هزینه تحصیل در فنلاند - هزینه زندگی دانشجویی 2024

12 نظر

یکی از دغدغه های اصلی برای مهاجرت تحصیلی هزینه تحصیل است. هزینه های تحصیل در فنلاند به نسبت دیگر کشور های پیشرفته بسیار پایین است و جزو کشور های ارزان برای تحصیل محسوب میشود. هزینه تحصیل در فنلاند به زبان انگلیسی 10000 یورو است و تحصیل به زبان فلاندی تقریبا رایگان می باشد. علاوه بر هزینه تحصیل می توان به هزینه هایی مانند خوابگاه دانشجویی یا مسکن، بیمه دانشجویی و هزینه های مربوط به حمل و نقل هم اشاره کرد که این هزینه ها هم سالانه حدود 10 تا 12 هزار یورو میباشد. در مقاله هزینه تحصیل در فنلاند که توسط مشاوران موسسه ملک پور نگارش شده شما می توانید با موسسه تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل نمایید تا مشاورین برای مشاوره تلفنی رایگان در خصوص هزینه تحصیل در فنلاند با شما تماس حاصل نمایند.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در فنلاند


 

تحصیل در فنلاند در 30 ثانیه

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

هزینه های تحصیل و زندگی در فنلاند

شرایط عمومی تحصیل در فنلاند

فنلاند بدون شک یکی از برترین مقاصد تحصیل در اروپا و جهان می باشد و دارای برترین نظام آموزشی در جهان می باشد. مدارس، مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه های این کشور بسیار مدرن و به روز می باشند و امکانات تحصیلی در این کشور از بالاترین سطح فناوری برخوردار است. کشور فنلاند در شمال اروپا واقع شده است و دارای دو زبان رسمی فنلاندی و سوئدی می باشد؛ این کشور با توجه به نظام آموزشی قوی خود، دومین کشور اتحادیه اروپا از لحاظ تسلط مردم آن به زبان انگلیسی است. در آخرین آمار اعلام شده، تمامی افراد زیر 35 سال در این کشور به زبان انگلیسی آشنایی بسیار مناسبی دارند. کشور فنلاند جزو کشورهاییست که به آموزش و یاد گیری در تمامی سنین اعتقاد دارند و تمامی سنین در این کشور قادر به تحصیل می باشند. این دیدگاه در سیستم آموزشی و حکومت کشور فنلاند باعث شده است که افراد در سنین مختلف از خارج از این کشور نیز برای ادامه تحصیل و زندگی به این کشور مهاجرت نمایند. ضمن اینکه در طول دوره تحصیلی، زبان فنلاندی به صورت رایگان به دانشجویان آموزش داده می شود و در صورت تسلط کافی و انتخاب این زبان برای ادامه تحصیل، نیاز به پرداخت هزینه تحصیل در فنلاند نمی باشد.

در رنکینگ برترین کشورهای جهان از لحاظ کیفیت زندگی، کشور فنلاند همواره و در اکثر آمارها جزو 10 کشور برتر می باشد و در آخرین آمار در سال 2020 در وب سایت usnews، در رتبه نهم جهان قرار گرفته است. در لیست ارائه شده توسط این وب سایت، کشورهای کانادا، دانمارک و سوئد در رتبه های اول تا سوم قرار گرفته اند. یکی از نکات جالب در خصوص تحصیل در فنلاند این است که نیمی از زمان تحصیل شما در این کشور که منجر به اخذ مدرک دانشگاهی می شود، به عنوان سال هایی محسوب می شود که برای رسیدن به اقامت دائم و پاسپورت این کشور نیاز است. پایتخت و بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور، شهر هلسینکی می باشد که در جنوبی ترین بخش این کشور قرار دارد. در ادامه این مقاله، به بررسی جزئیاتی نظیر هزینه تحصیل در فنلاند در مقاطع گوناگون، شرایط سنی تحصیل در فنلاند، امکان تحصیل در فنلاند بدون مدرک زبان و... می پردازیم.

ویدئو موسسه MIE در مورد شرایط خاص برای تحصیل و کار در شادترین کشور جهان


هزینه تحصیل در دانشگاه های فنلاند

تحصیل در دانشگاه های فنلاند به غیر از دانشجویان عضو اتحادیه اروپا برای دیگر افراد همراه با هزینه و شهریه می باشد. تحصیل به زبان انگلیسی و فنلاندی هر کدام ارقام هزینه تحصیل در فنلاند متفاوتی خواهند داشت. افراد تنها در صورت بهره مندی از مزایای بورسیه تحصیلی می توانند از پرداخت شهریه در دانشگاه های فنلاند معاف شوند، در غیر این صورت باید هزینه تحصیل در دانشگاه های فنلاند را با توجه به مقطع، دانشگاه و پارامترهای دیگر بپردازند. در ادامه جزئیات شهریه تحصیلی دانشگاه های برتر و صاحب نام فنلاند را در جدول زیر ملاحظه خواهید نمود:

