هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

30 آذر 1401 5 نظر

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

برای دانشجویانی که تمایل به تحصیل در بلاروس دارند، بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که با بررسی و تطبیق این هزینه ها یا بودجه اختصاص داده شده برای مهاجرت می توان تصمیم درستی اتخاد کرد. ما نیز برای یاری رسانی به شما عزیزان، تحقیقاتی در این زمینه انجام داده و هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس را مورد تحلیل و ارزیابی علمی و آماری قرار داده ایم. بلاروس به لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی در رده کشورهای ارزان به حساب می آید و طبیعتاً از نظر امکانات با کشورهایی همچون اتریش، انگلستان، کانادا، دانمارک، هلند و... تفاوت های بسیاری در ساختار آموزشی و امکانات خواهد داشت. شما بزرگواران با مطالعه این نوشتار که به همت مشاورین و کارشناسان کارآمد موسسه ملک پور به نگارش در آمده است، به اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس دست خواهید یافت. ضمناً برای دریافت راهنمایی های لازم و بررسی شرایط خود می توانید با موسسه تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید تا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید. در این نوشتار موضوعات ذیل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است:

 • شرایط عمومی تحصیل در بلاروس
 • هزینه تحصیل در مدارس بلاروس
 • هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در بلاروس
 • هزینه تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد
 • هزینه تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس
 • بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیل در بلاروس
 • درآمد کار دانشجویی در بلاروس
 • هزینه زندگی در بلاروس
 • سوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس
 • جمع بندی هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروسشرایط عمومی تحصیل در بلاروس

تمام افرادی که تمایل به مهاجرت به بلاروس برای ادامه تحصیل دارند بهتر است که ابتدا با شرایط عمومی این کشور آشنا شده و سپس وارد جزئیات شوند؛ چون آشنایی با کلیات می تواند یک دید وسیع تری نسبت به آن کشور به شما داده و کمک بزرگی در تصمیم گیری برای شما باشد. بلاروس را نمی توان جزو کشورهای پیشرو و پیشرفته در اروپا دانست؛ در واقع با کشورهای غرب اروپا همچون آلمان، اتریش، سوئیس، انگلستان و... قابل مقایسه نیست و دانشجویانی که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا را دارند باید در انتخاب خود تجدید نظر نمایند. البته این کشور برای افرادی که نمی خواهند و یا نمی توانند هزینه زیادی برای مهاجرت خود اختصاص دهند می تواند گزینه خوبی باشد؛ زیرا هزینه های تحصیل در این کشور معمولاً در حدود 5,000 دلار و هزینه های زندگی ماهیانه نیز در حدود 600 تا 700 دلار است.

در خصوص تحصیل در این کشور هم باید به این موضوع اشاره کرد که مانند بسیاری از کشورهای دنیا فرزندان باید از سن 6 سالگی وارد مدارس شده و آموزش ببینند و پس از آن بسته به علاقه و توانایی های خود وارد دانشگاه شده و آنجا تحصیل نمایند. زبان پایه برای تحصیل در این کشور روسی می باشد؛ اما امکان تحصیل به انگلیسی برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد که بسته به دوره ای که در آن تحصیل می کنند باید مدرک مشخصی ارائه نمایند. البته این کشور مانند بسیاری دیگر از کشورها به شرایط سنی و گپ تحصیلی حساسیت بالایی ندارد و امکان دریافت ویزا برای افراد با سنین بالاتر نیز وجود دارد. در ادامه به تفصیل اطلاعات مربوط به مقاطع مختلف تحصیلی را خدمت شما ارائه خواهیم نمود. همچنین شما عزیزان می توانید محصول بی نظیر راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت را به تدریس مدیر موسسه ملک پور خریداری نموده و از تمامی روش های مهاجرتی به کشورهای مختلف اطلاع یابید.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

هزینه تحصیل در مدارس بلاروس

اولین موضوعی که در خصوص تحصیل در بلاروس مورد بررسی قرار می دهیم، تحصیل در مدارس این کشور می باشد. تحصیل در مدارس برای کودکان در این کشور از سن 6 سالگی آغاز شده و تا سن 15 سالگی، تحصیل برای دانش آموزان اجباری می باشد. البته امکان یادگیری آموزش های اولیه در دوره های پیش دبستانی نیز برای کودکان وجود دارد. نظام تحصیلی برای دانش آموزان تبعه بلاروس رایگان می باشد و به طور کلی سه نوع مدرسه برای تحصیل دانش آموزان وجود دارد که عبارتند از مدارس دولتی، خصوصی و بین المللی. در این بین دانش آموزان خارجی تنها می توانند در مدارس بین المللی که اغلب شبانه روزی هستند، با پرداخت شهریه و هزینه های دیگر مشغول به تحصیل شوند؛ مگر اینکه اقامت بلاروس را اخذ کرده و یا یک قیم قانونی در این کشور داشته باشند. هزینه های پرداختی برای مدارس مختلف متفاوت می باشد؛ اما می توان گفت که هزینه های تحصیل در برخی مدارس تا حدود 20 هزار دلار می باشد. البته لازم به ذکر است که حتی دانش آموزان مستعد می توانند به صورت رایگان در برخی کشورهای معتبر اروپایی مانند اتریش تحصیل نمایند. در لیست زیر، نام برخی از مدارس بین المللی این کشور را مشاهده می نمایید.

 • QSI International School of Minsk
 • International School of Minsk – IGS
 • HOCK international Belarus
 • International House
 • Interneshnl Khaus

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در بلاروس

تمام دانش آموزانی که از مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده و مدرک دیپلم خود را از این دوره دریافت نموده باشند می توانند برای تحصیل در مقطع لیسانس وارد دانشگاه شوند. دانشجویان با توجه به علاقه و توانمندی های خود می توانند در رشته های متعددی که در این کشور تدریس می شوند تحصیل نمایند. این دوره به صورت معمول 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان بین المللی نیز با داشتن نمره زبان، شرایط تحصیلی مورد قبول و با پرداخت شهریه می توانند در این دانشگاه ها تحصیل نمایند. حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای این دوره IELTS 6 می باشد که البته در برخی موارد، امکان پذیرش با نمره پایین تر و دوره زبان نیز امکان پذیر است. اغلب رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند شهریه ای در حدود 5,000 دلار برای دانشجو در بر خواهند داشت که مقدار دقیق آن نسبت به رشته و دانشگاه متغیر است.

البته دانشجویان این امکان را دارند که به زبان روسی تحصیل نموده و شهریه خود را به کمتر از 1,000 یورو کاهش دهند؛ اما برای این منظور باید به زبان روسی تسلط یابند و برای تحصیل در رشته هایی همچون پزشکی و پیراپزشکی، گذراندن دوره هایی به نام پادفک و دادن امتحان ورودی برای دانشجویان الزامی است. دوره های پادفک عموماً در حدود یک سال به طول می انجامند و دانشجویان ضمن آموزش دروس پایه، به یادگیری زبان روسی مشغول می شوند. هزینه دوره های پادفک و تحصیل دوره های پزشکی و پیراپزشکی نیز سالانه در حدود 5,000 یورو می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

تحصیل پزشکی در بلاروس

هزینه تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که تحصیلات خود در مقطع لیسانس را به پایان رسانده و مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده اند، این فرصت را دارند تا به منظور ادامه تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد، مشغول به تحصیل در بلاروس شوند. دانشجویان بین المللی نیز با داشتن نمرات مناسب، مدرک زبان مورد قبول دانشگاه های این کشور می توانند در این کشور تحصیل نمایند. البته حداقل شرایط این کشور با کشورهایی مانند اتریش، دانمارک، هلند، سوئد و بسیاری از کشورهای درجه یک اروپا تفاوت زیادی ندارد و حتی دانشجویان در کشوری مانند اتریش می توانند بدون مدرک زبان به تحصیل در مقطع فوق لیسانس بپردازند. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع فوق لیسانس در بلاروس معمولاً 2 ساله بوده و برای دانشجویان بین المللی شامل هزینه ای در حدود 5,000 دلار برای شهریه دانشگاه ها می باشد. این دانشجویان باید بتوانند حداقل مدرک زبان IELTS 6.5 را به دانشگاه ارائه نمایند تا پذیرش دریافت نمایند. البته آموزش در دانشگاه های این کشور عمدتاً به زبان روسی است و دانستن زبان روسی برای دانشجویان ضرورت دارد و به این منظور دانشجویان باید دوره های آموزش زبان روسی را سپری نمایند.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس

آخرین مقطع تحصیلی که به بحث و تحلیل آن در کشور بلاروس می پردازیم، مقطع دکتری است که تمام دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده اند می توانند برای پذیرش در آن اقدام نمایند. البته شرط مهمی که برای حضور در دوره برای دانشجویان وجود دارد این است که آنها باید بتوانند یک استاد راهنما (سوپروایزر) در رشته خود پیدا نموده و نظر وی را برای پذیرش جلب نمایند. حال دانشجویان برای متقاعد کردن سوپروایزر برای پذیرش آنها در دانشگاه بایستی رزومه علمی و عملی خوبی به وی ارائه نمایند. از مهم ترین مواردی که ارائه آن ها در این زمینه کارگشا می باشد، مقالات علمی بین المللی، سوابق پژوهشی، مدرک زبان، نمرات تحصیلی خوب، توصیه نامه از اساتید سال های گذشته، انگیزه نامه برای تحصیل در این کشور و... اشاره می باشد. طول دوره دکتری برای رشته های مختلف بین 3 الی 5 سال متغیر است و اغلب دانشگاه ها دانشجویان را با زبان روسی می پذیرند. در این بین تنها برخی دانشگاه ها دانشجویان با مدرک زبان IELTS 7 را پذیرش می نمایند. شهریه تحصیل در این دوره نیز غالباً در حدود 5,000 دلار در سال می باشد. اطلاعات کامل در خصوص تحصیل در بلاروس را می توانید در مقاله زیر مطالعه نمایید.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

تحصیل در بلاروس

بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیل در بلاروس

تاکنون در مبحث هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان، به بررسی مقاطع مختلف تحصیلی در بلاروس، شرایط پذیرش آنها و هزینه های تحصیل در این کشور پرداختیم. پی بردیم که این هزینه ها بسته به رشته تحصیلی دانشجو و دانشگاهی که در آن تحصیل می نماید می تواند تفاوت هایی داشته باشد. حال تسهیلاتی برای برخی دانشجویان مستعد در نظر گرفته شده است تا آنها با پرداخت هزینه کمتر و یا حتی بدون پرداخت هزینه بتوانند برای تحصیل در بلاروس اقدام نمایند. برای این منظور دانشگاه ها، سازمان ها و مؤسساتی وجود دارند که با توجه به شرایط دانشجو، بورسیه اعطا می نمایند و اکثر این بورسیه ها برای مقاطع بالاتر تحصیلی می باشد. هر چند که تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر کم هزینه تر می باشد؛ اما نمی توان از تحصیل ارزان تر چشم پوشی کرد و دریافت بورسیه می تواند برای هر دانشجویی ایده آل و مطلوب باشد. طبق بررسی های انجام شده برخی از بورسیه های متداول در کشور بلاروس را شناسایی نموده و در جدول ذیل خدمت شما سروران گرامی معرفی می نماییم.

 

میزان بورسیه

نام بورسیه

10% از شهریه دانشگاه

National Louis University International Opportunity Scholarship

تا 13,000 یورو

Scholarship for Academics at IUBH University of Applied Sciences – Online

تا 25% از شهریه کل دانشگاه

Kendall College at National Louis University International Opportunity Scholarship

500 تا 1500 دلار

2020 Essay Scholarships for Undergraduate Students

تا 20% از شهریه دانشگاه

Richard E. Morley Industrial Automation Scholarship

2,000 دلار

Writing Contest Scholarship

تمام هزینه های دانشگاه

IELTS Exam Fee Waiver Scholarship

درآمد کار دانشجویی در بلاروس

اغلب دانشجویان تمایل زیادی دارند که در حین تحصیل بتوانند در محیط مشغول به تحصیل شده و ضمن آشنایی بیشتر با مردم، مقداری درآمد کسب نموده و بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند. در واقع مشاغل پاره وقتی وجود دارد که دانشجویان می توانند در ساعات خاصی به آن مشغول شده و با توجه به محدود بودن زمان کار می توانند تمرکز کافی بر درس خود نیز داشته باشند. کپی برداری مطالب و محتوای این نوشتار و نشر آن بدون ذکر منبع، علاوه بر اینکه از نظر شرعی حرام است، مشمول پیگرد قانونی خواهد بود. به طور معمول دانشجویان مقطع لیسانس تا 10 ساعت در هفته و دانشجویان دوره فوق لیسانس و دکتری 20 تا 30 ساعت در هفته اجازه کار در بلاروس را دارند؛ معمولاً این افراد در امور دانشجویی، کتابخانه ها، فروشگاه ها و... مشغول به کار می شوند. درآمدی که این دانشجویان می توانند از کار دانشجویی بدست آورند تا 500 الی 600 دلار در ماه می باشد که قسمت زیادی از هزینه ها را جبران می کند.

هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

کار در بلاروس

هزینه زندگی در بلاروس

تا به اینجای این نوشتار توضیحات مفصلی در خصوص هزینه های تحصیل و نحوه ورود به دانشگاه های بلاروس خدمت شما عزیزان ارائه شد. حال در ادامه مبحث هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس به بخش دوم این موضوع یعنی هزینه های زندگی می پردازیم. در واقع متقاضیانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید برای بودجه بندی صحیح، هزینه های زندگی خود در یک سال را با هزینه های تحصیل و سایر هزینه ها همچون هزینه های وکیل و سفارت جمع نماید تا بتواند مدیریت درستی بر هزینه ها داشته باشد. هرچند هزینه های زندگی افراد نسبت به یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد و سبک زندگی، تفریحات و مواردی دیگر می تواند در هزینه های زندگی تأثیرگذار باشد؛ اما می توان به طور میانگین هزینه های زندگی در بلاروس را در حدود 600-700 دلار تخمین زد. در جدول زیر برخی از هزینه های روزمره و ماهیانه ای که متقاضیان باید در نظر بگیرند ذکر گردیده است:

 

میانگین هزینه های زندگی در بلاروس

شرح

هزینه (دلار)

 

شرح

هزینه (دلار)

غذا در رستوران معمولی

8.36

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

0.29

آب معدنی (0.33 لیتر)

0.47

تاکسی (1 کیلومتر)

0.26

شیر (1 لیتری)

0.70

گازوئیل (1 لیتر)

0.75

برنج (1 کیلو)

1.05

هزینه باشگاه (ماهیانه)

31.90

نان سفید (500 گرم)

0.57

هزینه انرژی (آب، برق و...)

51.68

تخم مرغ (12 عدد)

1.21

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

329.46

سیب (1 کیلو)

1.11

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

224.88

سیب زمینی (1 کیلو)

0.45

اینترنت

12.98

مک دونالد

4.59

سینما

3.80

کاپوچینو

1.59

شهریه مهدکودک خصوصی

453.97

سوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس

✅ آیا دانشجویان بین المللی می توانند در بلاروس به طور رایگان تحصیل کنند؟

خیر؛ این امکان برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد، اما شخص با دانستن زبان روسی می تواند با هزینه ای در حدود 1000 دلار به تحصیل بپردازد.

✅ میانگین هزینه های زندگی در بلاروس چقدر است؟

به صورت میانگین می توان گفت که هزینه های زندگی در این کشور حدود 600 تا 700 دلار در ماه می باشد.

✅ شهریه دانشگاه های بلاروس برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟

شهریه بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی شخص متغیر است، اما معمولاً کمتر از 5000 دلار در سال خواهد بود.

✅ آیا می توان بدون داشتن مدرک زبان برای تحصیل در بلاروس اقدام نمود؟

خیر؛ داشتن مدرک زبان آیلتس برای دانشجویان الزامی است، مگر اینکه دانشجو قصد تحصیل به زبان روسی داشته باشد که برای این منظور بایستی به زبان روسی تسلط داشت.

 

_____________جمع بندی هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس_____________

در این مقاله به بررسی و تحلیل موضوعات مختلفی پیرامون هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس و همچنین ارائه توضیحاتی در مورد مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور پرداختیم. طبق تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیدیم که هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس تا حدود زیادی از بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته نظیر اتریش، دانمارک، سوئد و... کمتر است؛ به طبع کیفیت تحصیل و زندگی نیز به همین میزان پایین تر از کشورهای ذکر شده است. همان طور که اشاره شد حدود هزینه های زندگی در این کشور 600 الی 700 یورو در ماه بوده و هزینه های تحصیل نیز کمتر از 5000 یورو می باشد و افراد در صورتی که بودجه خود را افزایش دهند می توانند به کشورهای بهتری همچون مجارستان، اتریش، فنلاند و بسیاری کشور های دیگر اقدام نمایند. مقاله ای که مطالعه نمودید به کوشش کارشناسان موسسه ملک پور تهیه و تنظیم گردیده است تا به سوالات شما عزیزان در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس پاسخ درستی داده شود. این امکان برای شما فراهم شده است تا در صورت وجود سوالات دیگر، با مشاورین موسسه تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل نمایید و مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید. همچنین می توانید سوالات خود را در ذیل این مقاله در بخش "ثبت پرسش" یادداشت نموده و پاسخ آن را توسط کارشناسان دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 19 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
میثم جاودان
سلام و خسته نباشید. ممنون از مقاله عالی شما که خیلی خوب هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس رو شرح دادید. آیا من با 25 سال سن می تونم برای پزشکی بلاروس اقدام کنم و شانس ویزا شدن دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام وعرض ادب دوست عزیز بلی کشور بلاروس شرط سن خاصی ندارد و اگر افراد با دیپلم تجربی و داشتن شرایط عمومی مناسب می توانند برای دوره پیش پزشکی اقدام نمایند و سپس وارد دانشگاه های پزشکی شوند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
علیرضا کرمی
سلام و ارادت بنده قصد تحصیل پزشکی توی کشور بلاروس رو دارم و موسسه ای بهم گفتن بهترین کشور برای تحصیل بلاروس هست و مورد تائید ایران هم هست ولی با مشاورین محترم شما تماس گرفتم گفتند که بلاروس مورد تائید ایران نیست و خودم هم چک کردم دیدم مورد تائید نیست میتونید کمکم کنید که ایا اصلا ارزش داره اونجا بخونم یا کشورهایی مثل فرانسه و اسپانیا رو انتخاب کنم؟ خیلی گیج شدم اصلا نمیدونم چیکار کنم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه بهتر شما را راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما در مقایسه با بلاروس کشورهایی مثل اسپانیا و فرانسه که جز کشوهای تراز اول دنیا هستند ارزش تحصیل و مهاجرت بیشتری دارند. پیشنهاد می کنم حتما با مشاورتان مشورت نمایید تا بهترین انتخاب را بتوانید داشته باشید. موفق باشید.
سروش ساعی
سلام وقتتون بخیر. من 18 ساله هستم و تمایل دارم در رشته پزشکی با هزینه های مناسب ادامه تحصیل دهم. آیا کشور بلاروس را به عنوان مقصد مناسبی پیش نهاد می دهید؟ چه کزینه های دیگری برای بنده وجود دارد که هزینه های تحصیل مناسب باشد.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه بهتر راهنمایی تان کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم، اما بصورت کلی کشور بلاروس جز کشورهی ارزان و درجه 3 محصوب می شود. اگر تحصیل پزشکی با هزینه های پایین مدنظرتان است کشورهایی مثل فرانسه، اسپانیا، مجارستا و آلمان و اتریش می توانند گزینه های خیلی بهتری باشند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
محمد میرزایی
سلام وقت بخیر با توجه به این که رشته پزشکی اکثر جاها شرط سن داره ایا من با 39 سال سن می تونم در بلاروس پزشکی بخونم؟ برای گذروندن دوره پیش پزشکی ویزا میشم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب تحصیل پزشکی در این کشور محدودیت سنی ندارد ، شما می بایست یک سال ابتدا دوره پادفکت بخونید که زبان روسی هم بهتون اموزش میدن بعدش ازمون هر دانشگاهی رو که بخوایید ثبت نام میکنید و ازمون میدید و به زبان روسی تحصیل میکنید.
احمدرضا ممسنی
سلام وقتتون بخیر برای تحصیل پزشکی بلاروس رو پیشنهاد می کنید؟مدرکش اعتبار داره؟ برای ورود به دانشگاه های پزشکی باید دوره پادفک رو گذروند ؟و این که ایا بلاروس هم محدودیت داره برای ظرفیت پذیرش دانشجوهای پزشکی؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب ما خیلی این کشور رو توصیه نمیکنیم مدرک در کشورهای اروپای غربی و کانادا و امریکا اعتبار نداره، بله باید دوره پادفکت رو گذروند، خیر محدویتی نداره و نرخ بیکاری در بلاروس بالاست. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مشاوره رایگان