بورسیه تحصیلی ژاپن

2 نظر

تحصیل در دانشگاه های کشور ژاپن و یا دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن به دلیل هزینه های پایین مورد توجه برخی از متقاضیان قرار می گیرد. مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل در صورتی اجرایی است که متقاضی شرایط تحصیل در این کشور را داشته باشد و در آزمون های ورودی امتیازات مورد نیاز را کسب نموده باشد. به صورت کلی این کشور دارای سه نوع دانشگاه دولتی، آزاد و محلی می باشد. هر کدام تحت نظر ارگان های جداگانه آموزشی می باشند. دوره کارشناسی در این کشور چهار ساله، کارشناسی ارشد دو ساله و دوره دکتری سه ساله می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور در سن 18 سالگی و تنها به زبان ژاپنی مقدور می باشد. در نتیجه تسلط به این زبان ( هر چند بدون نیاز به مدرک زبان ) از احتیاجات این دوره تحصیلی می باشد. در دوره کارشناسی ارشد به جز برای رشته های علوم انسانی، تحصیل به انگلیسی اما با تسلط روی زبان بومی امکان پذیر است. ورود به این دوره از سن 22 سالگی و پس از اتمام کارشناسی مقدور می باشد. دوره کارشناسی ارشد شامل سی واحد درسی و پایان نامه مرتبط می باشد. در این مقاله تمامی شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن بررسی خواهد شد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ژاپن و دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن و سایر کشور های طراز اول در سطح جهانی به سایت موسسه ملک پور (MIE) مراجعه نمایید یا برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان مجرب موسسه تماس تلفنی برقرار نمایید و فرم تماس را کامل کنید تا شرایط شما به درستی هر چه تمام تر مورد بررسی دقیق قرار گیرد. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه بورسیه تحصیلی ژاپن همراه ما باشید.

عناوینی که در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرند؛

  • شرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی ژاپن
  • بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی
  • بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد
  • بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع دکتری
  • دانشگاه های برتر ژاپن
  • هزینه زندگی در ژاپن
  • ویزای تحصیلی ژاپن
  • سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی ژاپن
  • بورسیه تحصیلی ژاپن و سخن پایانی

تماس با ما

بورسیه تحصیلی ژاپن

شرایط کلی اخذ بورسیه تحصیلی ژاپن

امکان اخذ فاند و بورسیه تحصیلی ژاپن در تمام مقاطع معمولاً یک سال پس از شروع به تحصیل وجود دارد (بورسیه های متفاوتی با توجه به دانش زبان ژاپنی، اقلیت ها، ملیت های خاص و بورسیه برای زنان وجود دارد). جالب است بدانید میان فاند تحصیلی ژاپن و بورسیه تحصیلی در ژاپن در عین داشتن شباهت، تفاوت هایی نیز وجود دارد. بورسیه و فاند از این لحاظ که باز پرداخت ندارند شبیه به هم هستند اما تفاوت هایی نیز دارند. به طور کلی فاند به دو دسته تقسیم می شود؛ دسته اول هزینه ای است که به عنوان حقوق و دستمزد به دانشجو داده می شود و از طریق کار دانشگاهی در مشاغلی همچون دستیار آموزشی یا پژوهشی به دست می آید و دسته دوم مبلغی است که به عنوان کمک هزینه تحصیلی به دانشجو پرداخت می شود. در حالی که بورسیه (scholarship) بر اساس شایستگی دانشجو به وی اعطا می شود این شایستگی می تواند در زمینه علمی، فرهنگی و حتی ورزشی باشد. جالب است بدانید در اتحادیه اروپا سالانه بیش از 16 میلیارد یورو کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی اهدا می شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن می بایست رزومه علمی و تحصیلی قوی ارائه شود. این رزومه می تواند شامل؛ کتاب، مقاله، معدل بالا، اختراع، نمره زبان، توصیه نامه و جوایز داخلی و خارجی در زمینه های علمی، ورزشی و هنری باشد. برای دریافت بورسیه تحصیلی در ژاپن و دیگر کشور ها هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد اما فاند تحصیلی ژاپن و دیگر کشور ها فقط یک بار به هر دانشجو تعلق می گیرد. فاند توسط دولت ها و دانشگاه ها ارائه می شود و شامل کمک هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن یا کشور محل تحصیل دانشجو می باشد اما بورسیه تحصیلی معمولاً توسط نهاد های غیر انتفاعی و یا افراد نیکوکار و یا بنیاد ها اعطا می شود و صرفاً شامل هزینه ها و شهریه های مرتبط با تحصیل خواهد بود.  

بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی

برای ورود به دانشگاه های ژاپن داشتن مدرک دیپلم دوازده ساله دوره مدرسه اجباری می باشد. ضمن این که متقاضی می بایست پیش از ورود به دانشگاه های این کشور بتواند از سد آزمون سراسری با نام NCUEE  گذر نماید. تحصیل در کشور ژاپن در مقطع کارشناسی تماماً به زبان ژاپنی خواهد بود. مدت زمان دوره کارشناسی در این کشور چهار سال می باشد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی برای دانش جویان بین المللی وجود دارد. یکی از معتبرترین بورسیه های تحصیلی در این کشور، بورسیه مونبوکاگاکوشو می باشد. برای دریافت این بورسیه تحصیلی ژاپن، اتباع ایرانی می توانند از طریق سفارت این کشور در پایتخت ایران نیز اقدام نمایند. لازم است که متقاضی بتواند از پس آزمون کتبی و مصاحبه ای که از الزامات دریافت این بوسیه می باشد؛ برآید. از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت این بورسیه عبارت اند از؛

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن

دیپلم دوازده ساله

ریزنمرات سه سال دبیرستان

معدل بالا

معرفی نامه

گواهی سلامت پزشکی

 

بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد

ارائه مدرک مقطع قبلی و همچنین گذشتن از سد آزمون ورودی برای ورود به کارشناسی ارشد در ژاپن از الزامات می باشد. اکثراً رشته های تحصیلی در این مقطع نیز به زبان بومی این کشور تدریس می شوند. مدت دوره نیز معمولاً دو تا دو سال و نیم به طول می انجامد که همانند تحصیل در ایران به سه قسمت دوره پژوهشی و واحد های درسی، پایان نامه و دفاع تقسیم بندی می شود. بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای اتباع ایرانی تحت عنوان Research Student Scholarship و از طربق سفارت این کشور در ایران قابل پیگیری و درخواست می باشد. در واقع از لحاظ ملیت، متقاضی می بایست جزو یکی از کشور هایی باشد که با ژاپن روابط دیپلماتیک دارد. سفارت ژاپن درخواست متقاضی را به وزارت امور خارجه و ورازت آموزش پرورش خود انتقال خواهد داد تا درخواست آن ها بررسی شود. بورسیه تحصیلی ژاپن مبلغ مشخصی را شامل نخواهد شد بلکه می تواند با توجه به شرایط دانشجو شامل هزینه های رفت و برگشت از کشور متبوع وی و کمک هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن باشد. بورسیه های تحصیلی؛  ADB، AICHI ( برای دانشجویان ساکن در حوزه آسیا )، بورسیه مونبوکاگاکوشو، بورسیه اوتسوکا توشیمی (برای دانشجویان در رشته هایی نظیر پزشکی، داروسازی و گرایش های مرتبط )، بورسیه های تحصیلی دانشگاه توکیو برای متقاضیان در عرصه بین الملل از جمله بورسیه های تحصیلی ژاپن می باشد. چنانچه امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود داشته باشد. ارائه مدرک جی آر ای با حداقل نمره 600 و یا تافل با نمره صد الزامی است.

بورسیه تحصیلی ژاپن در مقطع دکتری

تحصیل در ژاپن در مقطع دکتری برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. امکان تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی در کشور ژاپن بیشتر می باشد هر چند که تحصیل در بسیاری از رشته های وابسته به علوم انسانی همچنان به زبان بومی این کشور امکان پذیر خواهد بود. بورسیه ژاپن در این مقطع نیز بسته به شرایط دانشجو می تواند شامل کمک هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن و یا فقط پوشش شهریه های تحصیل در این کشور باشد. ارائه مدرک زبان تافل ( 100 ) و جی آر ای ( حداقل 600 ) برای آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند الزامی می باشد. از جمله بورسیه های ژاپن در این مقطع می توان به بورسیه رشته‌های مهندسی دانشگاه KUT برای دانشجویان بین المللی، بورسیه دانشگاه توکیو، بورسیه‌ های پژوهشی وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش و فناوری ژاپن و بورسیه پست دکترای JSPS اشاره نمود.

بورسیه تحصیلی ژاپن

تحصیل در ژاپن

دانشگاه های برتر ژاپن

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در ژاپن و دریافت فاند تحصیلی ژاپن و بورسیه های این کشور لازم است که از دانشگاه های این کشور به شناخت هر چه بیشتر رسید. در جدول زیر به برخی از دانشگاه های معتبر و مطرح ژاپن در عرصه داخلی و بین المللی و رتبه بندی آن ها در سطح کشوری و جهانی اشاره خواهیم نمود. لازم به ذکر است که این مطالب تماماً توسط کارشناسان موسسه ملک پور تهیه شده و به نگارش در آمده است و هر گونه کپی برداری و رونوشت از آن چه با ذکر منبع و چه بدون آن؛ شرعاً، عرفاً و قانوناً حرام بوده و پیگرد قانونی به همراه خواهد داشت. چنان چه بیشتر ذکر نمودیم تحصیل در ژاپن در دانشگاه های دولتی، خصوصی و محلی امکان پذیر است. جالب است بدانید بسیاری از دانشگاه های ژاپن در رتبه بندی پانصد دانشگاه برتر در جهان جای دارند.

 

دانشگاه خصوصی

رتبه جهانی

رتبه کشوری

رتبه کشوری

رتبه جهانی

دانشگاه دولتی

دانشگاه کیو

181

3

1

89

دانشگاه توکیو

دانشگاه واسدا

294

4

2

131

دانشگاه کیوتو

دانشگاه Ritsumeikan

435

8

5

310

دانشگاه هوکایدو

دانشگاه نیهون

703

13

6

317

دانشگاه اوزاکا

دانشگاه میجی

707

14

7

412

دانشگاه توهوکو

هزینه زندگی در ژاپن

کشور ژاپن مطلقاً به عنوان یک کشور ارزان قیمت چه برای مهاجرت خانوادگی و چه مهاجرت به صورت انفرادی و دانشجویی شناخته نمی شود. پایتخت این کشور یکی از گران ترین شهر ها از لحاظ هزینه های زندگی و مسکن می باشد. ذیل این مطلب در قالب یک جدول هزینه های زندگی و خورد و خوراک در ژاپن آورده شده است. به طور میانگین هزینه های زندگی یک نفر در ژاپن حدوداً 1000 تا 1200 دلار در ماه خواهد بود.

 

خدمات و کالا

قیمت به دلار

وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت

$ 8.02

صرف 3 وعده غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط

$ 47.20

مک دونالد

$ 6.61

اینترنت ماهیانه

$ 45.46

شروع قیمت تاکسی ( تعرفه نرمال )

$ 6.09

تاکسی ( 1 کیلومتر )

$ 4.20

بلیط حمل و نقل عمومی ( 1 طرفه )

$ 2.03

برنج سفید ( 1 کیلوگرم )

$ 4.99

شیر ( 1 گالن )

$ 1.87

آب ( یک و نیم لیتر )

$ 1.14

 

در خصوص هزینه های مسکن که یکی از مهم ترین هزینه های مهاجرت به شمار آمده و در واقع بخش اعظم هزینه های یک فرد را تشکیل می دهد؛ در قالب یک جدول به صورت کلی این هزینه ها را عنوان نمودیم و برای مقایسه راحت تر شما همراهان گرامی این هزینه ها را به دلار مشخص کردیم.

 

هزینه مسکن

قیمت به دلار

 اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

$ 826.74 

اجاره آپارتمان 1 خوابه در حومه شهر

$ 548.85

خرید آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر( هر متر مربع )

$ 9,020,41 

خرید آپارتمان 1 خوابه در حومه شهر ( هر متر مربع )

$ 5,069,41

شارژ ساختمان (برق ، گرمایش ، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 متر مربع

$ 206.06 

 

با مطالعه مقاله زیر می توانید اطلاعات کاملی در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در ژاپن به دست آورید.

بورسیه تحصیلی ژاپن

هزینه های تحصیل و زندگی در ژاپن

ویزای تحصیلی ژاپن

دانشجویان ایرانی برای ورود و تحصیل در ژاپن نیازمند دریافت ویزای تحصیلی این کشور می باشند. این مهم از طریق سفارت این کشور واقع در پایتخت ایران؛ استان تهران نیز قابل دسترسی می باشد. جدول ذیل شامل مدارک مورد نیاز دریافت و درخواست ویزای تحصیلی ژاپن می باشد. شما می توانید برای آگاهی هرچه تمام تر نسبت به تمام روش های مهاجرتی در دنیا و تطبیق آن با شرایط خود محصولی را تهیه و مشاهده نمایید که به اعتقاد ما سطح دانش و اطلاعات شما را در حد و اندازه یک وکیل مهاجرتی در عرصه بین المللی افزایش خواهد داد.

 

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای تحصیلی ژاپن

1. گذرنامه معتبر

2. عکس با مشخصات عکس های پاسپورتی

3. پرداخت هزینه های مرتبط با ویزای دانشجویی

4. گواهی پزشکی مربوط به سلامت دانشجو

5. مدرک زبان مرتبط

6. نامه پذیرش دانشگاهی

7. عدم داشتن سابقه کیفری

8. اثبات تمکن مالی متناسب

 


سوالات متداول

✔️ آیا تحصیل رایگان در ژاپن امکان پذیر است؟

خیر؛ تحصیل در ژاپن رایگان نبوده و دانشجو می بایست بتواند از پس پرداخت هزینه زندگی و تحصیل در ژاپن برآید.

✔️ آیا دانشجویان بین المللی امکان دریافت بورسیه تحصیلی در ژاپن را دارند؟

بلی؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن در تمام مقاطع برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

✔️ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن بدون مدرک زبان وجود دارد؟

چنانچه فرد قصد تحصیل در ژاپن به زبان انگلیسی داشته باشد می بایست مدرک زبان ارائه نماید. 

✔️ آیا هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن از سایر کشور های اروپایی کمتر است؟

خیر؛ هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن مطلقاً ارزان نبوده و به عنوان مثال توکیو پایتخت این کشور یکی از ده کشور گران در جهان شناخته می شود.


____________ سخن پایانی_____________

تحصیل در ژاپن به صورت رایگان نمی باشد و دانشجویان بین المللی برای زندگی و تحصیل در این کشور می بایست متحمل پرداخت هزینه های مرتبط باشند. هزینه های زندگی و تحصیل در ژاپن مطلقاً کم نبوده و به همین دلیل است که دانشجویان بین المللی تمایل به دریافت بورسیه ژاپن دارند. دریافت بورسیه و فاند تحصیلی ژاپن برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. اما یکی از مشکلات تحصیل در ژاپن این است که در بیشتر مقاطع و رشته ها زبان تحصیل، زبان بومی این کشور می باشد که یادگیری آن نیز آسان نمی باشد. هزینه دانشگاه های ژاپن مبلغی حدوداً 5500$ در سال است. کار ضمن تحصیل برای دانشجویان در هر روز بین 4 تا 8 ساعت مجاز می باشد و دانشجو برای یک ساعت کار دستمزدی حدود 600 الی 800 ین دریافت می نماید. کسب اقامت دائم پس از تحصیل منوط به دریافت پیشنهاد کاری و تمدید قرار داد حداقل برای 5 سال متوالی می باشد. لازم به ذکر است که دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن در ایران از طریق سفارت ژاپن در استان تهران مقدور خواهد بود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در ژاپن و سایر کشور های طراز اول جهانی و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ژاپن و تمام کشور های مطرح جهان به سایت موسسه ملک پور مراجعه نمایید و یا با کارشناسان مجرب موسسه ارتباط برقرار نموده و یا با کامل کردن فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان و بررسی شرایط خود به دقت هر چه تمام تر بهره مند گردید. در صورت وجود هر گونه سوال و ابهامی، شما می توانید نظرات و سوالات خود را با ما در بخش دیدگاه ها در انتهای همین صفحه به اشتراک بگذارید.

امتیاز 4.53 از 5 ( 16 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
malek
سلام. خسته نباشید. لیسانس مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد با معدل 19 دارم. به انگلیسی مسلط هستم. چند مقاله معتبر در مجلات داخلی نوشتم. برای تحصیل mba در ژاپن می تونم بورسیه تحصیلی ژاپن رو بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز اخذ بورسیه تحصیلی شرایط خاص و ویژه ای دارد و به صرف معدل یا مقاله بورسیه نمی دهند، علاوه بر این ها عواملی چون داشتن سوپروایزر یا استاد راهنما و همچنین رزومه علمی قوی شانس شما را افزایش می دهد. موفق باشید.
حسینی
سلام من 18 ساله هستم میتونم برای مقطع لیسانس از ژاپن بورسیه کامل بگیرم؟ رشته تجربی خوندم و معدم 20 هست و زبان انگلیسیم متوسطه مدال المپیاد ریاضی دارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز تحصیل رایگان در این کشور به افرادی تعلق می گیرد که اقامت این کشور را داشته باشند. سپاس
مشاوره رایگان