تحصیل مهندسی در استرالیا

3 خرداد 1402 1 نظر

تحصیل مهندسی در استرالیا، هزینه و شرایط اپلای مهندسی استرالیا، شرایط اقامت پس از تحصیل مهندسی در استرالیا، دانشگاه مهندسی در استرالیا و بهترین دانشگاه های استرالیا در این مقاله به صورت علمی و تخصصی و با استفاده از منابع معتبر و به روز مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در صورت دارا بودن چه شرایطی می توان برای تحصیل مهندسی در استرالیا اقدام نمود؟ هزینه تحصیل مهندسی در استرالیا به چه صورت است؟ آیا می توان پس از تحصیل مهندسی مشغول به کار در استرالیا شد؟ به این سوالات و سوالات مشابه در مورد تحصیل مهندسی در این مقاله پاسخ داده شده است. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در زمینه تحصیل مهندسی در استرالیا و بررسی شرایط خود می توانید با موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل نمائید و از مشاوره رایگان تلفنی با مشاورین مجرب و مسلط این موسسه بهره مند گردید. هم چنین می توانید با مراجعه به وبسایت موسسه ملک پور از مقالات گوناگون این وبسایت که همگی بر اساس قوانین به روز مهاجرتی تهیه شده اند بهره مند گردید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تحصیل مهندسی در استرالیا

شرایط تحصیل مهندسی در استرالیا

استرالیا بزرگترین جزیره در جهان، ششمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت و تنها کشوری است که یک قاره را اداره می کند. از ۲۴ میلیون نفر جمعیت استرالیا، تقریباً نیمی (۴۷٪) از آن در خارج از کشور متولد شده اند یا یکی از والدین آن ها در خارج از کشور متولد شده است. زبان رسمی استرالیا انگلیسی می باشد. علاوه بر انگلیسی، زبان های دیگری نیز در استرالیا صحبت می شود که رایج ترین آنها ماندارین، ایتالیایی، عربی، کانتونی و یونانی است.

شرایط اقتصادی خوب، امنیت بالا، سطح زندگی خوب، طبیعت زیبا در کنار یک نظام آموزشی عالی و معتبر موجب شده است که بسیاری از دانشجویان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی در خارج از کشور، مهاجرت تحصیلی به استرالیا را انتخاب کنند. در حال حاضر استرالیا پس از ایالات متحده آمریکا و انگلستان سومین مقصد محبوب دانشجویان بین المللی در جهان برای تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان است. دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی در استرالیا دوره ها و مقاطع تحصیلی بسیار متنوعی را ارائه می دهند، بنابراین دانشجویان بین المللی می توانند به راحتی دانشگاه و رشته مناسب خود را پیدا کنند. برای مثال تحصیل مهندسی در استرالیا در بسیاری از رشته ها امکان پذیر می باشد.

یکی دیگر از جذاب ترین جنبه های تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین المللی تأکید بر تحقیقات علمی در این کشور است. استرالیا در حوزه فناوری جدید و نوآوری نیز جزو کشورهای پیشتاز است و فرصت استفاده از این فناوری با تحصیل در استرالیا، در اختیار افراد قرار می گیرد. همچنین دانشجویان بین المللی که در استرالیا تحصیل می کنند مجاز به ۲۰ ساعت کار دانشجویی در استرالیا هستند. این یک فرصت عالی برای کسانی است که می خواهند برای جبران هزینه های زندگی خود در طول اقامت تحصیلی در استرالیا درآمد کسب کنند. همچنین دانشجویانی که می خواهند در حین تحصیل در استرالیا در زمینه رشته تحصیلی مورد علاقه خود تجربه کار کسب کنند و سابقه کاری در استرالیا بدست آورند می توانند از این فرصت عالی بهره ببرند.

