هزینه تحصیل در کانادا

17 اردیبهشت 1402 5 نظر

هزینه تحصیل در کانادا به نسبت سایر کشورهای انگلیسی زبان مقرون به صرفه تر می باشد و از طرفی افراد با داشتن مجوز اقامت حتی موقت، می توانند فرزندانشان را به مدارس دولتی بفرستند. متوسط هزینه مدارس در کانادا (شبانه روزی) 50 هزار دلار کانادا (همراه با خوابگاه و خورد و خوراک) و میانگین هزینه دانشگاه های کانادا 20 تا 25 هزار دلار کانادا می باشد. هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا صرفا شهریه نیست و مهمترین هزینه های جانبی بیمه، خوابگاه، کتاب و انجمن های خاص را نیز شامل می شود. در این محتوا جزئیات هزینه های تحصیل در کانادا در تمام مقاطع، رشته ها و دانشگاه های مختلف را شرح دادیم. در صورت نیاز مشاوره رایگان تلفنی موسسه ملک پور در اختیار شماست.

ویدئو موسسه MIE در مورد هزینه های تحصیل در کانادا


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا

جزئیات هزینه های تحصیل در کانادا

در جواب پرسش برای تحصیل در کانادا چقدر پول لازم است؟ می گوییم: شهریه، هزینه های ویزا، استادی پرمیت، سفارت، بیمه سلامت، خوابگاه، زندگی، انجمن های دانشجویی جزئیات را شامل می شود.

جزئیات هزینه تحصیل در کانادا

با توجه به کیفیت هر مورد، مبالغ متفاوتی را در بر می گیرد. جدول ذیل مبالغ میانگین می باشد.

جزئیات

مبلغ میانگین سالانه (دلار کانادا)

شهریه مدارس

دولتی: 9,500-17,000

خصوصی:  15,000-30,000

شبانه روزی: 63,000-83,000

شهریه کالج

7,000-22,000

شهریه دانشگاه

17,000-36,000

بیمه سلامت

600-900

هزینه های ویزا، استادی پرمیت، سفارت

350

خوابگاه (ماهانه)

250-1000

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در مدارس

تحصیل در مدارس دولتی کانادا رایگان می باشد، اما اکثر دانش آموزان آن را افراد بومی و مقیم کانادا تشکیل می دهند. از طرفی صرفاً از طریق تحصیل، نمی توان اقامت کانادا را دریافت کرد. به همین دلیل عمدتاً دانش آموزان بین المللی در مدارس خصوصی تحصیل می نمایند.

اکثر قریب به اتفاق مدارس کانادا به صورت شبانه روزی برنامه ریزی شده اند تا به صورت یک مجموعه در اختیار دانش آموزان قرار گیرند. در این گونه مدارس، امکانات اقامتی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد و کلیه خدمات تفریحی، رفاهی و... به آنان عرضه می شود. به طور تقریبی هزینه های مدارس شبانه در کانادا از مبلغ 35 تا 40 هزار دلار کانادا آغاز می شود. هزینه های مذکور شامل تمامی هزینه تحصیل در مدارس کانادا می باشد.

تحصیل در کانادا برای دانش آموزان پایین تر از 18 سال، در بیشتر ایالت ها اجباریست و در دو دوره برگزار می گردد:

 • دوره ابتدایی: این دوره آموزش ابتدایی در مدارس کشور کانادا از سن شش سالگی آغاز شده و تا 13 سالگی ادامه می یابد.

 • دوره دبیرستان: متقاضیان با سن 14 سال، اجازه ورود به دبیرستان های این کشور را دارند و درس های تخصصی تری را به نسبت دوره ابتدایی فرا می گیرند.

در جدول ذیل شهریه های مدارس خصوصی و شبانه روزی ایالات مختلف لیست شده اند:

نام مدرسه

ایالت

شهر

حداقل شهریه

حداکثر شهریه

Alexander Academy

بریتیش کلمبیا

ونکوور

16.500 دلار

22.800 دلار

Brookes Westshore

بریتیش کلمبیا

ویکتوریا

9.500 دلار

52.000 دلار

Rundle College

آلبرتا

کلگری

15.250 دلار

20.450 دلار

Luther College High School

ساسکاچوان

رجینا

9.530 دلار

45.180 دلار

Mennonite Collegiate Institute

منیتوبا

گرنتا

6.285 دلار

26.435 دلار

The York School

انتاریو

تورنتو

35.000 دلار

35.000 دلار

Elmwood School

انتاریو

اتاوا

16.160 دلار

30.900 دلار

Kells Academy

کبک

مونترال

22.550 دلار

43.550 دلار

Fredericton Montessori Academy

نیوبرانزویک

فردریکتون

9.500 دلار

14.500 دلار

Sacred Heart School of Halifax

نوا اسکوشیا

هالیفکس

13.820 دلار

19.360 دلار

هزینه تحصیل در کانادا کانادا در مقطع کارشناسی

کشور کانادا در حوزه تحصیلات دانشگاهی از تنوع فراوانی در رشته های تحصیلی برخوردار است. این کشور برای متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند، انتخابی بسیار عالیست. چرا که دانشگاه های معتبر جهان در این کشور مستقر می باشند، تعداد پذیرش دانشجویان در دانشگاه های این کشور فراوانست و اکثر دانشکده های آن، رشته های پر متقاضی را ارائه می دهند. به طور مثال از رشته های مهندسی گرفته تا رشته های پزشکی و پیراپزشکی و حتی هنر و حقوق نیز در این دانشگاه ها تدریس می شوند.

یکی از عوامل مؤثر در میزان هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا، طول دوره تحصیلی می باشد. طول دوره لیسانس در کانادا بسته به رشته انتخابی دانشجویان، متفاوت می باشد. به طور کلی می توان مدت زمان دوره لیسانس را سه یا چهار ساله دانست. کمترین هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی از سالیانه 10 الی 12 هزار دلار کانادا آغاز می گردد و تا 20 و حتی 27 هزار دلار در سال ممکن است باشد. جهت تحصیل در این مقطع، داشتن مدرک زبان با حداقل نمره 6 از آزمون آیلتس آکادمیک الزامی است. متقاضیان تحصیل در کانادا می بایست به این نکته توجه داشته باشند که حتماً باید تحصیلات 12 ساله ی خود را در کشور مبدأ یا در کشور کانادا به پایان رسانیده باشند.

میانگین هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

اکثر اشخاصی متقاضی تحصیل در یک کشور به دنبال این هستند که کشور مذکور دارای سیستم آموزشی مطلوب باشد، به همین دلیل کشور کانادا جزو اولین انتخاب های متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می گیرد. متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس باید بدانند که درست بعد از پایان دوره های آموزشی، به سطح مطلوبی از توانایی می رسند. به طوری که به راحتی می توانند وارد بازار کار کشور کانادا شوند. کشور کانادا از جمله کشورهاییست که به موضوع فاصله بین مقاطع تحصیلی یا اصطلاحاً گپ تحصیلی بسیار اهمیت می دهد. متقاضیان تحصیل در کانادا در این مقطع، نباید گپی بیشتر از 4-5 سال داشته باشند. هزینه تحصیل در کانادا و تحصیل در این مقطع، کاملاً بستگی به رشته و شهر انتخابی دانشجو دارد. اما به طور تقریبی این هزینه از سالیانه 12 تا 17 هزار دلار برای تحصیل شرع شده و تا 20 الی 27 هزار دلار در سال هم ممکن است باشد. طول دوره های این مقطع معمولاً 1 تا 2 سال است. عمده مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع شامل موارد زیر می باشد:

 • مدرک کارشناسی معتبر
 • مدرک زبان آیلتس 6.5 آکادمیک
 • تمکن مالی مناسب (که باید نشان دهنده تأمین هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا برای طول دوره باشد.)
 • نداشتن گپ تحصیلی

با توجه به ضرورت یادگیری زبان و کسب نمره لازم در آزمون آیلتس، موسسه ملک پور مجموعه ویدئویی آموزش زبان انگلیسی در کوتاه ترین دوره ممکن و به مؤثرترین روش تهیه کرده است که با قیمت بسیار مناسبی، جهت خرید عرضه شده است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

کشور کانادا می تواند کشوری بسیار مطلوب برای اشخاصی باشد که واجد شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند. متقاضیان تحصیل در این مقطع، باید از سطح زبان بسیار خوبی برخوردار باشند و حداقل مدرک آیلتس 7 به بالا (آکادمیک) داشته باشند. ازجمله موارد دیگری که برای تحصیل در دکتری مورد نیاز است، داشتن سوپروایزر و یا استاد راهنما می باشد. دانشجویان باید یک استاد راهنما پیدا کنند تا از طرح تحقیقاتی آنها حمایت کند و حتی در بیشتر موارد اگر طرح تحقیقاتی بسیار ناب و جدید باشد، دانشجو می تواند از دانشگاه فاند بگیرد. از این طریق می توان بخشی از هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا را تأمین نمود. طول دوره این مقطع تحصیلی، کاملاً بستگی به رشته ی انتخابی شما دارد و بیشتر واحدهای درسی به صورت تحقیقاتی ارائه می گردد. 

مهاجرت تحصیلی به کانادا به همراه بورسیه تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی از دولت، دانشگاه و یا مؤسسات کانادایی می تواند تأثیر زیادی در هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا داشته باشد. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند، می توانند از بورس هایی که این کشور ارائه می دهد استفاده نمایند. اما باید توجه داشت که تعداد این بورسیه ها به ویژه در برخی مقاطع تحصیلی، بسیار رقابتی و محدود است و تنها برخی از افراد که دارای شرایط خاصی هستند می توانند از آن ها استفاده نمایند. بورسیه های تحصیلی معمولاً توسط دولت کانادا اهدا می شود و یا برخی از دانشگاه ها، این بورس ها را ارائه می دهند. اکثر بورس های تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود و از این طریق بخشی از هزینه دانشگاه های کانادا برای دانشجویان تأمین می گردد. بورسیه هایی نیز وجود دارد که تمام هزینه مهاجرت تحصیلی شامل زندگی و تحصیل فرد را پوشش می دهد. این نوع بورسیه ها توسط برخی از دانشگاه ها ارائه می شود و دریافت آن منوط به شرایط ویژه ای می باشد. افرادی که قصد استفاده از این بورس ها را دارند، باید یک نخبه ی علمی باشند تا دانشگاه و دولت کانادا تشخیص دهد که حضور آن دانشجو برای دانشگاه مفید خواهد بود و موجب بالا رفتن سطح علمی آن می شود.

برخی از انواع بورس های تحصیلی عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی UBC
 • بورسیه تحصیلی ترودو (Trudeau)
 • بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشگاه مک گیل
 • بورسیه تحصیلی فیرلیگ دیکینسون (Fairleigh Dickinson)

جهت تقاضا و اخذ بورسیه دانشگاهی کانادا، باید مبلغ مشخصی برای هر دانشگاه بپردازید تا مدارک شما مورد بررسی قرار گیرد. این مبلغ برای هر دانشگاه متفاوت است و به طور کلی از 200 دلار شروع می شود.

حدود هزینه های مهاجرت تحصیلی به کانادا

در بخش های قبلی این مقاله، هزینه تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف را بررسی نمودیم. به این هزینه ها می بایست مبلغ 2 تا 6 هزار دلار برای بیمه و کتاب های درسی و کمک آموزشی نیز بیافزایید.
 بیشتر هزینه های زندگی دانشجو در کانادا مربوط به هزینه محل اقامت وی می شود. از این رو افرادی که در خوابگاه های دانشجویی زندگی می نمایند، هزینه نسبتاً کمتری در مقایسه با دیگر دانشجویان پرداخت می نمایند. به طور کلی هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا بستگی زیادی به سبک زندگی شما دارد. به طور میانگین یک دانشجوی بین المللی در کشور کانادا به مبلغی در حدود 12 تا 15 هزار دلار در سال برای زندگی نیاز خواهد داشت که به این مبلغ حداقل بین 600 تا 1000 تا 1200 دلار در ماه برای سوئیت یا خوابگاه می بایست اضافه نمایید.

خوشبختانه دانشجویان بین المللی در کشور کانادا می توانند با 20 ساعت کار دانشجویی در طول هفته، بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند.

جدول زیر برخی از عمده ترین هزینه زندگی در کانادا ملاحظه می فرمایید:

غذا در رستوران ها

هزینه ها بر حسب دلار کانادا

غذا در رستوران ارزان قیمت

15

غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط

65

یک وعده در مک دونالد

10

فروشگاه ها

هزینه ها/ دلار کانادا

برنج 1 کیلو گرم

3.95

پنیر محلی 1 کیلو گرم

12.69

گوشت گاو معادل 1 کیلوگرم

14.67

سینه مرغ 1 کیلو گرم

13.18

حمل و نقل

هزینه ها/ دلار کانادا

بلیط یک طرفه

3

تاکسی 1 کیلومتر

1.86

بنزین 1لیتر

1.24

خدمات شهری

هزینه ها/ دلار کانادا

هزینه آب، برق، گاز

48.17

اینترنت

74.14

پوشاک و کفش

هزینه ها/ دلار کانادا

شلوار جین

62.4

1 جفت کفش مردانه

123.84

 

بخش بزرگی هزینه مهاجرت در شهرهای مختلف معطوف به هزینه اجاره و یا خرید واحد مسکونی می باشد. هزینه اجاره در مراکز شهری بسیار بیشتر از اجاره واحد مسکونی در خارج از مرکز شهر است. شما سروران گرامی می توانید در جدول ذیل، هزینه های مربوط به خرید و اجاره مسکن در بخش های مختلف کانادا را مشاهده فرمایید. ذکر این نکته ضروری است که هزینه اجاره مسکن در شهرها و ایالت های مختلف متفاوت می باشد.

اجاره بهای واحد مسکونی

هزینه ها/ دلار کانادا

آپارتمان 1خوابه مرکزشهر

1233.6

آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر

1,002

آپارتمان سه خوابه مرکز شهر

1,993

اپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر

1,624

خرید آپارتمان

هزینه ها/دلار کانادا

قیمت هر متر مربع در مرکز شهر

5846

قیمت هر متر مربع در خارج از مرکز شهر

3,877

کار دانشجویی در کانادا

انجام کار دانشجویی در طول دوره تحصیل، یکی از روش های جبران بخشی از هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا می باشد. افرادی که موفق به گرفتن ویزای تحصیل در این کشور می شوند، این اجازه را دارند که به عنوان دانشجو مشغول به کار شوند. کار دانشجویان در کشور کانادا به صورت پاره وقت می باشد و تعداد ساعت مجاز برای انجام کار دانشجویی، بستگی به دوره تحصیلی وی دارد. به طور مثال دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تا 20 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند. دانشجویان دکتری نیز حدود 30-20 ساعت در هفته اجازه کار دارند. علاوه بر این، دانشجویان دکتری اجازه تدریس و یا تحقیق پاره وقت نیز دارند. کار دانشجویی معمولاً توسط خود دانشگاه اعلام می شود و یافتن آن دشوار نیست. در بسیاری موارد، دانشجویان در محیط های دانشگاهی خود مشغول به فعالیت می شوند. باید توجه داشت که چون ساعت کار دانشجویی محدود است، درآمد حاصل از آن تنها برخی از هزینه مهاجرت تحصیلی را برای دانشجو فراهم می آورد.

شرایط اخذ ویزای همراه کانادا

دانشجویانی که مشغول به تحصیل در کانادا هستند، می توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند و ویزای همراه برای آنان صادر می شود. افرادی که قصد مهاجرت با خانواده خود را دارند، باید به هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا و توانایی تأمین هزینه های خانواده خود نیز توجه داشته باشند. البته برای همسر فرد دانشجو، شرایط و امکاناتی لحاظ شده است که در تأمین هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا بسیار مؤثر می باشد. همسر فرد دانشجو می تواند ویزای w1 و یا ویزای کار بدون محدودیت (work permit open) دریافت نماید و اجازه کار تمام وقت در هر شغلی را داشته باشد. بدین ترتیب وی می تواند وارد بازار کانادا شود و هزینه ها را تأمین نماید. همچنین در صورت پرداخت حق بیمه و مالیات تا سقف مشخص شده، می توان ویزای اقامتی این خانواده را از تحصیلی به کاری تغییر داد.

نکته دیگر حائز اهمیت در هزینه های تحصیل در کانادا با خانواده، پرداخت شهریه تحصیل فرزندان می باشد. طیق قانون ویزای همراه، تحصیل فرزندان زیر 18 سال دانشجویان بین المللی رایگان بوده و از این بابت نیاز به پرداخت هزینه نمی باشد. مدت زمان اقامت همراهان به میزان مدت اقامت فرد اصلی می باشد و با تمدید آن، اقامت تمام اعضای خانواده نیز تمدید می گردد.

معرفی دانشگاه های برتر کانادا

کشور کانادا جزو بهترین کشورهای جهان از نظر سطح علمی محسوب می شود و برخی از دانشگاه های این کشور، از رتبه ها و رنکینگ های برتر جهانی برخوردار می باشند. نوشتار پیش رو توسط موسسه ملک پور تهیه و تألیف گردیده است و هرگونه کپی برداری از آن و یا استفاده از محتوای نوشتار بدون ذکر منبع، حتی با تغییرات کوچک در جملات آن شرعاً و قانوناً حرام است. چنین ویژگی هایی باعث شده است که هر ساله تعداد زیادی دانشجو برای شروع تحصیلات عالیه و یا ادامه تحصیل در مقطع بالاتر به کشور کانادا مهاجرت نمایند. اما ذکر این نکته ضروری است که هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا متفاوت می باشد. چرا که هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه ها و زندگی در شهرهایی که در آن تحصیل می نمایید متفاوت است. معمولاً هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا رایگان می باشد اما زندگی در شهرهایی که محل استقرار این دانشگاه ها هستند، پرهزینه بوده. در جدول ذیل، برترین دانشگاه های کانادا در سطح کشور و جهان معرفی شده اند:

برترین دانشگاه های کانادا

شهر محل دانشگاه

رتبه در کشور

دانشگاه تورنتو

تورنتو

1

دانشگاه بریتیش کلمبیا

ونکوور

2

دانشگاه مک گیل

مونترال

3

دانشگاه واترلو

واترلو

4

دانشگاه سیمون

برنابی

5

دانشگاه آلبرتا

ادمونتون

6

دانشگاه کلگری

کلگری

7

دانشگاه یورک

تورنتو

8

دانشگاه کویین

کینگستون

9

دانشگاه وسترن

لندن

10

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا می بایست از هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا آگاهی کامل داشته باشند. چرا که یکی از مهم ترین مدارک لازم جهت تحصیل در کانادا، پرداخت شهریه دانشگاهی و پشت سر گذاشتن مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا در این کشور می باشد. اشخاصی که متقاضی تحصیل در کانادا هستند می بایست مدارک مورد نیاز برای پذیرش را به طور صحیح و کامل تهیه نمایند تا اشکالی در روند اخذ پذیرش ایشان به وجود نیاید. این مدارک هم شامل برخی مدارک هویتی، جهت احراز هویت فرد متقاضی می باشد و هم مدارک و سابقه تحصیلی وی. در ادامه به برخی از مهم ترین مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا اشاره می شود:

 • پاسپورت که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • حداقل 2 عکس پاسپورتی
 • ترجمه آخرین مقطع تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه و یا مراکز آموزشی کشور کانادا
 • مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره ی مورد نیاز هر مقطع
 • نامه ی تمکن مالی
 • ارائه ی توصیه نامه و انگیزه نامه
 • CV و یا رزومه ی تحصیلی
 • گواهی پراخت شهریه دانشگاه مورد نظر
 • گواهی تمکن مالی

دانشجویانی که موفق به دریافت اسکالرشیپ کانادا نشده اند، بهتر است که شهریه یک سال دانشگاه را پرداخته و هزینه یک سال تحصیل و زندگی در کانادا را داشته باشند. مبالغی که باید تحت عنوان تمکن مالی برای یک سال ارائه داد، در جدول زیر نمایش داده شده است.

تمکن مالی در خارج از کبک

مبلغ (دلار کانادا)

دانشجو

10.000

عضو اول خانواده

4.000

به ازای هر عضو دیگر

3.000

 

مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی برای دانشجویان داخل ایالت کبک متفاوت از دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از ایالت کبک کشور کانادا می باشد. در جدول ذیل، میزان مورد تمکن مالی مورد نیاز در کبک نمایش داده شده است. با مقایسه این جدول با جدول هزینه تمکن مالی فوق می توان به تفاضل قیمت ها پی برد.

تمکن مالی در کبک

مبلغ (دلار کانادا)

دانشجو

11.000

عضو اول خانواده (بالای 18 سال)

5.100

عضو اول خانواده (زیر 18 سال)

3.800

به ازای هر عضو دیگر (بالای 18 سال)

5.125

به ازای هر عضو دیگر (زیر 18 سال)

1.903

 

باید توجه داشت بدان علت که کشور کانادا در ایران سفارت ندارد، بعد از آماده سازی مدارک و دریافت نامه پذیرش، شما باید به یکی از کشورهای همسایه ایران که سفارت کانادا در آنجا دایر می باشد مانند امارت و یا ترکیه، سفر داشته باشید تا مراحل انگشت نگاری و تحویل مدارک انجام شود.

کار پس از تحصیل در کانادا

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا و فرصت های شغلی که پس از تحصیل در اختیار فارغ التحصیلان بین المللی دانشگاه های کانادا وجود دارد، در این بخش بررسی می شود. بیشتر دانشجویانی که جهت تحصیل در کانادا اقدام به مهاجرت می نمایند، در اندیشه ورود به بازار کار کانادا پس از پایان تحصیلات خود هستند. به طور کلی پس از پایان تحصیلات، دانشجویان سه ماه فرصت دارند تا خاک کشور کانادا را ترک نمایند. اما با توجه به مهاجرپذیر بودن این کشور و نیاز آن به نیروهای متخصص و ماهر، طی قانونی این فرصت را در اختیار فارغ التحصیلان قرار داده است تا پس از تحصیل، در جستجوی کار در کشور کانادا باشند. بنا بر قانون PGWP (post-graduation work permit) دانشجویانی که دوره تحصیلی آنان بیش از 8 ماه بوده است، فرصت دارند به میزان دوره تحصیل خود در این کشور حضور داشته و در جستجوی کار باشند. دانشجویانی که موفق به یافتن شغل مناسب و دریافت پیشنهاد شغلی در کانادا می شوند، باید حقوقی بالاتر از میزان معین شده توسط دولت کانادا دریافت نمایند. بدین ترتیب می توانند با در اختیار داشتن نامه پیشنهاد شغلی خود به اداره مهاجرت کانادا مراجعه نمایند و درخواست تغییر ویزای خود از تحصیلی به کاری را ارائه دهند. پس از آن ویزای آن ها از تحصیلی به کاری تغییر کرده و پروسه اخذ اقامت دائم آن ها آغاز می شود.

نمودار نرخ بیکاری کانادا

نرخ بیکاری در کشور کانادا بسیار پایین و حدود 5.5 می باشد. بنابراین افرادی که در کانادا مشغول به تحصیل بوده و تخصص پیدا کرده اند، به راحتی می توانند در این کشور کار پیدا کنند. در جدول روبرو نرخ بیکاری کانادا را مشاهده می فرمایید.

اخذ اقامت دائم و پاسپورت کانادا از طریق تحصیل

دانشجویان با صرف تحصیل در کانادا نمی توانند به اقامت دائم این کشور برسند. اشتغال به کار در کشور کانادا و پرداخت مالیات، نقطه شروعی برای پروسه اخذ اقامت دائم کانادا می باشد. بدین معنا که افراد، زمانی می توانند پروسه دریافت اقامت کانادا و در نهایت اقامت خود را شروع نمایند که در کشور کانادا مشغول به کار و فعالیت اقتصادی شده و مالیات و سایر هزینه های مربوط به دولت را پرداخت کرده باشند. برای دریافت اقامت دائم کانادا، افراد باید حداقل طی 5 سال گذشته، 1059 روز (سه سال) در خاک کشور کانادا حضور داشته باشند تا بتوانند PR یا اقامت دائم دریافت کنند. بنابراین بین 3 تا 5 سال پس از شروع کار در کانادا، طول می کشد تا اقامت دائم کانادا را دریافت نمایید. پس از آن می توانید جهت اخذ پاسپورت کانادا تحت شرایطی نظیر اثبات انطباق پذیری خود با فرهنگ این کشور، درخواست خود را اعلام فرمایید.


 

پادکست پرسش و پاسخ با موسسه MIE

پرسش: چه هزینه هایی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا باید بپردازیم؟


سوالات متداول در زمینه هزینه تحصیل در کانادا

✔️ هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل ارتباط کامل به دانشگاه و رشته تحصیلی شما دارد اما به طور میانگین هزینه تحصیل در کانادا 17،000 دلار کانادا می باشد.

✔️ هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟

هزینه زندگی در کانادا برای یک نفر به طور میانگین 12،000 دلار کانادا در سال می باشد. در صورت تاهل برای همسر 4،000 دلار و برای هر فرزند 3،000 دلار کانادا مورد نیاز است.

✔️ آیا می توان برای تامین هزینه زندگی در کانادا کار دانشجویی داشت؟

بله. به دانشجویان اجازه کار پاره وقت داده می شود.

✔️ آیا همسر دانشجو در کانادا اجازه کار دارد؟

تحت شرایط خاصی در صورتی که همسر دانشجو با ویزای W1 وارد شود، اجازه کار تمام وقت خواهد داشت.


سخن پایانی

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در ایالات مختلف، متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به اروپا بالاتر می باشد. اشخاصی که قصد مهاجرت و اقامت در کانادا دارند باید اطلاعات کافی در زمینه هزینه تحصیل در کانادا داشته باشند و بر اساس آن و بودجه خود، روش مناسبی را برای مهاجرت انتخاب نمایند. موسسه ملک پور افتخار حضور مشاوران برجسته و عضو شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا (ICCRC) را در کادر مشاورین خود دارد. شما عزیزان جهت تنظیم وقت مشاوره و بررسی شرایط خود از جنبه های گوناگون از جمله جنبه هزینه تحصیل در کانادا، می توانید با موسسه ملک پور تماس برقرار نمایید. طی این تماس، علاوه بر تنظیم وقت مشاوره با مشاورین ارشد، می توانید از مشاوره تلفنی رایگان مشاورین ما نیز بهره مند گردید. همچنین می توانید با تکمیل فرم تماس، درخواست خود را جهت تماس با شما و ارائه مشاوره تلفنی رایگان اعلام نمایید. بخش "ثبت پرسش" در انتهای مقاله، فرصتی برای طرح سوالات شما بزرگواران می باشید. در صورت درج سوالات خود در این بخش، همکاران مشاور ما در موسسه ملک پور پاسخگو خواهند بود.

امتیاز 4.64 از 5 ( 10 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
جعفر نیمایی
سلام ممنون از این مقاله خوب میدونم هزینه هاجرت تحصیلی به کانادا تقریباً بالا هست ولی ایا واقعا میشه دوره های کو آپ اومد خوند بعد از دوره یک ساله کامپیوتر یا هتل داری مشغول به کار شد و بعدش رشته مورد علاقمونو بخونیم؟ من عاشق بازیگری هستم ولی بهم گفتن هزینه های دوره های بازیگری کانادا خیلی بالاس
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت، ممنون از محبت شما. در صورتی که شما شرایط ورود به دوره های کوآپ را داشته باشید، می توانید پس از تکمیل موفق دوره و با درآمد حاصل از کار در کانادا، در رشته مورد علاقه خود به تحصیل بپردازید. جهت بررسی شرایط خود می توانید با مشاورین مجموعه به صورت رایگان مشاوره داشته باشید. * مانا باشید *
سیما نگینی
سلام و عرض ادب خدمت شما من 30 ساله هستم و لیسانس زبان انگلیسی دارم سطح زبانم خوبه اما کلا 30هزار دلار سرمایه و تمکن مالی دارم ایا می تونم برای ادامه تحصیل برای کانادا اقدام کنم؟ خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیار ما می گذارید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با عرض سلام و احترام خدمت شما با توجه به شرایط مالی و سطح زبان شما، امکان ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای شما وجود دارد. ضمن اینکه از طریق اجازه کار در حین تحصیل، می توانید بخشی از هزینه های تحصیل در کانادا را هم تأمین نمایید. توجه داشته باشید که ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 الزامی هست و با توجه به شرایط سنی شما و اهمیت سن و گپ تحصیلی در کانادا، بهتر است هرچه سریعتر برای مهاجرت خود اقدام بفرمایید. در صورت تماس با مؤسسه، به صورت رایگان شرایط شما برای مهاجرت تحصیلی کانادا بررسی می شود."پیروز باشید"
نگار منصوری
سلام ممنون از مطالب مفید و سایت خوبتون من ۳۰ ساله هستم و لیسانس مدیریت بازرگانی دارم میخواستم ببینم که میتونم برای ادامه تحصیل تو کانادا اقدام کنم ؟ و چقدر سرمایه نیاز دارم ممنونم از لطفتون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر را هنمایی بکنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری از شما هستیم. مد نظر داشته باشید که کشور کانادا روی سن و گپ تحصیلی حساسیت های خاصی دارد. ولی شما با 30 سال سن شانس مهاجرت تحصیلی را دارید. پیشنهاد می کنم حتما با مجموعه تماس بگیرید تا شرایط عمومیشما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
افرا. م
سلام وقتتون بخیر ممنون از مقاله و سایت فوق العادتون. سوالم اینه که با آیلتس 6 و یا 5:30 میشه برای لیسانس اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان بصورت کلی بلی می توانید البته کشور کانادا روی سن و گپ تحصیلی حساس می باشد و اگر سن شما زیر 20 یا 21 سال باشد با آیلتس نمره 6 هم می توانید اقدام کنید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مهرداد احمدی
سلام وقت بخیر هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا برای فوق لیسانس تو رشته کامپیوتر چقدر هست ؟ بعد میشه فوق لیسانس نخوند و کالج اقدام کرد ؟ هزینه کالج چقدر هست؟ شانس ویزا کالج بهتر هست یا برای دانشگاه ؟ ببخشید سوالات زیاد شد ممنون از سایت خوبتون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه بهتر بتوانیم راهنمایی تان کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما بصورت کلی در حال حاضر شانس ویزای برای پذیرش هایی که از دانشگاه است به نسبت کالج بیشتر است. هزینه های تحصیلی بسته دانشکاه و شهر متغییر است و سالیانه بین 12 تا 20 هزار دلار و گاهاً در برخی دانشگاه ها 25 هزار دلار کانادا می باشد. اگر شرایط عمومی مناسبی داشته باشید می توان برای شما فوق لیسانس مجدد هم اقدام کرد. پیشنهاد می کنم برای اینکه شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود حتما با موسسه تماس بگیرید. موفق باشید.
مشاوره رایگان