مزایا و معایب تحصیل در آلمان

16 شهریور 1401 بدون نظر

در این مقاله در مورد مزایا و معایب تحصیل در آلمان و مشکلات تحصیل در آلمان می پردازیم. بسیاری از افراد تمایل زیادی دارند تا در کشور آلمان به تحصیل در مقاطع مختلف نیز بپردازند. امروزه روش تحصیلی یکی از اصلی ترین و پرطرفدارترین روش های مهاجرتی در میان مردم دنیا می باشد. اما لازم به ذکر است بدانید هر روشی در هر کشوری مزایا و معایب خود را دارند. تحصیل در آلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. در این نوشتار سعی داریم تا در مورد مزایا و معایب تحصیل در آلمان برای افزایش آگاهی شما عزیزان صحبت کنیم. موسسه MIE با داشتن تجربیات بی نظیر در امور مهاجرتی می تواند شما عزیزان را برای انتخاب بهترین مسیر مهاجرت به آلمان یاری رساند. کافی است که درخواست مشاوره اولیه خود را در وب سایت های رسمی موسسه mie ثبت کرده و یا با شماره تلفن های ذکر شده تماس گرفته تا شرایط شما عزیزان را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهند.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان

مباحثی که در این نوشتار بررسی می‌گردد:

تماس با ما

مزایای تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

همانطور که می دانید امروزه مزایای تحصیل در آلمان بسیار زیاد می باشد و از این جهت دانشجویان بسیاری تمایل دارند تا به تحصیل در مقاطع مختلف در کشور آلمان نیز بپردازند. این مقاله توسط مشاورین موسسه ملک پور نوشته شده و استفاده از مطالب این نوشتار بدون ذکر کردن منبع اصلی آن خلاف مقررات می باشد. در ادامه به بررسی مزایای تحصیل در آلمان نیز می پردازیم.

تحصیل رایگان

امروزه در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بومی و بین المللی در این کشور نیز وجود دارد. میانگین شهریه در هر ترم در دانشگاه های مختلف کشور آلمان حدودا ۴۰۰ یورو می باشد. دانشجویان با داشتن مدرک زبان آلمانی این امکان را دارند تا در کشور آلمان به تحصیل تقریبا رایگانی با پرداخت کمترین هزینه بپردازند.

دانشگاه های برتر

همان طور که در وبسایت های مختلف مشاهده می فرمایید یکی دیگر از مزایای تحصیل در آلمان داشتن دانشگاه های برتر با رنکینگ بالا در دنیا می باشد این دانشگاه‌ها به شرح زیر می باشند.

نام دانشگاه

رنکینگ جهانی

رنکینگ آلمان

Technische Universität   مونیخ

82

1

Ruprecht Karls Universität هایدلبرگ

105

2

Karlsruhe Institute of Technology

162

3

دانشگاه هامبروگ

163

4

Rheinisch Westfalische Technische Hochschule آخن

173

5

Rheinische Friedrich Wilhelms Universität بون

176

6

Ludwig Maximilians Universität مونچن

182

7

Freie Universität برلین

187

8

دانشگاه فنی درسدن آلمان

Technische Universität

204

9

Universität Freiburg

224

10

Humboldt Universität برلین

227

11

Universität Tubingen

234

12

Universität Münster

238

13

Universität zu کلن

253

14

Johannes Gutenberg Universität Mainz

267

15

کشوری امن و زیبا

از حدود یک دهه گذشته کشور آلمان به عنوان یکی از امن ترین کشورها در دنیا برای دانشجویان نیز می باشد. آمار جرم و جنایت در این کشور به نسبت خیلی از کشورها در پایین ترین سطح ممکن وجود دارد. در نتیجه امنیت کشور آلمان یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور می باشد.

قدرت اقتصادی بالا

همانطور که پیشتر گفتیم کشور آلمان قطب اقتصادی اروپا نیز می باشد. کمپانی های مختلفی در سرتاسر دنیا تمایل دارند تا شعبات خود را در کشور آلمان نیز تاسیس کنند. از این رو این فرصت به دانشجویان داده می شود تا بتوانند در شرکت های چند ملیتی در کشور آلمان مشغول به کار شوند.

لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان

این مقاله را از دست ندهید: لیست دانشگاه های مورد تایید آلمان

در این مقاله ما لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان را به شما خواهیم آموخت.

بورسیه تحصیلی

امروزه بسیاری از افراد به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان نیز می باشند. در حال حاضر بورسیه های متنوعی در آلمان در رشته و دانشگاه های مختلف وجود دارد. اما هریک از این بورسیه ها شرایط ویژه نیز دارند در صورت تمایل می توانید با مراجعه به وب سایت اصلی دانشگاه خود در مورد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی اطلاعات لازم را کسب نمایید. بورسیه ها می‌تواند بخشی از شهریه دانشجویان را پرداخت کنند و یا علاوه بر پرداخت شهریه شامل هزینه‌های زندگی دانشجویی هم شود.

ارائه دوره های تحصیلی متنوع

امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا برای دانشجویان بین المللی در رشته های مختلف نیز وجود دارد این رشته ها نظیره مهندسی، پزشکی، امور مالی، بیوتکنولوژی و غیره به زبان انگلیسی و آلمانی می باشد.

فرصت های شغلی متعدد

همانطور که میدانید آلمان یکی از اصلی ترین قطب اقتصادی اروپا محسوب می‌شود. از اینرو فرصت های شغلی بسیاری برای دانشجویان در این کشور در رشته های مختلف نیز وجود دارد. علاوه بر این یکی از مهمترین مزایای تحصیل در آلمان اجازه کار همزمان می باشد که دانشجویان تا ۲۰ ساعت در هفته نیز می توانند به صورت پارت تایم در آلمان کار کنند و درآمد داشته باشند. در کنار این موارد افراد با داشتن آیاتس 6 می توانند در دانشگاه های خصوصی با هزینه کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی اتریش از گارانتی کار پس از تحصیل بهره مند شوند.

هزینه زندگی معقول

یکی دیگر از مهمترین مزایای تحصیل در آلمان پایین بودن هزینه زندگی درآلمان نیز می‌باشد. هزینه های خوابگاه در بیشتر شهرهای آلمان بسیار کم نیز می‌باشد مانند دوسلدورف و کلن. علاوه بر این دانشجویان از خدمات بسیار ویژه ای در کشور آلمان می توانند استفاده کنند.

تخفیفات دانشجویی

شخصی با ویزای دانشجویی وارد کشور آلمان می شود می تواند از تخفیف های دانشجویی در بسیاری از موارد نظیر سینما رفتن، استفاده از سالن بدنسازی و غیره استفاده کنند. علاوه بر این با داشتن ویزای تحصیلی دانشجویان می توانند با مبلغ کمتری از سیستم حمل و نقل آلمان استفاده نمایند. امکان بازدید از موزه های آلمان برای دانشجویان در این کشور با ۵۰ درصد تخفیف وجود دارد.

معایب تحصیل در آلمان

همانطور که می‌دانید در این نوشتار می خواهیم مزایا و معایب تحصیل در آلمان را بررسی کنیم تا کنون در مورد مزایای تحصیل در آلمان صحبت کردیم از اینجا به بعد در مورد معایب تحصیل در آلمان و یا مشکلات تحصیل در آلمان نیز می پردازد

یادگیری زبان آلمانی

همانطور که پیشتر توضیح دادیم یکی از مزایای تحصیل در آلمان امکان تحصیل تقریبا رایگان می باشد. اما تنها این امکان برای افرادی وجود دارد که دانش زبان آلمانی بسیار بالایی داشته باشند. لذا در این بخش به عنوان معایب تحصیل در آلمان به شمار می‌آید زیرا دانشجویان می بایست زبان آلمانی را تا سطح b2 و c1 بدانند تا بتوانند از امکانات تحصیل رایگان در آلمان استفاده نمایند. البته دوره های زبان آلمانی را میتوان یکی از مزایا برای تحصیل در آلمان دانست زیرا که آموزش درست از سختی یادگیری فردی می کاهد.

بروکراسی اداری

متاسفانه دانشجویان مدت زمان بسیار زیادی از وقت خود را بابت ثبت نام دانشگاه یا ثبت نام امتحان و یا سایر کارهای اداری نیز می پردازند. با توجه به اینکه در سال ۲۰۲۲ هستیم اما بسیاری از کارها در کشور آلمان به صورت کاغذ بازی می‌باشد. در نتیجه این روش مدت زمان زیادی را از دانشجویان هدر می دهد.

مدت زمان طولانی وقت سفارت برای ایرانیان

دانشجویان در ابتدا با ارائه مدارک تحصیلی خود مطابق با رشته دانشگاه می‌توانند از دانشگاه‌های آلمان پذیرش تحصیلی دریافت کنند. سپس با داشتن نامه پذیرش برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت آلمان نیز مراجعه می‌کنند. اما یکی از اصلی ترین مشکلات تحصیل در زمان دریافت وقت سفارت از کشور آلمان می باشد که در ایران بسیار طولانی بوده اما در حال حاضر وقت سفارت آلمان سمی بهتر شده و سفارت کمی خلوت تر است در نتیجه نهایتا یک ساله می توانید وقت سفارت را دریافت کنید.

امتحانات

نظام آموزشی کشور آلمان با ایران بسیار متفاوت می باشد. در این سیستم با ارائه مقاله نهایی بیشترین نمره کلاسی خود را دریافت کنند. در نتیجه پایان ترم برای دانشجویان بسیار مهم و حیاتی می باشد.

ساختار آموزشی دوره

همانطور که توضیح دادیم، نظام آموزشی آلمان با سایر کشورها متفاوت میباشد. در کشور آلمان دانشجویان مدت زمان بیشتری را به مطالعه می پردازد این بدان معنا می باشد که دانشجویان در حین تحصیل، زمان بسیاری را صرف تحقیق کردن و مطالعه نیز می کنند.

حساسیت گپ تحصیلی

مهمترین مسئله در دریافت ویزای تحصیلی بررسی شرایط سفارت آن کشور می باشد. امروزه کشور آلمان دارای حساسیت گپ تحصیلی بسیاری است این بدان معنا می باشد که افرادی که بالای ۳۰ سال هستند شانس گرفتن ویزای تحصیلی شان به نسبت به افرادی که زیر ۳۰ سال هستند بسیار کمتر می باشد. در نتیجه برای دریافت پذیرش تحصیلی حتماً به گپ تحصیلی توجه ویژه بفرمایید.

بلوکه شدن حساب بانکی

یکی از معایب تحصیل در آلمان بلوکه شدن حساب بانکی دانشجویان می باشد. دانشجویان برای ارائه تمکن مالی خود مطابق با قوانین کشور آلمان می‌بایست در حدود ۱۰ هزار یورو در حساب بانکی خود بلاک کنند سپس آنها می‌توانند به صورت ماهانه بخشی از این پول را از دولت آلمان دریافت نمایند.

خدمات دندانپزشکی

بررسی خدمات دندانپزشکی برای دانشجویان حائز اهمیت می باشد. پرکردن دندان می‌تواند بین ۱۰۰ تا ۸۰۰ یورو برای دانشجویان هزینه داشته باشد علاوه بر این اگر تمایل به جرم گیری دندان های خود در کشور آلمان را داریم مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ و باید در نظر داشته باشید خدمات شامل بیمه درمانی نمی باشد و تنها بیمه درمانی شامل چکاب سالانه برای متقاضیان میباشد.

محدودیت کار پاره وقت

مطابق با قوانین کشور آلمان، دانشجویان می‌توانند ۱۲۰ روز در سال را به صورت کامل کار کنند و یا در صورتی که به صورت پارت تایم کار می کنند ۲۴۰ روز مجاز به کار کردن هستند. اگر دانشجویی تقاضا داشته باشد تا بیشتر از این تایم را به کار بپردازد می بایست به اداره کار کشور آلمان مراجعه کرده و در صورت تایید به کار بیشتر بپردازد. اما لازم است بدانید که ممکن است درخواست وی در مورد زمان بیشتر کاری کردن در آلمان مورد قبول واقع نشود.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب مزایا و معایب تحصیل در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سؤالات متداول

اصلی ترین مزایای تحصیل در آلمان کدام ها هستند؟

مزایا و معایب تحصیل در آلمان را به طور دقیق بررسی کردیم. اصلی ترین مزایای تحصیل در آلمان شامل برترین دانشگاهها، امنیت کشور، بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان نیز می باشد. 

آیا امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان وجود دارد؟

در صورتی که متقاضی مدرک زبان آلمانی مورد قبول دانشگاه را داشته باشد می‌تواند برای تحصیل در کشور آلمان اقدام کند.

مشکلات تحصیل در آلمان کدام ها هستند؟

به طور کلی مشکلاتی نظیر مدت زمان طولانی برای دریافت وقت سفارت، نیاز به یادگیری زبان آلمانی و حساسیت گپ تحصیلی از اصلی ترین معایب تحصیل در آلمان می باشد.

آیا دانشجویان در مدت تحصیل خود خدمات ویژه ای در آلمان دریافت می کنند؟

دانشجوان می توانند از خدماتی نظیر تخفیف استفاده از سیستم حمل و نقل، بازید از موزه ها با 50% تخفیف، استفاده از سالن های ورزشی و سینما با کمترین هزینه و غیره را در مدت زمان تحصیل خود در آلمان داشته باشند

سخن پایانی

در این مقاله در مورد مزایا و معایب تحصیل در آلمان نیز صحبت کردیم. هر یک از روش های مهاجرتی دارای مزایا و معایب بسیاری می باشد. همانطور که می دانید اصلی ترین مزایای تحصیل در آلمان می توان به تحصیل رایگان در بهترین دانشگاههای دنیا، کشوری با امنیت کامل، امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان و استفاده از تخفیف های بسیار خوب برای دانشجویان اشاره کرد. علاوه بر این در این نوشتار به بررسی معایب تحصیل در آلمان و مشکلات تحصیل در آلمان نیز پرداخته شد نظیر، نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی، حساسیت گپ تحصیلی برای دریافت ویزای آلمان و بلوکه شدن تمکن مالی از جمله اصلی‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان می باشند. موسسه مشاوره ملک پور با داشتن تجربه های بی نظیر در دریافت ویزا های تحصیلی و غیره در بسیاری از کشورها می تواند بهترین مسیر را برای آینده شما انتخاب نماید. شما عزیزان می توانید با مشاورین ما از طریق واتس اپ یا تلفن های موسسه ارتباط برقرار کرده تا شرایط شما را به صورت رایگان مورد ارزیابی دقیقتر قرار دهند.

امتیاز 3 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان