تحصیل در لتونی

1 نظر

تحصیل در لتونی

تحصیل در لتونی، هزینه زندگی در لتونی و تحصیل ارزان پزشکی و دندانپزشکی در لتونی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. کشور لتونی تحت عنوان نام رسمی جمهوری لتونی یکی از کشورهای اروپای شمالی می باشد. زبان رسمی این کشور لتونیایی است.هر سال افراد بسیاری به دنبال تحصیل در کشورهای اروپایی می باشند، که یکی از این کشورها کشور لتونی است. کشور لتونی به عنوان کشوری مناسب جهت تحصیل و مهاجرت شناخته می شود. این کشور دارای دانشگاه ها و موسسات عالی بسیار مدرن و پیشرفته در اروپا است و هزینه های تحصیل در لتونی پایین است. امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و در اکثر رشته ها برای دانشجویان بین المللی در این کشور امکان پذیر است و مدارک دانشگاهی این کشور در سطح بین المللی دارای اعتبار هستند. چناچنه پس از بررسی و مطالعه این مقاله به توضیحات بیشتری در خصوص تحصیل در لتونی نیاز داشتید می توانید با موسسه تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان موسسه ملک پور بهره مند گردید. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی موارد موجود در زیر بپردازیم:

 • شرایط عمومی تحصیل در لتونی
 • تحصیل در مدارس لتونی
 • تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در لتونی در مقطع دکترا
 • بورسیه تحصیلی لتونی و برنامه اراسموس
 • هزینه های تحصیل و زندگی در لتونی
 • شرایط اخذ ویزای همراه لتونی
 • دانشگاه های برتر لتونی
 • کار پس از تحصیل در لتونی و اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در لتونی
 • مزایای تحصیل در لتونی
 • سوالات متداول راجع به تحصیل در لتونی
 • سخن پایانی در زمینه تحصیل در لتونی

 

 • شرایط تحصیل پزشکی در لتونی در 60 ثانیه

 

تحصیل در لتونیشرایط عمومی تحصیل در لتونی

مدارس، کالج ها، موسسات آموزش عالی و دانشگاه های موجود در لتونی بسیار مدرن، مجهز و به روز بوده و امکان تحصیل در یک کشور مدرن  را برای دانشجویان بین المللی فراهم می نمایند. هر یک از مدارس و دانشگاه های موجود در این کشور جهت پذیرش دارای شرایط مختص به خود هستند. امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین امکان تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در لتونی وجود دارد.

تحصیل در این کشور دارای هزینه چندانی نمی باشد و افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های لتونی دارای آینده شغلی خوبی  می باشند و به راحتی می توانند در سرتاسر اروپا وارد بازار کار شوند. رشته های تحصیلی در دانشگاه های این کشور بسیار متنوع است و دانشجویان می توانند رشته مورد علاقه خود را انتخاب و در آن رشته به تحصیل بپردازند. دانشجویان در حین تحصیل مجاز به 40 ساعت کار در هفته می باشند. محدودیت سنی برای پذیرش در مقطع کارشناسی تا 25 سال ومقطع کارشناسی ارشد تا 35 سال است. البته در برخی از دانشگاه ها محدودیت سنی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشاهده نمی شود و در کل محدودیت سنی برای مقطع دکترا وجود ندارد؛ اما برای افزایش شانس ویزا باید شرایط سنی و گپ تحصیلی را مدنظر قرارداد. متقاضیان تحصیل در لتونی باید بدانند که امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده آن ها وجود ندارد. فارغ التحصیلان دانشگاه های لتونی چنانچه پس از تحصیل دارای اسپانسر باشند می توانند در این کشور باقی مانده و ویزای کاری دریافت نمایند.

تحصیل در مدارس لتونی

تحصیل در لتونی در مقطع مدرسه شامل سه دوره آموزش پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه می گردد. تحصیل در دوره های پیش دبستانی و ابتدایی که یک دوره نه سال هستند اجباری می باشد. دوره آخر که دوره متوسط است یک دوره سه سال می باشد. آموزش و پروش کشور لتونی در سه سطح ملی، شهری وسازمانی اداره می گردد و شرایط آموزش در مدارس این کشور به صورت جدی دنبال می شوند. تهیه و تنظیم این مقاله بر عهده موسسه ملک پور می باشد و هرگونه کپی برداری از آن شرعاٌ و قاناٌ حرام بوده و دارای پیگرد قانونی است. دوره پیش دبستانی برای تحصیل در لتونی جهت سنین 5 تا 7 سال طراحی شده و در این مرحله تقویت نمودن رشد عمومی کودک به شدت مورد توجه قرار گرفته و کودک را برای ورود به دوران ابتدایی آماده می سازد. دوره ابتدایی شرایط نه سال تحصیل را برای شهروندان لتونی و همچنین دانش آموزان خارجی فراهم می نماید. دوره متوسطه نیز شامل بخش آموزش متوسطه عمومی و بخش آموزش فنی حرفه ای می گرد.

تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی

 تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی یک دوره سه الی چهار سال است. تحصیل در مقطع لیسانس در کشور لتونی در برخی از دانشگاهها دارای محدودیت سنی تا 25 است و در برخی از دانشگاه ها محدودیت سنی جهت پذیرش مشاهده نمی شود.برخی از دانشگاه ها جهت تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی از دانشجویان درخواست مدرک آیلتس 5.5 می نمایند، برخی از دانشگاه های نیز نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند و با تست انلاین زبان می شود پذیرش گرفت. رشته های مختلفی نظیر کامپیوتر، بیزنس، مدیریت ارتباطات بین الملل، مهندسی معماری، گردشگری، زبان انگلیسی، زبان فرانسه، زبان آلمانی، مدیریت صنعتی و غیره در دانشگاه های لتونی در مقطع لیسانس ارائه می گردند. هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در لتونی از 2000 الی 3500 یورو در سال است. دانشجویان تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی در پایان تحصیلات خود باید پایان نامه ارائه نموده و از آن دفاع نمایند. لازمه تحصیل در این مقطع در کشور لتونی ارائه مدرک دیپلم است.

تحصیل در لتونی

تحصیل مهندسی در لتونی

تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل درمقطع کاشناسی ارشد در لتونی یک دوره دو سال است. اکثر دروس در این دوره به صورت انجام کارهای پژوهشی می باشند. لذا این مقطع در کشور لتونی نوعی دوره آماده سازی برای ورود دانشجویان به بازار کار است و آن ها را برای اشتغال به کار آماده می نماید. لازمه تحصیل در این مقطع داشتن مدرک لیسانس و ارائه یک انگیزه نامه قوی است. رشته هایی نظیر بیزنس، تجارت بین الملل، ، شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی الکتریک و فناوری و غیره  در این دوره ارائه می گردند. هزینه تحصیل در لتونی در مقطع کارشناسی ارشد از 3100 تا 4500 یورو در  سال است. محدودیت سنی این دوره در لتونی تا 35 است، اما برخی از دانشگاه ها فاقد محدودیت سنی می باشند. دانشجویان جهت کسب هرگونه اطلاعات نظیر محدودیت سنی، مدرک زبان و غیره می توانند به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه نموده و از شرایط پذیرش دانشگاه مطلع گردند.

تحصیل در لتونی در مقطع دکترا

تحصیل در لتونی در مقطع دکترا یک دوره 4 الی 6 سال است. داتشن مدرک زبان آیلتس حداقل 6 برای تحصیل در این مقطع الزامی است. تحصیل در این مقطع در کشور لتونی هیچ گونه محدودیت سنی ندارد. جهت تحصیل در مقطع دکترا دانشجو ابتدا باید درخواست خود را به دانشگاه مربوطه ارسال نماید، و در صورت پذیرش، خود دانشگاه استاد راهنمایی را برای دانشجو در نظر می گیرد. هزینه تحصیل در لتونی در مقطع دکترا 2000 الی 4000 یورو در سال است. از شرایط پذیرش در این مقطع ارائه مدرک لیسانس و فوق لیسانس معتبر است. پذیرش در مقطع دکترا در لتون در کل به صورت آنلاین صورت می پذیرد و شما تمامی مدارک خود را باید برای دانشگاه ارسال نمایید. ارائه یک انگیزه نامه قوی نشان دهنده هدف شما از تحصیل در مقطع دکترا در لتونی، شانس شما را برای پذیرش افزایش می دهد. تمامی مدارک مورد نیاز باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شوند.

تحصیل در لتونی

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در لتونی

امکان تحصیل در لتونی در رشته هایی نظیر پزشکی و دندان پزشکی در این کشور وجود دارد. برای تحصیل در رشته پزشکی ارائه آیلتس حداقل 5/5 مورد نیاز است. تحصیل در رشته چشم پزشکی نیز در لتونی ممکن بوده و شرط پذرش در رشته چشم پزشکی در دانشگاه های این کشور داشتن آیلتس 5.5، ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه قوی است. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در لتونی 10000 یورو به بالا است. برای پذیرش در رشته های پزشکی در لتونی نیازی به آزمون نیست (به شرط داشتن نمرات خوب در دروس زیست شناسی، شیمی و ریاضی) و فقط تنها از دانشجو یک مصاحبه کوتاه اسکایپی گرفته می شود . مدرک پزشکی این کشور مورد تایید کشورهای اتریش و آلمان و ... می باشد. مدرک زبان دولینگو مدرک زبان مورد قبول در کشور لتونی نمی باشد، اما میتوان با مدرک PTE و TOFEL نیز اقدام کرد. دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در لتونی می باشند، کشوری با شرایط آسان و هزینه مناسب را جهت تحصیل و زندگی انتخاب نموده اند و هزینه های تحصیل و زندگی در لتونی برای آنان بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. لازم به ذکر است که طول دوره تحصیل در رشته های مرتبط با پزشکی در کشور لتونی بین 5 تا 6 سال خواهد بود.

بورسیه تحصیلی لتونی و برنامه اراسموس

دانشجویان در حال تحصیل در لتونی، حداقل یک سال پس از تحصیل در این کشور می توانند جهت دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نمایند. یکی از ایده آل ترین شرایط برای دانشجویان بدین صورت است که هزینه سال اول تحصیل بر عهده خود دانشجو باشد و سپس وی در سال دوم درخواست اراسموس کاری و اراسموس تحصیلی نماید تا بتواند هزینه های تحصیل و زندگی خود را رایگان نماید. اراسموس یک برنامه جایجایی و انتقال دانشجو بین دانشگاه های اتحادیه اروپا است که  با اعطای کمک هزینه تحصیلی می باشد. اراسموس در بحث تحصیل بدین صورت است که شما در صورت داشتن معدل 8 یا 9 از 10، به غیر از سال اول و سال آخر تحصیل، می توانید جهت ادامه تحصیل به کشور دیگری بروید. در اراسموس کاری، دانشجو در صورت داشتن نمرات خوب می تواند در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا به کار مشغول شده و حقوق خوبی دریافت نماید.

هزینه های تحصیل و زندگی در لتونی

همانگونه که گفته شد کشور لتونی یکی از کشورهای اروپایی واقع در شمال اروپا است. این کشور دارای آب و هوای معتدل و مناسبی است و دومین کشور سبز اروپاست. این کشور دارای اقتصاد مناسبی است و از کشورهای اعضای اتحادیه اروپا و اتحادیه شنگن نیز می باشد. لتونی یکی از کشورهای اروپایی می باشد که امکان تحصیل و زندگی در آن با هزینه پایین برای دانشجویان بین المللی فراهم است.به طور کلی می توان گفت که تنها با پرداخت هزینه ای در حدود 4000 یورور در سال در رشته چشم پزشکی، با حدود 5400 یورو در سال در رشته پرستاری و با حدود 10000 یورو در سال در رشته پزشکی در کشور لتونی مشغول به تحصیل شد. مقایسه هزینه تحصیل در رشته های فوق در کشور لتونی با سایر کشورهای اروپایی خود گویای ارزان بودن آن است.

هر چند زندگی هر فرد در هر کشوری در وابستگی به استایل و سبک زندگی فرد و محل اسکان وی می باشد، اما  بررسی هزینه های زندگی در یک کشور انتخاب شده جهت تحصیل،  نظیر تحصیل در لتونی، قبل از اقدام به ارسال درخواست پذیرش دارای اهمیت است. هزینه زندگی در کشور لتونی نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه است. هزینه خوابگاه برای دانشجویان در لتونی بسیار مناسب است و در صورتی که این خوابگاه ها share شوند، هزینه آن ها تنها 67 تا 90 یورو در ماه خواهد بود. به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در لتونی در حدود 300 یورو در ماه می باشد. در جداول زیر، هزینه برخی از اقلام مصرفی و هزینه خرید و اجاره خانه در کشور لتونی نشان داده شده است:

 

یک وعده غذایی در رستوران

7 یورو

سیب (ا کیلوگرم)

1.10 یورو

مک دونالد

5 یورو

موز (1 کیلوگرم)

1.23 یورو

شیر (1 لیتر)

0.91 یورو

پیاز (1 کیلوگرم)

0.54 یورو

پنیر محلی

6.88 یورو

سیب زمینی (1کیلوگرم)

0.47 یورو

برنج سفید (1کیلوگرم)

1.48 یورو

آب معدنی (1.5 لیتر)

0.64 یور

تخم مرغ (12 عدد)

1.79 یورو

گوجه (1کیلوگرم)

1.65 یورو

سینه مرغ (1 کیلوگرم)

5.28 یورو

پرتقال ( 1کیلوگرم)

1.45 یورو

گوشت (1 کیلوگرم)

7.73 یورو

یک پاکت سیگار

3.92 یورو

 

اجاره آپارتمان تک خوابه در مرکز

361 یورو

اجاره آپارتمان تک خوابه در خارج از مرکز

260 یورو

اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز

642 یورو

اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز

458 یورو

خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز

1628 یورو

خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز

1089 یورو

شرایط اخذ ویزای همراه لتونی

متقاضیان تحصیل در لتونی و تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در لتونی پس از دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور باید جهت دریافت ویزای تحصیلی لتونی اقدام نمایند. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی لتونی عبارتند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا تحصیل لتونی
 • فیش واریز هزینه ویزا
 • عکس
 • کپی مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان در صورت نیاز دانشگاه
 • کپی پاسپورت دارای اعتبار کافی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • فاکتور پرداخت شهریه و هزینه دانشگاه

متقاضیان تحصیل در لتونی باید به این نکته توجه داشته باشند که امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده خود را ندارند. مگر این که همسراو نیز با پذیرش دانشگاه به صورت جداگانه درخواست ویزا نماید که این کار چندان به صرفه نمی باشد. لذا تحصیل در کشور لتونی بیشتر برای افراد مجرد مناسب بوده و توصیه می گردد. پیشنهاد می گردد قبل از هر گونه انتخاب کشور و مسیر مهاجرت ویدیوی گام به گام تا اخذ اقامت را تهیه و مشاهده نمایید و مانند یک  کارشناس مهاجرتی مسیر خود را بیابید.

تحصیل در لتونی

دانشگاه های برتر لتونی

کشور لتونی دارای چندین دانشگاه مهم و معتبر است که دارای رنکینگ جهانی مطلوبی در میان دانشگاه ها می باشند. یکی از بهترین دانشگاه های لتونی دانشگاه ویولن است و دارای رتبه 410 در سطح جهانی است. شرایط و فضای تحصیل در این دانشگاه بسیار مطلوب و بی نظیر است. دانشگاه VGTU نیز یکی دیگر از بهترین موسسات اموزش عالی در لتونی است که در بین 600 دانشگاه برتر در سرتاسر دنیا قرار دارد و دارای فضای تحصیلی بسیار عالی است. از جمله رشته های خیلی خوب و معتبر در این دانشگاه رشته معماری می باشد و در این رشته در میان 150 دانشگاه برتر ارائه دهنده این رشته قرار دارد.سومین دانشگاه برتر در کشور لتونی دانشگاه KTU است و در رنکینگ جهانی در رتبه 750 قرار دارد. رشته هایی همانند معماری، مهندسی عمران و برق به رتبه بسیار خوبی در این دانشگاه دست پیدا نموده اند. این دانشگاه بسیار بزرگ بوده و بسیار زیبا طراحی شده است.

کار پس از تحصیل در لتونی و اخذ اقامت و تابعیت از طریق تحصیل

در اکثر مواقع دانشجویانی که که به تحصیل و زندگی در لتونی مشغول می گردند، تمایل دارند که از این طریق مهاجرت نموده و در آن کشور به کار مشغول گردیده و اقامت آن را دریافت نمایند. از آنجایی که سرمایه گذارن بسیاری از آمریکا و سایر کشورها در لتونی سرمایه گذاری نموده اند و این کشور دارای اقتصاد مطلوب و مناسبی است، لذا این کشور دارای بازار کار مناسب بوده و شرایط کاری در این کشور مطلوب است. در نتیجه دانشجویان در صورت تمایل پس از فراغت از تحصیل می توانند با دریافت ویزای کاری به زندگی در لتونی ادامه دهند. افرادی که در لتونی کار پیدا کرده و مشغول به کار می باشند در ابتدا اقامت موقت دریافت نموده و در صورت ادامه دادن به زندگی و کار خود در این کشوربه مدت حداقل 5 سال می توانند به اقامت دائم لتونی دست یابند و پس از آن نیز شخص تابعیت و پاسپورت  این کشور را می تواند بدست آورد.

تحصیل در لتونی

کار پس از تحصیل در لتونی

مزایای تحصیل در لتونی

در بخش های پیشین، از مزایای تحصیل در لتونی به صورت پراکنده سخن گفنیم. حال در این بخش از مقاله قصد داریم تا مزایای تحصیل در این کشور زیبای اروپایی را برای شما عزیزان برشماریم. مزایای تحصیل در کشور لتونی از قرار زیر است:

 • هزینه ارزان تحصیل به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر
 • عدم نیاز به آزمون برای تحصیل در رشته پزشکی
 • هزینه خوابگاه و اسکان بسیار کم
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی از سال دوم تحصیل
 • امکان پرداخت اقساطی شهریه از سال دوم تحصیل
 • امکان اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های لتونی در کمتر از 1.5 ماه
 • هزینه زندگی بسیار کم به نسبت کشورهایی مثل اتریش، آلمان و انگلستان
 • مورد قبول بودن دانشگاه ها و مدارک صادره از کشور لتونی در کشورهای آلمان و اتریش و باقی کشورهای معتبر اروپایی
 • عضویت لتونی در اتحادیه اروپا و شینگن و در نتییجه امکان سفر آسان به این کشورها بدون نیاز به اخذ یوزا
 • امکان کاریابی بالای پس از تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن

سوالات متداول راجع به تحصیل در لتونی

✅ آیا امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده متقاضیان تحصیل در لتونی وجود دارد؟

خیر امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده متقاضیان تحصیل در لتونی وجود ندارد و این کشور بیشتر جهت تحصیل افراد مجرد مناسب است.

✅ آیا رشته های پزشکی و دندان پزشکی در این کشور دارای آزمون هستند؟

خیر برای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی در لتونی نیازی به دادن آزمون نیست.

✅ هزینه تحصیل در لتونی در مقطع دکترا چقدر است؟

هزینه تحصیل در لتونی در مقطع دکترا 2 الی 4 هزار یورو است.

✅ مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در لتونی چه مدرکی است؟

برای تحصیل پزشکی در لتونی ارائه مدرک آیلتس حداقل 5/5 مورد نیاز است.


_____________سخن پایانی در زمینه تحصیل در لتونی____________

تحصیل در لتونی، روش اخذ بورسیه تحصیلی لتونی و تحصیل ارزان پزشکی و دندانپزشکی در لتونی در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همانگونه که بیان نمودیم کشور لتونی یکی از کشورهای مناسب جهت تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی با هزینه پایین است. این کشور دارای چندین دانشگاه مدرن و مجهز است که اکثر رشته ها را در تمامی مقاطع مختلف تحصیلی ارئه می نمایند. امکان تحصیل رشته های پزشکی، دندان پزشکی و چشم پزشکی در لتونی بدون آزمون وجود دارد. برخی از دانشگاه های این کشور جهت تحصیل دارای محدودیت سنی برای لیسانس 25 سال و برای فوق لیسانس 35 سال و برخی فاقد محدودیت سنی می باشند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند در این کشور به کار مشغول گردند و از این طریق اقامت بگیرند. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص تحصیل در لتونی با موسسه ملک پور تماس برقرار نموده و از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان و مشاورین مجرب ما بهره مند گردید و یا در در بخش انتهایی همین مقاله سوالات خود را مطرح و پاسخ آن ها را در اسرع وقت از کارشناسان ما دریافت نمایید.

امتیاز 4.64 از 5 ( 10 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
حسینی
سلام و عرض ادب آیا میشه برای تحصیل وارد لتونی شد و سپس در آلمان وارد بازار کار شد؟ میشه برای سپتامبر اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله امکان چنین کاری برای شما وجود دارد که در صورت یافتن کار بتوانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. در صورتی که مدارک شما آماده باشد می توانید برای سپتامبر اقدام داشته باشید.
مشاوره رایگان