شرایط و مراحل اپلای آلمان

بدون نظر

اپلای آلمان به 2 صورت پذیرش مستقیم یا از طریق Uni assist با تکمیل یک فرم و داشتن انتخاب های بیشتر انجام می شود. در این محتوا به تحلیل مراحل اپلای آلمان به صورت قدم به قدم و مدارک و هزینه اپلای تحصیلی آلمان خواهیم پرداخت. نکات خاصی که باید در نظر بگیرید، محدودیت پذیرش در رشته های پزشکی و اقدام به موقع می باشد. موسسه ملک پور با در نظر گرفتن این موارد، اقدام به جمع اوری اطلاعات از سایت های معتبر و تجربه وکلای محلی نموده، برای اطلاع از میزان خدمات موسسه در بخش اپلای آلمان و اخذ راهنمایی از مشاوره رایگان تلفنی استفاده کنید.

ویدیو موسسه MIE در مورد پذیرش و ویزای تحصیلی رایگان


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

اپلای آلمان

نحوه اپلای برای دانشگاه های آلمان به صورت گام به گام

متقاضیانی که تصمیم دارند تحصیلات خود را در کشور آلمان ادامه دهند بایستی در رشته تحصیلی مورد علاقه خود از دانشگاه های آلمان پذیرش تحصیلی دریافت نمایند. برای اخذ پذیرش، دانشجویان بایستی بر اساس نیازمندی هایی که دانشگاه برای رشته تحصیلی مربوطه تعریف نموده است را، ارائه نمایند. در این قسمت به مراحل اپلای تحصیلی آلمان می پردازیم:

مرحله اول - انتخاب رشته و دانشگاه در آلمان

اولین قدم برای تحصیل در آلمان انتخاب رشته و دانشگاه است. برای انتخاب رشته تحصلیی علاوه بر علاقه، آینده شغلی و درآمد رشته مورد نظر نیز از حائز اهمیت ترین موضوعات می باشد. اگر بخواهیم رشته های با درآمد بالا را معرفی کنیم می توانیم به رشته هایی مانند علوم مهندسی، علوم پزشکی، علوم کامپیوتر و... اشاره نماییم. حدود 40 درصد از رشته های تحصیلی در آلمان بدون محدودیت می باشند و دانشجویان می توانند در آن رشته ها تحصیل نمایند. اما در رشته هایی مانند پزشکی، دام پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی محدودیت هایی وجود دارد. به طور مثال برخی از دانشگاه ها فقط دانشجویان محلی را پذیرش می نمایند. در لیست زیر به بهترین رشته های تحصیلی در آلمان از نظر فرصت کاریابی در بازار جهانی اشاره داشته ایم:

 • پزشکی و دندانپزشکی
 • حقوق
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی (برق، مکانیک و...)
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • علوم طبیعی
 • تجارت و اقتصاد
 • معماری

دانشجویان برای انتخاب دانشگاه جهت اپلای آلمان نیز بایستی به رتبه دانشگاه و همچنین به درصد دانشجویان فارغ التحصلیی که توانسته اند در دانشگاه های برتر قبول شوند یا به تعداد دانشجویانی که توانسته اند وارد بازار کار شوند باید توجه داشته باشند. در جدول زیر اسامی دانشگاه های برتر آلمان را ذکر نموده ایم:

بهترین دانشگاه های آلمان 2023

رتبه در دنیا

دانشگاه فنی مونیخ

49

لودویگ- ماکسیمیلیانوس- دانشگاه مونیخ

59

دانشگاه هایدلبرگ

65

دانشگاه آزاد برلین

118

دانشگاه هومبولت برلین

131

موسسه فناوری کارلسروهه

141

دانشگاه آخن

147

دانشگاه فنی برلین

158

دانشگاه توبینگن

169

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

189

مرحله دوم - آمادگی برای پذیرش و اقدام برای اپلای آلمان

بعد از اینکه دانشجویان رشته تحصیلی و دانشگاه خود را انتخاب نمودند بایستی بر اساس نیازمندی که دانشگاه دارد مدارک خود را آماده نمایند. دانشجویان بایستی آمادگی ارائه مدرک زبان، ارائه ترجمه مدارک تحصیلی، دریافت توصیه نامه از اساتید، آمادگی تامین هزینه های تحصیل و زندگی و... را داشته باشند.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان


بررسی کلی نحوه اپلای برای دانشگاه های آلمان

به صورت کلی اپلای آلمان در اکثر دانشگاه ها به صورت آنلاین قابل انجام است. اینکه دانشجویان برای کجا و چطور باید برای اپلای اقدام نمایند به رشته های انتخابی آنها بر میگرد.

 • در رشته های تحصیلی که محدودیتی برای پذیرش وجود ندارد دانشجویان می توانند به صورت مستقیم یا از طریق Uni assist برای پذیرش اقدام نمایند. اما
 • در رشته های تحصیلی که به صورت ملی محدود شده اند (پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، دامپزشکی و...) دانشجویان به صورت مستقیم نمی توانند اپلای کنند و معمولا برای این رشته ها آزمون، مصاحبه و... در نظر گرفته می شود.
 • در برخی از رشته ها نیز میزان تقاضا بیشتر از میزان صندلی دانشگاه ها می باشد و دانشجویان در آن موسسات آموزشی خاص نمی توانند به صورت مستقیم اقدام نمایند. بهترین راهکار برای این رشته ها اپلای برای دوره های کالج قبل از دانشگاه می باشد.

 اعتبار سنجی مدارک تحصیلی متقاضی برای اپلای آلمان (anabin–daad) 

مدرک تحصیلی دانشجویان برای ادامه تحصیل در آلمان بایستی مورد ارزیابی قرار گیرد. در حقیقت برای تحصیل در دانشگاه بایستی بررسی شود که آیا مدرک دیپلم آنها معادل با دیپلم آلمانی می باشد؟

 • دفتر بین المللی یا اداره ثبت نام دانشجویان در دانشگاه مقصد مسئول بررسی مدارک تحصیلی دانشجویان می باشد.
 • در پایگاه داده آنابین یا در پایگاه پذیرش DAAD نیز دانشجویان می توانند اعتبار مدرک خود را مشاهده نمایند.

دانشجویانی که اعتبار مدرک تحصیلی آنها مورد تایید نیست می توانند با داشتن مدرک B1 و شرکت در آزمون ورودی در دوره کالج یا "Studienkolleg" ثبت نام نمایند و پس از قبول شدن در آزمون نهایی برای ورود به دانشگاه اقدام نمایند.

بررسی زمان اپلای دانشگاه های آلمان

سال تحصیلی در آلمان مانند سایر کشور های به دو ترم تقسیم بندی می شود.

 • ترم زمستان: سپتامبر یا اکتبر
 • ترم تابستان: آوریل یا مارس

برای شروع تحصیل خود در ترم سپتامبر دانشجویان معمولا بایستی تا قبل از 31 می برای اپلای آلمان اقدام نموده باشند و برای ترم آپریل نیز متقاضیان معمولا بایستی تا قبل از 18 ژانویه اقدام نمایند.

بررسی تمکن مالی مورد نیاز برای هزینه اپلای آلمان

مهم ترین موضوع برای تحصیل در دانشگاه آلمان هزینه ها می باشد. هزینه ها شامل هزینه تحصیل در دانشگاه ها و هزینه اپلای آلمان می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان تقریبا رایگان می باشد اما در دانشگاه های خصوصی دانشجویان بایستی حداقل 8 هزار یورو در سال پرداخت نمایند.

هزینه اپلیکیشن فی و تمکن مالی

در جدول زیر شما عزیزان می توانید میانگین هزینه اپلای آلمان را مشاهده نمایید.

محل درخواست

میانگین هزینه

اپلای برای کالج های قبل از دانشگاه

بدون هزینه اپلای

اپلای از طریق uni assist

75 یورو برای پذیرش دانشگاه اول و 15 یورو برای هر دانشگاه اضافی

اپلای به صورت مستقیم

برخی از دانشگاه ها رایگان و برخی از دانشگاه ها بین 50 الی 100 یورو

متوسط هزینه تحصیل هر مقطع

جدول زیر بیانگر هزینه های تحصیل در آلمان در دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی می باشد.

دانشگاه های دولتی

میانگین هزینه ها/ سالیانه/ یورو

دانشگاه های خصوصی

میانگین هزینه ها/سالیانه

 لودویگ ماکسیمیلیان

244

 کالج بارد برلین

28700 یورو

دانشگاه فنی مونیخ

144

دانشگاه علمی کاربردی CODE

9800 یورو

دانشگاه هایدلبرگ

364

مدرسه بازرگانی مونیخ

24000 یورو

دانشگاه هومبولت برلین

620

کالج EBC 

10000 یورو

موسسه فناوری کارلسروهه

1500

مدرسه بازرگانی GISMA

20000 یورو

دانشگاه فنی برلین

308

دانشگاه Adventist Friedensau

3500 یورو

دانشگاه آزاد برلین

354

WHU – مدرسه مدیریت اتو بیشیم

15000 یورو

دانشگاه RWTH آخن

بدون شهریه برای دانشجویان بین المللی

SRH Hochschule برلین

10000 یورو

متوسط هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

عنوان

میانیگن هزینه ها

هزینه های مواد غذایی و خوراک

300 الی 500 یورو

هزینه آب، برق و گاز و...

250 یورو

هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه مرکز شهر

850 یورو

هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

630 یورو

هزینه خوابگاه

350 الی 700 یورو در ماه

بررسی و ارائه مدارک زبان لازم برای اپلای در آلمان در دانشگاه منتخب

دانشگاه های دولتی آلمان برنامه های تحصیلی در مقطع مختلف را به زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می نماید که البته بیشتر دوره های تحصیلی در این دانشگاه ها آلمانی می باشد و در دانشگاه های خصوصی نیز برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی است. در جدول زیر شما عزیزان می توانید نیازمندی سطح زبان برای مقاطع مختلف را مشاهده نمایید. البته بسته به دانشگاه های مختلف ممکن است مدرک زبان مورد نیاز متفاوت باشد.

انواع

مقطع

حداقل سطح مدرک زبان

دانشگاه های خصوصی

لیسانس

آیلتس 6، دولینگو و تافل نیز مورد تایید است

فوق لیسانس

آیلتس 6.5

دانشگاه های دولتی

کالج قبل دانشگاه

B1 زبان آلمانی

لیسانس

B2 زبان آلمانی

فوق لیسانس

B2 زبان آلمانی

 

ویدیو موسسه MIE در مورد ویزای آلمان به همراه آموزش زبان آلمانی


آماده سازی مدارک اپلای تحصیلی آلمان

از مهم ترین شرایط اپلای به آلمان می توان به آماده سازی مدارک تحصیلی، مدارک هویتی، اسناد مالی و دیگر مدارک مورد نیاز اشاره کرد. دانشجویان بایستی موارد ذیل را داشته باشند:

 • آخرین مدارک تحصیلی
 • ریزنمرات ترجمه شده با تاییدیه وزارت امور خارجه و دادگستری
 • داشتن توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • پاسپورت، ترجمه شناسنامه

اقدام به اپلای آلمان

پس از اینکه دانشجویان رشته تحصیلی و دانشگاه خود را انتخاب نمودند و بر اساس نیازمندی دانشگاه مدارک خود را آماده کردند بایستی یا به صورت مستقیم از طریق دانشگاه یا از طریق Uni assist اقدام به اپلای نمایند یا در برخی از رشته های خاص (رشته هایی که محدودیت پذیرش دارند) ابتدا برای دوره کالج های آلمان اقدام نمایند و پس از آن وارد رشته اصلی گردند.

ددلاین دانشگاه های آلمان

این مقاله را از دست ندهید: ددلاین دانشگاه های آلمان

در این مقاله ما راه ها وجوانب ددلاین دانشگاه های آلمان را به شما خواهیم آموخت.

خدمات ویژه موسسه ملک پور برای اپلای آلمان

"Apply MIE" فرصتی متمایز برای افراد از ایران، کشورهای عربی و ملیت های مختلف دیگر فراهم می کند تا بتوانند پذیرش و ویزای تحصیلی را به صورت رایگان دریافت کنند و به آنها این امکان را می دهد تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر اروپا و ایالات متحده دنبال کنند. از طریق پلتفرم Apply MIE که اطلاعات دقیق و توانایی مقایسه نیازمندی های دانشگاه را ارائه می دهد، در اخذ پذیرش و راهنمایی در اخذ ویزای خود کمک رایگان دریافت خواهید کرد.

برای کسانی که مایل به راهنمایی جامع تر هستند، "موسسه ملک پور" خدمات مشاوره VIP را با هزینه اندک کمتر از 1000 یورو ارائه می دهد. این سرویس گام به گام شما را در طول مراحل اخذ پذیرش و اخذ ویزای همراهی می کند. موسسه MIE با ارائه ساختار هزینه بی بدیل، همراه با امکانات ویژه مانند تلفن همراه، لپ تاپ و حتی خدمات CIP فرودگاه، متمایز است.

هدف اصلی APPLY MIE این است که رویای تحصیل در دانشگاه های پیشرو در اروپا، آمریکا و کانادا را برای همه جوانان مشتاق در دسترس قرار دهد.

نکات کاربردی اپلای آلمان برای رشته های خاص

همانطور که بیان داشتیم معمولا برای رشته های تحصیلی که تعداد متقاضیان از صندلی دانشگاه ها بیشتر است؛ دانشجویان بایستی بر اساس معیارهایی که دانشگاه ها تعریف نموده اند آزمون یا مصاحبه هایی را بگذرانند. به طور مثال در رشته های پزشکی دانشجویان بایستی در آزمون TMS شرکت نمایند و نمره قبولی را کسب کنند، البته این آزمون در برخی از دانشگاه ها برگزار می شود. ولی به صورت کلی قبول شدن در این آزمون راه شما را برای شروع تحصیلات پزشکی هموار می نمایند. دانشجویان برای رشته های خاص مانند پزشکی، تحصیل دندانپزشکی در آلمان، داروسازی و... بایستی به زبان آلمانی در سطح C1 مسلط باشند.

اپلای آلمان

مرحله سوم - بررسی بورسیه های تحصیلی برای اپلای آلمان

دانشجویان می توانند در زمان اپلای آلمان لیست دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی ارائه می نمایند را مطالعه نمایند و بر اساس نیازمندی که برای آن بورسیه وجود دارد برای اپلای تحصیلی اقدام نمایند. در لیست زیر به مهم ترین بورسیه های تحصیلی آلمان پرداخته ایم:

نام بورسیه تحصیلی

توضیحات

بورسیه تحصلیی دانشگاه هامبورگ

این بورسیه به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد که در حدود ماهیانه 400 یورو می باشد.

بورسیه بنیاد هاینریش بول

این بنیاد بیش از 1000 بورسیه را در مقاطع لیسانس تا دکترا به دانشجویان ارائه می نماید. این بورسیه کلیه هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را شامل می شود.

بورسیه تحصیلی هلموت اشمیت

این بورسیه به دانشجویان مقطع فوق لیسانس ارائه می شود و شامل هزینه های تحصیل، هزینه زندگی، کمک هزینه به فرزندان، بیمه پزشکی، تور تحصیلی و... می باشد.

بورسیه تحصلیی DAAD ؛ بورسیه دولتی آلمان

این بورسیه که شامل هزینه های سفر، بیمه، کتاب، شهریه، هزینه زندگی می باشد فقط به دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا ارائه می گردد. این بورسیه تحصیلی بسیار رقابتی است.

مرحله چهارم - اقدام برای محل اقامت در خوابگاه یا آپارتمان دانشجویی

قبل از درخواست ویزا متقاضیان بایستی مدارک مربوط به رزرو خوابگاه یا اجاره نامه مربوط به محل زندگی خود را به سفارت ارائه نمایند. در حقیقت بایستی محرز شود که دانشجو محلی برای زندگی در آلمان دارد. خوابگاه های دانشجویی آلمان یا آپارتمان یا به صورت تک اتاقه، یا به صورت مشترک از 2 نفر به بالاتر هستند که این موضوع در هزینه های آن تاثیر گذار است.

مرحله پنجم - ارسال نامه پذیرش به سفارت و اقدام برای ویزای تحصیلی آلمان

دانشجویانی که برای اپلای آلمان اقدام می نمایند و موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می شوند برای تحصیل در رشته مورد نظر و ورود به آلمان بایستی برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند. لذا برای دریافت ویزا متقاضیان بایستی از ویزا متریک وقت دریافت نمایند و تمامی مدارک تحصیلی خود به انضام مدراک هویتی، نامه تمکن مالی (11023 یورو ماهانه برای یک سال) و نامه پذیرش خود را برای اخذ ویزا ارائه نمایند. لازم به ذکر است داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1 شانس متقاضیان را برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان بالاتر می برد.

مرحله ششم - قدم های نهایی اپلای تحصیلی آلمان

پس از اینکه دانشجویان ویزای تحصیلی خود را دریافت می نمایند بایستی برای ثبت نام دانشگاه و اجازه اقامت و .. درخواست نمایند که هر کدام از این مراحل را در قسمت زیر بررسی می نماییم.

ثبت نام رسمی در دانشگاه

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود بایستی به صورت رسمی ثبت نام نمایند. یکی از نکات مهم که دانشجویان بایستی دقت نمایند، زمانبندی دانشگاه برای ثبت نام است و دانشجویان بایستی قبل از به اتمام رسیدن مدت زمان مورد نظر دانشگاه با داشتن مدارک ذیل ثبت نام خود را انجام دهند.

اقدام برای بیمه دانشجویی

طبق قانون دانشجویانی که قصد تحصیل را برای مدت 3 ماه یا بیشتر را دارند بایستی برای بیمه دانشجویی آلمان اقدام نمایند. بیمه ها در آلمان هم به صورت دولتی می باشد و هم به صورت خصوصی است. بیمه های دولتی معمولا از نظر پوشش خدمات درمانی و پزشکی در مقایسه با بیمه های خصوصی ضعیف تر هستند.

درخواست اجازه اقامت در آلمان

معمولا ویزای تحصیلی آلمان برای سه الی 6 ماه معتبر است و دانشجویان بایستی قبل از منقضی شدن این زمان، از طریق Ausländerbehörde در محل زندگی خود برای اجازه اقامت درخواست نمایند. پس از قبولی درخواست دانشجویان، اداره اتباع خارجی یک اجازه اقامت طولانی بر حسب مدت زمان تحصیل دانشجویان با آنها اعطا می نمایند. لیست مدارک مورد نیاز جهت دریافت اقامت به شرح ذیل است.


سوالات متداول

✔️ مراحل اپلای آلمان چیست؟

مراحل اپلای تحصیلی آلمان شامل؛ انتخاب رشته و دانشگاه، آماده سازی مدارک، ارسال درخواست، دریافت ویزای تحصیلی و ورود به آلمان می باشد.

✔️ مدارک مورد نیاز برای اپلای تحصیلی آلمان چیست؟

مدارک تحصیلی قبلی، ریزنمرات، انگیزه نامه، پاسپورت، توصیه نامه، مدرک زبان و... از جمله مهم ترین مدارک برای تحصیل در آلمان می باشند.

✔️ آیا دانشجویان می توانند از طریق تحصیل اقامت آلمان را دریافت نمایند؟

دانشجویان می توانند با داشتن فرصت کاریابی پس از تحصیل و پیدا کردن شغل مناسب برای اقامت کاری و پس از آن برای اقامت دائم و پاسپورت اقدام نمایند.

✔️ هزینه اپلای آلمان چقدر است؟

میانگین هزینه ها بسته به دانشگاه های مختلف متفاوت است و در بسیاری از دانشگاه ها هزینه اپلای رایگان است و در برخی از دانشگاه ها دانشجویان بایستی هزینه ای در حدود 75 یورو بابت هزینه اپلای تحصیلی آلمان پرداخت کنند.

سخن پایانی

شرایط اپلای به آلمان، لیست مدارک مورد نیاز برای اپلای تحصیلی آلمان و درخواست ویزای تحصیلی و معیار ها و نحوه اپلای برای دانشگاه های آلمان در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. به صورت کلی دانشجویان برای تحصیل در آلمان بایستی با تسلط به زبان، رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایند و بر اساس معیارهای پذیرش دانشگاه مدارک خود را جهت ارائه درخواست پذیرش آماده کنند و پس از اخذ پذیرش برای ویزای تحصیلی اقدام نمایند و پس از ورود نیز با ثبت محل اقامت و دریافت ویزای دانشجویی برای اجازه اقامت خود اقدام نمایند. امیدواریم اطلاعات مفیدی از طریق این مقاله در خصوص شرایط اپلای آلمان کسب نموده باشید. شما می توانید جهت بررسی نحوه اپلای برای دانشگاه های آلمان و چگونگی مهاجرت تحصیلی به این کشور با مشاورین موسسه MIE تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان