بورسیه تحصیلی در استرالیا

18 دی 1401 4 نظر

بورسیه تحصیلی در استرالیا، تحصیل رایگان و بورسیه دانشگاه های استرالیا و بورسیه تحصیلی برای ایرانیان در استرالیا این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. کشور استرالیا دارای نظام آموزشی بسیار قدرتمندی در جهان است که هر سال توجه بسیاری از افراد را جهت تحصیل در استرالیا به خود جلب می نماید. دانشگاه های موجود در کشور استرالیا همانند تمامی دانشگاه های موجود در سرتاسر جهان، هر سال بورسیه های تحصیلی گوناگونی را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند، اما متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا باید توجه داشته باشند که دریافت بورسیه از دانشگاه های این کشور بسیار سخت است. اکثر بورسیه های اعطایی از جانب دانشگاه بیشتر در مقطع دکترا بوده و تعداد بورسیه های موجود در مقطع کارشناسی و کارشناسی اندک بسیار محدود می باشند. دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا در برخی از رشته ها به معنای تحت پوشش قرار دادن مقداری از شهریه دانشگاه و در برخی دیگر به معنای تحت پوشش قرار دادن شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی می باشد و در واقع نوعی بورس کامل است. همانگونه که ذکر نمودیم دریافت بورسیه تحصیلی کشور استرالیا چندان ساده نبوده و فرایندی پیچیده است، لذا متقاضیان می توانند جهت دریافت هرگونه اطلاعات در این زمینه با موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و یا با تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردند. مقاله بورسیه تحصیلی در استرالیا، بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه ملک پور و پرسش از وکلای محلی استرالیا و همچنین بررسی سایت های دولتی گرداوری شده و تقدیم حضورتان می شود.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

بورسیه تحصیلی در استرالیا

شرایط بورسیه تحصیلی استرالیا

کشور استرالیا یکی از پهناورترین کشورهای جهان است که دو شهر سیدنی و ملبورن آن در میان ده شهر برتر جهان قرار دارند. این کشور از رفاه اجتماعی بسیار سطح بالایی برخوردار بوده و نظام آموزشی آن نیز بسیار با کیفیت می باشد و مدارس و دانشگاه های آن از رنکینگ جهان خوبی برخوردار می باشند. وجود دانشگاه های پیشرفته، بورسیه تحصیلی در استرالیا، پایین بودن نرخ بیکاری و همچنین توسعه یافته بودن این کشور، آن را به مقصد مورد علاقه دانشجویان بین المللی جهت ادامه تحصیل تبدیل نموده است.

 • فایل تصویری موسسه ملک پور در زمینه شرایط تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا

 

 • فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه شرایط تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا

 

بورسیه تحصیلی در استرالیا از طریق مرکز تحقیقات کشاورزی، وزارت امور خارجه و وزارت آموزش و پرورش کشور استرالیا به دانشجویان بین المللی اعطا می گردد. همانگونه که ذکر نمودیم این بورسیه ها به صورت بورسیه کامل بوده و یا تحت عنوان کمک هزینه تحصیلی می باشند، یعنی هر ترم یا سالیانه مبلغی حدود 5 تا 10 هزار دلار استرالیا به صورت هدیه به دانشجو پرداخت می گردد. دانشجویان ایرانی می توانند بورسیه IPRS را از تمامی دانشگاه های استرالیا درخواست نمایند که این نوع بورسیه هزینه تحصیل و بیمه فرد را تحت پوشش قرار می دهد، دریافت این نوع بورسیه زمان بر بوده و تقریباً یک سال به طول می انجامد. متقاضیان بورسیه تحصیلی در استرالیا، در ابتدا باید از شرایط بورسیه تحصیلی استرالیا مطلع گردیده و سپس درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند، زیرا هر دانشگاه دارای برنامه های اعطای بورسیه مختص به خود می باشد و این پروسه در هر یک از دانشگاه ها متفاوت از دیگری است. برخی از مدارس شبانه روزی در برخی از مناطق استرالیا نیز وجود دارند که به دانش آموزان ممتاز خود بورسیه اعطا می نمایند. در این قسمت قبل از بررسی برخی از بورسیه های تحصیلی در استرالیا بهتر است تفاوت بین بورسیه و فاند را تشریح نماییم، بورسیه در واقع نوعی کمک هزینه تحصیلی به منظور کاهش شهریه دانشگاه می باشد و یا به صورت چک به دانشجو اعطا می گردد و یا این که از شهریه دانشگاه کسر می گردد، اما فاند نوعی کمک هزینه جهت زندگی است که توسط دانشگاه ها به دانشجویانی که دارای اوضاع مالی مناسبی نیستند اعطا می گردد. در زیر برخی از بورسیه های تحصیلی اعطایی به دانشجویان بین المللی در استرالیا را بررسی می نماییم:

 • جوایز استرالیا (ADS)

این نوع بورسیه به دانشجویان کشورهای پیشرفته در تمامی مقاطع تحصیلی اعطا می شود و شامل هزینه تحصیل، حمل و نقل و هزینه زندگی و بیمه می گردد و در واقع نوعی بورسیه کامل است.

 • بورسیه (DAP)

این نوع بورسیه به دانشجویان استرالیایی و بین المللی که دارای رزومه تحصیلی و علمی قوی هستند اعطا می گردد و مبلغی معادل 15 هزار دلار استرالیا در سال است.

 • بورسیه تحقیقات کارآموزی دولت استرالیا (RTP)

این نوع بورسیه از سال 2017 جایگزین بورسیه تحقیقات تحصیلات تکمیلی بین المللی شده است.

 • بورسیه تحقیقات بین المللی دانشگاه سیدنی

این بورسیه هزینه زندگی و شهریه دانشگاه دانشجو را برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحت پوشش قرار می دهد.

 • بورسیه بین المللی دانشگاه MACQUARIE

این بورسیه مبلغ ده هزار دلار از شهریه دانشگاه دانشجو در این دانشگاه در تمامی مقاطع پوشش می دهد.

 • بورسیه تحقیقات تکمیلی دانشگاه ملبورن

این نوع بورسیه از جانب دانشگاه ملبورن به دانشجویان ممتاز بین المللی اعطا می گردد و نوعی بورسیه کامل است و امکان تحصیل رایگان را برای دانشجو فراهم می نماید.

 • بورسیه بین المللی دانشگاه آدلاید

نوعی بورسیه به منظور جذب دانشجویان خبره و ممتاز است که شامل هزینه دانشگاه، هزینه زندگی و بیمه می گردد.

انواع بورسیه تحصیلی استرالیا

کمک هزینه ها برای تحصیل دانشجویان مخصوصا دانشجویان بین المللی بسیار کمک کننده و موثر بر کیفیت زندگی و تحصیل دانشجویان خواهد بود. گاهی بورسیه ها به صورت فول فاند بوده و کلیه مخارج و هزینه های دانشجو را پوشش می دهد. بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های استرالیا با هدف تسهیل زندگی و مخارج دانشجویان این کشور، چه دانشجویان بومی و چه دانشجویان بین المللی به صورت فول فاند نیز ارائه می شود. در این بخش تعدادی از بورسیه های تحصیلی استرالیا عنوان شده است.

 • بورسیه های مبتنی بر شایستگی (Merit-Based Scholarships)

این نوع بورسیه تحصیلی استرالیا به دانششجویان بین المللی بر اساس شایستگی های علمی ان ها نظیر نمرات خوب و... اعطا می شود.

 • بورسیه های دانشکده و گروه (Faculty & Departmental Scholarships)

این نوع اسکالرشیپ استرالیا نیز براساس شایستگس دانشجویان بوده و به دانشجویتن بین المللی تعلق می گیرد. این بورسیه شامل بورسیه تحصیلی در زمینه موسیقی، رقص، هنر، نمایش، زبان و همچنین تئاتر است. علاوه بر این بورسیه معماری و طراحی، هنر و علوم انسانی، مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر، حسابداری و بازرگانی از دیگر بورسیه های مربوط  به ان هستند.

 • بورسیه های اقامتی

بورسیه های اقامتی به دانشجویان بین المللی برای مقرون به صرفه کردن کالج ها و دانشگاه ها و شرایط اقامتی آن ها است.

 • اسکالرشیپ های ورزشی

اسکالرشیپ ورزشی استرالیا به دانشجویان بین المللی که در ورزش استعداد دارند ارائه می شود. هدف این بورسیه کمک به دانشجویان ورزشکار در دستیابی به موفقیت تحصیلی و حرفه ای است.

 • اسکالر شیپ Equity

دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد می توانند از این بورسیه تحصیلی استرالیا برخوردار شوند. نکته جالب توجه اینکه به دانشجویان کم درامد و دارای مشکلات مالی، دارای معلولیت و.. این بورسیه قابل ارائه است.

 • بورسیه های دولتی

این بورسیه ها توسط دولت استرالیا به دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های استرالیا را دارند، ارائه می شود.

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع مدارس

تحصیل در مدارس استرالیا تا سن 16 سالگی برای همه افراد اجباری است و شامل دوره های پیش دبستانی، مهد کودک، دبستان، دبیرستان و تحصیل در کالج های استرالیا می گردد. مدارس در این کشور به مدارس دولتی و خصوصی تقسیم می گردند و مدارس شبانه روزی متعددی نیز در این کشور وجود دارند که دانش آموزان بین المللی بسیاری در آن ها مشغول به تحصیل هستند و این مدارس امکانات رفاهی بسیار با کیفیتی را برای دانش آموزان فراهم می نمایند. هزینه تحصیل در این مدارس شبانه روزی حدوداً 50 هزار دلار در سال است که شامل شهریه مدرسه، هزینه اسکان و خوابگاه و امکانات رفاهی می گردد. این مقاله توسط موسسه ملک پور به نگارش در آمده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعاً و قانوناً حرام است. مدارس مختلف در کشور استرالیا هر سال بورسیه های تحصیلی را تحت عنوان پاداش، به دانش آموزان موفق و خبره اعطا می کنند، این بورسیه ممکن است همه هزینه تحصیل و یا بخشی از هزینه تحصیل در مدارس استرالیا را تحت پوشش قرار دهند. هر یک از مدارس دارای شرایط مختص به خود جهت اعطای بورسیه می باشند و بر اساس شرایط و رزومه تحصیلی دانش آموزان بورسیه هایی را برای آن ها در نظر می گیرند. دانش آموزانی که دارای مقالات علمی در مقطع دبیرستان می باشند می توانند در مسابقات مقاله نویسی شرکت نموده و مبلغ هزار دلار به عنوان بورسیه تحصیلی جایزه دریافت نمایند که این نوع بورسیه شامل حال تمامی دانش آموزان بین المللی می گردد. نوع دیگری از بورسیه، بورسیه South Australia department of education stem نام دارد که مبلغ دو هزار دلار به دانش آموزان بین المللی ممتاز بورسیه اعطا می نماید. یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی در مقطع مدرسه در کشور استرالیا بورسیه Be Art Presets Academic scholarship نام دارد و مبلغ 2500 دلار به دانش آموزان ممتا کمک هزینه تحصیلی اعطا می نماید.

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی

همانگونه که قبلا ذکر گردید، اکثر بورسیه های تحصیلی در استرالیا برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشند و دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی دارای شرایط خاصی است. کم بودن تعداد بورسیه ها در این مقطع آن را بسیار رقابتی نموده است و در نتیجه امکان تحصیل رایگان در این مقطع دشوار می باشد. در کل باید گفت که متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در استرالیا باید هزینه های تحصیل و زندگی استرالیا را شخصاً پرداخت نمایند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور استرالیا حدود 10 الی 25 هزار دلار در سال است که این مبلغ با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی متغیر است. افرادی که متقاضی شرکت در رقابت و دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا در مقطع کارشناسی هستند باید دارای معدل بالا در مقطع پیش دانشگاهی بوده و رزومه تحصیلی عالی را ارائه نمایند، همچنین این افراد باید دارای مدرک زبان آیلتس با نمره 6 باشند، البته نمره آیلتس برای دانشگاه های مختلف ممکن است متفاوت باشد. در جدول موجود د زیر نام برخی از بورسیه های اعطایی در مقطع کارشناسی ذکر گریده است:

بورسیه تحصیلی دانشگاه کاتولیک استرالیا

این بورسیه بر اساس شرایط تحصیلی و شایستگی دانشجویان ارائه می گردد و تا 50 درصد از هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهد.

(ASS)بورسیه تحصیلی

این بورسیه بیشتر در مقطع کارشناسی اعطا می گردد و مختص دانشجویان بین المللی مناطق خاورمیانه، کشورهای شمال آفریقا و کشورهای آسیایی است.

بورسیه جوایز تقدیر استرالیا

این بورسیه حدوداً هزار کمک هزینه به ارزش پانزده هزار دلار استرالیا را برای دانشجویان بین المللی در یک سال در نظر می گیرد.

 

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد در کشور استرالیا یک دوره زمانی دو سال است که در این دوره دانشجو بر روی یک موضوع به صورت تخصصی تمرکز می نماید، تحقیق کرده و نتایج حاصل از تحقیقات و پژوهش های خود را به صورت پایان نامه ارائه می نماید. از شرایط پذیرش در مقطع فوق لیسانس در استرالیا ارائه رزومه تحصیلی عالی، داشتن مدرک زبان آیلتس 6. 5، داشتن مقالات معتبر در سطح بین الملل، توصیه نامه از جانب اساتید و یا ارائه یک طرح تحقیقاتی جدید و خلاق است. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا 15 الی 30 هزار دلار در سال است. بورسیه های تحصیلی مختلفی در این مقطع توسط نهادهای خصوصی و یا دولتی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود. این بورسیه های تحصیلی به صورت بورسیه تحصیلی، وام و یا جوایز به دانشجویان ممتاز و خبره اعطا می گردند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با توجه به موضوع پایان نامه خود می توانند شرایط ورود به مقطع دکترا را برای خود هموار نمایند. در جدول زیر نام برخی از بورسیه های تحصیلی اعطایی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه گردیده است:

بورسیه دوره های تحقیقاتی دانشگاه ملبورن

یکی از بورسیه های دولتی و رقابتی در کشور استرالیا بورسیه (IPRS) استرالیا می باشد، این بورسیه شهریه دانشگاه را به صورت کامل و همچنین بیمه دانشجویی را پوشش می دهد.

(MIFRS)بورسیه

این بورسیه توسط دانشگاه اعطا می گردد، و شامل کل شهریه دانشگاه می گردد. هر دانشکده دارای تعدادی سهمیه و ظرفیت در این نوع بورسیه است.

بورسیه دوره های غیرتحقیقاتی دانشگاه ملبورن

بورسیه IGS که مبلغی برابر با ده هزار دلار است برای دانشجویانی در نظر گرفته می شود که مقطع کارشناسی خود را در دانشگاه ملبورن گذرانده باشند و تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند.

 

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا در کشور استرالیا دارای کیفیت بسیار بالایی است و دانشجویان بین المللی بسیاری تلاش می نمایند تا بتوانند در این مقطع به بورسیه تحصیلی در استرالیا دست پیدا نمایند. تحصیل دکترا در استرالیا یک دوره زمانی 3 تا 4 سال است و بیشتر بر مبنای پژوهش و تحقیق می باشد. هزینه تحصیل در این دوره در کشور استرالیا 14 الی 30 هزار دلار استرالیا در سال است. کشور استرالیا یکی از کشورهایی می باشد که به زمینه های علمی و پژوهشی بسیار اهمیت داده و هر سال بودجه های بسیاری را جهت کمک به دانشجویان مقطع دکترا و محققان در نظر می گیرد، به عبارتی امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان دوره دکترا فراهم می نماید. از شرایط پذیرش در مقطع دکترا در کشور استرالیا ارائه رزومه تحصیلی عالی، داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 7، ارائه مقالات معتبر بین المللی، ارائه توصیه نامه از جانب اساتید و همچین داشتن یک انگیزه نامه قوی جهت ادامه تحصیل در این کشور است. در جدول موجود در زیر برخی از بورسیه های تحصیلی ارائه شده در مقطع دکترا به دانشجویان بین المللی ارائه گردیده است:

 بورسیه تحصیلی (IPRS)

این بورسیه به دانشجویان داخلی و بین المللی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در تمامی رشته‌ ها تعلق می گیرد وشهریه دانشگاه و هزینه های زندگی و کمک هزینه تحقیقاتی را شامل می گردد.

بورسیه دانشگاه ملی استرالیا

این نوع بورسیه دارای تعدادی محدودی است و به دانشجویان بین المللی دوره دکترا اعطا می گردد و شامل سه سال شهریه دانشگاه دانشجو می گردد.

بورسیه تحصیلی (RSES)

بورسیه هشت هزار دلاری است که به دانشجویان دوره دکترا اختصاص داده می شود.

 

بورسیه فول فاند استرالیا

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، بورسیه تحصیلی استرالیا به شکل بورسیه فول فاند استرالیا برای دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می شود. اسکالرشیپ های کمک کننده و تسهیل کننده زندگی دانشجویان در مخارج تحصیل و زندگی هستند و علاوه بر این بر کیفیت تحصیل آن ها اثر گذار خواهند بود. در دانشگاه های استرالیا بیش 1000 بورسیه تحصیلی به شکل کامل و فول فاند ارائه می شود که مقاطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی را در بر می گیرد. در این بخش ما برخی از ان ها را به شما معرفی می کنیم.

 • بورسیه تحصیلی گیلبرت ریگ استرالیا

 دانشگاه ملبورن در گیلبرت ریگ بورسیه 90 هزار دلاری را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

 • بورسیه دانشگاه ملی استرالیا

این نوع بورسیه برای دانشجویان بومی و بین المللی در کلیه مقاطع تحصیلات دانشگاهی نضیر لیسانس، فوق لیسانس و دکترا است که سالانه بیش از ششصد بورسیه به دانشجویان ارائه می دهد.

 • بورسیه تحصیلی ملی استرالیا

برای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا که به صورت تمام وقت هستند این بورسیه ارائه شده و بسیار معتبر است.

 • اسکالرشیپ دانشگاه سیدنی در استرالیا

این اسکالرشیپ هم برای کلیه مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است که فول فاند نیز می باشد.

مدارک مورد نیاز دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا

دانشجویان بین المللی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی می گردند، می توانند جهت دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا اقدام نمایند، البته پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا با کمک هزینه تحصیلی همراه می باشد. دانشجویانی که در جشنواره های بین المللی شرکت نموده، کتاب تالیف نموده و یا کتاب ترجمه کرده اند، دارای شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در استرالیا می باشند. جهت دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا دانشجو باید مدارک موجود در زیر را ارائه نماید:

 • مدارک تحصیلی و رزومه تحصیلی مقاطع پیشینتحصیل دکترا در اتریش
 • توصیه نامه از جانب اساتید دانشگاه
 • انگیزه نامه قوی
 • ارائه پرپوزال برای دانشجویان درخواست دهنده بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • گذرنامه و مدارک هویتی
 • مدرک زبان معتبر
 • پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی
 • نامه عدم سوء پیشینه

دانشجویان متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا باید توجه داشته باشند که مدارک خود را به صورت کامل ارائه نمایند، زیرا هرگونه نقص در مدارک باعث ایجاد مشکلاتی در انجام پروسه می شود. لذا متقاضیان بهتر است قبل از انجام هر کاری با مشاوران مجرب مؤسسات مهاجرتی معتبر مشاوره نمایند.

مدرک زبان مورد نیاز اسکالرشیپ استرالیا

اسکالرشیپ استرالیا فرصت مناسبی برای بهره مندی افراد از مزایای تحصیل رایگان در این کشور است که به افراد واجد شرایط تعلق می گیرد. یکی از مهم ترین شرایط در موضوع مورد بحث، دارا بودن مدرک زبان انگلیسی می باشد. افراد برای دریافت اسکالرشیپ استرالیا، میبایست مدرک زبان آیلتس را با حداقل نمره 6.5 ارائه دهند.

معدل مورد نیاز اسکالرشیپ استرالیا

علاوه بر دارا بودن مدرک اثبات تسلط به زبان انگلیسی، معدل نیز نقش تعیین کننده ای در ماجرای بهره مندی از اسکارشیپ استرالیا، بازی می کند. متقاضیان استفاده از مزایای اسکالرشیپ استرالیا، باید دارای ریزنمرات ممتاز و معدل بالای 15 باشند تا نیمی از راه را برای رسیدن به این هدف مهم که همان اسکالرشیپ استرالیا است، پیموده باشند.

مدارک آزمون های ارزشیابی بین المللی برای اسکالرشیپ استرالیا

در بین مدارک مهمی که متقاضیان در زمان اخذ اسکالرشیپ استرالیا باید به این کشور ارائه دهند، مدرک موفقیت در آزمون ارزشیابی PTE می باشد. حداقل نمره قابل قبول کلی در این ارزشیابی، 58 بوده و افراد میبایست برای هر مهارت، نمره 50 را کسب کرده باشند و در این صورت است که برای دریافت اسکالرشیپ استرالیا، شانس خواهند داشت.

برترین دانشگاه های اعطا کننده بورسیه در استرالیا

با توجه به کیفیت سطح بالای زندگی و آموزش در کشور استرالیا، هر سال دانشجویان بسیاری به دنبال مهاجرت به این کشور و تحصیل در بهترین دانشگاه های آن می باشند. اما از آن جایی که هزینه تحصیل در کشور استرالیا چندان پایین نمی باشد، این دانشجویان به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا از بهترین دانشگاه های آن هستند. دانشگاه های کشور استرالیا در میان بهترین دانشگاه های موجود در سرتاسر جهان قرار دارند و بیشتر آن ها در میان دانشگاه های جهان رنکینگهای خیلی خوبی را به خود اختصاص داده اند. این دانشگاه ها هر سال با توجه به برنامه ریزی های انجام شده توسط خود دانشگاه بورسیه هایی را تحت عنوان کمک هزینه تحصیل یا کمک هزینه تحصیل و زندگی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. اما دانشجویان باید توجه داشته باشند که در کل امکان تحصیل رایگان در کشور استرالیا بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و بالاخص دکترا فراهم می باشد و اکثر بورسیه های اعطایی از نوع بورسیه های کامل نیستند و دانشجویان بسته به دانشگاه و رشته انتخابی حتی با دریافت بورسیه، ملزم به پرداخت مقدار از هزینه دانشگاه می باشند. در جدول موجود در زیر نام تعدادی از برترین دانشگاه های استرالیا و رنکینگ آنها ارائه گردیده است:

شهر

دانشگاه

رتبه جهانی

سیدنی

دانشگاه نیو ساوت ولز

82

سیدنی

دانشگاه سیدنی

84

ملبورن

دانشگاه ملبورن

86

کلایتون

دانشگاه موناش

100

سنت لوسیا

دانشگاه کوئینزلند

119

کانبرا

دانشگاه ملی استرالیا

124

آدلاید

دانشگاه آدلاید

163

بریزبین

دانشگاه صنعتی کوئینزلند

253

سیدنی

دانشگاه مکوری

257

کراولی

دانشگاه وسترن استرالیا

259

ملبورن

RMIT دانشگاه

262

سیدنی

صنعتی سیدنی دانشگاه

283

پرت

دانشگاه کورتین

288

جیلانگ

دانشگاه دیکین

338

ولونگونگ

دانشگاه ولونگونگ

350

بریزبین

دانشگاه گریفیت

359

کالاهان

دانشگاه نیوکاسل

439

ملبورن

دانشگاه لا تروبی

487

آدلاید

دانشگاه ساود استرالیا

516

هاتورن

دانشگاه صنعتی سوینبرن

532

بورسیه تحصیلی استرالیا برای ایرانیان

دانشگاه های استرالیا هر سال بورسیه های مختلفی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند که نوع بورسیه ها با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت می باشند. برخی از این بورسیه ها از نوع کمک هزینه تحصیلی، مبلغی بین 1000 تا 6000 هزار دلار و برخی دیگر بورس کامل هستند، یعنی هزینه تحصیل و زندگی را پوشش می دهند. دانشجویان بین المللی در صورت داشتن صلاحیت علمی می توانند در تمامی مقاطع، بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایند، اما امکان دریافت بورسیه درمقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر از مقطع کارشناسی است. در مقطع دکترا بورس اعطایی بورس کامل بوده و در این مقطع امکان تحصیل رایگان در استرالیا فراهم می باشد. دانشجویان ایرانی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا می توانند تقاضای دریافت بورسیه IPRS نمایند، که این نوع بورسیه مختص دوره دکترا بوده و تمامی دانشگاه های موجود در استرالیا دارای این نوع بورسیه هستند. این بورسیه هزینه تحصیل و بیمه دانشجو را پوشش می دهد و تنها بورسیه تحصیلی استرالیا برای ایرانیان می باشد که امکان دریافت آن وجود دارد. این نوع بورسیه هزینه های زندگی دانشجو را نیز تقبل می نماید. دانشجویان ایرانی درخواست دهنده این نوع بورسیه باید بدانند که این فرایند کاملا سخت و رقابتی است و بررسی آن تقریباً یک سال بطول می انجامد.