نام دانشگاه

میزان شهریه (یورو)

دانشگاه تامپره

10000

دانشگاه اولو

12000

دانشگاه هلسینکی

13000

دانشگاه آلتو

15000

واسا

10000

فنلاند شرقی

8600 تا 16000

لاپرنتا

14000

دانشگاه تورکو

12500

دانشگاه ییواسکیلا

14000

هزینه تحصیل در رشته های مختلف در فنلاند

برای مشخص کردن هزینه تحصیل در فنلاند باید از پارامترهای مختلفی عبور کرد. هر دانشگاه نسبت به دوره و رشته های آموزشی میزان هزینه ها را تنظیم کرده است. طبیعی است که بعضی از رشته های دانشگاه های این کشور شهریه بالاتری را نسبت به دیگر رشته ها اخذ نمایند که به دلیل محبوبیت، نوع آموزش و هر چیزعامل دیگری ممکن است باشد.

برای مثال هزینه تحصیل پزشکی در فنلاند و هزینه تحصیل دندانپزشکی در فنلاند با توجه به محبوبیت و تقاضای بالا برای ورود به این رشته ها، آموزش متفاوت و... رقم بالایی را برای آموزش دانشجویان تنظیم کرده است. با توجه به اینکه پرداخت شهریه یکی از مهم ترین پارامترهای ورود به دانشگاه های فنلاند می باشد پس افراد باید اطلاعات دقیقی را پیرامون این موضوع اخذ کرده و تصمیم گیری درست را برای تحصیل در دانشگاه های فنلاند لحاظ کنند. جدول زیر مبالغ هزینه تحصیل در رشته های مختلف فنلاند را نشان می دهد.

رشته تحصیلی

شهریه(یورو)

علوم مهندسی (برق، کامپیوتر، الکترونیک و...)

12000

مدیریت

15000

حقوق

10000

هنر

5000

پزشکی

10000-25000

دندانپزشکی

18000

هزینه زندگی دانشجویی در فنلاند

تحصیل در کشور فنلاند یکی از هدف‌ های پرتکرار متقاضیان مهاجرت تحصیلی در سراسر دنیا می باشد. دانشگاه های معتبر و صاحب نامی در این کشور وجود دارد که رشته های پرطرفدار و مختلف تحصیلی را ارائه می دهند. متقاضیانی که تصمیم به تحصیل و زندگی در این کشور می گیرند، برای موفقیت باید همه شرایط را مورد بررسی قرار دهند تا در زمان ورود به این کشور دچار دغدغه ها و معضلاتی متعدد نشوند.

قبل از هر چیزی باید گفت که برآورد هزینه تحصیل و هزینه های زندگی دانشجویی در فنلاند  تا حدودی بستگی به نوع زندگی، شرایط و خلقیات هر فرد دارد که اگر بخواهیم حداقل‌هایی را در این باره در نظر بگیریم برای رسیدن به عددی که نشان دهد آیا افراد توانایی پرداخت هزینه های زندگی در فنلاند به عنوان دانشجو دارند یا نه، بهتر است که به هزینه تحصیل در فنلاند برای خدمات و مواردی که به طور طبیعی یک دانشجو برای زندگی در کشوری مانند فنلاند به آن نیاز دارد، بپردازیم:

هزینه اسکان

آپارتمان: 400-800

خوابگاه دانشجویی: 250 -350

غذا (ماهیانه)

200 -250 یورو

حمل و نقل (ماهیانه)

35-50

هزینه های فرعی (ماهیانه)

200-300

کتاب و لوازم التحریر (ماهیانه)

100-200

هزینه آب، برق، تلفن، گاز (ماهیانه)

100

هزینه بیمه درمانی

100-300 یورو

هزینه خوابگاه در فنلاند

از آنجایی که خدمات خوابگاهی و اسکان دانشجویان در کشور فنلاند بسیار متنوع است و در مناطق مختلف این کشور با امکانات متفاوتی اتاق ها، آپارتمان ها و سوئیت هایی در قالب خوابگاه دانشجویی به افراد تعلق می گیرد، باید انتظار عدد و رقم های متفاوت در رابطه با هزینه خوابگاه در فنلاند داشت. افرادی که اتاق های مجردی و یک نفره را در آپارتمان های دانشجویی انتخاب می کنند، ماهیانه عددی بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ یورو می بایست پرداخت نمایند. هزینه تحصیل در فنلاند بخش زندگی برای اجاره یک آپارتمان مبله یک خوابه در مرکز شهر حدود ۴۰۰ الی ۸۰۰ یورو به صورت ماهیانه می باشد. اجاره آپارتمان در خارج از شهر فنلاند با هزینه حدود۴۰۰ یورو در ماه همراه است. این امکان برای دانشجویان وجود دارد تا با شریک شدن با چند نفر دیگر از دانشجویان، اجاره آپارتمان و هزینه اسکان خود را به حداقل برسانند.

هزینه بیمه دانشجویی در فنلاند

متقاضیان تحصیل در فنلاند برای اینکه مجوز اقامت فنلاند تحصیلی در این کشور را به دست آورند تا بتوانند وارد دانشگاه های کشور مربوطه شوند، نیاز به استفاده از بیمه درمانی دارند که این بیمه برای آنها هزینه تحصیل در فنلاند را در پی خواهد داشت. مدت زمان تحصیل افراد مشخص می کند که بیمه آنها تا چه سقفی باید باشد. برای مثال اشخاصی که به مدت دو سال در این کشور به تحصیل می پردازند، بیمه انتخابی آنها باید تا سقف ۱۲۰۰۰۰ یورو از مخارج آنان را پوشش دهد.

افرادی که دارای کارت درمانی اروپا هستند، دیگر نیاز به بهره مندی از بیمه درمانی کشور فنلاند نخواهند داشت. فراموش نکنید که دانشجویان بین المللی تنها در صورتی می توانند در دانشگاه های کشور فنلاند به تحصیل بپردازند که از قبل، بیمه درمانی خود را به دست آورده باشند. مبلغی که متقاضیان باید برای هزینه بیمه دانشجویی در فنلاند در ماه کنار بگذارند ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو می باشد.

شرایط و هزینه های تحصیل مدارس در فنلاند

هزینه های تحصیل و زندگی در مقاطع مدارس، در این زیر عنوان مورد بررسی قرار می گیرد. مدارس در تمامی مقاطع در کشور فنلاند رایگان است و هیچ هزینه ای برای تحصیل در مدارس از خانواده های دارای اقامت در این کشور دریافت نمی گردد. تحصیل در این کشور برای افراد زیر ۱۸ سال، از سن 6 سالگی آغاز می گردد. آموزش در مقطع ابتدایی در این کشور بر اساس مفاهیم یادگیری بوسیله بازی های طراحی شده انجام می گیرد. اگر خانواده ای تمایل داشته باشد که فرزند ایشان قبل از سن ۶ سالگی آموزش را شروع نماید، سیستم آموزش در فنلاند سیستم ویژه آموزشی و مراقبت مخصوص کودکان زیر ۶ سال طراحی نموده است و همچنین برای والدینی که شاغل هستند، مراکزی برای نگهداری و مراقبت از کودکان تدارک دیده شده است. به صورت کلی تحصیل در مدارس فنلاند به دو دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود. آموزش در مقطع ابتدایی از شش سالگی شروع می شود و تا سن هفده سالگی ادامه می یابد و سپس نوجوانان وارد دوره سه ساله متوسطه می گردند و تا سن 19 سالگی مشغول به تحصیل در این دوره می باشند. در پایان این دوره، امتحان نهایی برای ورود به دوره های تحصیلات عالیه برگزار می شود. نکته حائز اهمیت این است که تحصیلات در دوره متوسطه در کشور فنلاند اجباری نمی باش؛د ولی بیش از 90 درصد از دانش آموزان، دوره سه ساله متوسطه را می گذرانند. در فنلاند نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها مدارس بین المللی وجود دارند که شرایط خاصی را ارائه می دهند. این مدارس ممکن است خصوصی و یا دولتی باشند. این مدارس، آموزش بین المللی را در یک محیط بین المللی ارائه می نمایند و دانش آموزان از سرتاسر جهان و همچنین شهروندان فنلاند در این مدارس شرکت می کنند. در برنامه های درسی این مدارس، برخی آزمون بین المللی Baccalaureate (IB) یا آزمون های بین المللی کمبریج تدریس و برگزار می شوند و بسیاری از آنها از برنامه های درسی ملی کشور دیگری به غیر از فنلاند پیروی می نمایند؛ اما برخی از آنها برنامه درسی ملی فنلاند را دنبال می کنند. در جدول زیر، لیست برترین مدارس بین المللی قرار گرفته است که برخی از آنها دارای شهریه و برخی دیگر مدارس دولتی رایگان می باشند. به صورت میانگین، هزینه تحصیل در فنلاند و شهریه مدارس بین المللی در کشور فنلاند 12-18 هزار یورو می باشد؛ البته میزان شهریه در مدارس بسیار متنوع است.

 

ردیف نام مدرسه زبان اولیه تدریس
1 The International School of Helsinki English
2 Kielo International School English
3 Kulosaari Elementary and Secondary Schools English-Finnish and English
4 Maunula Elementary and Secondary Schools English
5 Ressu Comprehensive School English
6 L'école Française Jules Verne French
7 Lycée Franco-Finlandais d'Helsinki French
8 The Deutsche Schule German
9 The Finnish-Russian School Russian
10 Espoo International School English

شرایط و هزینه تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی در این زیرعنوان مورد بررسی قرار می گیرد. تحصیل در مقطع لیسانس در کشور فنلاند اجباری نبوده و افراد می توانند پس از گذراندن دوره ابتدایی (9 ساله) وارد بازار کار شوند. تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در فنلاند تا سال 2018 کاملاً رایگان یا با هزینه بسیار جزئی بوده است در چند سال گذشته دانشگاه های فنلاند برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا هزینه تحصیل مشخص نموده است؛ اما تحصیل برای شهروندان فنلاند و شهروندان اتحادیه اروپا و افرادی که در اروپا اقامت دارند کاملاً رایگان می باشد. این مقاله توسط تیم پژوهشی موسسه ملک پور تهیه شده است و هرگونه کپی برداری از مطالب این مقاله بدون اجازه و ذکر منبع، شرعاً و قانوناً حرام می باشد. دوره های لیسانس در این کشور معمولاً 3 الی 4 ساله می باشد. برای اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور نیاز است که امتحان ورودی مربوط به دانشگاه مورد نظر را قبول شوید. این امتحان معمولاً شامل دروس ریاضی، زبان، هوش، فیزیک و شیمی در حد دبیرستان می باشد. در برخی از رشته ها علاوه بر امتحان کتبی، امتحان شفاهی به صورت مصاحبه یا بحث گروهی به زبان انگلیسی برگزار می گردد. معمولاً اکثر دانشگاه های این کشور مدرک زبان نیاز ندارند و با آزمون اخذ شده و مصاحبه انجام شده، در خصوص سطح زبان فرد تصمیم گیری می نمایند. در اکثر موارد سطح زبان مد نظر در دانشگاه های این کشور، پایین تر از نمره های آیلتس 6- 6.5 می باشد. بنابراین امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مقطع لیسانس فراهم است.

آزمون دانشگاه ها در مقطع لیسانس در اکثر دانشگاه های کشور فنلاند در داخل آن کشور یا در داخل کشورهای اطراف ایران مانند روسیه برگزار می گردند. در سال های اخیر بعضی از دانشگاه های این کشور، آزمون ورودی را به صورت آنلاین و تحت نظارت انجام می دهند که شرایط بسیار مناسب تری را برای برگزاری امتحان ورودی و ورود به دانشگاه های کشور فنلاند فراهم نموده است. هزینه های تحصیل در کشور فنلاند برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا در حدود 8 الی 10 هزار یورو با توجه به دانشگاه و مقطع مورد نظر می تواند متغیر باشد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور فنلاند نیاز به ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (12 سال تحصیل در مدارس) است.

شرایط و هزینه تحصیل ارشد در فنلاند

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور فنلاند در اکثر رشته ها نیاز به امتحان ورودی دارد. این امتحان در اکثر موارد در کشور فنلاند برگزار می گردد و نیاز است برای اخذ پذیرش وارد خاک این کشور شوند و امتحان ورودی دانشگاه مورد نظر خود را انجام دهند. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردد و برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا مستلزم هزینه است. اگر تحصیل به زبان رسمی این کشور، یعنی فنلاندی یا سوئدی انجام گیرد؛ تحصیل رایگان خواهد بود. دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند باید حتماً مدرک لیسانس داشته باشند و این مقطع معمولاً 2 ساله است. شایان ذکر است شهروندان اتحادیه اروپا و افرادی که اقامت در فنلاند دارند، هزینه ای برای گذراندن این دوره ندارند. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه و دریافت نامه قبولی افراد خارج از اتحادیه اروپا باید برای دریافت ویزا اقدام نمایند. به صورت میانگین هزینه تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی ارشد د بین 8 الی 10 هزار یورو در سال متغیر است. در اکثر دانشگاه های فنلاند مدرک زبان مورد نیاز نیست و سطح زبان شما در آزمون ورودی تست خواهد شد. توصیه می شود حداقل در حد B2 یا C1 به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

شرایط و هزینه تحصیل در فنلاند در مقطع دکتری

در خصوص تحصیل در مقطع دکتری و بررسی هزینه تحصیل و زندگی در فنلاند، اصلی ترین نکته ای که متقاضیان باید در نظر بگیرند این است که در مقطع دکتری معمولاً فرد حقوق دریافت می کند و در هنگام درخواست ویزا می تواند از فاند دریافتی خود به عنوان بخشی از تمکن مالی خود نام برده و مدارک آن را ضمیمه ویزا نماید. اصلی ترین نکته در اخذ پذیرش برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری، یافتن و تأیید سوپروایزر (superviser) می باشد. فرد متقاضی باید با داشتن رزومه خوب، سطح زبان مناسب و داشتن مقاله، شروع به مکاتبه با اساتید فیلد رشته خود نماید و بتواند استاد راهنمای خود را مجاب نماید که در راستای فعالیت ایشان می تواند مفید باشد تا استاد راهنما تاییدیه را به دانشگاه ارسال نماید و دانشگاه نامه پذیرش را برای فرد ارسال نماید. در اکثر دانشگاه های این کشور، نمره زبان آیلتس خاصی برای پذیرش اشاره نشده است؛ ولی بهتر است در حدود C1 و یا آیلتس حدود 6.5- 7 آشنایی با زبان انگلیسی داشته باشید تا مشکلی در مکاتبات و مصاحبه با اساتید نداشته باشید. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند برای تمامی متقاضیان بدون در نظرگیری پاسپورت آنها رایگان می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی و داندانپزشکی در فنلاند

دانشجویان رشته پزشکی در فنلاند اولین هزینه ایی که قبل از شروع تحصیل باید پرداخت کنند، هزینه مربوط به گذراندن دوره های پایه است که شامل 10 درس می بباشد و هر درس 75 یورو هزینه دارد که در مجموع باید 750 یورو برای گذراندن دوره های دروس پایه پرداخت کنید. هزینه تحصیل پزشکی در فنلاند برای دانشجویانی که در اتحادیه اروپا زندگی می کنند رایگان است اما دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی باید شهریه پرداخت کنند.

شهریه سالانه برای تحصیل پزشکی در فنلاند به طور متوسط حدود 13000 هزار یورو میباشد و برای تحصیل دندانپزشکی در فنلاند از 8000 الی 16000 هزار یورو در سال بسته به انتخاب نوع دانشگاه متفاوت است.

بورسیه های تحصیلی در فنلاند

بورسیه های تحصیلی مختلفی در کشور فنلاند ارائه می گردد که اکثر آنها در مقطع دکتری می باشد و در بسیاری از موارد تنها برای شهروندان این کشور قابل دسترس هستند. بورسیه های تحصیلی دیگری وجود دارند که برای تمامی دانشجویان قابل دسترس می باشد و با توجه به هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد. یکی از اصلی ترین بورسیه فنلاند، بورسیه مربوط به سطح زبان فنلاندی می باشد. دانشجویان اگر بتوانند نشان دهند که سطح زبان فنلاندی را در حد A2 می دانند معمولاً می توانند در حدود 30 درصد روی شهریه و اگر بتوانند نشان دهند که سطح B1 زبان فنلادی رسیده اند می توانند تا 70 درصد روی شهریه خود تخفیف دریافت نمایند. نوعی دیگر از بورسیه های تحصیلی مربوط به تعداد واحدهای گذرانده طی یک سال و معدل فرد می باشد. در این بورسیه تحصیلی دانشجویان می توانند با احراز شرایط و گذراندن 55 واحد در سال تا 45 درصد از شهریه خود را تخفیف بگیرند.

شایان ذکر است که بورسیه های ذکر شده در دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد و هزینه تحصیل در فنلاند را در سال های مختلف را تامین نماید. بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق تر و به روز، وارد سایت دانشگاه مورد نظر خود شوید و بخش اسکولارشیپ ها را مطالعه فرمایید. شایان ذکر است که بورسیه های خاصی در کشور فنلاند وجود دارد که فقط به شهروندان کشورهای خاص ارائه می گردد. در جدول زیر، برخی از بورسیه های تحصیلی در فنلاند نمایش داده شده است.

 

ردیف نام بورسیه توضیحات
1 بورسیه تحصیلی EDUFI این بورسیه مختص مقطع دکتری می باشد و مطالعات سطح کارشناسی ارشد یا مطالعات تحقیقاتی پس از دوره دکترا در این بورسیه پشتیبانی نمی گردند. این دوره بورسیه تحصیلی بین ۳ تا ۱۲ ماه می تواند متفاوت باشد. کمک هزینه ارزش ۱۵۰۰ یورو که برای پوشش هزینه های زندگی در فنلاند به صورت ماهانه برای متقاضی واحد در نظرگرفته می شود.
2 بورسیه تحصیل به زبان فنلاندی در فوق لیسانس این بورسیه مربوط به مقطع فوق لیسانس می باشد که در برخی دانشگاه ها کل هزینه های تحصیل فرد را شامل می شود.
3

بورسیه دولتی فنلاند (مقطع دکتری)

ورسیه تحصیلی فنلاند در مقطع دکتری بر اساس توافق های فرهنگی بین کشور فنلاند و برخی دیگر کشورها نظیر استرالیا، چین، کوبا، مصر، اسرائیل، ژاپن، مکزیک، مغولستان، نامیبیا، پرو، کره، ترکیه و امریکا تعلق می گیرد. این نوع بورسیه تحصیلی فنلاند بین ۳ تا ۹ ماه به طول می انجامد.

هزینه های زندگی در فنلاند

برای درک بهتر شرایط هزینه تحصیل در فنلاند و مقایسه بهتر آن با دیگر کشورها از جمله نروژ و هلند و اتریش و غیره، بررسی هزینه های زندگی در این کشور ضروری می باشد. در این زیرعنوان به بررسی هزینه های زندگی در فنلاند خواهیم پرداخت. میانگین هزینه های زندگی برای یک خانواده چهار نفره در فنلاند در حدود 3867 یورو می باشد. میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در فنلاند به صورت میانگین در این کشور 2091 یورو در ماه می باشد. مبالغ ذکر شده به عنوان میانگین هزینه های این کشور ارائه شده است؛ اما دانشجویان خارج از شهر هلسینکی و با رعایت شرایط دانشجویی می توانند با حدود 700-1000 یورو زندگی کنند. در جدول زیر، برخی از اصلی ترین هزینه های زندگی و اجاره ملک نمایش داده شده است.

 

ردیف شرح قیمت به یورو
1 یک وعده غذا در رستوران معمولی 12
2 یک وعده غذای کومبو در مک دونالد 8
3 1 لیتر شیر 0.93
4 1 کیلو گرم برنج 2.05
5 12 عدد تخم مرغ 2.01
6 1 کیلو سیب زمینی 0.93
7 1 کیلوگرم فیله مرغ 9.60

 

هزینه های اجاره مسکن در فنلاند به صورت میانگین در جدول زیر نمایش داده شده است.

 

ردیف شرح قیمت به یورو
1 آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 767
2 آپارتمان 1 خوابه در حومه شهر 596
3 آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1322
4 آپارتمان سه خوابه در حومه 991

درآمد و شرایط کار حین تحصیل در فنلاند

در بررسی شرایط هزینه تحصیل در فنلاند این نکته بسیار حائز اهمیت است که کشور فنلاند و به خصوص هلسینکی پایتخت این کشور، جزو کشورها و شهرهای نسبتاً گران در اتحادیه اروپا محسوب می شوند و در لیست گران ترین شهر های اروپا، کشور فنلاند در رتبه هفتم اروپا قرار دارد. در این لیست، کشورهای ایسلند، سوئیس و نروژ در رتبه های اول قرار دارند. یکی از ارکان اصلی در مهاجرت تحصیلی به هر کشوری، ساعات اجازه کار پاره وقت است که به دانشجو داده می شود. در کشور فنلاند دانشجو در حین تحصیل و در زمان غیرتعطیل دانشگاه ها می تواند هفته ای 25 ساعت کار پاره وقت انجام دهد. این ساعت کار ارائه شده در فنلاند تقریباً از تمامی کشورهای اروپایی که معمولاً 20 ساعت اجازه کار به دانشجو می دهند بیشتر است. میانگین هزینه های یک زندگی دانشجویی در کشور فنلاند در شهرهای به غیر از پایتخت در حدود 800 یورو می باشد. این مبلغ در شهر هلسینکی برای یک زندگی دانشجویی برای یک نفر در حدود 1100 یورو می باشد (اعداد ذکر شده حداقل های زندگی دانشجویی می باشد).

دانشگاه های برتر فنلاند و رنکینگ آنها

در بررسی کلیات هزینه تحصیل در فنلاند، اطلاع از برترین دانشگاه های این کشور و رتبه جهانی آنها با توجه به شرایط آزمون ورودی و هزینه های آنها بسیار پراهمیت است. همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره گردید، نظام آموزشی فنلاند بر اساس بسیاری از آمارها، برترین نظام آموزشی در جهان می باشد و امکانات بسیار مدرن و فوق العاده ای در نظام آموزشی این کشور مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در کشور فنلاند، کتاب ها و مقالات بسیاری را در خصوص شرایط و متد های تحصیل چاپ نموده و به عنوان الگوی توسط دیگر کشور ها مورد استفاده قرار می گیرند. این کشور دارای بیش از 35 دانشگاه و موسسه آموزش عالی می باشد و 7 عدد از دانشگاه های این کشور در رتبه زیر 500 در جهان قرار دارند. در جدول زیر 10 دانشگاه برتر کشور فنلاند و رتبه جهانی آنها نمایش داده شده است.

 

ردیف

نام دانشگاه

رتبه جهانی

1

University of Helsinki

102

2

Aalto University

137

3

University of Turku

267

4

University of Jyväskylä

357

5

Tampere University of Technology

380

6

University of Eastern Finland

461-470

7

University of Oulu

411-420

8

Lappeenranta University of Technology

501-550

9

Abo Akademi University

501-550

10

University of Tampere

550-600

 

موقعیت کار پس از تحصیل در کشور فنلاند

نرخ بیکاری فنلاند

از مهمترین نکات در خصوص تحصیل در هر فنلاند، شرایط کار پس از تحصیل در فنلاند می باشد و موقعیت های کار پس از تحصیل در فنلاند، پس از تحصیل در دانشگاه های فنلاند در رشته هایی که منجر به مدرک می گردد، یک سال به فارغ التحصیل اجازه داده می شود تا در این کشور بماند و به دنبال کار بگردد. برخی از رشته ها مانند کامپیوتر می توانند در صورت تمایل اقامت خود را با ثبت شرکت و کار به عنوان خوداشتغالی ادامه دهند. رشته های مکانیک و مهندسی ساخت و ساز نیز دارای گارانتی کار در فنلاند می باشند و بازار کار فنلاند با کمبود نیروی متخصص در این زمینه ها روبروست. فارغ التحصیلان با اخذ شغل و اخذ پیشنهاد شغلی می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و هزینه تحصیل در فنلاند را تامین می کند گفتنی است پس از حدود 4 سال کار به اقامت دائم برسند. نکته جالب در خصوص فنلاند این است که نیمی از تایم تحصیل دانشجو به عنوان اقامت کاری وی محسوب می گردد. کشور فنلاند به صورت کلی دارای نرخ بیکاری مناسبی بوده و در سال 2019 برابر با 6.59 درصد بوده است. در نمودار روبرو تغییرات نرخ بیکاری فنلاند در 10 ساله گذشته نمایش داده شده است.


سوالات متداول

✔️ هزینه های تحصیل و زندگی در فنلاند چقدر است؟

هزینه های زندگی در فنلاند برای یک نفر دانشجو در حدود 700-1200 یورو در ماه می باشد و هزینه های دانشگاه برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا در حدود 5-18 هزار یورو می باشد.

✔️ دانشجو چند ساعت اجازه کار در هفته دارد؟

دانشجو در هفته 25 ساعت اجازه کار پاره وقت خواهد داشت.

✔️ آیا همراه فرد دانشجو می تواند اجازه کار اخذ نماید؟

در فنلاند همراه می تواند اجازه کار تمام وقت دریافت کند.

✔️ هزینه های زندگی در فنلاند برای یک دانشجو چقدر است ؟

هزینه های تحصیل در فنلاند یک دانشجو با توجه به شهر و سبک زندگی فرد می تواند متفاوت باشد؛ ولی یک دانشجو می تواند در اکثر موارد با حدود 700-1200 یورو هزینه های ماهانه خود را تأمین نماید.


 سخن پایانی

در این مقاله تلاش گردید که به کلیات هزینه تحصیل در فنلاند از جمله شهریه دانشگاه و بورسیه تحصیلی پرداخته شود و همچنین سعی گردید که تمامی نکات اصلی در خصوص مخارج زندگی و کلیات شرایط تحصیلی در این کشور مورد بررسی قرار گیرد. به صورت کلی فنلاند برترین نظام آموزشی در جهان و بالاترین رنک پاسپورت در دنیا را دارد و تحصیل در این کشور دارای هزینه های نسبتاً مناسبی می باشد. هزینه های تحصیل به صورت میانگین در حدود 5-18 هزار یور می تواند متغیر باشد و یک دانشجو می تواند با حدود 700-1200 یورو هزینه های ماهانه زندگی خویش را تامین نماید. همچنین در این کشور همراه فرد دانشجو اجازه کار فول تایم دارد و خود دانشجو می توان 25 ساعت در هفته به صورت پاره وقت کار نماید. موسسه ملک پور طی 15 سال سابقه فعالیت خود در زمینه انواع روش های مهاجرت و سرمایه گذاری اکثر کشور های جهان می تواند شما را در خصوص تحصیل در کشورهای مختلف از جمله هزینه تحصیل در فنلاند، شهریه دانشگاه و بورسیه راهنمایی نماید. اگر در حین مطالعه این مقاله برای شما عزیزان سوال یا نکته مبهمی به وجود آمد می توانید در بخش "ثبت پرسش" در انتهای مقاله آن را مطرح نمایید تا مشاورین موسسه در اسرع وقت به آنها پاسخ دهند. برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص بررسی هزینه تحصیل در فنلاند و انواع شرایط مهاجرت برای خود و خانواده می توانید با شماره تلفن های موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و یا فرم تماس را در وب سایت این موسسه تکمیل نمایید تا مشاورین کار آزموده این موسسه شما را در رسیدن به اهدافتان راهنمایی نمایند.

امتیاز 5 از 5 ( 15 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
ازاده مرودشت
عرض ادب امکان گرفتن پذیرش تحصیلی برای فرزند 9 ساله من وجود داره؟ آیا به واسطه تحصیل فرزندم در این کشور میشه که من و پدرشون هم به همراهشون بریم و کسب و کاری راه اندازی کنیم در این کشور؟ ممنون از پاسخگوییتون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باید شرایط عمومی شما بصورت دقیق بررسی شود. اما مد نظر داشته باشید برای تحصیل فرزند زیر 18 سال در کشور فنلاند شما باید قیم داشته باشید و به واسطه تحصیل فرزند به پدر و مادر همزمان ویزای گاردین یا همراه نمی دهند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
ارین مرادی
با سلام و خسته نباشی. من 27 سالمه و دیپلم هستم. تمایل به مهاجرت دارم. ایا امکان این وجود داره با توجه به اینکه گپ تحصیل دارم بتونم برای مهاجرت اقدام کنم. فکر میکنم فقط تحصیلی بتونم اقدام کنم ولی گپ تحصیلیه زیادی دارم. زبانم در حد متوسط هست ولی مدرک ندارم. نزدیک به 600 تومن میتونم هزینه کنم برای کل تحصیل. جایی رو پیشنهاد میدین؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما بطور کلی با توجه به رزومه ای که می فرمایید کشورهایی مثل فنلاند و اتریش نیاز به مدرک زبان ندارند و با مدرک دیپلم هم می توانید اقدام نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
ایرج حسن زاده
سلام با ۴۱ سال سن امکان پذیرش و ویزای تحصیلی برای فوق لیسانس مدیریت در فنلاندیا سوئدوجود داره؟ بنده لیسانس و ارشد مدیریت دارم و سال ۸۶ فارغ التحصیل شده ام و از اون موقع ۱۳ سال سابقه کار رسمی بیمه و بانکی دارم. ضمنا مدرک تافل ۱۱۰ویک مقاله علمی پژوهشی در سال ۸۶ازپایان نامه دارم و از نظر مالی مشکلی برای پرداخت شهریه ندارم.با این شرایط و با توجه به سنم به نظر شما شانسی وجود داره و اپلای کردن منطقیه یا باید بی خیال بشم؟ با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای سوئد می توانید اقدام فرمایید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما مشاوره رایگان داشته باشید تا اطلاعات کامل و دقیقی را بدست آورید.
شایان حسن زاده
سلام ممنون از مقاله خوبتون در مورد هزینه های زندگی و تحصیل در فنلاند سوال داشتم. آیا با سن 37 سال می توانم برای تحصیل در فنلاند اقدام کنم؟ آیا همسرم می تواند به همراه بنده بیاید و کار کند؟ بسیار سپاسگزارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای یک خانواده دو نفره ماهانه حدود 1000 تا 1500 یورو هزینه های خورد و خوراک و مسکن می باشد البته باز هم بستگی به شرایط دارد .بله از طریق تحصیلی می توانید اقدام نمایید و همسر شما به شما ملحق می شود و اجازه کار خواهند داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر می توانید با موسسه تماس فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
فاطمه
سلام برای اینکه بتونیم تحصیل رایگان داشته باشیم کجا میشه زبان فنلاندی رو اموزش ببینیم ؟ توی محصولات زبان تون اموزشش رو دارید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام دوست عزیز موسسه در حال حاضر اموزش زبان فنلاندی ارائه نمی دهد. شما می توانید در فنلاند این زبان را اموزش ببینید.
الهام
بعد از چند سال کار کردن درفنلاند می‌توان پاسپورت گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز معمولا پس از ۸ تا ۱۰ سال.
بهار سلیمانی
سلام وقت بخیر خدا قوت با دارایی حدودا ۲۰ هزار دلار می تونم برای تحصیل فنلاند اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز اگر بتوانید داراییتان را به ۳۰ هزار دلار برسانید مطمعن تر می توانید اقدام نمایید.
رضا شهسواری
درود. سپاس از اطلاعاتی که دادید. ممنون میشم بفرمایید از نظر شما کار پاره وقت تا چه میزان از هزینه های یک دانشجو رو برطرف خواهد کرد. سپاس
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد
حیدری
سلام برای زندگی در فنلاند آیا از طریق دوره ی تحصیل آیا سالهایی که درس میخونیم رو هم جزو پروسه اقامت و پاسپورت محاسبه میکنند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز
ساینا
سلام وقت بخیر من ۲۹ سالمه ایا تحصیل مهندسی کامپیوتر در فنلاند محدودیت سنی دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام خیر دوست عزیز محدودیت سنی وجود ندارد.
مشاوره رایگان