رشته مهندسی هوافضا در آلمان

1 نظر

کشور آلمان یکی از کشورهای بسیار پیشرفته و کاملا صنعتی در سراسر جهان می باشد که هر سال افراد زیادی از روش های مختلف بالاخص روش تحصیلی مهاجرت به آلمان می نمایند. وجود یک نظام آموزش عالی منسجم در کنار وجود دانشگاه های دولتی رایگان، هزینه زندگی بسیار مناسب، بازار کار عالی، پایین بودن نرخ بیکاری در کنار شرایط برخورداری از یک زندگی دانشجویی فوق العاده باعث شده است که هر سال دانشجویان بسیاری جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. یکی از رشته های بسیار پر متقاضی در دانشگاه ها رشته مهندسی هوافضا در آلمان می باشد. این رشته با توجه به پیشرفت روز افزون کشور آلمان در حوزه هوافضا دارای طرفداران بسیاری بوده و در بهترین دانشگاه های آلمان ارائه می گردد. بازار کار مربوط به این رشته نیز یک بازار مطلوب بوده و فرصت های شغلی متفاوتی برای اشتغال به کار افراد ماهر و متخصص در این زمینه فراهم می نماید. تمامی مطالب مربوط به این مقاله با مشورت با وکلای معتبر آلمانی و جستجو در سایت های معتبر تهیه و تنظیم شده است و متقاضیان عزیز جهت آگاهی از خدمات ارائه شده توسط موسسه مشاوره ای MIE و مشاوره رایگان در ارتباط با رشته مهندسی هوافضا در آلمان باید با مشاورین این موسسه تماس حاصل نمایند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
دانشگاه های رشته مهندسی هوا و فضا در آلمان

درباره رشته مهندسی هوافضا در آلمان

رشته مهندسی هوافضا در آلمان کاملا بر اساس تحقیق و پژوهش بوده و این کشور تاکنون میلیاردها یورو صرف این تحقیقات نموده است. با توجه به این که کشور آلمان تمایل دارد تا به توسعه و بهبود در زمینه صنعت هوایی دست پیدا نماید، مزیت های تحصیلی متفاوتی برای پیشرفت دانشجویان این رشته مشخص نموده است‌. تمامی بخش های این مقاله توسط تیم متخصص موسسه مشاوره ای MIE به نگارش درآمده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع از نظر شرع و قانون حرام می باشد. موسسات فناوری بسیار و همچنین دانشگاه های بسیار معتبری در آلمان وجود دارند که ارائه دهنده این رشته در تمامی مقاطع تحصیلی می باشند. کشور آلمان جهت تحصیل مهندسی هوافضا در آلمان یک گزینه بسیار مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی می باشد، زیرا دانشگاه های آلمان از کیفیت بسیار سطح بالای آموزشی برخوردار بوده و هزینه های آنها اکثرا رایگان و یا این که بسیار پایین می باشد.

ویدیو موسسه MIE در مورد کار تحصیل آلمان


شرایط تحصیل رشته مهندسی هوافضا در آلمان

تحصیل هوافضا در آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه های مختلف دارای شرایط مختص به خود می باشد. تمامی دانشگاه های آلمان برای اعطای پذیرش در به دانشجویان بین المللی نیازمند مدرک تحصیلی، ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی، رزومه تحصیلی و تمکن مالی می باشند. در ادامه شرایط تحصیل در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای رشته مهندسی هوافضا در آلمان به صورت جداگانه ارایه گردیده اند.

بیشتر بدانید: تحصیل کارشناسی در آلمان

 

تحصیل کارشناسی مهندسی هوافضا در آلمان

کارشناسی رشته مهندسی هوافضا در آلمان یک دوره چهار سال شامل هشت ترم است. دانشجویان این رشته در آلمان باید دارای مدرک دیپلم معتبر باشند و جهت ورود به دانشگاه های دولتی مدرک زبان آلمانی و جهت ورود به دانشگاه های خصوصی مدرک زبان انگلیسی ارایه نمایند. ممکن است برخی از دانشگاه ها دارای آزمون ورودی و یا مصاحبه نیز باشند.

 

بیشتر بدانید: تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

تحصیل کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا در آلمان

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های مهندسی هوافضا در آلمان یک دوره دو سال شامل چهار ترم است. برای ورود به این مقطع تحصیلی دانشجویان باید بطور حتم دارای مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی، انگیزه نامه و توصیه نامه باشند. برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی هوافضا در آلمان دانشجویان باید پایان نامه ارائه نموده و از آن دفاع نمایند‌. در این مقطع اکثر دانشگاه ها برای این رشته دارای آزمون ورودی بوده و باید دارای معدل بالای ۱۷ باشند.

تحصیل دکترا هوافضا در آلمان

جهت تحصیل دکترای هوافضا در آلمان دانشجویان باید بتوانند در دانشگاه مربوطه استاد راهنما یا سوپروایزر پیدا نموده و وی را جهت اخذ پذیرش از دانشگاه متقاعد نماید. در این دوره اکثر دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان می شوند. ارایه مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه از دیگر ضروریات اخذ پذیرش رشته مهندسی هوافضا در آلمان است. همچنین دانشجویان باید در پیان دوره تحصیل دکترا در آلمان از پایان نامه خود دفاع نمایند‌.

گرایش‌های رشته هوافضا در آلمان

رشته مهندسی هوافضا در آلمان دارای گرایشات مختلفی می باشد که برخی از بهترین گرایشات ارائه شده در دانشگاه های آلمان شامل موارد زیر می گردند:

 • گرایش آیرودینامیک
 • گرایش پیشرانش
 • گرایش دینامیک‌ پرواز
 • گرایش سازه های هوایی
 • گرایش فضا و ماهواره

تحصیل در هر یک از گرایش ها نیازمند داشتن شرایطی می باشد که دانشجویان در هنگام اخذ پذیرش باید بطور حتم دارای این شرایط باشند.

 

رشته مهمانداری هواپیما در کانادا

این مقاله را از دست ندهید: رشته مهمانداری هواپیما در کانادا

در این مقاله ما راه های موفقیت در رشته مهمانداری هواپیما در کانادا را به شما خواهیم آموخت.

هزینه تحصیل هوافضا در آلمان

همانگونه که میدانیم دانشگاه های دولتی ارائه دهنده رشته هوافضا در آلمان، تمامی دروس این رشته در تمامی مقاطع تحصیلی را به صورت رایگان ارائه می نمایند. این دانشگاه ها تنها هزینه اندکی بابت ارائه خدمات مختلف به دانشجویان از آنها دریافت می نمایند که این هزینه تنها حدود ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو در ماه می باشد. دانشجویان علاقه مند به ورود به دانشگاه های مهندسی هوافضا در آلمان باید جهت ورود به دانشگاه های خصوصی شهریه پرداخت نمایند. هزینه های تحصیل در المان ممکن است با توجه به مقطع تحصیلی از ۱۵ الی ۴۰ هزار یورو متغیر باشد. دانشجویان بین المللی با امکان کار همزمان با تحصیلات خود و همچنین با وجود شرایط دریافت بورسیه، می توانند تا حدودی هزینه های خود را کاهش دهند.

شرایط بورسیه مهندسی هوافضا در آلمان

برای تحصیل رشته مهندسی هوافضا در آلمان از طریق اخذ بورسیه تحصیلی در المان، دانشجویان باید دارای شرایط لازم باشند. از جمله این شرایط باید به معدل سطح بالا، ریز نمرات عالی، مقالات و یا کتاب چاپ شده و همچنین مدرک زبان سطح بالا اشاره نمود. اکثر بورسیه های مربوط به تحصیل هوافضا در آلمان مربوط به کارشناسی ارشد و دکترا می باشند. داشتن شروط اولیه بمانند نمره عالی و مقاله و پژوهشات با اعتباری برای استفاده از کمک هزینه ها هوافضا در آلمان لازم است. 300 یورو هزینه ای است که برای داوطلب پرداخت خواهد شد. اغلب بورس های این رشته در تحصیلات تکمیلی که پژوهش محور هستند قابل دستیابی است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل هوافضا در آلمان

دانشجویان علاقه مند به تحصیل رشته هوافضا در آلمان باید قبل از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه در ابتدا با مراجعه به وب سایت دانشگاه مربوطه مدارک مورد نیاز را بررسی و نسبت به آماده سازی و ترجمه آنها توسط دفتر ترجمه های رسمی اقدام‌ نمایند. از جمله مدارک مشترک در میان تمامی دانشگاه ها می توان به موارد موجود در زیر اشاره نمود:

 • تمامی مدارک شناسایی
 • مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی با توجه رشته و دانشگاه انتخابی
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • مدارک تحصیلی
 • ریز نمرات سالهای پیشین
 • بیمه دانشجویی
 • اثبات تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان از طریق ارایه پرینت و صورتحساب های مالی

بهترین دانشگاه های مهندسی هوافضا در آلمان

رشته هوافضا در آلمان یک رشته بسیار مخاطب نه تنها در این کشور بلکه در سراسر جهان می باشد. اکثر دانشگاه های بسیار معتبر این کشور ارائه دهنده این رشته در مقاطع مختلف تحصیلی می باشند. از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل هوافضا در آلمان می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه بادن وورتمبرگ: این دانشگاه دولتی ارائه دهنده رشته هوافضا در مقطع کارشناسی می باشد.
 • دانشگاه علوم کاربردی مونیخ: ارائه دهنده رشته هوافضا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه خصوصی علوم کاربردی: ارائه دهنده رشته هوافضا در مقطع کارشناسی
 • دانشگاه آموزش عالی بین‌المللی: ارائه دهنده مدیریت هوافضا
 • دانشگاه برمن: ارائه دهنده مقطع کارشناسی ارشد علوم و فناوری فضایی
 • دانشگاه علوم کاربردی آخن
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه اشتوتگارت: ارائه دهنده دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • دانشگاه فناوری braunschweig
 • دانشگاه صنعتی هامبورگ

کار رشته مهندسی هوا و فضا در آلمان

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان در رشته مهندسی هوا فضا

آن دسته از دانشجویانی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می گردند، شانس این را دارند که مدت زمان هجده ماه از اتمام تحصیل خود در کشور آلمان به جستجوی کار بپردازند. با توجه به این که بازار کار رشته مهندسی هوافضا در آلمان یک بازار رو به رشد و در حال پیشرفتی می باشد، لذا فارغ التحصیلان ماهر و متخصص با شانس زیادی جهت ورود به این بازار رو به رو می باشند. با کار در آلمان، ویزای دانشجویی متقاضی تحصیل هوافضا در آلمان به ویزای کاری تغییر پیدا می نماید. اشخاصی که در آلمان مشغول به کار میگردند پس از گذشت مدت زمان پنج سال از کار و پرداخت بیمه و مالیات، شخص می تواند برای خود، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت آلمان را بدست آورد. پس از کسب اقامت دائم، در صورت تسلط به زبان آلمانی و همچنین قبولی در آزمون شهروندی این کشور جهت اثبات وفق دهی خود با فرهنگ و قوانین آلمان می توان به تابعیت و پاسپورت آلمان دست پیدا نمود.

 

بازار کار رشته مهندسی هوافضا در آلمان

بازار کار رشته مهندسی هوافضا در آلمان در طی چند سال اخیر دارای روند رو به رشدی بوده است و بر اساس پیشبینی های انجام شده این روند تا سال های آتی نیز ادامه پیدا خواهد نمود. دانشجویان رشته هوافضا در آلمان در هنگام تحصیل نیز می توانند در طول هفته ده الی سی ساعت به کار دانشجویی مشغول شده و به ازای هر ساعت کار دارای درآمد حدود ۸ الی ۱۰ یورو باشند‌. پس از فارغ التحصیلی نیز با وجود صنایع بزرگ و پیشرفته فعال در این حوزه، شانس افراد ماهر و متخصص جهت استخدام در مشاغل مرتبط با حوزه هوافضا افزایش پیدا می نماید و این دسته از دانشجویان موفق به دریافت ویزای کاری آلمان و از این طریق دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور می شوند. در کل می توان گفت رشته مهندسی هوافضا در آلمان دارای بازار کار مطلوبی بوده و فارغ التحصیلان این رشته با فرصت های شغلی متعددی روبرو می باشند.

 

فرصت های شغلی رشته مهندسی هوافضا در آلمان

دانشجویان رشته مهندسی هوافضا در آلمان پس از فارغ التحصیلی می توانند نسبت به اشتغال به کار در موقعیت ها و فرصت های شغلی مختلف اقدام نمایند. برای آن دسته از دانشجویان ماهر و متخصص فرصت های بسیاری وجود دارند. برخی از پر طرفدارترین و پر مخاطب ترین مشاغل در رشته مهندسی هوافضا در آلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • طراحی فضاپیما
 • مهندس مکانیک
 • مهندس امنیت سیستم‌های هوایی هوافضا
 • مدیر پردازش داده‌ها و علوم
 • مهندس هوافضایی تجاری

لازم به ذکر است که جهت اشتغال به کار در آلمان، تسلط به زبان آلمانی یکی از شرایط اصلی کاریابی در کشور آلمان می باشد و دانشجویانی که به زبان انگلیسی تحصیل می نمایند باید بطور حتم نسبت به فراگیری زبان آلمانی اقدام نمایند.

درآمد مهندس هوافضا در آلمان

با توجه به این که اکثر دانشجویان تمایل دارند تا پس از فارغ التحصیلی از طریق اشتغال به کار مرتبط با رشته خود به درآمد مناسبی دست پیدا نمایند، لذا دانشجویان رشته مهندسی هوافضا در آلمان باید قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه، میزان درآمد مهندسین هوافضا در آلمان را بررسی نمایند. بطور متوسط میزان درآمد مهندسین فعال در این حوزه بین ۳۸ الی ۸۰ هزار یورو متغیر می باشد. متقاضیان تحصیل هوافضا در آلمان باید توجه داشته باشند که میزان درآمد متخصصین این رشته در شهرهایی نظیر برلین، مونیخ، فرانکفورت، شهر اشتوتگارت، برمن و هامبورگ بیش از دیگر شهرهای این کشور می باشد. میزان درآمد در کشور آلمان نیز مانند سایر کشورها با توجه به میزان تجربه، مهارت، مقطع تحصیلی و مکان متغیر می باشد‌.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب رشته هوا و فضا در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

میزان حقوق مهندسین هوافضا در کشور آلمان چقدر است؟

بطور متوسط میزان حقوق مهندسین هوافضا در آلمان بین ۳۸ الی ۸۰ هزار یورو متغیر می باشد.

 آیا امکان تحصیل رایگان رشته هوافضا در آلمان وجود دارد؟

بله دانشجویان مسلط به زبان آلمانی می توانند جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های دولتی رایگان کشور آلمان اقدام‌ نمایند.

آیا برای تحصیل دوره کارشناسی ارشد هوافضا در آلمان شرط معدل وجود دارد؟

بله برای تحصیل کارشناسی ارشد هوافضا در آلمان دانشجو باید دارای معدل کارشناسی حداقل ۱۷ باشد.

بهترین دانشگاه ارائه دهنده رشته هوافضا در آلمان مدام است؟

بهترین دانشگاه ارائه دهنده رشته هوافضا در آلمان دانشگاه بادن وورتمبرگ میباشد.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش نمودیم تا به صورت کلی به بررسی رشته مهندسی هوافضا در آلمان بپردازیم. همانگونه که بیان نمودیم این رشته بسیار پرطرفدار بوده و امکان تحصیل گرایشات مختلف آن در بهترین دانشگاه های آلمان وجود دارد. تحصیل رشته مهندسی هوافضا در آلمان در دانشگاه های دولتی رایگان و در دانشگاه های خصوصی از طریق پرداخت شهریه می باشد. بازار کار رشته هوافضا در آلمان نیز مناسب بوده و فرصت های شغلی بسیاری جها اشتغال به کار دانشجویان وجود دارد. دانشجویان با یافتن کار در این حوزه موفق به دریافت اقامت و تابعیت آلمان می شوند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با رشته مهندسی هوافضا در آلمان و دریافت مشاوره تلفنی رایگان با موسسه مشاوره ای MIE ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات خود را در بخش زیر همین متن مطرح نموده و پاسخ سریع آنها را از ما دریافت نمایید.


ثبت پرسش
fh.khy
سلام و وقتتون بخیر. از بابت مقاله‌ی کاملی که گذاشتید تشکر میکنم. از اونجایی که مهندسی هوافضا رشته‌ی نادری داخل کشورمون به حساب میاد نمیشه به راحتی در موردش اطلاعات به دست آورد. چند تا سوال خدمتتون داشتم. اول این که برای بورسیه‌ی تحصیلی فرمودین که یکی از شروطش داشتن معدل سطح بالاست، میخواستم ببینم منظور از معدل سطح بالا چه معدلیه و این که آیا دانشگاه مورد تحصیل در مقطع کارشناسیم تاثیری داره؟ سوال بعدیمم اینه که کشورای دیگه‌ای که برای این رشته بورسیه‌ی تحصیلی میدن کدوم کشوران و شرایط اونا چیه؟ و این که دریافت بورسیه‌ی تحصیلی به این معنیه که نیاز به تمکن مالی نیست؟ همچنین این که کدوم کشورا برای اپلای تمکین مالی نمیخوان یا تمکین مالی بالایی (با توجه به ارزش پول ایران) نمیخوان؟ خیلی لطف میکنید اگر جواب بدید چون هیچ‌جا نتونستم جواب سوالاتم رو پیدا کنم...
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شرایط سنی و مقطع تحصیلی شما ذکر نگردیده است. برای اطلاع از بورسیه ها شما بایستی وب سایت دانشگاه ها را بررسی نمایید. در بعضی از کشورها مانند آلمان اتریش فرانسه اسپانیا و... شما می توانید به صورت رایگان تحصیل نمایید. تمکن مالی در هر صورت مورد نیاز می باشد.
مشاوره رایگان