دانشگاه های کانادا

20 آذر 1401 2 نظر

دانشگاه های کانادا

کانادا دومین کشور پهناور جهان پس از روسیه، واقع در آمریکای شمالی با جمعیتی تنها در حدود چهل میلیون تن، یکی از پرطرفدار ترین مقاصد تحصیلی جهان می باشد که سالیانه دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان جذب می نماید. کیفیت، استاندارد، رفاه بالای زندگی، نرخ بیکاری پایین به نسبت بسیاری از کشور ها در جهان، شرایط خوب کار پس از تحصیل و قیمت دلار پایین تر به نسبت دلار آمریکا از دلایل دانشجویان برای انتخاب کانادا به عنوان مقصد غایی برای تحصیل می باشد. مهم ترین شهرهای کانادا عبارت اند از؛ ونکوور در استان بریتیش کلمبیا، کلگری در آلبرتا، تورنتو در آنتاریو، مونترآل در کبک و هلیفکس در نوآ اسکوشیا. کانادا کشوری بسیار مهاجرپذیر می باشد و سالیانه تعداد بسیار زیادی از مهاجران جهان این کشور را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند. شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه های کانادا، رتبه بندی دانشگاه های کانادا و همچنین برای آشنایی هرچه بیشتر با بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل با ما در این نوشتار همراه باشید. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی شما می توانید با کارشناسان موسسه ملک پور (MIE) تماس حاصل فرموده و از مشاوره تلفنی رایگان متخصصین مجرب ما در امر مهاجرت بهرمند شوید. با کامل کردن فرم تماس نیز می توان از خدمات مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شد. شما می توانید برای دریافت هر گونه اطلاعات تکمیلی در خصوص دانشگاه های کانادا در این نوشتار همراه ما باشید. عناوینی که در این نوشتار بررسی خواهند شد؛

 • شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا و تحصیل در این کشور
 • رنکینگ دانشگاه های کانادا
 • معرفی دانشگاه های برتر کانادا
 • هزینه تحصیل و زندگی در کانادا
 • سوالات متداول راجع به دانشگاه های کانادا
 • سخن پایانی در باب دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کاناداشرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا و تحصیل در این کشور

مدت تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 1 الی 2 سال و در مقطع دکتری 3 الی 5 ساله می باشد. گپ تحصیلی از جمله شرایط پذیرش در دانشگاه های کاناداست که توصیه می شود بیشتر از چهار الی پنج سال نباشد. شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا از جمله شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع دکترا، ارائه مدرک زبان معتبر می باشد؛ به این صورت که برای مقطع کارشناسی ارائه آیلتس 6 (برخی از دانشگاه ها 6.5)، برای مقطع کارشناسی ارشد آیلتس 6.5 و برای مقطع دکتری آیلتس 6.5 یا 7 به بالا لازم است. از مهم ترین شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع دکترا، یافتن سوپروایزر و دریافت تأیید وی برای همکاری می باشد. شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد نیز گاهاً تعیین استاد راهنما می باشد. لازم به ذکر است که شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، بستگی به رشته و دانشگاه دارد و نیاز به یافتن استاد راهنما، شامل حال برخی از رشته های تحصیلی ارشد در برخی دانشگاه های کانادا می شود. دانشجویان در کانادا اجازه کار پاره وقت حین تحصیل به مدت؛ 10 الی 15 ساعت در دوره کارشناسی، 15 الی 20 ساعت در هفته در دوره ارشد و حدوداً 40 ساعت در هفته در دوره دکتری را خواهد داشت. زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی می باشد. این بدین معناست که امکان تحصیل در دانشگاه های کانادا به هر دو زبان مقدور می باشد و برای زندگی و کار کردن در این کشور نیز تسلط به یکی از این دو زبان کفایت می کند. لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت علوم نیز می باشد. دانشگاه های کانادا برای پذیرش دانشجویان، پرداخت هزینه را الزامی کرده اند. شهریه دانشگاه های کانادا برای پذیرش در مقاطع و رشته های مختلف، متفاوت از یکدیگر است.

دانشگاه های کانادا

تحصیل در کانادا

همانطور که گفته شد تحصیل در کانادا به زبان انگلیسی و فرانسوی است و ارائه مدرک زبان با حداقل نمره متناسب با مقطع تحصیلی الزامی است. یکی از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی و اخذ نمره آیلتس مورد نظر به صورت تضمینی، استفاده از محصول آموزش زبان موسسه ملک پور است. سیستم نوین آموزش زبان که در این محصول به کار رفته است، شرایط دریافت مدرک آیلتس مورد نظر را برای شما عزیزان تسهیل می بخشد. اطلاعات کافی در خصوص این محصول و چگونگی تهیه آن را می توانید از لینک زیر به دست آورید.

دانشگاه های کانادا

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

رنکینگ دانشگاه های کانادا

در این قسمت به بررسی رتبه بندی دانشگاه های کانادا در جهان و معرفی بهترین دانشگاه های کانادا خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که کشور کانادا از یکی از قوی ترین و پیشرفته ترین سیستم های آموزشی در دنیا برخوردار است. بر این اساس در میان 500 دانشگاه برتر دنیا، نام دانشگاه های کانادا بسیار به چشم می خورد. لازم به ذکر است که این مقاله به وسیله متخصصین مجرب موسسه ملک پور تهیه شده و به نگارش درآمده و هر گونه کپی برداری و رونوشت از آن با ذکر یا بدون ذکر منبع غیرقانونی و غیراخلاقی خواهد بود. در جدول زیر شاهد نام بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل و رتبه بندی دانشگاه های کانادا در سطح جهانی و کشوری خواهیم بود. اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا که در فهرست برترین دانشگاه های این کشور قرار دارند، امری غیرممکن نیست؛ اما بدون شک به رزومه علمی قوی نیاز دارد.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل

دانشگاه های کانادا

رتبه بندی کشور

رتبه بندی جهانی

دانشگاه تورنتو

(University of Toronto)

1

16

دانشگاه بریتیش کلمبیا

(University of British Columbia)

2

23

دانشگاه واترلو

 (University of Waterloo)

3

49

دانشگاه مک گیل

 (McGill University)

4

51

دانشگاه آلبرتا

 (University of Alberta)

6

71

دانشگاه کلگری

(University of Calgary)

7

100

دانشگاه کوئینز

 (Queen’s University)

9

129

دانشگاه وسترن

 (Western University)

11

159

دانشگاه مونترال

(Université de Montréal)

13

176

                                     

معرفی دانشگاه های برتر کانادا

از جمله مهم ترین شهر های دانشجویی در کانادا که همه ساله پذیرای هزاران نفر دانشجو در سرتاسر جهان می باشند عبارت اند از؛ تورنتو، اتاوا، مونترآل، کبک و هلیفکس. در این قسمت به معرفی پنج دانشگاه برتر کانادا می پردازیم. اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا ممکن است نیازمند ارائه مدارک خاصی در مقاطع یا رشته مورد نظر نیاز باشد؛ به همین دلیل توصیه می شود جهت کسب اطلاعات در این زمینه، به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید. 

 

دانشگاه های کانادا

 • دانشگاه تورنتو؛

دانشگاه تورنتو که در سال 1827 تاسیس شده است، یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در شهر تورنتو در آنتاریو واقع شده است. دانشگاه تورنتو (UofT) یک موسسه آموزش عالی بسیار وسیع است که به پرورش بیش از 45000 دانشجو می پردازد، از این تعداد حدودا 10 الی 15 درصد را دانشجویان بین المللی شامل می شوند. دانشگاه تورنتو دوره هایی را ارائه می دهد که به دریافت مدارک تحصیلات عالیه از قبیل مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد، مدرک دکترا در چندین و چند زمینه تحصیلی منجر می شود. گفته می شود بالغ بر 700 عنوان رشته دانشگاهی در این دانشگاه در مقطع لیسانس تدریس می شود. این دانشگاه دوازده کالج با معماری قدیمی را در خود جای داده است.

دانشگاه های کانادا

 وب سایت دانشگاه تورنتو

دانشگاه های کانادا

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا؛

دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 1908 تاسیس شده است و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری شهر بزرگ ونکوور واقع در استان بریتیش کلمبیا می باشد. دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) دارای اعتبار و بسیار شناخته شده در سطح جهانی می باشد و در واقع یک موسسه آموزش عالی بسیار وسیع با دامنه پذیرش حدوداً بیش از 50 هزار دانشجو می باشد. دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به دریافت مدرک در مقاطع بالاتر آموزش عالی از قبیل مدارک قبل از لیسانس (یعنی گواهینامه ها، دیپلم، مدرک کاردانی)، مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، مدرک دکترا در چندین زمینه تحصیلی می شود. این موسسه آموزش عالی 112 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس امتحانات ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانشجویی انجام می شود. درصد پذیرش این دانشگاه حدوداً 40-50٪ است.

دانشگاه های کانادا

وب سایت دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه های کانادا

 • دانشگاه آلبرتا؛

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل، دانشگاه آلبرتا بوده در سال 1908 تاسیس شده است و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است و که جزو دانشگاه های ادمونتون کانادا در آلبرتا واقع شده است. دانشگاه رسمی آلبرتا (UofA) که توسط وزارت آموزش پیشرفته معتبر شناخته شده است حدود بیش از 40 هزار دانشجو را در خود جای داده است. دانشگاه آلبرتا (UofA) دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به دریافت مدارک تحصیلات عالیه رسمی از قبیل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در چندین زمینه تحصیلی می شود. این موسسه آموزش عالی 112 ساله دارای سیاست پذیرش انتخابی است که براساس سوابق تحصیلی گذشته دانش آموزان انجام می شود.

دانشگاه های کانادا

وب سایت دانشگاه آلبرتا

 • دانشگاه مونترآل؛

دانشگاه مونترال در سال 1878 تاسیس شده است و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری شهر بزرگ مونترال در کبک واقع شده است. از جمله دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت علوم با بیش از 55 هزار دانشجو می باشد که گفته می شود از این تعداد حدوداً یک چهارم آن از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می باشند. این دانشگاه دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به دریافت مدارک رسمی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و مدرک دکترا در چندین زمینه تحصیلی می شود. این موسسه آموزش عالی 142 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس سوابق تحصیلی گذشته دانش آموزان انجام می شود. میزان پذیرش آن سالیانه حدوداً 40-50٪ است.

دانشگاه های کانادا

وب سایت دانشگاه مونترال

دانشگاه های کانادا

 • دانشگاه کلگری؛

دانشگاه کلگری که در سال 1966 تاسیس شده و یکی دیگر از بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در سراسر دنیا می باشد. این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در منطقه شهری شهر بزرگ کلگری در آلبرتا واقع شده است. دانشگاه کلگری (UCalgary) یک موسسه آموزش عالی (دانشگاه آزاد) است. دانشگاه کلگری دوره ها و برنامه هایی را ارائه می دهد که منجر به دریافت مدارک عالی آموزش عالی به طور رسمی در چندین زمینه تحصیلی شناخته می شود. این موسسه آموزش عالی 54 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی است که بر اساس امتحانات ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانش آموزان می باشد. دامنه پذیرش این دانشگاه سالیانه حدوداً 10-20٪ است.

دانشگاه های کانادا

وب سایت دانشگاه کلگری

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا بسته به مقطع تحصیلی و شهر محل سکونت می تواند بسیار متغیر باشند. هزینه های تحصیل و زندگی برای دانش آموزان زیر هجده سال با توجه به این که می بایست در مدارس شبانه روزی تحصیل نمایند از حدود سی و پنج هزار دلار کانادا به بالا خواهد بود. هزینه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سالیانه رقمی حدوداً بین 10 الی 30 – 35 هزار دلار کانادا می باشد. برای تحصیل پزشکی در کانادا در رشته های دندان پزشکی و غیره این مبلغ حدوداً 20 الی 30 درصد افزوده خواهد شد. هزینه دانشگاه های کانادا در مقطع دکترا نیز متفاوت و به طور میانگین در حدود 20 هزار دلار در سال می باشد. جالب توجه است که بدانید امکان دریافت بورسیه و فاند تحصیلی نیز برای تحصیل در دانشگاه های کانادا وجود دارد. مقدار فاند دانشگاه های کانادا متفاوت است. به طور کلی مقدار فاند دانشگاه های کانادا به مقطع تحصیلی دانشجو، دانشگاه، رشته تحصیلی، رزومه علمی و وضعیت تحصیلی دانشجو بستگی دارد. در مقاله بورسیه تحصیلی در کانادا به انواع بورسیه های قابل دریافت، مبلغ و شرایط اخذ آن ها اشاره شده است.

دانشگاه های کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا نیز بسته به شهر محل سکونت برای هر نفر ماهیانه از 1000 الی 2500 دلار کانادا بسته به نوع زندگی متفاوت می باشد. ذیل این مطلب بخشی از هزینه های زندگی در کانادا به صورت جدول برای آگاهی هر چه بیشتر شما عزیزان تهیه و نگارش شده است.

 

هزینه های زندگی در کانادا (به دلار آمریکا)

وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت

$ 12.49

مک دونالد

$ 7.35

اینترنت ماهیانه

$ 56.15

شروع قیمت تاکسی (تعرفه نرمال)

$ 2.94

تاکسی (1 کیلومتر)

$ 1.47    

بلیط حمل و نقل عمومی (1 طرفه)

$ 2.39

برنج سفید (1 کیلوگرم)

$ 2.84   

شیر (1 گالن)

$ 1.84   

آب (یک و نیم لیتر)

$ 1.66    

اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

$ 971.64

اجاره آپارتمان 1 خوابه در حومه شهر

$ 800.97

 


سوالات متداول راجع به دانشگاه های کانادا

✅ آیا تحصیل در کانادا بدون ارائه مدرک زبان معتبر امکان پذیر است؟

بله؛ برای دوره های تحصیلی منوط به گذراندن دوره های زبان در این کشور می توان پذیرش تحصیلی گرفت اما برای بالا بردن شانس دریافت ویزا، اصولاً توصیه به ارائه مدرک زبان معتبر می شود.

✅ آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

خیر؛ تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی هزینه بر خواهد بود و رایگان نمی باشد.

✅ هزینه های تحصیل در کانادا سالیانه به چه صورت می باشد؟

شهریه های تحصیل در کانادا برای مقاطع مختلف تحصیلی از 10 هزار دلار کانادا شروع شده و تا 50 هزار دلار کانادا و یا بالاتر خواهد بود.

✅ هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا ماهیانه حدوداً چه مبلغی می باشد؟

هزینه های زندگی در کانادا رقمی حدود 1000 الی 2500 دلار در ماه بسته به سبک زندگی زندگی دانشجو متغیر است.

✅ برترین دانشگاه های کانادا کدامند؟

دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه واترلو، دانشگاه مک گیل و دانشگاه آلبرتا جزو برترین دانشگاه های کانادا هستند.


_____________سخن پایانی در باب دانشگاه های کانادا_____________

شرایط عمومی تحصیل در دانشگاه های کانادا و همچنین دانشگاه های برتر این کشور به نحو کامل و جامعی مورد بررسی قرار گرفت. لازم به ذکر است که برای تحصیل در دانشگاه های کانادا گپ تحصیلی و مدرک زبان جزو مهم ترین مدارک فرد می باشد. برترین دانشگاه های کانادا عبارت اند از؛ دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه واترلو، دانشگاه مک گیل و دانشگاه آلبرتا. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های کانادا و همچنین بررسی شرایط خود برای تحصیل در دانشگاه های کانادا با موسسه ملک پور ارتباط برقرار نموده و از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان متخصص مجموعه ما بهره مند گردید. استفاده از مشاوره تلفنی رایگان، با تکمیل فرم تماس نیز امکان پذیر است. همچنین شما می توانید در صورت وجود هر گونه سوال یا نظری، در قسمت "ثبت پرسش" نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید و در کم ترین و سریع ترین زمان ممکن پاسخ خود را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

امتیاز 4.55 از 5 ( 21 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
عصمت زاده
سلام. ممنونم از معرفی بهترین دانشگاه های کانادا. شرایط ورود به این دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی به ویژه ایرانیان سخت هست؟ شرایط ویژه ای مثل معدل خاص داره و آیا بورسیه هم ارائه می کنن؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بورسیه ها عموماً همه دانشگاه ها و رشته ها دارند که بسته به رزومه علمی دانشجو است. دانشگاه های تاپ بلی یک شرط معدل عموماً دارند و حداقل باید 15 باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
anahita31
سلام و عرض ادب وقت بخیر ممنونم از مقاله خوبتون من 18 ساله هستم و میخوام در رشته داروسازی تحصیل کنم هزینه تحصیل چقدره و میتونم مستقیم پذیرش بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
بله پذیرش مستقیم هم امکان پذیره ولی باید رزومتون بررسی بشه. هزینه ها بسته به دانشگاه از ۱۰هزار دلار در سال شروع میشه به بالا
مشاوره رایگان