مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

بدون نظر

شروع تحصیل در خارج از کشور می تواند برای بسیاری از دانشجویان هیجان انگیز باشد و در عین حال ممکن است تغییر مکان برای تحصیل در کشور دیگر در صورتی که انتخاب کشور مقصد درست نباشد معایبی را به همراه داشته باشد. در این راستا سعی داریم به موضوع مزایا و معایب تحصیل در فرانسه و پیرامون آن به مزایای تحصیل فرانسه و معایب تحصیل در فرانسه به تفکیک بپردازیم و اطلاعات کاملی را در باب رنکینگ بالای دانشگاه های فرانسه و فرصت های شغلی پس از تحصیل در این کشور، شرایط خوب بیمه درمانی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و از نظر معایب تحصیل در فرانسه به اهمیت زبان فرانسوی، محدویت سنی برای تحصیل در فرانسه، شرایط بروکراسی در فرانسه و هزینه های زندگی در فرانسه بپردازیم. بنابراین پیشنهاد می گردد برای کسب اطلاعات در راستای مزایا و معایب تحصیل در فرانسه با ما همراه باشید. باید بگوییم که محتوای ذیل با مشورت از وکلای محلی فرانسه و با تحقیق در سایت های معتبر جمع آوری گردید. اگر بعد از خواندن مطلب مزایا و معایب تحصیل در فرانسه و شروط کلی اپلای با ابهاماتی داشتید، می توانید با کارشناسان موسسه mie تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مامزایا و معایب تحصیل در فرانسه

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

هر کشوری از مزایا و معایبی برخوردار می باشد و کشور فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل در این مقاله به مزایا و معایب تحصیل در فرانسه پرداختیم. بدون شک می توان گفت کیفیت زندگی در فرانسه بی نظیر است. مراقبت های بهداشتی در این کشور در بالاترین سطح کیفی خود می باشد و دانش آموزان و دانشجویان می توانند در یکی از برترین نظام های آموزشی دنیا تحصیل می کنند. این موضوع سبب می شود که آینده روشنی در پیش روی افرادی که تحصیل در فرانسه را انتخاب می کنند باشد چرا که این کشور از نظر اقتصاد، صنعت و تجارت در شرایط مطلوبی به سر می برد. اما در عین حال می توان گفت این کشور نیز دارای معایبی می باشد که از مهمترین آنها می توان به یادگیری زبان فرنسه اشاره کرد چرا که دانشجویان برای معاشرت با مردم محلی این کشور ناخواسته باید زبان فرانسه را فرا گیرند و ممکن این این امر یک مانع برای برخی از افراد باشد. از دیگر معایب فرانسه به بروکراسی در این کشور می توان اشاره کرد که در اشاره کوتاه می توان گفت بروکراسی در این کشور شکست خورده است و پروسه اداری در هر زمینه بسیار طولانی می باشد. در این قسمت برخی از مزایا و معایب تحصیل در فرانسه را به صورت اجمالی توضیح دادیم، اما برای بررسی دقیق تر مزایای تحصیل در فرانسه می توانید در ادامه با ما همراه باشید.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در فرانسه


مزایای تحصیل در فرانسه

تجربه تحصیل در فرانسه می تواند برای دانشجویان بین المللی دارای مزایا و همچنین معایبی نیز باشد. اما مطمئنا شما می توانید از مکان های جدید در فرانسه دیدن کنید با مردم ملاقات کنید و با فرهنگ جدیدی آشنا شوید. با این حال ممکن است زبان و محیط برای شما ناشناخته باشد و با فقدان چهره های آشنا و همزبان رو برو شوید که خود موضوع ممکن است برخی از افراد را از مهاجرت و یا حتی تحصیل در خارج از کشور مایوس کند. پس پیشنهاد می کنم در خصوص مزایای تحصیل در فرانسه با ماه همراه باشید تا در خصوص نظام آموزشی این کشور، هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه، رنکینگ دانشگاه های فرانسه و فرصت ها اشتغال به کار در فرانسه اطلاعات کاملی را به دست آورید.

 • تحصیل در دانشگاه های رایگان

بر خلاف دانشگاه های آمریکا، کانادا و انگلستان، تحصیل در دانشگاه های فرانسه کم هزینه می باشد و دانشجویان می توانند دوره های تحصیلی خود را به صورت مقرون به صرفه تر در فرانسه بگذرانند. به همین جهت دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های رایگان فرانسه دیگر نیاز به وام دانشجویی و یا درخواست بورسیه های تحصیلی فرانسه خاص ندارند که این مورد یکی از مزایای تحصیل در فرانسه به شمار می رود. اما با این حال دولت این کشور به دانشجویان در حاظر در کشور مزایایی را اعطا می کند که می توان از آن به عنوان پایین بودن هزینه های تحصیل در فرانسه اشاره کرد. البته که این مورد در باره تمامی دانشجویان در فرانسه صدق نمی کند اما این ساختار تحصیلی که متقاضیان می توانند با هزینه های پایین شهریه تحصیلی در دانشگاه های دولتی فرانسه تحصیلی کنند برای همگان یکسان می باشد از مزایای تحصیل فرانسه محسوب می شود.

 • رنکینگ بالای دانشگاه های فرانسه

اخیرا از نظر سازمان رتبه بندی QS تعداد زیادی از دانشگاه های فرانسه در بین 300 دانشگاه برتر جهان هستند. لازم به ذکر است که این رتبه بندی بر اساس شهرت عملی دانشگاه، تحقیقات و پژوهش های دانشگاه نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. جدول ذیل رنکینگ بهترین موسسات آموزش عالی فرانسه را خدمت شما عزیزان نشان می دهد که گواه مزایای تحصیل در فرانسه می باشد.

نام

جایگاه در دنیا طبق QS

جایگاه در دنیا طبق THE

دانشگاه سوربن

72

88

موسسه پلی تکنیک پاریس

49

95

دانشگاه Paris-Saclay

86

117

دانشگاه Paris

261

155

دانشگاه PSL

44

201

مدرسه عالی Ponts ParisTech

245

251

دانشگاه مارسی

501

301

مدرسه عالی Supérieure لیون

130

301

دانشگاه Bordeaux

501

301

دانشگاه Montpellier

521

301

 • فرصت های شغلی پس از تحصیل

بسیاری از دانشجویان بین المللی که در فرانسه تحصیل می کنند از مزایای تحصیل در فرانسه بهره مند می شوند و می توانند بدنبال کار پس از تحصیل در فرانسه باشند و در صورت  اخذ شغل در خواست اقامت کاری نمایند. خوشبختانه طبق قوانین مهاجرتی فرانسه تمامی فارغ التحصیلان این کشور می توانند از مزایای تحصیل فرانسه بهره مند شوند و درخواست اقامت پس از تحصیل نمایند که در صورت تائید به مدت 12 ماه در فرانسه حضور داشته باشند و در این مدت مجوز کار خود را دریافت کنند و بدین ترتیب بتوانند اقامت خود را تغییر دهند. لازم به ذکر است که این 12 ماه قابل تمدید نیست. بنابراین در این دوره می توانید کار کنید و یا کسب و کار خود را راه اندازی نمایید که این دو مورد کاملا باید با آنچه که در فرانسه تحصیل کرده اید مرتبط باشد. در این مدت 12 ماه علاوه بر اینکه می توانید تجربه کسب کنید در صورتی که عملکرد خوبی داشته باشید با بستن قرارداد کاری می توانید وضعیت اقامت خود را تغییر دهید و بهبود ببخشید.

رشته اقتصاد در فرانسه

این مقاله را از دست ندهید: رشته اقتصاد در فرانسه

در این مقاله ما تمام طلاعات مربوط به رشته اقتصاد در فرانسه را به شما خواهیم آموخت.

 • هزینه پایین خوابگاه و حمل و نقل

هزینه زندگی در فرانسه کاملا به این بستگی دارد که در کجای فرانسه و در چه شرایطی قصد دارید زندگی کنید. دانشجویان بین المللی با کمی دقت و بررسی بیشتر می توانند از هزینه پایین خوابگاه در فرانسه استفاده کنند چرا که برخی از خوابگاه های دانشجویی در فرانسه با دخالت دولت و مدیریت دولت فرانسه اداره می شود و طبیعتا هزینه های این نوع از خوابگاه ها خیلی پایین می باشد. که در شرایط ایده آل هزینه این خوابگاه ها در ماه حدود 150 الی 350 یورو بسته به امکانات و شرایط استفاده می تواند متغییر باشد. لازم به ذکر است به خاطر محدود بودن این خوابگاه ها و به دلیل ظرفیت محدود بهتر است در فرصت زمانی بسیار درست دانشجویان اقدام به درخواست از خوابگاه های دولتی فرانسه نمایند تا از این مورد از مزایای تحصیل در فرانسه به خوبی استفاده کنند. در غیر این صورت مجبور به استفاده از خوابگاه های خصوصی در فرانسه می باشند.

 • هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در فرانسه برای دانشجویان مقرون به صرفه می باشد و آنان به راحتی می توانند از شبکه حمل و نقل عمومی استفاده کنند چرا که در هر منطقه از فرانسه تخفیفی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر بسیاری از دانشجویان در شهر های بزرگ مثل پاریس از سیستم اجاره دوچرخه که یکی از مزایای تحصیل در فرانسه است، استفاده می کنند که هم به صرفه و هم بدون دردسر می باشد.

