هزینه های تحصیل در آلمان

15 اسفند 1401 1 نظر

سالانه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تمایل دارند که برای ادامه تحصیل به آلمان مهاجرت نموده و تحت سیستم آموزشی این کشور آموزش دیده و ضمن کسب علم و دانش، ضمینه ساز زندگی آینده خود شوند. یکی از نکات مهم برای این افراد، بررسی هزینه های تحصیل در آلمان است که برای تصمیم گیری فاکتور مهمی به شمار می رود. همواره هزینه ها دغدغه بسیاری از دانشجویان است و بسیاری از افرادی که کشور آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند، به این دلیل است که می خواهند از سیستم آموزش رایگان این کشور استفاده کرده و سپس در بازار کار عالی آن مشغول به کار شوند. حال این افراد با دانستن هزینه زندگی دانشجویی در آلمان می توانند برآورد صحیحی متناسب با بودجه خود داشته و سپس اقدام به مهاجرت نمایند. شما عزیزان با مطالعه دقیق این مقاله که توسط کارشناسان مجرب موسسه ملک پور تهیه و نگارش شده است می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود در خصوص هزینه های تحصیل در آلمان را بدست آورید. ضمن اینکه در صورت داشتن هر سوال دیگری در این زمینه می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین توانمند موسسه بهره برده و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید. برای این منظور پیشنهاد می شود که با موسسه ملک پور تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید. در این نوشتار موضوعات ذیل مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است:

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه های آلمان

درباره کشور آلمان برای زندگی دانشجویان

آلمان، غول اقتصاد اروپا و یکی از ابرقدرت های تجاری دنیاست که هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل در مدارس و دانشگاه های آن اقدام می نمایند. این کشور را می توان قلب اقتصاد اروپا دانست که وجود صنایع مختلف، تجارت پویا و شرایط زندگی مطلوب، این کشور را به مقصد مهاجرتی بسیاری از افراد تبدیل کرده است. آلمان کشوریست در حوزه شنگن و اتحادیه اروپا که امکان تحصیل رایگان در آن برای بسیاری از افراد وجود دارد و علاوه بر آن شرایط کار نیز برای مهاجران متخصص وجود داشته و می توانند زندگی خوبی را برای خود تشکیل دهند. پس عامل تحصیل رایگان و وجود بستر کار برای دانشجویان می تواند دانشجویان زیادی را برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور ترغیب نماید. این امکان برای دانشجویان وجود دارد که با داشتن مدرک زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی آلمان به صورت رایگان تحصیل نموده و یا در دانشگاه های خصوصی پذیرش شوند. البته دانشگاه هایی نیز وجود دارند که تدریس در آن ها به زبان انگلیسی بوده و نیاز به پرداخت شهریه ندارد که البته تعداد آنها بسیار کم بوده و رقابت در آنها بسیار بالاست. در ادامه، مبحث هزینه تحصیل در آلمان به تفصیل در خصوص هزینه ها و شرایط تمام مقاطع تحصیلی به ارائه مطالب خواهیم پرداخت.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان

شما عزیزان می توانید برای فراگیری زبان آلمانی و انگلیسی از محصولات زبان موسسه که به همت استاد ملک پور و دپارتمان زبان موسسه تهیه شده است استفاده نمایید.

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

آموزش سریع زبان آلمانی

هزینه تحصیل در مدارس آلمان

نظام آموزشی کشور آلمان از کودکی بر مبنای نظم و اصولی درست بنا شده و این کشور بودجه قابل توجهی را برای تحصیل دانش آموزان خود اختصاص می دهد. شرایط تحصیل کودکان از سن 2 سالگی در آلمان فراهم می باشد و خانواده ها می توانند فرزندان خود را به مهدکودک و پیش دبستانی بفرستند تا آموزش های اولیه را ببینند و برای آموزش ابتدایی آماده شوند. دوران تحصیل ابتدایی از سن 6 سالگی آغاز می شود و از این سن خانواده ها می توانند دانش آموزان را در مدارس دولتی، خصوصی و یا بین المللی ثبت نام نموده و آنها را راهی مدرسه کنند. تفاوت عمده این مدارس، در زبان تدریس و هزینه های تحصیل است. دانش آموزان در مدارس دولتی به زبان آلمانی و به صورت رایگان تحصیل می نمایند. برخی خانواده ها با تمکن مالی بالاتر می توانند فرزندان خود را به مدارس خصوصی بفرستند که دارای شهریه بوده و در آن ها تدریس به زبان آلمانی انجام شده و زبان انگلیسی نیز آموزش داده می شود. مدارس بین المللی نیز در آلمان دایر می باشند که اغلب برای دانش آموزانی که قصد تحصیل به زبان آلمانی دارند مناسب می باشد و هزینه بالایی را به خود اختصاص می دهد.

نکته ای که خانواده هایی که می خواهند فرزندان خود را برای تحصیل در مدارس آلمان بفرستند باید به آن توجه داشته باشند این است که اگر خودشان مقیم این کشور نباشند نمی توانند برای تحصیل کودک در مدارس رایگان اقدام نمایند. در صورت داشتن قیم نیز فرزندان می توانند در مدارس خصوصی یا بین المللی تحصیل نموده و باید به ازای آن شهریه پرداخت نمایند که این شهریه بسته به شهر و نوع مدرسه می تواند مبالغ متفاوتی باشد. به عنوان مثال مدارس شبانه روزی هزینه های به مراتب بیشتری نسبت به سایر مدارس می تواند برای خانواده ها به همراه داشته باشد. این هزینه ها به صورت میانگین بسته به مدرسه و کلاس دانش آموزان تفاوت های زیادی دارد اما می تواند میانگین 15,000 الی 20,000 یورو را برای تحصیل در این مقطع در مدارس خصوصی در نظر گرفت در جدول زیر شهریه حدودی برخی از مدارس کشور آلمان جهت آگاهی شما عزیزان ذکر گردیده است:

میانگین شهریه سالیانه (یورو)

کلاس

نام مدرسه

15,400

1 تا 8

Munich International School

19,700

9 تا 12

Munich International School

15,500

1 تا 8

Berlin Brandenburg International School

18,200

9 تا12

Berlin Brandenburg International School

21,800

1تا 8

Frankfurt International School

24,500

9 تا 12

Frankfurt International School

15,400

1تا 8

International School of Stuttgart

17,000

9 تا 12

International School of Stuttgart

4,500

1تا 8

Leipzig International School

10,000

9 تا 12

Leipzig International School

12,200

1تا 8

International School of Bremen

16,200

9 تا 12

International School of Bremen

5,000

1تا 8

Bonn International School

9,000

9 تا 12

Bonn International School

13،000

1تا 8

International School Hannover

14,500

9 تا 12

International School Hannover

 

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس

یکی از مقاطعی که با بیشترین تقاضا برای تحصیل دانشجویان بین المللی همراه است مقطع لیسانس است و هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا تمایل دارند که برای پذیرش دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. این متقاضیان می دانند که با تحصیل کارشناسی در آلمان می توانند به بازار کار پویای این کشور ورود پیدا کرده و از درآمد و زندگی مطلوبی برخوردار شوند. ضمن اینکه دانشگاه های این کشور از نظر علمی،سطح بالایی دارند و موجب ارتقای شخص در رشته خود می شوند. رشته های متعددی در این مقطع برای دانشجویان ارائه می شود و افراد متناسب با علایق خود می توانند وارد دانشگاه شده و مشغول به تحصیل شوند. طول دوره تحصیل در اغلب رشته های این مقطع 4 سال می باشد و تعداد رشته هایی که بتوان ظرف مدت 3 سال در آن ها فارغ التحصیل شد، کم می باشد. متقاضیان باید این نکته را در نظر داشته باشند که فاصله زمانی کم از زمان دریافت مدرک دیپلم و اقدام برای تحصیل کارشناسی در آلمان می تواند شانس افراد برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان را کاهش دهد. بنابراین بهتر است که فاصله زیادی بین مقاطع تحصیلی فرد وجود نداشته باشد.

تحصیل در دانشگاه های آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی امکان پذیر است که هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمانی زبان رایگان بوده و همچنین برخی از دانشگاه های انگلیسی زبان نیز رایگان می باشند. دانشجویان باید برای تحصیل در این مقطع مدرک زبان آلمانی B1 یا مدرک زبان IELTS 6 ارائه نمایند. اگرچه دانشجویان هزینه ای بابت شهریه به این دانشگاه ها پرداخت نمی نمایند؛ اما هزینه های ثبت نام که سالانه حدود 1,000 یورو است بر عهده آنها بوده و ملزم به پرداخت آن می باشند. البته دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های خصوصی دارند باید مبلغی بین 6,500 الی 26,000 یورو بابت شهریه دانشگاه خود پرداخت کنند.

تمکن مالی ویزای تحصیلی المان

این مقاله را از دست ندهید: تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

در این مقاله ما جوانب تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان را به شما خواهیم آموخت.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان زیادی بعد از دریافت مدرک لیسانس خود تصمیم می گیرند تا برای تحصیل به یک کشور اروپایی مهاجرت نمایند. از آن جایی که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت رایگان می باشد، همواره آلمان یکی از گزینه های افراد می باشد. در این مقطع نیز امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی برای دانشجویان فراهم است و دانشجویان باید مدرک زبان B1 یا B2 آلمانی متناسب با رشته خود در دانشگاه های آلمانی زبان و همچنین مدرک زبان انگلیسی IELTS 6.5 برای دانشگاه های انگلیسی زبان آماده نمایند. تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان مانند اکثر کشورهای دنیا 2 سال به طول می انجامد و داشتن نمرات عالی، رزومه تحصیلی و فعالیت های علمی کمک شایانی به دانشجویان برای پذیرش می تواند انجام دهد. دانشجویانی که به هر دلیلی تمایل دارند تا در دانشگاه های خصوصی این کشور به تحصیل بپردازند باید در نظر داشته باشند که بسته به رشته و دانشگاه، هزینه های آنها می تواند از 1,000 تا 40,000 یورو متغیر باشد.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

افرادی که از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند می توانند برای پذیرش در مقطع دکتری در رشته مرتبط با تحصیلات خود اقدام نمایند. تحصیل دکترا در آلمان نیز مانند سایر مقاطع تحصیلی این کشور عموماً به صورت رایگان می باشد. متقاضیانی که از سوابق علمی و عملی خوبی در رشته خود برخوردارند می توانند با تلاش برای یافتن یک سوپروایزر (استاد راهنما) و ارائه توانمندی ها و استعدادهای خود به وی، مقدمات پذیرش خود را فراهم آورند. هر گونه کپی برداری از محتوای این مقاله و انتشار آن بدون ذکر لینک منبع از نظر شرعی حرام بوده و مشمول پیگرد قانونی خواهد بود. دانشجویان برای تحصیل به زبان آلمانی یا انگلیسی باید مدرک C1 آلمانی یا IELTS 7 ارائه کنند که نشان از تسلط آنان بر زبان تحصیل است. داشتن مقالات ISI، تجربیات پژوهشی و عملی و توصیه نامه از اساتید دوره های تحصیلی گذشته، نقش به سزایی در پذیرش دانشجو ایفا می کند. دانشجویان در این مقطع متناسب با رشته خود، بین 3 الی 5 سال مشغول به تحصیل و پژوهش می شوند.

شهریه دانشگاه های آلمان

آلمان به تحصیل و آموزش اهمیت زیادی می دهد، از این رو موسسات علمی، کالج ها، مدارس، دانشگاه ها اکثرا به صورت رایگان و یا با شهریه کمی تدریس می کنند. این موضوع سبب شده تا المان از بهترین و محبوب ترین کشور های جهان به عنوان مقصد تحصیلی باشد. گفتنی است برخی دانشگاه های دولتی اندکی هزینه بر بوده که در جدول زیر میانگین هزینه سالانه آن ها امده است. شهریه ها در سال 2023 تغییر خاصی نداشته است.

میانگین شهریه سالانه دانشگاه های دولتی آلمان

Humboldt University Berlin

620 یورو

Free University of Berlin

354 یورو

Technical University of Berlin

308 یورو

دانشگاه هایدلبرگ

University of Heidelberg

364 یورو

Technical University of Munich

144 یورو

Ludwig Maximilian University

244 یورو

 

این هزینه ها غالبا برای مخارجی نظیر کارت اتوبوس دانشجویی، هزینه های اداری، هزینه های دانشجویی است.

شهریه دانشگاه های ممتاز آلمان

حتما می دانید که بسیاری از دانشگاه های آلمان داری رتبه ها علمی برتر در جهانند. این دانشگاه ها رنکینگ های بین المللی و جهانی را به علت سطح کیفی تدریس، تحصیل و ...کسب کرده اند. در ادامه شهریه دانشگاه های ممتاز آلمان آمده است.

میانگین سالانه شهریه دانشگاه های ممتاز آلمان

Humboldt University of Berlin

رایگان

Technical University of Munich

258 یورو

Ludwig Maximilian University of Munich

258 یورو

Heidelberg University

20.000 یورو

هزینه دانشجو فارغ التحصیل در آلمان

میانگین شهریه بعضی از دانشگاه های خصوصی در آلمان

همانطور که در سراسر جهان دیده می شود این روزها دانشگاه های خصوصی وسعت یافته و گسترش پیدا کرده اند. دانشگاه های آلمان نیز به صورت خصوصی و دولتی تاسیس شده اند. دانشگاه های خصوصی عمدتا از هزینه بیشتری برخوردارند. با یان حال خوب است به این موضوع توجه کنیم که میانگین شهریه بعضی از دانشگاه های خصوصی در المان با برخی دیگر بر اساس مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. در جدول زیر برخی از دانشگاه های خصوصی با میانگین شهریه های آن ها امده است.

میانگین شهریه بعضی از دانشگاه های خصوصی در آلمان

Munich Business School

24.000 یورو

GISMA Business School

20.000 یورو

Hertie School of Governance

32.500 یورو

SRH Hochschule Berlin

10.000 یورو

University of Applied Sciences Europe

1.400 یورو

EBC Hochschule 

10.000 یورو

CODE University of Applied Sciences

9800 یورو

Bard College Berlin

28.700 یورو

Friedensau Adventist University

3.500 یورو

 

هزینه کالج در آلمان

کالج های آلمان نیز مانند دانشگاه های آلمان از بهترین و معتبرترین موسسات علمی المان و جهان به شمار می روند. این کالج ها به صورت دولتی و خصوصی در المان وجود دارند که همانطور که پیش تر اشاره شد به علت اهمیت تحصیل در المان در اغلب دانشگاه ها و کالج های دولتی هزینه ای به عنوان شهریه دریافت نشده و در صورت دریافت هزینه، هزینه ای اندک برای بخش اداری و هزینه خدمات دانشجویی دریافت می شود. کالج های خصوصی از شهریه برخوردارند و معمولا سالانه 2 هزار تا 6 هزار یورو دانشجویان باید پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان در اغلب مقطع ها و رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی مخصوصا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. گفتنی است هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاه های مختلف متفاوت است. در اغلب دانشگاه های بین المللی و دولتی این هزینه رایگان و بسیار اندک است. آلمان حدود 400 دانشگاه دارد که 220 دانشگاه به زبان انگلیسی برای کلیه دانشجویان اعم از دانشجویانی که از حوزه اتحادیه اروپا آمده و دانشجویان خارج از اتحادیه می توانند در ان ها تحصیل کرده و هرینه ای پرداخت نکنند زیرا دولتی بوده و هزینه ای ندارند. دانشجویان بین المللی می توانند در برنامه های زبان آلمانی و کلاس های آن شرکت کرده و به زبان آلمانی مسلط شوند. در ادامه لیستی از دانشگاه های آلمان که به زبان انگلیسی تدریس کرده در مقطع کارشناسی ارشد و بین المللی هستند و هزینه ای ندارند آمده است.

دانشگاه های بین المللی در آلمان به زبان انگلیسی بدون شهریه در مقطع کارشناسی ارشد

Free University of Berlin

Humboldt University Berlin

Goethe University Frankfurt

University of Stuttgart

University of Duisburg-Essen

University of Bonn

Trier University

 

گفتنی است که هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی در مقطع کارشناسی هزینه ثابتی در هر ترم به میزان 200 یورو تا 300 یورو خواهد داشت همچنین در صورتی که دانشجویان، کارشناسی ارشد خود را به صورت غیر متوالی یعنی از دانشگاهی غیر المانی گرفته باشند در دانشگاه های دولتی آلمان حدود 20.000 یورو و در دانشگاه های خصوصی حدود 30.000 یورو خواهد بود. در سطح دکترا شش ترم اول تحصیل رایگان بوده و پس از ان هزینه ای حدود 250 یورو پرداخت خواهند کرد.

هزینه سفر به آلمان برای تحصیل

هزینه سفر به آلمان برای تحصیل نیز از جمله پرسش ها و ابهامات دانشجویان متقاضی تحصیل این کشور است. این هزینه ها شامل هزینه های اخذ ویزا و پاسپورت، بلیط سفر، هتل و اسکان، خوراک و بیمه و ارائه مدارک و... است. این هزینه ها در شرایط مختلف و حتی سبک زندگی و مخارج فرد متفاوت است. همراه داشتن خانواده و هزینه های جابجایی نیز از دیگر هزینه های سفر به آلمان برای تحصیل است که باید به آن ها توجه کردو در این رایطه می توانید از مشاوران ام ای ای اتریش کمک و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

تحصیل ارزان و رایگان در آلمان

در ادامه مباحث مرتبط با هزینه های تحصیل در آلمان به بررسی موضوع تحصیل ارزان و رایگان در آلمان خواهیم پرداخت. با توجه به سیستم آموزشی مطلوبی که این کشور از آن برخوردار است، شرایط ایده آل کار و زندگی در آلمان و دیگر مزایای تحصیل در آلمان، تعداد تقاضا برای ورود به این کشور بسیار بالاست. ضمن اینکه مطابق آنچه در عناوین گذشته مورد بررسی قرار دادیم، امکان تحصیل رایگان در آلمان برای دانش آموزان و دانشجویان فراهم است و افراد با داشتن توانایی های علمی و آشنایی با زبان های آلمانی و یا انگلیسی می توانند با کمترین هزینه ممکن به تحصیل و کسب دانش بپردازند. پس عملاً تحصیل در این کشور می تواند برای دانشجویان با پرداخت هزینه های پذیرش و ثبت نام انجام شود. دانشجویان با یادگیری زبان آلمانی، شانس بالایی برای تحصیل در این کشور خواهند داشت؛ چراکه تعداد دانشگاه های آلمانی زبان رایگان نسبت به دانشگاه های انگلیسی زبان بیشتر است و دانشجویان با دانستن زبان آلمانی، در آینده شانس بیشتری برای کاریابی خواهند داشت.

بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در آلمان

یکی از مهم ترین منابع در تأمین هزینه های تحصیل در آلمان، انواع بورسیه های تحصیلی ارائه شده در این کشور است. در کشور آلمان، ارگان ها، بنیادها و دانشگاه های متعددی وجود دارند که به دانشجویان واجد شرایط، بورسیه تحصیلی اعطا کرده و با اعطای مبالغ گوناگون (بسته به نوع بورسیه تحصیلی) سعی در کمک به دانشجو و ایجاد شرایط بهتری برای تحصیل وی دارند. چرا که با وجود هزینه پایین تحصیل در آلمان به زبان آلمانی، دانشجو می بایست بتواند از پس تأمین هزینه های زندگی در این کشور نیز برآید. البته که بورسیه تحصیلی به هر دانشجویی تعلق نمی کیرد و برای اخذ آن بایستی صلاحیت علمی خود را اثبات کرد. دانشجویی که از رزومه تحصیلی خوب، سطح زبان عالی و مدرک زبان با نمره بالا و همچنین مقالات متعدد علمی برخوردار باشد می تواند اقدامات لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی را انجام دهد. لازم به ذکر است که اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری محتمل تر است و تعداد بیشتری بورسیه برای متقاضیان این مقاطع اختصاص داده شده است. مبالغی که این بورسیه ها پوشش می دهند متفاوت بوده و بسته به شهر و محل تحصیل دانشجو، رشته وی و مقطع تحصیلی ممکن است این بورسیه هزینه تحصیل یا هزینه های تحصیل در آلمان را پوشش دهد. برخی از مهم ترین بورسیه هایی که توسط مؤسسات و بنیادهای مختلف به دانشجویان اعطا می گردد عبارتند از: بورسیه DAAD، هانریش بل، انیشتین، اراسموس، گوته و... .

مهم‌ ترین هزینه ‌های زندگی دانشجویی در آلمان

دانشگاه های آلمان و کالج ها و موسسات علمی آن توسط دولت تامین مالی می شوند و به همین دلیل اغلب رشته ها و مقاطع تحصیلی در دانشگاه های دولتی بدون شهریه هستند. این موضوع برای همه دانشجویان بومی و بین المللی فراهم است مگر اینکه در دانشگاه و موسسات علمی خصوصی تحصیل کنند. می توان گفت مهم ترین هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان پس از شهریه، متعلق به مسکن و اجاره، هزینه های سفر، هزینه های غذا، پوشاک، مواد آموزشی، بیمه درمانی، تلفن، اینترنت و فعالیت های تفریحی می شود. در جدول زیر به طور حدودی برخی از مهم ترین هزینه های زندگی دانشجویی در المان امده است.

مهم ترین هزینه های زندگی دانشجویی در المان

اجاره (با احتساب هزینه های اب و برق)

332 یورو

غذا

154 یورو

لباس و پوشاک

48 یورو

مخارج حمل و نقل (خودرو یا حمل و نقل عمومی)

116 یورو

بیمه درمانی، هزینه های پزشک، داروها

96 یورو

تلفن، اینترنت، رادیو و تلویزیون، هزینه پست

32 یورو

لوازم تحریر، کتاب و...

24 یورو

تفریح و ورزش

65 یورو

جمعا

867 یورو

هزینه های روزمره زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه زندگی روزمره دانشجویی در آلمان مخصوصا برای دانشجویان بین المللی شامل هزینه های خوراک، اسکان، لوازم التحریر، کتاب، تفریح، حمل و نقل، تلفن و اینترنت و... می شود. بسته به محل زندگی، در هر منطقه هزینه ها متفاوت است. گاهی بورسیه هایی از سوی دانشگاه و همچنین مشغول به کار شدن در حین تحصیل سبب کاهش مخارج و کمک هزینه ای برای زندگی دانشجویی در المان می شوند. کشور آلمان ار جمله کشور های مقرون به صرفه برای دانشجویان است. اکثر دانشگاه ها تخفیفاتی برای غذا و کافه و حمل و نقل دانشجویان فراهم می کنند. دانشجویان در آلمان به طور تقریبی ماهانه 850 یورو هزینه روزمره خواهند داشت و سالانه به بیش از 10.300 یورو لازم دارند. البته سبک زندگی دانشجویان متفاوت بوده و گاهی این هزینه ها تا ماهانه 300 یورو ممکن است برای بعضی افراد باشد.

هزینه خوابگاه دانشجویان در آلمان

Deutsches Studentenwerk یک منبع آماری است که بر اساس آن گزارش شده که حدود 10 درصد از دانشجویان در سالن های دانشجویی، 29 درصد در آپارتمان های مشترک، 17 درصد به تنهایی و 20 درصد با یک شریک زندگی می کنند. به هر روی بسته به اینکه دانشجویان ترجیح می دهند چگونه زندگی کنند هزینه ها متفاوت خواهد بود. هزینه زندگی در خوابگاه دانشجویی در آلمان به طور متوسط بین 250 تا 350 یورو متغیر است. در صورتی که مسکن WG انتخاب شود هزینه ای حدود 350 تا 600 یورو و در شهرهای کوچک حدود 300 تا 400 یورو خواهد داشت در شهرهای بزرگتر نظیر مونیخ این مبلغ به 500 تا 700 یورو میرسد.

هزینه خوراک دانشجویان خارجی در آلمان

یکی از بخش های هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان توجه به هزینه خوراک دانشجویان خارجی است. به طور کلی کالاهای اصلی این کشور گران نیستتد. غذاهای اصلی ممکن است هزینه ای حدود 40 تا 50 یورو در هفته برای دانشجویان هزینه بر باشند. لازم به ذکر است که صرف ناهار در خارج از منزل کاملا مقرون به صرفه است و هزینه ناهار بین 5-11 یورو و وعده های عصرانه بین 10-20 یورو برای هر فرد متغیر است. لیستی از هزینه خوراک دانشجویان خارجی در آلمان برای شما ارائه شده است.

برخی از هزینه های خوراک دانشجویان خارجی در آلمان

نان سفید

1.27 تا 1.43 یورو

شیر (1 لیتر)

0.71 تا 0.84 یورو

برنج (1 کیلوگرم-سفید)

1.79 تا 2.15 یورو

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

2.61 تا 2.82 یورو

تخم مرغ (12)

1.61 تا 1.78 یورو

سیب زمینی (1 کیلوگرم)

1 تا 1.32 یورو

 

هزینه حمل و نقل در آلمان

کشور آلمان در زمینه حمل و نقل عمومی دارای سیستمی مدرن و بسیار کار آمد است. از در اختیار قرار دادن دوچرخه برای شهروندان تا متروی شهری، اتوبوس، تراموا، تاکسی و... همگی برای اسان شدن حمل و نقل مردم و دانش آموزان و دانشجویان به کار گرفته شده اند. هزینه حمل و نقل در آلمان بسار اندک بوده و برای دانشجویان و دانش آموزان نیز با تخفیف ارائه می شود. در ادامه هزینه حمل و نقل در آلمان آمده است.

هزینه حمل و نقل در آلمان

اتوبوس، تراموا، مترو

سفرهای تک نفره 1 تا 2 یورو

کارت های سفر ماهانه 80 تا 90 یورو

مونیخ 66 یورو

برلین 81 یورو

فرانگفورت 89 یورو

هامبورگ 83 یورو

کلن 91 یورو

قطار های پرسرعت بین شهرهای بزرگ

بلیط حداقل 20 یورو

تاکسی

لایپزیگ 8.75 یورو

کلن 9.02 یورو

مونیخ 9.40 یورو

هامبورگ 9.50 یورو

بن 9.75 یورو

برلین 9.90 یورو

 

هزینه بیمه دانشجویی در آلمان

به لحاظ قانونی همه افراد از جمله دانشجویان بین المللی الزام بر دارا بودن بیمه سلامت دارند. دانش آموزان و دانشجویان هنگام ثبت نام در رشته و مقطع های تحصیلی واجد شرایط بیمه سلامت بوده و باید بیمه شوند. به طور کلی می توان گفت دانشجویان بین المللی موظف به دریافت بیمه دانشجویی در آلمان هستند. گفتنی است که با توجه به سن و سطح تحصیل دانشجویان بین المللی می توانند یکی از دو بیمه سلامت عمومی و بیمه در مانی خصوصی را انتخاب کنند. دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس با سن کمتر از 30 سال می توانند بیمه عمومی یا بیمه قانونی را دریافت کنند. در صورتی که دانشجویی با سن بیشتر از 30 سال بوده یا دانشجوی مهمان و فوق لیسانس یا دانشجویان دوره های مقدماتی زبان باشند باید بیمه های درمانی خصوصی دریافت کنند. هزینه بیمه دانشجویی در آلمان برای دانشجویان بین المللی حدود 110 یورو در ماه است و در صورت شاغل بودن آن ها 14 تا 15 درصد از حقوق هر ماه به بیمه تعلق گرفته و تا حدودی تخفیف شامل آن ها می شود. می توان گفت که حدود هزینه بیمه دانشجویی در آلمان به صورت عمومی از 105.80 یورو تا 11.75 یورو است و این موضوع به شرح زیر است:

هزینه بیمه دانشجویی دولتی آلمان

TK Techniker Krankenkasse

105.80 یورو

AOK Baden Württemberg

107.29 یورو

Barmer

108.77 یورو

DAK Gesundheit

111.75 یورو

KKH Kaufmännische Krankenkasse

111.75 یورو

 

در رابطه با هزینه بیمه های خصوصی باید به این موضوع اشاره کنیم که از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. در جدول زیر برخی از هزینه های بیمه دانشجویی خصوصی المان آمده است.

هزینه بیمه خصوصی دانشجویی در آلمان بر طبق EDUCARE24

*

برای 1 تا 18 ماه

برای 19 ماه بیشتر

بالای 39 سال

بالای 69 سال

بالای 39 سال

بالای 69 سال

EDUCARE24 S

33.00 یوور

54.00 یوور

50.00 یوور

110.00 یوور

EDUCARE24 M

37.00 یوور

58.00 یوور

54.00 یوور

114.00 یوور

EDUCARE24 L

41.00 یوور

69.00 یوور

59.00 یوور

120.00 یوور

EDUCARE24 XL

59.00 یوور

83.00 یوور

85.00 یوور

130.00 یوور

درآمد کار دانشجویی در آلمان

انجام کار دانشجویی، یکی از فرصت های جبران هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود. با توجه به اینکه اغلب دانشجویان دغدغه زیادی بابت هزینه تحصیل در این کشور ندارند، پس می توانند با اشتغال به کار دانشجویی، بخشی از هزینه های زندگی خود را جبران نمایند. طبق قانون کار، دانش آموزان بین المللی زیر 18 سال اجازه کار در این کشور را ندارند؛ اما دانشجویان می توانند متناسب با مقطع تحصیلی خود ساعات مشخصی را در هفته مشغول به کار شوند. در روزهای غیرتعطیل هفته، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد 20 ساعت و دانشجویان دکتری 30 ساعت اجازه کار را دارند و انجام کار بیش از این زمان برای آنان مجاز نمی باشد. در بسیاری از موارد دانشگاه ها به دانشجویان در یافتن کار کمک می کنند اما خود دانشجو نیز می تواند به دنبال شغل باشد. حداقل حقوق برای کار در آلمان، 8 یورو در ساعت است که دانشجویان می توانند با داشتن شغل مناسب، حداقل نیمی از هزینه های زندگی خود را به کمک آن جبران نمایند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب هزینه تحصیل در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

در محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور، مهم ترین و کاربردی ترین روش ها و نکات کاریابی شرح داده شده است که می تواند نقش بسزایی در موفقیت شما در کاریابی داشته باشد. این محصول را می توانید از لینک زیر مشاهده و تهیه نمایید.

کار ضمن تحصیل در آلمان

 


سوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل در آلمان

آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟

بله، نظام آموزشی آلمان این امکان را فراهم کرده است تا دانشجویان با دانستن زبان آلمانی و یا حتی در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی به صورت رایگان تحصیل نمایند.

✅ هزینه های ماهیانه زندگی دانشجو در آلمان به چه صورت است؟

به طور معمول این هزینه بین 1000 الی 1200 یورو می باشد که بسته به شهر و سبک زندگی افراد می تواند متغیر باشد.

✅ آیا والدین می توانند با تحصیل فرزند خود در آلمان، اقامت آلمان را بدست آورند؟

خیر، این امکان وجود ندارد ولی فرزندان به واسطه تحصیل والدین می توانند وارد این کشور شده و تحصیل نمایند.

✅ هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان به چه صورت است؟

نظام تحصیلی در آّلمان رایگان می باشد؛ اما در صورتی که افراد در مدارس یا دانشگاه های خصوصی و بین المللی تحصیل نمایند باید هزینه پرداخت نمایند. به طور میانگین هزینه تحصیل در مدارس بین 15,000 الی 20,000 یورو، در مقطع لیسانس بین 6,500 الی 26,000 یورو و در مقطع فوق لیسانس تا حدود 40,000 یورو می باشد.


_____________ سخن پایانی هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان_____________

موضوعات مرتبط با هزینه های تحصیل در آلمان از جمله شهریه مقاطع تحصیلی مختلف، بورسیه های تحصیلی و شرایط کار دانشجویی، هزینه زندگی دانشجویی در آلمان و سایر موارد در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. با توجه به اینکه امکان پذیرش در دانشگاه های مختلف کشور آلمان برای دانشجویان بین المللی و تحصیل آن ها به صورت رایگان فراهم بوده و پس از آن افراد می توانند در بازار کار اشباع نشدنی آلمان مشفول به کار شوند، این کشور هر ساله مقصد دانشجویان بسیاری از اقصی نقاط دنیا می باشد. ضمن اینکه هزینه های زندگی در این کشور، معادل میانگین اروپا یعنی حدود 1,000 تا 1,200 یورو است. بنابراین افرادی که توانایی تأمین و پرداخت هزینه های تحصیل در آلمان را دارند، می توانند برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند. با توجه به شرایط سنی تحصیل در آلمان، افرادی که دارای فاصله و گپ تحصیلی بین مقاطع تحصیلی خود می باشند، بهتر است برای بالا بردن شانس دریافت ویزای خود برای تحصیل در کشورهایی از جمله اتریش، نروژ، فنلاند، سوئد، هلند و... اقدام نمایند. دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، از طریق برقراری ارتباط با موسسه ملک پور امکان پذیر است. شما عزیزان می توانید با پر کردن فرم تماس و یا برقراری تماس تلفنی، مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. همچنین با طرح سوالات خود در پایان مقاله در بخش "ثبت پرسش"، پاسخ آن ها را در کوتاه ترین زمان دریافت خواهید کرد.

امتیاز 5 از 5 ( 13 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
محمد عباسی
سلام و عرض ادب ممنونم از مطالب مفیدتون در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان می خواستم بپرسم آیا می توان با کار دانشجویی بخشی از این هزینه ها رو پوشش داد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب هزینه های زندگی در المان خیلی گران نمی باشد ولی شما با کار نیمه وقت دانشجویی بخشی از هزینه ها را می توانید پوشش دهید .
مشاوره رایگان