اقامت یونان

31 فروردین 1402 18 نظر

اقامت یونان، از روش های مختلف و سایر موارد مرتبط در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفته است.چگونه می توان اقامت یونان را اخذ نمود؟ هزینه های زندگی و شرایط زندگی در یونان چگونه است؟ویزای طلایی یونان چیست؟ آیا اقامت یونان منجر به اخذ تابعیت این کشور می شود؟ آیا با خرید ملک در یونان می توان اقامت گرفت؟ در این مقاله به تمامی این سوالات و دیگر سوالات جستجو شده با کلیدواژه "اقامت یونان ملک پور" پاسخ می دهیم و سعی داریم اطلاعات دقیق و بروزی در اختیار شما قرار دهیم. موسسه ملک پور با بیش از 15 سال سابقه در ارائه خدمات برتر مهاجرتی، اخذ انواع ویزا، سرمایه گذاری در بهترین کشورهای دنیا این مقاله را برای شما عزیزان فراهم نموده است. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام در مورد مهاجرت به یونان می توانید با مشاورین مجموعه ما تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید. مقاله اقامت یونان بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه MIE و پرسش از وکلای محلی همکار یونان و بررسی سایت های دولتی تقدیم حضورتان می شود.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

اقامت یونان

شرایط اقامت در یونان

یونان کشوری است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. جمعیت آن از سال 2021، 10 میلیون نفر است. آتن بزرگترین شهر و پایتخت آن است و پس از آن شهرتسالونیکی قرار دارد .از یونان به عنوان مهد تمدن غرب ، زادگاه دموکراسی ، فلسفه غرب، ادبیات غرب، تاریخ نگاری، علوم سیاسی، عمده علمی و اصول ریاضی، درام غربی و بازی های المپیک یاد می شود. زبان رسمی این کشور یونانی و واحد پول آن یورو می باشد.

یونان که در نوک جنوبی بالکان واقع شده است، در تقاطع اروپا، آسیا و آفریقا واقع شده است. این کشور از شمال غربی با آلبانی، از شمال با مقدونیه و بلغارستان و از شمال شرقی با ترکیه مرز مشترک دارد. دریای اژه نهفته است که به شرق از سرزمین اصلی، به دریای ایونی به غرب، دریای کرتی و دریای مدیترانه در جنوب. یونان دارای طولانی ترین خط ساحلی در حوزه دریای مدیترانه و یازدهمین طولانی ترین خط ساحلی جهان با طول 13676 کیلومتر (8،498 مایل) است که دارای جزایر بسیاری است که 227 از آنها دارای سکنه هستند. هشتاد درصد یونان کوهستانی است، کوه المپوس با ارتفاع 2918 متر (9،573 فوت) بلندترین قله است. این کشور از نه منطقه جغرافیایی سنتی تشکیل شده است: مقدونیه، یونان مرکزی، پلوپونز، تسالالی، اپیروس، جزایر اژه (از جمله دودکانیز و سیکلادها)، تراکیه، کرت و جزایر یونی.

یونان یک جمهوری پارلمانی واحد و کشوری پیشرفته با اقتصاد پیشرفته با درآمد بالا، کیفیت زندگی بالا و سطح زندگی بسیار بالا است. اقتصاد آن بزرگترین اقتصاد در بالکان است، جایی که یک سرمایه گذار مهم منطقه ای است. یونان به عنوان عضو بنیانگذار سازمان ملل متحد، دهمین عضوی بود که به جوامع اروپا پیوست (پیش از اتحادیه اروپا) و از سال 2001 بخشی از منطقه یورو بوده است. همچنین عضو بسیاری از نهادهای بین المللی دیگر، از جمله شورای اتحادیه اروپا است. اقامت سریع یونان و امکان اخذ اقامت برای خانواده و پدر و مادر برای کسانی که سرمایه گذاری می کنند، یکی از عواملی است که این کشورها یکی از جذاب ترین مقاصد سرمایه گذاری تبدیل نموده است. در ادامه به بررسی راه های مختلف اخذ اقامت یونان می پردازیم و آنها را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

اقامت یونان از طریق کار

اگر شخصی بخواهد از طریق کار، اقامت یونان را اخذ نماید لازم است که ویزا و مجوز کار مناسب در یونان را داشته باشد. شخص قبل از شروع فعالیت استخدام خود در یونان باید اجازه کار دریافت کند. گرفتن مجوز کار برای اتباع غیر از اتحادیه اروپا و یا افرادی که اصالت یونانی ندارند و یا با یونانی ازدواج نکرده‌اند، بسیار دشوار خواهد بود. اخذ اجازه کار مستقل برای یک فرد غیر اتحادیه اروپا امکان پذیر نیست و اجازه کار در اجازه اقامت گنجانده می شود.مجوزهای کار در یونان مخصوص کارفرمایان است و مختص شغل و موقعیت مکانی است و به طور معمول برای یک سال معتبر است. یعنی شخص برای ورود به کار باید یک پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما در یونان داشته باشد. کارگر از یک کشور خارج از اتحادیه اروپا ابتدا باید ویزا را برای ورود به یونان به دست آورد و سپس در یونان درخواست اقامت کاری نماید. شخص باید قبل از ورود به یونان برای دریافت ویزای نوع D به سفارت یا کنسولگری یونان در کشور محل اقامت خود مراجعه نماید. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزاعبارت است از:

 • گذرنامه معتبر
 • داشتن قرارداد کاری
 • داشتن بیمه درمانی در یونان
 • داشتن گواهی عدم سوء سابقه سابقه کیفری

 ظرف 30 روز پس از ورود به یونان ، دارنده ویزا باید شخصاً برای اجازه اقامت / کار در دفتر محلی شهرداری (Δημαρχείο / Dimarchio) درخواست کند. در بعضی مناطق ، ممکن است در کلانتری درخواست داده شود. بسته به شرایط متقاضی (خوداشتغالی، مشاور، کارمند، مجری) بسته به شرایط متقاضی، انواع مختلفی از اجازه اقامت در دسترس است. دوره های اعتبار از یک تا پنج سال است. حداقل 60 روز قبل از انقضا اجازه اقامت / کار، باید یک درخواست برای تمدید به دفتر محلی یا استان محلی ارسال شود.

جهت بررسی شرایط کار در یونان بهتر است که نرخ بیکاری در یونان را بدانیم. نرخ بیکاری محاسبه شده فصلی در یونان در دسامبر سال 2021 از 13.4 درصد، در نوامبر به 12.8 درصد کاهش یافته است. این کمترین نرخ بیکاری از ژوئیه سال 2010 تا به حال بوده است. زیرا تعداد بیکاران با کاهش 35.8 هزار نفر در طول یک ماه به 596 هزار نفر رسید. این در حالی است که تعداد شاغلان با 11.9 هزار کاهش به 4.1 میلیون نفر و تعداد افراد بیکار با 45.1 هزار افزایش به 3.2 میلیون نفر رسیده است. نرخ بیکاری در بین افراد 15 تا 24 ساله با 27 درصد در بدترین حالت باقی ماند، اگرچه این میزان کمتر از 33.5 درصد در سال گذشته بود. درنمودار زیر نرخ بیکاری یونان نمایش داده شده است.

نرخ بیکاری در یونان

شما با تهیه و مشاهده محصول زیر می توانید بدون نیاز به وکیل نسبت به مهاجرت کاری اقدام نمایید.

گام به گام تا کار در خارج از کشور

اقامت یونان از طریق تحصیل

تحصیل در یونان از سنین 6 تا 15 سالگی اجباری است. سیستم مدرسه از یک مدرسه ابتدایی شش ساله و یک مدرسه متوسطه سه ساله تشکیل شده است و پس از آن یک مدرسه متوسطه غیر اجباری است. مدارس متوسطه می توانند ماهیت علمی یا فنی داشته باشند. بیشتر کودکان یونانی در مدارس دولتی تحصیل می کنند.

یونان همچنین مدارس بین المللی خوب بسیاری دارد. سیزده مدرسه در یونان دارای مدرک لیسانس بین المللی هستند که تحصیل در دانشگاه های خارج از یونان را پس از فارغ التحصیلی آسان می کند. بیشتر مدارس بین المللی در آتن واقع شده اند ، اما تعداد کمی از آنها در سالونیک وجود دارد. چندین زبان آموزشی از جمله انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی و ژاپنی ارائه می شود.انتخاب مدارس بین المللی آموزش انگلیسی زبان، بیشتر در آتن را ارائه می شود.جهت افرادی که قصد اخذ اقامت یونان از طریق تحصیل دارند،دریافت نامه دعوت نامه و نامه پذیرش از دانشگاه، یک ضرورت مطلق برای درخواست ویزا است. اگر در کشوری زندگی می کنید که برای سفر به یونان نیاز به VISA دارید، باید قبل از این با تماس با سفارت یونان در کشور خود درخواست ویزای بلند مدت کنید. بیشتر سفارتخانه ها بین 15 ژوئیه و 15 نوامبر ویزا می گیرند و صادر می کنند. هنگامی که برای ویزا اقدام می کنید ممکن است مجبور شوید به چند سوال در مورد دوره خود و مدت دوره خود، دلایل انتخاب دانشگاهی که انجام داده اید پاسخ دهید، اینکه آیا پس از اتمام تحصیل تصمیم دارید در یونان بمانید و آیا بودجه کافی برای تأمین هزینه های تحصیل، محل اقامت و غیره دارید یا خیر. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی یونان برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA معمولاً رایگان است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی یونان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 1500 تا 9000 یورو در سال می باشد. بالاترین هزینه ها در دانشگاه های خصوصی است. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها معمولا بین 15 تا 30 هزار یورو در سال می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در یونان معمولاً ۴ ساله است که تحصیل به زبان یونانی رایگان و تحصیل به زبان انگلیسی دارای هزینه است. متقاضی باید دارای نمره ۶ آیلتس برای ورود به دوره کارشناسی به زبان انگلیسی باشد.

زمانی که دانشجو تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی به اتمام برساند می تواند برای ادامه تحصیل وارد دوره کارشناسی ارشد شود. مدت زمان تحصیل در این مقطع معمولاً یک تا دو سال طول می کشد در صورت تحصیل به زبان یونانی شخص می تواند به صورت رایگان تحصیل کند، اما تحصیل به زبان انگلیسی دارای هزینه است و نیاز به نمره 6,5 آیلتس دارد. تحصیل دکترا در یونان به دو صورت می باشد، نوع اول که بیشتر افراد آن را انتخاب می کنند یک دوره تحقیقات سه ساله است. نوع دوم که بر مبنای سیستم آموزشی آمریکایی می باشد به مدت ۴ یا ۵ سال طول می کشد. بعد از ۳ سال اول که دانشجو در سمینارها و همایش های مربوط به رشته خود شرکت می کند و در انتها به انجام پروژه های تحقیقاتی می پردازد. دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی به مدت 6 ماه تا یکسال در یونان بمانند و در جستجوی کار باشند. در صورتی که بتوانند در شغل مورد نظر خود مشغول به کار شوند، بعد از 5 سال کار در یونان می توانند اقامت دایم بگیرند.

بررسی بورسیه تحصیلی در یونان

آیا به بورسیه تحصیلی یونان علاقه دارید؟ شما باید بدانید تعداد انگشت شماری بورسیه در یونان وجود دارد که به شما اجازه می دهد در این کشور به صورت رایگان یا با هزینه کمتری تحصیل کنید. این کشور دارای یک سنت طولانی در زمینه آموزش و ارائه بورسیه تحصیلی است. در یونان، سیستم بورسیه دولت از طریق بنیاد بورس تحصیلی دولتی (IKY) حفظ و هماهنگ می شود. با این حال، بورس های تحصیلی خصوصی و بورسیه های دانشگاهی نیز وجود دارد. جدا از آن، همه مؤسسات آموزش عالی در یونان باید به 1٪ دانشجویان بورسیه استحقاق اعطا کنند. برای دانشجو در یونان علاوه برشهریه دانشگاه هزینه های اقامت، حمل و نقل و زندگی نیز وجود دارد. حتی اگر بورس تحصیلی در یونان وجود داشته باشد، به تعداد کمی از دریافت کنندگان بورسیه اعطا می شود. بورس تحصیلی در یونان هر ساله برای دانشجویان بین المللی برای ادامه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. بسیاری از مزایای بورس تحصیلی که به دانشجویان اعطا می شود شامل هزینه های تحصیل، اسکان، حمل و نقل و هزینه های زندگی می شود. شما می توانید جهت دریافت بورسیه تحصیلی یونان به سایت دانشگاه های مختلفی که در این کشور وجود دارند مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت نمایید تا مورد بررسی قرار گیرد و یا این که یک استاد راهنما یا پشتیبان در این کشور پیدا کنید، تا رزومه شما را بپذیرد و نامه پذیرش برایتان ارسال کند.

اسامی تعدادی از بورسیه های معروف یونان به شرح زیر است

 • بورسیه های بنیاد بودوساکی
 • بورسیه های دانشگاه ارسطو
 • بورسیه تحصیلی بنیاد بورس تحصیلی دولت (IKY)
 • بورسیه تحصیلی مدرسه فرانسوی در آتن
 • بورسیه جوایز بنیاد لونتیس

یونان از جمله کشورهایی است که دارای پیشینه تاریخی علمی قوی می باشد و دانشگاه های معتبری در سطح جهان دارد که شخص می تواند برای اقامت یونان از طریق تحصیل در این دانشگاه ها اقدام نماید. در جدول زیر می توانید لیست تعدادی از دانشگاه های برتر در یونان به همراه رتبه جهانی این دانشگاه ها مشاهده نمایید.

نام دانشگاه

سطح دانشگاه در یونان

رنکینگ جهانی

دانشگاه کاپودیسترین ملی آتن

1

217

دانشگاه ملی تکنیکال آتن

2

256

دانشگاه پاتراس

3

354

دانشگاه اینینا

4

532

دانشگاه کریتی

5

557

دانشگاه دسالی

6

638

دانشگاه آگین

7

1010

دانشگاه دموکریتس دریس

8

1106

دانشگاه اقتصاد و بیزینس آتن

9

1106

دانشگاه تکنیکال کریتی

10

1241

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

یکی از اولین نگرانی های افرادی که قصد دارند از طریق برنامه های سرمایه گذاری تابعیت یا اجازه اقامت یونان را دریافت کنند، آینده خانواده آنها است. قابل درک است که هر سرمایه گذار که از این نوع برنامه ها استفاده می کند، نگران خانواده و زندگی خود در یک محیط کاملاً جدید است. با افزایش محبوبیت و موفقیت در برنامه ویزای طلایی یونان، تعداد مهاجرین خارجی در یونان به سرعت گسترش می یابد.

گلدن ویزای یونان

برنامه ویزای طلایی یونان به مردم امکان می دهد حداقل 250،000 یورو در این کشور سرمایه گذاری کرده و در ازای آن اقامت دائم دریافت کنند. این حق با مزایای اضافی مانند سفر بدون ویزا در بیشتر مناطق اروپا یا حق تحصیل و کار در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همراه است. مطابق با نیازهای این برنامه، یونان جهت گیری و استقرار بی شماری را برای تازه واردان فراهم می کند. جهت اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری، مهاجران باید در فعالیت هایی سرمایه گذاری کنند که به نفع اقتصاد یونان باشد. کارآفرینان باید برای انجام فعالیت اقتصادی مستقل درخواست اجازه اقامت دهند. در این نوع از اقامت یونان، اجازه اقامت نیز برای اعضای خانواده (همسر و فرزندان خردسال) صادر می شود. این مجوز دو سال اعتبار دارد و پس از آن می تواند هر دو سال یکبار تمدید شود، به شرطی که فعالیت اقتصادی ادامه داشته باشد و کلیه مالیات ها پرداخت شود. از اوایل سال 2014، دولت یونان همچنین ارائه اجازه اقامت 5 ساله به اتباع کشورهای ثالث و خانواده های آنها را که ملکی با ارزش حداقل 250،000 یورو خریداری می کنند ، آغاز کرده است. این اجازه اقامت تا زمانی که املاک در اختیار دارنده اجازه باقی بماند می تواند تمدید شود. همچنین شخص می تواند اجازه اقامت پدر و مادر خود و همچنین پدر و مادر همسر خود را دریافت نماید. در این نوع اقامت متقاضی اجازه کار در این ۵ سال اولیه ندارد و پس از گذشت پنج سال اجازه کار در این کشور را خواهد داشت. تحصیل برای فرزندان رایگان خواهد بود و پس از گذشت ۷ سال می توان درخواست پاسپورت یونان را از دولت این کشور داد.

مزایای اخذ اقامت یونان از طریق خرید ملک

اولین و مهم ترین اتفاقی مثبتی که در زمان خرید ملک در یونان رخ می دهد، رسیدن به اقامت این کشور می باشد که این نوع اقامت با مزایای بسیاری همچون موارد زیر همراه است:

 • برای اخذ اقامت نیازی به مدرک زبان نیست
 • قابلیت افتتاح حساب بانکی در اروپا
 • عدم پرداخت مالیات در یونان
 • عدم محدودیت سنی
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن به دلیل عضو بودن این کشور در اتحادیه اروپا
 • راحتی در اخذ ویزای آمریکا، کانادا و انگلستان
 • دریافت اقامت در زمان بسیار کم
 • بدون نیاز به ثبت شرکت و یا راه اندازی بیزنس
 • قابلیت دریافت اقامت دائم اروپا برای متقاضی، همسرف فرزند زیر 21 سال و پدر ومادر

اقامت یونان از طریق تمکن مالی یا خودحمایتی

روش دیگری نیز جهت اخذ اقامت یونان وجود دارد که روش خود حمایتی یونان نام دارد. در این روش اقامتی که زیر مجموعه روش های سرمایه گذاری قرار می گیرد افراد باید مبلغی را به عنوان تمکن و پشتوانه مالی در حدود 20 الی 22 هزار یورو در حساب خود نشان دهند که حداقل در سالانه 26 هزار یورو درآمد دارند و اثبات نمایند که شرایط تامین هزینه های زندگی خود را در کشور یونان را به صورت کامل دارند.این اقامت ابتدا 2 ساله سپس 3 ساله و دوباره دوساله تمدید می شود ،اما منجر به اقامت دایم نمی شود و فقط قابل تمدید است. بعد از 7 سال می توان در صورت داشتن شرایط، درخواست پاسپورت داد.

 • فایل تصویری موسسه ملک پور در زمینه خود حمایتی یونان
 • فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه خود حمایتی یونان

اقامت یونان از طریق ازدواج

یکی از راه های کسب اقامت یونان، ازدواج با یک تبعه یا مقیم یونانی می باشد. برای دریافت اجازه اقامت، همسر یک شهروند یونانی باید یک نسخه تصدیق شده از گذرنامه خود را به همراه ویزای مربوطه یا اجازه اقامت موقت یا دائم، گواهی ثبت ازدواج، کپی شناسنامه شهروند یونان و گواهی بیمه شهروند کشور یونان را به اداره مهاجرت ارایه دهد. در این صورت بر اساس قانون پیوستن به خانواده اجازه اقامت برای پنج سال اعطا می شود و پس از انقضا و در صورت ادامه ازدواج، شخص می تواند صدور کارت اقامت 10 ساله را درخواست کند. در این اقامت شخص حتما باید در یک دوره 6 ماه در سال در یونان حضور داشته باشد. البته اخذ تابعیت و پاسپورت یونان تنها به وسیله ازدواج فراهم نمی شود. تسلط به زبان یونانی یکی ازاین شرایط می باشد. همچنین درصورتی که زوج بچه دار شوند شخص پس از 3 سال می تواند درخواست پاسپورت بدهد.

اخذ تابعیت از طریق تولد در یونان

راه دیگر اخذ اقامت یونان، تولد در این کشور می باشد. اگر کودک در کشور یونان و یا خارج از یونان به دنیا بیاید در صورتی که پدر یا مادر او تابعیت این کشور را داشته باشند، آن کودک هم تابعیت این کشور را دریافت خواهد کرد. در واقع به این علت است که قوانین مربوط به تولد در کشور یونان بر پایه خون می باشد. اما اگر کودکی که در کشور یونان به دنیا می آید و دارای پدر مادری باشد که اقامت کوتاه مدت کشور یونان را داشته باشند به آن فرزند تابعیت داده نمی شود. گرفتن تابعیت برای فرزند متولد شده دارای شرایط خاصی است که باید پدر و مادر و کودک داشته باشند. همانطور که قبلا گفته شد، برای اینکه اشخاص اقامت دائم این کشور را بگیرند باید حداقل 7 سال در این کشور اقامت داشته باشند. پس اگر قبل از تولد فرزند پدر و مادر کودک در این کشور به مدت 7 سال زندگی کرده باشند و پس از آن کودک به دنیا بیاید هنگامی که کودک به دنیا بیاید، والدین می توانند برای او درخواست پاسپورت کشور یونان را بدهند.

اقامت یونان از طریق پناهندگی

موسسه ملک پور در خصوص پناهندگی هیچ گونه مشاوره و یا خدماتی را ارائه نمی‌دهد و این بند را فقط جهت اطلاع پیدا کردن عموم از این اقدام غیرقانونی و پرخطر آورده است.