 • بیمه درمانی

یکی از بهترین نقاط قوت و مزایای تحصیل در فرانسه مراقبت های بهداشتی و بیمه درمانی در این کشور است. به طور کلی باید گفت دولت فرانسه بدون در نظر گفتن درآمد افراد، پوشش های همگانی برای درمان و مراقبت های بهداشتی را فراهم آورده است و در بیشتر موارد بین 75 درصد الی 100 درصد هزینه های درمانی و مراقبت های بهداشتی را پوشش می دهد و این از هزینه ویزیت پزشکان تا درمان و حتی برای دندان پزشکی می باشد. اما خود این پروسه حدودا تا 3 ماه بعد از اعزام دانشجو به فرانسه زمان بر است که پس از تائید یک کارت سلامت به نام شخص در نظر گرفته می شود که در تمامی مراحل درمان و مراقبت بهداشتی می تواند از آن استفاده کند.

معایب تحصیل در فرانسه

هر کشوری در اروپا به عنوان یک مقصد تحصیلی حداقل یک مزیت دارد که ارزش اقدام را دارد. درست مانند هر مقصد تحصیلی دیگری در خارج از کشور، مزایا و معایب تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که مزایای آن همیشه به گرمی مورد استقبال دانشجویان است و اما معایب آن و مشکلات پیش آمده در آن مواردی که است که دانشجویان سعی میکنند با آن مقابله کنند. از مهم ترین معایب تحصیل در فرانسه اشاره به الزام به یادگیری زبان فرانسه، هزینه های زندگی در این کشور و بالا بودن شهریه دانشگاه های خصوصی و بروکراسی فرانسه می توان اشاره کرد که در ادامه به صورت تخصصی به هر کدام از این موضوعات پرداختیم.

 • زبان فرانسوی

با توجه به اینکه تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان در فرانسه کم و محدود نیست از این جهت دانشجویان بین المللی به راحتی می توانند به گزینه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در دانشگاه های بین المللی بیاندیشند. اما واقعیت این است که مردم محلی این کشور در بیشتر مواقع به زبان فرانسه صحبت می کنند به همین دلیل اگر دانش زبان فرانسه شما مناسب نباشد در تعامل با مردم محلی با مشکل مواجه خواهید شد. بنابراین برای جلوگیری از محدودیت این گزینه از معایب تحصیل در فرانسه پیشنهاد می گردد قبل از مهاجرت حتما زبان فرانسه را فرا گیرید.

مزایا و معایب تحصیل در فرانسه

 • هزینه های زندگی

بر خلاف هزینه های کم تحصیل در تمامی دانشگاه های دولتی فرانسه، هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با دیگر کشور های اروپا بالاتر می باشد که دقیقا یکی از مزایا و معایب تحصیل در فرانسه هزینه های زندگی در این کشور است. به طوری که پایتخت فرانسه (پاریس) همواره گران ترین شهر های جهان دیده می شود. بنابراین ممکن است کنار آمدن با هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی کمی سخت باشد اما دانشجویان می توانند در ابتدا با مدیریت هزینه ها به واسطه دریافت خوابگاه های دانشجویی دولتی و یا انتخاب شهر های دانشجویی و شهر های کوچک تعادل هزینه های خود را حفظ کنند.

 • شهریه دانشگاه های خصوصی

به کرات و مکررا اعلام شده که مزایای تحصیل در فرانسه اپلای بسیار کم هزینه می باشد، اما در صورتی که دانشجویان بتوانند در دانشگاه های دولتی این کشور به زبان فرانسه تحصیلات خود را ادامه دهند. چرا که قریب به اتفاق دانشگاه های بین المللی، به صورت خصوصی می باشند و تامین هزینه های دانشگاه بر عهده دولت نمی باشد به همین جهت دانشجویان بین المللی که قصد دارند در این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنند می بایست شهریه دانشگاه را پرداخت کنند که این خود معایب تحصیل در فرانسه می باشد. به طور کلی می توان گفت هزینه و شهریه دانشگاه های خصوصی در فرانسه در رشته های غیر پزشکی حدود 12 الی 14 هزار یورو در سال می باشد.

 • محدودیت سنی

در خصوص مزایا و معایب تحصیل در فرانسه باید خاطر نشان کرد که جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی شرایط سنی مطرح نمی باشد و متقاضیان با هر شرایط سنی می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به درخواست تحصیل نمایند. اما باید دقت داشت که در اکثر دانشگاه های دولتی محدودیت، ظرفیت پذیرش و آزمون ورودی وجود دارد که خود این امر سبب می شود که پروسه اقدام برای اخذ پذیرش به صورت رقابتی باشد که یکی از فاکتور ها مورد توجه سن متقاضیان می باشد. از سمتی دیگر بسیاری از دانشجویان بین المللی که خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در فرانسه درخواست دارند نیاز به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه خواهند داشت. با توجه به این که در سفارت فرانسه نظر نهایی با آفیسر ویزا می باشد و متقاضیان مصاحبه حضوری دارند مواردی بسیاری در نظر آفیسر ویزا دخالت دارد که یکی از موضوعات پر اهمیت در راستای مزایا و معایب تحصیل در فرانسه شرایط سنی افراد در زمان درخواست برای تحصیل می باشد. بر حسب تجربه می توان گفت افرادی که گپ تحصیلی آنان بیش از 2 الی 3 سال نباشد به مراتب از شانس بالاتری برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه خواهند داشت. پس باید با این واقعیت روبرو شد که در برخی از موارد شرایط کمی پیچیده تر می باشد و گاها متقاضیان بدون هیچ کمکی نمی توانند به راحتی از پس این پروسه بر آیند و نیاز به رفع ریجکتی ویزای فرانسه پیدا خواهند کرد.

 • بروکراسی فرانسه

بروکراسی فرانسه یکی دیگر از معایب تحصیل در فرانسه به شمار می آید که این بروکراسی از چندین بخش تشکیل شده است که هر بخش از اختیارات، تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های وابسته با این کشور تشکیل شده است. این بروکراسی در همه جا اعم از سازمان های دولتی،‌ ادارات مهاجرتی، اداره کار، مدارس و دانشگاه ها نیز وجود دارد. تنها نیاز است که بدانید بروکراسی ها در هر کدام از این ادارات چگونه کار می کند. متاسفانه باید گفت بروکراسی در در فرانسه کاملا نا امید کننده می باشد. چرا که تشریفات ادارای برای بسیاری از مهاجران و حتی مردم محلی این کشور منزجر کننده می باشد و این موضوع از پرداخت مالیات گرفته، تا خرید ملک، درخواست اقامت و ... باعث شده که بروکراسی در فرانسه شکست بخورد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب مزایا و معایب تحصیل در فرانسه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ آيا فرانسه به جهت تحصیل برای دانشجویان بین المللی مناسب است؟

کشور فرانسه به عنوان یکی از معتبر ترین سیستم های آموزشی در دنیا شناخته شده می باشد و به عنوان یک کشور اروپایی سالانه تعداد بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در فرانسه از دانشگاه های این کشور اقدام به اخذ پذیرش می کنند.

✅ آیا با ویزای دانشجویی در فرانسه می توانم کار کنم؟

دانشجویانی بین المللی می توانند با داشتن ویزای تحصیلی فرانسه به صورت پاره وقت و به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.

✅ آیا شهریه مقرون به صرفه برای تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه وجود دارد؟

یکی از مشکلات تحصیل در فرانسه ارائه دورس با هزینه کم برای آموزش به زبان فرانسوی است.

سخن پایانی

تحصیل در خارج از کشور یک راه عالی برای پیشرفت، تعامل و ارتباط نزدیک با دیگر فرهنگ ها و شکوفا شدن استعداد ها و یادگیری علوم تخصصی می باشد چرا که یکی از استدلال های قانع کننده برای هر شخص دانشجو، سابقه طولانی کشور مورد نظر در ارائه آموزش با کیفیت بالا است و برخورداری از نظام آموزشی قوی آن می باشد. بنابراین می توان گفت کشور فرانسه نیز همواره می تواند با توجه به دلایل بالا یکی از انتخاب های اصلی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی باشد. لذا سعی داشتیم با تحریر موضوع مزایا و معایب تحصیل در فرانسه اطلاعات کاملی را در اختیار شما دانشجویان قرار دهیم. تا بررسی مزایای تحصیل فرانسه و مقابل آن به معایب تحصیلی فرانسه پرداختیم و موضوعات پر اهمیتی چون تحصیل در دانشگاه های رایگان، شرایط بیمه درمانی، فرصت های شغلی پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی، اهمیت یادگیری زبان فرانسوی، میزان شهریه دانشگاه های خصوصی، محدودیت سنی برای درخواست ویزای تحصیلی فرانسه و اقامت پس از تحصیل در فرانسه پرداختیم. به طور کلی می توان گفت فرانسه به عنوان یکی از کشور های صنعتی و برخورداری از نظام آموزشی قوی و اعتبار مدارک تحصیلی در دنیا از مزایای بالایی برخوردار می باشد. همچنان باید یادآوری کرد که مقاله مزایا و معایب تحصیل در فرانسه با مدد از وکلای محلی فرانسه و با تحقیق جمع آوری گردیده است. بنابراین در صورت بروز سوال پس از مطالعه مقاله مزایا و معایب تحصیل در فرانسه می توانید با کارشناسان موسسه mie تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان