کار ضمن تحصیل در روسیه - حقوق و درامد کار دانشجویی در روسیه

2 نظر

روسیه پهناورترین کشور جهان و یکی از قدرت های جهان در صنعت و کشاورزی و سیاست می باشد. این کشور که وسعت آن از شرق تا غرب می باشد، به دلیل تعداد بسیار بالای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که دارد، همواره تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان را در خود جای می دهد. روسیه از جمله کشورهای اروپایی می باشد که هزینه تحصیل و زندگی در آن نسبتاً مناسب می باشد. علاوه بر این امکان کار ضمن تحصیل در روسیه برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد. این موارد در جذب دانشجوی بین المللی بسیار تاثیرگذار هستند. کار ضمن تحصیل در روسیه برای دانشجویانی که در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشند، میسّر می باشد. در ادامه شرایط کلی و قوانین جامع مشاغل دانشجویی در روسیه به همراه حقوق ودرامد کار دانشجویی در روسیه بررسی می شوند. شما عزیزان می توانید سوالات بیشتر خود را در رابطه با کار ضمن تحصیل در روسیه از طریق برقراری تماس با کارشناسان موسسه ملک پور (MIE) به صورت رایگان مشاوره تلفنی دریافت کنید. همچنین در صورتی که برای تکمیل فرم تماس اقدام نمایید، مشاوره تلفنی رایگان دریافت خواهید کرد.

 • شرایط عمومی کار در روسیه
 • متوسط درآمد در کشور روسیه
 • درآمد کار دانشجویی در روسیه
 • اجازه کار ضمن تحصیل در روسیه
 • هزینه زندگی دانشجویی در روسیه
 • سایت های کاریابی در روسیه
 • سوالات متداول

تماس با ما

 

کار ضمن تحصیل روسیه

شرایط عمومی کار در روسیه

روسیه از جمله کشورهای اروپایی محسوب می شود که به دلایلی از جمله هزینه های زندگی و تحصیل مناسب، تعدد دانشگاه ها و برنامه های درسی و امکان کار ضمن تحصیل در روسیه مقصد مناسبی برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود. بیشتر برنامه های درسی در روسیه به زبان روسی برگزار می گردند. البته برخی از دوره های تحصیلی نیز به زبان انگلیسی برگزار می گردد. دانشجویانی که اجازه اشتغال در کنار تحصیل خود را دارند در روسیه در صورتی که به زبان روسی مسلط باشند، شانس کاریابی بسیار بالاتری را دارند. در این کشور همان طور که در نمودار زیر می بینیم، با سیاست های دولت فعلی روسیه نرخ بیکاری در سال های گذشته رو به کاهش بوده، و این موضوع کمک شایانی به دانشجویان جهت اشتغال در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی می کند.

کار ضمن تحصیل در روسیه

 در روسیه برخی مشاغل تقاضای بیشتری جهت استخدام دارند. مشاغلی مانند مدیران فناوری اطلاعات، مهندسین کامپیوتر و برنامه نویسان، آموزش دهنده گان حرفه ای زبان انگلیسی، پزشکان متخصص و همچنین مهندسین متخصص در زمینه های نفت و گاز بیشتر در معرض استخدام و دریافت پیشنهاد کار در روسیه می باشند.

کار ضمن تحصیل در روسیه

اقامت در روسیه

متوسط درآمد در کشور روسیه

در هر کشوری یک میزان مشخص به عنوان حداقل حقوق یک فرد استخدام شده در نظر گرفته می شود. این میزان در روسیه حدود 18 هزار و پانصد روبل در ماه می باشد. واحد پول کشور روسیه روبل می باشد. این میزان معادل 260 الی 280 دلار آمریکا می باشد. میزان درآمد در کشور روسیه در مشاغل متفاوت از ماهیانه 500 دلار الی حدود ماهیانه 12000 دلار می باشد. در نمودار زیر می بینیم که چگونه در ده سال گذاشته علاوه بر پایین آمدن نرخ بیکاری در روسیه میزان درآمدها نیز بسیار افزایش داشته است. این اطلاعات کمک می کند که دانشجویان به کار ضمن تحصیل در روسیه امیدوار شوند.

 

مشاغل

میزان حقوق و مزایا

مدیریت IT

10.871 دلار

پزشک عمومی

3.134 دلار

مدیریت پروژه

15.700 دلار

کارگردان

25.340 دلار

درآمد کار دانشجویی در روسیه

در بخش قبل سعی شد تا به طور کلی کار در روسیه و میزان درآمد ها در روسیه بررسی شود. در این بخش به میزان درآمد ها در صورت کار ضمن تحصیل در روسیه و همچنین میزان درآمد کار دانشجویی در روسیه پرداخته می شود. دانشجویان بین المللی که به هدف ادامه تحصیل در دانشگاه های روسیه وارد این کشور شده اند، می توانند با استفاده از اجازه کار قانونی که به آن ها داده می شود در این کشور اشتغال داشته باشند. این اشتغال می تواند تا حدود 70 درصد هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش دهد. دانشجویان خارجی معمولاً به ازای هر ساعت کار پاره وقتی که انجام می دهند، حدود 5 الی 7 دلار درآمد کار دانشجویی در روسیه دریافت می کنند. این مقاله توسط کارشناسان موسسه ملک پور گرد آوری و نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از آن از نظر قانونی و شرعی صحیح نمی باشد.

کار ضمن تحصیل در روسیه

کار در روسیه

اجازه کار ضمن تحصیل در روسیه

همان گونه که در بخش های قبل به آن اشاره شد، دانشجویان بین المللی بر اساس قانونی مشخص همانند سایر کشورهای جهان، اجازه کار دانشجویی خواهند داشت. این اجازه کار به منظور آن است که دانشجویان بتوانند مقداری از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. این اجازه کار در مقاطع مختلف متفاوت می باشد. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور میانگین هر دانشجو اجازه دارد تا بیست ساعت در هفته کار کند. در مقطع دکتری علاوه بر این که اکثر برنامه های تحصیلی با حقوق و فاند همراه هستند، اجازه کار دانشجویی تا سی ساعت در هفته نیز وجود دارد. معمولاً هر دانشجو می بایست به زبان روسی مسلط باشد تا بتواند راحت تر کار ضمن تحصیل در روسیه داشته باشد. با توجه به دشواری موجود در این موضوع می تواند به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان یعنی تحصیل در کانادا و یا شرایط تحصیل در هلند نیم نگاهی داشت.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه

همان گونه که بیان شد یکی از اصلی ترین دلایل بسیاری از افراد برای انتخاب روسیه به عنوان مقصدی جهت ادامه تحصیل هزینه های زندگی در روسیه می باشد. هزینه های زندگی در این کشور ماهیانه حدود 300 الی 500 دلار می باشد. کار ضمن تحصیل در روسیه قسمتی از این مخارج را پوشش می دهد. در جدول زیر اطلاعات بیشتری در خصوص هزینه های زندگی در این کشور دریافت خواهید کرد:

 

هزینه های زندگی در روسیه

شرح

هزینه (روبل)

 

شرح

هزینه (روبل)

غذا در رستوران معمولی

500

بلیط یکطرفه (حمل و نقل عمومی)

25

آب معدنی (0.33 لیتر)

32

تاکسی (یک کیلومتر)

14

شیر (یک لیتری)

58.84

گازوئیل (یک لیتر)

44

برنج (یک کیلو)

61

هزینه باشگاه (ماهیانه)

2077

نان سفید (500 گرم)

33.5

هزینه انرژی (آب، برق و...)

6903

تخم مرغ (12 عدد)

73

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

23460

سیب (یک کیلو)

87

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

15564

موز (یک کیلو)

64

خرید آپارتمان در مرکز شهر (متر)

89008

گوجه فرنگی (یک کیلو)

130

خرید آپارتمان در اطراف شهر (متر)

62445

سیب زمینی (یک کیلو)

32.8

اینترنت

482

مک دوتالد

300

سینما

300

کاپوچینو

121

شهریه مهدکودک خصوصی

17044

کار ضمن تحصیل در روسیه

هزینه زندگی در روسیه

کاریابی در روسیه

به منظور کار ضمن تحصیل در روسیه و یا اشتغال پس از فارغ التحصیلی در این کشور، شخص نیاز به پیشنهاد کاری دارد. جهت دریافت پیشنهاد کاری و متقاعد ساختن کارفرمای مورد نظر ارائه رزومه علمی و شغلی مناسب و قوی بسیار مهم می باشد. بنابراین نحوه نگارش و چیدمان رزومه بسیار موضوع اساسی می باشد. در این فرایند سایت ها و مؤسسات کاریابی نقش بسیار کلیدی و اساسی را دارند. از طریق این مؤسسات اشخاص رزومه های خود را به کارفرمایان متفاوت رسانده و درخواست اشتغال خود را اعلام می کنند. در واقع این سایت ها و مؤسسات بین متقاضیان شغل در روسیه و کارفرمایان روسی ارتباط برقرار می کنند. در ادامه تعدادی از سایت های رایج کاریابی در روسیه معرفی گردیده اند:

 • https://www.indeed.com
 • https://www.europelanguagejobs.com
 • https://www.linkedin.com
 • https://www.glassdoor.com
 • https://www.tiptopjob.com

سوالات متداول

✅ آیا دانشجویان دکتری علاوه بر کمک هزینه تحصیلی که دریافت می کنند، اجازه کار دانشجویی در روسیه را نیز دارند؟

بله دانشجویان دکتری اجازه کار دانشجویی تا 30 ساعت در هفته را دارند.

✅ هزینه زندگی در روسیه تقریباً چند دلار در ماه است؟

به طور میانگین حدود 400 دلار آمریکا در ماه می باشد.

✅ آیا کار ضمن تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی مقدور می باشد؟

یکی از معایب تحصیل در روسیه این است که به منظور اشتغال در این کشور باید به زبان روسی آشنایی داشت.

✅ آیا همراه دانشجو در روسیه اجازه کار دارد؟

همراه دانشجو به طور کلی اجازه کار را ندارد.


_____________سخن پایانی در زمینه کار ضمن تحصیل در روسیه_____________

در بخش های قبل در این مقاله به طور کلی به موضوع کار ضمن تحصیل در روسیه و حقوق ودرامد کار دانشجویی در روسیه پرداخته شد. اشاره شد که به منظور کار ضمن تحصیل در روسیه و یا اشتغال پس از اتمام تحصیلات، در هر دو حالت نیاز به پیشنهاد کاری می باشد. همچنین آشنایی به زبان روسی از الزامات اشتغال در این کشور می باشد. بنابراین تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان و همچنین تحصیل در کشورهایی که اقلبیت شهروندان آن کشورها به زبان انگلیسی آشنایی دارند مانند اتریش و دانمارک به شما عزیزان پیشنهاد می شود. لازم به ذکر است که دانشجویان متاهل اجازه به همراه داشتن همسر و فرزندانشان در کنار خود در روسیه را ندارند. شما عزیزان می توانید اطلاعات مربوط به تحصیل در کشورهای ذکر شده را با جستجو در گوگل، با کلید واژه ملک پور به دست آورید. همچنین در صورتی که سوالات بیشتری در خصوص کار ضمن تحصیل در روسیه دارید می توانید آن ها در قسمت دیدگاه، انتهای همین صفحه مطرح کرده و پاسخ آن ها را دریافت کنید. شما عزیزان می توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان با تجربه موسسه ملک پور از طریق روش های پیشنهاد شده در بخش ارتباط با ما، به صورت رایگان مشاوره تلفنی مهاجرتی دریافت کنید و یا فرم تماس را پر کرده و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید.

امتیاز 4.56 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مینا
سلام. خسته نباشید. برای گرفتن کار ضمن تحصیل در روسیه، رشته تحصیلی فرد هم مهم هست یا خیر؟ مثلا ساعت مجاز کار ضمن تحصیل برای رشته های مختلف متفاوت هست یا عموماً یکسانه؟ مثل رشته های پزشکی. با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز عموماً دانشجو ها اجازه کار پاره وقت دارند و این بر اساس مقطع تحصیلی هست نه نوع رشته البته ممکن است برخی از رشته ها مثل رشته های فنی ماهیت کار عملی زیادی داشته باشند، بطور کلی در مقطع لیسانس هفته ای 10 ساعت در مقطع فوق لیسانس هفته ای 20 ساعت و دکتری 30 ساعت می باشد. موفق باشید.
جباری
سلام ممنون از مقاله خوبتون. خواستم بدونم که برای کار ضمن تحصیل در روسیه حتما باید در محیط دانشگاهی کار داشته باشیم یا در زمینه های مختلف در خارج از دانشگاه هم میتونیم کار کنیم؟ و اینکه آیا می تونیم در برخی موارد به صورت آزاد برای خودمون کار کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز دانشجویان که به صورت سلف فاند تحصیل می کنند، می توانند در هر زمینه ای و در خارج از دانشگاه تحصیل کنند. ولی در مقطع دکتری افردی که به صورت فول فاند تحصیل می کنند، اجازه کار ندارند و حقوق دریافت می کنند. سپاس
مشاوره رایگان