اعزام دانشجو به ژاپن

15 دی 1401 بدون نظر

اعزام دانشجو به ژاپن

اعزام دانشجو به ژاپن، پذیرش تحصیلی ژاپن، ویزای تحصیلی ژاپن، دانشگاه های برتر ژاپن، اقامت ژاپن از طریق تحصیل از نکاتی هستند که قصد بر آن داریم تا به واسطه بیان مفاهیم هر یک، عنوان اعزام دانشجو به ژاپن را برای شما عزیزان به رشته تحریر درآوریم. شرایط عمومی تحصیل در ژاپن چیست؟ ورود در مدارس ژاپن از چه سنی آغاز می شود؟ شرایط تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری چیست؟ دانشگاه های برگزیده ژاپن کدامند؟ آیا کار حین تحصیل در دانشگاه های ژاپن امکان پذیر است؟ هزینه های زندگی و تحصیل در ژاپن به چه میزان می باشد؟ وضعیت اقامت پس از اتمام تحصیل و فارغ التحصیل در ژاپن چگونه است؟ ژاپن کشوری واقع در آسیای شرقی که به لحاظ علم، فرهنگ، اقتصاد و سیاست در جایگاه خیلی مناسبی قرار دارد. به طوری که گسترگی پیشرفت در همه جوانب این کشور دیده می شود. بدین واسطه کثیری از متقاضیان تحصیل این کشور را به عنوان مقصد خویش لحاظ کرده اند. موسسه ملک پور همواره در تلاش است که اطلاعات شما عزیزان را در زمینه مهاجرت و 7 روش موجود در مهاجرت ارتقا بخشد. در این راستا نیز خدمات گسترده ای را ارائه می دهد. شما می توانید با مراجعه به وب سایت موسسه ملک پور (MIE) بهره مند گردید. همچنین در صورت برقراری تماس تلفنی با موسسه و یا پر کردن فرم تماس، مشاوره تلفنی رایگان در خصوص شرایط و هزینه تحصیل در ژاپن یا دیگر کشورها و روش های مهاجرتی دریافت خواهید کرد.

 • شرایط کلی اعزام دانشجو به ژاپن
 • اعزام دانشجو به مدارس ژاپن
 • اعزام دانشجو به ژاپن در مقطع کارشناسی
 • اعزام دانشجو به ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد
 • اعزام دانشجو به ژاپن در مقطع دکتری
 • معرفی دانشگاه های برتر ژاپن
 • هزینه های تحصیل در ژاپن
 • هزینه های زندگی در ژاپن
 • بورسیه تحصیلی در ژاپن
 • شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در ژاپن
 • ویزای تحصیلی در ژاپن
 • زمان اعزام دانشجو به ژاپن
 • بررسی وضعیت همراه دانشجویی در ژاپن
 • وضعیت اقامت پس از تحصیل در ژاپن
 • سوالات متداول راجع به اعزام دانشجو به ژاپن
 • اعزام دانشجو به ژاپن و سخن پایانی

تحصیل در لتونیشرایط کلی اعزام دانشجو به ژاپن

ژاپن کشوری واقع در آسیای شرقی و در اقیانوس آرام می باشد. این کشور که به لحاظ اقتصاد در جهان بسیار قدرتمند عمل می نماید، در حیطه تولید ناخالصی نیز رتبه سوم جهان را نیز به خود اختصاص داده است. این کشور پادشاهی، کاملاً در آب های اطرافش محصور شده است و بدین ترتیب تنها از طریق مرزهای آبی با کشورهایی نظیر روسیه، چین، کره شمالی و کره جنوبی هم مرز است. این کشور با آب و هوای معتدل خویش و با پایتختی شهر توکیو جمعیتی بالغ بر بیش از 126 میلیون نفر را به خود اختصاص داده است. کشور ژاپن درواقع به مجمع الجزایر شناخته می شود، به این علت که از شما به جنوب این کشور از جزایر کوچک تکیل شده است.مردم کشور ژاپن که به سخت کوشی مشهور می باشند توانسته اند شرایط کنونی این کشور را رقم بزنند. بدین گونه ژاپن در زمینه صنعت و تکنولوژی توانسته در سطح جهانی رتبه های برتر را از آن خود نماید. باید این نکته را درنظر داشت که جایگاه کنونی ژاپن بسیار وابسته به زیرساخت هایی می باشد که این کشور برای سیستم آموزش و تحصیلی خویش برگزیده است. ژاپن با دارا بودن یک سیستم آموزش قوی توانسته کثیری از متقاضیان تحصیل بین الملل را به این کشور جلب نماید. بدین واسطه ژاپن نیز طی اقداماتی در سال 2020 اعلام نموده است که برای جذب دانشجو به این کشور به تعداد 300 هزار نفر در مقاطع متفاوت ظرفیت دارد. دانشجویان متقاضی تحصیل در ژاپن به جای ارزیابی در ریز نمرات در آزمون های درنظر گرفته شده مورد سنجش که جهت ورود به دانشگاه های ژاپن طراحی شده اند، قرار می گیرند. دولت ژاپن از ظرفیت دانشگاه های دولتی و خصوصی به ترتیب 95 درصد و 45 درصد را به دانشجویان بین الملل اختصاص داده است. دانشجویان تحت آزمون EJU می توانند برای ورود به دانشگاه های زاپن اقدام نمایند. لازم به ذکر است که برای اطلاع اعزام دانشجو به ژاپن، این آزمون در سال 2 بار انجام می پذیرد و هزینه پرداختی برای آن در بازه 14040-7560 ین خواهد بود.

اعزام دانشجو به مدارس ژاپن

در ژاپن نیز همانند سایر کشورها تحصیلات تکمیلی پس از آموزش های دوره 12 ساله آغاز می شود. تحصیلات دانش آموزان از شش سالگی جهت گذراندن آموزش ابتدایی به مدت زمان 6 سال به طول می انجامد. آموزش دوران متوسطه نیز به دو دوره سه ساله تقسیم بندی می شود. کشور ژاپن برای دانش آموزان بین الملل مؤسسات آموزش عالی زیر را درنظر گرفته است:

 1. مدارس تحصیلات تکمیلی
 2. دانشکده های فنی
 3. کالج های آموزش حرفه ای (دوره پس از ترم تحصیلات آکادمیک به صورت تخصصی)
 4. کالج های جوانان
 5. دانشگاه ها (کارشناسی)

با توجه به نهادهای مؤسس درنظر گرفته شده، می توان برای مؤسسات آموزش عالی سه بخش ملی، محلی به صورت عمومی و خصوصی در نظر داشت. سطح کیفی تحصیلات در ژاپن به قدری بالا می باشد که به مراتب از استانداردهای جهانی نیز فراتر رفته است. این در حالی است که مطابق با آمار OECD جهت ارزیابی دانش آموزان بین الملل 15 ساله، دانش آموزان ژاپنی در بسیاری از برنامه ها الخوص برنامه های علمی بسیار خوش درخشیدند.

پس از به اتمام رساندن تحصیلات 12 ساله در ژاپن و کسب دیپلم، دانش آموزان قادر خواهند بود با در دست داشتن این مدرک 12 ساله جهت ورود به دانشگاه ها برای تمکیل تحصیلات تکمیلی خود اقدام نمایند. اقدامات لازم جهت آمادگی در آزمون های ورودی دانشگاه به شرح ذیل می باشد:

در ابتدای امر کتاب های درسی که مرجع اصلی جهت امتحان رشته های تحصیلی می باشد.

با توجه به دانش و سطح علمی نسبت زبان ژاپنی داش آموزان بین الملل تقسیم بندی می شوند و بدین واسطه تحت آمورزش های لازم قرار می گیرند.

همچنین برای ورود به دانشگاه های رشته پزشکی و افزایش مهارت و دانش فردی دانش آموزان بین الملل نیز دوره های خاص مربوطه که شامل تدریس در ریاضی، فیزیک، زیست، شیمی و زبان های انگلیسی و شیمی می باشد، نیز برگزار می شود. مبلغ پرداختی جهت دریافت این دوره ها به 20000 ین برای مدت یک سال در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که جهت اعزام دانشجو به ژاپن، دانش آموزان ملزم به کسب ویزای دانشجویی 1 ساله به ارزش و اعتبار اولیه خواهند بود.

 

دوره یکساله

دوره 6 ماهه

 

آوریل

اکتبر

ورود به دوره

180

100

تعداد مجاز دانشجویی

1140

1680

ساعات تحصیلی

 

اسامی برخی از مدارس بین الملل انگلیسی زبان در ژاپن در جدول ذیل ارائه گردیده است:

 

اسامی برخی از مدارس بین الملل در ژاپن

سن

شهریه (ین)

Columbia International School

Tokyo Bay International School

Saint Maur International School

Laurus International School of Science

The British School in Tokyo

18-3

14-4

18-3

12-2

18-3

1,624,500-1,887,000

2,600,000-,2650,000

2,329,000-2,795,000

اعلام نشده است.