بورسیه تحصیلی در استرالیا

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

هزینه زندگی در کشور استرالیا با توجه به شهر و بخش های گوناگون، متفاوت است. هزینه ها شامل مسکن، خورد و خوراک، حمل و نقل، خدمات تفریحی و رفاهی می گردند. هزینه زندگی در کشور استرالیا در شهرهایی نظیر سیدنی و ملبورن بالا است. متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا با توجه به شرایط خود می توانند شهر مناسب جهت تحصیل و زندگی را انتخاب نمایند. یکی از هزینه های عمده که دانشجویان باید مورد توجه قرار دهند، هزینه اجاره و یا خرید مسکن است، که این هزینه در قسمت های حومه شهر بسیار پایینتر از خود شهر ها می باشد. در کل هزینه زندگی در کشور استرالیا نسبت به برخی از کشورها و شهرهایی نطیر لندن پایینتر می باشد و در مقایسه با ایران، هزینه زندگی تقریباً 80 درصد بالاتر از ایران است. به عبارتی می توان کشور استرالیا را کشوری با سطح کیفیت زندگی بسیار بالا و در نتیجه هزینه زندگی سطح بالا دانست. به همین خاطر دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در این کشور به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور هستند. هزینه یک زندگی دانشجویی در کشور استرالیا حدود 22 الی 26 هزار دلار در سال است. در جداول موجود در زیر برخی از هزینه های زندگی و مسکن در کشور استرالیا را بررسی می نماییم:

آیتم

هزینه (دلار استرالیا)

آیتم

هزینه(دلار استرالیا)

یک لیتر شیر

1. 62

سیب(یک کیلوگرم)

4. 38

یک کیلوگرم فیله مرغ

10. 63

بطری 1. 5 لیتری آب

2. 50

12عدد تخم مرغ

4. 55

شارژ ماهیانه

221

نان (500 گرم)

2. 78

برنج (یک کیلوگرم)

2. 76

حمل و نقل ماهیانه

152

یک وعده غذا در رستوران

20

اجاره آپارتمان تک خوابه مرکز شهر

1. 703

اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر

1. 285

 

ویزای مرتبط با دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا

دانشجویان پس از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور استرالیا و همچنین تایید درخواست بورسیه از جانب دانشگاه، باید جهت دریافت ویزای تحصیلی استرالیا اقدام نمایند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی به مدت زمان تحصیل فرد بستگی داشته و نهایتاً 5 سال است. پس از اتمام تحصیلات در یک مقطع تحصیلی، در صورتی که فرد تمایل به ادامه تحصیل در کشور استرالیا را داشته باشد می تواند برای دریافت یک ویزای تحصیلی جدید اقدام نماید. فرد متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا با دریافت ویزای تحصیلی می تواند همسر و فرزند زیر 18 سال خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشد. با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در کشور استرالیا، بسیاری از دانشجویان پس از فارغ التحصلی تمایل به ماندن در این کشور را دارند که در صورت یافتن کار در استرالیا می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار استرالیا تغییر دهند. مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی استرالیا عبارتند از:

 • گذرنامه دارای اعتبارتحصیل دکترا در اتریش
 • مدرک زبان معتبر
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه درمانی
 • پرینت بانکی نشان دهنده تمکن مالی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک مرتبط با پذیرش درخواست بورسیه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • عکس
 • فیش پرداخت هزینه جهت بررسی پرونده

بنرهای مورد نیاز

سوال: سلام من 25 سالمه و نمرات بالایی دارم . سطح زبانم خوبه شرایط دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا رو می فرمایید؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ:

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب مدیر موسسه ملک پور است استفاده نموده و در حد یک مشاور خبره مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

آیا دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع مدرسه در کشور استرالیا امکان پذیر است؟

بله؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع مدرسه برای دانشجویان ممتاز فراهم است.

هزینه زندگی دانشجویی در کشور استرالیا چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در کشور استرالیا بین 22 تا 26 هزار دلار استرالیا در سال است.

در حاضر ایرانیان چه نوع بورسیه ای را می توانند از کشور استرالیا دریافت نمایند؟

ایرانیان می توانند بورسیه IPRS در مقطع دکترای استرالیا را دریافت کنند که هزینه دانشگاه، بیمه و هزینه زندگی وی را پوشش می دهد.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع دانشگاهی وجود دارد؟

بله؛ ولی شانس دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نسبت به کارشناسی بیشتر است.

سخن پایانی

بورسیه تحصیلی در استرالیا، شرایط بورسیه تحصیلی برای ایرانیان در استرالیا، مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی استرالیا و تحصیل رایگان و بورسیه دانشگاه های استرالیا در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند. استرالیا که یکی از کشورهای بسیار پیشرفته در زمینه علم، اقتصاد و صنعت است هر سال بودجه های بسیار چشمگیری را صرف تحقیق و پژوهش می نماید، لذا افرادی که به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا هستند می توانند در صورت داشتن شرایط لازم از این امتیاز برخوردار گردند، اما نکته قابل توجه در زمینه تحصیل در استرالیا بالا بودن هزینه های زندگی در این کشور است. اما متقاضیان در کل باید بدانند که امکان تحصیل رایگان در کشور استرالیا در تمامی مقاطع فراهم نمی باشد و شانس دریافت بورسیه کامل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر از مقطع کارشناسی است. متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا برای دریافت هرگونه اطلاعات در این زمینه می توانند با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایند و هممچنین با کامل کردن فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند شوند، همچنین می توانند در قسمت انتهایی این مقاله سوالات خود را مطرح نمایند تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

امتیاز 5 از 5 ( 11 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
قاسمی
با سلام. من فارغ التحصیل ارشد عمران با معدل 17.83 هستم. مدرک زبان 6.5 دارم. متأهلم و همسرم هم تحصیلکرده هستند. 31 سال دارم و میخوام برای ادامه تحصیل یا تحصیل مجدد فوق لیسانس به استرالیا مهاجرت کنم. شرایط من شامل دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا می شود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز اخذ بورسیه تحصیلی تماماً به رزومه علمی شما بر می گردد علاوه بر معدل و داشتن نمره زبان بالا موارد چون مقالات علمی معتبر و سوپروایزر یا استاد راهنما خیلی تعیین کننده هستند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
ایلیا طیبی
با سلام و عرض احترام. من 19 ساله هستم و معدل دیپلمم 19.92 هست. تمایل دارم در رشته الکترونیک تحصیل کنم. زبان انگایسی هم در سطح ایلتس 7 هستم. ایا این شانس وجود داره که برای دوره کارشناسی بتونم بورسیه تحصیلی در استرالیا رو بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب در حالت کلی تحصیل در مقطع کارشناسی برای دلنشجویان بین المللی رایگان نبوده و دارای بورسیه نمی باشد. ولی اگر شما بعد از پذیرش و تحصیل نمرات خوبی در دانشگاه داشته باشید ممکن است فاند به شما تعلق بگیرد. سپاس
Seddiqa
سلام ایا استرالیا بورسیه خلبانی هم دارد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز عموماً اکثر کشورها بورسیه دارند و اگر شرایط بورسیه هر دانشگاه و مرکزی که برای آن اقدام می کنید را داشته باشید، می توانید اقدام نمایید. در مورد خلبانی هم باید با مدارس خلبانی کشور استرالیا در ارتباط باشید ببینید چه مدارکی را برای ارائه بورسیه مدنظرشان است.
Seddiqa
میشه در این زمینه معلومات بدهید که چه مدارکی نیاز است؟ ‌
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باید اطلاعات دقیق را از خود دانشگاه یا مرکزی که مدنظرتان هست پیگیر باشید. ولی بصورت عمومی بسته به رشته تحصیلی تان باید یک رزومه علمی قوی اعم از مقالات معتبر، شرکت در سمینار های مربوطه تالیف کتاب و... داشتن استاد راهنما یا سوپروایزر در کشور مورد نظر که رشته و تحقیقات شما مرتبط باشد می تواند در دریافت بورسه تاثیر گذار باشد.
Seddiqa
میشه در این زمینه معلومات بدهید که چه مدارکی نیاز است؟ ‌
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باید اطلاعات دقیق را از خود دانشگاه یا مرکزی که مدنظرتان هست پیگیر باشید. ولی بصورت عمومی بسته به رشته تحصیلی تان باید یک رزومه علمی قوی اعم از مقالات معتبر، شرکت در سمینار های مربوطه تالیف کتاب و... داشتن استاد راهنما یا سوپروایزر در کشور مورد نظر که رشته و تحقیقات شما مرتبط باشد می تواند در دریافت بورسه تاثیر گذار باشد.
مشاوره رایگان