مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

بدون نظر

به ندرت پیش می آید که افراد و یا موسساتی از معایب تحصیل در ترکیه و یا مشکلات تحصیل در ترکیه به شما مشورت دهند، و یا هر دو موضوع مزایا و معایب تحصیل در ترکیه را به متقاضیان تحصیل در این کشور توضیح دهند. اما موسسه ما در این مقاله سعی دارد در خصوص معایب و مزایای تحصیل در ترکیه اطلاعات کاملی را در اختیار شما همراهان قرار دهیم تا با بررسی دقیق تر و اشراف به شرایط ترکیه و مقایسه آن با دیگر کشور های مطرح دنیا، تصمیم مناسبی را اتخاذ نمایید.

به طور کل باید گفت تحصیل در ترکیه برای طیف وسیعی از دانشجویان بین المللی ممکن و امکان پذیر است. فرهنگ، آداب و رسوم و حتی برخی از سنت های آنان با دیگر کشور های آسیایی و حتی کشور های خاورمیانه تقریبا به یک شکل می باشد که شاید در نگاه اول بتوان گفت این موضوع از مزایای تحصیل در ترکیه است. اما این موضوع سبب نمی شود که برخی از معایب تحصیل در ترکیه نادیده گرفته شود. بنابراین در ادامه به بررسی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه می پردازیم و اطلاعات مناسبی را در این زمینه در اختیار شما همراهان قرار می دهیم. با این حال شما عزیزان پس از مطالعه این مقاله در صورت بروز هر گونه سوال در خصوص تحصیل در ترکیه و یا مقایسه آن با دیگر کشور های اروپایی و امریکایی می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید در انتهای این مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح نموده و پاسخ آن را در کمترین زمان ممکن به دست آورید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مامزایا و معایب تحصیل در ترکیه

بررسی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

موقعیت منحصر به فرد کشور ترکیه، آب و هوا و جغرافیای این کشور در کنار آداب و رسوم و فرهنگ آن و محل تلقی آن بین کشور های آسیایی و اروپایی و برخورداری از پایین بودن هزینه های تحصیل در ترکیه (البته بیشتر در دانشگاه های دولتی) مزید بر علت شده که اکثر افرادی که از آسیایی قصد مهاجرت دارند در ابتدا به فکر ترکیه باشند و از مزایای تحصیل در ترکیه بهره مند شوند. اما یکی از معایب تحصیل در ترکیه شرایط و سطح کیفی تحصیل و آموزش، عدم بهره مندی از امکانات کار دانشجوی و درآمد کافی در حین تحصیل و در پایان معضل کار و شرایط کار پس از تحصیل در این کشور دانشجویان را با چالشی بزرگ رو برو می کند. در این راستا سعی داشتیم به تفکیک و به صورت جداگانه در ادامه مقاله به بررسی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه بپردازیم و شما همراهان را در این زمینه راهنمایی دهیم.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل


مزایای تحصیل در ترکیه

شاید برخی از دانشجویان و خانواده دانشجویان از آسیا، بالاخص دانشجویان ایران نزدیک بودن به این کشور را از مزایای تحصیل در ترکیه بدانند. از طرف دیگر می توان گفت ترکیه پل ارتباطی بین آسیا و اروپا می باشد بنابراین ممکن است تلفیقی از فرهنگ اروپا و آسیا را در این کشور مشاهده کنید. در این میان انتظار می رود که برخی از دانشگاه های ترکیه سطح کیفی بالایی از دروس و برنامه تحصیلی را در موسسات آموزشی خود ارائه دهند. علاوه بر آن مسائل مربوط به زندگی در ترکیه مانند آداب و رسوم، فرهنگ، در دسترس بودن غذای های محلی و همچنین کم بودن هزینه های زندگی در ترکیه با مقایسه کشور های اروپایی سبب شده است که این کشور را در زمره کشور های خوب آسیایی برای تحصیل بر شمرد. در ادامه از جمله مزایای تحصیل در ترکیه می توان به تنوع دانشگاه و رشته های تحصیلی، وجود برخی بورسیه های تحصیلی دولتی و متنوع، تنوع فرهنگی در این کشور اشاره کرد که در ادامه به این موضوعات خواهیم پرداخت.

تنوع دانشگاه و رشته های تحصیلی

بیش از 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارد و بالغ بر 178 هزار نفر در دانشگاه های ترکیه در رشته های متعددی در حال تحصیل هستند. از این جهت می توان گفت تنوع دانشگاه و رشته های تحصیلی در ترکیه بسیار بالا است. برخی از دانشگاه های ترکیه از سطح بالای علمی برخوردار هستند و از مطالب روز دنیا در برخی از برنامه های تحصیلی استفاده می کنند. به همین دلیل محیط دانشگاه منطبق بر استاندارد های دنیا تعریف شده است. این در حالی است که هزینه های زندگی در این کشور در مقایسه با کشور های اروپایی و کشور های آمریکایی بسیار ارزان می باشد.

دانشگاه های رده بالا از نظر علمی

کشور ترکیه سعی دارد نظام آموزشی خود را منطبق بر نظام آموزش عالی اروپا با فرآیند بولونیا و با همان شیوه اجرا کند و در این راستا توانسته تعدادی دانشگاه های رده بالا از نظر علمی داشته باشد. از این جهت می توان گفت از مزایای تحصیل در ترکیه برای افرادی که دیپلم خود را در ترکیه دریافت می کنند در اکثریت کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می شود. اما در برخی از کشور های اروپایی به عنوان اعتبار دوره ای به دانشجویانی که تحصیلات خود را در ترکیه به اتمام رسانده اند دوره مکمل دیپلم داده می شود.

بورسیه های تحصیلی دولتی و متنوع

در این راستا می توان گفت ترکیه یکی از بهترین کشور های آسیایی در ارائه بورسیه های تحصیلی دولتی و متنوع مانند بورسیه آراسموس و برنامه هایی تحت تبادل دانشجویان می باشد و از این رو دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه های تحصیلی در ترکیه تبادل داشته باشند. زیرا بورسیه های بسیاری برای دانشجویان ارائه می شود. البته لازم به ذکر است که ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان کاملا به معیار های دانشگاه بستگی دارد. در واقع می توان گفت برخی از دانشگاه های ترکیه بر اساس میزان درخواست های بالای برای تحصیل در برخی رشته ها آزمون ورودی در نظر دارد و یا برای تعیین و ارائه بورسیه تحصیلی به فرد واجد شرایط، معیار هایی را در نظر گرفته است که دانشجویان با اثبات شرایط خود بتوانند از بورسیه تحصیلی بهره مند شوند که خود این امر از معایب و مزایای تحصیل در ترکیه تلقی می شود

هزینه پایین زندگی دانشجویی

زندگی در ترکیه برای بسیاری از دانشجویان در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی و امریکایی ارزان و مقرون به صرفه تلقی می شود. چرا که به راحتی می توانند نیاز های خود مانند خوراک، اقلام ضروری، مسکن و ... با قیمت های مناسب برآورد نمایند که این خود یکی از مزایای تحصیل در ترکیه می باشد. حتی برای اینکه هزینه اقامت کمتری داشته باشند می توانند از خوابگاه های دانشجویی در ترکیه نیز استفاده کنند. همچنان هزینه پایین زندگی دانشجویی در ترکیه و دسترسی آسان برای دانشجویان آسیایی سبب شده تقاضا برای تحصیل در این کشور نسبت به قبل افزایش یابد. به طور تقریبی می توان گفت هزینه ماهانه یک دانشجوی خارجی در ترکیه حدود 400 الی 500 دلار می باشد و این موضوع ممکن است با توجه به شیوه زندگی دانشجویان متفاوت باشد. بنابر این پیدا کردن کار در ترکیه به آن دسته از عزیزانی که می خواهند سرمایه زیادی برای این موضوع صرف نکنند، پیشنهاد می شود.

تنوع فرهنگی و مهمان نوازی مردم ترکیه

مردم کشور ترکیه با توجه به گسترده بودن کشور از فرهنگ های متفاوتی در مناطق مختلف برخوردار می باشد و شما می توانید در برخی از مناطق ترکیه با قوانین و مقررات خاصی برخورد کنید که این امر می تواند از مزایا و معایب تحصیل در ترکیه به شمار رود. اما به طور کل می توان گفت مردم ترکیه رویکردی ناسیونالیستی دارند و کاملا به کشور خود ارزش قائل هستند و در عین حال مردمانی خوش برخورد و مهربان هستند. بنابراین شما خیلی احساس بیگانه بودن نخواهید داشت و از تنوع فرهنگی و مهمان نوازی مردم ترکیه بهره مند خواهید شد و با نزدیک شدن و صمیمیت با مردم احساس راحتی در این کشور خواهید داشت. ترکیه کشوری است که هزارن سال میزبان تمدن های ریشه دار در بسیاری از قلمرو های خود بوده و در واقع مردم نسبت به یک دیگر احترام می گذارند. ترک تبار ها با صمیمیت از مهمانان پذیرایی می کنند و به عنوان دانشجو اگر نیاز به کمک داشته باشید همواره در کنار شما هستند. لطفا توجه داشته باشید که اکثر مردم ترکیه فقط به زبان رسمی خود صحبت می کنند.

طبیعت زیبا و آب و هوای مطلوب

ترکیه یک کشور چهار فصل است و به خاطر زیبایی های طبیعی خود در دنیا نیز شهرت دارد. در واقع دانشجویان با تحصیل در این کشور می توانند از طبیعت زیبا و آب و هوای مطلوب آن نهایت استفاده را ببرند. از شنا و دیگر ورزش های آبی در شهر های ساحلی ترکیه، از اسکی در شهر های کوهستانی این کشور و از رودخانه ها و جنگل های آن نهایت لذت را ببرند و از مزایای تحصیل در ترکیه استفاده کنند.

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

این مقاله را از دست ندهید: دانشگاه حاجت تپه ترکیه

در این مقاله ما جوانب دانشگاه حاجت تپه ترکیه را به شما خواهیم آموخت.

مشکلات و معایب تحصیل در ترکیه

اکثر دانشجویان بین المللی در زمان فکر به موضوع مهاجرت و تحصیل در کشور دیگر به صورت پیش فرض شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنند و در تلاش هستند که زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. اما دقیقا یکی از مشکلات و معایب تحصیل در ترکیه موضوع زبان چه در محیط های دانشگاهی چه در گستردگی آن در جامعه می باشد. در واقع می توان گفت افرادی که زبان ترکی را مسلط نیستند در زمان حضور در این کشور با مشکلات تحصیل در ترکیه مواجه خواهند شد. اما موضوع بعدی مزایا و معایب تحصیل در ترکیه، هزینه تحصیل در این کشور می باشد که متاسفانه تعداد بسیاری از برنامه های تحصیلی که ممکن است برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه باشد تنها با زبان ترکی ارائه می شود. بنابراین اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی و بین المللی در ترکیه را دارید خیلی بر روی مقرون به صرفه بودن دانشگاه های این کشور نمی توانید حساب کنید. اما در پایان این قسمت باید به این موضوع اشاره داشت که حجم عظیمی از دانشجویان که تحصیلات خود را در کشور دیگر آغاز کردند و عملا ترکیه را مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده اند پس از فارغ التحصیلی با معایب تحصیل در ترکیه رو برو می شوند. چرا که انتظار فراهم آمدن بستری مناسب برای کاریابی و یافتن شغل متناسب با آموزش های خود در دوران تحصیل هستند. اما نرخ بیکاری در ترکیه نقطه مقابل این موضوع می باشد و باید گفت متاسفانه نرخ بیکاری و ثبات کاری در ترکیه برای افراد خارجی در شرایط مساعدی قرار ندارد که در ادامه به موضوعات اصلی مشکلات و معایب و مزایای تحصیل در ترکیه به طور کامل پرداختیم.

زبان انگلیسی به تنهایی کافی نیست

تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان انگلیسی نمی باشد، در واقع تحصیل در دانشگاه های ترکیه بر اساس زبان ترکی و به عنوان زبان اول تدریس می شود که شاید این موضوع سبب مانع و یا یک چالش برای بسیاری از دانشجویان باشد. البته بسیاری از موسسات آموزشی، زبان ترکی را به صورت حضوری و یا به صورت آنلاین در اختیار دانشجویان قرار می دهند. با این حال باید اشاره کرد که زبان انگلیس به تنهایی کافی نیست. اما همچنان برخی از دوره ها و برنامه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. علاوه بر این برای آنکه بتوانید فرصت بیشتری برای تحصیل در دوره های تحصیلی مختلفی را داشته باشید، بهتر است قبل از مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، برای یک دوره زبان ترکی در دانشگاه های ترکیه می توانید ثبت نام کنید. بنابراین از معایب و مزایای تحصیل در ترکیه می توان به عدم کافی بودن زبان انگلیسی و از مزیت آن می توان به یادگیری زبان ترکی اشاره کرد.

تحصیل مقرون به صرفه فقط به زبان ترکی

همچنان ظرفیت استفاده از دانشگاه های دولتی ترکیه و اولویت تحصیل مقرون به صرفه فقط به زبان ترکی با اتباع و دانشجویان ترک زبان می باشد و دانشجویان بین المللی سهم محدود تری برای بهره مندی از کرسی تحصیل کم هزینه در دانشگاه های دولتی ترکیه را خواهند داشت و این خود یک معضل در امر مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل است. ضمن آنکه برخی از رشته های تخصصی در ترکیه فقط برای دانشجویان ترک زبان می باشند. با این وجود می توان باز هم یکی از معایب تحصیل در ترکیه را تسلط و منوط به کسب دانش ترکیه اشاره کرد.

نرخ بیکاری ترکیه

متاسفانه نرخ بیکاری ترکیه در حال حاضر بسیار بالا می باشد و حدود 10 درصد است که خبر نچندان خوبی برای ان عزیزانی است که روی استخدام در ترکیه حساب باز کرده اند. بنابراین مهاجرانی که با قصد کار و یا با هدف کار پس از تحصیل در این کشور اقدام به ادامه تحصیل می نمایند باید بدانند یکی از عمده ترین دلایل معایب تحصیل در ترکیه یافتن کار و فرصت های شغلی چه در زمان کار دانشجویی چه در زمان اقامت پس از تحصیل می باشد.

شرایط سخت کاریابی پس از تحصیل

اگر به فکر کار در ترکیه هستید باید گفت که شرایط سخت کاریابی پس از تحصیل را در این کشور به سرعت احساس خواهید کرد و از معایب تحصیل در ترکیه در زمان درخواست کار پس از تحصیل مطلع خواهید شد. یکی از دلایل آن می تواند شرایط کار و نرخ بیکاری در ترکیه باشد و همواره برای کار اولویت با اتباع ترک می باشد. اما در صورتی که به فکر راه اندازی یک کسب و کار ، یا همان کارآفرینی در ترکیه باشید می توانید پس از اتمام تحصیلات خود و طی کردن فرآیند اداری شرکت خود را در ترکیه ثبت نمایید و فعالیت اقتصادی خود را آغاز نمایید.

در ادامه برای بررسی بیشتر نرخ بیکاری در ترکیه و مشکلات تحصیل در ترکیه می توانید نمودار زیر را مشاهده فرمایید.

نمودار نرخ بیکاری در ترکیه

عدم اعتبار برخی موسسات اموزشی

اگر به صورت کلی بخواهید سیستم آموزشی ترکیه را بررسی کنید احتمالا با این موضوع روبرو شوید که شرایط تمام دانشگاه ها و یا موسسات آموزشی در این کشور مساعد و مناسب نیست. در واقع دانشجویان متعددی از عدم دسترسی به منابع مختلف و مشکلات ارتباط و زبان در هنگام برقراری مکالمه با اساتید خود و عدم اعتبار برخی موسسات اموزشی و در نهایت از معایب تحصیل در ترکیه گلایه داشته اند. بنابراین افراد و دانشجویان می توانند باید در انتخاب دانشگاه، رشته و ... دقت کنند.

کار دانشجویی محدود

قطعا نرخ بیکاری در ترکیه بر روی کار دانشجویی نیز تاثیر گذار است. از این جهت کار دانشجویی محدود در ترکیه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد و این امر می تواند برای بسیاری از دانشجویان به عنوان معایب تحصیل در ترکیه تلقی شود. به سیاق همیشه ترکیه اولویت با اتباع ترک می باشد و دانشجویان ترک تبار شرایط کاری مناسب تری خواهند داشت. در همین راستا هم کارفرمایان بیشتر به افراد جویای کار با مهارت که به زبان ترکی تسلط دارند پاسخ می دهند. بنابراین باید دقت داشته باشید در صورتی که قصد کار در حین تحصیل در ترکیه را دارید می بایست قبل از ورود به ترکیه به زبان این کشور تسلط کافی را داشته باشید.

هزینه بالای اجاره و انرژی های مصرفی در ترکیه و محدودیت خوابگاه های دولتی

دانشگاه های ترکیه تمام پتانسیل های خود را در محیط دانشگاه فراهم می کنند از این رو تقریبا هر دانشگاه دارای یک اقامتگاه و خوابگاه دانشجویی می باشد که دانشگاه های دولتی نیز از این قائده مستثنی نیستند. اما به دلیل ظرفیت محدود خوابگاه های دولتی دانشگاه های ترکیه و هزینه بالای اجاره و انرژی های مصرفی در ترکیه و محدودیت خوابگاه های دولتی بسیاری از دانشجویان مجبور به تهیه خوابگاه های خصوصی و یا اجاره ملک می شوند که خود این امر از معایب تحصیل در ترکیه لحاظ می شود. اما باید به این موضوع اشاره داشت که عوامل زیادی در تعیین هزینه بالای اجاره و انرژی های مصرفی در ترکیه موثر است. به طور مثال کشور ترکیه برای تامین بسیاری از نیاز های خود به واردات متکی است و از سمتی دیگر کاهش شدید لیر و افزایش بیکاری سبب تشدید هزینه های مصرفی در ترکیه شده است و یا یکی از موضوعات دیگر تامین آب شرب و آب آشامیدنی در ترکیه است چرا که انتقال آب آشامیدنی از طریق خطوط لوله توزیع نمی شود و برای تهیه آن باید اقدام به تهیه و خرید آب آشامیدنی نمایید.

معایب و مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه نیز می تواند برای دانشجویان بین المللی نیز معایب و مزایای را به همراه داشته باشد. اما در خصوص تحصیل پزشکی باید گفت تقریبا دوره تحصیلی در این رشته بین 6 الی 7 سال زمان بر است و دانشجویان بین المللی امکان تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور را خواند داشت. لازم به ذکر است که نرخ پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه از 22 درصد تا 70 درصد بسته به نوع دانشگاه (دولتی و یا خصوصی) متفاوت است. اما برای بررسی معایب و مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه باید گفت که هزینه های تحصیل پزشکی در ترکیه در صورتی پایین است که شما بتوانید به زبان رسمی این کشور تحصیل نمایید. از معایب تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه، گزینشی و با فرآیند موفقیت در آزمون های ورودی صورت می گیرد. اما از سمتی دیگر از مزایای تحصیل در ترکیه اشاره به استاندارد های آموزشی در دانشگاه های خصوصی این کشور می باشد. کشور ترکیه دارای 25 دانشگاه عالی در شاخه پزشکی می باشد و طبق رتبه بندی برخی از دانشگاه های این کشور در بین 200 دانشگاه برتر قرار دارد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره مزایا و معایب تحصیل در ترکیه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ آیا ترکیه محیطی ایده آل برای دانشجویان بین المللی می باشد؟

تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می تواند یکی از گزینه های تحصیل با هزینه های پایین تحصیل باشد. اما به طور قطع می توان گفت کشور های اروپایی که دارای هزینه های پایین تحصیل می باشند گزینه ایده آل تری برای دانشجویان می باشند.

✔️ از مهمترین مزایای تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی به چه مواردی می توان اشاره کرد؟

شاید موضوع هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی و هزینه های پایین تحصیل در ترکیه را بتوان از مزیت تحصیل در این کشور اشاره کرد.

✔️ هزینه های زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی چه میزان است؟

به طور تقریب هزینه های زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی 400 الی 500 دلار در ماه است.

✔️ آیا پس از تحصیل در ترکیه می توانیم وارد بازار کار شویم؟

علاوه بر آنکه اقامت پس از تحصیل در ترکیه مدت زمان محدودی است، با بررسی نرخ بیکاری در این کشور می توان دریافت که شرایط کاری برای فارغ التحصیلان خارجی در این کشور مساعد و مناسب نمی باشد.

سخن پایانی

کشور ترکیه در بسیاری موارد برای دانشجویان از جذابیت برخوردار بوده است چرا که آب و هوای معتدل، شرایط زندگی سالم، تنوع غذا، اقامتگاه های مقرون به صرفه و موضوعاتی چون زنده بود کشور و زندگی 24 ساعته از مزایای تحصیل در ترکیه است. سیستم آموزشی ترکیه در حال رشد می باشد و سعی دارد سیستم آموزشی خود را به سیستم آموزشی اروپا برساند. اما همچنان بسیاری از دانشجویان از برخی موسسسات آموزش عالی از نحوه ارتباط با اساتید و یا دسترسی به منابع آموزشی و معایب تحصیل در ترکیه گله مند هستند. کشور ترکیه همواره در تلاش است که بتواند دوره های تحصیلی و برنامه های تحصیلی بیشتری را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار دهد.

با توجه به تقاضای روز افزون مهاجرت و تحصیل در کشور های دیگر و پرسش های مکرر همراهان موسسه ملک پور بر آن شدیم تا در مقاله ای به صورت ویژه و تخصصی به موضوع مزایا و معایب تحصیل در ترکیه بپردازیم و پیرامون آن مسائل مهمی چون تنوع دانشگاه و رشته های تحصیلی، بورسیه های تحصیلی دولتی و متنوع، تنوع فرهنگی و مهمان نوازی مردم ترکیه و از مشکلات تحصیل در ترکیه اعم از نرخ بیکاری ترکیه و شرایط سخت کاریابی پس از تحصیل و عدم اعتبار برخی موسسات اموزشی را بازگو کنیم تا شما عزیزان با بررسی های دقیق تر بتوانید تصمیمات خود را برای تحصیل در خارج از کشور اتخاذ نمایید. چرا که بسیاری از کشور های اروپایی دارای سیستم تحصیل رایگان هستند و دانشجویان بین المللی نیز می توانند از آن بهره مند شوند و در یک محیط بین المللی تحصیلات خود را در کشور های اروپایی با سطح کیفی بالای تحصیل ادامه دهند. از این رو شما عزیزان پس از مطالعه این مقاله در صورت بروز هر گونه سوال در خصوص تحصیل در ترکیه، مزایا و معایب تحصیل در ترکیه و یا مقایسه آن با دیگر کشور های اروپایی و امریکایی می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید در انتهای این مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح نموده و پاسخ آن را در کمترین زمان ممکن به دست آورید. البته دانشجویان باید در نظر داشته باشند که ممکن است در دوران و زمان تحصیل خود در ترکیه در برخی از شهر های آن با چالش هایی روبرو و مواجه شوند.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان