تحصیل مهندسی در ترکیه

بدون نظر

تحصیل مهندسی در ترکیه، بورسیه های تحصیلی ترکیه، مدارک، شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه در رشته های مهندسی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. هزینه های تحصیل مهندسی در ترکیه چقدر می باشد؟ آیا اخذ بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در ترکیه امکان پذیر است؟ شرایط کار حین تحصیل در ترکیه چگونه می باشد؟ هزینه های زندگی در ترکیه چقدر است؟ ترکیه یکی از کشور های خاورمیانه است، بخشی از این کشور در قاره آسیا و بخش دیگر در نزدیکی قاره اروپا قرار گرفته است. ترکیه بدلیل موقعیت جعرافیایی خوب به یک گذرگاه راهبردی برای تزانزیت کالا و انرژی بین کشور های آسیای غربی و اروپا تبدیل شده است. تحصیل مهندسی در ترکیه در تمامی مقاطع آموزش عالی برای دانشجویان امکان پذیر است. برای تحصیل مهندسی در هریک از مقاطع دانشجویان می بایست مدارک و شرایط مورد نیاز را آماده کنند. در این مقاله علمی کارشناسان موسسه ملک پور تمامی جزئیات مربوط به تحصیل مهندسی در ترکیه در مقاطع گوناگون را در اختیار شما سروران گرامی قرار می دهند. این مقاله به کمک مشاوران و وکلای محلی کشور ترکیه و جستجو در سایت های معتبر آماده سازی شده و ارائه این مطالب به معنی ارائه این خدمات به شما عزیزان نمی باشد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در رابطه با تحصیل مهندسی در ترکیه، می توانید با کارشناسان مجرب موسسه ملک پور تماس بگیرید و با مشاوره رایگان و تلفنی اطلاعات تکمیلی را بدست آورید.

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

تحصیل مهندسی در ترکیه

بررسی کلی تحصیل مهندسی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه به دو نوع دانشگاه های خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. تحصیل مهندسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه امکان پذیر است. رشته مهندسی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه های ترکیه تدریس می گردد. دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در ابتدا می بایست از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت کنند. دانشگاه های ترکیه معمولا برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی برگزار می کنند. برای اخذ پذیرش در هر یک از مقاطع تحصیلی دانشجو نیاز به ارائه مدارکی دارد که در ادامه به بررسی جامع آنها می پردازیم.

ترکیه یک کشور آسیایی است که در همسایگی کشور های ایران، سوریه، عراق، ارمنستان، نخجوان، گرجستان، بلغارستان و یونان قرار گرفته است. بسیاری از کشور های آسیایی برای ترانزیت کالا به کشور های اروپا از خاک می گذرند. ترکیه با دریای سیاه، مدیترانه و مرمره مرز آبی دارد و بخش زیادی از این کشور را ساحل های زیبا تشکیل می دهد. مساحت این کشور بالغ بر 785 کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال 2020 بیش از 84 میلیون نفر بوده است. شهر زیبای آنکارا پایتخت ترکیه و استامبول بزرگترین شهر آن می باشد. زبان رسمی در این کشور زبان ترکی است و درصد زیادی از مردم ترکیه پیرو دین اسلام می باشند. واحد پول رایج در ترکیه لیر می باشد. ترکیه از بعد اقتصادی کشوری در حال توسعه می باشد و در صنایع کشاورزی، کشتی سازی، الکترونیک، لوازم خانگی، منسوجات، تولیدات پتروشیمی، تولید مواد غذایی، ماشین آلات و گردشگری پیشرفت های چشمگیری داشته است. در سال های اخیر ترکیه در بخش گردشگری و توریسم سرمایه گذاری های زیادی برای جذب گردشگران خارجی از سراسر جهان داشته است، تعداد زیاد گردشگران خارجی در ترکیه نشان از موفقیت سرمایه گذاری دولت در این بخش می باشد.

تعداد اندکی از دانشگاه های ترکیه سطح علمی خوبی دارند خصوصا دانشگاه های بین المللی که شعب دانشگاه های آمریکا و انگلیس می باشند. البته هزینه های تحصیل در این دانشگاه های خصوصی بسیار بالاتر از دانشگاه های دولتی است اما امکانات رفاهی در این دانشگاه ها بسیار بالاتر از امکانات دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل مهندسی در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می پردازیم.

شرایط تحصیل مهندسی در ترکیه در مقطع لیسانس

در اینجا شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل مهندسی در ترکیه در مقطع لیسانس را بررسی می نماییم. اولین مدرک مورد نیاز برای تحصیل مهندسی در مقطع لیسانس گواهی دیپلم 12 ساله می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه در رشته های مهندسی را دارند می توانند در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور به تحصیل بپردازند. برای تحصیل مهندسی در دانشگاه های دولتی ترکیه دانشجو می بایست تسلط کافی بر زبان ترکی داشته باشد. دانشگاه های دولتی ترکیه برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی برگزار می نمایند، آموزش در برخی از دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی و در برخی به زبان انگلیسی می باشد. آزمون ورودی برای دانشگاه های دولتی ترک زبان آزمون YOS و برای دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان آزمون SAT می باشد. آزمون YOS شامل دروس زبان ترکی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست و آزمون SAT شامل دروس زبان انگلیسی و ریاضی می باشد. نمره مورد قبول آزمون های YOS و SAT برای قبولی در رشته های مهندسی بسته به کد رشته و دانشگاه فرد متفاوت می باشد، هریک از دانشگاه ها نیازمندی های خاصی دارند. علاوه بر این موارد برای قبولی در دانشگاه های دولتی معدل سال های تحصیلی قبلی دانشجو می بایست بالا باشد. در دانشگاه های خصوصی و بین المللی ترکیه نیز آزمون هایی برگزار می شود که نسبتا ساده تر می باشد، دانشگاه های خصوصی ترکیه به زبان انگلیسی هستند. دانشگاه های خصوصی ترکیه به زبان انگلیسی می باشند. طول مدت تحصیل مهندسی در ترکیه در مقطع لیسانس بین 3 – 4 سال می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان تر از دانشگاه های خصوصی می باشد. در دانشگاه های دولتی ترک زبان ترکیه، هزینه های تحصیل برای مقطع لیسانس در رشته های مهندسی بالاتر از 300 دلار در سال و در دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان بالاتر از 600 دلار در سال می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه بسته به دانشگاه و رشته متفاوت و در معمولا بالاتر از 4 – 5 هزار دلار در سال می باشد.

تحصیل مهندسی در ترکیه در مقطع فوق لیسانس

دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می توانند همانند دانشجویان لیسانس، در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور به تحصیل بپردازند. اولین شرط برای تحصیل مهندسی در ترکیه در مقطع فوق لیسانس اتمام تحصیل در مقطع لیسانس در رشته های مهندسی می باشد. دانشگاه های دولتی ترکیه برای پذیرش دانشجویان مقطع فوق لیسانس آزمون ورودی YOS و SAT را برگزار می نمایند. دانشگاه های خصوصی ترکیه نیز آزمون هایی برای پذیرش دانشجویان مقطع فوق لیسانس برگزار می نمایند که نسبتا ساده تر از آزمون دانشگاه های دولتی است. دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی می بایست معدل خوبی در مقطع دیپلم و لیسانس داشته باشند. برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی معدل بالای 14 – 15 مورد قبول است. طول مدت تحصیل در رشته های مهندسی در مقطع فوق لیسانس 1.5 – 2 سال است. هزینه های تحصیل فوق لیسانس مهندسی در دانشگاه دولتی به زبان ترکی 300 – 800 دلار در سال و به زبان انگلیسی 600 – 1،500 دلار در سال است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بالاتر است و تحصیل در مقطع فوق لیسانس مهندسی بین 8 – 20 هزار دلار در سال هزینه دارد.

تحصیل مهندسی در ترکیه در مقطع دکتری (PHD)

اولین قدم برای تحصیل دکترا در ترکیه در رشته های مهندسی پیدا کردن سوپروایزر و استاد راهنما می باشد. دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در مقطع دکتری ابتدا می بایست با ارائه رزومه کاری و تحصیلی خود به اساتید راهنما از ایشان تاییدیه های مورد نیاز را دریافت نمایند. تحصیل مهندسی در مقطع دکتری برای دانشجویان فارغ التحصیل از دوره کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی امکان پذیر است. رشته تحصیلی دانشجو در مقطع فوق لیسانس و دکتری باید یکسان باشد. دانشجویان همچنین نیاز به ارائه طرح تحقیقاتی یا پروپزال دارند. رشته و گرایش تحصیلی دانشجویان با اساتید راهنما می بایست همسو باشد. اساتید راهنما پس از بررسی رزومه کاری و تحصیلی شخص و پروپزال وی تصمیم می گیرند به دانشجو تاییدیه دهند یا خیر. دانشجویان پس از دریافت تاییدیه برای پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام می نمایند. البته دانشجویان ایرانی برای ورود به کشور ترکیه نیاز به ویزای تحصیلی ندارند. طول مدت تحصیل مهندسی در مقطع دکتری در ترکیه 3 – 4 سال می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ترک زبان بین 300 – 800 دلار در سال و در دانشگاه های انگلیسی زبان 600 – 1،500 دلار در سال می باشد. هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی بالاتر است و تحصیل مهندسی در مقطع دکتری در ترکیه بین 10 – 20 هزار دلار در سال هزینه دارد. دانشجویانی که تمایل به تحصیل رایگان مهندسی در مقطع دکتری دارند می توانند دانشگاه اتریش را به عنوان یکی از گزینه های خود انتخاب نمایند. همچنین بدلیل دشواری در پیدا کردن استاد راهنما که مهمترین قدم در تحصیل دکتری در ترکیه می باشد به شما عزیزان توصیه می نماییم شرایط تحصیل دکتری در انگلستان و اتریش را در لینک زیر مشاهده نمایید. موسسه ملک پور شما عزیزان را در تمامی مراحل تحصیل دکترا در اتریش و تحصیل دکترا در انگلستان بخصوص پیدا کردن سوپروایزر راهنمایی می نماید.

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه در مقاطع و دانشگاه های مختلف

از موضوعات مهم برای دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور هزینه های تحصیل در کشور مقصد می باشد. هزینه های تحصیل در ترکیه در رشته های مهندسی و در دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیار متفاوت است. در دانشگاه های دولتی ترکیه بسته به اینکه به چه زبان تحصیل کنید، هزینه های تحصیل مشخص می گردد. هزینه های تحصیل در ترکیه در رشته های مهندسی در دانشگاه های خصوصی و بین المللی بالاتر و بسته به مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه متفاوت است. شما عزیزان می توانید میانگین هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه را مشاهده نمایید.

دانشگاه های ترکیه

مقطع تحصیلی

هزینه های سالیانه تحصیل به یورو

دولتی به زبان ترکی

لیسانس

بالای 439 الی1050 (یورو)

فوق لیسانس

0 تا 1140 (یورو)

دکتری

0 الی 1500 (یورو)

دولتی به زبان انگلیسی

لیسانس

بالای  240 دلار

فوق لیسانس

240 الی 1500 دلار

دکتری

240 الی 1500 دلار

خصوصی

لیسانس

بالای 5000 دلار

فوق لیسانس

10 الی20 هزار دلار

دکتری

10 الی20 هزار دلار

 

بیشتر بدانید: تحصیل معماری در ترکیه

هزینه های زندگی برای دانشجویان رشته های مهندسی در ترکیه چقدر است؟

از موضوعات مهم در رابطه با تحصیل در خارج از کشور موضوع هزینه های زندگی می باشد. متقاضیان تحصیل مهندسی در ترکیه در ابتدا می بایست به بررسی هزینه های زندگی و اجاره ملک در این کشور بپردازند. میزان هزینه های زندگی به جز اجاره ملک در ترکیه 27% کمتر از هزینه ها در ایران می باشد و میزان هزینه اجاره ملک در ترکیه 68% کمتر از ایران می باشد. این مقاله علمی توسط مشاورین مجرب موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری و نشر آن بدون ذکر منبع حرام و غیر شرعی است. شما عزیزان می توانید در جدول زیر برخی از هزینه های زندگی در ترکیه را مشاهده فرمایید.

اقلام

قیمت ها به دلار

غذا، رستوران ارزان قیمت

3.19

غذا برای 2 نفر، رستوران متوسط

12

آب (بطری 0.33 لیتری)

0.19

شیر (1 لیتر)

0.71

نان (500 گرم)

0.33

برنج (1 کیلوگرم)

1.55

تخم مرغ (12عدد)

1.47

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

2.56

گوشت گاو (1 کیلوگرم)

8.66

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

0.45

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

0.68

هزینه مصرفی (برق، گاز، آب، زباله)

60

اجاره ماهانه آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

203

اجاره ماهانه آپارتمان 1 اتاق خواب خارج از مرکز

128

اجاره ماهانه آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

348

اجاره ماهانه آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز

219

 

در جدول زیر می توانید هزینه های زندگی به جز هزینه اجاره ملک را در شهرهای مهم ترکیه مشاهده نمایید.

شهر های ترکیه

هزینه های ماهیانه زندگی به دلار

آنکارا

376

استامبول

418

ازمیر

370

آنتالیا

350

تحصیل مهندسی در ترکیه به همراه بورس تحصیلی

از راه های کاهش هزینه های دانشجویی برای دانشجویان بومی و بین المللی استفاده از بورسیه های تحصیلی می باشد. یکی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی ترکیه Türkiye Graduate Scholarships for International Students می باشد. این مقاله علمی توسط مشاورین مجرب موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری و نشر آن بدون ذکر منبع حرام و غیر شرعی است. این بورسیه به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد و توسط دولت اعطا می شود. دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می توانند از این بورسیه تحصیل استفاده نمایند. این بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس ماهانه 800 لیر معادل 120 دلار، در مقطع فوق لیسانس ماهانه 1100 لیر معادل 160 دلار و در مقطع دکتری ماهانه 1600 لیر معادل 240 دلار را به دانشجویان اعطا می کند.

تحصیل مهندسی در ترکیه به زبان انگلیسی

همانطور که می دانید دانشگاه های ترکیه به دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی یا بین المللی تقسیم می شود. دانشگاه های دولتی ترکیه عموما به زبان ترکی و تعداد انگشت شماری به زبان انگلیسی می باشند. اما تحصیل در همه دانشگاه های خصوصی ترکیه به زبان انگلیسی است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی و به زبان انگلیسی بالاتر از هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی می باشد. افراد متقاضی تحصیل مهندسی به زبان انگلیسی بایستی به این نکته توجه کنند که هزینه های تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان تر از ترکیه می باشد. یکی از کشورهایی که تحصیل به زبان انگلیسی در آن بسیار ارزان و تقریبا رایگان است کشور زیبای ایتالیا می باشد. ایتالیا دانشگاه های فراوانی به زبان انگلیسی دارد که شهریه های بسیار پایینی برای تحصیل در ایتالیا دریافت می کنند.

مدارک لازم برای تحصیل مهندسی در ترکیه

برای اخذ پذیرش و تحصیل مهندسی در ترکیه و همچنین دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دانشجو می بایست مدارکی را ارائه نماید. اخذ پذیرش در هر یک از مقاطع آموزش عالی نیاز به مدارکی دارد. مدارک لازم برای تحصیل مهندسی در ترکیه را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

مقاطع تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه

 

 

 

کارشناسی

1.گواهی تحصیلی دیپلم 12 ساله

2.ریز نمرات دیپلم ومعدل

3.انگیزه نامه

4.کپی پاسپورت

 

کارشناسی ارشد

* علاوه بر موارد ذکر شده در بخش کارشناسی

1.گواهی تحصیلی کارشناسی

2.ریز نمرات کارشناسی

3.رزومه تحصیلی و کاری

 

 

 

دکترا

* علاوه بر موارد ذکر شده در بخش کارشناسی و کارشناسی ارشد

1.گواهی تحصیلی کارشناسی ارشد

2.ریز نمرات کارشناسی ارشد

3.پروپزال و مقالات ISI

4.توصیه نامه از یک یا چند استاد

5.دریافت تاییدیه از استاد راهنما

 

دانشجویان پس از دریافت پذیرش از دانشگاه می توانند برای درخواست ویزا اقدام نمایند. برای اخذ ویزا شخص می بایست اصل و ترجمه مدارک به زبان ترکی را به سفارت ترکیه در کشور خودشان ارائه دهند. لازم به ذکر است دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ترکیه نیاز به ویزای تحصیلی ندارند، و پس از دریافت پذیرش و ورود به ترکیه از اداره مهاجرت مجوز اقامت در ترکیه را دریافت می کنند. این مجوز در طول مدت تحصیل دانشجو سال به سال تمدید می شود.

ردیف

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ترکیه

1

پاسپورت معتبر

2

عکس استاندارد

3

مدارک تحصیلی

4

ریز نمرات مقاطع تحصیلی

5

مدرک زبان

6

نامه پذیرش از دانشگاه

7

انگیزه نامه و توصیه نامه

8

فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی

9

اجاره نامه یا نامه رزرو هتل

10

بیمه درمانی

11

نامه تمکن مالی

معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی ترکیه

بهترین دانشگاه های جهان، بر اساس شهرت، تحقیقات و رتبه های آنها معرفی می شود. در اینجا معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی ترکیه را خواهیم داشت:

 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه فنی یلدیز
 • دانشگاه خاور نزدیک
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه کوک
 • دانشگاه فیرات
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه احسان دوگراماچی بیلکنت
 • دانشگاه غازی
 • دانشگاه فنی کارادنیز
 • دانشگاه کانکایا
 • دانشگاه مدیترانه شرقی
 • دانشگاه Hacettepe
 • دانشگاه Erciyes
 • دانشگاه غازی عینتاب
 • دانشگاه کوجالی
 • دانشگاه ساکاریا
 • دانشگاه سلیمان دمیرل
 • دانشگاه دوکوز ایلول
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه فنی گبزه

رشته های مهندسی پرطرفدار در ترکیه چیست؟

هر چند مدرک لیسانس مهندسی از نظر آکادمیک با لیسانس سایر رشته ها مانند علوم برابری می کند، اما مدرک لیسانس مهندسی برای برنامه های فنی از آینده شغلی بهتری برخوردار خواهد بود. مهندسین در طول مدت تحصیل یاد می گیرند که چگونه مسائل مهندسی را با استفاده از علوم ریاضیات فیزیک و همچنین روش های فناوری حل کنند. شما با تحصیل در رشته مهندسی مهارت های حل مسئله و تحلیل را فرا خواهید گرفت. حال قصد داریم بگوییم رشته های مهندسی پرطرفدار در ترکیه چیست؟

 • مهندسی کامپیوتر نرم افزار: در سال های گذشته مهندسی نرم‌افزار، یکی از شاخه های پرطرفدار برای دانشجویان بوده که با سرعت بالایی در حال پیشرفت و توسعه میباشد و بازار کار مطلوبی را دارد.
 • مهندسی آی تی: از دیگر رشته هایی که مورد استقبال تحصیل در ترکیه می باشد. رشته مهندسی آی تی در ترکیه که در آن علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات به صورت پیشرفته و علمی بررسی می گردد.
 • مهندسی عمران: از آنجایی که شهرسازی و ساختمان سازی بازار کار قوی دارد این رشته نیز از رشته های مورد توجه برای تحصیل می باشد.

سایر رشته های پر طرفدار برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه عبارتند از

 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی متالوژی و مواد
 • مهندسی مواد غذایی
 • مهندسی مکاترونیک
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی مکانیک

ویزای همراه تحصیلی در ترکیه

وضعیت ویزای همراه یکی از موضوعات حائز اهمین در امر مهاجرت به ترکیه برای تحصیل می باشد. همانطور که می دانید شهروندان کشور ایران و ترکیه برای طرف به کشور مقابل نیازی به اخذ ویزا ندارند. دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در ترکیه می توانند همسر و فرزند 18 سال خود را با اقامت های 1 ساله و 2 ساله از طریق اجاره ملک به همراه داشته باشد. معمولا بدلیل شرایط بد اقتصادی ترکیه همراه اجازه کار دریافت نمی کند و فقط می تواند در مدت حضور دانشجو به تحصیل بپردازد. برخی از کشور ها برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا دارند، برای دریافت ویزای همراه شخص می بایست مدارک زیر را آماده کند.

 1. پاسپورت معتبر
 2. عکس استاندارد
 3. سند ازدواج برای همسر دانشجو و مدارک هویتی برای فرزندان زیر 18 سال
 4. فرم درخواست ویزای همراه یا الحاق به خانواده
 5. نامه تمکن مالی برای تامین هزینه های اسکان و زندگی دانشجو و همراهان
 6. گواهی از پلیس محلی برای اثبات محل سکونت دانشجو و همراهان

اقامت پس از تحصیل مهندسی در ترکیه

برای بسیاری از دانشجویان بین المللی موضوع کار در هنگام تحصیل و پس از تحصیل و چگونگی شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور مقصدشان اهمیت زیادی دارد. یکی از مسائل مهم در رابطه با وضعیت اشتغال و کاریابی در یک کشور نرخ بیکاری می باشد. نرخ بیکاری ترکیه بدلیل مشکلات اقتصادی این کشور همواره در سطح بالایی بوده است. در سال 2020 نرخ بیکاری ترکیه به 13 درصد رسیده است. شما عزیزان می توانید نرخ بیکاری در کشور ترکیه را در سال های اخیر مشاهده نمایید.

نمودار نرخ بیکاری

بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل مهندسی در ترکیه تمایل دارند با انجام کار حین تحصیل هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهند. ترکیه به دانشجویان کارشناسی 10 ساعت در هفته و به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا 20 – 30 ساعت در هفته اجازه کار در ترکیه می دهد. دانشجویان می بایست حتما از ادراه کار مجوز کار دریافت نمایند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در ترکیه می توانند به مدت 6 – 12 ماه به دنبال کار بگردند. در صورتی که دانشجویان موفق به دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرما شوند می توانند برای اقامت کاری درخواست دهند. افرادی که بتوانند به مدت 8 سال در ترکیه اقامت قانونی داشته یاشند می توانند برای دریافت پاسپورت اقدام نمایند و پس از 10 سال می توانند برای درخواست تابعیت و پاسپورت اقدام نمایند.

درآمد رشته های مهندسی در ترکیه چقدر است؟

برای اطلاع از اینکه درآمد رشته های مهندسی در ترکیه چقدر است؟ باید گفت: فردی که در رشته مهندسی در ترکیه کار می کند، به طور متوسط ۶۶۰۰ لیر در ماه درآمد دارد، دستمزد های مهندسین در ترکیه از کمترین مقدار یعنی ۲۳۰۰ لیر تا بیشترین مقدار یعنی ۱۴ هزار لیر می باشد. میانگین حقوقی افراد بر اساس رشته کاری، سابقه کاری، و پستی که در آن کار میکند، متغیر میباشد. جدول زیر برخی از حقوق مشاغل مختلف را نمایش می دهد:

عنوان شغلی

درآمد در ماه (لیر)

مهندس آکوستیک

6710

تکنسین مهندسی مونتاژ

5,260

دستیار مهندس ارشد

7790

مهندس دانشیار

6490

طراح نقشه اتوکد

4280

 

سوالات متداول

✅ متوسط درآمد مهندسین در ترکیه چقدر است؟

متوسط درآمد مهندسین در ترکیه حدود 6 هزار لیر می باشد.

✅ بهترین رشته ها برای تحصیل رشته های مهندسی در ترکیه کدام رشته ها می باشد؟

از جمله رشته های که مورد استقبال است و بازار کار خوبی دارد می توان به رشته هایی چون مهندسی نرم افزار، ای تی، عمران، الکترونیک، مکانیک و مهندسی شیمی را اشاره کرد.

✅ دانشگاه های برتر که برای تحصیل در رشته های مهندسی در ترکیه مطلوب می باشند کدامند؟

دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه فنی یلدیز، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه بوغازیچی، دانشگاه کوک، دانشگاه فیرات، دانشگاه سابانچی، دانشگاه احسان دوگراماچی بیلکنت، دانشگاه غازی

✅ چه عواملی بر روی میزان حقوق دریافتی مهندسین تاثیر گذار است؟

رشته تحصیلی، سابقه کاری و پستی که در آن مشغول به خدمت هستند بر روی میزان حقوق دریافتی افراد موثر است.


_____________سخن پایانی____________

تحصیل مهندسی در ترکیه، بورسیه های تحصیلی ترکیه،مدارک،شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه در رشته های مهندسی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. تحصیل مهندسی در ترکیه در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری امکان پذیر است. البته با توجه به هزینه های بالای تحصیل در ترکیه نسبت به کشور های اروپایی، به افراد متقاضی تحصیل مهندسی توصیه می نماییم شرایط کشور های اروپایی همچون انگلیس، اتریش، ایتالیا و همچنین کانادا را بررسی نمایند. تحصیل در این کشور های پیشرفته برای دانشجویان فرصت های کاریابی بیشتری را نیز فراهم می کند. در این مقاله علمی کوشیده ایم، اطلاعات جامعی در زمینه تحصیل مهندسی در ترکیه در اختیار شما دوستان گرامی قرار دهیم، درصورتی که در این باب سوال یا ابهامی داشتید، می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان باتجربه ما مشاوره رایگان و تلفنی دریافت نمایید. در قسمت دیدگاه نیز می توانید سوالات خود را در رابطه با تحصیل مهندسی در ترکیه مطرح نمایید. در صورت تمایل می توانید با گذاشتن ستاره میزان رضایت خود را از این مقاله اعلام نمایید.

امتیاز 3.75 از 5 ( 7 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان