رشته ژنتیک در آلمان

بدون نظر

رشته ژنتیک و زیست شناسی مولکولی در آلمان، یک رشته تحقیقاتی رو به رشد است. اگرچه آلمان برخی از فرصت‌های انقلاب ژنتیکی را در قرن بیستم به دلیل محدودیت‌های سیاسی و اجتماعی از دست داد، اما از آن زمان تاکنون رشته ژنتیک در آلمان پیشرفت چشمگیری داشته است. سرمایه گذاری دولت در بیوتکنولوژی از طریق مسابقه BioRegio در دهه 1990 منجر به ایجاد شرکت های کوچک بیوتکنولوژی و افزایش بودجه تحقیقات دانشگاهی برای دانشمندان جوان شد. تحصیل در رشته ژنتیک در دانشگاه های معتبری مانند مونیخ، فنی وورزبورگ و... می تواند صورت پذیرد.با مطالعه ا این مقاله در مورد تحصیل و کار رشته ژنتیک در آلمان اطلاعات مفید و به روزی در اختیارتان قرار میگیرد شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه mie تماس بگیرید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

رشته ژنتیک در المان

معرفی مقاطع دانشگاهی رشته ژنتیک در آلمان

رشته ژنتیک از جمله رشته ای زیر شاخه پزشکی است که برای تحصیل در هر مقطع تحصیل در جهت تحصیل می توان اقدام داشت. در این بخش به معرفی مقاطع دانشگاهی رشته ژنتیک در آلمان می پردازیم

دوره کارشناسی ژنتیک در آلمان

دوره کارشناسی ژنتیک در آلمان معمولاً چهار سال تحصیل تمام وقت طول می کشد و عمدتاً به زبان آلمانی تدریس می شود. در طی این مقطع، دانشجویان دروس عمومی مرتبط با رشته تحصیلی خود را می گذرانند و دانش عملی در حوزه تخصصی خود کسب می کنند. پس از تکمیل مدرک، به دانشجویان مدرک لیسانس اعطا می شود.

دوره کارشناسی ارشد ژنتیک در آلمان

مدرک کارشناسی ارشد ژنتیک در آلمان یک فرصت عالی برای دانشجویان است تا دانش خود را عمیق تر کنند و در این زمینه متخصص شوند. برای ورود به این برنامه، مدرک کارشناسی ژنتیک، زیست شناسی یا علوم طبیعی مورد نیاز است. این برنامه دانش تخصصی در زیر رشته هایی مانند ژنتیک کلاسیک، ژنتیک مولکولی، ژنتیک جمعیت و اپی ژنتیک ارائه می دهد. دوره های محبوب شامل ژنتیک انسانی، آسیب شناسی مولکولی و بیوتکنولوژی است. زبان آموزش آلمانی یا انگلیسی است و دانش آموزان باید مهارت زبان انگلیسی خود را از طریق گواهی های تافل، آیلتس یا CAE اثبات کنند. با داشتن مدرک کارشناسی ارشد در ژنتیک، فارغ التحصیلان می توانند در زمینه تحقیق و توسعه در بخش خصوصی در زمینه های بیولوژیکی و پزشکی کار کنند. این برنامه معمولاً دو سال به طول می انجامد.

دوره دکترا ژنتیک در آلمان

اگر علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع دکتری ژنتیک در آلمان هستید، باید 3 تا 5 سال از زمان خود را سرمایه گذاری کنید. مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع دکتری ژنتیک در آلمان شامل آخرین کارنامه تحصیلی، مدرک مهارت زبان و انگیزه نامه می باشد. برخی از بهترین دانشگاه های آلمان برای ژنتیک عبارتند از: موسسه ماکس پلانک و دانشگاه هومبولت برلین که برنامه های ژنتیک را ارائه می دهند.

شرایط تحصیل رشته ژنتیک در آلمان

مدارک مورد نیاز پذیرش ژنتیک در آلمان در مقطع کارشناسی شامل مدارک زیر می باشد:

 • دیپلم دبیرستان یا مدرک معادل
 • مدرک آزمون مهارت زبان مانند تافل یا آیلتس و سطح C1 زبان آلمانی
 • ممکن است دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آلمان نیاز به دریافت ویزای دانشجویی داشته باشند

مدارک مورد نیاز تحصیل ژنتیک در آلمان

در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی ژنتیک یا یک رشته مرتبط از یک دانشگاه معتبر به همراه حداقل معدل 2.5 از 4.0
 • نمره GRE 310 یا بالاتر
 • مدرک تسلط به زبان انگلیسی و آلمانی نیز ضروری است
 • کپی تایید شده دیپلم دبیرستان شرایط پذیرش و فرآیند درخواست بسته به دانشگاه و برنامه ای که می خواهید برای آن درخواست دهید متفاوت است.

مدرک دکترا:

 •  برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری ژنتیک در آلمان، دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط مانند زیست شناسی یا ژنتیک باشند. طول دوره معمولاً سه تا پنج سال است و هر دو برنامه دکتری فردی و ساختاری در دسترس هستند.

دانشگاه های برتر برای تحصیل مقطع دکتری رشته ژنتیک عبارتند از:

 • ماکسیمیلیان مونیخ
 • فنی مونیخ
 • گوتینگن
 • هومبولت برلین
 • بن
 • لودویگ

هزینه تحصیل ژنتیک در آلمان

تحصیل رشته ژنتیک در آلمان می تواند در مقایسه با سایر کشورها بسیار مقرون به صرفه باشد. دانشگاه‌های دولتی در آلمان برای برنامه‌های کارشناسی شهریه دریافت نمی‌کنند، در حالی که دانشگاه‌های خصوصی می‌توانند بین 10000 تا 30000 یورو در سال برای برنامه‌های کارشناسی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، هزینه داشته باشند. هزینه تحصیل ژنتیک در آلمان بسته به سطح تحصیل و موسسه می تواند متفاوت باشد. جدول زیر برآوردی از شهریه برنامه های ژنتیک در دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان را ارائه می دهد:

مقطع

شهریه سالیانه دانشگاه دولتی€

شهریه سالیانه دانشگاه خصوصی €

کارشناسی

0 الی3,000

10,000 الی 30,000

کارناسی ارشد

0 الی 5,000

10,000 الی 30,000

دکتری

0 الی 2,000

10,000 الی 30,000

بورسیه های تحصیلی آلمان برای رشته ژنتیک

دانشگاه روپرشت کارلز Ruprecht Karls University در هایدلبرگ آلمان بورسیه ای برای رشته ژنتیک ارائه می دهد که حداکثر 300 یورو در ماه به دانشجویان با استعداد دانشگاه ارائه می کند.

دانشگاه کلن (Cologne) آلمان نیز بورسیه دکتری در زمینه ژنتیک ارائه می دهد. برای واجد شرایط بودن برای این بورسیه، متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در یک رشته مرتبط، مهارت های عالی زبان انگلیسی، تجربه تحقیقاتی و توانایی مستندسازی تحقیقات علمی باشند. این بورسیه حقوق رقابتی ارائه می دهد و مدت سه سال را پوشش می دهد و متقاضیان از همه کشورها واجد شرایط درخواست هستند.

دانشگاه ابرهارد-کارلز توبینگن ( University of Tubingen) یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه هاست.

این دانشگاه برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحقیقاتی را در زمینه های مختلف از جمله ژنتیک ارائه می دهد و موضوعاتی مانند وراثت، انتقال اطلاعات ژنتیکی و بیماری های ژنتیکی را در بر می گیرد. این دانشگاه چندین بورس تحصیلی از جمله DAAD، Stipendium Plus و کمک های کوتاه مدت ارائه می دهد. یکی از این بورسیه ها به طور خاص برای دانشجویانی که رشته ژنتیک را مطالعه می کنند ارائه می شود.

بهترین دانشگاه های ژنتیک آلمان

دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه دویسبورگ-اسن و دانشگاه کلن از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل ژنتیک در آلمان هستند. شهریه سالانه این دانشگاه ها بین 0 تا 500 یورو برای دوره های کارشناسی و 0 تا 340 یورو برای دوره های کارشناسی ارشد است. هزینه تحصیل ژنتیک در آلمان بسته به دانشگاه، برنامه و ملیت دانشجو متفاوت باشد. همچنین باید بدانید که درآمد رشته ژنتیک در آلمان بالا است اما درآمد با توجه به عواملی مانند تجربه، صنعت و موقعیت مکانی متفاوت است.

لیست بهترین دانشگاه های ژنتیک آلمان:

 • برلین
 • هایدلبرگ
 • کُلن
 • مونیخ
 • مونستر
 • فرایبورگ

لیست گرایش های رشته ژنتیک در آلمان

برنامه کارشناسی ژنتیک در آلمان موضوعات مختلفی از جمله وراثت، بیماری های ژنتیکی و توسعه دارو را پوشش می دهد. شایان ذکر است که برای تحصیلات تکمیلی، دانشجویان بسته به علایق و اهداف شغلی خود می توانند به ادامه تحصیل در رشته های زیر بپردازند. لیست گرایش های رشته ژنتیک در آلمان شامل:

 • ارث‌بری
 • بیوتکنولوژی
 • توسعه دارو
 • فیزیولوژی گیاهیجانوری
 • ژنتیک تکاملی

یکی از رشته های پر طرفدار با بازار کار عالی در آلمان رشته میکروبیولوژی است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید

رشته میکروبیولوژی در آلمان

فرصت های شغلی متخصص ژنتیک در آلمان

در آلمان فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان دارای مدرک ژنتیک وجود دارد. از سال 2004 صنعت بیوتکنولوژی در آلمان در حال رشد است و فرصت های زیادی برای کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شدند وجود دارد. ژنتیک یک رشته متنوع است و مسیرهای شغلی مختلفی برای کسانی که دارای مدرک در این رشته هستند در دسترس است. برخی فرصت های شغلی متخصص ژنتیک در آلمان، شامل مشاوران ژنتیک، دانشمندان پژوهشی و کارآفرینان بیوتکنولوژی می شود. علاوه بر فرصت های شغلی، تحصیل ژنتیک در آلمان نیز می تواند به پتانسیل درآمد بالا منجر شود. هزینه کم تحصیل و اقتصاد قوی در آلمان آن را به مقصدی جذاب برای کسانی که علاقه مند به دنبال کردن شغل در زمینه ژنتیک هستند تبدیل کرده است.

مقاله رشته مامایی در آلمان اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهد داد.

رشته مامایی در آلمان

درآمد رشته ژنتیک در آلمان

میانگین درآمد رشته ژنتیک در آلمان ​​درآمد سالانه ژنتیک در آلمان حدود 47000 یورو است. ژنتیک یک رشته تحصیلی و کاری پرطرفدار در آلمان است که فرصت های شغلی متنوعی در مراکز درمانی و شرکت های دارویی مختلف دارد. هزینه تحصیل ژنتیک در آلمان از 300 یورو تا 1000 یورو در سال متغیر است همچنین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است دانشگاه مونیخ و دانشگاه هومبولت برلین از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل ژنتیک در آلمان هستد. میانگین درآمد رشته ژنتیک در آلمان سالانه 34852 دلار و نرخ بیکاری 5.3 درصد است. ژنتیک در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان نیست، اما در لیست مشاغل پردرآمد قرار دارد. رشته ژنتیک در آلمان فرصت های خوبی را برای ژنتیک دانان برای کار در صنایع مختلف با پتانسیل درآمد بالا ارائه می دهد.

مقایسه حقوق و دستمزد بر اساس سال‌های تجربه کار در رشته ژنتیک حقوق سالیانه (یورو)
0-2 سال سابقه 3140
2-5 سال سابقه ​​4190
5-10 سال سابقه 6190
10-15 سال سابقه 7555
15-20 سال سابقه 8230
20 سال سابقه به بالا 8910

نحوه معادلسازی و مهاجرت کاری متخصص ژنتیک به آلمان

برای کار به عنوان متخصص ژنتیک در آلمان، اولین قدم این است که مدارک تحصیلی شما توسط سیستم آموزش عالی آلمان به رسمیت شناخته شود. این فرآیند، که به عنوان "anerkennung"  شناخته می شود، شامل ارسال ریز نمرات دانشگاهی و سایر مدارک پشتیبان به مرجع مناسب برای ارزیابی و صدور گواهینامه معادل است. دانشگاه های مختلفی از جمله: کلن، RWTH آخن، مونستر و روهر بوخوم و غیره ژنتیک را ارائه می دهند. برای معادل سازی مدارکی که مرتبط با زیر شاخه های پزشکی هستند در آلمان به وسیله سیستم آنابین (anabin) سنجیده می گرددو در صورتی که نیاز باشد دوره های پیش نیاز معادل سازی برای فرد در نظر گرفته می گردد.

سوالات متداول

✔️آیا می توان در کشور آلمان، رشته ژنتیک را به زبان انگلیسی فراگرفت؟

بله، تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان به زبان انگلیسی می باشد.

✔️آیا امکان بدون مدرک زبان می توان به رشته ژنتیک وارد شد؟

خیر، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا زبان آلمانی الزامیست.

✔️آیا فارغ التحصیلان رشته ژنتیک برای کار کردن در کشور آلمان نیاز به معادل سازی مدرک تحصیلی خود می باشد؟

بله، ابتدا باید معادل سازی مدرک انجام شود.میانگین درآمد رشته ژنتیک در آلمان سالانه چقدر است؟میانگین درآمد رشته ژنتیک در آلمان سالانه 34852 میباشد.

سخن پایانی

آلمان یک مقصد برتر برای تحصیل ژنتیک با چندین دانشگاه است که دوره های آموزشی در زمینه ژنتیک ارائه می دهند. بیش از 21000 برنامه تحصیلی در آلمان در دسترس است، از جمله بیوتکنولوژی ژنومیک، که یک دوره محبوب در بین دانشجویان است. دانشگاه های آلمان نیز در سطح جهانی دارای رتبه بالایی هستند، به طوری که چندین مؤسسه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی در سال 2017 به دلیل برتری در تحقیقات و آموزش ژنتیک فهرست شده اند. ژنتیک در آلمان در سه مقطع دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد و و دکتری ارایه میشود. برای تحصیل در آلمان شما به مدرک زبان آلمانی برای دانشگاه های دولتی و مدرک زبان انگلیسی در دانشگاه های بین الملل احتیاج دارید. گرایش های رشته ژنتیک عبارتند از ارث‌بری، بیوتکنولوژی، توسعه دارو، فیزیولوژی گیاهیجانوری، ژنتیک تکاملی. فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان وجود دارد. ژنتیک یک رشته متنوع است و مسیرهای شغلی مختلفی برای کسانی که دارای مدرک در این رشته هستند در دسترس است. برخی فرصت های شغلی متخصص ژنتیک در آلمان، شامل مشاوران ژنتیک، دانشمندان پژوهشی و کارآفرینان بیوتکنولوژی می شوددرآمد در زمینه ژنتیک در آلمان به طور کلی بالا است، اما به دلیل عوامل مختلفی که بر آن تأثیر می گذارد، به طور کلی یک مهندس ژنتیک سالیانه بین 44540 یورو تا 88005 یورو درآمد خواهد داشت و حداقل درآمد همچنان می تواند حقوق خوبی برای پوشش هزینه های زندگی فراهم کند. همچنین درآمد متوسط رو به ​​بالا، آلمان را برجسته می کند و آن را به مقصدی عالی برای مطالعه ژنتیک تبدیل می کند. افرادی که تحصیلات در رشته ژنتیک در خارج از آلمان داشته اند برای کار کردن با مدارک تحصیلی خود در آلمان نیاز به معادل سازی مدرک خود را دارند. هر ساله دانشجویان زیادی به دلیل هزینه های پایین شهریه و در دسترس بودن آموزش با کیفیت، برای تحصیل در رشته ژنتیک به آلمان مهاجرت می کنند. علاوه بر این، در این مقاله، شرایط درخواست برای دوره های ژنتیک در دانشگاه های آلمان، هزینه تحصیل ژنتیک در آلمان و مدارک لازم برای درخواست برای تحصیل ژنتیک در آلمان مورد بحث قرار گرفته است. اگر پس از مطالعه این همچنان سوالاتی در ذهن شما باقی مانده است می توانید با طرح سوال خود در بخش دیدگاه و یا با تماس با موسسه و دریافت مشاوره اولیه رایگان ایراد های ذهنی تان را برطرف نمایید. 


ثبت پرسش
مشاوره رایگان