مهاجرت به یونان از طریق پناهندگی نیز یکی از راههای اخذ اقامت کشور یونان است. بسیاری از مردم مهاجرت به یونان از ترکیه را شنیده اند. اما چه کسی پناهنده نامیده می شود؟ طبق تعریف دولت یونان کسی که به دنبال حمایت بین المللی می باشد و یا اینکه شخصی بی تابعیت است، می تواند درخواست پناهندگی به کشور یونان را اعلام نماید. اما این درخواست به علت این است که شخص از ترس شکنجه و آزار در کشور خود بخاطر این که دارای نژاد و ملیت و یا عقاید خاص و یا عضویت در یک گروه سیاسی و عقیدتی است نمی‌تواند در کشور خود بماند و برای او خطرات جدی جانی وجود دارد و با او در کشور خود به صورت غیر انسانی برخورد خواهد شد. اما در این راه بسیاری هستند که ضررهای مالی و روحی و جانی سنگین متحمل می شوند و با فریب افرادی که به آنها می گویند که مهاجرت به یونان از ترکیه امکان پذیر است، مورد سوء استفاده و کلاهبرداری قرار می‌گیرند و حتی ممکن است جان خود را از دست بدهند. از طرف دیگر شرایط زندگی در یونان برای پناهندگان بسیار نامناسب می باشد.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد مشکلات پناهندگی

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد مشکلات پناهندگی

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد مشکلات پناهندگی

اقامت یونان برای هنرمندان و افراد فوق موفق

برخی کشورها هستند که به هنرمندان حرفه ای، در صورتی که این افراد بتوانند ثابت نمایند که فعالیت‌های هنری زیادی داشته اند و از این راه امرار معاش می کرده‌اند، اقامت می دهند. در کشور یونان اقامتی مخصوص افراد هنرمند وجود ندارد و مهاجرت به یونان برای این افراد هنرمند، از این طریق میسر نمی باشد. یکی از بهترین کشورهایی که به هنرمندان امکان گرفتن اقامت را می دهد، کشور اتریش است. این کشور با نشان دادن سوابق هنری و اینکه شخص از این راه درآمد داشته داشته است، به اشخاص هنرمند اقامت می دهد. به جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله « اقامت هنرمندی اتریش » رجوع بفرمایید. این مقاله توسط موسسه ملک پور تهیه و نگارش گردیده است و هرگونه کپی برداری و انتشار این مطالب غیرقانونی است و از لحاظ قوانین شرع حرام می باشد.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت یونان

همانگونه که شرایط متفاوت افراد آنها را به مسیرهای مهاجرتی متفاوت سوق می دهد، مدارکی که هر متقاضی باید به اداره مهاجرت یونان تحویل دهد نیز متفاوت است. برای مثال افرادی که به دنبال اخذ اقامت یونان از طریق روش های سرمایه گذاری می باشند، داشتن سرمایه و ارائه گواهی که ادعای آنان را ثابت کند، ضروری می باشد. شخصی که اقامت تحصیلی یونان را می خواهد، داشتن مدارک تحصیلی برایش حائز اهمیت است. همه اینها را بیان کردیم تا به این جمع بندی برسیم که نمی توان مدارک مشخص و ثابتی را به عنوان مدارک لازم برای گرفتن اقامت یونان معرفی کرد و این اتفاق بعد از مشخص نمودن روش اخذ اقامت، رخ می دهد. اما بخشی از مدارک وجود دارد که در کنار همه مدارک اختصاصی روش های مختلف مهاجرت، وجودشان الزامی می باشد که شامل:

 • تکمیل فرم درخواست
 • گذرنامه به همراه کپی از همه صفحات
 • سه قطعه عکس
 • گواهی سلامت
 • بیمه درمانی
 • اثبات تمکن مالی

هزینه اقامت در یونان

هزینه اقامت یونان در چهارچوب مشخصی قرار دارد که با توجه به چند زیر شاخه تعریف می شود. زیرشاخه هایی همچون: هزینه ویزای یونان، درخواست، ارسال مدارک، آزمایش ها و... که به مجموعه ای از این موارد، هزینه اقامت در یونان می گویند. نکته ای که وجود دارد این است که گاهی اوقات افراد این نوع هزینه ها را با هزینه های زندگی در یونان اشتباه می گیرند که کاملا اشتباه است. زیرا هزینه اقامت تنها مربوط به پرداخت مبالغی در ابتدای مهاجرت و لازمه اجازه ورود به کشور یونان می باشد. در ادامه به جدول انواع هزینه های اقامت در یونان، توجه فرمایید.

نوع هزینه

مبلغ قابل پرداخت

درخواست ویزای شنگن تایپ C

80 یورو

کارگزاری وی اف سی گلوبال

27 یورو

درخواست ویزای شنگن تایپD

80 یورو

صدور یا تمدید کارت اقامت

500 یورو

درخواست ویزای شنگن بلند مدت

180 یورو

انجام انگشت نگاری بیومتریک

27 یورو

اقامت سریع یونان

بسیاری از افراد بنا به دلایلی به دنبال اخذ اقامت سریع یونان می باشند و در پی سریع ترین راه در این زمینه هستند. هر چند که انتخاب راهی که به اقامت سریع منجر شود تا حدودی بستگی به خود افراد دارد اما به طور کلی در ادامه به برخی از روش هایی که اقامت سریع یونان را در پی دارد، پرداخته ایم:

اقامت از طریق تمکن مالی یونان

اگر دارای سرمایه قابل توجه  که حدود 2500 یورو برای متقاضی اصلی و 500 یورو به ازای هر عضو از خانواده تان می باشید، به راحتی می توانید از مزایا زندگی در یک کشور اروپایی با سیستم آموزشی، اقتصادی و حمل و نقل پیشرفته بهره مند شوید.

اقامت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک

با خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار یورو کار سخت و زمانبری برای دریافت اقامت یونان نخواهید داشت و روش خرید ملک در یونان در لیست راه هایی که به اقامت سریع یونان ختم می شود، قرار گرفته است.

تمدید اقامت یونان

با توجه به شرایط مساعدی که در یونان حاکم است، تمدید اقامت از سوی مهاجران، اصلا دور از انتظار نیست. همین ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که شرایط تمدید اقامت یونان از آن جهت که روش های متعددی برای رسیدن به اقامت این کشور وجود دارد،  متفاوت می باشد. بهتر است بگوییم روش مهاجرت است که شرایط متنوعی را برای تمدید اقامت یونان به وجود می آورد و برای اینکه از شرایط تمدید اقامت یونان آگاه شویم، اول باید روش مهاجرتی خود را تعیین کنیم. برای مثال: اگر از طریق  سرمایه گذاری در یونان به روش اوراق قرضه،  اقدام به اخذ اقامت یونان کرده اید، پس برای تمدید اقامت خود نباید تا 5 سال، وجه اوراق قرضه را برداشت نمایید. همچنین افرادی که از روش تمکن مالی به اقامت یونان رسیده اند نیز زمانی موفق به تمدید اقامت یونان می شوند که بتوانند منابع مالی که به وسیله آن گواهی تمکن مالی گرفته اند را همچنان حفظ نمایند. در روش اخذ اقامت از طریق خرید ملک هم زمانی با تمدید اقامت متقاضی موافقت می شود که  قادر باشد ملک خریداری شده را تا 5 سال نگه دارد و یا برای تمدید اقامت در برنامه مهاجرتی ثبت شرکت، واجب است که گردش مالی، پرداختی مالیات و... به صورت کاملا واضح، مشخص باشد.

هزینه های زندگی در یونان

اگر هوای عالی مدیترانه ای، غذاهای شگفت انگیز، مردم مهمان نواز و فرصت سفر به جزیره هاپ کافی نبود، ممکن است هزینه های زندگی یکی دیگر از دلایل فریب شما به یونان باشد. از مسکن تا ناهار خوری بیرون، مراقبت های بهداشتی تا مراقبت از مو، متوسط ​​هزینه زندگی در یونان به طور قابل توجهی کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. زندگی در یونان برای اروپا به طور غیرمعمولی مقرون به صرفه است. با بودجه نسبتاً کم ، می توانید زندگی خوبی - حتی در پایتخت آتن داشته باشید. به عنوان دومین شهر یونان، تسالونیکی یکی دیگر از نقاط مهم مهاجران است. در اینجا می توانید با هزینه کمتری خوب زندگی کنید و اگر از شهرهای بزرگ دور شوید زندگی حتی ارزان تر می شود.در این قسمت برخی از هزینه های معمول زندگی در یونان را می توانید مشاهده نمایید.

عنوان

هزینه

غذا، رستوران ارزان قیمت

10.00 یورو

غذا برای 2 نفر ، رستوران میان رده ، سه دوره

35.00 یورو

آب (بطری کوچک 12 اونس)

0.50 یورو

شیر (معمولی) ، (1 گالن)

4.54 یورو

قرص نان تازه سفید (1 پوند)

0.79 یورو

برنج (سفید) ، (1 پوند)

0.76 یورو

تخم مرغ (منظم) (12)

3.13 یورو

پنیر محلی (1 پوند)

3.63 یورو

فیله مرغ (1 پوند)

3.02 یورو

گوشت گاو (1 پوند) (یا گوشت قرمز معادل پای عقب)

4.08 یورو

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

1.40 یورو

ماهانه پاس (قیمت عادی)

30.00 یورو

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

3.50 یورو

بنزین (1 گالن)

5.98 یورو

پایه (برق ، گرمایش ، سرمایش ، آب ، زباله) برای آپارتمان 915 فوت مربع

152.50 یورو

1 دقیقه. تعرفه تلفن همراه پیش پرداخت (بدون تخفیف یا برنامه)

0.42 یورو

اینترنت (60 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر ، داده های نامحدود ، کابل / ADSL)

32.30 یورو

اجاره آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر

339.05 یورو

اجاره آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز

283.65 یورو

اجاره آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر

577.46 €

اجاره آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز

488.58 یورو

متوسط ​​حقوق خالص ماهانه (پس از کسر مالیات)

733.36 یورو

اخذ تابعیت یونان

تابعیت، ارتباط قانونی بین شخص و کشور است. بنابراین تابعیت یونان ارتباط حقوقی بین افرادی است که در یونان یا خارج از کشور و کشور یونان، جمهوری یونان زندگی می کنند.اگر شهروند یونان شوید، شناسنامه یونان دریافت می کنید و از حقوقی که یونانی ها و سایر شهروندان اتحادیه اروپا دارند برخوردار می شوید. به عنوان مثال، شما می توانید در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا زندگی کنید، کاری که شما نمی توانید به عنوان یک پناهنده شناخته شده انجام دهید. همچنین، شما می توانید در انتخابات یونان رأی دهید. برای دریافت تابعیت یونان، شما باید:

 • دارای وضعیت قانونی در یونان باشید.
 • زبان، فرهنگ و تاریخ یونانی را بشناسید.
 • اگر در 3 سال گذشته وضعیت پناهندگی و اجازه اقامت داشته باشید، واجد شرایط درخواست تابعیت یونان هستید. شما همچنین باید ثابت کنید که به مدت 3 سال در یونان زندگی قانونی و مستمر داشته اید.
 • پناهندگان و افراد بی تابعیت باید 3 سال در یونان زندگی قانونی داشته باشند. سایر مهاجرانی که از طریق کار، تحصیل یا سرمایه گذاری و داشتن املاک و مستغلات در یونان، ویزای طولانی مدت داشته اند باید به مدت 7 سال در یونان زندگی قانونی داشته باشند.
 • بعد از 7 سال در صورت تسلط به زبان یونانی وقبول شدن در آزمون آشنایی با فرهنگ یونان ونداشتن سوء سابقه کیفری و پرداخت مالیات می توانید درخواست پاسپورت دهید.

اگر با یک تبعه یونان ازدواج کرده اید ، می توانید پس از 3 سال زندگی قانونی در یونان، درخواست تابعیت یونان را بدهید. شرایط ویزا برای شهروندان یونان محدودیت های ورود اداری توسط مقامات سایر ایالت ها است که برای شهروندان یونان اعمال می شود. در سال 2021، شهروندان یونانی در هنگام ورود به 131 کشور و سرزمین نیاز به ویزا نداشتند. لازم به ذکر است که پاسپورت یونان در رتبه 4 برترین پاسپورت های جهان قرار دارد.

به طور کلی، همه کسانی که می خواهند شهروند یونان شوند باید:

 • در زمان درخواست، یک فرد بزرگسال (بالای 18 سال) باشید.
 • در دهه گذشته قبل از تقاضای تابعیت ، به جرمی محکوم نشده است.
 • دستور اخراج دریافت نکرده نباشید.
 • قبل از درخواست برای هفت سال متوالی به طور قانونی در یونان اقامت داشته اید.
 • دارای مجوز قانونی اقامت باشید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک کارشناس مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

آیا امکان اقامت سریع یونان وجود دارد؟

بله راه های سرمایه گذاری در کمترین زمان، موجب اخذ اقامت یونان می شوند.

آیا اقامت یونان اجازه سفر به دیگر کشورهای اروپایی را بدون ویزا می دهد؟

بله از آنجایی که این کشور عضو حوزه شنگن می باشد با اخذ اقامت یونان، مجاز به سفر بدون دردسر به کشورهای عضو شنگن می باشید.

اقامت یونان قابل تمدید است؟

همه متقاضیان درصورت رعایت شرایط موجود در روش های مختلف اخذ اقامت یونان، قادر به تمدید اقامت خود می باشند.

میزان سرمایه برای خرید ملک و گرفتن اقامت یونان چقدر است؟

به طور کلی همه متقاضیان با دارایی حداقل 250 یورو، قادر به خرید ملک و اخذ اقامت یونان می باشند

سخن پایانی

اقامت یونان، اقامت یونان از روش های مختلف، روش های سرمایه گذاری در یونان جهت اخذ اقامت یونان، شرایط دریافت تابعیت یونان در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت.اگر شما تمایل دارید ازطریق جستجوی کار به یونان مهاجرت نمایید،باید گفت که با توجه به نرخ بالای بیکاری در این کشور، پیدا نمودن کار برای تبعه های یونانی نیز به سختی امکان پذیر می باشد. اما این کشور به دلیل مبلغ سرمایه گذاری پایین و امکان اقامت برای خانواده و پدر و مادر، یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاران می باشد. همچنین امکان تحصیل رایگان در این کشور برای فرزندان سرمایه گذاران فراهم گردیده است که سرمایه گذاری در این کشور را جذاب تر کرده است و اقامت یونان را برای اخذ اقامت یک کشور اروپایی به یکی از گزینه های خوب تبدیل نموده است. موسسه ملک پور با حدود 20 سال سابقه در ارائه خدمات برتر مهاجرتی در خاورمیانه، اعم از اخذ انواع ویزا، سرمایه گذاری در بهترین کشورهای دنیا، در پاسخ به سوالات شما با عبارت "اقامت یونان ملک پور" در مرورگرهای جستجو، این مقاله را برای شما عزیزان و همراهان تهیه و نگارش نموده است. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام در مورد اقامت یونان، می توانید از مشاورین مجرب ما مشاوره رایگان تلفنی دریافت نمایید. در پایان می توانید دیدگاه خود را نسبت به این موضوع ثبت نمایید.

امتیاز 4.5 از 5 ( 7 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
علی آقا عسکرلو
چگونگی دریافت اقامت با تمکن مالی و اینکه در این نوع اقامت ازوما بید چند ماه از سال رو در یونان بود چون کارمن علاوه بر داشتن مجتمع خدماتی تجاری رفاهی ( پمپ بنزین ) بیزنس نیز میباشد و به اقتضای شغلم نمیتونم مدام در یک جا ساکن باشم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز حداقل 6 ماه شما شرط حضور دارید در این کشور. باتوجه به شرایط بیزنسی که می فرمایید بهت راست شما از اقامت هایی استفاده کنید که شرط حضور ندارند مثل خرید ملک ها یا در خودحمایتی ها مثل کشور فرانسه می تواند مناسب باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود.
سهیل
سلام من بنا به دلایلی باید خیلی سریع اقامت بگیرم از طریق کدوم روش میتونم اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب در صورت دارا بودن مبلغ 2500 یورو قادر به اخذ اقامت از طریق تمکن مالی و یا از طریق خرید ملک با حداقل مبلغ 250 هزار یورو، می باشید.
علی
چطوری میشه اقامت برای یونان رو گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
تمام 7 روش که برای مهاجرت وجود دارد را برای یونان هم می توان استفاده کرد از جمله روش تحصیلی کاری سرمایه گذاری خود حمایتی و...
محمود منصوری
سلام برای من خیلی مهمه که سریع بتونم اقامت این کشور رو بگیرم ایا راهی وجود داره که در کمترین زمان ویزا بده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شما می توانید از طریق روش خودحمایتی و یا خرید ملک که در کمترین زمان اقامت می دهند، اقدام کنید.
عاطفه راستی
سلام امکان داره یه راهی معرفی کنید که خیلی زود بشه اقامت گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب به طور کلی روش های سرمایه گذاری در یونان ، سریع ترین راه برای مهاجرت و اخذ اقامت این کشور هستند.
زیبا
روش های مهاجرت به یونان و کسب اقامت این کشور کدامند
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
روش دریافت اقامت همان 7 روش همیشگی :کار،تحصیل، سرمایه گذاری، خود حمایتی، ازدواج تولد ،و مهاجرت افراد موفق می باشد.
مینا
شرایط و مدارکی که باید برای دریافت اقامت به کشور یونان تحویل دهیم چیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
ارسال فرم درخواست، ارسال گذرنامه به همراه کپی و سه عدد عکس، داشتن گواهی سلامت، بیمه درمانی؛ اثبات تمکن مالی
شاهین دارمند
راهی هست که بدون نیاز به تردد زیاد اقامت ان کشور رو بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز اگر یک مقدار بیشتر توضیح بدهید سوالتان را ممنون تان می شوم. چون به تردد که اقامت نمی دهند ولی اگر منظورتان شرط حضور است معمولا در گلدن ویزا ها که با خرید ملک هست شرط حضور ندارد.
مرزیه مضفری
با سلام بورسیه های تحصیلی کشور یونان برای ایرانی ها هم ارائه میشه؟ چون متوجه وجود محدودیتهایی از این قبیل برای ایرانی ها هست.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز معمولاً بورسیه را به رزومه علمی میدهند خیلی کم هستند بورسیه هایی که صرفاً بخاطر قومیت و... باشد. اگر شما رزومه علمی خوبی داشته باشید می توانید شانستان را حتی برای کشورهای تاپ دنیا هم امتحان بکنید.
ویدا امیری
سریع ترین روشی دریافت اقامت کدام یک از روش ها برای کشور یونان می باشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
یکی از سریع ترین روش های دریافت اقامت اقامت از طریق سرمایه گذاری و گلدن ویزای این کشور است.
احسان عظیمی
با سلام میخواستم بین روش های دریافت اقامت یونان بهترین روش اقامتی رو بهم معرفی کنید.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
بهترین روش اقامتی برای هر فرد با توجه به شرایط او متغیرر است اما برای کشور یونان روش گلدن ویزا یکی از بهترین روش های دریافت اقامت است.
الهه
با سلام آیا برای تحصیل در کشور یونان نیاز به دونستن زبان یونانی در سطح خاصی هستیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز اگر بخواهید وارد دانشگاه های دولتی شوید بلی حداقل B2 را نیاز دارید.
احسان
از لحاظ شرایط اقتصادی شرایط کشور یونان بهتره یا ترکیه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
در حال حاضر با توجه به شاخصه های اقتصادی کشور ترکیه در شرایط مطلوبی به سر نمی برد و شرایط کشور یونان بهتر می باشد.
گل پرور
سلام روزتون بخیر من نامزدم در یونان هستن ولی ایرانی هست میخواستم بدونم بعد ازدواج امکان اینکه من هم بتونم اقامت این کشور رو بگیرم وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با درود اگر همسر شما اقامت این کشور را داشته باشند فرایند مهاجرت و اقامت شما نیز با مشکل رو به رو نخواهد شد.
hasti
سریع ترین روش هایی که میشه از اون طریق به اقامت یونان برسیم کدام روش ها هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب روش تمکن مالی و خرید ملک در یونان از جمله سریع ترین راه های مهاجرتی هستند.
hadi aghdasi
سلام من لیسانس فلسفه دارم میخواستم ارشد در یونان بخونم که عضو اتحادیه اروپا باشه و نزدیک هم باشه، حالا میخواستم قیمت و هزینه های تحصیل برای دانشگاه خصوصی و دولتی رو بدونم ممنون.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با درود دوست عزیز هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی یونان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 1500 تا 9000 یورو در سال می باشد. و هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 15 تا 30 هزار یورو در سال می باشد.
neda
سلام هزینه های تحصیل در کشور یونان نسبت به بقیه کشور های اروپایی پایین تر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی یونان برای دانشجویان خارج اتحادیه بین 1500 تا 9000 یورو و هزینه دانشگاه های خصوصی بین 15 تا 30 هزار یورو در سال است که نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی دیگر هزینه تحصیل در این کشور پایین تر می باشد.
یلدا
سلام یکی از دوستانم ۳ سال هست اقامت یونان داره و کار میکنه، از چه طریقی میتونه برای من اقامت بگیره؟؟ و اینکه کمترین قیمت خرید آپارتمان در آتن چند هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام مخاطب گرامی برای خریدملک در یونان حداقل مبلغ 250000 یورو بایستی ملک خریداری شود.
مشاوره رایگان