اعزام دانشجو به گرجستان

15 دی 1401 بدون نظر

اعزام دانشجو به گرجستان

اعزام دانشجو به گرجستان، تحصیل در دانشگاه های گرجستان و هزینه تحصیل در گرجستان و در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفته است. پذیرش تحصیلی در گرجستان چگونه امکان پذیر است؟ هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان به چه میزان است؟ آیا ویزای همراه هنگام تحصیل در گرجستان امکان پذیر است؟ اعزام دانشجو به گرجستان تحت چه شرایطی ممکن است؟ این سوالات قطعا برای علاقه مندان به مبحث اعزام دانشجو به گرجستان پیش آمده است. در این مقاله تلاش کرده ایم به تمامی این سوالات پاسخ داده و نکات مهم در خصوص تحصیل در گرجستان و اعزام دانشجو به گرجستان را بیان کنیم. اگر تمایل به تحصیل در خارج از کشور را دارید، می توانید برای انتخاب بهترین کشور با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

 • اعزام دانشجو به گرجستان و شرایط عمومی
 • اعزام دانش آموز به مدارس گرجستان.(کلیه مقاطع زیر 18 سال در این تیتر بررسی شود.)
 • اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع کارشناسی
 • اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد
 • اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع دکتری
 • اعزام دانشجو به گرجستان و دانشگاه های برتر گرجستان
 • اعزام دانشجو به گرجستان و هزینه های تحصیل در گرجستان
 • اعزام دانشجو به گرجستان و هزینه های زندگی در گرجستان
 • اعزام دانشجو به گرجستان و بورسیه تحصیلی گرجستان
 • اعزام دانشجو به گرجستان و پذیرش تحصیلی (مدارک لازم برای پذیرش ذکر شود.)
 • اعزام دانشجو به گرجستان و ویزای تحصیلی گرجستان
 • اعزام دانشجو به گرجستان و زمان اعزام دانشجو به گرجستان
 • اعزام دانشجو به گرجستان و بررسی وضعیت ویزای همراه
 • اعزام دانشجو به گرجستان و وضعیت اقامت پس از تحصیل
 • اعزام دانشجو به گرجستان و سخن پایانی

کار تحصیل انگلستاناعزام دانشجو به گرجستان و شرایط عمومی

برای اعزام دانشجو به گرجستان لازم است علاوه بر شناخت کشور گرجستان، از شرایط، مدارک و هزینه های تحصیل در این کشور نیز مطلع شوید. کشور گرجستان واقع در منطقه اوراسیا است و پایتخت آن تفلیس می باشد. گرجستان با جمعیتی در حدود 4 میلیون نفر و مساحت 69.700 کیلومتر مربع مساحت، کشوری چهار فصل و زیباست. زبان رسمی این کشور گرجی و واحد پول آن لاری می باشد. دین رسمی این کشور مسیحی است. بخشی از کشور گرجستان در قاره اروپا قرار دارد و به دلیل نزدیکی یه کشورهای اروپایی مورد توجه افراد زیادی برای مهاجرت است. کشورهای آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و روسیه همسایگان گرجستان هستند. این کشور از سمت غرب به دریای سیاه می رسد. این کشور به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی گردشگری و طبیعت فوق العاده، مورد توجه توریستان زیادی است. در ادامه می توانید اطلاعات کاملی برای تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی در گرجستان را دریابید.

اعزام دانش آموز به مدارس گرجستان

تحصیل در گرجستان از سن 6 سالگی تا 14 سالگی رایگان و اجباری است. در سن 15 سالگی دانش آموزان می توانند برای گواهینامه arasruli sashulo ganaltebis motsmoba خود بنشینند. 3 سال آخر دبیرستان یا در مدارس متوسطه دانشگاهی یا در مدارس متوسطه ویژه فنی سپری می شود. معاینات انجام شده در حدود 18 سالگی برای گواهینامه های sashualo ganatlebis atestasi یا sashualo profesiuli sastsavleblis diplomi است. با این وجود، هزینه هایی مانند کتاب و لوازم برای برخی از دانشجویان دشوار است. سطح سواد هنوز هم حدود 7/99 درصد است.مدارس بین المللی می توانند راه حل مناسب برای یک دانش آموز مهاجری (مدیران شرکت های چند ملیتی، فرزندان دیپلمات ها، کارمندان سازمان های غیردولتی) در جورجیا باشند در مدارس بین المللی ممکن است غیر از مهاجران افراد بومی نیز ثبت نام کنند، اما مدارس معمولاً برای دانش اموزان بین المللی آماده می شوند. مدارس ممکن است از یک الگوی برنامه درسی از ایالات متحده، انگلستان یا فرانسه پیروی کنند. آموزش اولیه ممکن است به هر زبانی باشد و چندین زبان معمولاً آموزش داده می شود، اما معمولاً به زبان انگلیسی است. مدارس استانداردهای مشابهی را برای تحصیل در سراسر جهان ارائه می دهند ودر این صورت است که انتقال آسان بین مدارس را در فرانسه یا ویتنام فراهم می كنند. مدارس همچنین اعتبارنامه پذیرفته شده بین المللی مانند لیسانس بین المللی را ارائه می دهند.مراحل پذیرش و ثبت نام از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است. فضا اغلب محدود است و ممکن است دانش آموزان بر اساس ملیت ترجیح داده شوند. شهریه براساس استانداردهای محلی گران است، اما استانداردهای بالایی را برای یادگیری ارائه می دهد مدارس معمولا دارای کلاس های کوچک ولی با امکانات درجه یک و فوق برنامه است. امکانات شبانه روزی در برخی از مدارس وجود دارد، اما بیشتر آنها فقط کلاس های روزانه را برگزار می کنند. مدارس گرجستان به صورت دولتی و خصوصی هستند. دانش آموزان خارجی می توانند در مدارس خصوصی و بین المللی تحصیل کنند. در مدارس بین المللی امکان ثبت نام از فرزند سه ساله تا 18 ساله وجود دارد. البته دانش آموزان با سن زیر 7 سال عموماً کسانی که هستند که توسط پدر و مادر اقامت گرجستان را دارند. تحصیل در مدارس بین المللی مستلزم پرداخت هزینه است. شهریه مدارس بین الملل بسته به امکانات و سطح تدریس متفاوت است و ممکن است عددی بین 5 تا 15 هزار دلار در سال باشد. این درحالی است که شهریه مدارس دولتی بین 100 تا 2000 لاری است. اما تحصیل در مدارس دولتی به زبان گرجی و برای دانش آموزان بومی امکان پذیر است.

اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع کارشناسی، ممکن می باشد. طول دوره تنحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال است. شرایط مورد نیاز جهت ثبت نام دانجو بدین قرار است که با داشتن مدرک 12 ساله دیپلم و امکان اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس وجود دارد. سطح زبان برای کسانی که در دانشگاه های بین المللی معتبر مشغول تحصیل می شوند متفاوت است. حداقل امتیاز برای تافل 69 و برای ایلتس 6 می باشد.البته هستند دانشگاه هایی که نیاز به ارائه مدرک زبان در آن ها نیست و دانشگاه برای پذیرش دانشجو به زبان انگلیسی تنها به مصاحبه بسنده می کنند. برای مقطع کارشناسی اجازه کار دانشجویی 10 تا 15 ساعت در هفته است

اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر است. داشتن مدرک لیسانس معتبر یکی از الزامات پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. مدت زمان اخذ مدرک کارشناسی ارشد 2 سال است. برای دانشجویانی که نیاز به کمک هزینه تحصیلی دارند امکان کار دانشجویی به مدت 15 تا 20 ساعت در هفته فراهم است.

اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع دکتری

اعزام دانشجو به گرجستان در مقطع دکتری، نسبت به مقاطع دیگر کمی متفاوت است به صورتی که انتخاب دانشجو در این مقطع باید توسط یکی از اساتید دانشگاه ها تایید گردد.جهت این موضوع خود دانشجو باید با نشان دادن سطح علمی خود و ارائه مقالات بین المللی ISI به استاد مورد نظر تاییدیه استاد را دریافت کند.داشتن ایلتس حداقل 7 در این مقطع الزامی است. در مورد امکان کار دانشجویی محدودیتی ندارد و میتواند به صورت تمام وقت کار کند. در دوره دکترا، دانشجو با یک عضو هیئت علمی ارتباط می گیرد. در واقع این عضو هیئت علمی استاد راهنمای دانشجو می شود. بنابراین دانشجو می بایست برای جلب نظر استاد راهنما ابتدا رزومه خود را برای وی ارسال نماید. پس از تایید استاد راهنما، دانشجو با ارتباط مستقیم با استاد خود، تحصیل خود را آغاز می کند. احتمال زیادی وجود دارد که دانشجویان دکترا در طول دوره تحصیل در دانشگاه مشغول تدریس یا کارهای پژوهشی شوند و از این طریق بتوانند بخشی از هزینه های خود را تامین کنند.

اعزام دانشجو به گرجستان و دانشگاه های برتر گرجستان

شناخت دانشگاه های برتر گرجستان به دانشجو جهت انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل کمک شایانی می کند. در اینجا لیست دانشگاه های برتر گرجستان با توجه به رنکینگ بین المللی تهیه شده است.

  

دانشگاه

رنکینگ در دنیا

Emory University

21

Georgia Institute of Technology

35

University of Georgia

47

Mercer University

160

Georgia State University

206

اعزام دانشجو به گرجستان و هزینه های تحصیل در گرجستان

اعزام دانشجو به گرجستان، هم به دانشگاه های دولتی این کشور و هم دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است. می توان گفت هزینه دانشگاه در کشور گرجستان نسبت به کشورهای پیشرفته اروپایی مناسب تر است. با این حال تحصیل در گرجستان رایگان نمی باشد و دانشجو حتما می بایست شهریه های لازم را پرداخت کند. طبیعتاً دانشگاه های دولتی برای افراد غیر بومی هزینه های بیشتری خواهند داشت. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های گرجستان می بایست شهریه پرداخت کنند. شهریه دانشگاه ها بسته به رنک دانشگاه، شهر قرار گیری و رشته تحصیلی متفاوت است. حداقل شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه های گرجستان 3500 دلار آمریکا می باشد. در بیشتر موارد تحصیل در دانشگاه های گرجستان بین 4000 تا 5000 دلار آمریکا هزینه دارد. حدود هزینه های خوابگاه دانشجویی نیز ماهانه 250 دلار است. در جدول زیر می توانید حدود شهریه رشته های مختلف، طول دوره و شهریه در هر سال را مشاهده فرمایید.

 

رشته تحصیلی

طول دوره

شهریه سالانه

پزشکی

6 سال

5،500 دلار

پرستاری

4 سال

3،500 دلار

داروسازی

4 سال

4.000 دلار

دندانسازی

4 سال

4.800 دلار

روابط بین الملل

4 سال

4.000 دلار

مهندسی کامپیوتر

4 سال

4.000 دلار

مهندسی عمران

4 سال

4.000 دلار

اعزام دانشجو به گرجستان و هزینه های زندگی در گرجستان

یکی از موارد مهم که در مهاجرت تحصیلی به کشور گرجستان می بایست بررسی کنید، هزینه های زندگی در این کشور است. هزینه های زندگی در کشور گرجستان تا حدودی بالا می باشد. در برنامه اعزام دانشجو به گرجستان توجه به هزینه های زندگی در این کشور بسیار مورد توجه می باشد.

 

رستوران ها

قیمت

غذا، رستوران ارزان قیمت

4.72 یورو

غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده، سه دوره

17.05 یورو

آب (بطری 0.33 لیتری)

0.25 یورو

کالا

قیمت

شیر (معمولی) 1 لیتر

0.90 یورو

قرص نان تازه سفید (500 گرم)

0.29 یورو

برنج (سفید)، (1 کیلوگرم)

0.99 یورو

تخم مرغ (منظم) (12)

1.13 یورو

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

3.90 یورو

فیله مرغ (1 کیلوگرم)

3.31 یورو

گوشت گاو (1 کیلوگرم)

5.61 یورو

حمل و نقل

قیمت

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

0.13 یورو

شروع تاکسی (تعرفه عادی)

0.79 یورو

تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی)

0.26 یورو

بنزین (1 لیتر)

0.67 یورو

تسهیلات (ماهانه(

قیمت

پایه (برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله) برای آپارتمان 85 متر مربع

51.12 یورو

اینترنت (60 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر)

12.46 یورو

اجاره ماهانه

قیمت

آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر

279.15 یورو

آپارتمان (1 اتاق خواب) خارج از مرکز

177.09 یورو

آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر

538.49 یورو

آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز

344.56 یورو

خرید قیمت آپارتمان

قیمت

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

919.80 یورو

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز

503.12 یورو

اعزام دانشجو به گرجستان و بورسیه تحصیلی گرجستان

در کشور گرجستان بورسیه های مختلف و متفاوتی وجود دارد که در اینجا مهمترین بورسیه های تحصیلی را خدمت شما سروران گرامی عرض می کنیم.

 • بورسیه مبتنی بر شایستگی

نوعی کمک هزینه تحصیلی جهت دانشجویان واجد شرایط است که بر اساس شایستگی در داشتن نمرات بالا، توانایی ورزشی و یا استعداد های هنری داده می شود این بورسیه حداکثر ۲۵۰۰۰ دلار در سال است.

 • بورسیه تحصیلی معدل

معدل شما به شما کمک می کند که شما بورسیه شوید که برای دانشجویانی است که حداقل معدل آن ها سه و نیم از چهار باشد، تا ۵۰۰۰ دلار در هر ترم در مقطع کارشناسی داده می شود. برای دانشجویان دکتری این بورسیه برای معدل های بالای سه و هشت دهم به بالا امکان پذیر است و مبلغ آن از ۲۵ هزار تا ۳۵ هزار دلار در سال متفاوت است. این بورسیه ها برای تمامی دانشجویان (چه استطاعت مالی داشته باشند چه نداشته باشند) در دسترس است.

اعزام دانشجو به گرجستان و پذیرش تحصیلی

برای اعزام دانشجو به گرجستان در ابتدا می بایست نسبت به اخذ پذیرش از یکی از مراکز آموزشی در این کشور اقدام کرد. برای گرفتن پذیرش تحصیلی لازم است دانشجو یک سری مدارک را آماده سازی نماید و به دانشگاه ارائه دهد. دانشجو پس از انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی، با تهیه و ارسال این مدارک به دانشگاه مد نظر می تواند نسبت به اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کند. در ادامه مدارک ضروری برای پذیرش در مقاطع لیسانس و بالاتر را بیان کرده ایم.

مدراک تحصیلی مقطع لیسانس:

 • گواهی پایان تحصیلات مدرسه
 • هزینه پردازش نامه پذیرش
 • مدرک زبان یا قبولی در مصاحبه زبان

مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر:

 • گواهی پایان تحصیلات مدرسه
 • مدرک لیسانس
 • هزینه پردازش نامه پذیرش
 • مدرک زبان یا قبولی در مصاحبه زبان
 • انگیزه نامه 

اعزام دانشجو به گرجستان و ویزای تحصیلی گرجستان

متقاضی تحصیل در گرجستان، پس از اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های گرجستان، برای دریافت ویزا اقدام خواهد کرد. در صورتی که مرحله پذیرش با موفقیت به انجام برسد، نوبت به اخذ ویزا می رسد. برای اعزام دانشجو به گرجستان، اطلاع از شرایط دریافت ویزا بسیار مهم می باشد. چرا که به دست آوردن پذیرش، تضمینی برای اخذ ویزا نمی باشد و برای ویزا لازم است شخص شرایط و مدارکی که در ادامه گفته می شود را نیز داشته باشد. در ادامه می توانید لیست مدارکی که برای اخذ ویزا لازم است تهیه نمایید را نام برده ایم. توجه داشته باشید که هر گونه نقص در این مدارک ممکن است سبب رد شدن ویزای تحصیلی دانشجو گردد. بنابراین تهیه دقیق مدارک ذیل برای مهاجرت از روش تحصیل به گرجستان بسیار مهم است.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزا:

 • پذیرش / پیشنهاد نامه از دانشگاه گرجستان
 • گذرنامه بین المللی
 • گواهی پایان تحصیلات مدرسه (برای دانشجویان مقطع کارشناسی)
 • مدرک کارشناسی (برای دانشجویان کارشناسی ارشد)
 • مدرک کارشناسی ارشد اصلی (برای دانشجویان دکترا)
 • نسخه اصلی یا کپی مدارک تحصیلی (برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا)
 • شناسنامه فرد اصلی
 • گواهی اصلی بهداشت عمومی و جواب آزمایش HIV منفی
 • هزینه کامل شهریه به صورت نقدی یا رسید پرداخت شهریه به دانشگاه
 • هزینه خوابگاه یا اجاره مسکن

اعزام دانشجو به گرجستان و زمان اعزام دانشجو به گرجستان

اعزام دانشجو به گرجستان دو بار در سال امکان پذیر است. زمان اعزام دانشجو به گرجستان بستگی مستقیم به ترم های تحصیلی دانشگاه های این کشور دارد. شروع ترم تحصیلی در کشور گرجستان در ماه های سپتامبر و ژانویه می باشد. دانشجویان می بایست چند ماه قبل از رسیدن به موعد شروع تحصیل، برای دریافت پذیرش اقدام کنند. پس از اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی، دانشجو موظف است خود را به کشور گرجستان و دانشگاه مورد نظر برساند. معمولاً اوایل شروع هر ترم دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان در ترم های آینده برنامه ریزی می کنند. البته در هنگام اخذ پذیرش می بایست حتماً از دانشگاه مورد نظر در خصوص زمان پذیرش رشته تحصیلی مد نظر استعلام کنید. ممکن است برخی از رشته های یک بار در سال فقط امکان پذیرش و شروع تحصیل را داشته باشند. بنابراین در زمان اخذ پذیرش به این نکته توجه کنید و از دانشگاه مربوطه حتماً استعلام کنید.

اعزام دانشجو به گرجستان و بررسی وضعیت ویزای همراه

ویزای همراه به ویزای اعضای خانواده اصلی گفته می شود. در هنگام اعزام دانشجو به گرجستان، در صورتی که دانشجو متاهل باشد، می تواند برای همسر و فرزندان وابسته زیر 18 سال خود نیز درخواست ویزا نماید. نام ویزای الحاق خانواده در گرجستان ویزای D4 است. از طریق این ویزا می توان برای پیوند خانواده فردی که در این کشور مشغل به تحصیل است اقدام کرد. بنابراین امکان اخذ ویزای همراه برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است. این نوع ویزا برای افراد متاهل از اهمیت خاصی برخوردار است.

اعزام دانشجو به گرجستان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

موضوع اقامت و کار پس از تحصیل یکی از مواردی است که مورد توجه دانشجویانی که قصد اقامت در کشوری که در ان تحصیل کرده اند  قرار می گیرد. کشور گرجستان هم مانند بسیاری از کشورها شرایطی را برای اخذ اقامت دانشجویان و وضعیت اقامت پس از تحصیل فراهم کرده است. یکی از مهمترین عوامل جهت کار در هرکشور تسلط به زبان کشوری است که قصد اقامت در ان را دارد‌ در این مورد فردی در این راه موفق می شود که مسلط به زبان گرجی باشد. چنانچه فرد بخواهد بعد از تحصیل در گرجستان اقامت داشته باشد می بایست از اداره مهاجرت گرجستان مجوز دریافت کند که معمولاً این مجوز یک ساله جهت جستجوی کار است. البته توجه داشته باشید که با توجه به نرخ بیکاری بالای این کشور شانس کاریابی برای مهاجران چندان زیاد نمی باشد. نرخ بیکاری گرجستان را طی سال های اخیر در نمودار زیر مشاهده می فرمایید.

اعزام دانشجو به گرجستان


_____________اعزام دانشجو به گرجستان و سخن پایانی____________

اعزام دانشجو به گرجستان، هزینه و شرایط تحصیل در گرجستان و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی گرجستان در این مقاله علمی بررسی و به تفصیل بیان شد. در این مقاله دانستیم که پذیرش تحصیلی در گرجستان چگونه امکان پذیر است و هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان به چه میزان است. کشور گرجستان واقع در منطقه اوراسیا است. به دلیل اینکه بخشی از این کشور در اروپا قرار گرفته است و هزینه های تحصیل تقریباً مناسبی دارد می تواند مقصد مناسب برای تحصیل باشد. اما با تمام این موارد بهتر است قبل از اعزام دانشجو به گرجستان، درباره کشورهای پیشرفته اروپایی مانند سوئیس، اتریش، آلمان، هلند، دانمارک و... نیز تحقیق کنید. ممکن است هزینه های تحصیل در گرجستان تا حدودی مقرون به صرفه باشد، اما در مواردی مانند کار پس از تحصیل شانس افراد نسبت به کشورهای نام برده اروپایی کمتر است. به علاوه امکان تحصیل رایگان در کشورهایی مانند آلمان، اتریش و فرانسه نیز وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما در موسسه ملک پور تماس بگیرید و با دریافت مشاوره رایگان تلفنی بهترین مسیر را برای خود مشخص کنید. ضمن این که امکان طرح سوال در بخش "ثبت پرسش" نیز وجود دارد.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان