بورسیه تحصیلی ترکیه

3 نظر

ترکیه یکی از کشورهایی است که هر ساله مقصد بسیاری از ایرانیان بوده و مهاجرین زیادی با مقاصد کار، سرمایه گذاری و تحصیل به این کشور مهاجرت می نمایند. تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا، استرالیا و... مقرون به صرفه تر بوده و دانشجویان هزینه های کمتری برای این امر می پردازند. اما با این حال برخی دانشجویان به دنبال این هستند تا با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه وارد این کشور شوند و هزینه های خود را کمتر نمایند. حال موضوعات متعددی از جمله مقاطع مختلف تحصیلی، شرایط ثبت نام ترکیه، دانشگاه های ترکیه و موارد دیگری حول بورسیه تحصیلی ترکیه را مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار خواهیم داد. موسسه ملک پور این مقاله را با همت تیم تحقیقاتی خود و وکلای محلی کشور ترکیه به نگارش در آورده است تا به سوالات شما عزیزان پیرامون این موضوع پاسخ دهد. ارائه مطالب بورسیه دانشگاه ترکیه به معنی ارائه خدمت به شما عزیزان نمی باشد، برای اطلاع از این امکان برای شما عزیزان وجود دارد که پس از مطالعه این مقاله با کارشناسان موسسه تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل کرده مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید؛ بدین طریق از روش هایی که می توانید از طریق آن برای مهاجرت اقدام نمایید مطلع خواهید شد.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

بورسیه تحصیلی ترکیه

چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟ (شرایط کلی اخذ بورسیه)

برای اینکه بدانیم چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه بگیریم؟ برای اینکه بخواهیم از شرایط دریافت بورسیه دانشگاه ترکیه آگاه باشیم باید اطلاعات بنیادی خود را در مورد بورسیه های این کشور بالا ببریم. در کشور ترکیه بورسیه های تحصیلی از روش های مختلفی اعطا می گردد یکی از این روش ها اعطای بورسیه از طریق دولت این کشور می باشد. روش بعدی بورسیه هایی است که دانشگاه ها به دانشجویان خود اعطا می کنند. روش دیگر سازمان هایی هستند که برای پرورش نخبه و کمک به تحصیل آنها و استفاده از دانش آنها بعد از فارغ التحصیلی بورسیه را به متقاضیان اعطا می کنند. در حالت کلی چند معیار مهم برای سازمان ها و دانشگاه ها جهت برگزیدن دانشجوی واجد شرایط وجود دارد که این معیار عبارتند از سن، معدل و رشته تحصیلی.

به عنوان مثال در اکثر بورسیه ها معدل شما برای دریافت بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی باید بالای ۷۰ درصد (در اکثر مواقع) باشد، برای کارشناسی ارشد و دکترا نیز بالای ۷۵ درصد باشد.

برخی از بورسیه ها هستند که فقط به برخی از رشته ها تعلق میگیرد مثلاً به رشته های فنی مهندسی، رشته های پزشکی و یا فلسفه اعطا می شود.

معیار دیگری که برای بورسیه مهم است سن متقاضی است. برای دوره کارشناسی سن شما باید زیر ۲۱ سال، برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه باید سن 30 نهایتا داشته باشید و برای دکترا زیر ۳۵ سال باشد.

در ادامه مقاله ریز شرایط دریافت بورسیه ترکیه با توجه به سازمان و نهادی که آن بورسیه را اعطا می کند بیان می شود.

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟

بورسیه تحصیلی یعنی یک کمک هرینه تحصیلی که برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی که اصولا از سمت نهاد های دولتی و یا خصوصی و یا دانشگاه ها به دانشجو تعلق می گیرد. با هدف مشخص پرورش نخبه های تحصیلی به منظور استفاده حداکثری از دانش آنها بعد از فارغ التحصیلی. با دریافت این بورسیه دانشجو بدون دغدغه مالی و با تمرکز هرچه بیشتر می تواند به تحصیل بپردازد. دانشجویان کلیه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند درخواست بورسیه های تحصیلی را در ترکیه داشته باشند. برای اینکه بدانید انواع بورسیه تحصیلی ترکیه چیست در ادامه با ما همراه باشید:

بورسیه تحصیلی موسسه میزبان (های)

این بورسیه برای دانشجویان دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیل دکترا در ترکیه در رشته های مختلف و دارای رزومه قوی علمی می باشد. با دریافت این بورسیه برای دوره لیسانس مبلغ ۱۰۰۰ لیر در ماه، برای دوره ارشد ۱۴۰۰، و برای دوره دکترا ۱۸۰۰ لیر پرداخت می شود. همچنین کلیه هزینه های اقامت، تحصیل، پرواز یک بار رفت و برگشت در سال، هزینه های بیمه، و دوره زبان ترکی به متقاضی اعطا می شود.

مدت استفاده از این بورسیه ترکیه برای دوره کارشناسی یک سال، برای کارشناسی ارشد نیز یک سال می باشد. جامعه هدف این بورسیه کلیه دانشجویان دوره لیسانس و ارشد و دکترا می باشد که سن آنها برای دوره لیسانس زیر ۲۱ سال، ارشد زیر 30 سال و دکترا زیر 35 سال باشد، و جزء نفرات برتر و معدل بالا یعنی۷۰ درصد برای لیسانس، ارشد و دکترا ۷۵ درصد و رشته‌های پزشکی ۹۰ درصد از معدل را کسب کرده اند. متقاضیانی که دوره فرصت مطالعاتی را میخواهند در ترکیه بگذرانند نیز سن شان باید زیر ۴۵ سال باشد.

بورسیه تحصیلی علی کوشچو

این بورسیه ترکیه برای دانشجویانی که تحصیل مهندسی در ترکیه می کنند و یا در رشته های علوم پایه در دوره کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند در نظر گرفته شده که مبلغ ۴۲۳ تا ۵۶۵ یورو به دانشجو ماهانه پرداخت می شود، به علاوه هزینه های اقامت، تحصیل و بلیط رفت و برگشت نیز تهیه خواهد شد. دانشجویان باید درخواست خود را تا ۱ ژانویه در سامانه ثبت کرده باشند و متقاضیان نباید از شهروندان فعلی و یا سابقه ترکیه باشند.

بورسیه Harran Scholarship Program

این بورس برای دانشجویان کارشناسی که در رشته های مطالعات اسلامی، علوم پزشکی، زبان و ادبیات ترکی تحصیل می کنند، در نظر گرفته شده. برای درخواست این بورسیه باید در سامانه دانشگاه ثبت نام کنید. لازم به ذکر است که برای دریافت این بورسیه باید شرایط سنی و معدل را داشته باشید، یعنی نیاز است سن شما بیست و زیر ۲۱ سال باشد، و معدل شما بالای ۷۵ درصد باشد. متقاضیان نباید از شهروندان ترکیه باشند.

بورسیه دولتی ترکیه

بورسیه دولتی ترکیه در واقع کمک هزینه ایست که از طرف بودجه دولتی کشور ترکیه برای دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد. بورس دولتی ترکیه به این صورت است که برای دوره کارشناسی ۶۰۰ لیر برای ارشد ۸۵۰ و برای دکترا ۱۲۰۰ لیر به دانشجو ماهانه پرداخت می شود. همچنین کلیه شهریه دوره زبان ترکی و هزینه اقامت و بلیط هواپیمای رفت و برگشت برای دانشجو رایگان خواهد بود. این بورسیه برای مدت یک سال هزینه های دانشجو ارشد را تامین می‌کند و برای مت 4 سال هزینه های دانشجو phd یا همان دکترا را تامین میکند. برای دریافت این بورسیه دانشجویان باید مراحل زیر را طی کنند:

شرایط اپلای بورس دولتی

شرایط اپلای بورس دولتی به این صورت است: درخواست باید به صورت آنلاین در سامانه (tbbs) بورسیه تحصیلی ترکیه انجام ‌شود. مدارک باید در این سامانه آپلود شود.

 • برای بورسیه شدن شما باید از هر ملیتی غیر از ملیت ترک باشید و در سال های قبلی نباید در دانشگاههای ترکیه تحصیل کرده باشید.
 • سن شما برای دوره کارشناسی باید کمتر از ۲۱ سال باشد و در سلامت کامل باشید. برای دوره تحصیلات تکمیلی یعنی ارشد باید ۳۰ سال و کمتر داشته باشید و برای دوره دکترا سن شما باید کمتر از ۳۵ سال باشد.

همچنین اعطا این مدارک ضروری است:

 • مدرک شناسایی معتبر (کارت شناسایی یا پاسپورت)
 • نتیجه کنکور سراسری
 • مدرک دیپلم و گواهی موقت
 • نمرات آزمون های gre ،sat ،gmat (در صورتی که دانشگاه شما اعطا این مدارک را ضروری بداند)
 • نتایج آزمون های زبان انگلیسی و ترکی
 • یک نمونه مکتوب از تحقیقاتی که انجام داده اید برای دوره دکترا باید ارسال کنید.
 • داوطلبان دوره کارشناسی باید مدرک بین المللی sat یا gcse را ارائه دهند.
 • متقاضیان بورسیه باید نمره زبان c1 ترکیه را داشته باشند.

نکته: اگر نمره سطح c1 نداشته باشید باید در دوره یکساله زبان ترکی شرکت و این مدرک را کسب نمایید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اصلی مراجعه کنید.

www.turkiyeburslari.gov.tr

معدل برای بورسیه شدن در ترکیه چقدر است؟

همانطور که در زیر عنوان های قبلی بیان شد، برای تحصیل در ترکیه باید شرایط خاصی داشته باشید، که یکی از شرایط آن سن و معدل است، برای اینکه بدانیم معدل برای بورسیه شدن در ترکیه چقدر است؟ این بخش را تا انتها همراه ما باشید.

معدل مورد نیاز برای کسب بورسیه در مقاطع مختلف و رشته های مختلف به این شرح است: برای دوره لیسانس حداقل معدل باید ۷۰ درصد، برای ارشد و دکترا معدل بالای 75 درصد نیاز است و برای رشته های علوم پزشکی نیاز به معدل بالای ۹۰ درصد خواهید داشت.

آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم وجود دارد؟

شاید برای شما سوال باشد که آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه دیپلم وجود دارد؟ یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت که امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دوره لیسانس با مدرک دیپلم بسیار پایین می باشد. اما برخی از دانشگاه ها هستند که این بورسیه را به دانشجویان اعطا می کنند. به عنوان مثال: دانشگاه کادیر هاس که در استانبول ترکیه واقع است، بورسیه ۵۰ درصد معافیت شهریه برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. دانشجویان برای دریافت باید شرایط زیر را داشته باشند.

 • تعداد بورسیه ها محدود می باشد و دانشجویان برای سال اول ۵۰ درصد از پرداخت شهریه معاف می‌شود، و اگر برای مقاطع بعدی و سال‌های بعدی بخواهند این بورسیه را دریافت کنند باید معدل شان بالای 1.5 باشد. متقاضیانی می‌توانند این بورسیه را درخواست دهند که تابع ترکیه نباشند.
 • معدل را آنها بالای ۸۰ درصد باشد.
 • از نظر سنی پایین باشد یعنی متولد ۱۹۹۳ به بعد باشند.
 • باید در رشته های دانشکده های زیر تحصیل کنند:
  • دانشکده فنی و مهندسی و علوم طبیعی
  • دانشکده اقتصاد علوم اداری و اجتماعی
  • دانشکده ارتباطات

همچنین متقاضیان ضروری است که در مهلت تعیین شده یعنی تا ۲۹ آگوست درخواست خود را ارسال کند. برای اطلاع از شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم این مقاله را مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی

اگرچه بورسیه بیشتر به مقاطع فوق لیسانس و دکتری به دانشجویان ممتاز اعطا می گردد اما دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه با دیپلم برای مقطع کارشناسی را دارند نیز می توانند برای دریافت آن اقدام نمایند. از حداقل الزاماتی که دانشجویان برای دریافت بورسیه ترکیه باید داشته باشند این است که افراد باید دوره های Yos را پشت سر گذاشته و زبان ترکی را آموخته و در سطح قابل قبولی قرار گرفته باشند. دانشجویانی که بتوانند در این آزمون نمره خوبی کسب کنند و دارای سوابق تحصیلی مناسبی در دوران تحصیل 12 ساله باشند شانس خوبی برای دریافت بورسیه نیز می توانند داشته باشند. اگرچه حداقل معدل 15 برای این موضوع عنوان می شود اما با توجه به رقابتی بودن ثبت نام بورسیه ترکیه دانشجویان با معدل بالاتر راحت تر می توانند بورسیه دریافت نمایند. لازم به ذکر است که مبالغ بورسیه چشمگیر نمی باشد و در این مقطع بیشتر به دانشجویان بومی بورسیه اعطا می گردد. ضمن اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تقریبا رایگان می باشد اما به زبان انگلیسی دانشجویان حدود 5 هزار دلار در سال شهریه پرداخت می نمایند. در جدول ذیل برخی از بورسیه های تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی را مشاهده می نمایید.

میزان بورسیه

نام بورسیه

شهریه کامل

Altinbas University Scholarship

2000 دلار

Dermadry Hyperhidrosis

1000 دلار

Michael Giannulis Grant

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را به پایان رسانده و فارغ التحصیل شده اند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای بورسیه تحصیلی اقدام نمایند و هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند. دانشجویان اغلب در این مقطع برای دریافت بورسیه رزومه قوی تری نسبت به پذیرش برای دوره لیسانس دارند. در واقع دانشجویان در صورتی که در دوره کارشناسی خود نمرات تحصیلی و معدل خوبی کسب کرده باشند، بتوانند مقالاتی در ژورنال های معتبر ارائه کنند شانس بسیار خوبی برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه خواهند داشت. البته در این مقطع نیز گذراندن دوره Yos با نمره مطلوب می تواند نقش تسهیل گری برای دانشجو ایفا کند و بدون داشتن این مدرک عملاً شانسی برای پذیرش در دانشگا های دولتی این کشور نخواهد داشت. هزینه تحصیل در این مقطع نیز تفاوت چندانی با دوره کارشناسی ندارد و حدود 5 هزار دلار در سال می باشد. در این مقطع نیز اغلب به دانشجویان بومی بورسیه داده می شود و فقط دانشجویان بین المللی ممتاز شانس این را دارند تا برای دریافت بورسیه اقدام نمایند. در جدول ذیل برخی بورسیه های مناسب برای دوره کارشناسی ارشد به شما عزیزان معرفی شده است.

میزان بورسیه

نام بورسیه

شهریه کامل

LWF international awards in Theology

1000 دلار

jelvix

2000 دلار

Dermadry

 

 • بورسیه دانشگاه بغازیچی: بورسیه دانشگاه بغازیچی برای دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد که با اعطای این بورسیه کلیه هزینه های زندگی دانشجو پوشش می یابد و همچنین کمک هزینه هزار یورویی به دانشجو اعطا می شود. برای دریافت این بورسیه باید از دانشجویان بین المللی باشند و از پژوهشگران جوان که دارای مقاله های خوب بین المللی هستند. در واقع دانشجو باید سابقه تحصیلی درخشان داشته باشد تا بتواند این بورسیه را دریافت کنند.
 • بورسیه دانشگاه مرمره: این بورسیه دانشگاه مرمره استانبول به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد اعطا می شود که هزینه های اسکان، تحصیل، غذا پوشش داده می‌شود و همچنین کمک هزینه تحصیلی به صورت ماهانه به واجدین شرایط داده می شود.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکتری

همانطور که مطلع هستید دانشجویان برای پذیرش در مقطع دکتری نیاز دارند تا با یک سوپروایزر ارتباط برقرار نموده و با ارائه سوابق و توانایی های علمی خود وی را مجاب نمایند تا موجب پذیرش متقاضی در دانشگاه مورد نظر شود. دانشجویانی که می خواهند برای مقطع دکتری بورسیه تحصیلی دریافت کنند باید سوابق علمی بسیار خوبی ارائه نمایند و داشتن مقالات علمی و ISI می تواند نقش به سزایی در پذیرش آنها داشته باشد. هرچه شرایط دانشجو بهتر باشد در رقابت برای دریافت بورسیه شانس بیشتری داشته و حتی ممکن است از کمک هزینه هایی برای اقامت، بیمه و برخی امکانات دیگر بهره مند شود. در صورتی که دانشجویان بخواهند شهریه پرداخت کنند هزینه تحصیلشان در این دوره کمتر از 5 هزار دلار خواهد بود و شاید در بسیاری از موارد در حدود 1000 دلار در سال باشد. دانشجویان برای این مقطع باید تمامی مدارک تحصیلی گذشته خود، نمره زبان مورد نظر دانشگاه، سوابق تحقیقاتی و... را ارائه نمایند و در این رقابت حتی دانشجویانی که سن پایین تری نسبت به رقبای دیگر دارند شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه دارند. اکنون برخی از بورسیه هایی که دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

میزان بورسیه

نام بورسیه

2300 دلار

TRENDHIM TALENT

1500 دلار

NOVUS biologicals

50% تا 100% شهریه

Istanbul Commerce Unviersity

بورسیه تحصیلی TUBITAK برای دانشجویان بین المللی

 این بورسیه برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که در ترکیه مشغول تحصیل باشند. مبلغ بورسیه ۲۵۰۰ لیر به همراه کلیه هزینه های سفر و بیمه درمانی می باشد. این بورسیه مخصوص دانشجویانی میباشد که در رشته های علوم یا هنر در دوره کارشناسی ارشد تحصیل می‌کند و برای کلیه دانشجویان دانشگاه دوره دکترا قابل استفاده می باشد. بورسیه تحصیلی TUBITAK به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد 2 سال و برای دوره دکترا ۴ سال تعلق میگیرد. برای اینکه که بتوانید از این بورسیه استفاده کنید باید کارت آبی داشته باشید و در یکی از از دانشگاه های ترکیه پذیرش گرفته باشید.

بورسیه دانشگاه های مدیترانه شرقی (emu)

این بورسیه برای دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری است و کلیه هزینه های اقامت را به صورت کامل پوشش می دهد، همچنین هزینه شهریه دانشگاه را به صورت کلی و جزئی پرداخت می کند. در برخی از رشته ها، بورسیه دانشگاه های مدیترانه شرقی (emu) ۵۰ درصد و ۲۵ درصد هزینه تحصیل را پرداخت میکند. اما برای دانشجویان رشته‌های فلسفه کلیه هزینه های تحصیل را نیز پوشش می دهد. برای درخواست این بورسه باید به دفتر پذیرش (emu) مراجعه کنید و اطلاعات لازم را در فرم آنلاین تکمیل کنید.

دانشگاه های برتر ترکیه برای اخذ بورسیه

بررسی رنکینگ دانشگاه های ترکیه یکی دیگر از مواردی است که دانشجویانی که به دنبال بورسیه تحصیلی ترکیه هستند مورد توجه می باشد.در واقع افرادی که توانایی علمی بالایی دارند و این امکان را در خود می بینند که می توانند برای بورسیه تحصیلی اقدام نمایند پس احتمالاً می توانند برای تحصیل در دانشگاه های برتر نیز اقدام نمایند. اگرچه هزینه تحصیل در ترکیه کم می باشد اما اینکه فرد بتواند در دانشگاه برتر و با کمترین هزینه تحصیل نمایند می تواند از مطلوبیت مناسبی برای شخص برخوردار باشد. البته دانشگاه های ترکیه هیچگاه در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار نداشته اند اما بر اساس آمارهای بین المللی می توانیم بهترین های آنها را شناسایی نماییم. در جدول زیر تعدادی از برترین دانشگاه های ترکیه بر اساس رتبه های جهانی از سایت های معتبر را برای شما عزیزان به نمایش در آورده ایم.

رتبه در ترکیه

رتبه جهانی

نام دانشگاه

1

472

Middle East Technical University

2

603

Istanbul Technical University

3

625

Boğaziçi University

4

640

Hacettepe University

5

737

Istanbul University

6

751

Ankara University

7

756

Bilkent University

8

879

دانشگاه کوچ ترکیه Koç University

9

936

Gazi University

10

1027

Dokuz Eylül University

هزینه زندگی در ترکیه

از جمله هزینه هایی که برای دانشجویان در مسیر مهاجرت به ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است هزینه زندگی در ترکیه برای دانشجویان است که گاهی از هزینه های تحصیل شخص نیز بیشتر می شود. البته می دانیم که هزینه های زندگی افراد به نحوه زندگی و سبک زندگی اشخاص بستگی دارد و نمی توان مبلغ مشخصی برای هزینه های زندگی در یک کشور بدست آورد اما کارشناسان با بررسی برخی فاکتورهای برابر بین کشورها به صورت مقایسه ای هزینه های کشورها را بررسی می نمایند و هزینه های زندگی در کشورها را مقایسه می نمایند. مردم کشور ترکیه نیز با توجه به ارزش پایین تر قیمت لیر نسبت یه یورو و یا دلار و همچنین شرایط زندگی هزینه های کمتری برای زندگی نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی دارند. البته شاید در نتوان این قیاس را به کیفیت زندگی مرتبط دانست و فقط از نظر کمی آن را بررسی می نماییم. مطابق آمارهای بین المللی میانگین هزینه های زندگی در ترکیه در حدود 500 دلار در ماه می باشد که البته در شهری مانند استانبول بالاتر از سایر کشورها می باشد. در جدول زیر برخی از هزینه های روزمره زندگی در ترکیه را مشاهده می نماییم.

میانگین هزینه های زندگی در ترکیه

شرح

هزینه (دلار)

 

شرح

هزینه (دلار)

غذا در رستوران معمولی

3.41

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

0.48

آب معدنی (0.33 لیتر)

0.19

تاکسی (1 کیلومتر)

0.46

شیر (1 لیتری)

0.69

گازوئیل (1 لیتر)

0.91

برنج (1 کیلو)

1.36

هزینه باشگاه (ماهیانه)

21.98

نان سفید (500 گرم)

0.36

هزینه انرژی (آب، برق و...)

65.41

تخم مرغ (12 عدد)

1.48

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

223.29

سیب (1 کیلو)

0.78

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

140.26

سیب زمینی (1 کیلو)

0.70

اینترنت

14.06

مک دونالد

3.41

سینما

3.41

کاپوچینو

1,67

شهریه مهدکودک خصوصی

232.86

 

کشورهای مختلفی انواع بورسیه های تحصیلی را ارائه می دهند. با اطلاع از این بورسیه ها و شرایط و هزینه های تحصیل در ترکیه می توانید آگاهانه تر به انتخاب کشور مقصد خود برای مهاجرت تحصیلی بپردازید. محصول راهنمای گام به گام اخذ اقامت که توسط استاد ملک پور تهیه و تدریس شده است، اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط تحصیل در کشورهای مختلف و اخذ بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. این محصول از طریق لینک زیر، قابل تهیه و خریداری است.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه همراه بورس تحصیلی ترکیه

دریافت ویزای تحصیلی یکی از مراحل مهم برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان به حساب می آید. دریافت ویزا برای بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای انگلیسی زبان که از تقاضای بسیاری برخوردار هستند محدودیت های زیادی دارد اما کشور ترکیه محدودیت زیادی برای دریافت ویزا برای دانشجویان قائل نمی شود. کپی برداری بدون ذکر منبع از مطالب این مقاله که توسط تیم تحقیقاتی موسسه ملک پور به نگارش در آمده است بدون ذکر منبع شرعاً حرام بوده و پیگرد قانونی دارد. دانشجویان با ارائه مدارک هویتی، مدارک تحصیلی گذشته خود و همچنین ارائه پذیرش خود از دانشگاه های ترکیه می توانند برای دریافت ویزای ترکیه اقدام نمایند. دریافت این ویزا برای دانشجویان دشواری خاصی ندارد و داشتن مدارک کافی می تواند برای آنها ویزا به همراه داشته باشد. اما اگر بخواهیم برخی از مدارک اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه را برشماریم می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات
 • مدرک زبان
 • نامه تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی

سوالات متداول راجع به بورسیه تحصیلی ترکیه

✅ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه وجود دارد؟

شما در صورتی که از نظر علمی واجد شرایط باشید می توانید درخواست بورسیه تحصیلی کنید؛ اما بورسیه های بسیار کمی در ترکیه ارائه می شود.

✅ آیا دریافت بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه برای همه مقاطع و رشته ها امکان پذیر است؟

بورسیه هایی که برای دوره کارشناسی ارائه می شود محدود است و تمام رشته ها را پوشش نمی دهد ولی بورسیه هایی که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی ارشد و دکترا ارائه می شود با تنوع و گستره بیشتری می باشد.

✅ چگونه بورسیه تحصیلی ترکیه را بگیریم؟

برای اینکه بتوانید بورسیه ترکیه را دریافت کنید باید شرایطی که هر کدام از سازمان ها برای دانشجویان قرار داده اند را داشته باشید به عنوان مثال: سن شما برای دوره کارشناسی زیر ۲۱ سال باشد و معدل شما بالای ۷۰ درصد باشد و مدرک زبان بین المللی نیز داشته باشید.

✅ شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه چگونه است؟

بورسیه ترکیه با توجه به شرایطی که هر کدام از نهادها ارائه می دهند می باشد و یک شرایط کلی نمی‌توان در نظر گرفت برخی از سازمان ها فقط برخی از رشته ها را بورسیه ارائه می کنند. اما در اکثر آن ها رنج سنی مناسب داشتن مدرک زبان و معدل بالا از معیارهای اصلی جهت بورسیه شدن فرد می باشد.

✅ برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه حتماً باید مدرک YOS داشته باشیم؟

برای تحصیل در دانشگاه های دولتی داشتن مدرک YOS الزامی می باشد اما ممکن است برخی دانشگاه های خصوصی نیز با داشتن مدرک مرتبط به شما بورسیه اعطا نمایند.


_____________بورسیه تحصیلی ترکیه و سخن پایانی_____________

بورسیه تحصیلی ترکیه، شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، دانشگاه های معتبر در ترکیه به همراه موارد دیگر، در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همانگونه که گفته شد، دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، بخصوص در مقاطع پایین تر، به راحتی امکان پذیر نمی باشد. اگر شما از نظر علمی و همینطور شرایط مالی، امکان اقدام برای کشورهای درجه یک دنیا، مانند انگلیس، کانادا، اتریش، آلمان و کشورهای دیگر دنیا را دارید، پیشنهاد ما این است که در درجه اول برای این کشورها اقدام کنید بعد به بورسیه ترکیه فکر کنید. شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر، با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از کارشناسان باتجربه موسسه، شرایط تحصیل در کشورهای مختلف را بپرسید و اطلاعات علمی و به روز دریافت کنید. شما می توانید شرایط خود را طی مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان موسسه بررسی نمایید و یا با تکمیل فرم تماس، این مشاوره تلفنی رایگان را دریافت کنید؛ همچنین این امکان برای شما وجود دارد تا در پایان همین مقاله، سوالات خود را مطرح کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن، منتظر دریافت پاسخ از کارشناسان موسسه باشید.

امتیاز 5 از 5 ( 14 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
تیارا
سلام عرض میکنم خدمت شما. خسته نباشید. برای اینکه بتونیم بورسیه تحصیلی ترکیه رو بگیریم حتما باید مدرک یوس داشته باشیم یا با مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا هم میشه بورسیه تحصیلی ترکیه رو گرفت؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب برای گرفتن بورسیه شما باید شرایط بسیار خوبی داشته باشید از جمله معدل بالا ، چاگ کتاب و مقالات خوب سطح زبان عالی و ...
محمدرضا احمدی
سلام وقت بخیر پس ازمون sat و تومر و همچنین تافل که خیلی از موسسات میگن برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیاز هست برای ورود به کدوم دانشگاه ها مورد نیاز هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب آزمون SAT برای ورود به رشته های پزشکی به زبان انگلیسی می باشد در خصوص دانشگاهها هم با کارشناسان تماس بگیرید و اطلاعات دقیق تر و کامل دریافت نمایید
سارا مردانی
عرض ادب امکان گرفتن بورسیه تحصیلی برای رشته پزشکی در ترکیه وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب خیر در ابتدا امکان دریافت بورس را نخواهید داشت مگر اینکه شرایط شما شرایط خوبی باشد نخبه باشیدريا، معدل 20 ،سطح زبان عالی ، نقالات یا کتاب داشته باشید و .... در غیر اینصورت امکان بورس نیست.برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
مشاوره رایگان