خوابگاه های دانشجویی استرالیا

بدون نظر

یکی از کشورهایی که هر ساله دانش آموزان و دانشجویان متعددی از سراسر دنیا برای تحصیل در آن اقدام می کنند، کشور استرالیا است و یکی از دغدغه های متقاضیان و خانواده هایشان شرایط اسکان دانشجویان می باشد. ضمن اینکه دانشجویان پس از دریافت پذیرش از محل تحصیل در استرالیا باید محل اسکان خود را مشخص کنند که خوابگاه های دانشجویی استرالیا یکی از امکانی است که اغلب توسط دانشجویان اعلام می شود. ما نیز برای آشنایی با خوابگاه های دانشجویی استرالیا این مقاله را تهیه و تنظیم نمودیم و موارد متعددی از جمله انواع خوابگاه دانشجویی در استرالیا، هزینه اقامت و امکانات خوابگاه های دانشجویی، بهترین خوابگاه ها و سایت های اجاره و... را به صورت علمی مورد تحلیل و بررسی قرار خواهیم داد. ما در تیم تحقیقاتی موسسه مشاوره ای MIE این مقاله را ضمن مشورت با وکلای بومی کشور استرالیا و بررسی سایت ها رسمی این کشور تهیه شده است. شما عزیزان پس از مطالعه موضوعات این مقاله می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و سوالات خود در خصوص خوابگاه های دانشجویی استرالیا یا سایر موارد مطرح فرموده و پاسخ خود را دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
خوابگاه های دانشجویی استرالیا

انواع خوابگاه دانشجویی در استرالیا

احتمالاً اولین سوالی که در ذهن بسیاری از افرادی که جویای خوابگاه دانشجویی در استرالیا هستند به وجود می آید این است که چند نوع خوابگاه دارد و شرایط، هزینه ها، مزایا و معایب هر کدام از آنها چطور است؟ به همین منظور ما نیز ابتدا انواع خوابگاه های دانشجویی استرالیا را برای شما عزیزان دسته بندی نموده و آنها را در قالب Home stay، کالج مسکونی، آپارتمان های دانشجویی، خوابگاه های خصوصی، Halls of Residence، مدارس شبانه روزی، هاستل و اقامتگاه موقت معرفی نمودیم. هر کدام از این موارد می تواند گزینه جذابی برای افراد با شرایط مختص خود باشند و شخص با توجه به خواسته خود از محل زندگی و امکانات محیط بتواند بهترین گزینه را برای خود انتخاب نماید.

Homestay

چنانچه شما تمایل داشته باشید تا برای زندگی دانشجویی در استرالیا از خانه یک استرالیایی که آمادگی خود را برای پذیرا بودن دانشجوی خارجی اعلام نموده است استفاده کنید Homestay بهترین گزینه ای است که می توانید از آن بهره ببرید. شما در این روش اقامتی در کنار یک خانواده بومی و در خانه او اقامت خواهید داشت و می توانید با سرعت بیشتری با فرهنگ استرالیا و منطقه آشنا شده و بهتر در جامعه ادغام شوید. البته شخص می تواند به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت از این نوع اقامت استفاده نماید و به صورت معمول واحدهای آموزشی در این زمینه راهنمای دانشجویان خواهند بود. شخص در این نوع اقامت از فرودگاه مورد استقبال قرار گرفته و در خانه میزبان از یک اتاق مبله، وعده های غذایی منظم، امکانات یک منزل شخصی و ... استفاده می نماید. هزینه این نوع اقامت حدود 250 الی 350 دلار استرالیا در هفته می باشد. چند مورد از مزایا و معایب این روش عبارتند از:

مزایا

معایب

پایین بودن هزینه اقامت

امکان محدود شدن فرصت های اجتماعی

آشنایی سریع با فرهنگ بومی منطقه

عدم تشابه خصوصیات میزبان با دانشجو

فراهم بودن تمام امکانات یک ملک شخص

عدم همخوانی عادات غذایی با میزبان

 

کالج مسکونی

یکی از ساده ترین و راحت ترین انواع خوابگاه های دانشجویی استرالیا، اقامت در کالج مسکونی است که دانشجویان محوطه دانشگاه یا محلی نزدیک به آن اقامت می یابند. به طور معمول در کالج های مسکونی امکاناتی همچون وای فای، وعده های غذایی، نظافت هفتگی، اتاق مبله و ... را با هزینه هفتگی در حدود 200 الی 750 دلار استرالیا در اختیار دانشجو قرار می دهند که این اختلاف هزینه بسته به امکانات مورد استفاده دانشجو می باشد. این روش اقامت در خوابگاه دانشجویی نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند که در جدول زیر به برخی از مهم ترین موارد اشاره نمودیم.

مزایا

معایب

نزدیک بودن محل تحصیل و زندگی

سخت شدن سازمان دهی امکانات محیط

امکان ایجاد زندگی مستقل

امکان تحمیل هزینه های اضافی

 

آپارتمان های دانشجویی مدیریت شده

آپارتمان های دانشجویی در واقع اقامتگاه هایی هستند که به صورت بلوک ساخته می شوند و حدود 100 الی 400 دانشجو را در خود اسکان می دهند. اتاق های این آپارتمان ها معمولاً برای اسکان 1 الی 5 نفر مناسب است و شامل تمامی امکانات از جمله اینترنت، مبل، صندلی، تخت، میز و ... است و حتی امکانات خشکشویی عمومی، حمام و آشپزخانه و تهویه مطبوع، سالن ورزشی، تلویزیون، باربیکیو و ... را نیز در خود دارند و از طریق نگهبان مورد حراست قرار می گیرند. هزینه اقامت در این آپارتمان ها که شامل هزینه های آب، برق و گاز نیز می شود معمولاً بین 200 الی 500 دلار استرالیا می باشد. مزایا و معایب این نوع از خوابگاه های دانشجویی استرالیا نیز عبارتند از:

مزایا

معایب

کاهش هزینه های زندگی

کاهش سطح حریم خصوصی

ایجاد ارتباطات قوی و دوستانه

هم خانه شدن با افرادی با خصوصیات اخلاقی متفاوت

 

خوابگاه های خصوصی

یکی از بهترین انواع خوابگاه های دانشجویی استرالیا برای دانشجویان بین المللی اقامت در خوابگاه های خصوصی است. در این نوع اقامت شما سبک زندگی خاص خود را خواهید داشت و ناچار به تبعت از سایرین نیستید. البته می توانید در این نوع از اقامت به صورت تنها یا با دوستان خود زندگی کنید. شما باید یک سری از امکانات رفاهی خود را خودتان تهیه نمایید و باید بتوانید ماهیانه اجاره ملک را پرداخت نمایید. هزینه یک خوابگاه خصوصی معمولاً بین 100 تا 500 دلار استرالیا در هفته می باشد و هزینه های قبوضی مصرفی باید جداگانه پرداخت شوند. مزایا و معایب این روش عبارتند از:

مزایا

معایب

آزادی عمل در انتخاب محل و سبک زندگی

ارتباط مستقیم با مشاورین املاک و صاحب خانه

حفظ حریم خصوصی

خارج از شدن از محیط دانشگاه و اجتماع

افزایش مسئولیت پذیری

-

 

Halls of Residence

برخی موسسات در محوطه دانشگاه یا در نزدیکی آن اقامتگاه هایی را برای دانشجویان فراهم می کنند که تحت عنوان Halls of Residence شناخته می شوند و معمولاً دانشجویان اتاق های یک نفره اجاره می کنند و به صورت مشترک از آشپزخانه، حمام و ... استفاده می کنند و یا حتی برخی از آنها می توانند حمام و آشپزخانه خصوصی نیز داشته باشند. هزینه اقامت و خدمات این اقامتگاه ها از حدود 320 دلار استرالیا در ماه شروع و تا 1.000 دلار استرالیا ادامه خواهد داشت. تقریباً تمامی بهترین کالج های استرالیا و دانشگاه های استرالیا این تالارهای اقامتی را برای دانشجویان خود فراهم می کنند.

مزایا

معایب

امکان استفاده از امکانات رفاهی موسسه

لزوم پیروی از قوانین اقامت موسسه

نزدیک بودن به محل تحصیل

بالا بودن هزینه اقامت در برخی تالارهای اقامتی

کاهش هزینه های اقامت و حمل و نقل

کاهش سطح حریم خصوصی در برخی موارد

آشنایی و معاشرت با افراد جدید

-

 

مدارس شبانه روزی

دانش آموزان بین المللی که خانواده هایشان اقامت استرالیا را ندارند و قیمی هم برای سرپرستی و قبول مسئولیت هایشان ندارند می توانند از مدارس شبانه روزی در استرالیا استفاده نمایند. این مدارس به طور معمول خدمات کامل آموزشی و رفاهی را به دانش آموزان ارائه می کنند و ضمن آموزش، شرایط ایده آل زندگی همچون وعده های غذایی، سالن های ورزشی، کتابخانه، خدمات خشکشویی، خدمات نظافتی و ... را برای دانش آموزان در نظر می گیرند. دانش آموزان در خوابگاه های مدارس می توانند اتاق های خصوصی یا مشترک داشته باشند و با هزینه ای حدود 11.000 الی 22.000 دلار استرالیا در این خوابگاه ها زندگی کنند. چند مورد از مزایا و معایب این روش عبارتند از:

مزایا

معایب

بالا بردن سطح ارتباط دانش آموزان

بالا بودن هزینه های تحصیل و زندگی

ارائه خدمات کامل رفاهی

امکان استفاده از برخی از امکانات به صورت مشترک

 

خوابگاه هاستل

هاستل ها به عنوان یکی از گزینه های اقامت موقت در استرالیا مورد استقبال دانشجویان هستند. به طور معمول برخی از دانشجویان ابتدا برای مدتی در هاستل ها ساکن می شوند تا بتوانند اقامتگاهی را به صورت بلند مدت و بر اساس ایده آل های خود پیدا نموده و مستقر شوند. معمولاً دانشجویان در هاستل ها دسترسی به آشپزخانه مشترک، حمام، خشکشویی، فضای استراحت، امکانات تفریحی و ... را دارند و بسیار ارزان است و به صورت هفتگی حدود 90 تا 150 دلار استرالیا برای دانشجو هزینه خواهد داشت. البته هزینه های خوراک و پخت و پز با خود دانشجو است و تا حدی باید مهارت های خود را بالا ببرد. برخی از مزایا و معایب این روش عبارتند از:

مزایا

معایب

پایین بودن هزینه اقامت در هاستل ها

داشتن هزینه های اضافی مانند هزینه غذا

آشنایی با دوستان جدید

مشترک بودن امکاناتی مانند آشپزخانه، حمام و ...

 

اقامتگاه های موقت

دانشجویانی که قصد دارند تا ابتدا وارد استرالیا شده و پس از آن به دنبال خوابگاه های دانشجویی استرالیا باشند و محل زندگی خود را مطابق خواسته های خود در محیط مشاهده نموده و انتخاب نمایند می توانند قبل از ورود به استرالیا اقامتگاه های موقت را در این کشور رزرو نمایند و برای مدت کوتاهی در آن ساکن شوند تا بتوانند اقامتگاه دائمی برای خود فراهم کنند. معمولاً دانشجویان پس از 3 الی 4 هفته اقامت در این اقامتگاه های موقت خوابگاه مد نظر خود را پیدا می کنند و نقل مکان می کنند. هزینه های زندگی در خوابگاه های موقت حدود 90 الی 150 دلار استرالیا در هفته است و نسبتاً هزینه های کم و منطقی می باشد. مزایا و معایب این روش را می توان به صورت زیر عنوان نمود.

مزایا

معایب

امکان اقامت موقت برای یافتن خوابگاهی مناسب

امکان فسخ قرارداد توسط صاحب ملک

هزینه پایین اقامت در این خوابگاه ها

استرس برای یافتن مکان جدید

 

هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی در استرالیا

یکی از اصلی ترین دغدغه خانواده هایی که فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به استرالیا می فرستند هزینه های زندگی آنها است و یکی از اصلی ترین هزینه های زندگی در استرالیا را نیز می توان هزینه اسکان دانشجویان دانست. نوع اقامت دانشجویان بسته به شرایط مالی، توانایی ها، خصوصیات اخلاقی و ... آنها می تواند متفاوت باشد و تنوع در خوابگاه های دانشجویی می تواند به آرامش و آسایش دانشجویان در استرالیا کمک کند. البته در قسمت های قبل با هزینه هر یک از انواع خوابگاه های دانشجویی استرالیا آشنا شدیم اما برای مقایسه راحت تر بین هزینه ها، این موارد را در قالب جدولی تهیه نمودیم که مشاهده می نمایید.

نوع اقامتگاه

هزینه (دلار استرالیا)

Home stay

250 الی 350 دلار در هفته

کالج مسکونی

200 الی 750 دلار در هفته

آپارتمان های دانشجویی مدیریت شده

200 الی 500 دلار در هفته

خوابگاه های خصوصی

100 الی 500 دلار در هفته

Halls of Residence

320 الی 1.000 دلار در ماه

مدارس شبانه روزی

11.000 الی 22.000 در سال

خوابگاه هاستل

90 الی 150 دلار در هفته

اقامتگاه های موقت

90 الی 150 دلار هفته

 

خوابگاه های دانشجویی استرالیا

امکانات خوابگاه های دانشجویی استرالیا

یکی از نکات تاثیرگذار بر انتخاب خوابگاه دانشجویی برای زندگی در ایام تحصیل در استرالیا امکاناتی است که در محیط زندگی در اختیار او قرار می گیرد. البته که به طبع هرچه امکانات در یک خوابگاه دانشجویی بیشتر باشد، هزینه هایی که دانشجو بابت زندگی در آن باید پرداخت نماید نیز بیشتر است. اغلب دانشگاه ها یک سری امکانات اولیه برای دانشجویان فراهم می آورند که به عنوان استانداردهای اولیه شناخته می شوند و از این امکانات می توانیم به تخت خواب، میز، اینترنت، آشپزخانه، حمام، دستشویی و ... اشاره داشته باشیم. اما برخی از خوابگاه های دانشجویی استرالیا امکانات بیشتری را نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهند که سالن های ورزشی، کتابخانه، تلویزیون، اتاق بازی، سالن غذاخوری، مبلمان و ... را می توان به عنوان مهم ترین امکانات نام برد. این امکانات اضافه شده گاهاً همراه با هزینه اجاره دریافت می شود و یا گاهی شخص باید به صورت جداگانه هزینه های استفاده از آن را پرداخت کند.

بهترین خوابگاه های دانشجویی استرالیا

بررسی بهترین خوابگاه های دانشجویی استرالیا نیز برای افرادی که قصد دارند تا از بهترین امکانات استفاده نمایند می تواند جالب باشد. اگرچه باید در نظر داشت که به طور معمول دانشجویان ابتدا دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب می کنند و پس از آن در بین خوابگاه های اطراف آن دانشگاه بهترین گزینه مد نظر را انتخاب می نمایند. فارغ از دانشگاه محل تحصیل می توانیم بگوییم خوابگاه های دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه وسترن استرالیا از بهترین خوابگاه های دانشجویی استرالیا به شمار می روند که به صورت خلاصه توضیحی در خصوص هر کدام خدمت شما ارائه می نماییم.

خوابگاه دانشجویی دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا شناخته می شود و در قلب شهر زیبای ملبورن واقع شده است. این دانشگاه گزینه های متعددی را به عنوان خوابگاه برای دانشجویان در نظر گرفته است که از جمله این موارد می توانیم به سوئیت انحصاری، آپارتمان استودیویی، آپارتمان مشترک بزرگ و ... که هر کدام از این اقامتگاه ها مجهز به اینترنت پرسرعت، سالن بدنسازی، باربیکیو، استخر، پاسیو، اتاق های سینما، خشکشویی و ... می باشند. اغلب خوابگاه های دانشگاه در نزدیکی رستوران ها، بارها، ایستگاه های حمل و نقل عمومی هستند و دارای دسترسی های عالی برای دانشجو هستند.

خوابگاه دانشجویی دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا بهترین دانشگاه این کشور است که هر ساله مقصد تحصیلی دانشجویان متعددی از سراسر دنیا می باشد. با توجه به تعداد بالای دانشجویان بین المللی و دانشجویان بومی از نقاط مختلف استرالیا این دانشگاه خوابگاه های متعددی را برای دانشجویان فراهم کرده است که در حال حاضر حداقل 18 خوابگاه توسط دانشگاه برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. نکته جالب این خوابگاه ها تفکیک بر اساس مقطع تحصیلی است و به طور معمول هر کدام از این خوابگاه ها به مقطع خاصل اختصاص داده خواهند شد. هزینه اقامت در هرکدام از این خوابگاه ها با هم متفاوت است و به طور مثال هزینه زندگی در خوابگاه های Bruce Hall 480 دلار در هفته، Burgmann College 491 دلار در هفته، Burton & Garran Hall 256 دلار در هفته، Davey Lodge 326 دلار در هفته و ... می باشد.

خوابگاه دانشجویی دانشگاه وسترن استرالیا

یکی دیگر از خوابگاه های مناسب برای اقامت دانشجویان بین المللی که برای تحصیل وارد استرالیا می شوند خوابگاه دانشگاه وسترن استرالیا می باشد. 4 خوابگاه در این دانشگاه برای اقامت دانشجویان تعبیه شده است که هزینه های اجاره آنها بین 350 الی 410 دلار در هفته می باشد و امکاناتی از قبیل اینترنت پرسرعت، سالن های ورزشی، وعده های غذایی، نظافت هفتگی و ... را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

سایت های اجاره خانه دانشجویی در استرالیا

همانطور که ذکر شد یکی از اموری که دانشجویان قبل از ورود خود به استرالیا باید مشخص نمایند محل اقامت خود در دانشگاه است. با توجه به اینکه دانشجویان آشنای با محیط استرالیا ندارند می توان گفت یکی از منابعی که دانشجویان می توانند قبل از ورود خود به استرالیا با خوابگاه های دانشجویی آشنا شده و گزینه مد نظر خود را انتخاب کنند. در سایت های اجاره خانه دانشجویی معمولاً اطلاعات کاملی از قبیل آدرس، دسترسی ها، امکانات، هزینه ها، ظرفیت و ... را در خصوص اقامتگاه ها ذکر می کنند و حتی تصاویر متعددی از تمام این امکانات برای مقایسه و انتخاب راحت تر دانشجویان قرار می دهند. دانشجویان برای اطلاع از کیفیت خوابگاه های دانشجویی در سایت های اجاره خانه می توانند از دیدگاه افرادی که قبلاً در آن ساکن بودند نیز استفاده نمایند. برخی از بهترین سایت های اجاره خوابگاه دانشجویی در استرالیا را در جدول زیر مشاهده می نمایید.

سایت

Nestpick

AmberStudent

Homelike

Spotahome

OCXEE

Uniplaces

Roomi

Housing Anywhere

Study Abroad Apartments

4stay

Beroomers

University Rooms

Homestays

Facebook/” Craigslist” Page

 

مزایای اسکان در اقامتگاه های دانشجویی استرالیا

یکی از نکات مهم در تصمیم گیری، بررسی مزایای استفاده از خوابگاه های دانشجویی است. دانشجویان با توجه به خواسته ها و تمایلات خود محل زندگی خود را می سنجند و در صورت تمایل آن را انتخاب می کنند. البته همانطور که می دانید بیان مزایا و معایب یک موضوع نسبی و وابسته به سلیقه است که ما در این قسمت سلیقه و نظر عموم دانشجویان را در نظر گرفته ایم و برخی از مهم ترین مزایای اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی استرالیا را بیان نمودیم.

  • کاهش هزینه های زندگی دانشجویان
  • فاصله کم با محل تحصیل
  • ارائه رایگان برخی از امکانات مانند انرژی و اینترنت
  • افزایش ارتباطات با سایر دانشجویان
  • افزایش مسئولیت پذیری دانشجویان
  • بالا بودن سطح امنیت خوابگاه های دانشجویی
  • آرامش خاطر خانواده های دانشجویان بابت شرایط اقامت
  • امکان استفاده از خدمات رفاهی متعدد

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خوابگاه های دانشجویی استرالیا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

دانشجویان برای اقامت از چه نوع خوابگاه دانشجویی در استرالیا می توانند استفاده کنند؟

امکان استفاده از هاستل، اقامتگاه های موقت، خوابگاه های خصوصی، Home stay، کالج و آپارتمانی های مسکونی و ... برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

هزینه زندگی در اقامتگاه های موقت در استرالیا چقدر است؟

هزینه اقامت در این خوابگاه ها حدود 90 الی 150 دلار در استرالیا برای هر هفته می باشد.

کدام یک از انواع خوابگاه های دانشجویی استرالیا بیشتر باعث ادغام در جامعه و آشنایی با فرهنگ بومی می شود؟

به طور معمول شخص در اقامت Home stay با یک خانواده بومی زندگی می کند و این باعث تقویت زبان و فرهنگ بومی این کشور در دانشجو می شود.

آیا امکان اجاره خوابگاه دانشجویی در استرالیا از طریق سایت های اجاره ملک در این کشور وجود دارد؟

بله، دانشجویان می توانند از طریق سایت های متعددی از جمله Nestpick، AmberStudent، Spotahome، Homelike، OCXEE و ... اقدام به رزرو خوابگاه دانشجوی در استرالیا نمایند.

سخن پایانی

با توجه به اینکه نحوه اقامت دانشجویان در استرالیا یکی از موارد مهمی است که دانشجویان و خانواده هایشان قبل از اقدام برای تحصیل در این کشور باید از شرایط آن مطلع باشند، ما در این مقاله به بررسی انواع خوابگاه دانشجویی در استرالیا، هزینه ها و امکانات این خوابگاه ها، نحوه رزرو خوابگاه ها از طریق سایت های اجاره خوابگاه دانشجویی در استرالیا و موضوعات مرتبط دیگری در خصوص خوابگاه ها پرداختیم. در این مقاله به همت تیم تحقیقاتی موسسه مشاوره ای MIE و با بهره گیری از منابع معتبر و مشاوره وکلای بومی این کشور به منظور راهنمایی شما در خصوص خوابگاه های دانشجویی استرالیا تهیه و تنظیم شده است. چنانچه پس از مطالعه کامل این نوشتار سوالی در خصوص خوابگاه های دانشجویی استرالیا یا تمایل به بررسی شرایط مهاجرتی خود داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین مجرب موسسه استفاده نموده و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. ضمناً شما عزیزان می توانید سوالات خود را در به صورت پیام متنی در زیر همین مقاله یادداشت نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان