آزمون پزشکی MCQ استرالیا

بدون نظر

امتحانات شورای پزشکی استرالیا (AMC) برای فارغ التحصیلان بین المللی پزشکی است که متمایل به دریافت اقامت استرالیا از طریق طبابت در استرالیا می باشند. این آزمون دو بخش دارد: یک آزمون کتبی چند گزینه ایی (MCQ) و یک بخش بررسی مهارت های بالینی. آزمون پزشکی MCQ استرالیا اولین مانع فرد برای پزشکی در استرالیا می باشد. آزمون پزشکی MCQ استرالیا کامپیوتری و 3.5 ساعته بوده و شامل 150 سوال چند گزینه ای با یک پاسخ صحیح می باشد. پس از گذراندن آزمون پزشکی استرالیا فرد وارد دوره های بالینی در یک محیط کنترل شده می شود. در این مقاله به بررسی اینکه آزمون mcq چیست؟ و این نکته که Mcq مخفف چیست پرداخته می شود. در این مقاله شرایط آزمون پزشکی MCQ استرالیا، مراحل ثبت نام امتحان mcq، هزینه آزمون پزشکی استرالیا پرداخته و حتی نمونه سوالات آزمون amc نیز آورده شده است. این مقاله با مشورت با وکلای محلی استرالیا و تحقیق در سایت آزمون پزشکی استرالیا تهیه گردیده است و صرف ارائه اطلاعات به معنی ارائه نمودن خدمات در این زمینه نمی باشد. سوالات خود در زمینه آزمون پزشکی استرالیا را می توانید با موسسه Mie در میان گذاشته و پاسخ رایگان و آموزنده به این سوالات را دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
آزمون پزشکی MCQ استرالیا

آزمون mcq چیست؟

آزمون mcq چیست؟ آزمونی چند گزینه ایی یکپارچه با رایانه می باشد که در مراکز امتحانی سراسر دنیا ارائه می گردد و این آزمون سه و نیم ساعته می باشد. این امتحان شامل 150 سوال پنج گزینه ایی نوع A آزمون MCQs می باشد که متمرکز بر دانش پزشکی ضروری مانند معاینه و تشخیص بالینی، بررسی، درمان کردن و مدیریت کردن می باشد. فرد باید پاسخ هر 150 سوال را بدهد. جواب ندادن به تمام سوالات امتحان ممکن است که منجر به کسب اطلاعات ناکافی جهت تشخیص توانایی فرد و در نتیجه مقیاس تطبیقی AMC (آزمون شورای پزشکی استرالیا) شود که در نتیجه، نتیجه امتحان به عنوان "مردود- اطلاعات ناکافی جهت کسب نتیجه" ثبت می گردد. طرح محتوایی آزمون به صورت زیر می باشد.

گروه های بیماران

طرح AMC CAT MCQ

سلامت بزرگسالان (پزشکی)

سلامت بزرگسالان (عمل)

سلامت زنان (Obs)(Gyn)

سلامت کودکان

سلامت روانی

سلامت جمعیت

کل

کل آیتم ها

%30

%20

%12.5

%12.5

%12.5

%12.5

150

 

Mcq مخفف چیست؟

Mcq مخفف چیست؟ Mcq مخفف multiple-choice question است که از دو بخش تشکیل شده است: یک بخش که سوال یا مسئله را شناسایی می کند و یک مجموعه از جواب های جایگزین یا ممکن که شامل یک کلید واژه می باشد که بهترین جواب به سوال می باشد و یک تعدادی از اخلال گرها که قابل شنیدن می باشند ولی پاسخ غیر درست به سوالات می باشند. شرکت در آزمون پزشکی MCQ استرالیا جهت ورود به بازار کار پس از تحصیل در استرالیا الزامی می باشد.

شرایط آزمون پزشکی MCQ استرالیا

شرایط آزمون پزشکی MCQ استرالیا به این صورت می باشد که فرد باید در مدت محدود 3.5 ساعت به تمام 150 سوال مربوطه پاسخ دهد. این سوالات در شش دسته مختلف قرار می گیرند. پیش از آزمون فرد باید الزامات هویتی مانند پاسپورت و عکس پرسنلی را برآورده نماید. در زمان امتحان فرد نباید با خود دستمال کاغذی، کاغذ، مداد، خودکار و خط کش بیاورد و موبایل فرد باید خاموش بوده و در مکان مشخص شده قرار گیرند. آوردن غذا و نوشیدنی ممنوع می باشد. رفتار داوطلبان در حین آزمون و با پرسنل باید مودبانه باشد و در غیر اینصورت ممکن است که از آزمون حذف گردند.

مراحل ثبت نام امتحان mcq

مراحل ثبت نام امتحان mcq یه صورت زیر می باشد:

 • درخواست شرکت در امتحان CAT MCQ: فرد می تواند درخواست امتحان آنلاین و یا امتحان برمبنای کاغذ نماید.
 • تکمیل نمودن درخواست برای شورای پزشکی استرالیا. درخواست هایی که ناقص باشند منجر به تاخیر در ارزیابی شده و شخص متحمل هزینه می گردد.
 • برنامه ریزی برای امتحان با Pearson VUE: زمانیکه Pearson VUE تایید کند که شخص مجوز شرکت در سری امتحانات آزمون mcq را دارد، می تواند شخص برای امتحان خود برنامه ریزی نماید. می توان تاریخ و مکان امتحان CAT MCQ را تغییر داد مشروط به اینکه انجام آن پیش از بسته شدن سیستم بوده و فرد صرفا در یک آزمون می تواند شرکت نماید.

مراحل شرکت در آزمون پزشکی MCQ استرالیا

مراحل شرکت در آزمون پزشکی MCQ استرالیا به اینصورت می باشد که فرد ابتدا باید شماره داوطلبی AMC دریافت نماید در غیر اینصورت نمی تواند که در این آزمون شرکت نماید. در مرحله بعد ارائه تمام مدارک مورد نیاز درخواستی جهت واجد شرایط بودن جهت شرکت در امتحان CAT MCQ الزامی می باشد و در اینصورت است که فرد می تواند درخواست شرکت در آزمون CAT MCQ داشته باشد. فرد می تواند درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت Candidate's portal ثبت نماید. پس از این فرد یک ایمیل تاییدیه دریافت می کند بر مبنای این که اطلاعات و پرداختی شما توسط AMC دریافت گردید که شامل یک رسید می باشد. این ایمیل شامل تمام رویدادها در مسیر آزمون CAT MCQ می باشد. Pearson VUE جزئیات اجرایی را با ایمیل برای فرد ارسال می نماید و در صورت داشتن حساب Pearson VUE فرد می تواند از جزئیات آن استفاده نماید. فرد اکنون می تواند امتحان CAT MCQ ترجیحی را انتخاب نموده و با Pearson VUE اقدام نماید. در صورتی که فرد مایل به برنامه ریزی با استفاده از سیستم برنامه ریزی آنلاین Pearson VUE نیست می تواند با مرکز تماس Pearson VUE تماس گرفته و اطلاع دهد در غیر اینصورت می تواند از سیستم برنامه ریزی آنلاین Pearson VUE استفاده نماید. فرد می تواند تاریخ امتحان خود را قبل از نزدیک شدن به تاریخ مورد نظر تغییر دهد و فرد فقط می تواند برای یک برنامه CAT MCQ برنامه ریزی کند. Pearson VUE یک اعلامیه پذیرش جهت آزمون CAT MCQ توسط ایمیل برای فرد ارسال می نماید که شامل تاریخ، آدرس و الزامات مورد نیاز می باشد. AMC یک نامه رسمی موقت برای فرد ارسال می نماید با ایمیل که جهت درخواست ویزا و غیره می توان از آن استفاده نمود. سپس فرد در آزمون CAT MCQ شرکت نموده و بعد از اعلام نتایج دو حالت پبش می آید:

 • در صورت قبولی (نتایج این آزمون در پنج شنبه چهار هفته پس از آزمون در پروفایل فرد قابل مشاهده بوده) فرد می تواند برای امتحان کلینیکال AMC اقدام نموده و یا ارزیابی در محل کار را انتخاب نماید.
 • در صورت مردودی در این امتحان فرد می تواند مجدد درخواست شرکت در آزمون CAT MCQ نماید.

مدارک مورد نیاز آزمون پزشکی MCQ استرالیا

از جمله مدارک مورد نیاز آزمون پزشکی MCQ استرالیا می توان به مدارک هویتی اشاره نمود. تمام متقاضیان ثبت نام آزمون پزشکی استرالیا نیازمند رعایت نمودن الزامات اثبات هویت هیئت پزشکی استرالیا جهت ثبت نام پزشکی می باشند. AMC مدارک اثبات هویت برای فارغ التحصیلان بین المللی مشخص نموده است. برخی از این مدارک به صورت زیر می باشد.

 • عکس از صورت و شانه. AMC از این عکس جهت تایید هویت و در امتحان استفاده می نماید و این عکس در حساب AMC فرد ظاهر می گردد.
 • برنامه AMC به یک کپی اسکن شده از پاسپورت فعلی و معتبر فرد نیاز داشته و اطلاعات شما بر مبنای آن اصلاح می گردد.

منابع آزمون mcq استرالیا

آزمون mcq چیست؟ Mcq مخفف چیست؟ آزمون پزشکی MCQ استرالیا یک امتحان جامع از دانش و عملکرد پزشکی می باشد. AMC به داوطلبان این آزمون پیشنهاد می کند که بررسی کامل از موضعات اصلی که در امتحان می آید انجام دهند. داوطلبان نیاز است که با فرمت آزمون MCQ آشنا شوند و با نمونه سوالات mcq استرالیا آشنایی داشته باشند که به این منظور طیف وسیعی از متون علمی در دسترس می باشد. اکثر داوطلبان مایل به مرور کتاب های درسی اصلی در رشته بالینی می باشند ولی سوالات در آزمون MCQ بیشتر در زمینه کاربردهای بالینی رایج، تشخیص افتراقی و درمان می باشد و داوطلبان باید این را در نظر داشته باشند. AMC منابع آزمون mcq استرالیا را تهیه نموده است. این کتاب ها پیش زمینه در مورد موضوعات کلیدی ارائه داده و تعداد زیادی از منابع مرجع را در بر دارد. برای برخی از داوطلبان نیز خواندن مجلات پزشکی که شامل مقالات مروری مفید و خلاصه ایی از شناسایی، درمان و مدیریت رایج ترین شرایط بالینی در استرالیا می باشد، موثرتر می باشد. در زیر نام برخی از منابع آزمون mcq استرالیا آورده شده است.

 • Anthology of Medical Conditions
 • Good Medical Practice
 • AMC MCQ – Handbook of multiple-choice questions
 • Anthology of multiple-choice questions
 • John Murtagh’s General Practice
 • Guidelines for preventative activities in general practice

بخش های آزمون پزشکی MCQ استرالیا

آزمون MCQ شامل 150 سوال می باشد که در 3.5 ساعت باید به آن پاسخ داده شود. بخش های آزمون پزشکی MCQ استرالیا به شرح زیر می باشد.

 • 30 درصد سوالات مربوط به سلامت بزرگسالان از لحاظ پزشکی
 • 20 درصد سوالات مربوط به سلامت بزرگسالان از لحاظ جراحی
 • 5 درصد سوالات مربوط به سلامت زنان
 • 5 درصد سوالات مربوط به سلامت کودکان
 • 5 درصد سوالات مربوط به سلامت به سلامت ذهنی
 • 5 درصد سوالات مربوط به سلامت جمعی

قبل از شرکت در این آزمون باید نمونه سوالات آزمون amc را بررسی نموده و منابع آزمون mcq استرالیا را دقیق مطالعه نمود.

آزمون پزشکی MCQ استرالیا

نمونه سوالات mcq استرالیا

آزمون پزشکی MCQ استرالیا شامل 150 سوال چند گزینه ایی می باشد که در زیر برخی از نمونه سوالات mcq استرالیا ذکر گردیده است.

1-یک پسر 20 ماهه با مادر خود در یک سوپرمارکت می باشد. پسر یک آبنبات چوبی را در چرخ دستی قرار می دهد و زمانی که مادرش آن آبنبات را بر می گرداند ناراحت شده و به شدت شروع به گریه می کند و ناگهان دیگر نمی تواند نفس بکشد. او سیانوز شده، هوشیاری خود را از دست می دهد و تشنج تنیک کلونیک مختصری پیدا می کند. در معاینه 15 دقیقه بعد آن، او هشیار می باشد. فشار خون اون 95/60 میلی متر جیوه می باشد، نبض او 100 در دقیقه، درجه حرارت بدن او 37.6 درجه سانتی گراد می باشد و معاینه عصبی او طبیعی می باشد. محتمل ترین تشخیص چیست؟

 1. تشنج ناشی از تب
 2. حمله حبس نفس
 3. صرع
 4. حادثه غش
 5. ورم مغزی

2-یک دختر بومی 9 ساله که در سه روز گذشته پایش به شدت دردناک شده است به یک بیمارستان محلی مراجعه می کند. یک هفته قبل از وسایل بازی در مدرسه سقوط کرده بود. به جز یک دوره التهاب گلو سلامت قبلی او خوب بوده است. دمای بدن او 38.5 درجه سانتیگراد و ضربان نبض وی 95 در دقیقه می باشد. در معاینه فیزیکی، او صرفا یک قوزک با تورم خفیف و کمی درد در هنگام حرکت دارد. صدای قلب طبیعی است و ریه ها سالم می باشند. مناسب ترین بررسی اولیه به چه صورت می باشد؟

 1. گرفتن اشعه ایکس از مچ پا
 2. شمارش کامل خون و ESR
 3. سرولوژی ویروس Ross River
 4. آسپیراسیون مفصل مچ پا
 5. سرولوژی روماتوئید

3-یک زن 35 ساله به دنبال مصرف بیش از حد قرص سرترالین اوردوز کرده و با آمبولانس تماس می گیرد و از ارائه اطلاعات بیشتر امتناع می کند. در معاینه اولیه او تحریک پذیر، ساکن و پرخاشگر می باشد. او دارای فشار خون 87/125 میلی متر جیوه، نبض 112 در یک دقیقه و درجه حرارت بدن 37.2 درجه سانتیگراد می باشد. علاوه بر β-hCG کدامیک از موارد زیر باید مورد بررسی قرار گیرد؟

 1. گاز خون شریانی
 2. سطح الکل خون
 3. غربالگری دارو از ادرار
 4. ECG
 5. سطح پاراستامول

برای ملاحظه نمودن نمونه سوالات آزمون amc می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://www.amc.org.au/wp-content/uploads/2022/01/2022-01-14-MCQ-Specifications.V0.6.pdf

هزینه آزمون mcq

پس از مراحل ثبت نام امتحان mcq ، جهت شرکت در آزمون پزشکی MCQ استرالیا باید هزینه آزمون پرداخت گردد که هزینه آزمون mcq به صورت زیر می باشد.

هزینه آزمون CAT MCQ

هزینه اخیر به دلار استرالیا

هزینه از اول ژانویه 2023 به دلار استرالیا

مجوز امتحان CAT MCQ

2,720

2,920

انتشار مجدد نتایج

70

100

تایید نتایج امتحان CAT MCQ

75

100

لغو مجوز امتحان CAT MCQ

1,360

1,460

 

تاریخ برگزاری آزمون پزشکی MCQ استرالیا و شرایط لغو یا تغییر تاریخ امتحان

تاریخ برگزاری آزمون پزشکی MCQ استرالیا و شرایط لغو یا تغییر تاریخ امتحان توسط Pearson VUE مشخص می گردد. پس از اتمام مراحل ثبت نام امتحان mcq، Pearson VUE مکان برگزاری آزمون را مشخص کرده و برنامه ریزی آنلاین را برای داوطلبان AMC انجام می دهد. فرد می تواند تاریخ آزمون پزشکی استرالیا و مکان آن را قبل از بسته شدن تاریخ امتحان تغییر دهد ولی بعد آن امکان هیچ تغییری نیست. پس از دریافت ایمیل تایید مجوز می توان برای امتحانی که در مجوز فرد ذکر گردیده است برنامه ریزی نمود. پس از برنامه ریزی امتحان یک نامه رسمی از طرف AMC برای فرد ایمیل گردیده که این نامه برای دریافت ویزای استرالیا جهت سفر به استرالیا مفید می باشد.

AMC فقط در شرایط خاصی لغو امتحان را می پذیرد. این شرایط عبارتند از:

 • بیماری و یا آسیب پزشکی که مانع از شرکت در آزمون MCQ در طول دوره 12 ماهه گردد. به این منظور نیاز به مدارک مستند در غالب یک گواهی پزشکی می باشد.
 • شرایط داخلی که مانع از شرکت کردن فرد در آزمون MCQ در طول دوره 12 ماهه می گردد. به این منظور نیاز به مدارک مستند در غالب اظهارنامه قانونی و یا سوگند نامه ایی مبنی بر عدم امکان شرکت در آزمون پزشکی استرالیا در طی دوره 12 ماهه می باشد.

آزمون MCQ استرالیا چندین بار در ماه در استرالیا و خارج استرالیا برگزار می گردد. تاریخ برگزاری این آزمون در ژانویه 2023 به قرار زیر می باشد.

مکان

زمان بسته شدن

زمان رویداد

زمان اعلام نتایج

استرالیا

Mon 23rd January

Mon 13th February

Thu 16th March

خارج استرالیا

Mon 23rd January

Mon 13th February

Thu 16th March

استرالیا

Mon 23rd January

Tue 14th February

Thu 16th March

خارج استرالیا

Mon 23rd January

Tue 14th February

Thu 16th March

استرالیا

Mon 23rd January

Wed 15th February

Thu 16th March

خارج استرالیا

Mon 23rd January

Wed 15th February

Thu 16th March

استرالیا

Mon 23rd January

Thu 16th February

Thu 16th March

خارج استرالیا

Mon 23rd January

Thu 16th February

Thu 16th March

استرالیا

Mon 23rd January

Fri 17th February

Thu 16th March

خارج استرالیا

Mon 23rd January

Fri 17th February

Thu 16th March

استرالیا

Mon 23rd January

Sat 18th February

Thu 16th March

خارج استرالیا

Mon 23rd January

Sat 18th February

Thu 16th March

 

شرایط آزمون آزمایشی پزشکی MCQ استرالیا

آزمون آزمایشی آزمون پزشکی MCQ استرالیا شامل 50 سوال چند گزینه ای در سطح یک دانشجوی فارغ التحصیل که  تحصیل پزشکی در استرالیا داشته است، می باشد. AMC در حال توسعه دادن یک نرم افزار جهت بهبود آزمون آنلاین آزمایش MCQ می باشد و در این زمان آزمون آزمایشی رایگان بوده و نیاز به پرداخت 25 دلار هزینه آزمون نمی باشد. پس از تکمیل نمودن سیستم جدید آزمون آزمایشی، ویژگی های سیستم جدید به اینصورت می باشد.

 • سوالات جدید با امکان به روز رسانی مکرر
 • بازخورد بهتر به کاربران پس از انتخاب نمودن پاسخ
 • امکان آزمون دادن با تلفن همراه

شرایط آزمون آزمایشی پزشکی MCQ استرالیا به صورت زیر می باشد.

 • تکمیل امتحان در 83 دقیقه اختصاص یافته.
 • پس از شروع آزمون امکان بستن پنجره مرورگر وجود ندارد.
 • امکان توقف امتحان پس از شروع وجود ندارد.

جهت شرکت در آزمون آزمایشی MCQ داخل سایت زیر شوید.

https://trial-exam.amc.org.au/

نتایج آزمون پزشکی MCQ استرالیا

پس از مطالعه منابع آزمون mcq استرالیا و مطالعه نمودن نمونه سوالات mcq استرالیا و تسلط بر مباحث فرد وارد جلسه آزمون پزشکی استرالیا گردیده و در نهایت منتظر جواب این آزمون می شود. نتایج آزمون پزشکی MCQ استرالیا معمولا پنج شنبه چهار هفته پس از آزمون در پروفایل فرد قابل ملاحظه می باشد. در صورت قبولی در این امتحان فرد می تواند برای امتحان کلینیکال AMC و یا ارزیابی در محل اقدام نماید ولی در صورت مردودی در آزمون پزشکی استرالیا فرد می تواند درخواست شرکت کردن مجدد در این آزمون را نماید و شرایط آزمون MCQ استرالیا را مجدد بررسی نموده و با پرداخت هزینه آزمون وارد پروسه گردد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با آزمون MCQ هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅  آیا صرفا از داخل استرالیا می توان در آزمون پزشکی استرالیا شرکت نمود؟

خیر. امکان شرکت در آزمون MCQ استرالیا هم در داخل و هم در خارج استرالیا امکان پذیر می باشد.

✅  آیا امکان تغییر زمان آزمون پزشکی استرالیا وجود دارد؟

بله. فرد می تواند زمان آزمون MCQ استرالیا را قبل از بسته شدن تاریخ امتحان اعمال نماید.

✅  هزینه آزمون پزشکی MCQ استرالیا به چه صورت می باشد؟

در حال حاضر آزمون پزشکی استرالیا 2.720 دلار هزینه دارد.

✅  نتایج آزمون پزشکی استرالیا چه زمانی مشخص می گردد؟

نتایج آزمون پزشکی MCQ استرالیا معمولا 4 هفته پس از آزمون و در روز پنج شنبه مشخص می گردد.

سخن پایانی

کشور استرالیا در نیم کره جنوبی زمین همواره مورد توجه مهاجران از کشور های مختلف بوده است. این کشور نرخ بیکاری پایین و ثبات اقتصادی بالایی دارد و لذا همواره مورد توجه نیروی کار خارجی و از جمله پزشکان بوده است. رشته های پزشکی و پیراپزشکی برای کار در استرالیا و دیگر کشور ها نیاز به معادلسازی مدرک خود دارند. یکی از آزمون های معادلسازی در کشور استرالیا آزمون پزشکی MCQ استرالیا می باشد. حال آزمون mcq چیست؟ و اصلا Mcq مخفف چیست مسئله ایی می باشد که در این مقاله به طور مفصل به آن پرداخته گردید و سعی شد تا به خوانندگان دید جامعی در مورد این مبحث از جمله شرایط آزمون پزشکی MCQ استرالیا داده شود. در این مقاله به بررسی آزمون MCQ استرالیا پرداخته شد و حتی نمونه سوالات آزمون amc نیز آورده شد. منایع آزمون mcq استرالیا نیز جهت مطالعه علاقه مندان ذکر گردید تا با نمونه سوالات mcq استرالیا آشنا گردند. در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه آزمون پزشکی استرالیا و بالاخص آزمون پزشکی MCQ استرالیا می توانید آن را با مشاورین موسسه mie در میان بگذارید. دریافت پاسخ برای شما هزینه ایی نخواهد داشت و کاملا رایگان می باشد.

امتیاز 3.5 از 5 ( 7 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان