مهاجرت پزشکان به کانادا

3 اسفند 1401 3 نظر

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است و از 10 استان تشکیل شده است و مساحتی حدود 10 میلیون کیلومتر مربع دارد. به این لحاظ دومین کشور جهان به لحاظ پهنا و وسعت است. پایتخت این کشور اتاوا است و تورنتو، بزرگ ترین شهر این کشور است و جمعیت نزدیک به 38 میلیون نفر دارد. این کشور برای تحصیل و اشتغال رشته های پزشکی، جذابیت های زیادی دارد. هرچند هزینه های تحصیل برای افرادی که اقامت این کشور را ندارند زیاد است، اما رشته های پزشکی این کشور از موقعیت های بسیار خوبی در سطح جهانی برخوردار هستند و سطح درآمدی قابل قبولی دارند. افراد مقیم کانادا که در دانشکده های پزشکی خارج از کانادا و ایالات متحده آموزش دیده اند، می توانند برای دستیابی به اقامت پزشکی در کانادا اقدام نمایند. فرصت های دستیاری پزشکی در کانادا بسیار محدود است. همچنین داوطلبان اقامت پزشکی در کانادا برای تطبیق مدارک خود از طریق یک سرویس الکترونیکی به نام خدمات تطبیق مقیم کانادا (CaRMS) اقدام خواهند کرد. شرایط مهاجرت دانشجوی پزشکی به کانادا در این مقاله نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت و فرآیند کار مورد بررسی قرار می گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون موضوع مهاجرت پزشکان به کانادا و اخذ اقامت کانادا با مدرک پزشکی و همچنین بررسی شرایط خود، این امکان در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است که با موسسه ملک پور تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان از مشاورین مجرب این مؤسسه دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

راه های مهاجرت پزشکان در 30 ثانیه

ویدئو کامل را در ادامه خواهید دید!

 

تماس با ما

مهاجرت پزشکان به کانادا

مهاجرت پزشکان به کانادا از طریق کار

کانادا کشور پهناوری است که دائماً برای توسعه خود، نیاز به نیروی کار متخصص دارد و به این لحاظ، هر سال نفرات زیادی را به خود جذب می کند. دولت کانادا طرح های زیادی را به اجرا در آورده است که به افراد دیگر کشورها اجازه می دهد به این کشور مهاجرت کنند و در کانادا اقامت دائم داشته باشند. طرح هایی مانند طرح های استانی، ویزای تجاری و سرمایه گذاری، ویزای کار و... که هر ویزا شرایط خاص خود را دارد. یکی از گزینه های مناسب برای هر پزشکی که قصد ورود به کانادا را دارد، ویزای کار است.

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه راه های مهاجرت پزشکان

فایل تصویری موسسه ملک پور در زمینه راه های مهاجرت پزشکان

 

فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه راه های مهاجرت پزشکان

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کار در جمهوری چک

در صورتی که پزشک متقاضی مهاجرت به کانادا قبلاً پیشنهاد کاری از کارفرمایی در کانادا در زمینه بهداشت و درمان و زمینه های مشابه داشته باشد، این امر می تواند به روند مهاجرت کمک کند. دولت کانادا همچنین لیست مشاغل اولویت بندی شده ای را در نظر گرفته است که در سطح کشور به آن مهارت ها نیاز بیشتری احساس می گردد. پزشکان متخصص، پزشکان عمومی و پزشکان خانواده بخشی از این لیست هستند. به این ترتیب، مهاجرت پزشکان متخصص به کانادا می تواند مورد توجه باشد. شرط اساسی ویزا برای افرادی که می خواهند به عنوان پزشک به کانادا مهاجرت کنند، داشتن مدرک تحصیلی پزشکی مجاز به همراه یک یا چند سال سابقه کار است. پزشکان باید قبل از شروع به کار، الزامات شورای پزشکی کانادا را سپری کرده و مجوزهای مد نظر مقامات استانی را کسب نمایند. همچنین تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه لازم است.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد اقامت کانادا
 • ویدئوی اول

 • ویدئوی دوم

رشته های مورد قبول جهت معادل سازی مدرک تحصیلی در کشور کانادا

کشور کانادا تقاضای زیادی برای پزشکان و دندانپزشکان دارد که از طریق برنامه کاری قابل انجام است. اگر شغل شما در فهرست مشاغل اولویت دار قرار گرفته باشد، بدون نیاز به پیشنهاد کار از کارفرماهای کانادایی، مجاز به مهاجرت از طریق کار به کانادا هستید. پردازش این پرونده ها برای مشاغل اولویت دار به سرعت انجام می شود و ممکن است ظرف چند ماه بتوانید اقامت این کشور را کسب نمایید. لیست برخی مشاغل دارای اولویت در کانادا برای پزشکان و دندانپزشکان شامل موارد زیر است:

 • پزشکان متخصص:

داوطلبان مهاجرت پزشکان به کانادا باید دارای مدرک لیسانس علوم و فارغ التحصیل از یک دانشکده پزشکی مورد تائید باشند که آموزش خاص دارند. پس از گذراندن امتحانات گواهی کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا می توانند مجوزهای استانی لازم را اخذ نمایند. متخصص های طب بالینی باید 4 تا 5 سال دوره آموزش دستیاری تخصصی را سپری کرده باشند؛ همچنین ممکن است 2 سال آموزش فوق تخصصی لازم باشد. متخصص های پزشکی آزمایشگاهی باید 4 تا 5 سال دوره تخصصی سپری کرده باشند. متخصص های جراحی باید 5 تا 6 سال دوره آموزش رزیدنسی تخصصی سپری کرده باشند و نیز 2 سال آموزش فوق تخصصی برای این دسته از متخصصین لازم است.

 • پزشکان عمومی و پزشکان خانواده:

داوطلبان مهاجرت پزشکان به کانادا، باید دارای مدرک لیسانس و فارغ التحصیل از یک دانشکده پزشکی مورد تائید باشند. همچنین لازم است 2 تا 3 سال دوره آموزش دستیاری پزشکی خانواده را سپری کرده باشند. علاوه بر این، متقاضیان پزشکی عمومی و خانواده باید معاینات واجد شرایط شورای پزشکی کانادا را سپری نمایند و مجوزهای مورد نظر مقامات استانی را اخذ کنند.

 •  دندانپزشکان:

متقاضیان دندانپزشکی باید 1 تا 4 سال تحصیلات دانشگاهی قبل از تحصیل دندانپزشکی را گذرانده باشند و دارای مدرک دانشگاهی از یک مرکز پزشکی معتبر و مورد تائید باشند. علاوه بر این، متقاضیان باید مجوز مقامات استانی را اخذ نمایند.

به منظور بررسی و پردازش درخواست شما توسط اداره مهاجرت، موارد زیر مد نظر قرار می گیرد:تحصیل دکترا در اتریش

 • تحصیلات متقاضی
 • توانایی زبان انگلیسی و یا فرانسه
 • تجربه کاری مرتبط
 • سن
 • تقاضای شغلی در کانادا
 • شرایط سازگاری با کانادا

به منظور تعیین اعتبار مدرک دانشگاهی در کانادا می توانید از طریق لینک search.wdoms.org اقدام نمائید.

مهاجرت پزشکان به کانادا از طریق سرمایه گذاری

به عنوان یک پزشک می توان برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری اقدام کرد. کشور کانادا از طرح های نو، خلاقانه و همچنین طرح های کارآفرینی که توسط اتباع کشورهای دیگر پیشنهاد می گردد استقبال می کند. بنابراین متقاضیان زیادی تمایل دارند ضمن شناخت فرصت های سرمایه گذاری در کانادا، به بازار جهانی اقتصاد نیز دست پیدا کنند. متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا از روش های مختلفی می توانند نسبت به سرمایه گذاری در کانادا اقدام نمایند؛ از جمله خرید ملک، کارآفرینی، طرح های استارتاپ کانادا، ثبت شرکت و... . نکته قابل توجه این است که کدام یک از روش های مورد نظر، منجر به اقامت و تابعیت می گردد و از طرف دیگر شرایط اقتصادی مناطق متعدد کشور کانادا برای کدام یک از طرح های پیشنهادی، دارای تقاضا و پتانسیل بیشتری می باشند؟

پزشکان می توانند در خصوص راه اندازی مراکز درمانی تخصصی در این کشور یا سایر طرح ها، بیزینس پلن مورد نظر خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه نمایند و در صورت اخذ تائیدیه های مورد نیاز، گام های لازم برای اخذ اقامت را بردارند. در برخی از طرح ها حتماً باید سودآوری طرح به اثبات برسد تا بتوان شرایط اقامت این کشور را محقق کرد؛ مانند طرح های کارآفرینی استان های مختلف کانادا. همچنین نیاز است نسبت به استخدام نیروی کاری که تابعیت کانادا دارد اقدام نمود.

مهاجرت پزشکان به کانادا از طریق تحصیل

پزشکان می توانند مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل داشته باشند. متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا برای تحصیل پزشکی لازم است قبل از اقدام، در یکی از رشته های علوم پایه فارغ التحصیل شده باشند. بنابراین مهاجرت دانشجوی پزشکی به کانادا با رعایت ضوابط و مقررات قابل انجام است. این رشته ها می تواند شامل زیست، شیمی، فیزیک و... باشد. مدت زمان تحصیل در پزشکی معمولاً 3 الی 4 سال و در رشته دستیاری پزشکی 2 سال است. دوره رزیدنسی متناسب با تخصص مورد نظر بین 3 تا 7 سال به طول می انجامد. به منظور ورود در رشته های پزشکی باید حد نصاب معدل را کسب کرد. بنابراین در مقیاس نمره 4 باید حداقل 3 و نیم کسب شده باشد. در مقاله زیر اطلاعات مفیدی در خصوص تحصیل در کانادا کسب خواهید نمود:

شرط ورود به رشته پزشکی در کانادا علاوه بر موارد فوق، شرکت در آزمون ورودی است. این آزمون تحت عنوان آزمون MCAT شناخته می شود. این آزمون میزان تسلط متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا را در ارزیابی و حل مساله، مفاهیم علوم طبیعی و اجتماعی و دروس پیش نیاز پزشکی شامل بیولوژی، شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیک و مهارت زبان انگلیسی می سنجد.

روند معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا

به منظور معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا، متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا باید مراحل مختلفی را طی کنند تا واجد شرایط ادامه تحصیل یا کاریابی در این کشور گردند. معادلسازی در برخی کشورهای دیگر نیز قابل انجام است که براساس نیاز و شرایط آن کشور، روندهای مورد نظر تعریف می گردند. برخی کشورها به دلیل نیاز به نیروی کار در زمینه های پزشکی و درمانی، شرایط تسهیل شده ای را فراهم می کنند. در هر صورت، مراحل معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا شامل موارد زیر است:

 • مرحله 1: مدرک پزشکی تأیید شده توسط نهادهای پزشکی جهانی ارائه گردد.
 • مرحله 2: درخواست مجوز از شورای پزشکی کانادا صادر گردد.
 • مرحله 3: سپری کردن دوره یک ساله تحصیلات پزشکی زیر نظر پزشکان کانادا.
 • مرحله 4: دریافت گواهی نامه رسمی از نهادهای مجاز شامل موارد زیر:
  • کالج پزشکان خانواده کانادا
  • کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا
  • کالج پزشکی کبک

مدارک پزشکی معادل سازی شده در کانادا از زمان صدور به مدت 5 سال اعتبار دارند. متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا می توانند 4 سال پس از اولین مجوز، درخواست جدید را صادر نمایند. با مدرک معادل سازی شده در کانادا، امکان فعالیت به عنوان پزشک در کانادا وجود ندارد؛ بلکه لازم است برخی شرایط دیگر را نیز محقق نمایید. به عنوان مثال بعضاً لازم است واحدهای تحصیلی تکمیلی را سپری کنید تا مجوز لازم از مقامات استانی را به منظور فعالیت در زمینه پزشکی در کانادا را اخذ نمایید.

هزینه های مهاجرت پزشکان به کانادا

هزینه های مهاجرت در بخش های مختلف قابل بررسی است. در بخش اول باید به هزینه های معادل سازی مدارک پزشکان در کانادا بپردازیم. همان گونه که عنوان گردید مدارک پزشکی باید توسط شورای پزشکی کانادا مورد بررسی و تأیید قرار گیرد که هزینه این فرآیند 215 دلار کانادا است. علاوه بر آن مراحل دیگری در پروسه معادل سازی مدارک متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا وجود دارد که هر کدام هزینه های لازم را در بر دارد. به عنوان مثال برای ترجمه مدارک در ازای هر صفحه باید 181 دلار پرداخت گردد. هزینه گزارش ECA برابر با 137 دلار و هزینه درخواست MCCEE برابر با 2.365 دلار است. به منظور آموزش پزشکی برای افراد واجد شرایط شورای پزشکی کانادا، مبلغ 1.598 دلار در مرحله اول و مبلغ 3.340 دلار در مرحله دوم باید پرداخت گردد.

از دیگر هزینه های مهاجرت پزشکان به کانادا می توان به هزینه تمکن مالی اشاره کرد. میزان تمکن مالی شامل موارد زیر است که باید در حسابی به اسم فرد متقاضی قابل ارائه باشد:

 • شهریه سال اول دانشگاه
 • هزینه های یکسال زندگی در کانادا
 • هزینه بلیت رفت و برگشت به کانادا

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا برای افرادی که اقامت این کشور را ندارند زیاد است. به صورت متوسط از سالیانه 25 هزار دلار کانادا تا حدود 90 هزار دلار کانادا در دانشگاه های مختلف متغیر است. در رابطه با میزان هزینه زندگی در کانادا، قیمت برخی از اقلام و خدمات در کانادا در جدول زیر آورده شده است:

ردیف

عنوان هزینه

هزینه (دلار کاناد)

1

صرف غذا در رستوان ارزان قیمت

17

2

بطری 330 میلی لیتری آب

1.84

3

یک لیتر شیر

2.49

4

یک کیلو برنج

3.75

5

یک کیلو انواع میوه

حدود 3

6

یک کیلومتر استفاده از تاکسی

2

7

اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر

1319

8

اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه حومه شهر

1096

9

اجاره ماهانه آپارتمان 3 خوابه مرکز شهر

2151

10

اجاره ماهانه آپارتمان 3 خوابه حومه شهر

1790

میزان حقوق و درآمد پزشکان و پرستاران در کانادا

حقوق پزشك در كانادا وابسته به تعداد ساعت کار در هر استان، تعداد بیمارانی که ویزیت می شوند و مبلغی که برای هر بیمار قابل مطالبه است تعیین می گردد. پزشکان خانواده روزانه بیماران بیشتری را ویزیت می کنند، اما متخصصین می توانند نرخ بالاتری را برای هر بیمار دریافت نمایند. بنابراین حقوق سالانه یک پزشک به تعداد بیماران و به تعداد ساعت کار و به میزان نرخ ویزیت تعیین شده توسط دولت بستگی دارد. در سال 2018 متوسط ​​حقوق سالانه یک پزشک خانواده در کانادا 281 هزار دلار، برای یک متخصص 360 هزار دلار و برای یک متخصص جراحی 481 هزار دلار بوده است. حقوق روان پزشک در کانادا از 278 هزار دلار در سال است و برای چشم پزشکان بیش از 769 هزار دلار در سال است. این موضوع می تواند برای مهاجرت پزشکان به کانادا اهمیت داشته باشد.

دولت به پزشکانی که در مناطق کم جمعیت و دور افتاده خدمت می کنند به منظور تشویق بیشتر، وام و کمک هزینه تحصیلی پرداخت می کند. همچنین پزشکان تازه کار باید ابتدا در این مناطق خدمت نمایند تا بتوانند به سطح مناسبی از درآمد دست یابند. متوسط حقوق پرستار در کانادا 78657 دلار در سال یا 40.34 دلار در ساعت است. پرستاران مجرب دریافتی های بیشتری نسبت به دیگر پرستاران دارند.

شرایط اخذ ویزای همراه و الحاق خانواده در کانادا

یکی از مهم ترین دغدغه های متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا، امکان یا عدم امکان الحاق خانواده به ویزای نفر اصلی است. کانادا از جمله کشورهایی است که امکان الحاق خانواده به ویزای نفر اصلی در بیشتر موارد فراهم می کند. در اینجا لازم است اشاره کنیم که در روش تحصیلی، منظور از همراه در حقیقت همسر و فرزندان تا 18 سال هستند. بدیهی است که در روش های دیگر مانند روش اسکیلدورکر کانادا، فرزندان تا سن 22 سال به عنوان همراه تلقی شده و امکان قرار گرفتن در پرونده شخص متقاضی را دارند. این مقاله به همت کارشناسان و متخصصین موسسه ملک پور تهیه شده است و هرگونه کپی برداری یا انتشار بدون اجازه صاحب اثر، خلاف قانون بوده و شرعاً حرام است. از دیگر جذابیت های ویزای تحصیلی کانادا این است که همراه از ابتدا با اجازه کار باز (Open Work Permit) وارد می گردد و به عنوان مثال همسر فرد متقاضی اصلی می تواند در کانادا اجازه کار داشته باشد.

یکی از نکاتی متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا در ویزای همراه باید در نظر گرفت، این است که ترجیحاً زمان درخواست برای ویزای نفر اصلی و همراهان یکسان نباشد. با توجه به سخت گیری های سال های اخیر، این موضوع می تواند برای کاهش ریسک ویزای نفر اصلی و همراهان مهم باشد. بنابراین با یک فاصله منطقی پس از صدور ویزای نفر اصلی می توان برای همراهان اقدام کرد و همچنین با ارائه مدارک لازم در خصوص میزان علاقه و وابستگی همرهان به سرزمین مبدأ می توان نسبت به صدور ویزای همراهان اقدام کرد. در مقاله مهاجرت همراه به کانادا مطالب ارزشمندی فراهم شده است.

مدارک مورد نیاز مهاجرت پزشکان به کانادا

پزشکان متقاضی مهاجرت به کانادا براساس روشی که انتخاب می کنند، نسبت به تهیه مدارک و ارائه آن ها به اداره مهاجرت کانادا اقدام می نمایند. هر یک از روش های اخذ اقامت کانادا براساس ماهیت، نیازمندی های خاص خود را دارد. از طرف دیگر نکته حائز اهمیت این است که مدارک مورد نیاز که توسط متقاضی ارائه می گردد، توسط افسر سفارت مورد بررسی قرار می گیرد و نسبت به پذیرش یا رد ویزا اقدام می شود. بنابراین رعایت نظم و ترتیب، کامل بودن مدارک مورد نیاز و ترتیب چیدمان بر اساس چک لیست مدارک مورد نیاز، از نکاتی است که در پروسه صدور ویزای کانادا حائز اهمیت است. چه بسا مدارک کافی از طرف متقاضی به دلیل عدم رعایت نظم در ارائه و چیدمان نامناسب، منجر به سردرگمی در روز مصاحبه سفارت شده و فرصت محدود صدور ویزا برای متقاضیان را با مشکل مواجه کرده است.

در حالت کلی مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به کانادا، علاوه بر مدارک هویتی و مدارک مرتبط با تحصیلات دانشگاهی شامل موارد زیر است:

 • مدارک مربوط به مهارت سطح زبان (انگلیسی یا فرانسوی) در سطح 6.5 برای تحصیل و تسلط کافی زبان برای روشهای دیگر
 • مدارک مرتبط با سابقه کاری قبلی
 • ارائه عنوان طبقه بندی ملی شغل برای درخواست کار
 • مدارک مرتبط با آزمون های سپری شده برای معادل سازی مدارک پزشکان
 • مدارک واریز وجوه مرتبط با مراحل معادل سازی مدرک پزشکان

بدیهی است بر اساس روش مد نظر ممکن است مدارک و مستندات دیگری توسط اداره مهاجرت کانادا درخواست گردد.

مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا

از آنجایی‌ که مدارک پزشکی که در کشور ما ایران صادر می‌شود هم سو با آموزش پزشکی در کانادا نیست و به رسمیت شناخته نمی‌شود مهاجرت پزشکان به کانادا طی پروسه‌ ای نسبتاً پیچیده به سرانجام خواهد رسید. معادل‌ سازی یکی از کارهایی است که در فرایند مهاجرت پزشک به کانادا نقش اساسی را دارد. مراحل چهارگانه‌ای که در مهاجرت پزشک به کانادا نقش اساسی را دارند به این شرح‌اند:

نخستین مرحله در رابطه با انتخاب محل تحصیل و زندگی می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. در سری رشته‌های پزشکی اپلای و پذیرفته شدن یا رد شدن نقش چندانی ندارد تنها به‌موجب رعایت سلسله ‌مراتب لازم اجرا خواهند بود. مهاجرت پزشک به کانادا می‌بایست با برنامه‌ریزی از پیش تعیین‌ شده باشد و آشنایی مختصری با محل زندگی و جایی به قصد کار می‌تواند کمک‌کننده باشد و در مراحل کسب ویزا و سایر مراحل مهاجرتی سهولت بیشتری ایجاد کند در حالی ‌که ورود به شهرهای مختلف کانادا بدون ذهنیت و برنامه‌ریزی قبلی ممکن است عدم سازگاری با محیط را برای پزشک و خانواده او ایجاد کند.

مرحله دوم انجام مراحل مربوط به مدرک و اصطلاحاً کاغذ بازی پروسه مهاجرت پزشک است؛ به طبع مهاجرت پزشک به کانادا با پیچیدگی‌های خاص خود همراه خواهد بود. در این مرحله استعلام مدرک تحصیلی پزشک انجام می‌شود، با بهره‌گیری از فهرستی که نام مراکز و دانشگاه‌های مورد تأیید به‌صورت جهانی در آن وجود دارد می‌توان به اعتبار مدرک دانشگاهی در پروسه مهاجرت پزشکی به کانادا پی برد. مادامی ‌که مدرک اخذ شده توسط پزشک در لیست مذکور باشد.

در مرحله ارزیابی اعتبارنامه آموزشی یا ECA تأییدیه‌ای که اعتبار مدرک پزشکی را تصدیق می‌کند. ارزیابی مدرک تحصیلی خود با سپری کردن موفقیت‌ آمیز بررسی‌هایی که توسط سرویس‌های مختلف در این زمینه امکان‌پذیر خواهد بود. سرویس تحصیلات بین‌المللی، سرویس IQAS و علاوه بر ارزیابی‌های مختلفی که توسط سیستم‌های مختلف انجام می‌شود. مهاجرت پزشک به کانادا منوط به شرکت در دو آزمون که توسط شورای پزشکی انجام می‌شود؛ خواهد بود. تست‌هایی که تحت عنوان MCCQEs شناخته می شوند؛ در دو نوبت برگزار می‌شود مرحله نخست در رابطه با دانش پزشکی و تصمیم‌گیری بالینی خواهد بود و حتی رفتار و خصوصیات اخلاقی پزشک مورد ارزیابی علمی قرار می‌گیرد. پس از سپری کردن موفقیت‌آمیز نخستین مرحله از این آزمون نوبت به سپری کردن موفقیت‌آمیز مرحله بعدی خواهد رسید. متقاضی مهاجرت پزشکی به کانادا پس از موفقیت دو آزمون دو مرحله‌ای مذکور و با اثبات 12 ماه سابقه فعالیت بالینی به‌صورت عملی شرایط برای اخذ مدرک شورای پزشکی که تحت عنوان LMCC شناخته می‌شود؛ فراهم خواهد شد.

در مرحله بعد که مرحله سوم محسوب می‌شود نوبت آن می‌رسد که پزشک تأیید شده برای یافتن یک جایگاه شغلی در کانادا درخواست خود را مطرح کند. این مرحله با بهره‌گیری از سیستم اکسپرس اینتری یا امتیازدهی می‌تواند با سهولت بیشتری باشد و متقاضی مهاجرت پزشکی به کانادا با اطمینان خاطر بیشتری با جایگاه محل کار مشخص در کانادا مهاجرت می‌کند. چرا که این روش می‌تواند با ارسال دعوت‌نامه برای پزشک همراه باشد که بسیار بهتر از روش‌های دیگر خواهد بود. در مرحله چهارم که نزدیک‌ترین گام به مهاجرت پزشک است مسیرهای مختلفی برای مهاجرت پزشک به کانادا وجود دارد که می‌توان به سیستم امتیازدهی یا اکسپرس اینتری، برنامه‌های استانی اشاره کرد.

پیش ‌از این به سیستم اکسپرس اینتری پرداختیم اما در مورد کاندیداتوری استانی روال کار این‌گونه است که پزشکی که مهارت‌های ویژه‌ای را دارا است و درخواست موقعیت شغلی در کانادا را مطرح کرده از طرفی مهارت ویژه آن پزشک در استانی در کانادا مورد درخواست باشد و پزشک بتواند مهارت خود را به اثبات برساند در واقع دریافت ITA (ویزای مسافرتی الکترونیکی) را به‌منظور اقامت دائم را قطعی خواهد شد. در آن استان جذب خواهد شد. برنامه استانی هم در راستای اکسپرس اینتری صورت می‌پذیرد و سبب می‌شود فرایند اپلای بیش از 6 ماه زودتر سپری شود.

تاثیر آزمون MCAT در مهاجرت پزشکان به کانادا

آزمونی که به جهت پذیرش و ورود به دانشکده پزشکی برگزار می‌شود که تحت عنوان Medical College Admission که به‌طور مختصر MCAT خوانده می‌شود. آزمون MCAT در کانادا آزمون استاندارد کامپیوتری برای دانشجویانی است که قصد ورود به دانشکده‌های پزشکی آمریکا و یا کانادا را دارند. این آزمون به‌منظور ارزیابی بخشی از مهارت‌ها و پتانسیل‌های درخواست‌کنندگان ورود به دانشکده پزشکی در حوزه‌هایی مانند دانش مفاهیم و موضوعات علمی، تحلیل مسائل و ایجاد دیدگاه انتقادی انجام می‌شود. این آزمون از الزامات اخد مجوز کار برای آینده دانشجویان محسوب می‌شود. اگر دانشجو در کانادا وارد رشته پزشکی شود در آینده کاری نیازی به شرکت مجدد در این آزمون نخواهد داشت ولی در صورتی‌ که مدرک پزشکی در خارج از کانادا اخذ شده باشد و مشمول معادل‌سازی شود در مهاجرت پزشکان به کانادا مشخص است که این دوره‌ها در پروسه معادل‌سازی پشت سر گذاشته‌شده. ازآنجایی‌که این آزمون بر مبنای امتیازبندی است حداکثر و حداقل امتیاز کسب‌شده 472_528 خواهد بود و قبولی در هر قسمت از این منوط به کسب نمره بیشتر از 133_125 عنوان‌شده متوسط نمره 500 تعیین شده است. البته لازم به ذکر است که ممکن خواهد بود نمرات قابل قبول آزمون  MCAT در کانادا و دانشکده‌های مختلف پزشکی تفاوت داشته باشند.

شرایط اخذ مجوز کار پزشکان در کانادا

مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا را پیش ‌از این شرح دادیم. پزشکان پس از معادل‌سازی مدرک خود و ارزیابی اعتبارنامه آموزشی IQAS و سپس شرکت در آزمون‌های MCCQES و خروج موفقیت‌آمیز از این آزمون‌های استاندارد کامپیوتری و اثبات سابقه یک ساله فعالیت بالینی به‌ صورت عملی که منجر به اخذ مدرک شورای پزشکی LMCC خواهد شد. در نهایت نوبت به اخذ مجوز برای فعالیت در زمینه پزشکی خواهد رسید. همانگونه که گفته شد پزشکان می توانند با استفاده از سیستم اکسپرس اینتری و یا برنامه استانی مشغول به کار شوند. مدارکی که برای مجوز کار پزشک مورد نیاز است را در اینجا فهرست وار آورده ایم:

 • معاینه پزشکی کامل
 • گذرنامه های معتبر (شامل اعضای خانواده در صورت همراهی)
 • یک کپی از LMIA مثبت
 • نامه کالج پزشکان (استانی مشخص در کانادا)
 • تاییدیه ثبت نام
 • نامه ایمیل شده استخدام
 • کپی از رزومه
 • کپی مجوز پزشکی فعلی
 • نامه های مرجع کارفرما
 • ویزای eTA

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به کانادا

از آنجایی که شغل پزشکی به گونه ای است که در ارتباط مستقیم با مراجعین می باشد؛ تسلط به زبان انگلیسی به عنوان یکی از ضروریات به حساب می آید حتی در سیستم امتیاز دهی یا اکسپرس اینتری به این موضوع امتیاز بالایی تعلق می گیرد. مهارت در مولفه های زبان انگلیسی و حتی زبان فرانسه برای مهاجرت پزشکان به کانادا و برخی ایالت های فرانسوی زبان مانند کبک اجباری می باشد. برای مهاجرت پزشک به کانادا 4 آزمون زبان تایید شده وجود دارد که فرد می تواند؛ برای اثبات مهارت خود در زبان انگلیسی یا فرانسوی یکی از آنها را انتخاب کند؛ برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا (CELPIP)، سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS)، Test d'évaluation. de français (TEF Canada) و Test de connaissance du français (TCF Canada). محبوب ترین آنها آیلتس است. آیلتس یک سیستم جامع آزمون مهارت زبان است که 4 فرمت آزمون مختلف را پوشش می دهد: Listening، Reading،Writing  و Speaking همه شرکت‌کنندگان آزمون‌های Listening و Speaking یکسان می‌گذرانند، اما بسته به اینکه آیا در سیستم‌های آزمون Academic یا General Training شرکت می‌کنند، آزمون‌های Reading  و Writing متفاوتی را می‌گذرانند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت به کانادا هستید، به لینک زیر مراجعه کنید ➡️

https://malekpourmie.net/راههای-مهاجرت-به-کانادا/

کد شغلی لازم برای مهاجرت پزشکان به کانادا

پزشکان در کانادا تقاضای زیادی دارند و در فهرست NOC کانادا با کد 3113 قرار دارند. این کد شغلی پزشکان را دندان پزشکان در بر می گیرند. دندانپزشکان اختلالات دندان و دهان را تشخیص، درمان، پیشگیری و کنترل می کنند. آنها در مطب خصوصی کار می کنند یا ممکن است در بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز بهداشتی عمومی یا دانشگاه ها استخدام شوند. مهاجرت پزشکان به کانادا با کد شغلی 3113 شامل گرایش هایی از رشته دندان پزشکی می شوند:

 • دندانپزشک
 • اندودنتیست
 • جراح فک و صورت
 • پاتولوژیست دهان
 • رادیولوژیست دهان
 • متخصص ارتودنسی
 • دندانپزشک اطفال
 • پریودنتیست
 • متخصص پروتز
 • دندانپزشک بهداشت عمومی

مدارک مورد تایید دانشگاهی برای مهاجرت پزشکان به کانادا

برای مهاجرت پزشکان به کانادا، پزشکان آموزش دیده خارجی ابتدا به مدرک پزشکی تایید شده از دانشگاهی نیاز دارند که در فهرست جهانی دانشکده های پزشکی آورده شده است. پزشکان آموزش دیده خارجی باید مدارک خود را توسط شورای پزشکی کانادا (MCC) تأیید کنند تا گزارش ارزیابی اعتبار تحصیلی (ECA) را دریافت کنند. پس از تأیید مدرک و ریز نمرات، داوطلبان باید گزارش ECA را از PhysiciansApply.ca  تهیه کنند .هنگامی که یک پزشک اقامت دائم کانادا را کسب کند، ممکن است آزمایشات و آموزش های لازم را برای دریافت مجوز از شورای پزشکی کانادا (LMCC) تکمیل کند.

برنامه های مهاجرت به کانادا در مشاغل پزشکی

افراد ماهر و متخصص در زمینه خدمات پزشکی و درمانی در شهرها و استان‌های کشور کانادا به خوبی جذب می‌شوند؛ چرا که کمبود نیرو در این حوزه‌ها وجود دارد. چنین نیازی در برنامه‌های مهاجرتی انعکاس داده می‌شوند. تنوع بالای این دسته از برنامه‌های مربوط به مشاغل و تخصص‌های پزشکی سبب شده مهاجرت پزشکان به کانادا آزادی عمل بیشتری نسبت به انتخاب شغل در کانادا داشته باشند.

 • برنامه‌های کارمندان ماهر فدرال: این برنامه شامل 9 شغل مربوط به خدمات درمانی است.
 • کارشناسی آزمایشگاه
 • تکنسین آزمایشگاه پزشکی
 • تنفس درمانگر یا کارشناس قلبی ریوی
 • کارشناس پرتو پزشکی
 • کارشناس تشخیص الکتروفیزیولوژیک
 • سونوگرافیست
 • کار درمانگر
 • فیزیوتراپیست
 • متخصص شنوایی سنجی و آسیب شناس گفتار - زبان
 • برنامه کارمندان ماهر در ایالت کبک این برنامه شامل همه کارمندان ماهر و نیمه ماهر خواهد شد. متقاضیان برای دستیابی به این برنامه‌ها مستلزم کسب حداقل امتیاز خواهند بود.
 • برنامه‌های کاندیدای ایالتی بریتیش کلمبیا
 • این سری از برنامه‌ها نیازمند جاب آفر می‌باشد.
 • پزشکان متخصصان
 • پرستاران دارای مجوز کار
 • پرستاران باسابقه روانشناسی
 • کارآموزان پرستاری
 • مشاغل بهداشتی مانند داروسازی، کارشناس آزمایشگاه پزشکی
 • کارشناس فیزیوتراپیست

مزایای اخذ مجوز کار پزشکان در کانادا

کانادا یکی از مقاصد محبوب پزشکان است. مهاجرت پزشکان به کانادا برای این قشر مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. سیستم مراقبت جهانی در کانادا پیشرفته است و پزشکان بیشترین درآمد را کسب می‌کنند. می‌توان گفت جایگاه مشاغل وابسته به بهداشت و درمان در این کشور منحصربه‌فرد است. مهاجرت پزشکی به کانادا همراهی خانواده را نیز امکان‌پذیر می‌کند و فرزندان می‌توانند به تحصیل در این کشور مشغول شوند. مزایای اجتماعی این شغل پرطرفدار نیز در سطح بالایی قرار دارد.

شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا با داشتن شغل در ایران

مهاجرت پزشکان به کانادا در صورتی رخ می‌دهد که آنها در ایران هم به فعالیت در شغل خود مشغول‌اند. به دلایل مختلفی برخی از پزشکان با حفظ جایگاه و موقعیت شغلی خود در ایران به کار در کانادا نیز می‌پردازند. البته برخی از این مهاجرت‌ها مانند مهاجرت پزشک عمومی به کانادا ممکن است به‌منظور اخذ تخصص باشد. مهاجرت پزشک به کانادا به‌واسطه روش‌های دیگر مهاجرت مانند خود حمایتی امکان‌پذیر است که شرط حضور از الزامات آن نبوده و پزشک متقاضی با اثبات تمکن مالی و توانایی در پرداخت هزینه‌های زندگی در کانادا می‌تواند این ویزا را اخذ نماید. رفت ‌و آمد به ایران برای این دسته از پزشکان امکان‌پذیر خواهد بود و پس از سپری شدن زمان مقرر شده اقامت دائم می‌توانند پاسپورت کانادا را نیز داشته باشند.

شرایط اخذ اقامت دائم و حق شهروندی برای پزشکان در کانادا

در پروسه مهاجرت پزشکان به کانادا افرادی که اقامت دائم کانادا (Permanent residence) را دریافت می کنند، از حقوق مرتبط با اقامت دائمی کانادا برخوردار می شوند و مقیم دائم کشور کانادا محسوب می گردند. طول مدت اقامت دائم نامشخص است و افراد می توانند تقریباً از تمام حقوق یک شهروند به جز موارد خاص بهره مند شوند. اقامت دائم معمولاً از طریق اعطای یک کارت مشخص صورت می گیرد که شخص باید آن را همواره نزد خود داشته باشد.

اخذ اقامت دائم کانادا در روش های مختلف کانادا برای پزشکان متفاوت است. به عنوان مثال اگر از طریق استارت آپ برای اقامت کانادا اقدام گردد، از همان ابتدا اقامت دائم صادر می گردد و معمولاً پس از 3 سال منجر به صدور پاسپورت می گردد. در طرح های کارآفرینی معمولاً ابتدا اقامت به صورت Work Permit دو ساله است و سپس با ارائه اسناد و مدارک لازم، نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام می گردد. اگر پزشکان از طریق برنامه اسکیلدورکر کانادا برای اخذ اقامت اقدام نمایند، می توانند بعد از 2 سال اقامت دائم دریافت نمایند.

متقاضیان مهاجرت پزشکان به کانادا در خصوص اعطای پاسپورت و شهروندی کانادا لازم است بدانند که برای افرادی که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده اند، در صورتی که 3 سال به عنوان مقیم دائم در کانادا حضور داشته باشند، می توانند درخواست پاسپورت کانادا بدهند. قبل از دریافت اقامت دائم کانادا و در سال هایی که تحت عنوان اقامت موقت در کانادا حضور داشته اند، از هر 2 سال اقامت موقت، یک سال به عنوان اقامت دائم برای شرط حضور 3 ساله مذکور لحاظ می گردد.

خدمات موسسه ملک پور در زمینه مهاجرت پزشکان به کانادا

موسسه ملک پور با سابقه چندین ساله در انواع روش های مهاجرتی در اکثر کشورهای دنیا، این امکان را برای پزشکان متقاضی مهاجرت به کانادا فراهم کرده است که بر اساس روش های مختلف دریافت اقامت کانادا، خدمات ارزنده ای را به متقاضیان ارائه نماید. به این منظور، دریافت اقامت از طریق استارت آپ، طرح های کارآفرینی استان های مختلف کانادا، روش اسکیلدورکر، اخذ پذیرش تحصیلی و جاب آفر کانادا برای متقاضیان محترم امکان پذیر است. همچنین ویزای هنرمندان و افراد خاص کانادا در صورتی که افراد واجد شرایط بتوانند مدارک و سوابق مورد نیاز را تهیه و ارائه نمایند، قابل انجام است. مهاجرت پزشکان به کانادا با توجه به خدمات ارزنده موسسه ملک پور در این زمینه امکان پذیر است. پیشنهاد می گردد در قسمت گالری ویزاهای موسسه ملک پور، سوابق درخشان موسسه ملک پور در زمینه اخذ ویزاهای معتبر را مشاهده نمایید.

اصولاً برای انتخاب مسیر مهاجرت لازم است کلیه جوانب و فاکتورهای لازم سنجیده و بررسی گردد. به این منظور شرایط متقاضیان و روحیات آن ها، بر اساس شرایط کشورهای مختلف و روش مهاجرتی مورد نظر، مورد مقایسه قرار گرفته و بهترین مسیر مهاجرت انتخاب می گردد.


مهاجرت پزشکان به کانادا

پرسش:  سلام من پزشک متخصص هستم. برای مهاجرت به کانادا چه راه هایی رو میتونم در نظر داشته باشم؟

پاسخ:


سوالات متداول

آیا پزشکان ایرانی امکان معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا را دارند؟

بله در صورتی که مدرک دانشگاهی شما قابل تائید در مؤسسات مربوطه باشد، قابل انجام است.

متوسط درآمد پزشکان و پرستاران در کانادا چقدر است؟

وابسته به استان، تعداد ویزیت و تعرفه ویزیت متفاوت است اما برای پزشکان از حدود 250 هزار دلار در سال شروع می شود و پرستاران به طور متوسط حدود 80 هزار دلار در سال است.

آیا امکان الحاق همراهان در ویزای معادل سازی پزشکان کانادا وجود دارد؟

بله معمولاً به صورت منطقی پس از صدور ویزای نفر اصلی، برای ویزای همراهان درخواست صادر می گردد و با ارائه مدارک کافی، نسبت به صدور ویزای همراهان اقدام می گردد.

پاسپورت کانادا پس از چند سال قابل دستیابی است؟

معمولاً 3 سال پس از اخذ اقامت دائم می توان نسبت به صدور پاسپورت کانادا درخواست داد.

سخن پایانی

مهاجرت پزشکان به کانادا، شرایط اخذ اقامت کانادا با مدرک پزشکی و شرایط زندگی و درآمد پزشکان در کانادا مورد بررسی قرار گرفت. کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است که سالانه متقاضیان زیادی را به خود جلب می کند. استانداردهای زندگی در این کشور در حد قابل قبولی است و قوانین مهاجرتی از جمله اقامت و تابعیت در این کشور از جذابیت های خاصی برخوردار است. امکان الحاق خانواده در اکثر طرح های اقامتی این کشور میسر بوده و فرصت های شغلی مناسبی برای متقاضیان و همراهان آن ها فراهم است. مهاجرت پزشکان به کانادا علیرغم وجود دشواری های بسیاری برای متقاضیان می تواند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد چرا که میزان درآمد پزشکان در کانادا، چشم گیر و بسیار مناسب است. شما می توانید با برقراری تماس تلفنی با موسسه ملک پور ضمن دریافت مشاوره رایگان تلفنی در خصوص مهاجرت پزشکان به کانادا، پاسخ سوالات و ابهامات خود را در این خصوص جویا شوید. همچنین شما می توانید نظرات خود در خصوص موضوع مهاجرت پزشکان به کانادا را در قسمت "ثبت پرسش" مطرح نمائید.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
ارزو لطفی
سلام من دانشجوی سال اخر دانشگاه طب کشور اذربایجان هستم ، میخواستم بپرسم که مجاز به ورود به امتحان ام کت هستم یا نه ؟ مدرک تحصیلی مورد قبول میباشد یا خیر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شما می بایست لیست دانشگاه های مورد قبول کشور مورد نظرتان را بررسی نمایید و در صورتی که دانشگاهتان مورد تایید باشد می توانید در آزمون شرکت نمایید.
مرتضی
سلام وقت تون بخیر بشه بنده دانشجوی ترم آخر پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز هستم و معدل بنده بین 16 تا 17هست ولی در طول دوره پزشکی عمومی سابقه مردود شدن در تعداد بسیار کمی از دروس را در کارنامه پزشکی عمومی خود دارم آیا به این دلیل مشکلی برای عدم موفقیت در اپلای ایجاد نمیشه ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز مردود شدن در تعدادی از دروس دلیلی بر عدم امکان مهاجرت نمی باشد. با توجه به اینکه معدل شما نیز بالا می باشد شانس پذیرش خواهید داشت.
مشاوره رایگان