2,460,000-2,595,000

اعزام دانشجو به ژاپن در مقطع کارشناسی

با ارائه مدرک دیپلم 12 ساله قادر خواهید بود جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های ژاپن اقدام نمائید. تحصیل در این مقطع ملزم به گذراندن یک دوره 4 سال با 124 واحد درس در رشته های غیر پزشکی می باشد. البته تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی نیاز به گذراندن دوره های بیشتر می باشد که معمولاً می توان این مقدار را 188 واحد درنظر داشت. یابد این نکته را درنظر داشته باشید که تحصیل در ژاپن در این مقطع بیشتر به زبان ژاپنی خواهد بود. بدین ترتیب اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های ژاپن را دارند ملزم به یادگیری زبان ژاپنی خواهند بود. هرچند در برخی از رشته های تحصیلی می توان به زبان انگلیسی تحصیلات خود را ادامه داد. با این حال شما موظف به گردآوری اطلاعات جامع پیرامون اعزام دانشجو به ژاپن جهت تحصیل در این کشورخواهید بود. جهت پذیرش در رشته های انگلیسی زبان در مقظع کارشناسی نیازمند ارائه آیلتس B1 خواهید بود. همچنین مدت زمان کار حین تحصیل در این مقطع 10 ساعت در هفته درنظر گرفت شده است.

اعزام دانشجو به ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد

شما با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن ملزم به گذراندن یک دوره 2 سال خواهید بود. چناچه مستحضر هستید، شرط اصلی ورود به این مقطع دارا بودن مدرک کارشناسی می باشد. همچنین برای ورود به این مقطع مستلزم شرکت در آزمون ورودی خواهید بود که درصورت پذیرش می توان در کلاس های کارشناسی ارشد حضور یافت. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ملزم به گذراندن 30 واحد درس منوط بر رشته تحصیلی مورد نظر خواهد بود. جهت اخذ مرک کارشناسی ارشد در ژاپن علاوه بر نمره قبولی در درس های مربوطه ملزم به ارائه پایان نامه نیز خواهید بود. همچنین لازم به ذکر است که ارائه دورس در این مقطع نیز بیشتر به زبان ژاپنی خواهد بود و چناچه قصد حضور در دانشگاه های ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد را به سر می برید، بایستی مهارت و تسلط خویش به این زبان را افزایش دهید. همچنین دوره های 1 سال جهت ارائه زبان ژاپنی در دانشگاه های این کشور قابل ارائه می باشد. بنابراین اعزام دانشجو به ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به یادگیری زبان ژاپنی نیز خواهد بود، به این علت که تقریباً تمامی رشته ها در این مقطع به زبان ژاپنی خواهد بود. جهت پذیرش در رشته های انگلیسی زبان در مقظع کارشناسی ارشد نیازمند ارائه آیلتس C1 خواهید بود. همچنین مدت زمان کار حین تحصیل در این مقطع 20 ساعت در هفته درنظر گرفت شده است.

اعزام دانشجو به ژاپن در مقطع دکتری

اعزام دانشجو در مقطع دکتری به ژاپن ملزم به ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و قبولی در آزمون دکتری در این کشور می باشد. طول زمان تحصیل در رشته دکتری در ژاپن به مدت زمان 3 سال خواهد بود. تعداد واحد درس گذرانده در این مقطع 30 واحد خواهد بود. همچنین جهت اخذ مدرک دکتری ملزم به قبولی در نمرات واحدهای درسی موردنظر و ارائه پایا نامه می باشد. لازم به ذکر است اشخاصی که مقطع کارشناسی ارشد خویش را در ژاپن به اتمام رسانده اند، قادر خواهند بود پس از قبولی در آزمون دکتری جهت دریافت پروژه و پایان نامه تحقیقاتی خویش سریعتر با اساتید مربوطه ارتباط برقرار نماید. جهت پذیرش در رشته های انگلیسی زبان در مقظع دکتری نیازمند ارائه آیلتس C1 خواهید بود. همچنین مدت زمان کار حین تحصیل در این مقطع 30 ساعت در هفته درنظر گرفت شده است.

این امر را حق مسلم خود می دانیم که شما را از رونوشت و کپی برداری بدون درج منبع منع نمائیم، زیرا این کار شرعاً و قانوناً حرام است. چنانچه خلاف این موضوع مشاهده شود منجر به پیگرد قانونی خواهد شد.

معرفی دانشگاه های برتر ژاپن

دانشگاه های ژاپن از منظر کیفیت و جایگاه تحصیلی در جهان از رتبه خیلی خوبی برخوردار هستند. به طوری که 5 دانشگاه از 10 دانشگاه برتر این کشور در لیست رنک های عالی QS قرار گرفت. می توان دانشگاه های ذیل را جهت اعزام دانشجو به ژاپن در نظر داشت.

 • دانشگاه توکیو: قدمت این دانشگاه که به سال 1887 می رسد و در زمره بهترین دانشگاه های ژاپن قرار گرفته است. این دانشگاه که جزو اولین دانشگاه های امپراتوری در جهان محسوب می شود دارای رتبه 1 به لحاظ سطح علمی می باشد و به عنوان برترین دانشگاه ژاپن شناخته می شود. همچنین این دانشگاه رتبه جهانی 23 را نیز به خویش اختصاص داده است.
 • دانشگاه کیوتو: بهترین دانشگاه ژاپن که از مشهورترین دانشگاه های جهان نیز به شمار می رود. این دانشگاه در سال 2019 به عنوان دومین دانشگاه برتر ژاپن شناخته شده است. دانشگاه توکیو دارای 13 جایزه نوبل می باشد که از این میان رتبه 35 جهانی بواسطه پیشرو بودن در تحقیقات علمی را نیز به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه اوزاکو: این دانشگاه که در جایگاه سوم برگزیده ترین دانشگاه های این کشور به شمار می رود، رتبه جهانی 67 را نیز کسب نموده است. لازم به ذکر می باشد که رشته هایی نظیر دندانپزشکی، نجوم، فیزیک و مهندسی شیمی این دانشگاه از جایگاه قابل قبولی در جهان برخوردار است.
 • دانشگاه توهوکو: این دانشگاه جزو 7 دانشگاه برگزیده کشور ژاپن به شمار می رود. دانشگاه توهوکو که رتبه سوم دانشگاه امپریال این کشور را نیز به خویش اختصاص داده است، هم اکنون از منظر علمی جایگاه 77 امین دانشگاه جهان را نیز کسب نموده است.
 • دانشگاه ناگویا: تأسیس این دانشگاه به سال های خیلی دور درحدود سال 1939 برمی گردد. این دانشگاه توانسته است که در سال های اخیر با دارا بودن سیستم تحصیلی استاندارد به لحاظ تحقیقاتی در 6 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد.

 

10 دانشگاه برتر ژاپن

Kyoto University

Keio University

Hokkaido University

kyushu University

Osaka University

The University of Tokyo

Tohoku University

University of Tsukuba

Tokyo Institute of Technology

Nagoya University

هزینه های تحصیل در ژاپن

در این بخش هزینه های تحصیل حاصل از اعزام دانشجو به ژاپن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. هرچند که هزینه های تحصیل به نسبت برخی از دانشگاه های اروپا و آمریکا ارزانتر می باشد اما قطع به یقین دانشگاه های ژاپن در آسیا حرف اول را به لحاظ گرانی می زنند. اگر بخواهیم هزینه حاصل از تحصیل در این کشور را تخمین بزنیم، می توان گفت که در بازه یک ساله بایستی مبلغ در محدوده 1725966-535800 را جهت تحصیل در این کشور درنظر داشت. هزینه های تحصیل در ژاپن نظیر پذیرش، تحصیل و همچنین تسهیلات می باشد که در جدول ذیل به آن اشاره نمودیم:

 

جمع

هزینه پذیرش

هزینه تحصیل

مدارس تحصیلات تکمیلی

(JPY)

(دلار آمریکا)

(JPY)

(دلار آمریکا)

(JPY)

(دلار آمریکا)

817800

7،940

282،000

2738

535،800

5202

ملی

768،884

7.465

230،717

2،240

538،167

5،225

عمومی محلی

1،249،304

12،129

224،437

2،179

1،473،741

14،308

 

 

هنر

برنامه های کارشناسی ارشد

خصوصی

1،201،641

11،666

 

236،052

2292

965،589

 

9،375

 

مهندسی

1،118،232

 

10،857

254،210

2،468

864،022

8،389

مراقبت های بهداشتی

1،070،950

 

10،398

219،687

2،133

851،263

8،265

علوم پایه

1،014،753

9،852

231،480

2447

783،273

7،605

کشاورزی و علوم دامپزشکی

763،792

9،776

243،152

3661

1،006،944

7،415

داروخانه

990،550

9،617

256،824

2،493

733،726

7،124

اقتصاد خانه

971،347

9،431

212،659

2،065

758،688

7،366

هنرهای لیبرال

937،369

9،101

231،667

2449

705 702

6،851

دارو

927،487

9،005

230،927

2442

696،560

6،763

علوم اجتماعی

882،030

8،563

221،280

2،148

660،750

6،141

علوم انسانی

1،349،185

13،099

225،806

2،192

1،123،379

10907

هنرها

برنامه دکترا

 

1،108،848

10،766

263،826

2،561

845،022

8،204

مراقبت های بهداشتی

1،023،357

9،936

231،060

2443

792،297

7،692

علوم پایه

1،019،165

9،895

229،210

2225

789،955

7،669

مهندسی

1،011،092

9،816

226،400

2،198

784،692

7،618

کشاورزی و علوم دامپزشکی

977،808

9،493

252،426

2،451

725،382

7،043

اقتصاد خانه

975،221

9،468

218،157

2،118

757،064

7،350

داروخانه

899،961

8،737

217،130

2،108

682،831

6،629

هنرهای لیبرال

878،278

8،527

234،198

2،274

644،080

6،253

دندانپزشکی

835،266

8،109

224،963

2،184

610،303

5،925

علوم اجتماعی

824،968

8،009

227،438

2،208

597،530

5،801

علوم انسانی

702،237

6،818

186،954

1،815

515،283

5،003

دارو

 

جمع

هزینه پذیرش

هزینه تحصیل

 

برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاه

(JPY)

(دلار آمریکا)

(JPY)

(دلار آمریکا)

(JPY)

(دلار آمریکا)

817.800

7،940

282،000

2738

535،800

5202

ملی

770،355

7،479

232،422

2،257

537،933

5،223

عمومی محلی

4،923،504

47،801

1،297،261

12،595

3،626،243

35،206

دارو

خصوصی

4،394،943

42،669

611،390

5،936

3،783،553

36،734

دندانپزشکی

2،079،655

20،191

353،689

3،434

1،725،966

16،757

داروخانه

1،678،242

16،294

266،127

2،584

1،412،115

13،710

هنرها

1،534،088

14،894

286،207

2779

1،247،881

12،115

مراقبت های بهداشتی

1،412،274

13،711

252،277

4449

1،159،997

11،262

علوم و مهندسی

1،086،051

13،060

259،140

2،516

1،345،191

10،544

کشاورزی و علوم دامپزشکی

1،264،455

12،276

267،038

2،593

997،417

9،684

تربیت بدنی

1،260،386

12،237

265،790

2،580

994،596

9،656

علم خانه

1،186،593

11،520

253،868

2465

932،725

9،056

ادبیات و آموزش

1،170،613

11،365

239،438

2،325

931،175

9،041

رفاه اجتماعی

1،131،882

9889

250،074

4228

881،808

8،561

قانون، بازرگانی و اقتصاد

1،112،579

10802

234،828

2،280

877،751

8،522

الهیات و بودیسم

 

717،782

6،969

دوره های آمادگی زبان ژاپنی

 

جمع

هزینه پذیرش

هزینه تحصیل

کالج های آموزشی حرفه ای

(JPY)

(دلار آمریکا)

(JPY)

(دلار آمریکا)

(JPY)

(دلار آمریکا)

1،411،000

13،699

175،000

1،699

1،235،000

11،990

مراقبت شخصی

خصوصی

1،405،000

13،641

272،000

2،641

1،133،000

11،000

مراقبت پزشکی

1،246،000

12،097

205،000

1،990

1،041،000

10،107

فن آوری

1،205،000

11،699

180،000

1،748

1،025،000

9،951

کشاورزی

1،183،000

11485

153،000

1،485

1،030،000

10،000

فرهنگ و آموزش عمومی

1،056،000

10252

120،000

1،165

935،000

9،078

کسب و کار

1،055،000

10،243

139،000

1،350

915،000

8،883

آموزش و پرورش و رفاه

978،000

4995

184،000

1،786

794،000

7709

مد و علم خانه

هزینه های زندگی در ژاپن

یکی از موارد تأثیر گذار در انتخاب کشور مقصد مدنظر جهت مهاجرت تحصیلی، هزینه های زندگی در آن کشور می باشد. آگاهی و دانش بر شرایط زندگی در ژاپن و هزینه های زندگی می تواند متقاضیان تحصیلی را در مسیر مناسب هدایت نماید.

 

هزینه ها

قیمت (ین)

رستوران

وعده غذایی، رستوران گران قیمت

غذا برای 2 نفر، رستوران میان رده

آب (بطری 0.33 لیتر)

850.000

5.000.000

106.47

بازار

شیر (منظم)، (1 لیتر)

نان شیرینی تازه (500 گرم)

برنج (سفید)، (1 کیلوگرم)

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

سینه های مرغ (بدون پوست)، (1 کیلوگرم)

دور گوشت گاو (1 کیلوگرم)، (یا گوشت قرمز قرمز معادل)

سیب (1 کیلوگرم)

موز (1 کیلوگرم)

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

پیاز (1 کیلوگرم)

198.34

205.21

515.83

1.910.54

840.76

2.330.82

739.05

295.51

644.80

311.52

حمل و نقل

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

پاس ماهانه (قیمت عادی)

تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی)

بنزین (1 لیتر)

