مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

13 اردیبهشت 1402 9 نظر

یکی دیگر از روش های مهاجرتی که آگاهی از شرایط آن بسیار مهم و ضروری می باشد و قبل از هرگونه اقدام باید جوانب و خطرات آن بررسی گردد، روش پناهندگی است. با توجه به هم مرز بودن کشور عزیزمان ایران با کشور ترکیه در این نوشتار موضوع مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی مورد بحث قرار خواهد گرفت. در نظر داشته باشید که موسسه MIE هیچگونه خدماتی در موضوع پناهندگی ندارد و در این نوشتار صرفا خطرات و شرایط پناهندگی در ترکیه ذکر خواهد شد. به دلیل عدم آگاهی اکثر هموطنان گرامی از شرایط پیش رو یک پناهنده و همچنین گزارشات نمایانگر وضعیت پناهندگان در ترکیه ما بر خود واجب دانستیم که موضوع مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را با دیدی متفاوت از دید عموم تحلیل کنیم. مجددا عرض می گردد که موسسه MIE در موضوع پناهندگی در ترکیه ارائه خدمات ندارد، اما می تواند شرایط اولیه شما را برای دیگر روش های مهاجرت به ترکیه به صورت رایگان بررسی نمایند. این مقاله با بررسی سایت یوان ترکیه و سایت های معتبر و تجربه وکلای محلی جمع آوری شده. تحت شرایط اعلام شده درخواست می شود که با ما همراه بوده تا بتوانیم روش مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را بررسی کنیم و بتوانیم روش های جایگزین مناسب را معرفی نماییم.

موسسه ملک پور هیچ گونه خدماتی برای پناهندگی ارائه نمی کند و مطالب این صفحه تنها جهت ارتقا اطلاعات شما عزیزان و آشنایی با خطرات پناهندگی ارایه می گردد.

 

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرارداده ایم به شرح زیر می باشند:

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و شرایط عمومی

شخص پناه جو به دلایل برخوردار نبودن از امنیت در کشور خود مانند تبعیض نژادی، اعتقادی، ملیتی و عضو بودن درگروه های اجتماعی خاص دچار مشکل شده و برای نجات جان خود و نیز مجازات به کشور دیگری مهاجرت می کند و نمی توان به وطن خود بازگردد. در ادامه چندین نوع کیس پناهندگی بیان شده را مطالعه کنید.

  • پناهندگان اروپایی به دلایل گفته شده نمی‌توانند میهن خود برگردند
  • آن گروه از افرادی که از خوف مجازات شدن حق ورود مجدد به وطن خود را ندارند، ویزای ترکیه - موقت اقامت در ترکیه را دریافت می کنند و بعد از پایان مراحل گفته شده به کشور ثالث انتقال می ‌یابند.
  • افرادی که امکان پناهنده شدن در ترکیه را ندارند، توسط دولت ترکیه تحت حفاظت قرار می گیرند این در شرایط فرد مذکور در میهن خود به اعدام و شکنجه شدید مجازات خواهد شد.
  • بهتر است بدانید کسانی که می خواهند پناهندگی ترکیه را بگیرند دست به جنایاتی در وطن خود می زنند. دولت ترکیه مجوز اقامت پناهندگی در ترکیه را به آنها نمی دهد و فرد باید به کشورش بازگردد.

حال اگر فرد مجرم برای اینکه از جرم و مجازات دور باشد خواهان است که پناهندگی ترکیه را دارد ولی دولت ترکیه درخواست وی را رد می کند.

در این عکس اطلاعاتی کلی از کشور ترکیه مشاهده می کنید

 

پادکست موسسه MIE در مورد مهاجرت از طریق پناهندگی به ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و رعایت کنوانسیون ژنو

ترکیه در سال 1951 وارد کشورهای اصلی Geneva Conventions شده است. این کشور با قرار دادن دستورات مهاجرت در تلاش است، تا بتواند به بهترین کشور پناهنده جهانی تبدیل شود ولی با وجود عضو بودن ترکیه در Geneva Conventions، یوان ترکیه به هر پناجویی مجوز نمی ‌دهند.

 کسانی که در کشور های اروپایی زندگی می‌ کنند اقامت دائم ترکیه را می ‌توانند دریافت کنند و برای ما بقی کشورها اقامت موقت ترکیه وجود دارد اما اگر می خواهید اقامت دائم ترکیه را بگیرید، باید به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید و سپس پناهندگی ترکیه را دریافت کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و خطرات آن

مهاجرت از راه های مختلف برای کشور ترکیه امکان پذیر است، که دشوارترین و پر مخاطره ترین روش مهاجرت پناهندگی می باشد. پناهندگی دارای اصول معینی است اما ما پناهندگی را تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌کنیم؛ البته قبل از اقدام به مهاجرت از طریق پناهندگی بهتر است با افراد متخصص و آشنا به امور مهاجرت صحبت کرده و کل کارها (از اقدام تا پایان پناهندگی) را موشکافانه تحلیل کنید. معمولا افرادی که از این طریق اقدام می‌نمایند با خطرات بسیاری رو به رو شده، ثروت و اموال خود را از دست داده و دچار مشکلات روحی می‌ شوند.

سودجویان که از نا آگاهی مردم برای کسب سود از این روش اقدام می کنند، همچنین با گفته های دور از واقعیت، مهاجران را به ترکیه می‌کشاند و درمیانه راه آنها را ترک می‌کنند. این افراد نیز با دادن وعده های توخالی و دروغین که به نفع خود آنهاست، افراد پناه جو را وادار به پناهندگی در ترکیه می‌کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و مراحل آن

یکی از نهاد های قانونی برای اقدام به مهاجرت از روش پناهندگی، سازمان ملل متحد (یوان ترکیه) می‌ باشد. ۱۰ سپتامبر سال ۲۰۱۸ ماموریت این سازمان و ارائه خدمت به پناجویان در ترکیه متوقف شده و سازمان ملل، اداره مهاجرت ترکیه این وظیفه را بر عهده گرفته است. متقاضیان در ابتدا باید محل سکونت خود را به یوان ترکیه اعلام کنند. برای این کار نیاز به تحویل دادن هیچ سند یا مدرکی نیستید. سپس از روند مراحل اولیه مشخصات خود را به مسئول بخش مربوطه داده و کارت احراز هویت تحویل داده می شود.

  • بدون داشتن کارت، دسترسی به برخی امور شهروندی و خدمات عمومی را نخواهید داشت. این کارت صرفا اقامت و شهروندی نیست بلکه به منظور شناسایی فرد است.
  • در تمامی استان های ترکیه می توانید برای دریافت ویزای موقتی اقدام کنید ولی نکته قابل توجه این است که بر اساس ملاحظات نمی‌توانید در تمامی استان های ترکیه سکونت داشته باشید.
  • چنانچه متقاضی در استان هایی که دولت ترکیه برای سکونت فرد قدغن کرده درخواست اقامت موقت را ثبت کند، درخواست به مناطق دیگر محول می شود که در این صورت روند اجرا بسیار طولانی خواهد شد. فرد متقاضی باید ابتدا با اداره مهاجرت کشور ترکیه مصاحبه کند. زمان مصاحبه پیشتر به متقاضی ابلاغ می شود.
  • در مصاحبه شرایط متقاضی مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و پرونده شخص متقاضی اولویت بندی خواهد شد. سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا هر ساله مبلغ هنگفتی برای ارائه خدمت به پناهجویان به دولت ترکیه پرداخت می‌کنند.

کشور ترکیه به دلیل همسایگی با سه کشور عراق، سوریه، ایران با درخواست پناهندگی فراوانی به یوان ترکیه مواجه است. همچنین گرفتن عکس و اثر انگشت از متقاضی در مصاحبه ضروری است. فاصله زمانی بین ثبت درخواست تا انجام مصاحبه متغیر بوده که حدودا بین شش ماه تا یک سال می باشد. شخص پناهجو با داشتن گذرنامه سفید می تواند از خدماتی چون خرید سیم کارت، کرایه کردن منزل و یا فراهم کردن مایحتاج زندگی بهره مند شود.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و کیس ها آن

متقاضیان پناهندگی در ترکیه اغلب افرادی هستند که در ارائه کیس فریب کاری می‌کنند، یا به دلیل ایجاد زندگی مطلوب تر برای خود فریب می خورند؛ ولی طبق مقررات و معاهدات بین المللی شخصی که جان و مالش در نا امنی باشد، می تواند برای پناهندگی اقدام کند.

متقاضی باید دلایلی و مستندات کافی را ارائه کند، که به چه علت از وطن خود خارج شده است؟  به چه دلایلی نتوانسته در کشور خود به زندگی ادامه دهد؟ چنانچه شخص مورد نظر به زادگاهش بازگردد، باچه خطراتی روبه رو خواهد شد؟

نکته حائز اهمیت دیگری که بایستی به آن توجه داشت این است که اگر شخصی گناهکار معرفی گردد و عمل انجام شده در کل کشورها و طبق قوانین آنان جرم باشد، آن فرد نمی‌تواند درخواست پناهندگی دهد.

پناهجو می‌بایست ابتدا تمامی مشخصات خود را به طور واضح به پلیس مهاجرت ارائه داده که به چه عللی روش پر خطر پناهندگی را انتخاب کرده است. مسئولین بخش مهاجرت افراد بسیار کار کشته و خبره ای هستند که موارد پناهندگی زیادی را مورد مطالعه وبررسی قرار داده اند.

ماموین پلیس مهاجرت به ترکیه به راحتی می‌توانند به درستی اطلاعات یا ارائه مدارک شما پی ببرند. اگر متقاضی درخواست پناهنده شدن بدون ارائه مدارک را بدهد احتمالا درصد موافقت با درخواست شخص مذکور کاهش می‌یابد.

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و روش های جایگزین آن

کسانی که سعی دارند مهاجرت به ترکیه را جایگزین پناهندگی ترکیه کنند می توانند از راههای قانونی استفاده نمایند. به عنوان نمونه تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، خرید و اجاره ملک در ترکیه، ثبت یک برند مانند اینها می تواند کافی باشد.

دانشگاه های ترکیه معتبر هستند و باهزینه اندک می توان در آن کشور تحصیل نمایید. با تحصیل در این کشور می توان اقامت دائم دریافت کنید و تحصیل در برخی از دانشگاه های ترکیه ارزان قیمت است، زیرا این دانشگاه‌ ها دولتی هستند. شما باید زبان انگلیسی و مخصوصاً زبان ترکی (استانبولی) یاد گرفته باشید، که بتوانید با هزینه های بسیار کم و امکانات دانشجویی بسیار عالی در ترکیه تحصیل کنید.

ویزاهای کار در ترکیه که از طریق دعوتنامه کاری اقدام پذیر است. دعوتنامه کاری برای تمامی افراد صادر می شود، اما باید توجه داشته باشید که صاحب کار در ترکیه باید به ازای هر یک فرد خارجی پنج فرد ترک را استخدام کند.

می‌توان در کمترین زمان ممکن شرکت خود را نسبت به حوزه فعالیتی مد نظر ثبت کرد. شخص مدیر عامل با داشتن مدرک ثبت شرکت اجازه کار در ترکیه را دارد و هر ماه مالیات شرکت خود را پرداخت می‌کند.

در ترکیه شما نیروی کار محسوب می شوید و Blue Card Turkey را دریافت می نمایید. با ثبت شرکت خود در ترکیه نیاز به سرمایه زیادی نخواهید داشت و حساب اولیه شرکت نیاز به سپرده بلاک شده نخواهد بود؛ اما شما باید ماهیانه به مامور حسابرسی مالیات و تمام فاکتورها و کارکرد خود را نشان دهید.

ایرانی ها بیشترین خرید ملک در دو سال اخیر در ترکیه را داشتند. خرید ملک به شما اجازه می‌دهد که اقامت توریستی خود را هر سال تمدید کنید و با تمدید سالانه در این کشور زندگی کنید. توجه داشته باشید هزینه خرید ملک حدود 300 thousand lira به بالا می باشد. به طوری که ارزش ملک خریداری شده از $ 250. 000 بیشتر باشد، امکان گرفتن پاسپورت ترکیه نیز برای شما وجود خواهد داشت.

⬅️ چنانچه علاقمند به اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


پاسخ به سوالات متداول درباره مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

✅ آیا اقدام به پناهندگی در ترکیه توسط موسسه MIE میسر است؟

نه، موسسه ملک پور در بحث پناهندگی خدمتی ارائه نمی‌کند و همچنین این راه پر ریسک را به هیچ عنوان معرفی نخواهد کرد. مقالات مهاجرت از طریق پناهندگی صرفا برای آگاهی دادن به افراد و همچنین معضلات و مخاطرات این راه پرخطر منتشر می شوند.

✅ ارائه چه مدارکی در ترکیه برای فرد پناهجو ضروری است؟

یک کارت شناسایی سفید رنگ به شخص مورد نظر داده می‌ شود و مشخصات شخصی، دین و تصویر شخص متقاضی در آن موجود است و هدف از صدور این کارت شناسایی فرد مورد نظر می باشد.

✅ آیا پناهجویان می‌ توانند در ترکیه شغل داشته باشند؟

پناهجو در ترکیه با در دست داشتن کارت شناسایی طبق قوانین مجوز فعالیت دارد، ولی این مورد با پیچیدگی های همراه است که کار را عملا با شکست مواجه می‌ کند. برای این کار ابتدا بایستی پناهجویان از وزارت کشور ترکیه مجوز کار را دریافت کرده و مجری کار باید بیمه پناهچو را بپردازد که معمولا این کار انجام نمی‌دهند و پناهجو مجبور می‌شود به صورت غیر قانونی و اصطلاحا سیاه فعالیت کند.

✅ آیا پناهجویان در ترکیه می توانند فعالیت تحصیلی داشته باشند؟

پناهجو می تواند با کسب مجوز از اداره مهاجرت ترکیه و هچنین مشارکت در امتحان YOS در دانشگاه به فعالیت تحصیلی مشغول شود. ملاک دریافت مجوز فعالیت های تحصیلی سطح زبان و سن پناهجو است. در دانشگاه های ترکیه به دلیل بالا بودن سطح آموزشی می‌ توان به زبان های مختلف از جمله انگلیسی تحصیل نمود.

✅ آیا پناهنده در طی روند پروسه پناهندگی مجاز به رفت و آمد است؟

پناهجو باید ابتدا به اداره مهاجرت محل تعیین شده توسط دولت ترکیه مراجعه و نام نویسی کرده و سپس به طور هفتگی یا ماهانه خود را معرفی نماید. همچنین ثبت اثر انگشت و امضاء نیز ضروری است.

نکته قابل ذکر اینکه اگر پناهجو به صورت متناوب سه بار از مراجعت به اداره مهاجرت خودداری کند، روند رسیدگی به وضعیت متقاضی متوقف و پرونده مختومه خواهد شد.


_____________سخن پایانی در زمینه مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی__________

توضیحات بیشتر وضعیت پناهندگان براساس نظریه های ثابت شده علمی پناهندگی در کشور ترکیه قرار داده شده است که با مطالعه آنها پاسخ سوال های خود را دریافت کنید. با این وجود ترکیه پناهندگان غیر اروپایی را مورد حمایت بسیار قرار نمی‌دهند زیرا پناهجویان با وضعیت بسیارنامناسب روبه رو خواهند شد. مهاجرت به ترکیه تنها از طریق پناهندگی صورت می گیرد که بهتر است به دلیل خطرناک بودن مسیر از طریق پناهندگی روش های قانونی مهاجرت به ترکیه را برگزینید. می توانید به عنوان فرد پناهجو مهاجرت به ترکیه از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری اقدام نمایید. اگر قصد گرفتن اقامت ترکیه را در نظر دارید توصیه می کنیم ابتدا با مشاوران متخصص موسسه ملک پور مشورت گرفته و سپس بهترین راه قانونی، با وضعیت خود را به جای پناهندگی عملی کنید. اگر پاسخ برخی از سوال های خود را نیافتید می توانید در بخش دیدگاه های وبسایت بیان کنید، تا مشاورین ما به شما جواب مورد نظر را ارائه کنند.

امتیاز 3.05 از 5 ( 34 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
Farooq
آیا من میتوانم به کشور ترکیه سفر‌ نمایم من‌ یک افغان ام در جریان جنگ طالبان و تصرف شان در افغانستان بوده ام اما اکنون در ایران پناهنده ام میخواهم بحیث مهاجر افغان در ترکیه سفر نمایم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز، موسسه ملک پور هیچگونه مشاوره و خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی نماید و این مطلب صرفا به منظور آشنایی شما با این روش است.
نعمان ابراهیم خیل
من از راه قاچاق به ترکیه آمدم مدت 4 ماه میشه که به هیچ اداره دولتي نه رفته ام من چه کار کنم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب موسسه ملک پور در زمینه پناهندگی ارائه هیچگونه خدمات و مشاوره ندارد
محتبی شفیعی
من میخوام پناهندگی ترکیه بگیرم واسه کاربرم کجابنویسم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام دوست عزیز موسسه ملک پور در زمینه پناهندگی ارائه خدمات و مشاوره ندارد با تشکر
سعید
سلام وقتتون بخیر. من یک جوان نویسنده با وضع مالی ضعیف هستم. چه راه هایی برای مهاجرت وچه کشورهایی را برای بنده توصیه میکنید. راه هایی که مستلزم بودجه زیاد نباشه. سؤال زياد داشتم. اگه لطف کنید یک شماره تلفنی یا واتساپی بگذارید بتونم باهاتون در تماس بمونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای تماس با موسسه می توانید از لینک زیر اقدام کنید https://officialmalekpour.net/contact
منصوری
میخواهم پناهنده شوم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز موسسه MIE هیچگونه خدمات و مشاوره ای در مورد پناهندگی ندارد. و ما فقط در روش های قانونی می توانیم در خدمتتان باشیم.
مهردادترکنسب
میخوام در کشور ترکیه زندگی کنم اما توان مالی زیادی ندارم به همین دلیل میخوام از طریق کار در کشور ترکیه پاسپورت اونجارو بگیرم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام در صورتی که شرایط کاری شما مساعد باشد می توانید برای کارفرما های این کشور رزومه خود را ارسال نمایید. در غیر اینصورت می‌توانید با سفر به این کشور در جستجوی کار مورد نظر تان باشید. علاوه بر این می توانید از موسسه های کاریابی راهنمایی دریافت نمایید
مشاوره رایگان