کار پس از تحصیل در هلند

1 نظر

کار پس از تحصیل در هلند، اقامت هلند کار پس از تحصیل هلند، اقامت دائم هلند از طریق تحصیل، مزایای کار پس از تحصیل در هلند از جمله مباحثی هستند که در این مقاله آن ها را مورد بررسی علمی و تخصصی قرار خواهیم داد. آیا برای کار در هلند نیاز به مدرک زبان هلندی می باشد؟ شرایط و قوانین کار پس از تحصیل در هلند کدام است؟ یک دانشجو در هلند به چه اندازه مجاز به کار ضمن تحصیل در هلند می باشد؟ برای مهاجرت تحصیلی به هلند و تحصیل در کشور هلند و اقامت پس از تحصیل در هلند چکار باید کرد؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات و سوالات مشابه هستید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا تمامی نکات مربوط به کار پس از تحصیل در هلند را به صورت جامع و کامل و بر اساس به روزترین قوانین اداره مهاجرت مورد بررسی قرار دهیم. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کار پس از تحصیل در هلند به وبسایت موسسه ملک پور مراجعه فرمایید و یا با مشاورین مجرب و حرفه ای ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. ما در این مقاله به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

 • شرایط و قوانین کار پس از تحصیل در هلند
 • وضعیت بازار کار هلند
 • مشاغل مورد نیاز هلند ۲۰۲۰
 • نحوه کاریابی پس از تحصیل و معرفی مؤسسات کاریابی در هلند
 • وضعیت اقامت و تابعیت از طریق کار پس از تحصیل در هلند
 • سوالات متداول راجع به کار پس از تحصیل در هلند
 • کار پس از تحصیل در هلند و سخن پایانی

کار ضمن تحصیل در هلندشرایط و قوانین کار پس از تحصیل در هلند

کار پس از تحصیل در هلند، یکی از مواردی است که برای بسیاری از افرادی که به قصد تحصیل در هلند به این کشور مهاجرت می کنند از اهمیت زیادی برخوردار است. هدف بسیاری از دانشجویان این است که پس از اتمام تحصیل در هلند بتوانند برای خود شغل مناسبی پیدا کرده و وارد بازار کار در هلند شوند. این مسئله به ویژه برای دانشجویان بین المللی اهمیت بیشتری دارد. زیرا بیشتر این افراد بعد از زندگی در هلند و حضور در این کشور تمایل دارند که پس از اتمام تحصیل در هلند اقامت خود را در این کشور تمدید کنند. یافتن شغل مناسب و بستن قرارداد کاری یکی از روش هایی است که فرد می تواند توسط آن اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و از این طریق به اقامت قانونی خود در کشور هلند ادامه دهد. بنابرین موضوع کار پس از تحصیل در هلند برای دانشجویان به ویژه دانشجویان خارجی اهمیت زیادی داشته و از مواردی است که قبل از مهاجرت به یک کشور باید حتماً مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا با توجه به رشته تحصیلی فرد ممکن است موقعیت شغلی مناسب در آن کشور فراهم باشد و بازار کار آن کشور نیازمند به نیروی متخصص در آن زمینه باشد و یا برعکس.

بر اساس قوانین کشور هلند به دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیل یک دوره ۱ ساله فرصت داده می شود که در این کشور حضور داشته باشند. این دوره ۱ ساله Orientation Year نامیده می شود. فرد در این یک سال فرصت دارد تا در کشور هلند به جست و جوی کار مناسب بپردازد و در صورتی که موفق شود یک قرارداد کاری منعقد کند، می تواند اقامت کاری هلند را دریافت نماید. دانشجویان مقطع دکترا برای شروع این دوره ۱ ساله، ۳ سال پس از زمان فارغ التحصیلی فرصت دارند. فرصت شروع دوره Year Orientation برای دانشجویان مقاطع دیگر ۴ ماه می باشد. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که دانشجویان در طی دوره تحصیلی ۱۶ ساعت در هفته اجازه کار ضمن تحصیل در هلند دارند. اجازه کار ضمن تحصیل در هلند در ماه های ژوئن، جولای و آگوست می تواند به صورت کار تمام وقت نیز باشد. بنابرین اگر فردی بتواند در طی دوره تحصیل در هلند موفق به پیدا کردن شغل مناسب شود به علت دارا بودن سابقه کار در هلند از شانس بالاتری برای یافتن شغل مناسب برخوردار خواهد بود. به علاوه پس از اتمام دوره تحصیل در صورت تمدید قرارداد کاری با کارفرما می تواند اقامت کاری کشور هلند را دریافت نماید.

وضعیت بازار کار هلند

کشور هلند مانند بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته اروپایی دارای یک اقتصاد قوی می باشد. با توجه به نرخ پایین بیکاری در این کشور می توان امیدوار بود که شانس بالایی برای یافتن کار پس از تحصیل در هلند وجود دارد. اقتصاد هلند در گذشته بیشتر مبتنی بر کشاورزی بود اما امروزه این کشور در زمینه های فناوری نیز پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته است. نیروی کار در هلند طیف وسیعی از ملیت های مختلف را شامل می شود. این بدان دلیل است که این کشور با ارائه ویزای کار به افراد ماهر و متخصص خارجی امکان اشتغال آنان در این کشور را فراهم نموده است.

برای دریافت اقامت کاری در هلند لازم است که شما یک قرارداد کاری منعقد کنید و توسط یک کارفرما و یا شرکت هلندی استخدام شوید. یک کارفرمای هلندی در صورتی که بخواهد یک کارمند خارجی (فردی که تبعه هلند و سایر کشورهای اتحادیه اروپا نباشد) استخدام کند باید برای این شخص درخواست اجازه اقامت در هلند بدهد. به طور کلی اجازه اقامتی که کارفرما برای شما درخواست می کند می تواند به صورت های زیر باشد:

 • Short stay visa
 • Long-stay visa (MVV)
 • Permit knowledge migrants
 • Work permit (TWV)
 • combined work and residence permit (GVVA)
 • EU Blue Card

 برای کار پس از تحصیل در هلند و تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری بیشتر اقامت (Work Permit) مد نظر می باشد. برای این منظور کارفرما باید قبل از استخدام شما برای دریافت اقامت (TWV) شما در کشور هلند درخواست بدهد. این درخواست در سازمان بیمه کارمندان هلند با نام (UWV) ثبت می شود و بررسی آن در حدود ۵ هفته طول می کشد. برای استخدام افراد خارجی با مهارت و تخصص بالا نیازی به طی شدن این مرحله نیست. در هر صورت برای استخدام در کشور هلند شما نیاز به دریافت اجازه کار خواهید داشت و در صورتی که قبل از دریافت مجوز شروع به کار کنید نه تنها کارفرمایی که شما را استخدام کرده است توسط دولت جریمه خواهد شد بلکه شما نیز اقامت خود در کشور هلند را از دست می دهید.

کار ضمن تحصیل در هلند

کار در هلند

همان طور که اشاره شد نرخ بیکاری در هلند پایین می باشد. نرخ بیکاری یکی از شاخص های اقتصادی است که وضعیت بازار کار در یک کشور را نمایش می دهد. هر چه میزان این نرخ پایین تر باشد به این معنی است که فرصت های شغلی در آن کشور بیشتر بوده و نیروی کار آن کشور شانس بالاتری برای یافتن شغل مناسب خواهند داشت. میانگین جهانی نرخ بیکاری در جهان در سال ۲۰۲۰ بر اساس آمار ارائه شده ۱۸۲ کشور برابر با ۷,۰۶ درصد بوده است. نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور هلند را طی سال های گذشته نمایش می دهد.

کار ضمن تحصیل در هلند

علاوه بر نرخ بیکاری، میزان تولید ناخالص داخلی و نرخ تورم نیز از دیگر شاخص های اقتصادی مهمی می باشند که می توانند وضعیت اقتصادی و بازار کار یک کشور را به خوبی نمایش بدهند. بر اساس داده های بانک جهانی ارزش تولید ناخالص داخلی در هلند در سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۰۷ میلیارد دلار بوده است. نرخ تورم در هلند در سال ۲۰۱۹ برابر با ۲,۶۷ درصد بوده است. همچنین میانگین نرخ تورم در سال ۲۰۲۰ در هلند برابر با ۰,۵ درصد بوده که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

مشاغل مورد نیاز هلند ۲۰۲۰

افرادی که قصد دارند به کار پس از تحصیل در هلند بپردازند و از این طریق اقامت تحصیلی هلند را به اقامت کاری هلند تبدیل کنند باید در ابتدا از یکی از دانشگاه های هلند پذیرش بگیرند. پس از اتمام دوره تحصیل در هلند در صورتی که فرد بتواند به کار پس از تحصیل در هلند مشغول شود می تواند در این کشور اقامت کاری و قانونی داشته باشد. معمولاً پس از چند سال اقامت کاری در هلند و پرداخت بیمه و مالیات می توان اقامت دائم هلند را دریافت کرد. کار پس از تحصیل در هلند تا حد زیادی به رشته تحصیلی و رزومه شما بستگی خواهد داشت. بنابرین بهتر است فردی که متقاضی کار پس از تحصیل در هلند است بازار کار کشور هلند را در زمینه رشته تحصیلی و تخصصی خود مورد بررسی قرار دهد.

علاوه بر رشته تحصیلی تسلط شما به زبان هلندی نیز می تواند شانس شما را برای پیدا کردن شغل مناسب افزایش دهد. اگر چه امکان کار پس از تحصیل در هلند بدون تسلط به زبان هلندی نیز امکان پذیر است اما داشتن دانش زبان هلندی می تواند امتیاز رزومه شما را تا حد زیادی افزایش دهد و بسیاری از کارفرمایان از این موضوع استقبال می کنند. امکان کار پس از تحصیل در هلند و یافتن شغل مناسب برای دانشجویان رشته های فنی و مهندسی نسبت به سایر رشته ها بالاتر می باشد. البته باز هم یادآور می شود که رزومه تحصیلی و کاری و میزان سطح زبان نیز تاثیر بسیاری زیادی در یافتن شغل مناسب خواهد داشت و به طور کلی افرادی که رزومه قوی تری داشته باشند برای استخدام در اولویت خواهند بود. در جدول زیر برخی از مشاغل و میزان حقوق ماهیانه برای هر یک از آن ها در کشور هلند ارائه شده است.

 

حقوق ماهیانه (یورو)

شغل

3,540 €

حسابدار

7,200 €

مدیر حسابداری

9,560 €

مدیریت مالی

2,970 €

طراح گرافیک

2,640 €

عکاس

5,420 €

مهندس پرواز

3,210 €

مهماندار

8,320 €

خلبان

5,900 €

معمار

1,940 €

مکانیک

8,540 €

مدیر شعبه بانک

3,890 €

معلم زبان

4,360 €

مترجم

6,310 €

مدیر پروژه

2,010 €

پرستار کودک

1,820 €

مربی مهد کودک

4,660 €

مهندس عمران

7,710 €

مهندس ناظر

4,800 €

مهندس برق

3,160 €

آشپز

8,670 €

مدیر هتل

11,300 €

دندانپزشک

9,160 €

دکتر تغذیه

3,670 €

متخصص آزمایشگاه

3,920 €

پرستار

7,200 €

مدیر منابع انسانی

3,710 €

متخصص کامپیوتر

5,410 €

خبرنگار

6,040 €

داروساز

1,980 €

صندوقدار

3,280 €

معلم دبستان

3,900 €

معلم دبیرستان

نحوه کاریابی پس از تحصیل و معرفی مؤسسات کاریابی در هلند

کار پس از تحصیل در هلند نیازمند یافتن شغل مناسب در زمینه رشته تحصیلی و تخصصی شما می باشد. همان طور که گفته شد به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور هلند تحصیل کرده اند پس از اتمام دوره تحصیل فرصت داده می شود تا در این کشور به جست و جوی کار بپردازند. روش های مختلفی برای پیدا کردن شغل در کشور هلند وجود دارد. مؤسسات و ادارات کاریابی، سایت های کاریابی و همچنین قسمت آگهی های کاری در روزنامه های محلی کشور هلند از این جمله هستند. برای مثال می توانید با مراجعه به قسمت آگهی های کاری در روزنامه های محلی کشور هلند به جست و جوی کار مورد نظر خود بپردازید. بسیاری از این روزنامه ها به صورت آنلاین نیز در دسترس شما می باشند.

علاوه بر این می توانید با ثبت نام در سایت های کاریابی و وارد کردن مشخصات خود از جمله میزان تحصیلات، سوابق کاری، سن و... درخواست خود را برای پیدا کردن شغل مناسب در کشور هلند ارائه دهید. این مراکز و مؤسسات کاریابی با توجه به رزومه شما فرصت های شغلی مناسب را به شما پیشنهاد می دهند. پس از این معمولاً یک مصاحبه کاری با کارفرما و یا شرکتی که از آن پیشنهاد کاری دریافت کرده اید خواهید داشت. عضویت در برخی از این شرکت های کاریابی ممکن است هزینه به همراه داشته باشد. اگر مایل هستید در زمینه کار پس از تحصیل در هلند و سایر کشورها اطلاعات کامل و جامعی بدست آورید و با نحوه و شرایط اخذ ویزای کار و همچنین کاریابی در بسیاری از کشورها آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم محصول فوق العاده گام به گام تا کار در خارج از کشور را تهیه نمایید. این محصول اطلاعات بسیار جامع و کاملی را در مورد روش های مهاجرت کاری به بسیاری از کشورها در اختیار شما قرار می دهد.

کار پس از تحصیل در هلند

همچنین مفتخریم بگوییم که موسسه مشاوره ای MIE دارای مجوز کاریابی در خارج از کشور می باشد و پروسه یافتن کار در بسیاری از کشورهای خارجی را تحت پوشش قرار می دهد. شما می توانید از طریق تماس با مشاوران و کارشناسان ما در این موسسه شرایط خود را برای یافتن کار پس از تحصیل در هلند و بسیاری از کشورهای دیگر مورد بررسی قرار بدهید. در جدول زیر برخی از سایت های معروف کاریابی در کشور هلند ارائه شده است.

 

https://www.monsterboard.nl

1

https://www.uitzendbureau.nl

2

https://www.vacatures.nl

3

https://www.monsterboard.nl

4

https://www.nationalevacaturebank.nl

5

https://undutchables.nl

6

کار پس از تحصیل در هلند و وضعیت اقامت و تابعیت از طریق کار پس از تحصیل در هلند

کار پس از تحصیل در هلند می تواند به اخذ اقامت دائم هلند و همچنین دریافت تابعیت هلند و اخذ پاسپورت هلند منجر شود. برای این منظور فرد باید پس از به پایان رسیدن دوره تحصیل در هلند با یافتن شغل مناسب به کار در هلند مشغول شود. در این صورت می تواند اقامت تحصیلی در هلند را به اقامت کاری در هلند تبدیل کرده و به اقامت قانونی خود در این کشور ادامه دهد. معمولاً پس از ۵ سال اقامت قانونی در هلند و پرداخت بیمه و مالیات می توان اقامت دائم این کشور را دریافت کرد. پس از دریافت اقامت دائم نیز می توان برای دریافت تابعیت و پاسپورت هلند درخواست داد. پروسه دریافت تابعیت هلند معمولاً بین ۱ تا ۳ سال طول می کشد. برای دریافت تابعیت هلند شما باید از دانش کافی از زبان رسمی این کشور برخوردار بوده و نیز دارای عدم سو پیشینه کیفری باشید.

در صورت دریافت قامت هلند خانواده شما نیز اقامت هلند را دریافت می کنند. منظور از خانواده همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شما می باشند. فرزندان شما در صورت دریافت اقامت هلند می توانند از مزایای زندگی در این کشور بهره مند شده و به صورت رایگان در مدارس و دانشگاه های هلند به تحصیل بپردازند. همسر شما نیز در صورت دریافت اقامت هلند می تواند پس از دریافت اجازه کار هلند به کار در هلند مشغول شود. در طول دوره تحصیل در هلند همسر فرد دانشجو می تواند در صورت دریافت اجازه کار و یافتن شغل مناسب مشغول به کار در هلند شود. مقدار ساعات کاری مجاز برای همسر دانشجو به همانند فرد دانشجو می باشد. پیشنهاد می شود علاوه بر بررسی شرایط کار پس از تحصیل در هلند شرایط سایر کشورهای اروپایی نظیر آلمان، اتریش و انگلستان را نیز برای دریافت ویزای کار و اقامت از طریق کار مورد بررسی قرار بدهید. این مقاله توسط موسسه مشاوره ای MIE تهیه و گردآوری شده، هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام و غیرقانونی می باشد.


سوالات متداول راجع به کار پس از تحصیل در هلند

✅ دانشجو تا چه مدت پس از تحصیل می تواند به جستجوی کار در هلند بپردازد؟

دانشجو پس از پایان تحصیلات خود به مدت یک سال فرصت جستجوی کار در هلند را دارد.

✅ چگونه می توان اقامت کاری پس از تحصیل در هلند را دریافت کرد؟

در وهله نخست بایستی پیشنهاد کاری از کارفرما در هلند دریافت کرده و پس از عقد قرارداد، برای تبدیل ویزای تحصیلی به کاری اقدام کرد.

✅ شرایط بازار کار در هلند چگونه است؟

نرخ بیکاری و تورم در کشور هلند پایین است؛ بنابراین نیاز به نیروی کار در این کشور وجود دارد.

✅ دریافت اقامت و تابعیت هلند پس از چند سال کار امکان پذیر است؟

با 5 سال کار پس از تحصیل و پرداخت مالیات می توان اقامت دائم هلند را دریافت کرد. پروسه دریافت تابعیت نیز بین 1 تا 3 سال به طول می انجامد.


_____________کار پس از تحصیل در هلند و سخن پایانی____________

کار پس از تحصیل در هلند، اقامت کار پس از تحصیل هلند، شرایط کار پس از تحصیل در هلند، نحوه کاریابی در هلند و کار پس از تحصیل در هلند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. پیشنهاد می کنیم علاوه بر بررسی شرایط کار پس از تحصیل در هلند از شرایط اخذ اقامت، تابعیت و دریافت پاسپورت سایر کشورها نیز آگاه شوید. با توجه به وجود فرصت های شغلی مناسب در سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان، اتریش و انگلستان پیشنهاد می شود شرایط اخذ ویزای کار و کار پس از تحصیل در این کشورها را نیز مورد بررسی قرار دهید. شما می توانید از طریق تماس تلفنی رایگان با مشاورین ما در موسسه ملک پور اطلاعات جامع و کاملی را در زمینه کار پس از تحصیل در هلند کسب نمایید. همچنین از راهنمایی کارشناسان ما در زمینه مهاجرت کاری به هلند و کار پس از تحصیل در هلند و سایر کشورهای دنیا بهره مند شوید. در صورت راضی بودن از محتوای این مقاله لطفاً ۵ ستاره برای آن لحاظ بفرمایید. شما می توانید از طریق ثبت نظرات و سوالات خود در پایان این مقاله پاسخ آن را در اسرع وقت دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
شهرام سلطانی
با سلام و خسته نباشید.کار پس از تحصیل در هلند باید چند سال به صورت مداوم باشه تا اقامت دائم برای شخص و خانوادش بیاد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بسته به میزان حقوق و به شرط پرداخت بیمه و مالیات از ۳ تا ۵ سال
مشاوره رایگان