت کانادا به عهده این بخش می باشد. همچنین در بحث کشور داری و قوانین کانادا مواردی نظیر امور بین الملل، گمرک، مهاجرت و کنترل جرایم به عهده دولت فدرال می باشد. دولت های استانی در مورد مسائل آموزش و پرورش استان و سلامت تصمیم گیری می کنند.

 

کیفیت زندگی در کانادا

سالیان بسیاری می باشد که کشور پهناور کانادا به عنوان بهترین کشور برای زندگی و کار معرفی شده است. بسیاری از افراد به دلیل بالا بودن کیفیت زندگی در کانادا تمایل دارند تا از طرق متفاوت به این کشور مهاجرت کنند. نظام آموزشی، ثبات اقتصادی، آزادی و امنیت از اصلی ترین ویژگی های کیفیت زندگی در کانادا می باشد.

 

مزایای شهروندی کانادا

مشارکت در انتخابات کانادا یکی از مهم ترین مزایای شهروندی کانادا می باشد. افرادی که در کانادا زندگی می کنند این امکان را دارند تا در انتخابات این کشور مشارکت کنند و رای دهند. حتی می توانند با توجه به تحصیلات و سوابقی که دارند وارد سیستم های دولتی این کشور شوند. یکی دیگر از مزایای شهروندی کانادا بحث چند تابعیتی می باشد. مهاجرین می توانند علاوه بر دارا بودن تبعه کشور خود تابعیت کانادا را نیز دریافت کنند. شرایط دریافت شهروندی کانادا به شرح زیر می باشد:

 • حداقل 3 سال در مدت 5 سال در کانادا زندگی کرده باشند.
 • دانش زبان انگلیسی و یا فرانسوی را دارا باشند.
 • عدم سوء پیشینه
 • آشنایی با مقررات حقوقی کشور کانادا و همچنین اطلاعاتی در مورد تاریخچه و جغرافیا این کشور.
 • قبولی در آزمون شهروندی کانادا

 

وضعیت اشتغال در کانادا

برای بررسی دقیق تر وضعیت اشتغال در کانادا می بایست در ابتدا نرخ بیکاری این کشور را بررسی کنیم. با توجه به اطلاعات به دست آمده نرخ بیکاری در کانادا در سال 2021 در حدود 7.40 می باشد. این بدان معنا می باشد که از هر 100 نفر که به دنبال کار می گردد 7 نفر از آنها توانسته اند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. بسیاری از افراد نگران وضعیت اشتغال در کانادا هستند. لازم به ذکر است افرادی که از طریق تحصیلی وارد کانادا می شوند بعد از اتمام تحصیل خود، دولت به آنها اجازه می دهد تا در کشور بمانند و به دنبال شغل مناسب بگردند. این مدت بستگی به زمان تحصیل دانشجو دارد. در صورتی که دانشجویان بتوانند بعد از تحصیل خود در کانادا استخدام شوند ویزای آنها از تحصیلی به کاری تغییر خواهد کرد. علاوه بر این وضعیت اشتغال در کانادا در ایالت های مختلف متفاوت می باشد. همانطور که می دانید کشور کانادا دارای ایالتهای متفاوتی می باشد و همواره شرایط کاری و صنعت هر یک از ایالت ها متفاوت است.

 

آموزش و تحصیل در کانادا

به طور کلی آموزش و تحصیل در کانادا یکی از اصلی ترین اهداف مهاجرین می باشد. سالانه دانش آموزان و یا دانشجویان بسیاری به این هدف به کشور کانادا مهاجرت می کنند. آموزش و تحصیل در کانادا به چند دسته تقسیم بندی می شود.

 • تحصیل در مدارس
 • تحصیل در دبیرستان
 • تحصیل در کالج ها
 • تحصیل در دانشگاه در مقطع لیسانس
 • تحصیل در دانشگاه در مقطع فوق لیسانس
 • تحصیل در دانشگاه در مقطع دکترا

همانطور که می دانید زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسوی می باشد. در ایالت های فرانسوی زبان نظام آموش و تحصیل در کانادا به زبان فرانسوی بوده. اما در سایر ایالتها آموزش در این کشور به زبان انگلیسی می باشد.

 

آب و هوا

بسیاری از افراد کانادا را به عنوان یکی از سردترین کشورها می شناسند اما لازم به ذکر است شهرهای جنوبی کشور کانادا دارای آب و هوا معتدلی می باشند. هچنین شهر زیبای ونکورر واقع شده در جنوب شرقی این کشور آب و هوا گرم و معتدلی را دارد. علاوه بر این آب و هوا شمال کانادا به دلیل نزدیکی به قطب دارای سرمای بسیار زیادی می باشد.

 

دوستان و همراهان همیشگی موسسه ملک پور


در انتها شما رو به مطالعه کلیه مقالات مرتبط با کشور کانادا و انواع روش ها برای مهاجرت به این کشور دعوت می نماییم.

 

 

مشاوره رایگان