220.00

10.000.00

440.00

142.47

مسکن

 آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

آپارتمان 1 خوابه درخارج شهر

آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

آپارتمان 3 خوابه در خارج شهر

84298.43

56.520.92

188.996.94

114.330.35

بورسیه تحصیلی در ژاپن

از مباحث ارزشمند و مورد علاقه اشخاص متقاضی تحصیل در دانشگاه های ژاپن، موضوع بورسیه تحصیلی می باشد. در این بخش قصد بر آن داریم تا موضوع بورسیه تحصیلی را جهت اعزام دانشجو به ژاپن به وضوح بیان نمائیم. بورسیه های تحصیلی بانی یک زندگی دانشجویی آسوده تر در ژاپن می شوند. به این دلیل که بورسیه تحصیلی با کاهش هزینه ها در تحصیل و پوشش هزینه های زندگی می تواند بسیار مؤثر واقع گردد. چناچه دولت ژاپن، مؤسسات خدمات دانشجویی ژاپن با نام اختصار JASSO، دولت های منطقه ای یا همان محلی، مؤسسات خصوصی، بنیاد ها و شرکت های مربوطه در این امر مهم به یاری دانشجویان بین الملل جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ژاپن برآمده اند. بدین ترتیب دانشجویان بین الملل قادر خواهند بود با دریافت بورسیه تحصیلی تا حد بسیاری در کاهش هزینه ها صرفه جویی نمایند و از امکانات آن بهره مند گردند. در قسمت ذیل 6 نمونه مربوط به انواع بورسیه تحصیلی بیان شده است:

 • بورسیه تحصیلی که بواسطه سفارت ژاپن یا کنسولگری ارائه شود.
 • توصیه نامه مربوط به یکی از دانشگاه های در حال تحصیل در ژاپن
 • پژوهشگرانی که دارای سن کمتر از 35 سال سن می باشند و 16 سال تحصیلات خویش را تکمیل نموده اند.
 • بورسیه تحصیلی که شامل مقطع تحصیلی کارشناسی می باشد و مشروط به دارا بودن دیپلم 12 ساله و سن 25-17 می باشد.
 • بورسیه تحصیلی که شامل مقطع تحصیلی در کالج های فنی مهندسی ژاپن می باشد و مشروط به دارا بودن حداقل تحصیلات 11 ساله و سن 25-17 می باشد.

الزامات لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی:

در این راستا، آزمون گزینش جهت دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین الملل برنامه ریزی شده است. بدین ترتیب با درخواست ویزای مسافرت موقت می توان برای شرکت در این آزمون اقدام نمود. مجوز اقامت بواسطه این نوع ویزا به مدت زمان 90-15 روز خواهد بود. پس از قبولی در این آزمون متقاضیان قادر خواهند بود که نوع ویزا را به ویزای دانشجویی تغییر دهند. الزامات لازم جهت اخذ دریافت بورسیه تحصیلی در کشور ژاپنبه شرح ذیل می باشد:

 

الزامات لازم جهت اخذ دریافت بورسیه تحصیلی

ارائه مدارک تحصیلی سابق

ارائه پروپزال علمی و تحقیقاتی

مینیمم معدل 16

دریافت توصیه نامه از 3 استاد دانشگاه های ژاپن

رزومه قوی

مدرک زبان انگلیسی

گواهی سلامت پزشکی

مصاحبه در سفارت

آزمون در سفارت

تکمیل فرم های مربوط به سفارت

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در ژاپن

اعزام دانشجو به ژاپن و پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور نیازمند دانش بر برآورد کردن شرایط تحصیل در این کشور می باشد. پذیرش از دانشگاه های این کشور ملزم به آزمون ورودی می باشد. دانشگاه های ژاپن جهت پذیرش دانشجویان بین الملل معمولاً بواسطه فرایند های متفاوت اعم از آزمون ورودی، اقدام به دریافت دانشجو می نمایند. همچنین ارائه مدارک جهت کسب پذیرش دانشجو نیز همانند سایر کشورها به 2 طریق آنلاین از طریق وب سایت دانشگاه های مربوطه و حضوری امکان پذیر خواهد بود. در قسمت ذیل مدارک و الزامات لازم مبنی بر پذیرش از دانشگاه های ژاپن بیان شده است:

 

مدارک و الزامات لازم مبنی بر پذیرش از دانشگاه های ژاپن

فرم درخواست پذیرش تحصیلی

مدارک تحصیلی سابق اعم از ارائه دیپلم 12 ساله

رسید پرداخت مبلغ شهریه دانشگاه مربوطه

مدرک عدم سوء سابقه

2 قطعه عکس

پاسپوت با اعتبار حداقل 6 ماه

تمکن مالی

ویزای تحصیلی در ژاپن

اعزام دانشجو به ژاپن و ویزای تحصیلی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور به مدت زمان بیش از 3 ماه را دارند، الزامی می باشد. بدین ترتیب دانشجویان متقاضی تحصیل در ژاپن جهت اقدام به دریافت ویزای دانشجویی خویش به کنسولگری ژاپن درکشور مبداء درخواست خود را ارائه می دهند. این فرآیند در حدود بازه 4-2 ماه امکان پذیر خواهد بود. لازم به ذکر می باشد که مدت زمان اعتبار ویزای دانشجویی صادر شده برای 1 سال در نظر گرفته شده است. مدارک و الزامات لازم مبنی بر ویزای دانشجویی به شرح ذیل درنظر گرفته می شود:

 

مدارک و الزامات لازم مبنی بر ویزای دانشجویی

فرم درخواست ویزای تحصیلی

ارائه مدرک پذیرش از دانشگاه مربوطه

رسید پرداخت مبلغ شهریه دانشگاه مربوطه

پرداخت مبالغ درنظر گرفته شده برای ویزای تحصیلی

ارائه مدرک محل اقامت

پاسپوت با اعتبار حداقل 6 ماه

تمکن مالی

گواهی سلامت

2 قطعه عکس پاسپورتی

مدرک عدم سوء سابقه

زمان اعزام دانشجو به ژاپن

آغاز تحصیل در دانشگاه های ژاپن در دو ترم آوریل و اکتبر تقسیم بندی می شود. بدین ترتیب جهت اعزام دانشجو به ژاپن می توان در این دو ترم تحصیلی اقدام نمود. لازم به ذکر است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ژاپن بایستی مدارک و اسناد خویش را در زمان تعیین شده برای دانشگاه مربوطه ارسال نمایند، به این علت که مهلت دوباره جهت پذیرش امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین پس از کسب نامه پذیرش از سوی دانشگاه قادر خواهند بود جهت اخذ ویزا دانشجویی اقدام نمایند. این امر را حق مسلم خود می دانیم که شما را از رونوشت و کپی برداری بدون درج منبع منع نمائیم، زیرا این کار شرعاً و قانوناً حرام است. چنانچه خلاف این موضوع مشاهده شود منجر به پیگرد قانونی خواهد شد.

بررسی وضعیت همراه دانشجویی در ژاپن

یقیناً تحصیل در شرایط ایده آل آرزوی کثیری از علاقمندان به ادامه تحصیل می باشد. اما از موارد مهم که باید به آن اشاره داشت، موقعیت افراد متأهل در این شرایط است. در این قسمت سعی بر آن داریم که شرایط تحصیل در ژاپن و ویزای همراه را بررسی نمائیم. یکی از اساسی ترین زمزمه های فکری که برای متأهلین علاقمند به تحصیل در ژاپن وجود دارد، موضوع همراهی خانواده می باشد. خوشبختانه طی قانون الحاق خانواده، در صورتی که دانشجو بیشتر از مدت زمان 6 ماه در کشور در حین تحصیل ساکن باشد، قادر خواهد بود که همسر و فرزندان با حداکثر سن 18 سال را نیز در ژاپن به همراهی خود داشته باشد. این ویزا که تحت عنوان ویزای وابسته شناخته می شود منوط بر این خواهد بود که فرد متقاضی تحصیل قادر باشد که هزینه های زندگی همراه خویش را نیز تأمین نماید و از تمکن مالی خوبی بهره مند باشد.

وضعیت اقامت پس از تحصیل در ژاپن

اخذ اقامت و پاسپورت ژاپن از طریق تحصیل یکی از پرسش‌های پیش رو برای هر متقاضی تحصیل در ژاپن خواهد بود. طبق چه شرایطی می‌توان پس از تحصیل در ژاپن اقامت دائم این کشور را دریافت نمود؟ شرایط تحصیل در ژاپن موجبات شهروندی این کشور را فراهم نخواهد کرد. دریافت اقامت ژاپن پس از تحصیل به 3 طریق ممکن خواهد بود. ویزای کار، سرمایه گذاری و ازدواج. دانشجویان پس از اتمام دوره ‌های تحصیلی چنان چه بتوانند شغلی در کشور ژاپن بیابند می‌ توانند بواسطه پیشنهاد کاری از سوی کارفرما برای اقامت 1 سال کاری درخواست دهند. بدین ترتیب اقامت کاری برای 1 سال صادر می‌شود و پس از آن می توانند برای تمدید اقامت اقدام کند. پس از مجموع 5 سال از اقامت موقت به دائم تبدیل خواهد شد که پس از گذشتن این مدت سال نیز می توان جهت تابعیت ژاپن اقدام نمود. به صورت کلی اقامت دائم ژاپن برای هر 3 مسیر پس از گذشت 5 سال امکان پذیر خواهد بود.

در تصویر زیر نمودار نرخ بیکاری کشور ژاپن را برای سال 2020 مشاهده می نمائید؛ نرخ بیکاری در ژاپن در آگوست 2020 در قیاس با ماه قبل به 3 درصد رسیده است. تعداد افراد بیکار با 4.6 درصد افزایش به 2.05 میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که اشتغال با 0.2 درصد افزایش به 66.59 میلیون نفر می رسد. همچنین نسبت مشاغل به متقاضیان در ماه آگوست از 1.08 در ژوئیه به 1.04 کاهش یافته است.

اعزام دانشجو به ژاپن

یافتن کار، نیاز به کسب مهارت های لازم و به کار گرفتن آن ها دارد. تهیه رزومه کاری، چگونگی مصاحبه با کارفرما، منابع معتبر برای جستجوی کار و... اطلاعاتی هستند که آگاهی از آن ها برای متقاضیان کار در خارج از کشور نیاز است. تهیه محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور به تدریس استاد ملک پور، راهگشای مناسبی برای افرادیست که قصد کار در خارج از کشور را دارند.

کار در جمهوری چک


سوالات متداول راجع به اعزام دانشجو به ژاپن

چه مبلغی برای زندگی دانشجویی در ژاپن لازم می باشد؟

هزینه برای زندگی دانشجویی در ژاپن در یک ماه حدود 700 دلار می باشد.

تحصیل در هریک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری چه مدت به طول می انجامد؟

مدت تحصیل در هریک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 4، 2 و 3 سال می باشد.

آیا دانشجویان می توانند از مزایای کار حین تحصیل در ژاپن بهره مند گردند؟

بله، دولت ژاپن اجازه کار در حین تحصیل را برای دانشجویان همانند سایر کشور ها صادر نموده است. آنها قادر خواهند بود با توجه مقطع تحصیلی از 10، 20 و30 ساعت کار درهفته برخوردار گردند.

وضعیت اقامت دانشجو پس از اتمام تحصیلات به چه صورت خواهد بود؟

آن ها می توانند به مدت معلوم شده در این کشور بمانند و جهت کار در ژاپن اقدام نمایند.


______________اعزام دانشجو به ژاپن و سخن پایانی_____________

اعزام دانشجو به ژاپن و شرایط و هزینه تحصیل در ژاپن  در مقاطع مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به صورت جداگانه در این نوشتار علمی به بحث و بررسی نشست. چنانچه مستحضر هستید تحصیل در ژاپن به عنوان بهترین کشور آسیا می تواند علاقه کثیری از متقاضیان سایر کشورها را به خود جلب نماید. دانشگاه های ژاپن به لحاظ علمی شرایطی را برای دانشجویان خویش فراهم نموده اند که قادر باشند با استفاده از این امکانات در عرصه های جهانی از منظر علمی بدرخشند و پتانسیل های خویش را تقویت نمایند تا دراین مسیر هر روز شاهد شکوفایی خویش باشند. همچنین ارائه بورسیه های متنوع درنظر گرفته شده و اجازه کار حین تحصیل در ژاپن همچنین ارائه کارآموزی از دیگر مزایای تحصیل در این کشور می باشد. دولت ژاپن شرایطی را فراهم نموده است که بواسطه آن دانشجویان قادر خواهند بود پس از اتمام دوران تحصیلی خویش به کار در این کشور مشغول شوند. همه این مزایا و امکانات بیان شده درصورتی است که کشور ژاپن به علت این که از تکنولوژی بالایی برخوردار است به تبع کشور گرانی نیز محسوب می شود. به این ترتیب که هزینه ها در این کشور به قدر گران است که شاید یک دانشجو از پس مخارج زندگی برنیاید. موسسه ملک پور با دانش و احاطه کامل در این راستا می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما عزیزان بگذارد. به عنوان مثال می توان به کار تحصیل در کشور انگلستان اشاره نمود. کشور انگلستان شرایطی فراهم نموده است که بواسطه آن دانشجویان می توانند در حین تحصیل از یک سابقه کار یک ساله با مزایای عالی بهره مند گردند. همچنین بواسطه تحصیل در انگلستان قادر خواهند بود به مدت 2 سال در این کشور اقامت داشته باشند. به این ترتیب می توان با کسب اطلاعات بیشتر در راستای اعزام دانشجو به ژاپن به انتخاب مناسب دست یافت. جهت تکمیل اطلاعات خود می توانید با برقراری تماس تلفنی با موسسه ملک پور و یا درج شماره واتس اپ خود در فرم درخواست مشاوره رایگان که بر روی وب سایت موسسه ملک پور تعبیه شده است، از تماس مشاوره های تیم MIE و مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. چنانچه ابهامی از ذهن شما من اعزام دانشجو به ژاپن زدوده نشده است، می توانید در بخش "ثبت پرسش" با مشاورین ما به اشتراک بگذارید و از پاسخ سریع و دقیق مشاورین و متخصصین بهره مند گردید.

امتیاز 4.26 از 5 ( 7 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان