دانشگاه آنکارا ترکیه

بدون نظر

دانشگاه آنکارا در شهر آنکارا ترکیه واقع شده است. با توجه به موقعیت مرکزی این دانشگاه در شهر آنکارا که یکی از پایتخت های اقتصادی کشور ترکیه می باشد؛ از این رو می توان به آینده شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاه Ankara ترکیه امید داشت. نکته حائز اهمیت برای متقاضیان تحصیل در ترکیه جهت انتخاب دانشگاه آنکارا ترکیه برای تحصیل هزینه های پایین زندگی نسبت به درآمد و بورسیه های متنوعی است که ترکیه به دانشجویان اعطا می کند؛ این موارد باعث می شود تحصیل در این دانشگاه پیشنهادی قابل تامل و مناسب برای اکثر افراد باشد. اطلاعات این مقاله به کمک وکلای محلی، جستجو در سایت دانشگاه آنکارا ترکیه و کارشناسان موسسه ملک پور گردآوری شده و بیانگر ارائه خدمات در این زمینه نمی باشد در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص میزان خدمات موسسه ما در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانید به طور رایگان با موسسه ملک پور در تماس باشید و یا سوالات و پیشنهادات خود را با ما در انتهای صفحه در اشتراک بگذارید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

نمایی از پردیس دانشگاه آنکارا ترکیه

معرفی دانشگاه آنکارا (Ankara University)

دانشگاه آنکارا (Ankara University) در سال 1946 میلادی تشکیل شده و اولین موسسه آموزش عالی می باشد که توسط جمهوری مدرن ترکیه تشکیل شده است. این دانشگاه با بیش از 70 هزار دانشجو، زمینه‌ساز پیشرفت آکادمیک در بسیاری از مباحث علمی شامل علوم اجتماعی، پزشکی، طبیعی و علوم تجربی، هنر و ورزشی می باشد. پردیس اصلی دانشگاه Ankara در نزدیکی مرکز شهر آنکارا ترکیه می باشد و این دانشگاه از نظر مساحت دومین دانشگاه بزرگ درون شهری پس از دانشگاه استانبول می باشد. حتی فضای داخلی پردیس محیط متنوعی را برای تحقیقات در زمینه های اکادمیک را محیا کرده است. در داخل دانشگاه، خوابگاه های دانشجویی برای دانشجویان مقطع کارشناسی قرار گرفته است.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل


رنکینگ دانشگاه آنکارا ترکیه در سازمان های رده بندی مختلف

رنکینگ دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara University) و 17 دانشکده آن در حال حاضر در میان ۴۵۰ دانشگاه برتر جهانی در زمینه پزشکی در رتبه های ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ بر اساس سیستم رتبه بندی qs می باشد. در ادامه می‌توانید رتبه بندی این دانشگاه بر اساس رتبه بندی های جهانی در سازمانهای مختلف بین المللی را مشاهده کنید.

رتبه

سیستم رتبه بندی

900-801

ARWU

651

CWTS

1200-1000

QS

543

RUR

1201

THE

689

USNWR

دانشکده های Ankara University

دانشگاه آنکارا (Ankara University) از 17 دانشکده و چند مدرسه تشکیل شده است که شامل بسیاری از رشته های علوم تجربی، فنی، علوم پایه و علوم انسانی می باشد. لیست دانشکده های Ankara University را در اینجا به صورت تیتر وار ارائه می دهیم:

 • دانشکده علوم سیاسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده زبان تاریخ و جغرافیا
 • دانشکده علوم
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دامپزشکی
 • مکتب الهیات
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم تربیتی
 • دانشکده علوم ارتباطات
 • دانشکده جنگلداری
 • دانشکده آموزش بهداشت
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علمی کاربردی
 • دانشکده آموزش از راه دور
 • دانشکده مهندسی

اما مدارس این دانشگاه عبارتند از:

 • مدرسه علوم سیاسی
 • موسسه فناوری کشاورزی
 • مدرسه علوم سیاسی

رشته های دانشگاه آنکارا ترکیه در مقاطع مختلف تحصیلی

با توجه به تنوع بالای دانشکده ها، رشته های دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara University) نیز تنوع بسیار بالایی دارند. در ادامه به برخی از آنها می پردازیم. دقت داشته باشید که در این بخش تنها برخی از رشته های این دانشگاه نامبرده می شوند و برای دریافت لیست کامل تر رشته های تحصیلی این دانشگاه می‌توانید به سایت دانشگاه آنکارا مراجعه کنید.

آناتومی

فیزیولوژی

انگل شناسی

بیوفیزیک

آمار زیستی

آموزش پزشکی و انفورماتیک

زیست شناسی پزشکی

بیوشیمی پزشکی

میکروبیولوژی پزشکی

مهندسی برق و الکترونیک

فعالیت بدنی، بهداشت و علوم

اقتصاد و مدیریت

مهندسی فیزیک

مهندسی انرژی

باستان شناسی

انرژی سیستمی

بافت شناسی و جنین شناسی

زبان و ادبیات عرب

مهندسی رایانه

مهندسی پزشکی

فرهنگ و ادبیات آمریکا

زبان و ادبیات یونانی جدید

لهجه ها و ادبیات ترکی مدرن

انفورماتیک قانونی

زبان و ادبیات بلغاری

مدیریت اطلاعات و سوابق

تاریخچه پزشکی و اخلاق

شرایط پذیرش دانشگاه آنکارا ترکیه

شرایط پذیرش دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara University) در هر یک از مقاطع لیسانس فوق لیسانس و دکترا تحت تأثیر مقاطع قبل از خود و منوط به داشتن مدارک تحصیلی مناسب می باشد. در جدول زیر شرایط کلی و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در این دانشگاه و مهاجرت به ترکیه ذکر شده اند و در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با هر یک از مقاطع تحصیلی ارائه شده نیز آمده است:

ردیف

مدرک

توضیحات

1

کپی گواهی شده دیپلم دبیرستان و رونوشت ترجمه شده آن

کسانی که هنوز مدرک تحصیلی خود را دریافت نکرده اند باید یک مدرک رسمی (گواهی فارغ التحصیلی موقت) که توسط دبیرستان ها ارائه می شود تا نشان دهد که در تاریخ معینی بعد از فارغ التحصیلی آن را در سیستم آپلود کنند.

2

رونوشت و کپی تایید شده آن از ترجمه ترکی/انگلیسی

اگر اصل دیپلم دبیرستان به زبان ترکی یا انگلیسی نیست، دیپلم باید توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شود.

3

نتایج آزمون معتبر

نتایج آزمون برای برنامه (SAT، ACT، ABİTUR و غیره) باید در سیستم آپلود شود.

4

گذرنامه

متقاضیان باید کلیه اطلاعات شناسایی شامل عکس پاسپورت و.. را در سامانه بارگذاری کنند.

5

سند ورود و خروج به ترکیه

داوطلبانی که شهروند ترکیه هستند و تمام تحصیلات دبیرستان خود را در خارج از کشور گذرانده اند، باید این مدرک را از اداره کل امنیت دریافت کرده و در سیستم بارگذاری کنند.

 

دانشگاه کادیرهاس ترکیه

این مقاله را از دست ندهید: دانشگاه کادیرهاس ترکیه

در این مقاله ما تمام جوانب دانشگاه کادیرهاس ترکیه را به شما خواهیم آموخت.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی همچون دیگر دانشگاه های این کشور نیازمند به معدل مناسب که تقریباً برابر نصف معدل کل می باشد است. تحصیل در این دوره در طی ۳ الی چهار سال به طول می انجامد. در واقع جهت تحصیل در این مدت باید ویزای ترکیه از نوع ویزای تحصیلی را دریافت نمایید.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل در دانشگاه Ankara ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد شامل گرفتن اپلای دانشگاهی و داشتن معدل مناسب نسبت به رشته به همراه داشتن ریز نمرات و مدارک پایان تحصیلات ترجمه شده و مدرک زبان در سطح مناسب می باشد. برای اطلاع از سطح زبان لازم جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه و این دانشگاه به طور دقیق در قسمت های بعدی برای شما شرح داده شده است.

شرایط پذیرش دانشگاه Ankara ترکیه در مقطع دکترا

بخش عمده شرایط پذیرش دانشگاه در مقطع دکترا را معدل دوره قبل تشکیل می دهد و دانشجویان باید حداقل معدل ای معادل سه چهارم کل نمره معدل را داشته باشد همچنین ضروری است که دانشجویان نمره زبان خوبی را داشته باشند از دیگر شرایط پذیرش در این مقطع قبولی در مصاحبه و گرفتن حداقل ۱۰۰ امتیاز در این مرحله می باشد.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه آنکارا

با توجه به رشته های تحصیلی در زمان های مختلف در این دانشگاه، مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه آنکارا (Ankara University) در هر یک از رشته های مختلف می تواند کمی اختلاف داشته باشد اما به طور کلی نیازمند داشتن نمرات قابل قبول در آزمونهای تافل PTE، CPE، CAE و آیلتس داشته باشند. در جدول زیر جزئیات بیشتری با هر یک از این مدارک تحصیلی و میانگین نمره مورد نیاز برای پذیرش در هر یک از سال های تحصیلی یا سطح های تحصیلی گفته شده است.

مدرک زبان

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکترا

TOEFL IBT

90

96

105

PTE

70

78

86

CPE

C

C

B

CAE

A

A

A

YDS

50

50

55

ددلاین دانشگاه آنکارا ترکیه و تاریخ های مهم 

با توجه به اینکه ددلاین دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara University) برای هر یک از رشته ها متفاوت است باید به مراجعان متذکر کرد که برای دریافت اطلاعات دقیق تر در رابطه با زمان ها پذیرش در هر یک از رشته ها و ددلاین ها می توانند به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایند در جدول زیر بازه زمانی کلی برای انجام هر یک از فعالیتهای پذیرشی این دانشگاه ذکر شده است.

تاریخ ثبت نام

12-28 August

اعلام نتایج

16 September

ثبت نام نهایی

26-30 September

هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه و بررسی هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه (Ankara University) در هر یک از مقاطع و با توجه به دانشکده های مد نظر و رشته تحصیلی می تواند هزینه ها بین ۶۷۰ دلار تا ۴۴۱۸ دلار به صورت سالانه برای فرد باشد. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی و پرستاری کمی بیشتر از دیگر رشته ها بوده و می‌توانند تا مبلغی معادل ده هزار دلار سالیانه را به همراه داشته باشند. هزینه های زندگی در طول این مدت زمان به صورت جداگانه حساب شده و در بخش بعدی با جزئیات بیشتر به آن پرداختیم.

هزینه زندگی دانشجویان Ankara University

هزینه زندگی دانشجویان Ankara University با توجه به سبک زندگی انتخابی آن ها می تواند اعداد کاملاً متفاوتی را نشان دهد اما به طور کلی میتوان یک میانگین را گرفت و اعداد و مشخصی را بیان کرد که هزینه زندگی در ترکیه در جدول زیر برای شما به نمایش گذاشته شده است.

هزینه های ماهیانه بر حسب دلار Min. Med.
محل اقامت 75 140
غذا 108 197
حمل و نقل 26 75
ارتباطات و تاسیسات 45 59
پوشاک 16 60
ورزش و اوقات فراغت 19 62
مجموع 288 577

بورسیه دانشگاه آنکارا و شرایط اخذ کمک هزینه تحصیلی

دانشگاه آنکارا (Ankara University) به دانشجویانی که نیاز به حمایت اقتصادی دارند برای ادامه تحصیل کمک می کند. دانشجویان ثبت نام شده در دانشگاه بر اساس معیارهای خاصی توسط کمیسیون های بورسیه های تحصیلی ترکیه ارزیابی می شوند و در ازای کار پاره وقت از حمایت مالی، غذایی و اقامتی برخوردار می شوند. در ادامه به بورسیه دانشگاه انکارا و برخی از امتیازات ارائه شده به همراه آن نام برده شده است.

 • بورسیه موفقیت ترکیه 2023: این برنامه بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه، دانشجویان را بر اساس اساس نامه اش به دانشجویان 50 موسسه آموزش عالی تعلق می گیرد. این کمک مالی همراه با یک دوره یک ساله زبان ترکی ارائه می دهد که تضمین می کند که دانش آموزان با تغییرات فرهنگی سازگار شده و در طول اقامت در ترکیه بیشتر با فرهنگ این کشور انس می گیرند.
 • برنامه بورس تحصیلی ترکیه: برای تحصیل در ترکیه به دانشجویان بین المللی از سراسر جهان بورسیه می دهد. برنامه بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد شامل کمک هزینه ماهانه، هزینه های تحصیل، بلیط پرواز یکبار رفت و برگشت، بیمه سلامت و محل اقامت می شود.

خوابگاه دانشگاه آنکارا ترکیه و امکانات آن

موسسه اعتباری و خوابگاه های آموزش عالی (KYK) مسئول اصلی ارائه خدمات اقامتی و خوابگاه دانشگاه آنکارا برای دانشجویان است. علاوه بر این، Ankara University دارای مسکن دانشجویی خاص خود است.

 • خانه دانشجویی Beypazarı Fahriye Ozaka: با ظرفیت 100 تخت در خدمت دانشجویان دختر می باشد.
 • خانه دانشجویی جمهوریت: با ظرفیت 172 تخت به دانشجویان دختر خدمات رسانی می کند.
 • خانه دانش آموزی وهبی کوچ: با ظرفیت 200 تخت به دانشجویان پسر خدمت رسانی می کند.
 • خانه دانشجویی ییلدیریم بیازیت: دارای ظرفیت 127 تخت برای دختران و 177 تخت برای دانشجویان پسر می باشد.
 • خانه دانشجویی Keçioren : شامل بلوک های A و B و 52 اتاق از دو قسمت تشکیل شده است. به هر دو مرد و زن خدمت می کند.
 • خانه دانشجویی میلی پیانگو: با ظرفیت 328 تخت به دانشجویان دختر خدمت می کند.

اما افرادی که تمایل ندارند یا نمی توانند یکی از این خوابگاه های دانشگاه آنکارا داشته باشند می توانند به دنبال محل اقامتی در سطح شهر باشند و مبالغ آن به صورت زیر می باشد.

اقامت در آنکارا دلار ماهیانه
اتاق مشترک خارج از مرکز 75
اتاق مشترک در مرکز شهر 126
آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز 132
آپارتمان 1 خوابه در مرکز 229

شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه در دانشگاه Ankara

برای بررسی شرایط ماندن در یک کشور پس از تحصیل می توان به چند معیار مراجعه کرد و این معیارها عبارتند از اقتصاد کشور قوانین مربوط به اخذ اقامت پس از تحصیل استخدام و کار کردن و نسبت به بیکاری آن کشور و شرایط عمومی آن و همچنین می تواند مزایای اقامت در آن کشور را در نظر گرفت به شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه در دانشگاه آنکارا (Ankara University) باز می گردیم و شرایط آن را بررسی می کنیم.

 • در قدم اول اقتصاد کشور ترکیه: را باید در نظر گرفت کتاب بررسی ها و مقالات جمع آوری شده به این نتیجه رسیدیم که کشور ترکیه سالیانه نمودار سعودی در زمینه اقتصاد دارد و اکنون در میان ۲۰ کشور برتر جهان در زمینه اقتصاد می باشد در قدم بعدی قوانین اقامت پس از تحصیل در این کشور می باشد که طبق آن دانشجویان بین المللی اجازه کار در حین تحصیل را دارند و می توانند از فرصت خود، برای یافتن کار و کسب تجربه کاری در ترکیه استفاده نمایند. در ترکیه به فارغ التحصیلان دانشگاه Ankara به مدت یک سال اجازه جستجو برای کار داده می شود، و برای اقامت پس از تحصیل حتماً باید مجوز کار در این کشور را بگیرند.
 • شرایط کار در ترکیه: بر اساس شرایط کار در ترکیه افراد می توانند تا ۴۵ ساعت در هفته کار کنند و با توجه به میزان حقوق و دستمزد در این کشور می ‌توان گفت که زندگی راحتی را خواهد داشت چرا که هزینه های زندگی در کشور ترکیه بسیار بالا نیست همچنین نرخ بیکاری در ترکیه در مقایسه با کشورهای مجاور پایین تر است اما به برخی از کشورهای اروپایی نمی رسد و دارای دوازده و نیم درصد نرخ بیکاری می باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر و ورود به سایت دانشگاه آنکارا ترکیه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ الزامات زبان خارجی برای برنامه کارشناسی ارشد و دکتری چیست؟

داوطلبان متقاضی برای دوره کارشناسی ارشد باید حداقل 50 امتیاز از YDS کسب کنند. داوطلبانی که برای برنامه های دکترا درخواست می کنند باید حداقل نمره YDS 55 داشته باشند.

✔️ آیا افرادی که هنوز مدرک زبان خارجه خود را نگرفتند امکان ثبت مدرک خود را قبل ثبت نام دارند؟

خیر بدون مدرک زبان ثبت شده اجازه ثبت نام به کسی داده نمی شود.

✔️شهریه دانشگاه آنکارا چقدر است؟

تمامی دانشجویان موثر فرد هزینه تحصیلی تعیین شده بر اساس مصوبه هیئت وزیران را در ابتدای هر سال تحصیلی پرداخت کنند این مبلغ معادل تقریبا ۶ هزار لیر می باشد.

✔️هزینه زندگی دانشجویی برای دانشجویان دانشگاه آنکارا در ترکیه به چه صورت است؟

هزینه زندگی دانشجویی برای دانشجویان 300 تا 580 دلار می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی کامل شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه بپردازیم و مهم ترین مسائل مربوط به زندگی دانشجویی از جمله هزینه تخصیل هزینه زندگی دانشجویی در دانشگاه آنکارا و شرایط استفاده از خوابگاه های دانشگاه آنکارا را بازکو کردیم. این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه ها در سطح جهان دارای رنکینگ بسیار خوبی است و بالاخص در زمینه پزشکی سالیانه در حال پیشرفت است این دانشگاه همچنین به دلیل هزینه های تحصیل در ترکیه که مقرون به صرفه است. مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار میگیرد.شما عزیزان می توانید در صورت داشتن سوالات بیشتر میتوانید به صورت رایگان با خطوط موسسه MIE در تماس باشید و یا سوالات خود را در انتهای صفحه با ما در اشتراک بگذارید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان