کار ضمن تحصیل در دانمارک

3 نظر

کار ضمن تحصیل در دانمارک، دستمزد کار دانشجویی در دانمارک و هزینه های تحصیل و زندگی در کشور دانمارک در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. کشور دانمارک یکی از کشورهایی می باشد که دانشجویانی که در دانشگاه های این کشور به تحصیل می پردازند از امتیاز کار و تحصیل همزمان در دانمارک برخوردار می گردند. این مزیت باعث گردیده است که هر سال توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی به این کشور معطوف گردد. دانمارک در اکثر صنایع در رده بهترین های جهان قرار دارد و در زمینه فناوری بسیار پیشرفته می باشد، لذا با دادن مجوز کار ضمن تحصیل در دانمارک، امکان جذب نیروهای کاری ماهر و متخصص را برای کشور خود فراهم می نماید. مشاغل دانشجویی به عنوان راهی عالی برای ورود به شرکت و حرفه مورد علاقه دانشجو تلقی می گردند و اگر دانشجوی استخدام شده نشان دهد که دارای کارایی لازم در آن شرکت می باشد، شانس خود را برای استخدام تمام وقت در آن شرکت پس از فارغ التحصیلی بالا می برد. متقاضیان کار ضمن تحصیل در دانمارک در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در این زمینه می توانند با مشاوران و کارشناسان موسسه ملک پور (MIE) تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل کرده و از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردند.

مباحثی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد:

  • شرایط کار ضمن تحصیل در دانمارک
  • میزان درآمد کار دانشجویی در دانمارک
  • سطح زبان مورد نیاز برای کار ضمن تحصیل در دانمارک
  • لیست مشاغل مورد نیاز کشور دانمارک
  • نحوه شغل یابی و مشاغل موجود جهت کار دانشجویی در دانمارک
  • قوانین کار ضمن تحصیل در دانمارک
  • بازار کار و نرخ بیکاری در کشور دانمارک
  • هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک
  • سوالات متداول

تماس با ما

کار ضمن تحصیل در دانمارک

شرایط کار ضمن تحصیل در دانمارک

دانشجویان بسیاری در دانشگاه های مختلف کشور دانمارک مشغول به تحصیل هستند که بیشتر آن ها با توجه به دلایلی خاص از نظر کاهش هزینه های تحصیل و زندگی و یا قدرتمند نمودن رزومه کاری خود، اقدام به انجام کار ضمن تحصیل در دانمارک می نمایند. دانشجویان جویای کار، مجاز به انجام کارهای پاره وقت بوده و اکثراً این امکان برای دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فراهم می باشد. میزان دستمزد پرداختی برای مشاغل دانشجویی اندک است و مقدار ساعات کاری مجاز برای دانشجویان 10 الی 20 ساعت کار در هفته است که این شرایط باز با توجه به ملیت دانشجو متفاوت است، به عنوان مثال شهروندان قسمت های شمال اروپا، سوئیس، اتحادیه اروپا و یا مناطق اقتصادی اروپا فاقد محدودیت ساعات کاری در کشور دانمارک می باشند. در صورتی که دانشجویان با توجه به مهارت ها و تخصص خود شغل دانشجویی را انتخاب نمایند، این شغل می تواند به عنوان راهی برای ورود دانشجویان به شرکت های معتبر موجود در کشور دانمارک باشد و در نهایت پس از فارغ التحصیلی منجر به استخدام تمام وقت دانشجو گردد. این مقاله توسط موسسه ملک پور به نگارش در آمده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعاً و قانوناً حرام است. متقاضیان کار ضمن تحصیل در دانمارک باید بدانند که یکی از شرایط کار دانشجویی دانستن زبان دانمارکی است و بدون آشنایی با این زبان انجام کار دانشجویی مشکل است. دانشجویانی که از اتباع و یا شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می باشند، برای انجام کار دانشجویی نیازی به مجوز ندارند، اما افرادی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نیستند برای انجام کار دانشجویی باید مجوز اشتغال دریافت نمایند. لازم به ذکر است که ویزای دانشجویی در واقع خود مجوز کار دانشجویی است و فرد با دریافت ویزای تحصیلی نیازی به دریافت مجوز کار ندارد.

میزان درآمد کار دانشجویی در دانمارک

از آنجایی که کشور دانمارک با کمبود نیروی کاری ماهر و متخصص در بسیاری از مشاغل و حرفه ها مواجه است، این کشور به صورت سالانه اقدام به تامین نیروی کاری از کشورهای دیگر و یا از میان دانشجویان می نماید. میزان مبلغ پرداختی به عنوان دستمزد و حقوق برای مشاغل مختلف تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و افراد مشغول به کار در این کشور بالاترین میزان دستمزد را دریافت می کنند؛ اما میزان درآمد کار دانشجویی در دانمارک چندان بالا نمی باشد با این وجود در برخی از مناطق، امکان دریافت مبلغ بالاتری به عنوان حقوق برای متقاضیان کار ضمن تحصیل در دانمارک وجود دارد. حقوق کار دانشجویی در دانمارک به ازای هر ساعت کاری مبلغی معادل 8 الی 10 یورو است که این مبلغ در مجموع تا حدودی مقداری از هزینه تحصیل و زندگی آن ها در کشور دانمارک در طول یک سال را پوشش می دهد. اما همانگونه که ذکر گردید گاهی مواقع این مبلغ دستمزد کار دانشجویی در دانمارک ممکن است از منطقه ای به منطقه دیگر در این کشور متفاوت باشد.

سطح زبان مورد نیاز برای کار ضمن تحصیل در دانمارک

تمامی دانشجویان در هنگام مهاجرت به کشور دیگر به منظور ادامه تحصیل با دغدغه آشنایی با شرایط زندگی و تحصیل و همچنین برقرای ارتباط با مردمان آن کشور مواجه می باشند. یکی از مواردی که در هنگام مهاجرت به کشور دیگر باید مورد توجه قرار گیرد امکان انجام کار و یا فعالیت در آن کشور است. کار ضمن تحصیل در دانمارک ممکن است مزایای زیادی به همراه داشته باشد که یکی از آن ها برقرای ارتباط با افراد جامعه و پذیرفته شدن توسط آن ها است. دانشجویان زمانی که تحصیل خود را آغاز می نمایند در واقع با رسوم و فرهنگ های جدیدی در زندگی خود روبرو می گردند. یکی از موارد لازم و ضروری برای متقاضیان کار ضمن تحصیل در دانمارک آگاهی و داشن مهارت در تکلم به زبان دانمارکی است، در واقع یکی از شرایط اساسی کار دانشجویی تسلط به زبان دانمارکی است. لازم به ذکر است که برخی از مشاغل نیز نظیر کار در رستوران ها و یا کافه ها وجود دارند که داشتن مهارت در زبان انگلیسی نیز شرایط کار در آنها را فراهم می نماید.

انتخاب دفتر مهاجرتی

لیست مشاغل مورد نیاز کشور دانمارک

یکی از مواردی که متقاضیان کار ضمن تحصیل در دانمارک باید به آن توجه نمایند، بررسی مشاغل مورد نیاز در کشور دانمارک است. کشور دانمارک علاوه بر برخورداری از نظام آموزشی پیشرفته، دارای کمبود نیروی کار به ویژه در زمینه های پزشکی، مدیریتی و مهندسی می باشد و شرایط مناسبی را برای فارغ التحصیلان دانشگاه های دانمارک به ویژه در رشته های یاد شده فراهم کرده است. به طور عمومی، کار در دانمارک نیاز به دریافت پیشنهاد کاری از این کشور دارد و به دلیل سختی این روش، بهترین راه برای حضور در دانمارک و کاریابی در این کشور، مهاجرت از طریق تحصیل در دانمارک می باشد. به ویژه تحصیل در رشته هایی که با کمبود نیروی متخصص در بازار کار دانمارک همراه است. لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک شامل موارد زیر می شود:

پرستاری، مهندسی محیط زیست، مدیریت، شهرسازی، برنامه نویسی، پزشکی، مهندسی IT، مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و الکترونیک، دندانپزشکی و بازاریابی.

اشتغال به کار دانشجویی در دانمارک، در مشاغل منعطفی مانند مشاغل خدماتی و پذیرایی و مهمانداری امکان پذیر است؛ اما در صورتی که بتوان به کار دانشجویی مرتبط با رشته تحصیلی خود پرداخت، قطعاً مهارت ها و دانش عملی فرد پیرامون رشته تحصیلی خود نیز افزایش یافته و تجربه وی در ورود به بازار کار را بالا می برد.

نحوه شغل یابی و مشاغل موجود جهت کار دانشجویی در دانمارک

متقاضیان کار ضمن تحصیل در دانمارک در ابتدا باید نشان دهنده که انجام کار دانشجویی هیچ گونه اختلالی در دروس دانشگاهی آن ها ایجاد نمی نماید و این امر مستلزم پاس نمودن تمامی دروس ترم قبل است. راه های مختلفی برای یافتن کار دانشجویی در کشور دانمارک وجود دارد که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرند. یکی از از راه ها جهت یافت کار دانشجویی مراجعه به دفتر خدمات دانشجویی در دانشگاه های محل تحصیل است، این دفاتر در ابتدا شرایط دانشجو را جهت کار در بخشهای مختلف دانشگاه مورد بررسی قرار می دهند و سپس امکان تحصیل و کار همزمان در دانمارک را برای متقاضی بوجود می آورند. همچنین وب سایت های کاریابی بسیاری در کشور دانمارک وجود دارند که شخص با مراجعه به آن ها شخصاً می تواند برای یافتن کار بر اساس مهارت ها و تخصص خود اقدام نماید. بسیاری از دانشجویان به منظور قدرتمند نمودن رزومه کاری خود به انجام کارهایی می پردازند که حالت کارآموزی دارند، این دسته از کارها از بهترین مشاغل پاره وقت برای دانشجویان محسوب می گردند، هر چند این مشاغل دستمزد کمتری را بابت کار به دانشجو پرداخت می کنند. از جمله مشاغلی که دانشجویان در حین تحصیل در دانمارک می توانند مشغول به کار گردند عبارتند از کار در کافه ها، هتل ها و یا رستوران ها، همچنین دانشجویان می توانند در قسمت آشپزخانه به کار مشغول گردند. یکی دیگر از مشاغل محبوب بین دانشجویان در کشور دانمارک، توزیع روزنامه در بین دانشجویان است. البته لازم به ذکر است که هرچه مهارت شما در زمنیه شغلی بیشتر و میزان تسلط شما به زبان دانمارکی بیشتر باشد امکان یافتن شغل ایده آل در شرکت های معتبر دانمارک بیشتر است. پیشنهاد می گردد محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور به تدریس استاد ملک پور را تهیه و مشاهده نمایید تا با اطلاعات کامل در خصوص کاریابی در خارج از کشور تصمیم گیری نمایید.

محصول گام به گام کاریابی موسسه mie

قوانین کار ضمن تحصیل در دانمارک

تمامی کشورهای پذیرنده دانشجوی بین المللی در زمینه کار دانشجویی دارای قوانین مختص به خود می باشند که تمامی متقاضیان کار دانشجویی موظف به پیروی از آن ها هستند، کشور دانمارک نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. یکی از قوانینی که دانشجویان قبل از مشغول شدن به کار دانشجویی باید به آن توجه داشته باشند این است که برای اشتغال، ارائه کد بیمه ضروری است و حتماً دانشجو باید بیمه باشد. ساعات کاری مجاز برای کار دانشجویی در دانمارک برای مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته و مقطع فوق لیسانس و دکترا 20 ساعت در هفته است، و دانشجو مجاز به کار بیش از مقدار ساعات تعیین شده در هفته نیست و در صورت تخلف از این مورد، اداره مهاجرت می تواند اجازه اقامت دانشجو را باطل نموده و یا از تمدید آن جلوگیری نماید و یا حتی ممکن است دانشجو و کارفرما با حکم زندان مواجه گردند. در صورتی که سن دانشجو کمتر از 18 سال بوده و متقاضی کار ضمن تحصیل در دانمارک باشد، در صورتی مجاز به کار است که دارای پیشنهاد کاری و یا قرارداد کتبی از جانب کارفرما باشد، همچنین کارفرما باید به اداره مهاجرت دانمارک مراجعه نموده و در آنجا تایید نماید که دانشجو تمامی قوانین مرتبط با محیط کار را رعایت می کند.

کار ضمن تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

بازار کار و نرخ بیکاری در کشور دانمارک

 

دانمارک که یکی از اعضای اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است، کشوری ثروتمند با جمعیت اندک و مسن است، لذا افراد جوان در زمینه کاریابی در این کشور با شانس بالایی مواجه هستند. همانگونه که قبلاً اشاره نمودیم کشور دانمارک هر سال لیستی را ارئه می نمایند که در آن مشاغل دارای کمبود نیروی ماهر و متخصص در آن ها را ذکر نموده است. این کشور از آنجایی که با کمبود نیروی انسانی مواجه می باشد، در زمینه فرایند صدور ویزای کاری چندان سخت گیری نمی نماید. متقاضیان کار و یا متقاضیان کار ضمن تحصیل در دانمارک قبل از انجام هر کاری بهتر است که درخصوص بازار کار دانمارک و یا مشاغلی که در آن ها با کمبود نیرو مواجه است، اطلاعات کافی کسب نمایند. نرخ بیکاری در کشور دانمارک در طی سال های اخیربا سیر نزولی رو به رو بوده است و حدوداً برابر با 3. 7 درصد است، این مورد بدین معنی است که به ازای هر صد نفر، 4 نفر فاقد کار در کشور دانمارک هستند. در نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور دانمارک طی ده سال اخیر را مشاهده می نماییم:

کار ضمن تحصیل در دانمارک

کار ضمن تحصیل در دانمارک

کار در دانمارک

هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک

بررسی هزینه های زندگی و تحصیل در دانمارک برای دانشجویانی که جهت ادامه تحصیل قصد مهاجرت به این کشور را دارند، دارای اهمیت است. کشور دانمارک که یکی از کشورهای توسعه یافته در جهان است، دارای رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی سطح بالایی است و در کل کشور ارزانی در میان کشورهای اروپایی از نظر هزینه زندگی نمی باشد. این کشور توانسته است در زمینه آموزش، بهداشت و دموکراسی به رتبه بالایی در جهان دست پیدا نماید. هزینه های زندگی در این کشور با توجه به شهر و محل زندگی متفاوت است و هزینه زندگی در شهرهای بزرگتر بیشتر است. میانگین هزینه زندگی برای یک دانشجو معادل 600 تا 800 یورو در ماه است که این هزینه شامل خوراک، حمل و نقل، بیمه، مسکن و غیره می گردد.

در جدول زیر که توسط موسسه ملک پور در جهت راهنمایی و افزایش آگاهی شما نسبت به زندگی دانشجویی تهیه شده است، هزینه های زندگی دانشجویی به صورت ساده و مختصر عنوان شده است:

 

هزینه ها

مبلغ به یورو

آب

هر لیتر 2.15

شیر

هر لیتر 1.8

نان

2.15

برنج

هر کیلو 1.80

تخم مرغ

هر 12 عدد 3.3

پنیر محلی

هر کیلو 9.95

گوشت سفید

هر کیلو 7.87

گوشت قرمز

هر کیلو 12.6

سیب

هر کیلو 2.41

موز

هر کیلو 2.27

گوجه

هر کیلو 2.74

بلیط یک طرفه مترو

2.95

اینترنت ماهیانه پر سرعت

31.53

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کوپنهاگ

ماهیانه 900

آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر کوپنهاگ

ماهیانه 700

بنزین

هر لیتر 1.42

کار ضمن تحصیل در دانمارک

هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک

هزینه تحصیل در دانمارک نیز با توجه به رشته تحصیلی و همچنین دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد. در صورتی که دانشجویان به زبان دانمارکی تسلط داشته باشند، می توانند از تحصیلات رایگان بهره مند گردند؛ اما در کل هزینه تحصیل در دانمارک حدوداً بین 6 تا 12 هزار یورو در سال است. از جمله روش های تأمین هزینه تحصیل در دانمارک و پرداخت هزینه زندگی دانشجویی، دریافت بورسیه تحصیلی دانمارک می باشد. هزینه زندگی در دانمارک را می توان در بخش های مختلفی به صورت مفصل مورد بررسی قرار داد. برای این امر کافیست که به لینک زیر مراجعه کرده و مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

کار ضمن تحصیل در دانمارک

زندگی در دانمارک


سوالات متداول

✔️ دانشجویان در دانمارک چند ساعت در هفته مجاز به انجام کار دانشجویی هستند؟

دانشجویان مجاز به انجام 10 الی 20 ساعت کار مجاز در هفته هستند.

✔️ دستمزد کار دانشجویی در کشور دانمارک چقدر است؟

دستمزد کار دانشجویی 8 الی 10 یورو به ازای هر ساعت است.

✔️ نرخ بیکاری در کشور دانمارک چقدر است؟

نرخ بیکاری در کشور دانمارک 3. 7 درصد است.

✔️ آیا برای انجام کار دانشجویی در دانمارک نیاز به تسلط به زبان دانمارکی وجود دارد؟

بله یکی از شرایط ضروری جهت کار دانشجویی تسلط به زبان دانمارکی است.


_____________ سخن پایانی_____________

کار ضمن تحصیل در دانمارک، قوانین کار ضمن تحصیل در دانمارک ونحوه شغل یابی در دانمارک در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همانگونه که ذکر نمودیم امکان تحصیل و کار همزمان در دانمارک برای دانشجویان بین المللی فراهم می باشد. دانشجویان بین المللی مجاز به 10 الی 20 ساعت کار پاره وقت در هفته بوده و میزان دستمزد آن ها به ازای هر ساعت کاری 8 الی 10 یورو است، که این مبلغ بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی آن ها را پوشش می دهد. کار ضمن تحصیل در دانمارک دارای قوانین و شرایطی است که در این مقاله ذکر گردید. متقاضیان باید توجه داشته باشند که انجام این کار نیازمند داشتن اطلاعات کافی در این زمینه است، لذا جهت دریافت هرگونه اطلاعات می توانند با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایند و یا با تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان آن ها بهره مند گردند و یا سوالات خود را در قسمت انتهایی مقاله مطرح نمایند تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

امتیاز 5 از 5 ( 10 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
فراهانی
سلام. خسته نباشید. میزان ساعت مجاز کار ضمن تحصیل در دانمارک در مقطع دکتری هم مانند کارشناسی ارشد هست یا میتوانیم با تدریس در دانشگاه، کار دانشجویی داشته باشیم و حقوق بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله در مقطع دکتری هم شما اجازه کاره پاره وقت خواهید داشت.
سپند
سلام وقت بخیر ایا بعد از تحصیل در دانمارک امکان تبدیل به ویزا کاری وجود دارد و چقدر زمان داریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله این امکان وجود دارد که یک سال اقامت پس از تحصیل داشته باشید و بعد از کاریابی اقامت کاری دریافت نمایید.
کریمی
سلام و وقت بخیر. ممنون از اطلاعات خیلی خوبتون/ سوال من این هست که اگر من با همسرم برای کشور دانمارک از طریق تحصیل اقدام کنیم آیا همسرم اجازه کار دارند؟ با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. متشکریم از محبت شما دوست عزیز. بله، همسر شما پس از ورود به دانمارک اجازه کار خواهنند داشت.
مشاوره رایگان