شرایط تحصیل مهندسی در استرالیا در مقطع لیسانس

تحصیل مهندسی در استرالیا در مقطع لیسانس همانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان معمولاً بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد. نظام تحصیلی استرالیا مشابه نظام تحصیلی انگلستان می باشد. نظام تحصیلی انگلستان یکی از معتربرترین نظام های آموزشی در دنیا است که بسیاری از کشورها از آن الگو برداری کرده اند. بنابرین مدرکی که فرد پس از تحصیل مهندسی دریافت می کند از اعتبار بالایی برخوردار بوده و در سراسر جهان مورد پذیرش می باشد. متقاضیان تحصیل مهندسی در استرالیا جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی، نیازمند ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله می باشند. همچنین جهت تحصیل مهندسی، متقاضیان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه های استرالیا، می بایست مدرک زبان ارائه کنند. حداقل نمره مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های استرالیا برای مقطع کارشناسی معمولاً آیلتس ۶ می باشد. همچنین بسته به رشته تحصیلی و دانشگاهی که می خواهید از آن پذیرش بگیرید ممکن است نیازمند ارائه نمره آیلتس بالاتر باشید. علاوه بر این برخی از دانشگاه های استرالیا برای ارائه پذیرش در مقطع کارشناسی جهت تحصیل مهندسی و سایر رشته ها دارای شرط معدل نیز می باشند.

در صورتی که فرد برای دانشگاه های مهندسی استرالیا و همچنین سایر رشته ها از شرایط کافی برخوردار نباشد می تواند ابتدا در دوره فاندیشن (Foundation) شرکت نماید. به عنوان مثال فردی که دارای معدل پایین است و یا از سطح زبان کافی برخوردار نیست می تواند برای تحصیل در دوره فاندیشن پذیرش بگیرد. در این دوره بر روی سطح زبان و همچنین دروس پایه ای فرد کار می شود تا وی برای تحصیل در مقطع کارشناسی آمادگی لازم را بدست آورد. دوره های فاندیشن در استرالیا به صورت دوره های فوق فشرده، فشرده، استاندارد و طولانی مدت ارائه می شوند. طول مدت هر یک از این دوره ها و شهریه های آن ها با هم متفاوت است.

تحصیل مهندسی در استرالیا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل مهندسی در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد بسته به رشته تحصیلی معمولاً بین ۱,۵ تا ۲ سال به طول می انجامد. بسیاری از رشته های مهندسی در دوره تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا ارائه شده اند. تحصیل مهندسی در استرالیا به دو صورت واحدی (Taught Program) و تحقیقاتی (Research Degree) امکان پذیر می باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل برای مقطع دکترا را دارند معمولاً در دوره های تحقیقاتی به تحصیل می پردازند. در این دوره ها بر روی مهارت های پژوهشی و تحقیقاتی دانشجویان کار می شود تا آنان را برای تحصیل در مقطع دکترا آماده کند. فردی که مدرک کارشناسی ارشد در دوره های تحقیقاتی را دریافت می کند، گرچه از نظر ارزش مدرک از فارغ التحصیل مقطع دکترا پایین تر است اما از نظر سطح مهارت تفاوت چندانی با او ندارد.

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند ارائه مدرک زبان می باشید. همچنین بسیاری از دانشگاه های استرالیا برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد استرالیا دارای شرط معدل می باشند. برای تحصیل مهندسی در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶,۵ الزامی خواهد بود. مدرک کارشناسی معتبر که مورد قبول دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی استرالیا باشند، انگیزه نامه و توصیه نامه از جانب اساتید قبلی از جمله مدارک دیگری هستند که برای اخذ پذیرش تحصیل مهندسی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد مورد نیاز است. همچنین در صورتی که شما مایل به دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا هستید باید شرایط خود را بررسی نمایید. شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه های استرالیا و تحصیل مهندسی در استرالیا و همچنین مدارک لازم برای دریافت بورسیه و فاند تحصیلی استرالیا به وبسایت های رسمی دانشگاه های استرالیا مراجعه فرمایید. همچنین می توانید از یک مشاور یا کارشناس باتجربه در زمینه امور مهاجرتی کمک بگیرید. 

شرایط تحصیل مهندسی در استرالیا در مقطع دکتری (PHD)

تحصیل مهندسی در استرالیا در مقطع دکترا به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد. جهت اخذ پذیرش از دانشگاه ها برای تحصیل دکترا در استرالیا در رشته مهندسی شما نیازمند ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۷ می باشید. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر که مورد قبول دانشگاه های استرالیا باشد، ۲ یا ۳ توصیه نامه از جانب اساتید، انگیزه نامه قوی، مقالات معتبر علمی (ISI)، تز دکترا (موضوع پایان نامه) مورد قبول از جمله مدارک دیگری هستند که معمولاً برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا مورد نیاز می باشند. بسته به رشته تحصیلی و دانشگاهی که قصد دارید از آن پذیرش بگیرید ممکن است از شما مدارک دیگری نیز درخواست شود. علاه بر این باید یک سوپروایز (استاد راهنما) نیز داشته باشید.

پیدا کردن استاد راهنما یکی از دشوارترین مراحل برای اخذ پذیرش برای مقطع دکترا در دانشگاه های استرالیا می باشد. باید به این نکته توجه کنید که زمینه تخصصی استاد مربوطه باید با رشته تحصیلی و موضوع تز دکترای شما مرتبط باشد. در صورتی که شما مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های استرالیا دریافت کرده باشید این پروسه کمی برای شما آسان تر خواهد بود. زیرا علاوه بر اساتید دانشگاهی که در آن تحصیل می کرده اید، برقراری ارتباط با سایر اساتید در دانشگاه های استرالیا نیز برای شما راحت تر خواهد بود. علاوه بر این معمولاً اساتید اولویت های خود را برای دانشجویانی قرار می دهند که قبلاً با آن ها کار کرده اند. در صورتی که شما مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در استرالیا نگذرانده باشید و در این کشور حضور ندارید می توانید از طریق ایمیل با اساتید مورد نظر خود ارتباط برقرار کرده و مکاتبه داشته باشید. کپی برداری از این مقاله بدون نام بردن از منبع و نویسنده آن که موسسه ملک پور می باشد، غیرقانونی و خلاف شرع است. بدین منظور باید رزومه تحصیلی خود را به همراه خلاصه ای از موضوع پایان نامه برای استاد مورد نظر ارسال نمایید. در صورتی که وی مایل به همکاری با شما باشد ممکن است توضیحات بیشتر و دقیق تری از شما درخواست کند و در نهایت با درخواست شما موافقت نماید.

هزینه تحصیل مهندسی در استرالیا

تحصیل مهندسی در استرالیا بسته به رشته تحصیلی، دانشگاه و مقطع تحصیلی هزینه تحصیل در استرالیا متفاوتی دارد. تحصیل مهندسی در دانشگاه های استرالیا برای شهروندان استرالیا رایگان است. اما دانشجویان بین المللی برای تحصیل مهندسی در استرالیا نیازمند پرداخت شهریه می باشند. هزینه تحصیل مهندسی در استرالیا در مقایسه با بسیاری از دیگر کشورها بالا می باشد. به عنوان مثال هزینه های تحصیل در آلمان و اتریش رایگان می باشد و در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی می توان جهت تحصیل رایگان اقدام نمود. همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های کشور مجارستان با هزینه بسیار کم تر نیز فراهم است. هزینه تحصیل مهندسی در دانشگاه های استرالیا بسته دانشگاه و مقطع تحصیلی بین ۲۰ تا ۵۰ هزار دلار در سال می باشد. در صورتی که شما موفق به دریافت بورسیه شوید می توانید بخشی از این هزینه ها را کاهش دهید. البته باید به این نکته اشاره کرد که دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی بسیار دشوار است. شانس دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بالاتر است. برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا شما باید از یک رزومه قوی برخوردار باشید. زیرا معمولاً رقابت بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا بین دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در استرالیا می باشند وجود دارد. در جدول زیر نام بهترین دانشگاه های مهندسی استرالیا بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی ارائه شده است:

 

رتبه کشوری

رتبه جهانی

شهر

نام دانشگاه

1

37

Sydney

(The University Of New South Wales (UNSW

2

41

Melbourne

The University Of Melbourne

3

54

Melbourne

 The Monash University

4

61

Sydney

The University Of Sydney

5

71

Canberra

Australian National University (ANU)

6

76

Brisbane

The University Of Queensland (UQ)

7

106

Sydney

University Of Technology Sydney (UYS)

8

126

Adelaide

The University Of Adelaide

9

141

Melbourne

RMIT University

10

143

Perth

The University Of Western Australia (UWA)

هزینه زندگی در استرالیا

تحصیل مهندسی در استرالیا علاوه بر هزینه های تحصیلی شامل هزینه های زندگی در استرالیا نیز می باشد. بنابرین فردی که قصد تحصیل در استرالیا را دارد علاوه بر هزینه های تحصیلی باید هزینه های زندگی در استرالیا را نیز در نظر بگیرد. هزینه های زندگی در استرالیا نسبتاً بالا می باشد. اگرچه که هزینه زندگی در بسیاری از شهرهای استرالیا نسبت به شهرهایی مانند لندن، پاریس و نیویورک پایین تر است اما به طور کلی زندگی در استرالیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر هزینه بالایی دارد. هزینه حمل و نقل عمومی، خورد و خوراک، آب و برق و انرژی و اجاره مسکن از جمله هزینه هایی است که باید برای زندگی در استرالیا مد نظر قرار بدهید. هزینه زندگی در استرالیا بسته به این که شما در چه شهری سکونت داشته باشید می تواند متفاوت باشد. زیرا معمولاً هزینه اجاره مسکن در شهرهای بزرگ تر و شلوغ تر نسبت به شهرهای کوچک تر بالاتر می باشد. بنابرین قبل از تصمیم برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا پیشنهاد می شود یک برآورد از هزینه های زندگی در استرالیا و تحصیل در استرالیا داشته باشید. همچنین بررسی کنید که آیا دانشگاهی که قصد دارید برای تحصیل مهندسی در استرالیا از آن پذیرش دریافت کنید برای دانشجویان بین المللی امکاناتی مانند خوابگاه ارائه می دهد یا خیر. هزینه های زندگی در استرالیا بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره مسکن ۹۶,۰۷ درصد بیشتر از ایران می باشد. همچنین هزینه اجاره مسکن در استرالیا ۹۴,۵۸ درصد بیشتر از ایران می باشد.

 

نام کالا و یا خدمات

هزینه (دلار آمریکا)

غذا برای ۲ نفر در رستوران میان رده

66.26 $

۱ لیتر شیر

1.23 $

۱ کیلوگرم برنج

2 $

۱۲ عدد تخم مرغ

3.45 $

۱ کیلو گرم پنیر محلی

7.81 $

۱ کیلو گرم فیله مرغ

8 $

۱ کیلو گرم سیب

3.30 $

۱ کیلو گرم موز

2.52 $

۱ کیلو گرم پرتقال

2.77 $

۱ کیلو گرم پیاز

3.77 $

۱ کیلو گرم سیب زمینی

1.97 $

بلیط یک طرفه

3.24 $

۱ کیلو متر با تاکسی

1.52 $

۱ لیتر بنزین

1.07 $

برق، گرمایش، سرمایش و … برای آپارتمان ۸۵ متری

161.65 $

اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر

1277.67 $

اجاره آپارتمان ۱ خوابه در خارج از مرکز شهر

928.57 $

اجاره آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر

2022.02 $

اجاره آپارتمان ۳ خوابه در خارج از مرکز شهر

1423.42 $

بورسیه تحصیل مهندسی در استرالیا

تحصیل مهندسی در استرالیا همراه با بورسیه تحصیلی استرالیا و فاند نیز امکان پذیر است. این بورسیه ها انواع متفاوتی دارند. برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در استرالیا هستند، بورسیه های مختلفی در نظر گرفته شده است. بورس تحصیلی در استرالیا که به دانشجویان بین المللی در استرالیا تعلق می گیرد معمولاً توسط یکی از ۴ نهاد زیر ارائه می شود:

  • Your Australian education institution (دانشگاه های استرالیا)
  • Your accommodation provider (موسسه ای که محل اقامت شما را ارائه می دهد)
  • The Australian Government (دولت استرالیا)
  • Organisations (سازمان ها)

این بورسیه های تحصیلی در استرالیا به دانشجویانی تعلق می گیرد که دارای یک رزومه قوی باشند. سطح زبان، معدل، فعالیت های علمی مانند شرکت در مسابقات علمی جهانی، مقالات معتبر از جمله مواردی هستند که می توانند امتیاز رزومه شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا تا حد قابل توجهی افزایش دهند. این بورسیه ها بسته به نوع می توانند بخشی یا تمام هزینه های تحصیل شما در استرالیا را پوشش دهند. برای مثال برخی از بورسیه شامل تخفیف میزان شهریه هستند و برخی دیگر از این بورسیه ها شامل کمک هزینه های زندگی در استرالیا می باشند. در جدول زیر برخی از بورسیه های تحصیلی استرالیا که به دانشجویان بین المللی اعطا می شود ارائه شده است:

 

تخفیف شهریه دانشگاه

کمک هزینه های زندگی در استرالیا

کمک هزینه های مربوط به انجام پروژه های تحقیقاتی

این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال می باشد.

این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا ۳ سال می باشد.

Australian Government Research Training Programme (RTP) Scholarship For International Students

بورسیه های بین المللی برنامه آموزش تحقیق (RTPi)

بورس تحصیلی رئیس دانشگاه (UPS)

بورس تحصیلی تحقیق بین المللی (IRTS)

University Of South Australia (UNISA) Scholarships For International Students

بورسیه های تحصیلی از ۶۰۰۰ دلار تا ۱۰,۰۰۰ دلار

Sydney Scholar Awards For International Students

این بورس تحصیلی ۲۵٪ از شهریه سالانه را برای دانشجو در کل دوره تحصیل معاف خواهد کرد.

طول مدت این بورسیه ۴ سال می باشد.

International Scholarship Program At University Of Adelaide

 

بهترین دانشگاه های استرالیا در رشته مهندسی

برای متقاضیان رشته های مهندسی تحصیل در بهترین دانشگاه ها همواره از مهمترین پارامترهای موثر بر انتخاب دانشگاه و ادامه تحصیل بوده است، زیرا این امر سبب افزایش تخصص، مهارت و دانش آن ها شده و علاوه براین بر آینده شغلی آن ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود. استرالیا نیز یکی از خواستگاه های تحصیل مهندسی در جهان است که از دانشگاه های برتری در این زمینه برخوردار است. در QS اخیرا اعلام شده است که حدود 48 دانشگاه برتر جهان، از بهترین دانشگاه های مهندسی استرالیا بوده که 502 رشته مهندسی را ارائه می دهند. تعدادی از برترین دانشگاه های مهندسی استرالیا در جدول زیر با ذکر رتبه علمی آن ها امده است.

نام دانشگاه

رتبه در جهان

رتبه در استرالیا

The University of New South Wales (UNSW)

37

1

The University of Melbourne

41

2

Monash University

دانشگاه موناش

54

3

The University of Sydney

61

4

دانشگاه ملی استرالیا

Australian National University (ANU)

71

5

 

گرایش های رشته مهندسی در استرالیا

همانطور که پیش تر اشاره شد استرالیا دارای تعداد زیادی دانشگاه در زمینه رشته های مهندسی است و بیش از 502 رشته تحصیلی را اموزش و ارائه می دهد. حتما برای شما دانستن گرایش های رشته مهندسی در استرالیا جالب است. در این زمینه باید بگوییم که با طیف وسیعی از گرایش های رشته مهندسی در دانشگاه های این کشور ارائه می شود. برخی از گرایش های تحصیل مهندسی در استرالیا عبارتند شیمی، عمران، سایبری، الکترونیک، علوم مهندسی، مدیریت پروژه، مکانیک، مهندسی آب و... است.

تحصیل مهندسی در استرالیا به زبان انگلیسی

تحصیل مهندسی در استرالیا در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی می باشد. بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی، اولویت خود را برای کشورهایی قرار می دهند که تحصیل در دانشگاه های آن به زبان انگلیسی باشد. از آن جایی که زبان رسمی استرالیا انگلیسی می باشد دروس و برنامه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های استرالیا نیز به زبان انگلیسی می باشد. اگر اولویت شما برای تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی کشورهای انگلیسی زبان است پیشنهاد می شود علاوه بر شرایط تحصیل مهندسی در استرالیا شرایط تحصیل مهندسی در سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا، انگلستان و آمریکا را نیز مورد بررسی قرار بدهید. همچنین امکان تحصیل مهندسی به زبان انگلیسی در بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته که زبان رسمی آن ها انگلیسی نمی باشد نیز وجود دارد. در بعضی از این کشورها شما نه تنها می توانید با ارائه مدرک آیلتس با نمره پایین تر موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شوید بلکه هزینه های زندگی در آن ها نیز در مقایسه با هزینه های زندگی استرالیا مناسب تر است.

همچنین اگر برای تحصیل در خارج از کشور دارای بودجه محدودی هستید و ترجیح شما این است که در دانشگاه های معتبر که شهریه های پایین تری دارند تحصیل نمایید می توانید در مورد تحصیل در دانشگاه های آلمان، اتریش، ایتالیا و اسپانیا نیز اطلاعاتی کسب نمایید. تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشورها تقریباً رایگان می باشد. البته شما علاوه بر ارائه مدرک آیلتس نیازمند این هستید که از دانش کافی از زبان رسمی این کشورها نیز برخوردار باشید. پیشنهاد می شود قبل از اتخاذ تصمیم نهایی برای انتخاب یک کشور تمامی جوانب را در نظر بگیرید. هزینه های تحصیل و زندگی در آن کشور، نیاز بازار کار آن کشور به رشته تحصیلی شما، روند اخذ اقامت و دریافت پاسپورت بعد از اتمام تحصیل در آن کشور از جمله موارد مهمی هستند که حتماً باید به آن ها توجه کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل مهندسی در استرالیا و سایر کشورهای انگلیسی زبان از مشاوره کارشناسان با تجربه و خبره ما در موسسه مشاوره ای MIE بهره مند شوید.

تحصیل مهندسی در استرالیا

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

مدارک لازم برای پذیرش و تحصیل مهندسی در استرالیا

برای تحصیل مهندسی در استرالیا و اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا شما نیازمند ارائه مدارک مختلفی می باشید. این مدارک بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی می تواند متفاوت باشند. مدرک زبان معتبر، مدارک تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات و انگیزه نامه از جمله مدارکی هستند که برای پذیرش در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در استرالیا مورد نیاز است. برای اخذ پذیرش دکترا در استرالیا شما علاوه بر مدارک ذکر شده نیازمند ارائه توصیه نامه از جانب اساتید، مقالات علمی معتبر(ISI) و همچنین یک استاد راهنما نیز می باشید. به علاوه نمره زبان مورد قبول برای هر مقطع متفاوت می باشد. برای مثال برای اخذ پذیرش کارشناسی استرالیا در دانشگاه های این کشور شما نیازمند ارائه آیلتس با نمره ۶ می باشید. در حالی که برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا حداقل نمره آیلتس قابل قبول ۷ می باشد.

سایر مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه های مهندسی استرالیا معمولاً توسط خود دانشگاه های استرالیا تعیین می شود. شما برای کسب اطلاعات کافی در این زمینه می توانید به وبسایت رسمی این دانشگاه ها مراجعه کنید. همچنین می توانید از راهنمایی یک مشاور و کارشناس مهاجرتی خبره کمک بگیرید. زیرا مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه از اهمیت زیادی برخوردار می باشند و در صورت نقص و یا اشکال ممکن است که با پذیرش شما موافقت نشود. همچنین باید به این مسئله آگاه باشید که مدارک لازم جهت دریافت بورسیه و اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا متفاوت از مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا جهت تحصیل مهندسی در استرالیا است. داشتن پذیرش استرالیا و بورسیه تحصیلی از دانشگاه های استرالیا می تواند شانس شما را برای دریافت ویزا افزایش دهد اما به معنی دریافت ۱۰۰ % ویزا نخواهد بود. از آن جایی که هرگونه نقص و اشکال در پرونده ممکن است منجر به رد شدن ویزای شما بشود پیشنهاد می شود برای انجام امور مربوط به ویزا در درجه اول حتماً به سایت سفارت استرالیا مراجعه کرده و آن را به طور دقیق مطالعه بفرمایید و در صورت نیاز نیز از یک وکیل مهاجرتی با تجربه کمک بگیرید.

ویزای همراه دانشجویان مهندسی استرالیا

افرادی که برای تحصیل مهندسی در استرالیا به این کشور مهاجرت می کنند می توانند در صورت تأهل برای اعضای خانواده خود درخواست ویزای همراه استرالیا نمایند. منظور از اعضای خانواده همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال فرد متقاضی برای تحصیل مهندسی در استرالیا می باشند. برای این منظور شخص پس از پر کردن فرم مربوط به دریافت ویزای همراه استرالیا باید آن را به اداره مهاجرت استرالیا ارائه دهد. در صورت موافقت با درخواست وی خانواده او می توانند برای زندگی در استرالیا به او ملحق شوند. لازم به ذکر است که فردی که برای تحصیل مهندسی در استرالیا به این کشور مهاجرت کرده است و برای خانواده خود درخواست ویزای همراه استرالیا می نماید باید اثبات کند که از توانایی مالی کافی برای تأمین هزینه های زندگی همسر و فرزندان خود در این کشور برخوردار است. در صورتی که فرد متقاضی مشغول به تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا باشد همسر او می تواند اجازه کار تمام وقت دریافت نماید. همچنین فرزندان زیر ۱۸ سال فرد متقاضی در صورتی که به سن تحصیل رسیده باشند می توانند در مدارس استرالیا به تحصیل بپردازند.

همان طور که گفته شد هزینه های تحصیل و زندگی در استرالیا تقریباً بالا می باشد. لذا پیشنهاد می شود فرد متقاضی تحصیل مهندسی در استرالیا قبل از اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های استرالیا ابتدا شرایط تحصیل و زندگی در سایر کشورهای پیشرفته و مدرن را نیز مورد بررسی قرار بدهد. برای مثال تحصیل مهندسی در آلمان و اتریش به صورت رایگان نیز امکان پذیر است. همچنین با توجه به نیاز بازار کار این کشورها به رشته های فنی و مهندسی امکان یافتن شغل مناسب پس از اتمام تحصیل در این کشورها نیز بسیار بالا می باشد.

اقامت پس از تحصیل مهندسی در استرالیا

تحصیل مهندسی در استرالیا و دریافت اقامت کاری استرالیا پس از اتمام دوره تحصیل و در نهایت دریافت اقامت دائم استرالیا هدف بسیاری از افرادی است که برای تحصیل در استرالیا به این کشور مهاجرت می کنند. دانشجو می تواند پس از پایان یافتن دوره تحصیل مهندسی در استرالیا، جهت اخذ ویزای جستجوی کار استرالیا اقدام نماید که با نام ویزا ۴۸۵ شناخته می شود. در صورتی که فرد دارای شرایط لازم باشد می تواند پس از اتمام تحصیل در استرالیا این ویزا را دریافت نماید. لازم به ذکر است تنها افرادی که در استرالیا و دانشگاه های استرالیا تحصیل کرده اند و دوره تحصیل در استرالیا را با موفقیت به اتمام رسانده اند می توانند برای دریافت این ویزا درخواست نمایند. این ویزا دارای حداقل ۱۸ ماه و حداکثر ۴ سال اعتبار می باشد. این مدت زمان بستگی به مقطع تحصیل در استرالیا دارد. همچنین برای درخواست ویزای ۴۸۵ استرالیا فرد باید در استرالیا حضور داشته باشد. معمولاً پروسه بررسی و اعلام نتیجه ویزای ۴۸۵ استرالیا در حدود ۴ ماه به طول می انجامد و فرد باید در طول این مدت نیز در استرالیا حضور داشته باشد.

جهت دریافت اقامت دائم استرالیا از طریق کار، فرد باید در سیستم اسکیل ورکر استرالیا ثبت نام نماید و در صورتی که بتواند امتیاز کافی کسب نماید می تواند اقامت استرالیا را بدست آورد. از جمله مواردی که در تعیین امتیاز در سیستم اسکیل سلکت استرالیا تاثیر بسیار زیادی دارند می توان به سطح تحصیلات، سطح زبان و سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی اشاره کرد. چنان چه فرد بتواند در طی مدت زمان تحصیل مهندسی در استرالیا در زمینه کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود سابقه کار در کشور استرالیا بدست آورد در بالا رفتن امتیاز او تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. برای دریافت اقامت دائم در استرالیا از طریق کار، چهار نوع ویزا در سیستم اسکیل ورکر وجود دارد:

  • ویزای ۱۹۰ استرالیا
  • ویزای ۱۸۹ استرالیا
  • ویزای ۴۸۹ استرالیا
  • ویزای ۴۹۱ استرالیا

در صورتی که شما بتوانید امتیاز کافی را در سیستم اسکیل ورکر استرالیا به دست آورید می توانید ویزای ۱۸۹ استرالیا را دریافت نمایید. حداقل امتیاز مورد نیاز برای دریافت این ویزا ۶۵ امتیاز می باشد. در صورتی که فرد از امتیاز کافی برخردار نباشد می تواند از برنامه هایی که دارای اسپانسر ایالتی و یا خانوادگی می باشند استفاده کند. در برنامه دارای اسپانسر ایالتی از جانب ایالتی که می خواهید در آن کار و زندگی کنید به شما امتیاز تعلق خواهد گرفت. همچنین در برخی از برنامه ها چنان چه شما دارای اقوام درجه یک در برخی از ایالت های استرالیا باشید نیز به شما امتیاز تعلق خواهد گرفت.

 

سوالات متداول راجع به تحصیل مهندسی در استرالیا

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل مهندسی در استرالیا چیست؟

ایلتس 6 در کارشناسی، آیلتس 6.5 در کارشناسی ارشد و آیلتس 7 در دکترا.

هزینه تحصیل مهندسی در استرالیا چقدر است؟

بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی، بین 20 تا 50 هزار دلار در سال.

اقامت کاری استرالیا پس از تحصیل مهندسی چگونه است؟

ابتدا می توان با دریافت ویزای 485، مجوز جستجوی کار استرالیا را برای مدت مشخص دریافت کرده و در جستجوی پیشنهاد شغلی بود. در صورت کسب امتیاز در اسکیل ورکر استرالیا نیز می توان اقامت دائم این کشور را به دست آورد.

پروسه دریافت ویزای 485 استرالیا چقدر زمان بر است و ایا باید در آن مدت در استرالیا حضور داشت؟

این پروسه حدود 4 ماه زمان بر بوده و فرد در این مدت باید در استرالیا حضور داشته باشد.

برای دوره دکترای مهندسی استرالیا چه مدت زمان تحصیل دوره است؟

تحصیل مهندسی در مقطع دکترا حدود 4 سال زمان بر است.


_____________تحصیل مهندسی در استرالیا و سخن پایانی____________

تحصیل مهندسی در استرالیا، هزینه های تحصیل در استرالیا، هزینه های زندگی در استرالیا و شرایط دریافت اقامت استرالیا پس از تحصیل مهندسی در استرالیا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. توصیه می شود در کنار بررسی شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های برای تحصیل مهندسی در استرالیا از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی و اقامت کاری و دریافت پاسپورت در سایر کشورها نیز آگاه شوید. در بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، انگلستان و اتریش نیز شرایط بسیار خوبی برای جذب نیروی کار خارجی به ویژه برای رشته های فنی و مهندسی فراهم است. شما می توانید از طریق تماس تلفنی رایگان با مشاورین ما در موسسه ملک پور اطلاعات جامع و کاملی را در زمینه تحصیل مهندسی کسب نمایید. شما می توانید از طریق ثبت نظرات و سوالات خود در زمینه تحصیل مهندسی در استرالیا در پایان این مقاله پاسخ آن را در اسرع وقت دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
عماد صالحی
با سلام در خصوص ویزای gt استرالیا به چه صورت است و افراد در چه زمینه هایی باید تخصص نشان دهند؟ شرایط چیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز شما برای دریافت ویزای گلوبال تلنت باید در برخی رشته ها تحصیلات و رزومه عالی داشته باشید. برای این منظور می توانید رزومه خود را برای مشاورین موسسه ارسال نمایید تا به رایگان شرایط شما بررسی گردد.
مشاوره رایگان