دانشگاه ساپینزا ایتالیا

1 نظر

دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome) با داشتن بیش از 700 سال سابقه، 115.000 دانشجو، 3.300 استاد، 2.200 مسئول، تکنسین و کتابدار و 1.500 کارمند در بیمارستان های دانشگاهی خود، بزرگترین دانشگاه اروپا است. دانشگاه ساپینزا رم به دلیل پژوهش ها، کیفیت تعلیم و اهمیت بین‌المللی در میان اولین دانشگاه‌های ایتالیا قرار می‌دهد. دانشگاه ساپینزا (University of Rome) دارای11 دانشکده می باشد و بیش از 290 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای مشتاقان به مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل مهیا کرده است.لازم به ذکر است این مقاله به کمک اطلاعات محیا شده توسط وکلای محلی و تحقیق و جستجو در سایت دانشگاه ساپینزا رم توسط کارشناسان موسسه MIE تهیه و تنظیم گردیده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به طور رایگان با مشاوران موسسه ملک پور در ارتباط باشید یا نظرات و پیشنهادات خود را در انتهای صفحه با ما در میان گذارید.

تماس با مادانشگاه ساپینزا

معرفی دانشگاه ساپینزا

دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome) یک انجمن دولتی است که در سال 1303 توسط پاپ بونیفاس هشتم تأسیس شد. دانشگاه ایتالیایی در ابتدا Studium Urbis نام داشت اما در سال 1660 به عنوان Sapienza شناخته شد. پردیس اصلی این دانشگاه، معروف به Città Universitaria است و در نزدیکی مرکز شهر رم قرار دارد. این موسسه همچنین دارای امکاناتی در نواحی مختلف رم و منطقه بزرگ لاتزیو است. در یک سال اخیر بیش از 110000 دانشجو در دانشگاه Sapienza شرکت کردند. بر آمد شهریه بسته به رشته تحصیلی متفاوت است و تعدادی مسکن دانشجویی وابسته به دانشگاه در دسترس است. سایر منابع آکادمیک دانشگاه شامل نزدیک به 60 کتابخانه و شبکه ای از 20 موزه، از جمله هرباریوم و موزه هنرهای کلاسیک است.این دانشگاه از سالنامه تحصیلی متکی بر ترم استفاده می کند و دوره ها از سپتامبر و فوریه شروع می شود.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


رنکینگ دانشگاه ساپینزا ایتالیا

دانشگاه ساپینزا ایتالیا (Sapienza University of Italy) یکی از ممتاز ترین دانشگاه های ایتالیا از جنبه های های متنوع است. رنکینگ دانشگاه ساپینزا ایتالیا در رنکینگ دانشگاه های جهانی QS در سال 2023 در رتبه 171 قرار دارد.

سازمان

رتبه

رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS

171

رتبه بندی QS WUR بر اساس موضوع

39

رتبه بندی اشتغال فارغ التحصیلان

111-120

رتبه بندی تایمز

197

رتبه بندی تاثیرات 2022

201–300

دانشکده های Sapienza University of Rome

دانشگاه ساپینزا (University of Sapienza) به 11 دانشکده، یک مدرسه با اساسنامه ویژه و 58 دپارتمان (که توسط مانیفست دانشجویی تأسیس شده است) سازماندهی شده است؛ که در هر کدام از این دانشکده ها رشته های مختلفی تدریس می شود به عنوان مثال: تحصیل مهندسی در ایتالیا در این دانشکده که رشته هایی مانند مهندسی عمران، معماری، مهندسی اطلاعات، صنایع، مهندسی هوافضا و انفورماتیک و تدریس می شود و یا دانشکده هنر که در آن رشته های مربوط به زیر شاخه هنر مانند نقاشی، عکاسی، گرافیک و غیره تدریس می شود دانشکده علوم و علوم انسانی رشته هایی مانند اقتصاد، آمار، قانون، روانشناسی، ریاضیات، علوم سیاسی، جامعه شناسی و علوم ارتباطات فیزیک و... تدریس می شود و دانشکده پزشکی که کلیه رشته های پزشکی از جمله: علوم طبیعی، پزشکی و دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی و... تدریس می شوند. دانشکده های Sapienza University of Rome به طور کلی عبارت اند از:

معماری

مهندسی اطلاعات، علوم کامپیوتر و آمار

حقوق

هنر و علوم انسانی

علوم سیاسی، جامعه شناسی و علوم ارتباطات

پزشکی و دندانپزشکی

مهندسی عمران و صنایع

ریاضیات، فیزیک و علوم طبیعی

پزشکی و روانشناسی

اقتصاد

دانشکده مهندسی هوافضا

پزشکی و داروسازی

 

دانشگاه ورونا

این مقاله را از دست ندهید: دانشگاه ورونا

در این مقاله ما تمام جوانب تحصیل در دانشگاه ورونا را به شما خواهیم آموخت.

رشته های دانشگاه ساپینزا

دانشگاه ساپینزا (University of Rome) بیش از 290 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را در تقریباً همه رشته ها ارائه می دهد که 51 مورد از آنها کاملاً به زبان انگلیسی و 10 مورد با حداقل برخی از موضوعات به زبان انگلیسی تدریس می شوند. برنامه های تحصیلی مشترک بین المللی نیز در دسترس هستند و به دانشجویان Sapienza فرصت تحصیل در رم و خارج از کشور را می دهند. امکانات تحقیقاتی Sapienza شامل مراکزی است که بر حمل و نقل و لجستیک و همچنین اطلاعات سایبری و امنیت اطلاعات متمرکز هستند. رشته های دانشگاه ساپینزا به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

زبان، ادبیات و زبان‌شناسی

مدیریت کسب و کار

مهندسی برق و الکترونیک

هنر، هنرهای نمایشی و طراحی

حسابداری و مالی

مهندسی مکانیک و هوافضا

تاریخ، فلسفه و الهیات

اقتصاد و اقتصاد سنجی

مهندسی شیمی

باستان شناسی

مهندسی عمومی

روانشناسی

معماری

مهندسی عمران

پزشکی و دندانپزشکی

جامعه شناسی

سیاست و مطالعات بین المللی

جغرافیا

مطالعات ارتباطات و رسانه

علم شیمی

ریاضیات و آمار

فیزیک و نجوم

زمین شناسی، محیط زیست، زمین و علوم دریایی

علوم بیولوژیکی

قانون

علوم زیستی

علوم کامپیوتر

شرایط پذیرش دانشگاه ساپینزا رم

شرایط پذیرش دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome) در دوره های تحصیلی مختلف، متفاوت است و افراد برای گرفتن پذیرش در رشته های مختلف این دانشگاه ضوابط مختلفی را باید رعایت نمایند.دانش آموزان متقاضی برنامه لیسانس باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان باشند که پس از حداقل 12 سال تحصیل به دست آمده است.علاوه بر این، همه دانش آموزان باید بسته به برنامه انتخابی خود حداقل دانش زبان انگلیسی یا ایتالیایی (سطح B2) در حد متوسط داشته باشند. برخی از برنامه ها همچنین دانش آموزان را ملزم به شرکت در یک آزمون می کنند.

شرایط تحصیل در دانشگاه Sapienza در مقطع کارشناسی چگونه است؟

شرایط تحصیل در دانشگاه Sapienza در مقطع کارشناسی و دوره های تک دوره ای شامل موارد زیر می شوند:

 • کارت شناسایی یا پاسپورت معتبر
 • رسید درخواست مجوز اقامت شما
 • کارت اجازه اقامت معتبر
 • دیپلم دبیرستان (پس از حداقل 12 سال تحصیل)
 • دیپلم دبیرستان (به دست آمده پس از حداقل 12 سال تحصیل)، نسخه اصلی و ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی و همراه با بیانیه تأیید و بیانیه مقایسه پذیری صادر شده توسط CIMEA.
 • برای ثبت نام در دوره های تحصیلی که به زبان ایتالیایی تدریس می شود، ارائه گواهی مهارت در زبان ایتالیایی با نمره ای کمتر از سطح B2 الزامی است. از طرف دیگر، داوطلبان باید در آزمون زبان ایتالیایی در Sapienza شرکت کنند و حداقل سطح B2 را کسب کنند.
 • نامه پیش پذیرش

شرایط پذیرش دانشگاه ساپینزا در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است؟

شرایط پذیرش دانشگاه ساپینزا(University of Rome) در مقطع کارشناسی ارشد همچون مقطع کارشناسی می باشد با این اختلاف که دانشجویانی که متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا باید حداقل دارای مدرک لیسانس 3 ساله از یک دانشگاه شناخته شده در رشته مربوطه باشند و مدرک پایان کارشناسی و ریز نمره هایی که در طول این مقطع گرفته شده نیز باید به آن ها اضافه شود.

تحصیل در دانشگاه ساپینزا در مقطع دکترا چگونه است؟

تحصیل در دانشگاه ساپینزا در مقطع دکترا برای متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک معادل آن در خارج از کشور هستند آزاد است. برنامه های تحصیل دکتری در ایتالیا دانشجویان را برای انجام تحقیقات علمی و بهبود روش های تحقیق خود آموزش می دهد. دکترای پژوهشی پس از 3 سال تحصیل، تکمیل فعالیت های تحقیقاتی محول شده و ارائه پایان نامه نهایی اعطا می شود. دانشگاه Sapienza رم 29 پست دکترا به مدت سه سال تمام وقت برای تحصیلات تکمیلی با کمک هزینه تحصیلی برای دستیابی به مدرک "Dottore di Ricerca" (PhD) در دانشکده های دکترا و دوره های بین المللی فهرست شده در پیوست ارائه می دهد. هر کمک هزینه تحصیلی بالغ بر 19800 یورو در سال است.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که مقیم خارج از کشور هستند و به ویزای تحصیلی نیاز دارند، باید در آزمون زبان ایتالیایی B2 برای پذیرش در برنامه های مدرک Sapienza که به زبان ایتالیایی تدریس می شود، شرکت کنند.

 • آیلتس: 6
 • تافل iBT: 90
 • تست انگلیسی Duolingo: 110

مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا در مقطع لیسانس

سطح B2

سطح مشترک ارجاعات اروپایی برای زبانها (CEFR)

6

آیلتس

90

تافل IBT

110

Duolingo

مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا در مقطع فوق لیسانس

سطح B2

سطح مشترک ارجاعات اروپایی برای زبانها (CEFR)

6.5

آیلتس

80

تافل IBT

115

Duolingo

ددلاین دانشگاه ساپینزا

پذیرش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد در همان بازه زمانی سال شروع و پایان می یابد. با این حال، ددلاین دانشگاه ساپینزا برای دانشجویان بین المللی بستگی به این دارد که آیا آنها متعلق به اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) هستند یا کشورهای غیر اروپایی. کشورهای غیر اروپایی تنها یک بار در سال مجاز اند و بنابراین توصیه می شود که دانشجویان حداقل از یک سال قبل برای پذیرش خود برنامه ریزی کنند، پذیرش رایگان را می توانید از طریق سایت applymie انجام دهید. معمولاً دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از نوامبر درخواست خود را آغاز کنند و مهلت‌ها تا اواسط ماه مه یا آوریل تمدید می‌شود.

ثبت نام

آخرین مهلت

سپتامبر

ژوئن

 

توجه: برخی از دوره ها به دلیل محدود بودن صندلی ها و دلایل دیگر می توانند مهلت یا تاریخ افتتاحیه متفاوتی داشته باشند. بنابراین، توصیه می شود که دانشجویان برای بررسی تاریخ های اختتامیه سال جاری به وب سایت دانشگاه ساپینزا رم مراجعه کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه ساپینزا ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه ساپینزا ایتالیا برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد Sapienza University of Rome از 1000 یورو تا 2500 یورو در سال هزینه تحصیل در ایتالیا متغیر است. این دانشگاه به لطف بودجه عمومی وزارت آموزش عالی ایتالیا قادر به ارائه چنین نرخ های مناسبی است. علاوه بر این، دانشجویان می توانند برای بورسیه های تحصیلی مختلف در سطوح مختلف که بر اساس شایستگی تحصیلی و یا درآمد خانواده اعطا می شود، درخواست دهند.

هزینه زندگی دانشجویان Sapienza University of Rome

رم گران ترین شهر ایتالیاست و هزینه زندگی در رم نسبت به 62 درصد از شهرهای اروپای غربی گران تر است هزینه سالانه زندگی در دانشگاه تقریباً 4800 یورو است.

میانگین هزینه ها به صورت ماهیانه

مبلغ به یورو

حداقل

متوسط

اقامت

300

500

غذا

150

200

حمل و نقل

30

45

ارتباطات و تاسیسات

30

50

لباس

30

40

ورزش و اوقات فراغت

30

50

کتاب ها و سایر مواد آموزشی

40

50

مجموع

610

935

 

برای اطلاع از شرایط کار دانشجویی در ایتالیا مقاله نگارش شده را مطالعه فرمایید.

بورسیه دانشگاه ساپینزا ایتالیا

دانشگاه Sapienza رم به دانشجویان شایسته بر اساس برتری علمی آنها و همچنین از طریق مسابقات بورسیه تحصیلی ایتالیا اعطا می کند. بورسیه دانشگاه ساپینزا ایتالیا که برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود:

 • Wanted the Best: مسابقه‌ای به نام "Wanted the Best" در سال 2020 اعلام شد و کمک هزینه تحصیلی تا سقف 3000 یورو تا 85 دانشجو را پرداخت کرد. همچنین معافیت از هزینه های تحصیلی و سایر هزینه ها مانند هزینه یکباره 30 یورو، حق تمبر و غیره را ارائه می دهد. چنین بورسیه هایی معمولاً بر اساس مدارک تحصیلی دانشجویان اعطا می شوند.
 • جایزه رجینی برای پایان نامه های حمایت از حقوق بشر: این بورسیه جوایز نقدی 3000 یورویی برای سه پایان نامه برتر نوشته شده توسط دانشجویانی که در برنامه های کارشناسی ارشد نوشته شده اند، و جوایز نقدی 6000 یورویی به دو پایان نامه برتر نوشته شده توسط دانشجویان در حال تحصیل در این کشور تعلق می گیرد. برنامه های دکتری
 • بورسیه برای مدارس تخصصی: این بورسیه برای دانش آموزانی است که خود را در مدارس تخصصی ثبت نام کرده اند. بورسیه تحصیلی تا سقف 6170 یورو به دانشجویان بین المللی که در مدارس تخصصی غیر اتحادیه اروپا یا غیر پزشکی تحصیل می کنند ارائه می شود. جدای از آن، درآمد شخصی سالانه دانش آموز نباید بیش از 7750 یورو باشد و دانش آموز باید در رتبه بندی دسترسی مدرسه موقعیت خوبی داشته باشد.

خوابگاه دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم تسهیلات مسکن ویژه ای را از طریق قراردادهای مسکن در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. این قراردادها از طریق شرکت های اجاره خصوصی و دولتی مختلف ارائه می شود. این تسهیلات مسکن برای دانشجویانی که در دانشگاه ثبت نام کرده اند و همچنین در اختیار دانشجویانی قرار می گیرد که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند.دانشجویانی که قصد دارند در خوابگاه دانشگاه ساپینزا رم با امکانات گرمایشی و WIFI زندگی کنند، می توانند امکانات اقامتی ارائه شده توسط DoveVivo را انتخاب کنند. دانشجویانی که مایل به زندگی در خوابگاه در ایتالیا در محوطه دانشگاه با تمام امکانات مانند WIFI، گرمایش، تهویه مطبوع و غیره هستند، می توانند در اتاق کالج پردیس زندگی کنند. دانشگاه Fondazione RUI چهار مکان با تخفیف را برای دانشجویان بین المللی Sapienza ارائه می دهد. گزینه‌های اقامتی دیگری نیز وجود دارد، و هزینه‌های اقامت می‌تواند بسته به مکان و امکاناتی که می‌خواهید بین 350 تا 1200 یورو متفاوت باشد.هزینه های اجاره می تواند به دلیل عوامل مختلف خارجی و داخلی متفاوت باشد و می تواند شامل هزینه های اضافی نیز باشد. برای اطلاع از قیمت دقیق اتاق ها و خدمات مربوطه به سایت دانشگاه ساپینزا رم مراجعه فرمایید.

شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در دانشگاه Sapienza

شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در دانشگاه Sapienza پس از کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. که در آن دوره با اقدام برای کار تمام وقت در حوزه تخصص خود می توانید اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. مختصری از شرایط اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در دانشگاه Sapienza در ادامه آمده است:

 • شرایط استخدامی نوشته شده در رساله استخدامی توسط کارفرما
 • آخرین اظهارنامه مالیاتی کارفرما
 • ترازنامه تجاری کارفرما
 • نامه مدعی تام الاختیار شرکت استخدام کننده در خصوص صورتحساب های صادر شده در سال جاری
 • سابقه شرکت
 • اعلامیه مالیات بر ارزش افزوده ارائه شده است
 • تلفن و ایمیل کارفرما
 • رعایت مسکن
 • در دسترس بودن مسکن

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر و ورود به سایت دانشگاه ساپینزا ایتالیا هستید، اینجا کلیک کنید➡️


سوالات متداول

هزینه تحصیل چقدر است و شامل چه مواردی می شود؟

شهریه 5.000 یورو است و در دو قسط پرداخت می شود: اولی 1.500 یورو، دومی 3.500 یورویی. هزینه تحصیل فقط با دریافت اطلاعیه پذیرش است. شهریه هزینه های آموزشی و سازمانی برنامه را پوشش می دهد. قابل استرداد نیست.

آیا بدون داشتن مدرک زبان می توان برای دریافت پذیرش این دانشگاه اقدام کرد؟ آیا خود دانشگاه مهارت زبان انگلیسی متقاضیان را بررسی می کند؟

بله، با توجه به فراخوان، دانش آموزانی که مدرک زبان انگلیسی را ارسال نمی کنند، مهارت آنها از طریق مصاحبه با یک فرد واجد شرایط از دانشگاه ساپینزا رم ارزیابی می شود. متقاضیانی که قصد دارند در مهلت مقرر برای درخواست ها گواهی دریافت کنند، می توانند درخواست خود را با اعلام چنین قصدی ارسال کرده و گواهی نسبی را در زمان بعدی ادغام کنند.

آیا دروس به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تدریس می شوند؟

دوره ها عمدتاً به زبان ایتالیایی تدریس می شوند و انگلیسی به عنوان زبان پشتیبان برای اهداف ارتباطی تدریس می شود. پرسشنامه های امتحانی به هر دو زبان موجود خواهد بود. علاوه بر محتویات، تمام دوره ها با هدف ارائه واژگان تخصصی ایتالیایی هر موضوع به دانش آموزان انجام می شود. دانش آموزان تشویق می شوند تا در صورت امکان ایتالیایی خود را تمرین کنند.

✅دانشجویان چگونه گزینش می شوند؟

متقاضیان تحصیل در دانشگاه ساپینزا درخواست های خود را طبق دستورالعمل های ارائه شده در فراخوان منتشر شده در وب سایت، ارسال می کنند.به متقاضیان بر اساس میانگین نمره آنها، بر اساس رونوشت پایان سوابق و تسلط به زبان انگلیسی آنها امتیازی تعلق می گیرد. نسبت آنها نمره نهایی هر متقاضی را می دهد. بدین ترتیب متقاضیان رتبه بندی می شوند و بر این اساس، 100 (صد) نامزد برتر پذیرفته می شوند.

سخن پایانی

دانشگاه ساپینزا (Sapienza University) یک موسسه دولتی است که در رم ایتالیا واقع است. این دانشگاه بیش از 115000 دانشجو، 3300 استاد، 2200 مسئول، تکنسین و کتابدار را داراست واین آمار نشان دهنده بزرگی این دانشگاه می باشد. این موسسه در 11 دانشکده سازماندهی شده است و بیش از 290 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را در تقریباً همه رشته ها ارائه می دهد. ددلاین دانشگاه ساپینزا برای پذیرش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به طور معمول درطی ماه های سپتامبر تا ژوئن می باشد. شهریه این دانشگاه برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد از 1000 یورو تا 2500 یورو در سال متغیر است و این مبلغ به کمک بورسیه های دانشگاه ساپینزا نیز پتانسیل کمتر شدن را نیز دارند. در طول این مقاله سعی بر این بوده که اطلاعاتی در رابطه با دانشگاه ساپینزا رم برای خوانندگان ارائه شود. تمامی این اطلاعات به لطف کارشناسان موسسه ملک پور در اختیار شما قرار داده شده است. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی یا داشتن سوالاتی در این زمینه می توانید به طور رایگان با مشاوران متخصص مؤسسه MIE در تماس باشید یا پرسش های خود را در انتهای صفحه با ما درمیان بگذارید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
AmirhoseynBarjastenezhad
باسلام عذرخواهی میکنم کدام دانشگاه های ایتالیا امکان تحصیل رایگان بامدرک زبان ایتالیایی رودراختیارمیگزارند؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی هزینه های تحصیل خیلی پایین است.
مشاوره رایگان