اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد - بررسی شرایط اقامت

24 بهمن 1402 بدون نظر

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد در شرایط محدود امکان پذیر است. در هنگام بررسی این موضوع بایستی به این نکته توجه نمود که کشور بلژیک در اعطای تابعیت از قانون خون تبعیت می نماید و یا قانون خاک. آن دسته از کشورهایی که از قانون خون تبعیت می نمایند، در هنگام به دنیا آمدن فرزند، در صورتی که والدین نوزاد متولد شده، تبعیت بلژیکی داشته باشند می توانند برای فرزند خود نیز درخواست تابعیت نمایند. این بدان معناست که اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد از قانون خون تبعیت می نماید. در ادامه این مقاله نکات دقیق تری از مراحل اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد و مراحل ثبت تولد در این کشور را برای شما عزیزان بررسی می نماییم. هم چنین شما عزیزان می توانید جهت به دست آوردن اطلاعات تکمیلی تر با مشاورین موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و به صورت مجانی مشاوره تافنی در خصوص راه های اخذ اقامت بلژیک به دست آورید.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به بلژیک


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

اقامت بلژیک از طریق تولد

شرایط اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد

همان گونه که در قسمت بالا نیز اشاره نمودیم، اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد از قانون خون پیروی می نماید. البته در برخی موارد استثنائاتی وجود دارد. از مهم ترین شرایط اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد این است که یکی از والدین فرزند متولد شده تابعیت بلژیکی را داشته باشند. در این صورت نوزاد متولد شده به محض تولد می تواند تابعیت بلژیکی را کسب نماید. به طور کلی در حالات زیر فرد متولد شده در بلژیک می تواند تابعیت بلژیکی را داشته باشد.

  • یکی از والدین یا پدر و یا مادر تابعیت بلژیکی داشته باشند.
  • چنان چه نوزاد متولد شده در کشور بلژیک تا قبل از سن 18 سالگی تابعیت قبلی خود را از دست داده باشد و یا تا قبل از این سن هیچ تابعیتی نداشته باشد.
  • والدین نوزاد متولد شده که تابعیت بلژیکی ندارند در در 10 سال قبل از به دنیا آمدن نوزاد حداقل به مدت 5 سال در خاک بلژیک زندگی کرده باشند. در این صورت نوزاد متولد شده می تواند تابعیت بلژیکی را کسب نماید.

مراحل ثبت تولد فرزند در بلژیک

در این قسمت از مقاله به شرح جزییاتی درباره مراحل ثبت تولد فرزند جهت اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد برای شما عزیزان می پردازیم:

  • در اولین گام گزارش تولد فرزند توسط والدین در بیمارستان و مراکز بهداشتی انجام می شود.
  • در گام بعدی والدین و یا کسانی که قصد نگهداری از فرزند را دارند به دفتر رسمی محل اقامت خود مراجعه می نمایند و تولد فرزند خود و تاریخ آن را ثبت می نمایند. این مرحله شامل ارائه مدارک هویتی و تکمیل نمودن فرم های مربوطه و دیگر مدارک مورد نیاز می باشد.
  • پس از انجام مراحل ثبت نام، بایستی گزارشی از تولد نوزاد برای فرزند صادر شود. این گزارش شامل اطلاعاتی نظیر نام کامل فرزند و اطلاعات والدین می باشد. این گزارش یکی از مراحل و مدارک مهم در هنگام درخواست شناسنامه می باشد.
  • مرحله بعدی، درخواست برای دریافت شناسنامه می باشد. بعد از ثبت گزارش تولد، والدین می توانند درخواست صدور شناسنامه برای فرزند خود را دشاته باشند. این سناسنامه به عنوان یک مدرک هویتی معتبر و رسمی برای فرزند به حساب می آید.

پس از انجام تمامی این مراحل اداری، مدارک هویتی ثبت و صادر می شود. این مدرک هویتی برای تمامی امور زندگی نظیر تحصیل در بلژیک، دریافت بیمه و خدمات بهداشت و سایر امور حیاتی مورد نیاز می باشد.

هزینه اخذ تابعیت بلژیک از طریق تولد

به طور کلی اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد جزء ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین روش های مهاجرت به بلژیک به شمار می رود. در حال حاضر رسیدگی به هر درخواست برای اخذ تابعیت بلژیکی حدود 150 یورو می باشد. البته در کنار هزینه درخواست تابعیت، متقاضی بایستی هزینه های جانبی نظیر هزینه بیمارستان، ثبت احوال و درخواست شناسنامه را نیز در نظر داشته باشد. به طور کلی هزینه های اخذ تابعیت از طریق تولد به عوامل مختلفی بستگی دارد. گاهی اوقات مادر نیاز به مراقبت های ویژه در بیمارستان دارد که بایستی هزینه های مربوط به مدت بستری در بیمارستان را پرداخت نماید. بیمارستان های بلژیک متشکل از اتاقا های خصوصی و اتاق های عمومی هستند. عموما هزینه های اتاق خصوصی گران تر از اتاق عمومی هستند. از طرفی هزینه نوع زایمان نیز متفاوت است. زایمان طبیعی در مقایسه با زایمان خصوصی ارزان تر می باشد. علاوه بر تمامی این موارد ممکن است افراد برای دریافت تابعیت از طریق تولد فرزند نیاز به مشورت گرفتن از وکیل داشته باشند که بایستی هزینه های آن نیز لحاظ شود.

اقامت و تابعیت والدین از طریق تولد فرزند در بلژیک

اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد برای والدین آثار اقامتی به همراه ندارد. چرا که کشور بلژیک دارای قانون خون می باشد. بنابراین برای آن دسته از متقاضیانی که قصد اخذ اقامت کشور بلژیک را دارند، بایستی از روش های دیگر نظیر ویزاهای کاری، سرمایه گذاری در بلژیک و ویزای تحصیلی اقدام نمایند. به طور کلی جهت اخذ تابعیت کشور بلژیک یک سری شرایط و الزاماتی وجود دارد. برای مثال شخصی که از طریق ویزای کار در بلژیک وارد خاک بلژیک می شود، پس از گذشت 5 سال از اقامت و پرداخت بیمه و مالیات و هم چنین رعایت نمودن شرط حضور می تواند درخواست اقامت دائم و پس از آن درخواست تابعیت نمود. علاوه بر شرط حضور، عدم ارتکاب جرم و جنایت، تسلط داشتن به زبان بلژیکی، اثبات ادغام شدگی در فرهنگ بلژیکی از دیگر شرایط مهم اخذ اقامت و تابعیت بلژیکی می باشد. هم چنین فرد بایستی اثبات نماید که از لحاظ تمکن مالی توانایی تامین نمودن هزینه های زندگی خود و خانواده اش را دارد و به عبارتی دیگر سربار جامعه نخواهد شد.

بررسی دو تابعیتی در بلژیک از طریق تولد

ممکن است برای خیلی از افرادی که قصد اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد و یا هر روش دیگری را داشته باشند، این سوال مطرح شود که با کسب تابعیت بلژیکی برای تابعیت قبلی چه اتفاقی خواهد افتاد. هنگامی که نوزاد متولد شده دارای یک والدین از تابعیت های مختلف باشد، موضوع چند تابعیتی و یا تابعیت مضاعف مطرح می شود. در این صورت نوزاد متولد شده هم می تواند تابعیت بلژیکی خود را داشته باشد و هم با تایید دولت تابعیت غیر بلژیکی تابعیت کشور دیگری را نیز داشته باشد. از طرفی دیگر نوزادانی که یکی از والدین آن ها بلژیکی باشد اما در خاک کشوری که از قانون خاک تیعیت می نماید متولد شود، هم تابعیت بلژیکی خواهد داشت و هم تابعیت کشوری که در خاک آن متولد شده است. موارد گفته شده در بالا از جمله موارد استثناء می باشد که افراد می توانستند تابعیت مضاعف و یا دو تابعیتی را در شکور بلژیک به دست اورند. در صورتی که به طور کلی کشور بلژیک دو تابعیتی را به رسمیت نمی شناسد و افراد عادی در صورتی که تابعیت بلژیکی را اخذ نمایند، بایستی تابعیت قبلی خود را لغو نمایند.

تولد در بلژیک از طریق ویزای توریستی

بسیاری از والدین قبل از هر گونه اقدامی برای تولد نوزاد و اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد، تصمیم به اخذ ویزای توریستی می گیرند. چرا که تمایل دارند که از نزدیک کشور بلژیک را مورد بررسی قرار دهند و در صورتی که کشور بلژیک را محیط مناسبی برای ادامه زندگی یافتند، اقدام به تولد نوزاد در این کشور نمایند. شایان ذکر است که چنان چه اقامت والدین در هنگام تولد فرزند از طریق ویزای توریستی باشد، این ویزا آثار اقامتی نه برای فرزند و نه برای والدین را نخواهد داشت. چرا که قانون کشور بلژیک خون می باشد. البته والدین می توانند با ویزای توریستی فرزند خود را در کشور بلژیک به دنیا آورند تا بتوانند از خدمات درمانی و بهداشتی این کشور بهره مند گردند. ولی این تولد باعث اخذ اقامت و تابعیت برای نوزاد و والدین نخواهد شد و به محض اتمام طول مدت اقامت ویزای توریستی بایستی خاک بلژیک را ترک نمایند.

سوالات متداول

✔️ آیا صرف تولد نوزاد در کشور بلژیک باعث اخذ تابعیت آن شخص می گردد؟

خیر، کشور بلژیک برای اخذ اقامت از طریق تولد از قانون خون تبعیت می نماید و نوزاد تابعیت والدین خود را کسب می نماید.

✔️ در چه صورت نوزاد متولد شده می تواند تابعیت بلژیکی را کسب نماید؟

در صورتی که یکی از والدین نوزاد متولد شده تابعیت بلژیکی داشته باشد، نوزاد می تواند تابعیت بلژیکی کسب نماید.

✔️ آیا از طریق ویزای توریستی می توان برای نوزاد متولد شده تابعیت بلژیکی درخواست داد؟

خیر، با توجه به اینکه سیستم اعطای تابعیت کشور بلژیک خون می باشد، با داشتن ویزای توریستی امکان اخذ اقامت کشور بلژیک از طریق تولد وجود ندارد.

✔️ آیا کشور بلژیک دو تابعیتی را می پذیرد؟

عموما کشور بلژیک تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسد، لیکن در برخی از موارد فرد می تواند علاوه بر تابعیت کشور خود، تابعیت بلژیکی را نیز اخذ نماید.

سخن پایانی

مسیرهای مختلفی جهت مهاجرت به کشور بلژیک تعریف شده است. اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد یکی از مسیرهای اقامتی و مهاجرتی به این کشور به شمار می رود. عموما کشورها جهت اعطای تابعیت دارای دو سیستم مختلف خون و خاک می باشند. کشور بلژیک برای اعطای تابعیت به نوزادان متولد شده در خاکش، از سیستم خون پیروی می نماید. به عبارتی دیگر فرزند متولد شده در کشور بلژیک تنها در صورتی می تواند تابعیت بلژیکی کسب نماید که یکی از پدر و یا مادرش بلژیکی باشند. بنابراین چنان چه شما عزیزان متقاضی اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد فرزند هستید، با توجه به سخت بودن قوانین این کشور می توانید مسیرهای مختلف دیگر اخذ اقامت نظیر ویزای کار، ویزای تحصیل و یا سرمایه گذاری را بررسی نمایید. موسسه ملک پور با داشتن تجربه بالا در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت کشورهای مختلف از جمله بلژیک آماده ارائه خدمات و مشاوره در خصوص اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد، تحصیل و ویزای کار می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر همین حالا با مشاورین موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و به صورت مجانی مشاوره دریافت نمایید.

چکیده

خیلی ها دنبال مهاجرت به بلژیک هستند. اخذ اقامت بلژیک از طریق تولد شاید جز اولین گزینه ها برای متقاضیان باشه. کلا برای گرفتن اقامت یه کشور از طریق تولد نوزاد باید ببینید اون کشور مقصد قانونش خاک هست یا خون. کشور بلژیک قانونش خون هست. یعنی اینکه وقتی نوزادی متولد میشه اگر پدر و مادرش مثلا ایرانی باشن و اقامت موقت داشته باشند نمی تونن برای بچشون تابعیت بلژیکی بگیرن و فقط نوزاد در صورتی تابعیت می گیره که یکی از والدینش بلژیکی باشند. پس اگر شما دنبال مهاجرت به بلژیک هستید، باید رزومتون دقیق تر توسط وکیل بررسی بشه و روش های متداول دیگه مثل ویزای کار و یا ویزای تحصیل که الان برای ایرانی ها رایج شده اقدام کنید. تو این راستا موسسه mie که تجربه درخشانی ت. مهاجرت داره می تونه به صورت رایگان و بدون اخذ هزینه به شما در راستای ویزای کار بلژیک و هم چنین ویزای تحصیل کمک کنه. در ابتدا هم مشاوره هاشون رایگانه می تونید باهاشون تماس بگیرید.

 

 


ثبت پرسش
مشاوره رایگان